Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojení vs. řasy

 

NápovědaFórum » Řasy  

Hnojení vs. řasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2021 21:00 Muž Joe [9] Re: Brodys
neuvazoval si nad mocovinou? tam nie je ziaden draslik a dusika podla potreby. S vysokou (?) hodnotou drasliku sa borim uz pol roka vid merania. KNO3 som vyhodil a nahradil mocovinou, draslik klesa pomaly, ale isto. Podozrievam este NPK kapsle co som natlacil do dna, ale vyzera to, ze uz sa zacinaju vycerpavat.

edit:napada ma este dusicnan amonny, to je tiez bez draslika
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2021 15:39 Brodys Re: Buldr
Tak Profiplants N plus mi moc nepomohl, obsahuje totiž přes 30% kalia tone Už mám objednaný NPlus One, je to novinka plně bez kalia za stejnou cenu. Nicméně díky za snahu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2021 18:10 Brodys Re: Buldr
Fotka k příspěvku Asi jsme se do toho zamotali. Tak nějak, co píšeš znám, vím o poměrech apod. V dotazu i píši, že vím, co chybí a pak i přebývá. Zjednodušeně bych rád slyšel radu,jak bezpečně zvednout dusičnany, jestli vyndat ten purigen a jestli řasa opravdu souvisí s dusíkem atd.Akva jinak vypadá celkem dobře, kytky nijak výrazně nestrádají, jen to dřív bývalo bez řas X-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2021 16:48 Brodys Re: Buldr, kus
Takže vaše rada zní předmíchaná hnojiva, ok to bych vzal, ale ty doporučené jsou bez dusíku, to pro mě není určitě. Bez fosfátu mi přijde taky hloupost, když ho musím už teď přidávat.
Co je v těhle předmíchaných hnojvech vůbec zdroj dusíku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2021 15:22 Muž kus [200] - RostlinyRe: Brodys
Po pravdě musím přiznat, že pokaždé když jsem experimentoval s PMDD rozjely se mi řasy jak prachová tak GSA. Koupil jsem profiplants Complete Advance Free a k tomu fosfor zvlášť a mám zatím klid. Ale vím že mně z vodovodu tekla voda s 30 mg/l drasliku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2021 14:37 Brodys – Dusík, GSA, GDA
Zdravím všechny, rád bych zde zase požádal o rady jak postupovat s hnojením. Momentálně květena roste, ale stále se potýkám se zelenou prachovou a přisedlou řasou. Myslím si, že problém je málo NO3, tak se snažím najít ideální kombinaci hnojiva. Mám KNO3 50g/500ml, dávám 5ml denně, víc mi zvedá kalium nad 15, k tomu Mg(NO3)2, opět 50g/500ml a přidávám 10ml/den. Zkoušel jsem NH4NO3, NO3 sice stouplo, nicméně s ním vyletěl i amoniak a dusitany. K tomu mám zvlášť namíchaný KH2PO4 a milroprvky.Ubral jsem intenzitu světla, odstranil z filtru Matrix. Mám ještě v plánu dát pryč Purigen, i když nevěřím, že by žral tolik dusíku. Jak by jste v mé situaci hnojili vy? Stále mám k dispozici KNo3, Mg(NO3)2 a NH4NO3. Díky za konstruktivní typy. palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.05.2021 08:06 Brodys Re: Sid
Já vím, úplně slyším svého otce X-) Ale zase také přece není úplně dobře něco dělat a nevědět proč, i když akvaristika o tom trochu je,to přiznávám smich Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.05.2021 05:48 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Brodys
Moje (nesmysluplná) rada je: když něco funguje, (úspěšně vyhrávám nad GSA pravidelným přidáváním KH2PO4), nešťárej do toho. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2021 21:23 Brodys Re: Sid
Nečekám nic, otázka zněla jakou udržovat hladinu, díky za smysluplnou radu smich
Poměr 10:1 nebo 16:1 od vaclava mi bohatě stačí palec palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.05.2021 21:21 Muž mgr [7] Re: Sid
No tak mne kvoli mojej hlupej davkovacej chybe pocas poslednych dvoch tyzdnov uz dvakrat vyletelo PO4 z 0,2mg/l na 2mg/l, a nic dramaticke sa nestalo.
Takze ja mam v plane to drzat niekde na urovni 0,5mg/l - 1mg/l, a uvidime.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2021 20:32 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Brodys
...prosím o doporučení jakou udržovat hladinu fosforečnanů... úspěšně vyhrávám nad GSA pravidelným přidáváním KH2PO4...
A co si slibujete od případného doporučení? Že se situace zhorší? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.05.2021 19:50 Brodys Re: mgr
Já se řídím tímhle: Dávkování: Smíchejte 2g KH2PO4 s 230ml vody a dávkujte 1 ml na 100l vody, dle počtu rostlin v akváriu. Každou dávkou přidáte do vody 0,02 mg fosforu (což je 0,06 mg/l fosforečnanů) a 0,02 mg draslíku na 1 litr vody."Citace surpanshop"

