Vypěstování řasy na kameni
Jj, ať už pro tylomelanie, brotii, neritiny, otocincluse, pokud bude potřeba nebo i krevetky, řasožroutů mám už většinu a přírodní řasa je prý nejlepší příkrm, což zatím všude mám, ale kdyby náhodou někdy došlo je asi lepší být připraven
To má být asi na krmení šneků, že?
Kdyby to bylo na efekt, tak poradím řasokouli, za chvíli ten kamen začne porůstat, krevetkám se to líbí, ale nikdo to moc nežere.
Takhle už to dělám spoustu let a Otíci mi prostě nic jiného nebaští. Endlerky a Ancíci se pasou taky. Na zadním a bočních sklu nechávám řasu taktéž
Opravdu by mela stacit jakakoliv voda, da se rict, a slunecni svit. Mate nekde pobliz kasnu? Prakticka ukazka.
-křemen přímo podporuje růst rosivek a následně zařaseni
- na velikosti nebo struktuře u uvedených druhů nezáleží
- voda z akvária není na závadu
- z logiky věci, pokud používám hnojivo, tak k růstu něčeho, (kámen nevyroste), až se řasa rozjede, tak je možné ji prihnojit, ale je zbytečné, lepší je použít tu vodu z akvária
To mě nenapadlo, že i složení kamene má vliv na řasu, ale asi to dává smysl. Je rozdíl i třeba v hrubosti a zvrásnění, že by třeba menší oblý kamínek (křemen, vápenec tedy) měl rychlejší růst než zvrásněný či větší?
na internetu v návodech používají uzavřené lahve a malé kamínky, ne velké, ale netuším úplně proč.
Hnojivo jsem přidala protože jsem předpokládala, že z vodovodní vody mi řasa nevyroste. Mám tedy alespoň naočkovat vodou z nějakého akva, nebo i to je zbytečné?
Beastie napsala:,,, místo povrchů zelené řasy mám takové cucky ve vodě, na kamenech nic.
- není šutr jako šutr, na některých se tvoří řasy rychleji, křemen, vápenec,
- ty cucky jsou z hnojiva, reakce na vodu a nečistoty kamene, případně i jeho složení
- hnojeni je zcela zbytečné, pokud je nádrž vystavena slunečnímu svitu
takže lepší na anubiasu než na kamenech? To bych mohla zkusit, pár malých kousků tu mám. Oki, Děkuji
Na krmení dám do 3L lahve kusy Anubiasu a do skleníku. Řasa se udělá na slunci sama.
Jaký byl tedy nejlepší návod pěstování řas na kamenech?
Zkusila jsem cestu nejjednodušší, tj dát je do misky na okno, kápnout tam hnojivo na pokojovky a jednou za čas měnit vodu (už bez hnojiva), ale místo povrchů zelené řasy mám takové cucky ve vodě, na kamenech nic.
V tom zmiňovaném článku na akvaristovi zmiňovali pohyb vody, takže je potřeba vzduchovací motorek?
Nebo zkusit jiné hnojivo, třeba na rajčata, to se dělá ze slepičinců a při výměně vody stále hnojivo přidávat?
Teď ještě řasu nepotřebuji, ale chci být schopná jí vypěstovat pro otocincluse a nedaří se mi.
Díky
Starší reakce
No mně se ujala vláknitá z louže až moc, tak že se jí dodnes nemůžu zbavit
Edit: O zelených koulích z mechu jsem nic nepsal, raději bych chtěl vypěstovat na kameni rozsivky, ty by mě velmi potěšily a plže taky.
A co zkusit kompromis, Kámen do sitky např od citronu, takové, která nemá ostré nitě, aby rybky popř. nepřišly k úrazu dát tam nějaký druh mechu a počkat, zakrátko proroste a budeš mít zelenou kouli. Zkoušel jsem dát vláknitou řasu z louží, ale nikdy se neuchytila.
