Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zelená přisedlá řasa (GSA)

 

NápovědaFórum » Řasy » Zelené řasy 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Zelená přisedlá řasa (GSA)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 15:30 Muž Jarry [1433] Re: Celsiq
Já se tomu dlouho bránil, ale nakonec jsem po vyzkoušení všeho možného na čištění skel skončil u Flipperu. Cena je sice vysoká, ale na rozdíl od všeho ostatního se mi zatím nepovedlo s ním akvárium poškrábat. Má 2 strany, jedna filcová, ta sundá prachovou řasu atd., pak ho otočím a přejedu místa, kde je GSA a spodek skla nad substrátem.

EDIT: žiletka v držáku za mě taky ok, používám v menším akváriu a to taky zatím nepoškrábalo, ale větší plochu bych s tím čistit nechtěl:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 15:27 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Celsiq
Pozor na houbičky lze s ní lehce poškrábat sklo. Plastové karty jsou sice dobré ale ta hrana dlouho nevydrží. Žiletky v držáku jsou nejlepší a vůbec bych se jich nebál hlavně u dna. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 15:18 Muž Celsiq [50] Re: afc1886
To mne ani nenapadlo a to jí používám na čištění substrátu u čelního skla. Ze skla mi ovšem nikdy neodstranila ani ten hnědý povlak, který musím brát prstem. Každopádně vyzkouším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 15:14 R Muž afc1886 [14655] Re: Celsiq
Zkus platební kartu, sám jsem koukal, jak to šlo odstranit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 14:59 Muž Celsiq [50] – GSA na skle
Ahoj, chápu správně, že GSA na skle nezmizí, ale je třeba jí odstranit? Jde mi o to, že GSA již nepřibývá, stará ovšem zůstává. Jelikož je zde již nějakou dobu, nelze odstranit klasicky houbičkou. Dokonce i nehtem jsem jí nedal dolů a rád bych se vyhnul žiletce. Díky za info