Ale také mi to přesně neodpovídá. Nikdo totiž neví,kolik toho kytky spotřebují. Takže dávám denně 2ml plus po výměně vody jednorázově 10 ml. Chce to měřit, než vytytruješ potřebnou dávku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2021 19:46 Muž mgr [7] Re: mgr
Tak odpovedam si sam, pri KH2PO4 je uvedene nie cely sacok, ale iba 5g na 600ml vody.
Moja chyba, ospravedlnujem sa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2021 19:11 Muž mgr [7] – KH2PO4 davkovanie
Tiez sa snazim kvoli riasam davkovat NO3 a PO4.

Kupil som si KNO3 a KH2PO4 v tych striebornych sackoch od Invitalu po 50g.

U KNO3 aj u KH2PO4 je uvedene, ze tych 50g mam rozriedit do 600ml vody.

U KNO3 je dalej uvedene, ze pridanim 1ml roztoku na 50l vody zvysim NO3 o 1mg/l.
U KH2PO4 je uvedene, ze pridanim 1ml roztoku na 50l vody zvysim PO4 o 0,1mg/l.

Realita je ale taka, ze KNO3 sa sprava podla horeuvedeneho, ale KH2PO4 podla mojho merania namiesto 0,1mg/l pridava takisto 1mg/l PO4.

Z 0,2mg/l som sa po pridani 8ml do 200l vody dostal na 2mg/l PO4 !
Pouzivam Seachem Phosphate test.

Ma s tymto prosim niekto priamu skusenost, je to davkovanie uvedne nespravne?

Dakujem velmi pekne.

