Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Pěstování řasy

 

NápovědaFórum » Řasy  

Pěstování řasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2017 13:12 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Vodu jen dolévám nemá tam co zasmrádnout s těmi kvasnicemi musíš opatrně. Oni je za den sežerou a další den je voda čistá. Nesmí to být ty sušené a musíš je úplně rozpustit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2017 12:41 Maq Re: vaaclav
Já žiju sám v celým baráku, čili co nesmrdí mně, nesmrdí nikomu palec Místa mám spoustu, různé světelné a teplotní podmínky.
A ryb mám (a budu mít) málo, takže i troška pro mě má význam. Nicméně, bylo by fajn vymyslet to nějak tak, aby těch dafnií bylo co nejvíc.
Měníš těm dafniím vodu? Asi jo, ne? To by zasmrádlo a zabilo je to, myslím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2017 11:30 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Záleží v jak velké nádobě to máš, v pár litrech jako to mám já je to tak pro zábavu. Mám to na chodbě a je tam okolo 15 stupňů. Nesmí to smrdět to by jsi asi s chovem skončil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2017 11:18 Maq Re: lacewings
Jedna z věcí, která mě zajímá, je ta hypotéza o amoniaku/amoniu jako spouštěči rozmnožování řas. Poslední dobou se o tom často píše. (Proto taky mám momentálně založené vody lišící se ve formě dodaného dusíku - nitrát vs. amonium.)
To médium CHU 13 je zřejmě dost užívané pro laboratorní kultivaci řas. Zajímavé je, že všechen dusík se dodává v dusičnanové vazbě, tedy žádný čpavek či amonium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   10.02.2017 10:48 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Maq
-záleží hodně na druhu Daphnia (manga,pulex,psittacea,cucullanta)
-třeba Daphnia cucullanta je hodná známá změnou tvaru, mezi cyklickými ročními změnami životních podmínek
-rozlšujeme letní samice a zimní samice (tolilk k otázce teploty a délky dne)
-zimní vajíčka neboli epifiální, jsou v ochraném pouzdru-ephipium vznikající odlomením od zárodečného prostoru samice a právě díky obalu přečkají vyschnutí a zámrz.
-pokud to nepřeženeš, tak ten zákal není hroznej, ale je tam, křištál to není, plovoučky toho taky hodně vyfiltrujou příjmovou složkou
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2017 09:54 Maq Re: vaaclav
Takže vlastně krmíš kvasinkama... zajímavé. Zkusím. Nekazí se po tom voda? Nesmrdí to?
Podle toho videa se mi zdá, že ty dafnie nejsou příliš nahusto, a že to tedy bůhvíjak vydatný zdroj krmení není.
Ty dafnie Ti žijí i přes zimu? Přečetl jsem si, že na zimu vytvářejí jakási vajíčka a tak že přezimují. Ale nevím jestli to spouští teplota (v tom případě by v bytě vesele žily dál), nebo délka dne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.02.2017 22:15 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Pokud jde o zelenou vodu musíš počkat na silnější slunce, pak ti zezelená za oknem i destilka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.02.2017 22:12 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Dafnii jsem si letos zkouším je to celkem jednoduché. Každé 2-3 dni trochu kvasnic rozpuštěných ve vodě trochu jemného vzduchování pár plovoucích rostlin. www.youtube.com/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 21:49 Maq Re: MichalV
Jsem rád, že oživení tohoto tématu vzbudilo zájem.
Už před několika dny jsem založil několik "vod" různého složení a pozoruji co se stane. Přirozeně, ani zdaleka jsem nedal koncentrace podle pana Chu. Takže se nejspíš nezazelená. Ale to nevadí, i negativní výsledek je výsledek. (Navíc teď v únoru toho světla ani na okně tak moc není.)
Míním v zakládání vod pokračovat až se naučím zazelenat - a porozumím lépe tomu, jak "nezelenat". Pak přibude další pokus: chov dafnií (nebo moiny?). Mám doma několik prázdných akvárií, a mé lenošné nátuře se natolik líbí sen o chovu korýšů na krmení, že jsem ochoten kvůli tomu i pracovat. :)
Budu všem velmi zavázán za jakékoli, i drobné zkušenosti a rady, jež snad mohou poskytnout. A samozřejmě i já podám zprávu, pokud zjistím cokoli užitečného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 19:38 Muž MichalV [327] Re: lacewings
zaujala ma tato veta:
Používejte odpadní vodu z akvária, ale POZOR, aby se do nádoby s řasou nedostala Moina, protože by celou řasu snědla. Jedna kulička Moiny zvládne sníst 3 litrovou sklenici s řasou cca za 3 - 4 dny !!!

