Zelená přisedlá řasa (GSA)
Já se tomu dlouho bránil, ale nakonec jsem po vyzkoušení všeho možného na čištění skel skončil u Flipperu. Cena je sice vysoká, ale na rozdíl od všeho ostatního se mi zatím nepovedlo s ním akvárium poškrábat. Má 2 strany, jedna filcová, ta sundá prachovou řasu atd., pak ho otočím a přejedu místa, kde je GSA a spodek skla nad substrátem.
EDIT: žiletka v držáku za mě taky ok, používám v menším akváriu a to taky zatím nepoškrábalo, ale větší plochu bych s tím čistit nechtěl
Pozor na houbičky lze s ní lehce poškrábat sklo. Plastové karty jsou sice dobré ale ta hrana dlouho nevydrží. Žiletky v držáku jsou nejlepší a vůbec bych se jich nebál hlavně u dna.
To mne ani nenapadlo a to jí používám na čištění substrátu u čelního skla. Ze skla mi ovšem nikdy neodstranila ani ten hnědý povlak, který musím brát prstem. Každopádně vyzkouším.
Zkus platební kartu, sám jsem koukal, jak to šlo odstranit.
Ahoj, chápu správně, že GSA na skle nezmizí, ale je třeba jí odstranit? Jde mi o to, že GSA již nepřibývá, stará ovšem zůstává. Jelikož je zde již nějakou dobu, nelze odstranit klasicky houbičkou. Dokonce i nehtem jsem jí nedal dolů a rád bych se vyhnul žiletce. Díky za info
Starší reakce
Jojo, tahle vydržela měsíc a půl. Nicméně první měsíc jsem používal vnitřní skleněný atomizer a ten měl větší spotřebu než vnější. Tipuji, že teď cca 2 - 2,5 měsíce dá. Také by se mi líbila další flaška na výměnu, ale to jsou další finance
musím teď dát chvíli pokoj, jinak mě manželka sežere
Jasný, rozumím. Ta 2l láhev není nic moc na velké akvárium, mám 2ks 6kg (abych je mohl střídat) a ta mi u 540l akvária vydržela rok při poměrně masivním sycení. Teď jí mám na 1200l vody skoro rok a půl (a pořád bublá), ale tam sytím hlavně kvůli pH, koncentraci CO2 odhaduju mezi 10-15mg/l.
Chtěl jsem právě zkusit, co se stane. Kdyby náhodou došlo při mé nepřítomnosti a také, jak rychle bude co2 klesat. V pondělí večer byl dropchecker ještě stále zelený (tmavě). Až včera začal přecházet do modré. Neřekl bych tedy, že úplně hladověly
Dokonce i včera ještě rostlinky lehce bublaly.
Těžko říct, každopádně při vícedenním výpadku CO2 bych asi adekvátně snížil intenzitu světla, podle mého je to pro rostliny přijatelnější, než je nechávat "hladovět".
Děkuji, nad tím jsem také přemýšlel. Na druhou stranu jiné řasy nepozoruji (což mě udivuje, obával jsem se co udělá 72hodin bez co2). Nakonec jsem si řekl, že to vyzkouším naplno a vše zachoval stejné i bez co2 (hnojení, svícení) a GSA je jediná řasa
Proto jsem tuto myšlenku zavrhl. Dle mého bych pozoroval více řas a GSA bych čekal až mnohem později.
rostliny při "práci" s CO2 a světlem mají vyšší spotřebu živin, při "odpojení" od přístrojů
část nechají řasám... má domněnka...
Zajímavé, tak to asi nebude v co2. Jde mi o to, že mi v neděli došla láhev a novou zapojím až dnes. Provedl jsem standartní výměnu a pohnojil (fosfor 0,6mg/l - 3x týdně). Dříve se mi GSA objevovala a postupně jsem zvyšoval dávky fosforu z 0,1mg/l 3x týdně až na současnou. Objevovala se ovšem v malé míře. Včera jsem pozoroval masivní nárůst GSA. Řekl bych klidně 3x tolik než bylo zatím běžné. Častější skvrny a hlavně i větší Tzv. vše je stejné, první jasná proměnná je co2.
