Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED reflektory ve sladkovodní akvaristice

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 18 Žádná další stránka   1  
LED reflektory ve sladkovodní akvaristice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2012 12:08 Muž ViktorX [474] Re: KarlosS
KarlosS napsal: Už na toto téma zde byl publikován seriál - rybicky.net/clanky/914-led-osvetleni-akvarii-i
...
Sakra, to by měla být povinná četba pro každého, kdo přispívá do LED vláken, takhle nějak vypadá osvěta v praxi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 10:54 Muž ViktorX [474] Re: jitkaS
Oprava LED osvětlení - to není nic pro elektrikáře. Buď vám odejde zdroj, takže když nejde opravit, stačí přidrátovat jiný DC 22-36V ca 0,5A výše (mimochodem mají v nabídce i ty bez zdroje), když odejde LED, koupit by asi nějaká šla, ale přidělávat bych jí nechtěl... LED 3x sláva, ale asi budete průkopník reflektorů, a nezbude vám, než koupit 1 kus a vyzkoušet. Podle spokojenosti pak buďto vrátit v rámci 14 denní lhůty a vybrat jiný, případně dokoupit další kusy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 09:58 jitkaS
Omlouvám se zda jsem někoho urazila. Podle mě je bodové osvětlení jeden zdroj s úhlem 35° a jak jsem se dozvěděla není to až tak jednoduché.Sice mám vyšší vzdělání, ale né technického typu, takže občas plavu a el. fakt nerozumím. Bohužel led problematice nerozumí ani jeden elektrikář v mém okolí. A tak info scháním sama na netu. U reflektrorů se mi právě ten vzhed líbil, také jednoduchost zapojení a nemusí se řešit chlazení, ale jestli budu muset použít tak 3 x20w . Ta cena se vyšplhá. Pak mě taky docela zarazilo, že když se porouchá je nutno ho vyhodit a nadradit novým. -to mi řekl elektrikář. :-OOvšem i nadále budu hájit led, protože jak ze všeho je patrné tak za poloviční spotřebu W dá srovnatelné světlo a ještě lépe využitelné pro kytičky.Asi si budu muset zaplatit nějaký kurz a zhotovit si led osvětlení sama. :) stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 09:35 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Beda81
Tady u těchto jsem mluvil s obchoďákem, sám nevěděl, co prodává. Ve zkratce. údajné čipy z USA jsou levné čipy z Číny, obal je jako u klasických halogenek a prý nemaj moc velkou trvanlivost a jsou předražené, jdou sehnat stejné s mnohem lepší cenou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 09:31 Beda81 Re: KarlosS
tak lumeny maji v datasheetu
www.gme.cz/…