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 12:16 Muž Celsiq [50] Re: Jarry
Jojo, tahle vydržela měsíc a půl. Nicméně první měsíc jsem používal vnitřní skleněný atomizer a ten měl větší spotřebu než vnější. Tipuji, že teď cca 2 - 2,5 měsíce dá. Také by se mi líbila další flaška na výměnu, ale to jsou další finance :-D musím teď dát chvíli pokoj, jinak mě manželka sežere rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 11:20 Muž Jarry [1433] Re: Celsiq
Jasný, rozumím. Ta 2l láhev není nic moc na velké akvárium, mám 2ks 6kg (abych je mohl střídat) a ta mi u 540l akvária vydržela rok při poměrně masivním sycení. Teď jí mám na 1200l vody skoro rok a půl (a pořád bublá), ale tam sytím hlavně kvůli pH, koncentraci CO2 odhaduju mezi 10-15mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 10:55 Muž Celsiq [50] Re: Jarry
Chtěl jsem právě zkusit, co se stane. Kdyby náhodou došlo při mé nepřítomnosti a také, jak rychle bude co2 klesat. V pondělí večer byl dropchecker ještě stále zelený (tmavě). Až včera začal přecházet do modré. Neřekl bych tedy, že úplně hladověly :) Dokonce i včera ještě rostlinky lehce bublaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 10:33 Muž Jarry [1433] Re: Celsiq
Těžko říct, každopádně při vícedenním výpadku CO2 bych asi adekvátně snížil intenzitu světla, podle mého je to pro rostliny přijatelnější, než je nechávat "hladovět".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 10:23 Muž Celsiq [50] Re: zervajs
Děkuji, nad tím jsem také přemýšlel. Na druhou stranu jiné řasy nepozoruji (což mě udivuje, obával jsem se co udělá 72hodin bez co2). Nakonec jsem si řekl, že to vyzkouším naplno a vše zachoval stejné i bez co2 (hnojení, svícení) a GSA je jediná řasa :) Proto jsem tuto myšlenku zavrhl. Dle mého bych pozoroval více řas a GSA bych čekal až mnohem později.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 10:18 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Celsiq
rostliny při "práci" s CO2 a světlem mají vyšší spotřebu živin, při "odpojení" od přístrojů :-) část nechají řasám... má domněnka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 10:09 Muž Celsiq [50] Re: Jarry
Zajímavé, tak to asi nebude v co2. Jde mi o to, že mi v neděli došla láhev a novou zapojím až dnes. Provedl jsem standartní výměnu a pohnojil (fosfor 0,6mg/l - 3x týdně). Dříve se mi GSA objevovala a postupně jsem zvyšoval dávky fosforu z 0,1mg/l 3x týdně až na současnou. Objevovala se ovšem v malé míře. Včera jsem pozoroval masivní nárůst GSA. Řekl bych klidně 3x tolik než bylo zatím běžné. Častější skvrny a hlavně i větší Tzv. vše je stejné, první jasná proměnná je co2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2019 09:52 Muž Jarry [1433] Re: Celsiq
Ani ne, i když je pravda, že v akváriu bez CO2 jsem jí nikdy neměl. S CO2 a silným světlem + málo fosforu masivní růst GSA, přidání PO4 v tomto případě zabírá celkem spolehlivě. Pozoruju jí teda i v akváriu, kde sice lehce sytím, ale světlo není moc intenzivní a fosforu je tam dost (kolem 2mg/l). Ale to je cca 10 teček na velké ploše skla, které sundavám třeba jednou za 3 týdny, takže nic dramatického.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 09:42 Muž Celsiq [50] – gsa vs co2
Zdravím, nikde jsem tu na to nenarazil, ale pozoroval jste někdo spojitost mezi gsa a co2? Díky ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.11.2018 14:18 R Muž Guppy [2277] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Marcelko
Asi před měsícem ohledně toho radil Maq nějakému Marcelkovi ;-)
rybicky.net/forum/8369…