Viz pravý spodní roh
Málokdy jsem měl vláknitou hned zezačátku. Já myslím, že je pomalá. Hned po založení obsadí místo v akváriu rozsivky a měkké zelené řasy. Až se jim přestane dařit, tak nastoupí odolnější a často "tvrdé" řasy. Tak si to myslím, ale zcela jistě vím, že to bude jinak
Právě, já celé léto zkoušel pěstovat ve flaškách na okně zelené "krmné kameny/kořeny". Katastrofa, místo zelených kamenů sytě zelená voda a úplně holé šutry... Proto mám takovou radost, že zde to jde
. A je zajímavé, že samé "měkké koberce", ani náznak zelené vláknité. Až bude více času, musím se zamyslet nad těmi souvislostmi.
ja som podobné experimenty robil vo svojej "čiernej ovci", tam som mal pleseň, občas som to prepískol s liadkom amónnym a vyzabíjal osádku šnekov, ale vždy sa to dáko samo stabilizovalo. Ale zelená plošná mi veľmi nešla...
Doma dnes po návratu z práce. To není země, to je záhrádka
Zajímavé, že s explozivním nárůstem zelené řasy bleskově zmizely viditelné porosty bakterií a plísní. A čpavek je podle rychlo měření na nule, Zelená ho zřejmě metabolisuje přednostně.
Krása.
Když málo roste řasa, sviť intenzivněji a hnoj trochu více dusíkatými hnojivy.
Když budeš mít málo rostlin, tak řasa poroste rychle. Když tam bude hodně rostlin, poroste řasa méně.
No, toto vypadá dobře
Takže už jen vyměnit 2-3x vodu a dočistit přes aktivní uhlí (dnes mi dorazil 20 kg pytel, to mohlo stačit...).
Jojo, máš pravdu má to být amonium. Omlouvám se za nepravdivou informaci.
V dešťovce amoniak? Možná tak někde v Lovosicích... Jinak celkem s jistotou hodně pod 0.02 ppm.
No vida, čtyři bobky od morčat a už to roste. Krásná směs zelené řasy a bakteriálního povlaku.
Večer jim ještě trochu osladím život ...
Hezký článek, díky. Asi spíše na pěstování řas ve volné vodě, ale principy zůstávají stejné. Všechno už dělám, glukózu vyzkouším zítra.
Také mne toto téma zajímá.
Našel jsem článek na akvarista.cz.
www.akvarista.cz/…
Nezkoušel někdo přislazování vody glukózou tak jak se píše v odkazu ?
Ještě mě napadlo použít dešťovku. Je v ní amoniak a už sledováním jsem zaznamenal vyšší četnost řas než ve vodovodní vodě s málem dusíkatých sloučenin.
Ale já to už 2x očkoval - schválně jsem delší dobu nečistil skla v Obýváku a tento zelený stěr 2x vymačkal sem. Škrabkou seříznuto i několik souvislým řasových lupínků ze zadního skla a ty sem dal také. A stejně nic ... Jediné, co pomaličku raší, je klasický plísňový obrost na kořenu/větvi, ale jen trochu. A v nádrži není jediný šneček, který by něco ožíral. No, dám tomu ještě čas.
Očkovat si myslím není nutno (zárodky nebo jak se tomu říká jsou skoro všude), ale zkusit se to může.
Mně se osvědčilo použití hlíny ze zahrady. Do nějaké nepropustné větší misky (lepší je kýbl či velký květník) dát do poloviny (c = 8cm; a = 15 – 20 cm, b = 10cm) výšky hlínu a nějak opatrně položit na dno akvária tak, aby se bahno nezvířilo. Počkat asi týden až 12 dní a už by se mohl jemný povlak objevit. Udělala se mi velice měkká světle zelená řasa, to ale neříkám, že se ti objeví taky, klidně to může být jiná.