Samozrejme "nejde" o vzhled. To je subjektivni zalezitost. Mne se treba tento "technicky vzhled" zase libi.
Jde predevsim o porovnani LED vs dalsi osvetleni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 09:25 Muž kortezhugo [983] Re: jitkaS
Je to v pohode a je to pekne.Ale ako pisu kolegovia - to niesu rastlinne akva.Na rastlinne bude treba rozhodne viac.Teda bud viac reflekorov alebo silnejsie.Ale v tom pripade hravo prekrocite cenu trubicoveho alebo HQI osvetlenia.
Ja vam tu dam tiez jedno video - ked tu bola rec o hlbokom akva a Japoncoch.
www.youtube.com/…#!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 09:21 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostliny – re: Beda81
Tak to je hodně zajímavé. LED světlo mě překvapilo. Škoda že u toho LED světla není v popisu víc parametrů (lm). Ale vzhled těch LED reflektorů je teda strašnej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 09:20 Muž ViktorX [474] Re: jitkaS
Fotka k příspěvku Myslím si, že : 1) nerozumíte pojmu bodové osvětlení - ten neříká, zda toho osvítíte hodně nebo málo, ale že zdroj vychází jakoby z jednoho "bodu". Osvětlí-li "kužel" světla čtvercovou plochu, byly by při poměru stran 1/4 na místě spíše 4 reflektory, aby bylo osvětlení více rovnoměrné (neřeším výkon) 2) údaj 120° k reflektoru nepatří, nikde jsem jej nenalezl, a z uvedených dat ani nevyplývá - kolem 0,75 až 1m ho odhaduji spíš tak na polovinu 3) odraz od písku Malawi, který světlo krásně rozptýlí, nelze s rostlinným, tedy zarostlým akváriem srovnávat, prostě budete mít patrné sloupce světla, byť vám to třeba nevadí a počítáte s tím. Ale budou-li rostlinky i nahoře např. u zadní stěny, nevím kolik světla se k nim dostane. 4) mně těší, že vás inspiroval můj odkaz na reflektor, ale dle mého bylo vhodnější pokračovat v původním vlákně "Led osvětlení do akvária" rybicky.net/forum/4030… , aby se informace o LED netříštily, ale to je jen čistě můj osobní názor a už se stalo. Přeji hodně úspěchů, a doufám, že se s námi podělíte o fotografie vaší realizace.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 09:10 Beda81
zde je zajimave porovnani svetelnych zdroju
akva.wu.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 07:41 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: LiborSprysl
Jistě, souhlasím, že echinodory, cryptocoryny a podobné pod tím budou růst dá se říct v pohodě... Osobně by mě ale zajímaly rostliny více náročné na světlo :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2012 07:37 Muž LiborSprysl [9015] Re: Kusma
Ono to nebude tak dramatické...Již mnoho akvaristů v mém okolí má své nádrže s nenáročnými rostlinami nasvícené ledkami několik let...Ono je to také o tom, jak moc je hladová voda, ve které ty kytky rostou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2012 07:26 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: jitkaS
No jo, problém ale je v tom, že tam nejsou žádné rostliny... Do Malawi a podobně se LED světlo díky úspoře energie hodí 100%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.10.2012 07:18 Muž LiborSprysl [9015] Re: jitkaS
cca 666 litrů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2012 07:12 jitkaS
Co říkáte na tohle? potlesk www.youtube.com/… jaké má to akva asi rozměry? A ještě jeden www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2012 22:20 maleaqua
sem tam sleduji pacienty v us. a jednou tam chlápek udělal led svícení z obyčejného pásu. www.thereeftank.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2012 22:11 Muž kortezhugo [983] Re: Beda81
Neviem sice o aku kombinaciu ide? - ale predpokladam kombinaciu trebars 3000 a 4000K.
Toto bude trochu problem lebo budu vedla seba.Preto bude asi vhodnejsie ak budu rovnake.A pri spolocenskom akva by som volil nieco neutralne - kolo 5000K.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2012 21:50 Beda81
Hmm. Se divam.
Pro mne ted zajimave/aktualni tema.
Budu zarizovat nove akva 80x40x40.
Zaujala mne kombinace reflektoru
www.svicenilevne.cz/…
www.svicenilevne.cz/…
Ze bych je zavesil nad akva.
Vysku jeste nevim. Nad tim jsem jeste nepremyslel.
Melo by se jednat o spolecenske akva. Zadny HI-TECH rostlinne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2012 21:22 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostliny
Už na toto téma zde byl publikován seriál - rybicky.net/clanky/914-led-osvetleni-akvarii-i
Autor po rozsáhlém testování dospěl k nejlepší variantě
rybicky.net/clanky/923-led-osvetleni-akvarii-iv
ale dnes se již vyrábí i 850 lumenová -
dx.com/…
na tomto proslulém webu dokoupíte i příslušenství (reflektory, zdroje, atd.) opravdu za směšné peníze. Sám zde nakupuji snad každý týden už asi 3 roky:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2012 20:42 Muž grunda [1781] - Cichlidy
já jsem to tady uvedl jako příklad jaké osvětlení, ne každý je ochotný investovat tolik peněz do akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2012 20:36 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: grunda
No jo, ale 500€ a 500Kč je sakra rozdíl :-)

Kdysi jsem uvažoval o průmyslovém výbojkovém osvětlení... cena takového tělesa je cca 100Kč a lepší výbojka 70W cca 500Kč.