Pořád ses nenaučil používat vyhledávač...
rybicky.net/forum/13294…
rybicky.net/forum/9879…
atd.
atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2018 13:48 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Smetany
Hrozne mi vadi na rastlinkach ta riasa GSA a velmi ma to hneva.
Za aky cas sa to hnojenie a ustupovanie GSA moze asi tak prejavit?
Nebolo by lepsie to pridavat v mensich davkach kazdy den/obden?
Na aku max. hranicu mam ist PO4?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.11.2018 13:35 Muž Smetany [1226] Re: Marcelko
Zvedal bych každý týden o trošku dokud nezačne GSA ustupovat nebo dokud nezačnou růst jiné řasy když začnou jiné řasy dřív než GSA zmizí hledej jinej problém
Jinak já GSA moc neřeším když roste nerostou mi jiné řasy a šneci mají co žrát ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 16:46 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Prosim Vas kolko by som mal denne alebo za 1 tyzden pridavat KH2PO4? - chcem to vyskusat na tu riasu GSA.
Roztok urobim asi podla tohto:
Smíchejte 2g hydrogenfosforečnanu draselného s 230ml vody a dávkujte 1 ml na 100l vody, dle počtu rostlin v akváriu. Každou dávku přidáte do vody 0,02mg fosforu (=0,06mg/l fosforečnanů) na 1 litr vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 19:56 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Jarry
Pred chvilou som dokoncil test NO3, vysiel okolo 30mg/l, takze problem bol v nevycistenom filtry, ktory som naposledy cistil asi pred 1,5 mesiacom (Seachem DeNitrate a Purigen stiahol hodnotu 50mg/l asi na 30mg/l).
Neviem preco vacsina ludi nadava na testy od Rataja - ja som s nimi celkom spokojny - ved ide len o informativne hodnoty. A naco zbytocne kupovat nejake drahsie kvapkove testy.
A kvapkove testy nebudu nikdy take presne ako nejake drahe pristroje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2018 09:53 Muž Jarry [1433] Re: Marcelko
Jestli se chceš od něčeho odrazit, kup si JBL testy, abys neřešil 50mg/l NO3 a přitom tam neměl 15mg/l. Popravdě si totiž nedokážu představit, kde by se tam těch 50mg/l vzalo, jestli měníš vodu jak píšeš a ta má opravdu 10mg/l. Akvárium máš slušně zarostlé, musel bys tam sypat obrovské množství krmení.
Vodiček jsi nakoupil spoustu, raději nakup pořádné testy.
K GSA: měl jsem jí v akváriu docela dost při velké palbě světla a poměrně tvrdé vodě, přidání PO4 do sloupce pomohlo. S nižší intenzitou světla jsem se s ní nikdy nesetkal. Redfield ratio bych také nebral jako něco, bez čeho nebude akvárium fungovat, držel jsem ho dlouho a žádnou podstatnou změnu jsem nezaznamenal.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 20:48 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: vaclav
Dnes som testoval aj priamo vodu z kohutika na NO3 a vyslo asi 10 mg/l.
Urobil som dnes zase test aj vody z akvaria (dnes som pouzil na test original destilovanu vodu z lekarne) a vyslo to tak isto ako vcera tych asi NO3=50 mg/l.
Takze ten test NO3 od Rataja je asi celkom v pohode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 18:46 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Marcelko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 15:37 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Maq
DeNitrate som dostal k tomu filtru zadarmo, Matrix a Purigen som mal este v starom filtri.
Asi by nezaskodilo vycistit aj ten filter - naposledy som ho cistil asi pred 1-1,5 mesiacom.
Okrem tej vymeny vody, existuje nejaky pripravok alebo nieco take na odstranovenie NO3?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 15:16 Maq Re: Marcelko
GSA pokud vím ještě žádnému akvárku moc neublížila.
50 mg dusičnanů na litr bych ale vnímal jako Tvůj hlavní problém. Nota bene máš ve filtru jakýsi ten krám na snižování dusičnanů, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 13:29 Muž MichalV [327] Re: Marcelko
S Twinstar nemám skúsenosti, ty to používaš, tak asi vieš prečo. Asi tým sleduješ lepšiu oxidáciu organických látok a ich premenu na anorganické (NO3 v stĺpci a PO4 v dne)...
S tým dnom som myslel frakciu nie celkovú hrúbku substrátu. Ja používam piesok, ktorý neumožňuje zapadanie detritu. Oxiduje na povrchu a keby mám tvoj problém, odsával by som ho pred tým ako sa premení/rozdelí na NO3 a PO4.
Ale netvrdím že tebe by to pomohlo a tiež sa púšťať do výmeny dna v celkovo peknom akva kvôli GSA ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 12:52 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: MichalV
...Výmenami vody a pridávaním K2HPO4 budeš kompenzovať následky, ale stále budeš ťahať za kratší koniec povrazu. Jednoduchú radu na tento problém ale nevidím.
S tymto si asi sam neporadim , kedze pricina nebude nikdy odstranena, ale iba nasledok a bude to neustale zacarovany kruh.

O tom vyzrazani fosforu som nevedel vobec. Aj zelezo a ine prvky sa vyzrazaju?
Preco myslis, ze 5-7 cm je hrube dno? - bude mat aj menej, kedze to meriam od hornej plochy nabytku a mam toto akvarium www.akvariumonline.sk/…)

Ten Twinstar comu skodi? je to z bazosa domaca vyroba na 3D tlaciarni - spusta sa kazde 3 hodiny na dobu 2 minuty - nie je problem ho vypnut.