EDIT: podla kalkulacky priamo na webe Invitalshop to vychadza prene tak ako v mojich meraniach, pridanim 1ml roztoku na 50l vody pridam 1.16mg/l PO4. Teda viac ako 10-nasobok toho, co udavaju v navode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.05.2021 13:06 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Brodys
Dodržuj ten doporučený poměr NO3-PO4 myslím že to je 10:1 nechce se mě to hledat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2021 12:04 Brodys – Správná hladina fosforečnanů
Ahoj všem, prosím o doporučení jakou udržovat hladinu fosforečnanů v akváriu. Na zdejší dobrou radu úspěšně vyhrávám nad GSA pravidelným přidáváním KH2PO4. Aktuální hladina je dle JBL cca 0,5mg/l. Většinou doporučení směřují na opačný problém a to je snížení fosforečnanů a tak bývá uváděna informace držet hladinu do 0,2mg/l. Nerad bych to samozřejmě přehnal.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2020 17:13 Žena AndreaLulu [1] Re: Jarden Sk
Týjo... tak ok, díky moc :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2020 16:44 Jarden Sk Re: AndreaLulu
Napísal som ti postup do tvojho nového profilu -komentáre.Prečítaj si, to čo píšeš je zle, tekutý uhlík a ani aqua safe nepotrebuješ ana PMDD zabudni-vyhodené peniaze, postup máš tam, ak to urobíš podľa seba, tak si za to nesieš aj zodpovednosť, PMDD je pre skúsenejších a testovanie vody a na to máš ešte čas, začni znova ako som písal k nádrži.
Je šialené, že niekto predáva PMDD s kalkulačkou začiatočníkom bez upozornenia na možné problémy-hanebnost!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2020 16:13 Žena AndreaLulu [1] Re: Jarden Sk
Dobře, díky lidi, nastuduji si to metodu PPS pro a uživateli _ucx_ děkuji za tip, fakt jsem o tom změkčovači uvažovala třeba i do budoucna, vím že rybičky co mám radši vodu o měkčí. Udělala jsem tu prezentaci, pardón že až teď. Fotky jsem dělala ráno, ale teď ten zákal už skoro vymizel, dnes jsem vůbec nehnojila. Pořídím dusičnan horečnatý a to KH2PO4 tedy zvýším. Tenso cocktailu mám ale zásobu kruci :-D Nic, neva. Když změním způsob hnojení zmizí ta řasa sama nebo musím koupit něco na její likvidaci? A co ten tekutý uhlík? neškodí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2020 22:14 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: AndreaLulu
Změkčovač ne. Nahradí jen jednu sůl jinou a to nechceš. Pokud potřebuješ z vody dostat nějaké látky, které tam mít nechceš, použij reverzní osmózu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2020 20:28 Jarden Sk Re: AndreaLulu
Ahoj, mám v akva Ca 70 a Mg 20 ale draslík držím len do 15mg/l, takže nie si až tak ďaleko od mojej vstupnej vody a funguje mi to, preto aj na vyvážení Ca Mg a K záleží, ale to už je naozaj velké umenie nájsť správny pomer.
Skús si pozrieť to PPS pro, nakúp kvapkové testy vody aspoň NO3,PO4 a K/Sera,JBL/, začni hnojiť dusičnan horečnatý striedať s KNO3či K2SO4, Kh2PO4 a tensokoktail nie/obsahuje Ca-lepšie by bolo niečo bez Ca napr. Plantex csm+B/.Vysoké NO3 zvládne veľa rastlín a silné svetlo, ale PO4 by si mala mať aspon na 1-1,5mg/l.Rýb však nie moc..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2020 20:16 Žena AndreaLulu [1] Re: Jarden Sk
To jo, nedávno táta dělal něco s barákem a vyžádal si složení vody co nám tu teče, vápník činí 95,5 mg/l, hořčík 5 mg/l a dusičnany 32 mg/l, hodnotu ph jsem snižovala listy mandlovníku a olšovskými šiškami, ale jak snížit tvrdost vody jsem nikde nevykoumala, musela bych tu namontovat na kohoutek změkčovač, ale to mi tu nedovolí a taky je to trochu drahé :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2020 20:03 Žena AndreaLulu [1] Re: vaclav
Zařídím, děkuji, udělám ji hned zítra ráno, dneska musím ještě něco dodělat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2020 19:59 Jarden Sk Re: AndreaLulu
Prečítaj si staršie reakcie na EI, stačí dva príspevky nižšie od dkoudelu a Marcel G. Je to z r.2015 a myslím, že dnes by obaja prehodnotili svoje komentáre, čo sa týka vzniku a problematiky rias.To je na akvaristike krásne, čo platí dnes nemusí za pár rokov, aspoň niektoré myšlienky.Prebytok niektorých živín, tiež môže vyvolať nedostatok iných, nehovoriac o org. odpade a vysokých dusičnanoch, ktoré tak isto vplývajú na funkciu rastlín.
Jednoznačne by som ti doporučil metódu hnojenia PPS pro, začať testovať vodu a ladiť pridávanie živín, kvalitnú každotýždennú údržbu s výmenou vody, použitie akt. uhlia či Purigenu a bude to šlapať.
Čo sa týka tvojho prípadu, tak dávky draslíku sú extrémne a aj pri výmene 1/2 vody týždenne, musí dôjsť k velkému hromadeniu a horčík detto.Ak máš Ph pri sýtení CO2 7,5. tak to musia byť velmi vysoké čísla minerálov v akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2020 18:21 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: AndreaLulu
Rád ti tu někdo poradí ale chce to prezentaci akvária s co nejvíce informacemi. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2020 18:19 Muž 1965 [35] Re: AndreaLulu
Něco o nádrži v profilu by nebylo ? Vstupní voda : ph atd , silné světlo ? Čím měříš hodnoty vody ? Foto .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2020 17:18 Žena AndreaLulu [1] – může nadbytek živin způsobit mléčný zákal?
Zdravíčko, chřadnou mi rostlinky, žloutnou/hnědnou a nerostou až na Hygrophila polysperma, tak jsem přidala živiny k už dost vysoké dávce. Hnojím formou EI, ale jak jsem si teď přečetla, trochu jsem to podělala. Velmi mě lákalo tvrzení že nebudu mít problém s řasami když bude dost živin...no, řasy se objevily, tak jsem ještě trochu přidala protože jsem si řekla že moc svítím. Černá štětičková řasa mi devastuje anubiasku a šíří se. Je to dva dny co jsem zvedla dávku a objevil se ten zákal. Vyměnila jsem třetinu vody. Odkaluji důkladně, tak jednou za necelý měsíc a vodu měním jednou za týden. Prosila bych o radu a o doporučení kolik tedy hnojit, jestli jsou dávky co píšou na stránce rostlina-akvaria přiměřené.
K2SO4 - 25 mg/l týdně (silné světlo v setu)
KH2PO4 - 0,7 mg/l týdně
KNO3 - 7 mg/l týdně
TENSO COCTAIL - 0,5 mg/l
MgSO4 - 1 čajová lžička na 50l (já mám 60l)
Také přidávám tekutý uhlík kvůli té řase a klasicky dávkuji plynné CO2, dropchecker říká že ho je dost. Ph je přes 7,5 a tvrdost je 9 dH. Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   18.07.2015 17:57 Marcel G Re: dkoudela
Dovolil bych si pár poznámek:

