Bucephalandra - pěstování
V říjnu jsme si koupila maličký trs bucephalandra green leaf, přivázala ji pracně vlascem ke kořeni a nechala být. Z vlasce se vyvlíkla buď proudem nebo rybami a myslela jsem, že jsem o ní přišla. Zjistila jsem ale, že mi plavou dva takovéhle malé trsy na hladině.
Nevypadá nic moc, předpokládám, že přivázaná poroste lépe. Neumím si to představit vázat ale, je to fakt prťavé. Můžu to třeba přilepit?
Na fotku jsem to vyndala z akva.
Starší reakce
Starší reakce
Některé bucky rostou špatně takže se soustřeď na ty, co ti rostou dobře.
Kořeny se nerozpadají, a raší i nové lístky u některých rostlin.
Hořčík, draslík. Málo nebo nevhodný poměr. Jsou to staré listy, nevidím nové. Rozpadají se kořeny?
Starší reakce
1 03.08.2021 19:46 jab63 [1630] - Borneo Starší reakce
Nejlépe mi Bucky rostly při NO3 5mg/l, Fe 0,05mg/l, Mg 1mg/l, K 20mg/l, Ca 25mg/l, GH 5, pH 6,5. Dodávání CO2. PO4 měřeno ze substrátu 0,2 mg/l, z vodního sloupce 0. Při zvýšení hladiny PO4 šly do květu. Rok a půl to zkouším a vůbec mi to nepřipadá jako nenáročná rostlina. Byla krátká doba kdy jsem měl na rozdávání ale i doba kdy jsem myslel, že je neudržím při životě.
Starší reakce
No jo. My ve vyvýšených záhonech pěstujeme vokurky a rajčata, voni to pobijou igelitem, zalejou vodou a dají tam bucephalandry. Na facebooku je skupina bucephalandra group a je tam dost vidět místní podmínky.
Jenže oni to tam mají většinou v emerzu a pod vodou to pak vypadá trochu jinak. Kdysi jsem chtěl napsat kartu pro každou pojmenovanou rostlinu, ale brzo mě to přešlo, protože to prostě nejde, tak to skončilo u zelené a červené.
Diky za tipy zkusim a uvidim, v tom videu (typek z indonesie) vybali plnou igelitku, kdybych to mnozstvi prepocital na koncovy ceny ČR, tak to byla idegiltka tak za 20 tisic a on to tam flaka po hrstech, evidentne jim to tam roste zadarmo
A kdyby jsi nevěděl tak ještě dalších pár obrázků je tady.
www.akvarijnirostliny.eu/…
Ale mám zato, že kdyby jim v krámě přeházel nějaký vtipálek cedulky u buček, tak už to nedá zpátky ani slavnej koprfild. Dvě, tři možná správně a ty ostatní tak leda podle odhadu dle green, red.....
Od chvile co jsem zalozil akvarium se mi libi styl podvodniho stromu, resim jakou rostlinu pouzivat jako imitaci listu, mech nechci spatne se udrzuje, anubias nana mini mam ted a neni spatnej ale moc by se mi libila bucephalandra z jednoho videa, popisujou ji tam jako bucephalandra mini netusite nekdo jestli se tady prodava?
Edit: Čas 12:00
youtu.be/…
Starší reakce
Po hledání příčin neúspěchu pěstování (rozpad a hniloba) jsem se dopracoval k informaci, že je způsobeno nestabilními podmínkami v nádrži. Nic bližšího.
Starší reakce
Co třeba zkusit modrý rámeček nad diskusí?
Jsou někde podrobnější informace o pěstování Bucek? Většinou narazím jen na informace, že je to snadné.
Jsem si toho vědom, díky.
Bucky negativně reagují na náhlou změnu parametrů vody. Takže klidně ta ADA vodička k tomu může přispět. Nebo došlo k nějaké jiné skokové změně parametrů vody.
no moc ne , trochu jsem teď cestoval tak jsem tam střiknul cca předepsanou davku(3 zmáčknutí) po výměně vody kterou dělám každý pátek pravidelně cca 50% vody
Aha, takže něco jako "pH (a KH) mínus"...
Sledoval jste, jak se měnily parametry vody po aplikaci toho "změkčovadla"?
pardon já to napsal po mém, Je to aqua conditioner soft water
Co je to změkčovadlo od ADA?
