Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED reflektory ve sladkovodní akvaristice

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
LED reflektory ve sladkovodní akvaristice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2017 23:26 Muž Driv3r [236] Re: slavko,RAP
Já zas někde čet ze u led je problém s červenou teda tou správnou vlnovou délkou červeneho světla "pro fotosintezu".
Musel bys hledat jaký okruh barev to které světlo podava (Ra,Cri.)
většinou se to na nich nechá dohledat,s tou modrou muže byt problém,už jsou studie že to škodí lidem .
Jak na tom budou rybičky když jim to perem do akváriji asi nezistíme nějak snadno,
neb nám to neřeknou,ale z mého náhodného pokusu usuzuji na ne moc vhodné.
Rgb pasek nad akva a rybi šílely.(ale třeba na to nebyli zvyklí. Ale led nezatracuju připravují nove osvětlení z led. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2017 23:08 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: RAP
Biele LED skladajú svetlo z dvoch špičiek vlnovej dĺžky, jedna je modrá a je pomerne úzka, druhá je niekde mezi zelenou a červenou a je pometne široká (teda pokrýva viac farieb). Tie rôzne odtiene belej sú dosahované rôznym pomerom tých dvoch špičiek, pri teplej (3000 K) prevláda červená, pri studených (6000 K) prevláda modrá. Tie dve špičky viac-menej pokrývajú špičky fotosyntézy a, na rozdiel od trubíc, je generované svetlo v oblasti červenej i modrej oveľa spojitejšie a neverím, že ten rôzny podiel modrej a červenej sa na nich nejako výrazne prejaví. Mimochodom, detailne to majú premakané pestiarne maryšky.

Ako to vplýva na ryby neviem, za tie roky som narazil na jeden jediný článok, a ten popisoval zrakové spektrum cichlíd, no podrobnosti si nepamätám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2017 22:45 RAP
Zajímalo by mne, která barva světla je pro běžné akvárium nejvýhodnější žlutá 3000K/ denní4500K/ studená 6000K?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2017 08:27 R Muž Silent [5949] Re: Vladimir
Mně nad akvárkem visí léta tyhle reflektory na řetězech ukotvených na háčcích ve stropě. Výhoda je, že při dostatečné délce řetězu lze za provozu měnit výšku osvětlení nad hladinou, nevýhoda je že se s tím nedá šibovat protože je to ukotvené ve stropě, ale kdo by šiboval s akvárkem ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2017 21:26 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Vladimir
Ja som si na to nechal vyrobiť držiak, rameno spoza akvária, takú vysokú tyčku s inou tyčkou v pravom uhle. Celé to bolo nastaviteľné, teda posuvné hore/dole i dopredu/dozadu. Nanešťastie som zvolil malú základňu, takže keď bol reflektor uprostred akva, tak sa to celé prevažovalo a bolo to treba pripevniť.

Mal som ho nad kockou 30x30x30 cm, ale bol som pomerne nespokojný. Aby ten reflektor nesvietil veľmi vedľa, musel byť pomerne nízko nad akva (asi 10 cm), čo dosť sťažovalo údržbu a posúvanie hore/dole i dopredu/dozadu nebolo veľmi pohodlné.