To, ze mam tvrdu vodu, tak s tym nic neurobim, jedine pomocou reverznej osmozy, to su, ale dalsie peniaze navyse na kupu + peniaze navyse pri jej pouzivani, kde vznika vela odpadovej vody - do toho asi nechcem ist - jedine potom kupovat cez internet najlacnejsiu destilovanu alebo demineralizovanu vodu alebo reverzna osmoza aj s pouzivanim vychadza lacnejsie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 12:32 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: vaclav
Nepotrebujem uplne presne vediet kolko coho treba dat, ale vyriesit aktualny problem na zaklade rad od Vas skusenejsich.
K tej 1/3 vymene vody a poriadnemu odkalovaniu len tolko, ze to robim pravidelne 1x kazdy tyzden a uz dlhodobo (teraz ked odkalujem, tak ide von minimum detritu a odpadu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.11.2018 12:19 Muž MichalV [327] Re: Marcelko
Marcelko napsal: A ta zlozita rada je prosim aka?
Na to nám odpovieš ty sám, keď budeš svoje akva pozorovať, vyskúšaš čo ti tu už bolo radené, sám budeš experimentovať a na konci tejto strastiplnej cesty konečne vlastnými skúsenosťami obohatíš nás všetkých :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 11:55 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Marcelko
Ty by jsi chtěl slyšet kolik přesně čeho máš dát aby jsi neměl problémy. Tak to ti asi nikdo neřekne. Týdně měň vodu a pořádně odkaluj, pak nebudeš mít tak velké problémy v koncentracích mezi dnem a vodou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 11:49 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: vaclav
To mi je jasne, ze problem bude vzdy nejaky, ale zavisi aj od toho, aky velky bude.
Preto aktualny najvacsi problem riesim prave tu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 11:41 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Marcelko
Nikdo ti neřekne jak máš přesně postupovat aby jsi neměl žádný problém. Pokud jde o hnojení, kup si dávkovací čerpadlo a můžeš si s nastavením hrát jak chceš. Je poměrně přesné, regulace je snadná a nikdy nezapomene a funguje i v té nepřítomnosti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 11:25 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: MichalV
A ta zlozita rada je prosim aka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 11:17 Muž MichalV [327] Re: Marcelko
Uvažujem nahlas... Máš tvrdú vodu ktorá tlači pH smerom hore a to spôsobuje vyzrážanie fosforu, ktorý zapadá do na môj vkus hrubého dna (spolu s detritom od živočíchov). Do toho prevádzkuješ Twinstar, ktorý tomu asi tiež nepomáha. Myslím, že pridávaním PO4 dosiahneš jeho zvýšene vo vodnom stĺpci len krátkodobo a skončí tam kde ten pred ním, v dne kde ho už tak máš veľa. Z tejto situácie sa ti hromadí NO3, ktoré sa do rastlín bez PO4 len ťažko zapracuje. Výmenami vody a pridávaním K2HPO4 budeš kompenzovať následky, ale stále budeš ťahať za kratší koniec povrazu. Jednoduchú radu na tento problém ale nevidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 10:41 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Anthrax
Dobre skusim teda zredukovat tie ampularie a znizit hodnotu NO3 vymenami vody, pokial sa NO3 neustali na normalnej hodnote.
A mam potom pouzivat len to hnojivo "KH2PO4" podla toho "Redfieldovho pomeru", čiže pomer dusika ku fosforu = N:P = 16:1?
Mozem davat aj to hnojivo Seachem Flourish v odporucanej davke, co je v mojom pripade 1x za tyzden 2 ml? Je lepsie dat naraz 2 ml alebo mam davat 7 dni 0,3 ml?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.11.2018 09:32 R Muž Anthrax [4739] Re: freem1
No ampulárie rostou a špiní vodu víc a víc. Předtím ti ty výměny možná stačily ale už se to zlomilo a rostliny a výměny vody už NO3 nestačí držet na požadované úrovni.
Edit: Koukám že jsi je přidal 3. 9. to jsi měl ještě dusičnany v pořádku, pak vyletělo NO3 nahoru. Podle mě to je jasné. Máš přešnekováno ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 09:11 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Anthrax
Fosfor 0,5 mg/l mam, ale iba v dne v strku a vo vode je 0.
50 ampularii mam, ale malych az malickych - a predtym som ich tam mal tiez a NO3 bolo tak 20-30 mg/l pred vymenou vody, po vymene vody bolo asi 10 mg/l. Ale nechapem preco je teraz NO3= 50 mg/l take vysoke aj po vymene vody a pred vymenou vody ma taku istu hodnotu 50 mg/l. Test NO3 som kupoval asi 2-3 mesiace dozadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 08:56 R Muž Anthrax [4739] Re: freem1
Logičtější bude snižovat dusičnany a až potom si to množství fosforu spočítat. Dělej změny postupně. Ale nemusíš ho tam cpát moc, když jsi říkal že ji tam máš 0,5 mg/l.
S padesáti ampuláriema se ti bude snižovat a udržovat NO3 na požadované úrovni těžko. Takže budeš muset měnit vodu často.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 08:32 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Mirek64
To az 70% vody vymenit a pridat 21 ml K2HPO4... coze
A to je myslene kazdy tyzden 1 krat alebo ako casto?