1) "Vysoké světlo + živiny" rovná se především RŮST. Dodáme-li do akvária dostatek světla a živin, bude růst všechno, co ke svému životu tyto věci potřebuje => především rostliny a řasy.
=> To, jak moc porostou nebo neporostou řasy, závisí na řadě dalších faktorů - např. počet a efektivita řasožravců v akváriu, způsob a frekvence údržby akvária apod.
=> To, jak moc porostou rostliny, závisí zase především na kvantitě dodaného světla a na množství dodaných živin. Ne všechny rostliny preferují silné světlo a ne všechny rostliny preferují velké množství živin. Chceme-li, aby se našim rostlinám dobře dařilo, musíme vědět, jaké mají nároky na světlo a živiny, a tomu pak přizpůsobit svícení a hnojení.

2) pH pod 6,5 sice podle všeho působí na řadu řas inhibičně (tj. potlačuje jejich růst), ale rozhodně to tak nepůsobí na všechny druhy řas. Například rozsivky (minimálně některé druhy) dokáží bez problémů přežít a množit se i při pH kolem 5,5.

3) Názor vyjádřený v tomto bodu je pro začínající akvaristy zaměřené na rostlinná akvária poměrně běžný. Časem třeba zjistíš, že to takhle jednoduché většinou nebývá. Rostliny se totiž dokáží přizpůsobit celé řadě podmínek, takže i při relativně nízkém množství některých živin nemusejí vyloženě chřadnout => prostě více své energie přesměrují do získávání látek, které jsou nedostatkové. Liebigův zákon minima není jediný zákon, kterým se rostliny při omezených zdrojích živin řídí! Zkus si přečíst něco o "Multiple Limitation Hypothesis" ( www.amjbot.org/… ).