Nějaké organické znečištění se řasám bude určitě líbit
asi to chce naočkovat
Podle mě, "víc" světla akorát způsobí zelený zákal...jakoby se řasám bez rostlin "nechtělo".
Zákon schválnosti - po týdnu je nádrž zcela čistá, křišťálová, po řasách ani památky
A to svítím 16 hodin denně 28W LED do plivátka 60x30x30 cm, 25°C, pohnojeno, 2x nastrouhány řasy z velkého akvárka. No nic, zkusil jsem přihnojit komplexně - přidáno pár bobků od morčat...
Já bych vycházel z toho, co jsem viděl v těch teplých potocích na Islandu s úžasně brčálově zelenými dny (teplý potok se pak od studeného snadno rozeznal podle toho zeleného dna). Teplá tekoucí voda a dostatek světla. Dusík tam mohl být leda rozpuštěný z okolního vzduchu, uznávám, že fosfor geologického původu tam asi být může, ale na žádný zdroj, který by to potvrdil, se mi narazit nepodařilo.
Můžeš být trochu konkrétnější.
Napsal jsem to ve spěchu neúplně: vyšší poměr fosfátů k dusíku podporuje růst sinic.
Málo taky to si nevybereš.
Hodně fosfátů podporuje růst sinic.
Proč málo fosforu? Všude se uvádí, že fosfor (ve formě fosforečnanu) naopak podporuje růst zelených řas a sinic, vyjma zelené tečkaté řasy (GSA).
Záběh je jasný, Sulawesi už nějaký čas chovám. Nádrž je atypická, žádné kytky, vše čisté, vyprané, vyvařené, žádná organická hmota, která by se mohla rozkládat. Před nasazením krevet poběží i filtrace přes velký objem pravidelně měněného AU/zeolitu. Empiricky jsem podobný rychlozáběh opakovaně vyzkoušel v minulosti při stěhování velkých cichlid, kdy nebylo možné dodržet řádné pomalé zajíždění (které jinak důrazně doporučuji!!!). Toto mi mmch. potvrdil i experimenty kolegy, viz
www.golias.net/… Podle parametrů v akvárku to vypadá, že tam chceš dát krevetky ze Sulawesi. Tam asi nebude stačit jen narostlá řasa. Pokud to takto zamýšlíš, bude to chtít akvárko dobře zaběhnout.
Jinak ano - dost dusíku, málo fosforu, světlo, málo kytek, a řasy ti porostou samy.
Máte někdo vyzkoušený nějaký zaručený způsob, jak maximálně urychlit nárůst řasovým povlaků v nově založeném krevetáriu? Jde mi hlavně o měkké zelené řasy na kamenech a skle. Zatím mě napadlo jen:
- hodně silné světlo
- teplá voda - zde 28°C
- přihnojení, vč. hodně fosforečnanů
pH zde bude 7.5-8, takže inhibice řas vlivem kyselé vody nehrozí.Má smysl současně i prodloužit dobu svícení, nebo to bude od určité délky kontraproduktivní? Co dusík ve formě čpavku? Popř. něco i nějaké další "přikrmení"? Filtrace a pohyb vody - zrychlí/zpomalí? Dočasně zvýšená hladina živin (vč. čpavku) problém není, před nasazením krevet udělám několik velkých výměn vody. V nádrži nejsou žádné kytky/šneci/ryby, takže na ně nemusím brát ohledy. Nádrž je bohužel v tmavém koutě, takže nemohu nechat svítit přímé slunce.
Starší reakce
No, staral bych se o ni podobně, jako o kytky, jen bych neplýtval světlem a nelámal si hlavu CO2.
Sehnal sem si kámen s červenou řasou...nerad bych o ni přišel. Co byste doporučilo? Díky Venca
Starší reakce
já si takovou řasu pěstuji na stěnách porodniček s krevetama, roste to dost rychle, ale pro představu hladinu tam udržuji cca 10-15 cm , takže mají dostatek světla. Dá se bez problému přivázat na kámen a rozpěstovat.