to pekne zapada do davno znameho, ze prerybnene akva je predpoklad pre prosperujucu riasu.
Vela ryb = malo Moina (resp. inych organizmov ziviacich sa riasami a ich sporami)=riasa nema prirodzeneho konzumenta (pokial cielene nekupujeme ryby/krevety ktore nam pomahaju)
Mam male akva bez ryb a toho zivota je tam az az a riasa ziadna...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 17:58 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Maq
-tvá úvaha ohledně koncentrace živin je logická ,protože vycházíš z čistě akvaristických poznatků o živinách a uživnosti vody jako takové ,v akváriu
-kultura Chlorella Vulgaris se dá sehnat přes jakoukoliv laboratoř,výzkumák,
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 17:29 Maq Re: JoKa
Koupit chlorellu mě taky napadlo. Dočetl jsem se, že jenom mrtvá chlorella člověku nepomůže, protože se nedostane k živinám schovaným za buněčnou stěnou. Proto se to nějak "drtí", aby to získalo ty nutriční vlastnosti... a aby nám to ve vodě nemohlo oživnout ze spór. :-(
Ale možná se v tom nějaká životaschopná najde, kdo ví? Hodlám to zkusit v další fázi svých pokusů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.02.2017 17:26 Maq Re: lacewings
Tak jsem se doklikal až k receptuře Chu 13: en.wikipedia.org/…
To odpovídá Tvým poznámkám. Je mi už jasné, proč se to musí míchat, a taky provzdušňovat, tedy pokud nemám ještě lepší CO2.
Akorát jsem ohromený tou koncentrací živin. To je snad pro intenzivní pěstování (KNO3 400 mg/l atd.). Já jsem jako první nástřel počítal NO3- cca 10-15 mg/l. :-D
===
Snažím se jít na problém řas z druhé strany. Zjistit, čím jim udělám "dobře". Až (jestli) se v tom někdy vyznám, budu možná vědět něco o tom, jak jim udělat nedobře. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 17:25 JoKa Re: lacewings
Tohle mě také zajímá... Ta počáteční násada se musí koupit něco speciál? Nebo stačí koupit čistou chlorellu a ona se rozjede?? Ptám se blbě, ale nevím... stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 15:03 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Maq
-za přítomnosti limitních složek křeničitanů , by ti mohly vznikat i jiné druhy řasy,
známé pod názvem ´´Křemičité´´, dost často je vidět i za přítomnosti křemičitého písku v akváriu-zkráceně
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 14:56 Maq Re: lacewings
Pořád mám otázky... sorry. Křemičitany dělají co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 14:55 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Maq
-klasiku, co se běžně používá je 7,5 pH, ale není to striktní
-dát pozor ještě na křemičitany ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 14:35 Maq Re: lacewings
Aha. A jaké pH bys doporučil, aby se řasám dařilo a bakteriím raději moc ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 14:27 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Pepan
-by záleželo asi hodně na kyselosti ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 14:21 Maq Re: Pepan, lacewings
No, mohlo by jít o cyklus, který známe ze zakalených akvárií. Logicky první je řasa, té stačí minerální živiny. Zelená voda. Pak se objeví něco co žere řasu živou nebo mrtvou. Heterotrofní organismy. Bílá voda. A tehdy může dojít k deficitu kyslíku a vývinu všelikých sraček, které řase škodí.
Možná nějak tak?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 14:11 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Maq
-zde zřejmě půjde pouze o ´´pohyb´´ vody, aby se částečně eliminoval vznik nějakého nežádoucího prvku
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 14:09 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Maq
Při absenci vzduchování mohou vznikat anaerobní bakterie, které ta řasa zřejmě nesnáší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 14:00 Maq Re: lacewings
Díky. Bohužel dost stručné.
Překvapuje mě, že zdůrazňuje vzduchování... odkdy ho rostliny potřebují?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 13:49 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Maq
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 11:03 Maq
Zkoušeli jste někdo pěstovat zelenou jednobuněčnou řasu (zelený zákal)? Můžete se podělit o praktické zkušenosti? Jak se taková kultura zakládá a "krmí"?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2016 09:40 Mamloch – chlorella
Zdravím ;-)
Nemáte někdo tip (nebo doma) ? Kde by se dala sehnat kultura chlorelly, která je schopná růst i po tmě ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2009 10:42 Muž kortezhugo [983] Re: pakozdy
...ak to chces fakt pestovat tak tak ako pise DJKarlos - staci bezne hnojivo pre izbove rastliny - hlavne dostatok Fosforu a Zeleza...
...ja bi som ale dal prednost krmivam s vyssim podielom rast.zlozky napr.
SAK spirulina
SAK green
SAK gold
...a spusta dalsich....