Celkovy cisty objem len vody v mojom akvariu je 100 litrov. Kolko sa odpocitavaju jednotlive veci v akvariu, ako napr. strk s vyskou 6-7 cm a dalsie veci v akvariu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 07:30 Muž Mirek64 [68] Re: Marcelko
Marcelko napsal: Nasiel som aj tuto kalkulacku:
buddendo.home.xs4all.nl/… - a moc nerozumiem tym cislam co mi tam vychadzaju.

Ta kalkulačka je jednoduchá.Máš tam Redfield ratio 153 (N:P), případně vyjádřeno v poměru NO3:PO4 Buddy ratio 100. Poměry jsou mimo doporučení. Protože máš mnoho NO3, tak ti v 1.kroku doporučuje vyměnit 70 l vody (čistá bez NO3, PO4) a v 2. kroku doporučené hnojení k zajištění optimálního Redfield ratio.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 06:49 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: AsusKD
Rastlinky mi celkom v pohode rastu. Nepaci sa mi, ale vzhlad niektorych, akoby im nieco chybalo.
A samozrejme, ze sa mi taktiez nepaci ta riasa GSA na rastlinkach, skle a roznych predmetoch co su vo vnutri akvaria.

Skusim este otestovat vodu priamo z kohutika na to NO3.
A skusim este kupit original destilovanu vodu z lekarne na ten test NO3, lebo doteraz som mal obycajnu demineralizovanu vodu.

Myslel si tuto kalkulacku?
akvarijni-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 23:37 Muž AsusKD [85] Re: Marcelko
Na odstatú vodu sa vyprdni. Väčšina akvaristov napúšťta priamo s kohútika (pohodlnejšie).
Kalkulačku ti nevysvetlím. Asi prve 3-4 mesiace som si meral ph, gh, kh pred a po výmene vody. pH sa mi stabilne pohybovalo 6,8-7,2
kh5-6, gh6-7. Tak som sa na to po čase vyprdol.
Hnojivo som si nastavil cca podľa kalkulačky na pmdd, a množstvo čo dávkujem stačí na to, aby rastliny rastli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 21:33 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: AsusKD
Fotka k příspěvku Doplnam obrazok k tomu predoslemu prispevku.
Nemam odstatu vodu a uz je aj dost hodin, takze to necham na zajtra.