Ani ne, i když je pravda, že v akváriu bez CO2 jsem jí nikdy neměl. S CO2 a silným světlem + málo fosforu masivní růst GSA, přidání PO4 v tomto případě zabírá celkem spolehlivě. Pozoruju jí teda i v akváriu, kde sice lehce sytím, ale světlo není moc intenzivní a fosforu je tam dost (kolem 2mg/l). Ale to je cca 10 teček na velké ploše skla, které sundavám třeba jednou za 3 týdny, takže nic dramatického.
Zdravím, nikde jsem tu na to nenarazil, ale pozoroval jste někdo spojitost mezi gsa a co2? Díky
Starší reakce
Hrozne mi vadi na rastlinkach ta riasa GSA a velmi ma to hneva.
Za aky cas sa to hnojenie a ustupovanie GSA moze asi tak prejavit?
Nebolo by lepsie to pridavat v mensich davkach kazdy den/obden?
Na aku max. hranicu mam ist PO4?
Zvedal bych každý týden o trošku dokud nezačne GSA ustupovat nebo dokud nezačnou růst jiné řasy když začnou jiné řasy dřív než GSA zmizí hledej jinej problém
Jinak já GSA moc neřeším když roste nerostou mi jiné řasy a šneci mají co žrát
Pred chvilou som dokoncil test NO3, vysiel okolo 30mg/l, takze problem bol v nevycistenom filtry, ktory som naposledy cistil asi pred 1,5 mesiacom (Seachem DeNitrate a Purigen stiahol hodnotu 50mg/l asi na 30mg/l).
Neviem preco vacsina ludi nadava na testy od Rataja - ja som s nimi celkom spokojny - ved ide len o informativne hodnoty. A naco zbytocne kupovat nejake drahsie kvapkove testy.
A kvapkove testy nebudu nikdy take presne ako nejake drahe pristroje.
Jestli se chceš od něčeho odrazit, kup si JBL testy, abys neřešil 50mg/l NO3 a přitom tam neměl 15mg/l. Popravdě si totiž nedokážu představit, kde by se tam těch 50mg/l vzalo, jestli měníš vodu jak píšeš a ta má opravdu 10mg/l. Akvárium máš slušně zarostlé, musel bys tam sypat obrovské množství krmení.
Vodiček jsi nakoupil spoustu, raději nakup pořádné testy.
K GSA: měl jsem jí v akváriu docela dost při velké palbě světla a poměrně tvrdé vodě, přidání PO4 do sloupce pomohlo. S nižší intenzitou světla jsem se s ní nikdy nesetkal. Redfield ratio bych také nebral jako něco, bez čeho nebude akvárium fungovat, držel jsem ho dlouho a žádnou podstatnou změnu jsem nezaznamenal.
Dnes som testoval aj priamo vodu z kohutika na NO3 a vyslo asi 10 mg/l.
Urobil som dnes zase test aj vody z akvaria (dnes som pouzil na test original destilovanu vodu z lekarne) a vyslo to tak isto ako vcera tych asi NO3=50 mg/l.
Takze ten test NO3 od Rataja je asi celkom v pohode.
DeNitrate som dostal k tomu filtru zadarmo, Matrix a Purigen som mal este v starom filtri.
Asi by nezaskodilo vycistit aj ten filter - naposledy som ho cistil asi pred 1-1,5 mesiacom.
Okrem tej vymeny vody, existuje nejaky pripravok alebo nieco take na odstranovenie NO3?
GSA pokud vím ještě žádnému akvárku moc neublížila.
50 mg dusičnanů na litr bych ale vnímal jako Tvůj hlavní problém. Nota bene máš ve filtru jakýsi ten krám na snižování dusičnanů, ne?
S Twinstar nemám skúsenosti, ty to používaš, tak asi vieš prečo. Asi tým sleduješ lepšiu oxidáciu organických látok a ich premenu na anorganické (NO3 v stĺpci a PO4 v dne)...