4) Akvaristi jsou v podstatě diletanti, takže zakládat své znalosti pouze na tom, co se lze dočíst na různých akvaristických fórech, je minimálně nebezpečné. To, že někdo na nějakém fóru řekne něco, co zní vědecky, nezaručuje, že má pravdu. Thomas Barr například už celá léta tvrdí, že 20 mg/l NO3, 2 mg/l PO4 a 0.5 mg/l Fe představuje pro vodní rostliny nelimitní množství živin. Nikdo se ale za ty roky nenamáhal toto jeho tvrzení ověřit => zjistit, jestli je to pravda nebo jen výmysl. Spousta akvaristů tohle jeho tvrzení bezmyšlenkovitě převzala a tlumočí ho dál na dalších a dalších fórech. Téměř nikdo už ale neví, že se pan Barr kdysi spletl při čtení jednoho vědeckého článku z roku 1966, kde dva vědci uváděli, že nelimitní množství živin pro některé druhy vodních rostlin je 21 mg/l NO3-N. Barr tehdy přehlédl, že 21 mg/l NO3-N znamená 93 mg/l NO3, a na základě toho pak "vymyslel" svojí metodu Estimative Index. Z Redfieldova poměru živin (10 mg/l NO3 : 1 mg/l PO4) pak dopočítal množství ostatních látek a přišel s tím, že nelimitní množství živin je 20 mg/l NO3 a 2 mg/l PO4 (to později pozměnil na 20-30 mg/l NO3 a 2-3 mg/l PO4). Ve skutečnosti je to ale od začátku jen další nesmysl, který se na fórech šíří. Dodnes pan Barr nepublikoval žádná vědecká data, žádné výsledky svých vlastních výzkumů či experimentů. Zato však neustále publikuje spoustu pseudovědeckých nesmyslů a jeho příspěvky jsou plné spekulací bez jakéhokoli solidního základu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2015 16:03 Muž dkoudela [13] - Cichlidy
Z mého 2 měsíčního intezivního studia řas na zahraničních a českých webech + praxí v mém novém akváriu bych srhnul co jsem se zatím naučil a pokládám to za základ toho od čeho se dá vždycky odrazit.

1) Vysoké světlo + živiny rovná se řasa - ano i ne :-D Pravdou je že 95% akvárií má řasy protože má moc živin které nedokáží rostliny spotřebovat, protože je limitují další faktory.

2) PH pod 6,4 úmí vysoce inhibovat řasy - což dokazuje například fakt, že Thomas Barr (autor EI) má ve svých akváriíích 5,9 PH a i při desetinásobné koncetraci látek nutných pro hnojení EI nemá řasy. (zdroj- přirodni-akvarium.cz) Psal jsem si s více akvaristy, kteří mají nádherná holandská akvária a téměř všichni mi napsali, že v případě vypadnutí CO2 je do 24 hodin akvárium zamořeno řasou.( Stupne PH) Jedá se ale o HI-TECH akvária kde je sladění všech pochodů velice jemné a citlivé na jakýkoliv výpadek. Je tedy mnohem více náročné na znalosti údržbu.

3) Pakliže máte svojí nádrž, rostou vám rostlinky, většinou nenáročné a přidáte CO2 bez čehokoli navíc - zaděláváte si na problém s řasami. CO2 bude startovat růst rostlin, těm ale budou chybět živiny a světlo a tak nastoupí řasy. Je to stejné jako byste do Fábie daly turbomotor aniž byste upravily podvozet a další věci - nebude to fungovat.Stejně to platí i s osvětlením nebo hnojením.


3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.07.2015 15:47 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jalea
Divím se že akvárium nevypadá ještě hůře. 3x80w je příliš moc a hnojení jen Easy-Life Profito které neobsahuje NO3 a fosfor je v tomhle případě taky špatně. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2015 14:05 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: jalea
Řasa na skle mi přijde jako nejmenší problém, stačí občas přejet sklo zevnitř houbičkou na nádobí a je fuč. smich Taky to dělám minimálně 1x týdně.