Nač kupovat "profesionální" akvaristické vybavení se značkou, když se to dá sehnat 5x levněji, jen to primárně nepatří na svícení do akvária?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2012 20:32 Muž grunda [1781] - Cichlidy
u takhle velkého akva bych nad LED ani neuvažoval, dal bych tam něco takového: www.sewatec.de/…
a pověsil to nad akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2012 20:22 Muž kortezhugo [983] Re: jitkaS
Tak na 500L 2vojmetrove rastlinne akva je 2000-3000lm je sakra malo. :) A to pisem ako clovek ktory to neprehana zo svetlom.
Pokial sa vam tie ref. pacia budete ich potrebovat rozhodne viac alebo vykonnejsie.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2012 19:59 jitkaS
No po pravdě jsem počítla se dvěma až čtyřmi zářivkami všechny najednou by svítily možná jen v poledne Dvě by měly být 840, jedna 860 na noc a jedna možná pro barvu. Akva by mělo mít 200x50x50 + cca 20cm rostliny mimo hladinu a spíše mi šlo o to, že chci rostlinky právě i nad hladinou a u akvarek co mám teď mi je většinou to teplo spálilo. Chci něco závěsného a jak vidím u mého akva monument zářivky - bohužel speciálky mi tu 50cm moc neprosvítí a to jsou skoro u hladiny.Uvažovala jsem o závěsném osvětlení s led žárovkami, ale reflektor by vyšel lépe jak finančně tak esteticky. Protože žárovek bych potřebovala aspoň 6-7 abych se dostala na lm tok.

Re kortezhug
Určitě máte pravdu, je jich málo ale stojí za to. Pokud máte opravdu nějaký výpočet srovnání mezi reflektorem a zářivkami sem s ním.Já to odhadovala sílou toku, ztrátami svitu zářivek a grafickým znázorněním úhlů a pruniku světla do akva- pravítko, tuška, úhloměr a kalkulačka s tabulkama.Dále jsem se dívala na výkon a použití halogenových reflektorů se srovnatelným výkonem.Počítala jsem s plně zapnutými dvěma což je nějakých 10000lm po odečtení ztrát a po přečtení doporučení, z jiných témat, že by mělo být led lm tok tak poloviční. Jsem došla zhruba tak na 2000-3000. A to mi ty tři reflektory dají.Navíc led osvětlení mám být lépe zhodnoceno rostlinkami.

Ovšem nechci se tady hádat.Každý na to může mít jiný názor. Já bych se chtěla dopídit konkrétních rad jestli jsou reflektory dobré a k čemu, nebo jestli ne. A proč?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2012 18:13 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jitkaS
2 rampy po 2x54W ? jak veké bude akva, takové osvětlení mám v plánu na 720 litrů, výška 70cm, světlo bude závěsné cca 20cm nad akva. Mám v plánu kobereček z HC a řekl bych, že světla bude dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2012 18:03 Muž kortezhugo [983] Re: jitkaS
A to si myslite ze 3 taketo reflektory nahradia rampu 2x54W? -urcite nie. :)
Japoncov co maju 2 metrove akva tiez nie je vela.A mozem povedat ze rastlinne akva su nizsie.Nizsia hladina sa lahsie a lacnejsie presvieti a tiez treba sa v tom pomerne casto hrabat tak ze je to aj prakticke ked clovek dotiahne rukov na dno.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2012 17:41 jitkaS
Rostlinná akvaria jsou nižší? No jak která japonci je mají vysoké i dva metry.Prostě některé náročnější květiny lépe vyniknou ve vyšších nádržích a tam je potřeba dát výkon a i v nižších nádržích někteří používají HQi pro rostlinky,ale já nejsem až takový odborník, to by mohli vysvětlit jiní.
Led osvětlení je dražší ale jak co a jak z kterého úhlu.
Pořizovací náklady jsou možná větší. Ale když jsem si zpočítala že budu potřebovat na akva 2x rampu po 2x54w.Za rampy dám kolem 2000,- a za zářivky kolem 1000. a pomalu 1/3 energie vyzářím zbúhdarma a rampy budu musem mít blízko hladiny aby mi prozářili nádrž a to znamená, že se mi rostlinky nad hladinou prostě spálí. Domnívám se , že prostě pro otevřené vzdušné akvarium s trochou rostlin nad akva (typ amano)to není to pravé. A kde vzít nějaké dobré světlo a nekrást.