S tým dnom som myslel frakciu nie celkovú hrúbku substrátu. Ja používam piesok, ktorý neumožňuje zapadanie detritu. Oxiduje na povrchu a keby mám tvoj problém, odsával by som ho pred tým ako sa premení/rozdelí na NO3 a PO4.
Ale netvrdím že tebe by to pomohlo a tiež sa púšťať do výmeny dna v celkovo peknom akva kvôli GSA ...
...Výmenami vody a pridávaním K2HPO4 budeš kompenzovať následky, ale stále budeš ťahať za kratší koniec povrazu. Jednoduchú radu na tento problém ale nevidím.
S tymto si asi sam neporadim , kedze pricina nebude nikdy odstranena, ale iba nasledok a bude to neustale zacarovany kruh.
O tom vyzrazani fosforu som nevedel vobec. Aj zelezo a ine prvky sa vyzrazaju?
Preco myslis, ze 5-7 cm je hrube dno? - bude mat aj menej, kedze to meriam od hornej plochy nabytku a mam toto akvarium
www.akvariumonline.sk/…)
Ten Twinstar comu skodi? je to z bazosa domaca vyroba na 3D tlaciarni - spusta sa kazde 3 hodiny na dobu 2 minuty - nie je problem ho vypnut.
To, ze mam tvrdu vodu, tak s tym nic neurobim, jedine pomocou reverznej osmozy, to su, ale dalsie peniaze navyse na kupu + peniaze navyse pri jej pouzivani, kde vznika vela odpadovej vody - do toho asi nechcem ist - jedine potom kupovat cez internet najlacnejsiu destilovanu alebo demineralizovanu vodu alebo reverzna osmoza aj s pouzivanim vychadza lacnejsie?
Nepotrebujem uplne presne vediet kolko coho treba dat, ale vyriesit aktualny problem na zaklade rad od Vas skusenejsich.
K tej 1/3 vymene vody a poriadnemu odkalovaniu len tolko, ze to robim pravidelne 1x kazdy tyzden a uz dlhodobo (teraz ked odkalujem, tak ide von minimum detritu a odpadu).
Marcelko napsal: A ta zlozita rada je prosim aka?
Na to nám odpovieš ty sám, keď budeš svoje akva pozorovať, vyskúšaš čo ti tu už bolo radené, sám budeš experimentovať a na konci tejto strastiplnej cesty konečne vlastnými skúsenosťami obohatíš nás všetkých
Ty by jsi chtěl slyšet kolik přesně čeho máš dát aby jsi neměl problémy. Tak to ti asi nikdo neřekne. Týdně měň vodu a pořádně odkaluj, pak nebudeš mít tak velké problémy v koncentracích mezi dnem a vodou.
To mi je jasne, ze problem bude vzdy nejaky, ale zavisi aj od toho, aky velky bude.
Preto aktualny najvacsi problem riesim prave tu.
Nikdo ti neřekne jak máš přesně postupovat aby jsi neměl žádný problém. Pokud jde o hnojení, kup si dávkovací čerpadlo a můžeš si s nastavením hrát jak chceš. Je poměrně přesné, regulace je snadná a nikdy nezapomene a funguje i v té nepřítomnosti.
A ta zlozita rada je prosim aka?
Uvažujem nahlas... Máš tvrdú vodu ktorá tlači pH smerom hore a to spôsobuje vyzrážanie fosforu, ktorý zapadá do na môj vkus hrubého dna (spolu s detritom od živočíchov). Do toho prevádzkuješ Twinstar, ktorý tomu asi tiež nepomáha. Myslím, že pridávaním PO4 dosiahneš jeho zvýšene vo vodnom stĺpci len krátkodobo a skončí tam kde ten pred ním, v dne kde ho už tak máš veľa. Z tejto situácie sa ti hromadí NO3, ktoré sa do rastlín bez PO4 len ťažko zapracuje. Výmenami vody a pridávaním K2HPO4 budeš kompenzovať následky, ale stále budeš ťahať za kratší koniec povrazu. Jednoduchú radu na tento problém ale nevidím.