Ano, každé akvárium je skutečně individuální ekosystém a je nutné metodou pokus omyl najít to, co je špatně. Universální použitelnou radu ti těžko někdo dá. Zkus změřit NO3, pokud test nemáš, tak nekupuj ten od Rataje, dobrá je třeba Sera. V případě vysokého NO3 bych přidal více rychleroustoucích rostlin (růžkatec a podobné) a zvýšil týdenní objem měněné vody na 150l než se akvárium stabilizuje. Taky by pomohlo nahradit Ancitruse druhem krunýřovce, co více žere řasy. Bohužel ty co mám odzkoušené buď žerou řasy málo, nebo ničí rostliny.
Jaký je v akváriu proud vody? Není moc malý?
A pokud to de, zkusil bych na týden vypnout jednu zářivku. Někomu hrátky se světlem dost omezily růst řas bez vlivu na rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2015 13:43 Žena jalea [3] – Nárůst řas
Zkusila bych načnout téma hnojení akvária a dělám to takto veřejně proto, aby se k tomu mohlo vyjádřit víc hlav.
Takže tedy: základní informace o akváriu tady rybicky.net/nadrze/11321
Kytky neprospívaly, akvárium fungovalo dlouho bez jakéhokoliv hnojení. Začala jsem přihnojovat a dávat cočko z lahve. Růst kytek se velmi velmi zlepšil. Co mě bohužel trápí víc než by se mi líbilo jsou řasy. Černé u dna především na cryptokoryně, starších listů anubiasu a echinodoru a kořenu, zelené na sklu a to opravdu ve velké míře. To mi vadí asi nejvíc. Potřebovala bych tedy poradit naprosto konkrétně co s tím. Myšlenky typu každé akvárium je individuální ekosystém a je potřeba jej také hnojit individuálně jsou sice jistě pravda. Co s tím vaším máte ale konkrétně udělat se jaksi nedozvíme. Jestli mi rozumíte na co narážím. Hodnoty vody, fotografie apod když tak dodám.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 17:02 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Slav3k
Zrovna jsem se pochlubil s novymi rasami a problemy diky nehnojeni tady: rybicky.net/forum/10843-hnojeni . Zajimave je, ze stonkovkam stacilo pridat TENSO bez cehokoli dalsiho a jsou zase spokojene, zatimco jine rostliny uz zacinaji trpet.

Pokud dost svitis (coz asi ano, jinak bys nedodaval CO2), pak zapomen na trapeni ras snizenim obsahu zivin, ale naopak ty ziviny rychle nazen kam patri, jinak dojdes k problemum i s dalsimi rasami.

Svincik odsaj a zkontroluj filtr, po jeho vyplachnuti (byl plny kafe) jsem se u jednoho akvaria sinice zbavil. Taky se podivej, zda Ti nehnije neco v akvariu, treba koren a odsaj svincik, ktery se pod nim umi dost hromadit. Jiste ze se Ti dostane rady, at nedelas vsechno najednou, ale to uz jiste odhadnes i sam, jak moc muzes akvariu ublizit prilisnou snahou vsechno najednou totalne vycistit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 13:04 Muž Slav3k [23] Re: Slav3k
jo tak to jsou rozsivky ... ubírám živiny, měním vodu. DOufám že ustoupí. Stonkovky trpí ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 12:25 Muž Slav3k [23]
Fotka k příspěvku Zdravím,

nedávno jsem znovuzaložil akva. vypustil jsem do dna poměrně dost sedimentů v naději že tak obnovím rychleji rovnováhu v akva. Pouštím CO2 a ještě jsem přidal trochu PMDD. To byla ale asi chyba -> rozvoj sinice a řasy. Je to asi tím, že to množství rostlin co tam teď mám nestíhá zpracovávat a tak bují řasy?