Ahoj všem, taky se mi začaly rozpadat bucky, mám je v akva od založení, prý se mohou zastřihnout kdyz hodně rostou do výšky tak jsem to udělal a začal jsem přidávat do vody změkčovadlo od ADA tak teď nevím čím jsem to podělal ale koukám že ten rozpad řeší spousta lidí a nikdo přesně neví co je příčinou
Starší reakce
Pokud máš na mysli alelopatii, tak třeba
e-akvarium.cz/… .
Já měl spíš na mysli situace, kdy nekoriguješ růst např. Valisnérie a ona zaroste celé akva a vytvoří monokulturu.
Je ale těžké se dopátrat nějakých informací.
Bujný růst jednoho druhu může utlačit okolní druhy.
Bucky jsou prý nenáročné. Všechno ostatní rostlo bez problémů. Hodně mi tam přerostlo Microsorum. Moc zkušeností se vzájemným ovlivňováním rostlin nemám a moc mu nevěřím ale nemohu najít důvod tak přemýšlím o všem.
Hm, taky bych ráda věděla, čím to bylo, ale to už nezjistím (leda by se začaly rozpadat ty, co tam mám teď
) Testy na hořčík nemám a ve vstupní vodě by mělo být 6,1.
U mě to bylo taky tak rychlé a při tom do té doby rostly půl roku velice dobře. Změny v parametrech vody byly minimální. Mám podezření na zvýšení hladiny hořčíku.
Ca mám 25 mg/l a rozpadají se taky.
V mém třicetilitrovém akváriu se kompletně všechny bucephalandry rozpadly na kaši během pár týdnů. Ostatní kytky, i kryptokoryny, rostly bez újmy. Nepřišla jsem na to, co přesně to způsobilo...ale mám hodně měkkou vodu z Kružberku (naměřila jsem v akváriu ještě nižší hodnoty než má vstupní voda) a změřila jsem nulové NO3.
Starší reakce
Starší reakce
Nic nevypínej a na vzduchování se vyprdni když ti to funguje tak dlouho. Asi bych ale trochu snížil teplotu, nevím proč jí máš tak vysoko pro většinu rostlin je 30 a více stupňů dost na hraně.
CO2 teda dávkuju velice střídmě, ale asi by bylo lepší jej odstranit úplně. Takže nahradit CO2 vzduchováním. Mám doma navíc vzduchovací motorek Tetra APS 50, ten asi nebude na tento objem stačit co?
Jak dlouho to CO2 máš?
Vysoká teplota = snížený obsah kyslíku.
Rostliny dopované CO2 = více kyslíku ve dne, ale tím méně kyslíku v noci.
Nižší obsah kyslíku = vyšší obsah minerálních i organických toxinů ve vodě, vyšší riziko kolapsu dna.
Nemáš moc rostlin a ty které máš to sycení CO2 moc nepotřebují.
Hloupý dotaz, ale proč myslíš?
Ve Tvém akváriu by mnohem užitečnější než céóčko bylo vzduchování.
Nedávno jsem byl svědkem jak v ČB po výměně vody odešla do druhého dne většina kryptokoryn. Takže myslím že to možné je. Jakou snášejí Bucephalandry teplotu netuším snažím se jí držet pod 26 stupňů.
To mě nenapadlo. Mohlo by se jednat o tak razantní změnu, že by se to takto projevilo? Napadla mě i teplota vody. Mám 31°C, ale už dlouhodobě, tak že by se to projevilo až teď s takovým zpožděním?
A nemohlo se něco změnit ve vstupní vodě? Takhle na jaře se to stává.
Starší reakce
Trochu jsem se snažil prokousat tou marketingovou latinou okolo Platinum Soil. Myslím že to, co zpočátku uvolňuje, nejsou ani tak živiny, jako organické látky. "Živiny" zákazníkům tak nějak líp znějí...
A pokud jde o adsorpci živin, asi ano. Jistě je to plné jílů. S kationtovou výměnnou kapacitou. Něco za něco.
To může být částečně pravda ale rozhodně platinum soil neadsorbuje všechny živiny a rozpad kořenů bych tipoval spíš na nerovnováhu směrem k přebytku než že by docházelo k rozpadu z důvodu nedostatku prvků. Bylo by dobré zjistit co ti ve vodě přebývá případně chybí. Na obalu platinum soil píší že v prvních týdnech uvolňuje do vody živiny a není proto třeba hnojit ničím krom draslíku. Jestli je to pravda nevím ale nehnojím a kořeny se nerozpadají mám navíc ve filtru dost aktivního uhlí a žádný problém nepozoruji.
Přidat reakci
1 ...... 7
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 14926x