Dobre skusim teda zredukovat tie ampularie a znizit hodnotu NO3 vymenami vody, pokial sa NO3 neustali na normalnej hodnote.
A mam potom pouzivat len to hnojivo "KH2PO4" podla toho "Redfieldovho pomeru", čiže pomer dusika ku fosforu = N:P = 16:1?
Mozem davat aj to hnojivo Seachem Flourish v odporucanej davke, co je v mojom pripade 1x za tyzden 2 ml? Je lepsie dat naraz 2 ml alebo mam davat 7 dni 0,3 ml?
No ampulárie rostou a špiní vodu víc a víc. Předtím ti ty výměny možná stačily ale už se to zlomilo a rostliny a výměny vody už NO
3 nestačí držet na požadované úrovni.
Edit: Koukám že jsi je přidal 3. 9. to jsi měl ještě dusičnany v pořádku, pak vyletělo NO
3 nahoru. Podle mě to je jasné. Máš přešnekováno
Fosfor 0,5 mg/l mam, ale iba v dne v strku a vo vode je 0.
50 ampularii mam, ale malych az malickych - a predtym som ich tam mal tiez a NO3 bolo tak 20-30 mg/l pred vymenou vody, po vymene vody bolo asi 10 mg/l. Ale nechapem preco je teraz NO3= 50 mg/l take vysoke aj po vymene vody a pred vymenou vody ma taku istu hodnotu 50 mg/l. Test NO3 som kupoval asi 2-3 mesiace dozadu.
Logičtější bude snižovat dusičnany a až potom si to množství fosforu spočítat. Dělej změny postupně. Ale nemusíš ho tam cpát moc, když jsi říkal že ji tam máš 0,5 mg/l.
S padesáti ampuláriema se ti bude snižovat a udržovat NO3 na požadované úrovni těžko. Takže budeš muset měnit vodu často.
To az 70% vody vymenit a pridat 21 ml K2HPO4...
A to je myslene kazdy tyzden 1 krat alebo ako casto?
Celkovy cisty objem len vody v mojom akvariu je 100 litrov. Kolko sa odpocitavaju jednotlive veci v akvariu, ako napr. strk s vyskou 6-7 cm a dalsie veci v akvariu?
Marcelko napsal: Nasiel som aj tuto kalkulacku:
buddendo.home.xs4all.nl/… - a moc nerozumiem tym cislam co mi tam vychadzaju.
Ta kalkulačka je jednoduchá.Máš tam Redfield ratio 153 (N:P), případně vyjádřeno v poměru NO3:PO4 Buddy ratio 100. Poměry jsou mimo doporučení. Protože máš mnoho NO3, tak ti v 1.kroku doporučuje vyměnit 70 l vody (čistá bez NO3, PO4) a v 2. kroku doporučené hnojení k zajištění optimálního Redfield ratio.
Rastlinky mi celkom v pohode rastu. Nepaci sa mi, ale vzhlad niektorych, akoby im nieco chybalo.
A samozrejme, ze sa mi taktiez nepaci ta riasa GSA na rastlinkach, skle a roznych predmetoch co su vo vnutri akvaria.
Skusim este otestovat vodu priamo z kohutika na to NO3.
A skusim este kupit original destilovanu vodu z lekarne na ten test NO3, lebo doteraz som mal obycajnu demineralizovanu vodu.
Myslel si tuto kalkulacku?
akvarijni-hnojivo.cz/… Na odstatú vodu sa vyprdni. Väčšina akvaristov napúšťta priamo s kohútika (pohodlnejšie).
Kalkulačku ti nevysvetlím. Asi prve 3-4 mesiace som si meral ph, gh, kh pred a po výmene vody. pH sa mi stabilne pohybovalo 6,8-7,2
kh5-6, gh6-7. Tak som sa na to po čase vyprdol.
Hnojivo som si nastavil cca podľa kalkulačky na pmdd, a množstvo čo dávkujem stačí na to, aby rastliny rastli.