Už nebudu dávat PMDD a budu provádět výměnu vody a odsávat detrit, který jsem tam předtím dal.
Je to podle vás ok? Nebo co by jste poradili?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.10.2013 15:23 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Bankai
V zajížděném akváriu jsou rozsivky celkem běžné a po čase by měly ustoupit. Hnojení nepomůže a na začátek se ani nedoporučuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.10.2013 11:02 Muž RBeil [174] Re: Bankai
Pokud je nevyvážený poměr mezi světlem a živinamy řasa se bude tvořit furt ať hnojíš moc či ne, potom to je o tom jaká látka chybí či přebývá aby rostli rostliny či řasy. Já hnojím PMDD a zelená řasa se mi celkem tvoří ale je to jen taková tak krátka, je fakt že tam mám 3 Parmičky černopruhé a ty to dobře a velmi rychle sežerou takže řasa na větší bujení nemá šanci. Na skle se mi tvoří zelená a tu magnetem setřu tak mi to problém nedělá. Zelenou plavoucí řasu ve vodě mi filtruje filtr (dal jsem tam vatu zabalenou v obvaze). Rudochu jsem měl jenom jednou ale ta pak okamžitě zmizla po změně proudu vody z filtru. Hnědá řasa se mi přestala tvořit po zesílení osvětlení z 2x18W na 2x24W/120l, tu se mi začala tvořit zelená řasa, po pořízení parmiček zmizla a po zahájení přidávaní PMDD bez KNO3 a Fe zmizla téměř úplně ale teď se zase rozrostla, ale spíš tvoří takový dekorační prvek na pozadí než by mi vadila ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2013 21:10 Muž Bankai [22] – PMDD vs rozsivka.
Ahoj. Chtel bych se zeptat jestli pomuze PMDD pri boji s rozsivkou v zajizdenem akva? Docela dost se mi rozjela.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 09:28 zeryk Re: Bedko
Zkus otočit roztřikovací rampu dírama ke sklu. Mám to tak já, a spousta známích. Zkoušel jsem ji otočit i do prostoru a začala se štětička objevovat, tak sem proud otočil proti sklu.
PMDD, můj poznatek je, že když sem snižoval dávku (dávám 20 ml denně)tak se mě začala tvořit řasa. Vrátil jsem se k běžnému dávkování a je to v pohodě. Dokonce mě připadalo, že když jsem přišel z práce a dal jsem tam ještě 5 ml tak to bylo lepší, ale to je můj postřeh.
Kdysi jsem se ptal Mazlíka, jaký je rozdíl mezi živinama a hnojením (když jsem bojoval s řasou a snižoval hnojení), protože jsem si myslel, že je to v podstatě to samé. A on mě vyvedl z omylu.
Měj se a pamatuj si pokud budou fungovat rostlinky, řasa nebude mít šanci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2009 07:47 Bedko
Fotka k příspěvku ja mam z riasov skusenosti asi take ze kym som nehnojil nedaval co2 tak som riasu nemal nikdy(ale rastiliny neboli velmi pekne)..zacal som pomaly hnojit pmdd a pridavat co2 daval som co2 malo od 4 poobede do vecera do 7.ale podla tej tabulky (myslim tillmanova neviem ako sa pise presne)som zistil ze mam co2 malo tak som ho zacal pustat spolu zo svetlom a bolo pridavane 12 hod...3 dni na to akva plne riasy ale rastilny isli aj o 4-5 cm krasne farby vsetko :)s co2 aj s hnojenim som momentalne prestal ked pride vikend budem cistit a snad sa zbavim prebytocnych zivin.a postupne opat zacnem ked riasa ustupi
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2009 13:54 Aleš Re: Usine
Existují nějaké univerzální rozstřikovací rampy, nebo se bavíme o nějakém výrobě svépomocí z plastové trubky? Používám vnitřní filtr Eheim 2010 a podle tvaru výstupního mechanismu proudu vody se obávám, že nic originálního pro daný model asi na trhu nebude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 18:08 Usine Re: Aleš