Nakoniec som zrušil celé akva (nie kvôli tomu reflektoru)... Ten stojan ešte mám, ak budete mať cestu okolo, iste sa dohodneme ;-) No keby som to robil znova, urobil som to inak, hlavne posuvné, aby som mohol pri údržbe mohol reflektor jednoducho posunúť dozadu, či vyššie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2017 19:56 RAP
Případně lze použít něco takového www.ironstyl.cz/… . ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2017 16:43 Muž Yirka [9126] Re: Vladimir
Jaké má rozměry nádrž, jak hluboký je držák reflektoru?
Já mám reflektory přišroubované přímo na zeď nad nádrží, popřípadě se dají v železářství určitě sehnat nějaké konzolky, abys reflektor dostal nad nádrž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2017 16:35 R Muž ctibum [6909] Re: Vladimir
Pokud nemáš moc možností na výrobu, přidělal bych na zeď poličku a světlo zespoda přišrouboval...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2017 16:33 Vladimir – Instalace LED reflektoru
Fotka k příspěvku Poradíte mi, prosím, někdo, jakým způsobem připevnit LED reflektor (optonica 30W) nad akvárium (80l) asi tak do výšky 10-20cm, abych ho nemusel neustále sundavat kvůli krmení rybiček a měnění vody? Nemám moc možností pro výrobu. sad
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2016 11:50 Muž Rakvista [20] Re: RAP
Ha,,,tuhle prezentaci jsem asi přehlédnul palec Díky celkem to pomůže :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.12.2016 21:41 RAP Re: Rakvista
Rakvista napsal: ...koukal jsem tady a našel jen jedno akva kde jsou,ale není tam napsaná watáž a vzhledem k jeho délce 250 jich tam má tuším 5-6 ks.Já budu mít 300 na délku a 70 na šířku 50 výška,odhaduji cca 40-45cm vody co budu potřebovat prosvítit.
Nemyslel jsi tohle rybicky.net/nadrze/24284 , v popisu akva je napsáno 3x50W a 2x20W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 17:00 Muž Yirka [9126] Re: Rakvista
Rovněž svítím LED reflektory, pro méně náročné rostliny to jde i pří výšce mé nádrže 70cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 15:11 Muž Rakvista [20] Re: GP
ty reflektory nebudou pod krytem,ale zavěšené nad akva.Dám je na lanka abych dobře vyladil výšku osvětlení jen bych potřeboval vědět přibližně watáž od které se mám odrazit a přibližně počet...koukal jsem tady a našel jen jedno akva kde jsou,ale není tam napsaná watáž a vzhledem k jeho délce 250 jich tam má tuším 5-6 ks.Já budu mít 300 na délku a 70 na šířku 50 výška,odhaduji cca 40-45cm vody co budu potřebovat prosvítit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 14:48 GP Re: Rakvista
do niceho netlacim, jen jsem upozornil na moznost a nastin ceny.
na tu hloubku bez optiky to neni idealni.
u tech 50w zalezitosti bych overil chlazeni. pokud jsou urceny na ven, mohlo by to delat, zvlast pod krytem, problem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 14:23 Muž Rakvista [20] Re: GP
na ehliniku jsem už kupoval profily do "Plivátka" z výkonových čipů to prostě nezvládnu udělat sám a na to abych si ho nechal vyrobit prostě nemám...proto bych chtěl použít reflektory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 14:00 Muž Rakvista [20] Re: GP
dobrá čipy levné,ale ještě tu zbývá hliníkový profil/y a zdroj to za pár kaček nepořídím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.12.2016 13:52 GP Re: Rakvista
s pouzitim cipu z prc a ne top specifikaci to je az prekvapive levne. temer jiste jeste ucinejsi nezli reflektory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 13:30 Muž Rakvista [20] Re: NHKG
Raději ani nechci vědět na kolik by vyšla rampa z výkonových čipů,reflektor mi přijde po finanční stránce výhodnější tak počítám s tím že bych použil toto řešení.Kdybych nebyl až tolik finančně omezený tak jsem viděl už hotové závěsné osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 11:32 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Rakvista
Vzhledem k výšce akvária, plánu náročných rostlin a používání co2, pouvažuj spíše o výrobě osvětlení z čipů s čočkami s úhlem 60 stupňů. Reflektory co jsem viděl měly úhel minimálně 120 a to už bude moc.
Mi ten úhel nevadí, protože potřebuju osvětlit rostliny na hladině a u dna chci šero.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 10:10 Muž Rakvista [20] Re: NHKG
Rád bych Asii "opět" takže tam budou i náročnější rostlinky,ale vysloveně rostlinné nebude.Jinak díky za reakci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.12.2016 09:24 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Rakvista
Pokud nenapíšeš něco o zaměření nádrže, nikdo ti neporadí. Na blackwater akvárium ti budou stačit 2 reflektory, ale na rostlinné může být 10 málo.
Váha 50W reflektoru je kolem 1,5kg, hliníkový jako mám já má trochu méně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 08:59 Muž Rakvista [20] – Plánování 1050L
Zdravím ve spolek,najde se tu někdo by byl ochotný poradit jakou watáž a počet LED reflektorů použít na osvětlení nádržky o rozměrech (d.š.v.) 300x70x50 ? Marně si už nad tím lámu hlavu několik týdnů,jelikož to musím dát na první dobrou.
A druhý dotaz je kolik asi tak váží jeden 50W LED reflektor ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2016 16:05 Muž fido16 [631]
Čauky, chci se zeptat chtěl bych udělat světělnou rampu na 300L akvárium zajímá mne hlavně svítivost těch led oproti trubicím. Dám příklad když nyní svítím 160W T5. Tak bych měl mít 150w led reflektor abych zachoval stávající světlo. Nebo mi bude stačit třeba poloviční Led 75w ale světelný výkon bude větší? Nějak se v těch převodech nevyznám. Ptám se na to z důvodu toho že mi začala v závěsném osvětlení mrčet předřadník a tak přemýšlím nad led reflektorem. Doma mám již 2x10 w reflektor ale nezdá se mi ta intenzita. Za jakoukoliv reakci budu rád