Doplnam obrazok k tomu predoslemu prispevku.
Nemam odstatu vodu a uz je aj dost hodin, takze to necham na zajtra.
Nasiel som aj tuto kalkulacku:
buddendo.home.xs4all.nl/… - a moc nerozumiem tym cislam co mi tam vychadzaju.
Vies mi to vysvetlit?
Dakujem.
V prvom rade vymen aspon 50% vody, aby si zrazil NO3
A mam pridat priamo do akvaria 0,68 gramov KH2PO4 podla tej kalkulacky alebo ako to je myslene? A ako casto?
Filtrom to nebude. Skôr chýba rastlinám nejaký prvok, zastavili svoj rast a tým pádom nespotrebujú toľko NO3, preto ten nárast. Meň častejšie vodu, pretože ak meriaš správne NO3, tak ti čoskoro začnú problémy s rybami.
Problém pomeru NO3 a P je jedná z možostí.
Pozri na mojú peknú predpokladám GSA viď foto.
Je len na anubiase, ktorý je vyššie na koreni a priamo pod svetlom. A sleduj ten list pod ním, tam nie je nič a je starší. Prečo?
Hnojit som prestal preto, lebo podla viacerych mam vsetkeho vela - ale aj pocas toho hnojenia som mal problem stale s tou riasou GSA.
Z toho NO3=50 mg/l som preto taky prekvapeny, lebo aj predtym som mal +- tolko ryb aj slimakov a hodnoty NO3 boli tak do 20-30 mg/l - moze to byt sposobene aj tym, ze som dlhsie asi 1-1,5 mesiaca necistil vonkajsi filter SUNSUN 702A? (mam v nom biomolitan, keramicke valceky, 1 liter Seachem DeNitrate, 1 liter Seachem Matrix a Seachem Purigem 250 ml).
Moze byt aj v tomto problem? - "Redfieldův poměr
akvarijni-hnojivo.cz/…
- to mam pridat priamo do akvaria 0,68 gramov KH2PO4 alebo? A ako casto?
Môžeš mi kľudne tykať. Obecne je GSA prejavom nedostatku fosforu. Neexistuje ale žiaden univerzálny recept pre stanovenie pomeru živiny, svetlo, co2. Každné ukvárium je unikát.
Ja som napr. pridával co2 len prvé mesiace po založení. Očakával som od toho, že rastliny lepšie porastú a zbavia vodu prebytku živin zo zásobného substrátu, čo sa zrejme stalo, keďže som nemal žiadnu riasovú kalamitu a rastliny šli jak blázen. Lenže ja som lenivý to furt strihať, takže som sa na co2 vyprdol, na hladine mám okřehek a hnojenie ešte stále nastavujem.
Ty maš tvrdú vodu (a nijak ma o opaku nepresvedčiš, viď môj komentár k Bytči), neviem ako sa chová co2 a tvrdá voda (na fóre na to bola niekde dlhá diskusia).
Píšeš, že tri tyždne nehnojíš, čiže rastliny môžu mať málo živín (NO3 zrejme pochádza od toho množstva rýb a 50ks ampulárií
)
Záver: musíš hold skúšať a hlavne sledovať rastliny. Pri každej výmene vody niečo zmeň a sleduj ako reagujú rastliny. Pomohli by určite aj aktuálne fotky
Precitane, ale neviem presne z toho posudit, ktory je moj pripad - ci malo svetla alebo skryty nedostatok zivin, co nato poviete Vy?
Prave teraz som meral pomocou testov od Rataja fosfor a zelezo:
- zo dna v strku vysiel fosfor P=0,5 mg/l
- vo vode P=0 mg/l
- zo dna v strku vysiel zelezo Fe=0,5 mg/l
- vo vode Fe=0 mg/l
Zmeral som aj vodu na NO3 a zase mi ukazuje 50 mg/l ako aj pred vymenou vody teraz v nedelu 11.11.2018 - nechapem tomu uz vobec.
Ako mam dalej postupovat?
Přidat reakci
1 ...... [3] 5
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 12817x