Aby jsi rozmělnil proud vody používá se rozstřikovací rampa potopená těsně pod hladinou. Pokud nepoužíváš CO2 tak stačí částečná výměna vody jednou týdně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 15:46 Aleš Re: boruberry
S tím proudem vody je to u ruduchy pravda. Mám ji přesně na trase výtoku z filtru. Nikde jinde. Včera jsem zkusil změnit nastavení vývodu filtru tak, abych omezil proudění vody v akváriu (původně uhlopříčně akváriem, nově nasměrováno na zadní stěnu nádrže. K tomu jsem nasadil 3 x SAE. Kdyby ruducha rostla na kamenech, bylo by to v klidu. Jenže ta mrcha roste na krásných listech rostlin, ze kterých je prakticky neodstranitelná. Problém je v tom, že se mi zdá, že některé rostliny by přihnojení přivítali (světlejší listy, anpř. Anubias barteri nana). Ale bojím se, aby se ta řasa po přihnojení nerozjela ještě víc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 13:16 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Aleš
Osobně si myslím, že řasy nejsou závislé na množství živin, až na např. některé sinice, kde je důležitý poměr mezi N:P (je spousta druhů a tak každé vyhovuje něco trošku jiného). V poslední době, kdy používám pálený jíl, který do sebe absorbuje spostu živin mám v nádržích, kromě tvrdosti, většinou všechno neměřitelné, i dusičnany. I přesto nepozoruju pomalý růst rostlin (např. 8 cm růžice babelky atd.), ale řasy mají taky pré. Když nehnojím, tak je tam konstatní hladina živin, které se doplňují ze substrátu a živočichů.
Ale když se podívám na tipicky rostlinná akvária, kde jsou každý den doplňovány živiny, s řasami není téměř žádný problém. Do vody jsou doplněny živiny a do dalšího doplnění jsou zase spotřebovány, čili opačně než např. v mých nádržích, kde je určitá konstatní hladina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 12:50 Muž filipsi [1295] Re: Aleš
Ne uplne. Rasy vetsinou ma na svedomi hlavne prebytek zivin. Ale je mozne, ze prebytek zivin zpusobil spatny rust rostlin, ktery mohl zpusobit (jestlize maji dobre ostatni podminky) nedostatek nejakeho soucasti jejich "potravy", s kterym se rasy vyrovnavaji lepe. V tom pripade je na miste cilene pohnojit tim, co chybi (coz se ale tezko hada a zjistuje).
Obecne ale ano, je lepsi nehnojit, vubec, hlavne na zacatku, a rostliny pozorovat. Zacit hnojit pomaloucku a mirne az v dobe, kdy zacnou vykazovat vyrazne pomalejsi rust a projevy nedostatku neceho. Casem se clovek nauci to lepe vcas poznavat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 12:50 Muž kristian [80] Re: Aleš
Ono přestat hnojit nemusí vždy pomoci. záleží na druhu hnojiva. Já osobně zkusil ve 450L nadrži rodičů kde ruducha už vládla více než rosliny nasadit Tetra PlantaMin. V kombinaci zasazení nových již vzrostlých a zdravých rychlerostoucích rostlin z mého akva. Ruducha pomalu ale jistě ustupuje a už se na břidlici ani moc neudrží. Tak snad po čase zmizí uplně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 12:44 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetkyRe: Aleš
Zalezi na rovnovaze v akvariu. Jestli mas dostatek rostlin a ty zvladnou spotrebovavat ziviny = nezbude nic na rasy a jejich vyskyt by mel ustoupit. Ruducha ma radamista s proudici vodou. muzes zkusit castejsi vymenu vody = mene zivin a rasy snad doufej zacnou ustupovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 12:40 Aleš – Hnojení vs. řasy
Pokud přijmeme hypotézu, že příčinnou výskytu řasy (mě konkrétně trápí ruducha) je přebytek živin ve vodě, mělo by to znamenat zákaz hnojení takového akvária, dokud řasa nemzmizí. Nebo uvažují zcestně?

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 2979x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9879?od=1