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2016 21:35 Muž FotoPecen [1] Re: Lishaack
Svým kytkám a rybám v akváriu svítím 3 ks 10W LED reflektorů www.lednadoma.cz/… (až na barvu světla jsou shodné s vaším výběrem) + 1ks T8 zářivku 18W.
Mechanické provedení těchto konkrétních LED reflektorů odpovídá ceně - nic moc. IP krytí zajišťuje trocha silikonu mezi AL odlitkem a sklem kryjícím čip. Napájecí zdroj i mému laickému oku přijde dost poddimenzovaný. Je to prostě čínský výrobek zhotovený pro polskou firmu.
Pro výšku akvária 50cm bych se klonil k 20W provedení, ideálně od jiné firmy.
Nicméně, rozhodující budou nároky vašich rostlin a ryb na množství světla.
Já mám Led reflektory nad zadní částí akvária, kde je výška vodního sloupce cca 20-25cm. Rostou pod nimi Sagittaria platyphylla a Vallisneria nana. Zatím si nestěžují a docela prospívají - aby také ne, když jsou i zdejším atlasem považovány za rostliny na světlo nenáročné ;-).



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2016 12:26 Lishaack Re: afc1886
To jsem samozřejmě udělal a dělám stále, jde mi o praktické rady uživatelů, proto se zde ptám. Navíc mě zajímá, zda by byly vhodné i ty moduly viz výše, protože pásky se mi neujaly tak, jak jsem předpokládal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2016 09:07 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Vsechno se dá udělat tak, aby to normalne bez problemu fungovalo fungovalo no a pak je tu jeste jedna moznost, udelat to predpisove. :-) :-) :-)

Vaclav ma pravdu, ze u nejakeho osvetleni, ktere bude jako nejaka konstrukce, skrinka nebo tak neco, tam je to uplne šumák a taky bych to klidně zpájel a přetáhl smršťovačkou. Jenže ja mel v hlave reflektor jako kus, co chci strcit do zasuvky a svitit tam kde je prave třeba.No a pak jsem se uz zacyklil s tou prodlužovačkou, tu proste tahas po zemi,škubeš za ni,kdyz se nekde šprajcne a tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2016 08:08 R Muž afc1886 [14682] Re: Lishaack
Zkus se podívat a inspirovat u nádrží,které led reflektory používají. rybicky.net/nadrze/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2016 03:02 laKatos Re: DavFM
A co tak u připojení dvou kabelů udělat uzel... to bude splňovat sílu v tahu (mechanickou odolnost) a pak ty konce jednotlivých vodicu pripajet. Bude to vypadat hnusné ale mělo by to tedy podle toho co tu čtu všemu vyhovovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2016 22:40 Lishaack
Aby to tu nezapadlo:
Přemýšlím nad osvětlením akva 110x50x50, reflektory versus moduly s ALU profilem. Momentálně na 100x40x40 svítím pásky s ALU ale nevyhovuje mi to. Jako reflektory bych bral www.lednadoma.cz/… nebo verzi 20W ale nevím kolik by jich bylo potřeba na středně až méně náročné kytky, jako moduly tohle www.t-led.cz/….
Díky za rady.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2016 22:35 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaaclav
Ach tak, pak je mi tedy jasne, ze spojeni preseknute prodluzovacky dutinkami jste bral pouze jako zert a ja se nesmyslne chytil :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2016 22:27 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Jsem už v důchodu, měl jsem odpracováno 48 let jako elektrikář, odkaz na vyhlášku mě posílat nemusíš. Zkoušky každé tři roky už z ní naštěstí absolvovat nemusím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2016 22:24 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaaclav
No pro me reflektor, ktery mam na obcasne prisviceni nad akvariem tim ze ho položím na kryci sklo, rozhodne vyzaduje namahany spoj. Pokud to ale nekdo ma na pevnou instalaci, tak zde je spojek a ruznych moznosti "něurékom" a pak takovy dukladny spoj pouzit nemusi. Ale i tak musí být finální přívodní šňůra zapojena jako namahany spoj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2016 22:19 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
My se ale nebavíme o namáhaných spojích. Instalace nad akváriem a spojení led reflektorů s tím nemá nic společného. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2016 22:02 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaaclav
Pořád to je ale na mechanicky nenamáhané spoje.
Neznám padesátku, ale jsem si jist, ze tak nejak to tam bude. Namáhany spoj musí byt spojen i nejak mechanicky nezavisle na spoji vodicu. V kazdem spotrebici je snura nejak zafixovana a draty jsou pak vicemene volne. Nekdy je tam jenom uzel, nekdy 2 sroubky a svorka. Ale nikdy nejsou jenom nekam zastrcene draty do dutinky nebo do svorkovnice(čokolady).