Nasiel som aj tuto kalkulacku:
buddendo.home.xs4all.nl/… - a moc nerozumiem tym cislam co mi tam vychadzaju.
Vies mi to vysvetlit?
Dakujem.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 21:09 Muž AsusKD [85] Re: Marcelko
V prvom rade vymen aspon 50% vody, aby si zrazil NO3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 20:33 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: AsusKD
A mam pridat priamo do akvaria 0,68 gramov KH2PO4 podla tej kalkulacky alebo ako to je myslene? A ako casto?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 20:17 Muž AsusKD [85] Re: Marcelko
Fotka k příspěvku Filtrom to nebude. Skôr chýba rastlinám nejaký prvok, zastavili svoj rast a tým pádom nespotrebujú toľko NO3, preto ten nárast. Meň častejšie vodu, pretože ak meriaš správne NO3, tak ti čoskoro začnú problémy s rybami.
Problém pomeru NO3 a P je jedná z možostí.
Pozri na mojú peknú predpokladám GSA viď foto.
Je len na anubiase, ktorý je vyššie na koreni a priamo pod svetlom. A sleduj ten list pod ním, tam nie je nič a je starší. Prečo?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 19:41 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: AsusKD
Hnojit som prestal preto, lebo podla viacerych mam vsetkeho vela - ale aj pocas toho hnojenia som mal problem stale s tou riasou GSA.

Z toho NO3=50 mg/l som preto taky prekvapeny, lebo aj predtym som mal +- tolko ryb aj slimakov a hodnoty NO3 boli tak do 20-30 mg/l - moze to byt sposobene aj tym, ze som dlhsie asi 1-1,5 mesiaca necistil vonkajsi filter SUNSUN 702A? (mam v nom biomolitan, keramicke valceky, 1 liter Seachem DeNitrate, 1 liter Seachem Matrix a Seachem Purigem 250 ml).

Moze byt aj v tomto problem? - "Redfieldův poměr akvarijni-hnojivo.cz/…
- to mam pridat priamo do akvaria 0,68 gramov KH2PO4 alebo? A ako casto?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 19:15 Muž AsusKD [85] Re: Marcelko
Môžeš mi kľudne tykať. Obecne je GSA prejavom nedostatku fosforu. Neexistuje ale žiaden univerzálny recept pre stanovenie pomeru živiny, svetlo, co2. Každné ukvárium je unikát.
Ja som napr. pridával co2 len prvé mesiace po založení. Očakával som od toho, že rastliny lepšie porastú a zbavia vodu prebytku živin zo zásobného substrátu, čo sa zrejme stalo, keďže som nemal žiadnu riasovú kalamitu a rastliny šli jak blázen. Lenže ja som lenivý to furt strihať, takže som sa na co2 vyprdol, na hladine mám okřehek a hnojenie ešte stále nastavujem.
Ty maš tvrdú vodu (a nijak ma o opaku nepresvedčiš, viď môj komentár k Bytči), neviem ako sa chová co2 a tvrdá voda (na fóre na to bola niekde dlhá diskusia).
Píšeš, že tri tyždne nehnojíš, čiže rastliny môžu mať málo živín (NO3 zrejme pochádza od toho množstva rýb a 50ks ampulárií coze )

Záver: musíš hold skúšať a hlavne sledovať rastliny. Pri každej výmene vody niečo zmeň a sleduj ako reagujú rastliny. Pomohli by určite aj aktuálne fotky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 18:33 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: AsusKD
Precitane, ale neviem presne z toho posudit, ktory je moj pripad - ci malo svetla alebo skryty nedostatok zivin, co nato poviete Vy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 17:34 Muž AsusKD [85] Re: Marcelko
Skús prečítať toto www.horacovoakvarium.cz/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 16:57 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Mirek64
Prave teraz som meral pomocou testov od Rataja fosfor a zelezo:
- zo dna v strku vysiel fosfor P=0,5 mg/l
- vo vode P=0 mg/l

- zo dna v strku vysiel zelezo Fe=0,5 mg/l
- vo vode Fe=0 mg/l

Zmeral som aj vodu na NO3 a zase mi ukazuje 50 mg/l ako aj pred vymenou vody teraz v nedelu 11.11.2018 - nechapem tomu uz vobec.

Ako mam dalej postupovat?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] 5

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 12770x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18605-zelena-prisedla-rasa-gsa?od=101