Jestli papají Cladophoru, tak bych koupil několik koulí, opatrně je rozřízl a silonem chytil na kořen. Silon se zařízne do řasy a nebude vidět a přísavky budou mít celkem kvalitní krmení.
No toto je však jiná, tento důvod už je opravdu o něčem jiném.
jestli toužíte po téhle řase co mám já, tak ta mi narostla po snížení průtoku filtru na minimum (hladina se mi vůbec nehýbe). Do akvária mi cca 6 hodin denně svítí slunce (když je vylezlé) a řasa je narostlá právě jen z této strany, kam slunce na stříšku ze dvou plochých kamenů svítí. Dusičnany mám po snížení průtoku filtru s týdenní výměnou 12l vody (84l akva) na úrovni 5 mg/l (test od rataje), dříve 15-20
Mladé nemám, ale okurek a podobného krmiva z potravin se bojím. Danila si takhle otrávila všechny Zelené fantomy (L200) a já mám podobné, možná ještě trošku náročnější modré fantomy (L128). V létě pěstuju Krunýřovcům salát, ale je to jenom v létě a navíc mi ho většinou slimáci sežerou dřív, než vyroste. Tablety samozřejmě dávám, ale než se Krunýřovci osmělí, tak jim je sežere Trnovec, kterého jsem loni neuváženě koupil na akvaburze.
Zajímavý problém
Pokud chceš řasy jen kvůli krunýřovcům, tak asi budeš mít jen nějaké mladé krunýřovce, jelikož věř tomu, že 5 velkým krunýřovcům jen řasa na sklech či pocelém akva rozhodně stačit nebude, proto bych Ti doporučil než se snažit zařasit akva, tak raději pro ně pořídit žrádlo typu spirulinové tabletky, či věř tomu nebo ne tak házet do akva okurky hadovky, to teprve uvidíš co to je když krunýřovcům chutná, ten můj je po ních takový divý, že mále žere i tu slupku z nich, ale to už je starý macek.
Zdravím, po letech kdy jsem s řasou více či méně úspěšně bojoval jsem dospěl do stádia, kdy bych potřeboval naopak podpořit růst zelené přisedlé řasy. V akváriu mám 5 krunýřovců. kteří zelenou řasu mají velmi rádi
Rostliny už prakticky nemám, ty zbývající velmi brzy Cichlidy zničí.
Problémem je, že svítím hodně málo (36W/325l) a často měním vodu (třetinu týdně). Nechávám sice na nádrž svítit slunko a voda v nádrži se dost hýbe, ale to moc nepomáhá. Určitě někdo máte zkušenosti s nějakou chybou, která tento druh řasy podpořila. Krunýřovci jakýkoliv náznak zelené řasy hned sežerou, takže ani nepoznám, když jejímu růstu něčím pomůžu. Na internetu je sice spousta rad jak s řasou bojovat, ale nic o tom, jak její růst podpořit. Uvažuju o tom, že začnu hnojit, ale bojím se toho, že místo zelené přisedlé řasy mi vyroste ruducha, vláknitá nebo sinice a tyto druhy Krunýřovci neradi.
Starší reakce
však já to taky loni používal jako chovnu na šneky a hlavně pro komáří larvy...
Myslím, že kdyby tě hned poslechl, tak by za ty dva roky měl řasu z kýble až ven.
pokud ti jde o zelenou řasu tak dej do sklenice odstátou vodu, do ní pár kapek hnojiva a šutr a dej to na okno...já dal loni na balkon kýbl s vodou a do něj hodil na odmočení šutry a krásně celej kýbl zarostl zelenou řasou...
0 19.04.2010 00:07 Bejb Na kmeni se mi začíná tvořit jako malé chmýří mám s tím se pokusit neco delat ci ne ?
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 2907x