Edit:našel jsem v rychlosti vyhlasku, ktera se zabyva privodnimi snurami, zde je to pod pojmem pohyblivy privod. Citace:

Pohyblivé přívody musí být v místě připojení spolehlivě odlehčeny od tahu, zajištěny proti posunutí i vytržení a opatřeny proti zkroucení žil. Odlehčovací zařízení nesmí být pod napětím a musí být upraveno tak, aby mechanicky nemohlo poškodit odlehčovaný kabel nebo šňůru. Případná deformace izolačního pláště k lepšímu zajištění šňůry proti posunutí není na závadu, pokud se tím nezhorší izolační stav a nebude zkrácena životnost kabelu nebo šňůry.

cela vyhlaska:
shop.normy.biz/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2016 21:51 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Samozřejmě že když nechceš pájet můžeš použít lisovací spojky (dutinky) Pokud ti je nabídli i z kleštěmi tak se nedivím té ceně. Smršťovací bužírky se používají ale běžně je jich několik druhů. Dělají se z nich i spojky na zemních kabelech. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2016 21:41 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaaclav
Kdysi jsem si přesekl prodlužovačku. Jedine řesení, které mi nabídli v elektru byla spojka za bratru 500. Mozna se to da resit i levneji, ja si koupil novou a bylo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2016 21:36 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Ty si ze mě děláš srandu spojka za 500 smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2016 21:28 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaaclav
No na spojováni dratu 230v se pájení použít nesmí, protože nemá pevnost v tahu. Na spojování dratu je takova specielni spojka, ale ta stojí cca 500,-. Druha vec je, co je norma a co snese praxe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2016 21:24 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Proč ne pájení to nechápu, existuje něco smršťovací bužírky spoj můžeš strčit pod vodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2016 21:23 Lishaack
Ještě přemýšlím nad moduly s ALU profilem www.t-led.cz/… - ale nevím, zda to 50cm prosvítí a z hlediska pohodlí by mi víc vyhovovaly reflektory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2016 21:10 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Lishaack
No, pokud bych to mel pouzit na celou nadrz, pouzil bych vice slabsich. Tady u tech reflektoru je dost vyrazne videt ten vyzarovaci uhel. Ja to pouzivam jenom na prisvecovani nad cervenyma rostlinkama, ale i tak je na skle řasa přesně v trojúhelníku kam to svítí.
Ale počkej si na odpověď od lidí co to používají, já to mám fakt jenom jako nouzovku.
Jo a ještě jeden opruz je s tím spojen, a sice to, že se to prodává bez vidlice do zásuvky a přívodní kabel je dlouhý cca 20cm, jestli vůbec. No a pokud chceš postupovat podle normy, tak žádné pájení u napětí 230v nepřipadá v úvahu, čokoládka u akva je asi taky blbost, takže nejspíš nějaká krabice jako o zdi, no prostě komplikace, protože číňan nechce dát aspoň půl metru káblíku... Já použil vodotěsnou vidlici a prodlužovačku, ale elegantní řešení to není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2016 21:02 Lishaack Re: DavFM
A co myslíš - 2x-3x 10W nebo 2x20W ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2016 20:36 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Lishaack
Tady mas to plus minus stejne trochu levneji:
www.lednadoma.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2016 20:19 Lishaack
Budu měnit moji nádrž 160L (100x40x40) za 275L (110x50x50). Zatím svítím LED páskama, ale rád bych přešel na reflektory LED. Nevím si však rady s tím, kolik a v jakém výkonu použít. Rostliny bych rád málo až středně náročné. Mám v merku www.t-led.cz/… (nebo 10W) a www.t-led.cz/…. Díky za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2016 14:48 R Muž afc1886 [14682] Re: Baymax
Chtělo by to prezentaci akvária,aby jsme věděli rozměry akva,jaké je dno,jestli hnojíš atd.Já mám 2*39W na akva 120*40*50 a málokvětka mi roste tak,že mě přivádí k šílenství.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2016 11:25 Baymax Re: afc1886
ved preto ze pozrel som si ich uz neurekom a bolo to velmi pekne ... jasne ze pocitam aj s inymi faktormi ine rastlinky u mna prosperuju echinace kvitnu aj stonovkam sa dari len takym anubiasom tiez lebo im vela svetla netreba ale keby som mal kobercovky asi by to bolo malo svetla az na spodok akvaria
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2016 09:10 R Muž afc1886 [14682] Re: Baymax
Tak krásné rostliny nejsou jenom o světle,ale o více faktorech, ale podívej se tady na nádrže, které používají jenom led reflektory a jsou moc pěkné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2016 08:55 Baymax Re: NHKG
a ked to chcem pouzit pre rastlinne akvarium ? bude to mat nejaky prinos pre rastlinky ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2016 13:13 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Baymax
Ty reflektory sem viděl u více cichlidářů u akvárií bez rostlin. Takže použít je můžeš.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 18

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 24984x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18179-led-reflektory-ve-sladkovodni-akvaristice?od=51