Tak jsem se začala poohlížet jinde. A za dva až tři reflektory dám 1500,-. Vyšlo my to docela shodně a pak ty náklady na elektřinu a životnost je úplně někde jinde..Pouze bohužel zde neplatí ten přepočet lm/w ani jiný a tak hledám kdo s tím má zkušenosti. Bojím se totiž slepě spoléhat na data od výrobce. Párkrát se mi to nevyplatilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2012 16:52 Muž kortezhugo [983] Re: jitkaS
jitkaS napsala: Mě osobně by zajímalo proč je ještě neobjevili akvaristi sladkovodních akvarií, když je to celkem dobrá náhrada za drahé HQI...
Hlavne preto ze malokto ma rastlinne akva hlbsie ako 60cm a malokto HQI pouziva.
Tento reflektor je urcite na male akva dobry.A na to ze clovek nemusi riesit elektroinstalaciu a vodotesnost tak je v pohode aj cena.
Ale na vecsie a dlhsie akva - treba reflektorov viac a to uz cele osvetlenie oproti trubiciam predrazuje.
Uvediem priklad.
80W trubica stoji cca 5.10€
39W stoji cca 5€
14W stoji cca 5€

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2012 16:20 Muž grunda [1781] - Cichlidy
něco o světeném spektru tady: www.rostlinna-akvaria.cz/…
a osvětlení celkově tady: www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2012 16:14 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Kusma
Kusma napsal: Spekulovat nad tím, jak by pod tím rostly náročné rostliny asi moc nejde - chtělo by to vyzkoušet v praxi...
V praxi to vyskúšané bolo, možno nie v slovensko-českej, ale čítal som porovnania s ukážkami rastlín (linky už nemám), kde dosiahli oveľa lepší rast pri oveľa nižšom svetelnom toku (o príkone ani nepíšem) oproti MH lampám. Vysvetľujú to zložením svetelného spektra, kde je veľký podiel modrej (pôvodná farba LED, zvyšok spektra je optika púzdra). Vlastne už pri 5000 K má modrá najvyššiu intenzitu.

Pri použití zaliatych pásikov by som bol opatrný, pretože zaliatie zhoršuje chladenie, a tým skracuje životnosť. Mne odišli zaliate pásiky po asi 4 mesiacoch. Samostatne umiestnené alebo v dobre vetranom kryte (ja spolu so žiarivkami v uzatvorenom kryte) to nemusí byť také markantné, ale i tak, dbať na chladenie, napr. pomocou hliníkových líšt. Pri 36 W treba i lišty rebrované ;-)