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2008 20:31 Muž DonJuanKarlos [30]
Já si řasu už delší dobu pěstuju tak, že vezmu PET lahev, uříznu jí vršek, naplním vodou(odkalenou z akva), přidám několik kapek nejlevnějšího knojiva a dám na okno. Do vody ponořím větev a ta za týden obroste zelenou řasou. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2008 17:53 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: MatesKGB
Sinic je pár tisíc druhů. Na světlo jsou různě náročné - některé žijí i v naprosté tmě v
jeskyních... :)
Rozmanitost forem sinic je taky obrovská. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2008 15:37 Muž MatesKGB [4] Re: Sid
Nemá náhodou sinice růst za přístupu nadměrného množství světla a není dlouhá vláknitá?nějak se mi nezdá, že by rostla ve tmě pod pískem kde skoro nesvítí coze
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2008 12:11 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Sid
ja mam na okne zelenou :)
rybicky.net/k/osobni/4954.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2008 12:07 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: houbeless
Téměř jistě taky sinice. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2008 10:53 houbeless – rasa
ja mam v praci na okne kvetinac s jednou bahnomilnou kytickou. mam ho priklopeny aby se mi tam drzelo vlhko. Navic je prakticky ponoreny do misky s vodou. V te misce se tvori pekna zelena, velice chutna rasa. Cas od casu ji prihodim do akvarka a je o ni velky boj ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2008 10:41 Muž pakozdy [17] Re: MatesKGB
ano, takato.

chcel som jej spravit radost, ze ked je od prirody riasozrut, tak nech si pochutna. zatial si teda musi vystacit s uhorkou.

ale preco riasa nerastie ked je na priamom slnecnom svetle ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2008 23:26 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: MatesKGB
Taky sinice. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2008 21:19 Muž MatesKGB [4] Re: pakozdy
Fotka k příspěvku Nemyslíš náhodou tuto řasu?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2008 22:48 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: pakozdy
...tesne pod vrchom strku sa mi na skle vytvarala prisadla zelena riasa...
Pravděpodobně sinice.
Buďte rád, že vám řasy z akviška mizí. :)
SAE zkuste přikrmovat nějakým pamlskem. U mně se sice naučily na veškeré krmivo, které dopřávám rybkám, a to včetně mikrogranulí pro neonky, ale nejvíc se vyřádí na velkých spirulinových vločkách od Nutrafinu.... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2008 22:33 Muž pakozdy [17] – pestovanie riasy / rasy
zdravim ...

mam trochu inu otazku ako vacsina v tejto casti fora.

vsimol som si, ze tesne pod vrchom strku sa mi na skle vytvarala prisadla zelena riasa - slaby povlak. po odhrnuti substratu ale velmi chuti SAE aj neritine aj platam. v poslednom case ale tento povlak zmizol vratane vacsiny ostatnych zelenych rias. zacinam ma pocit ze sae zacina byt trochu agresivna voci ostatnym rybam a neritina tiez uz vylestila co sa dalo.
otazka je: ako sa dopracovat k takymto chutnym druhom rias. skusil som dat do pohara vodu z akva a dat za okno na slnko, vlozil som tam kamen aby trocha chytil zelen, pridal som aj trochu hnojiva ale stale nic.
nemate nieko recept ako prist k takymto zelenym riasam na zlepsenie jedalnicka riasozrutom ?

vdaka

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 2398x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7766-pestovani-rasy