Problém LED zatiaľ vidím v cene a v problémoch pri určení intenzity. Rastlinkári vymysleli pre žiarivky zjednodušujúce pravidlo o l/W, aby sa vyznal i laik. Pri LED zatiaľ nikto niečo podobné neurobil, a tak sa v tom laik stratí, elektrikári nerozumejú lúmenom a FAR, atď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2012 14:39 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: jitkaS
Vypadá to hodně zajímavě, jednak je velmi zajímavá cena a i parametry...
Dle údajů o rozptylu světla si to dovedu představit ve výšce tak 30-50cm nad akvárkem o délce do 80cm - v případě větší délky akvária by to už chtělo 2,3 světla...
Spekulovat nad tím, jak by pod tím rostly náročné rostliny asi moc nejde - chtělo by to vyzkoušet v praxi...
Osobně si ale myslím, že v LED osvětlení je velký potenciál i co se týče akvaristiky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.10.2012 14:12 jitkaS Re: sasula
Bodové osvětlení?Vždyť se používají na osvícení třeba staveb celé stěny ne jen jednoho okna. A není pravda, že při úhlu 120°,svítivosti 1000ml osvětlený prostor na dva metry 3x3metry a síla světla na 1m 26lux. To se mi zrovna nezdá, jako bodové a slabé. Jo a jsou to ty 10W a nejmenší údaje co uvádějí. Spíše se obávám zda to není příliš silné.Ještě bych chtěla říci, že nejsem žádný prodejce.naopak jsem jen uživatel, který je odkázán na údaje uvedené prodejci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2012 12:11 Muž sasula [274]
osobně na delší akva radeji ty vodotěsné led pásky. Jelikoz ten reflektor je dost bodove osvetleni. A než použít 4 tyhle reflektory, tak vyhodnejsi je led pasek a zdroj (4* 1m pásek 10,6W a 900lm pří 6500K a 2x 12V 2A zdroj á 40kč). A mám cca 3600lm světla do 700Kč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2012 11:27 jitkaS – LED reflektory v sladkovodní akvaristice
Zdravím všechny a omlouvám se, že zakládám další téma, ale ohledně led osvětlení je toho už v jednom sloupku napsáno tolik, že se v tom trochu člověk ztrácí. Toto téma chci založit, proto že hlavně v cizině je hojně využívám tento led zdroj. Hlavně tedy u mořských akva, ale se již využívají i u rostlinných palaudárii, a v pěstírnách rostlin. Samozřejmě u nás je to většinou osvětlení jen staveb či architektonických památek.Mě osobně by zajímalo proč je ještě neobjevili akvaristi sladkovodních akvarií, když je to celkem dobrá náhrada za drahé HQI, A pokud ano jaké s tím mají zkušenosti a názory.Osobně se nyní zajímám o www.svicenilevne.cz/… a jejich využití pro otevřené rostlinné akvarium s výškou 50cm. Za těch pár let osvětlení LEd udělalo tak veliký pokrok, že se dají sehnat žárovky, zářivky i reflektory v různých barvevných spektrech, s různým světelným tokem i celkem dobrou cenu. Podle mého laického zkoumání Zářivky jsou vyráběny pouze jako náhrada do stávajících těles. takže vatáž i barva je přirozeně přizpusobena stavajícímu lm výkonem normálních zářivek: takže vysoké pořizovací náklady a výhoda snad jen úspora za el. , jinak svítivost i barva skoro stejná. Jinak jsou na tom žárovky, ty se dají sehnat v různém provedení, výkonem i barvou za dobré ceny, takže pokud bych chtěla osvětlit miníčko, není co řešit. Ovšem pro osvětlení větší a delší nádrže asi to pravé nejsou. Tady se nám otvírá možnost různých LED pásků - ovšem zde je pro mě pole neorané, neb elektrice nerozumím a zhotovit si to na akva do vlhka bych nesvedla ani ve snech. Ovšem jak je vidno z jiných diskuzí je to také dobré řešení. Ovšem další možností je pro právě reflektory. Takže pokud máte jakékoliv názory, rady a zkušenosti. Prosím, podělte se s nimi a nekamenuj te mě. ahoj

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [18]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 24984x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18179-led-reflektory-ve-sladkovodni-akvaristice?od=851