Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED reflektory ve sladkovodní akvaristice

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
LED reflektory ve sladkovodní akvaristice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2014 07:26 Muž Robo [45] Re: lhajek
Podívej já nemám tucha co a jak vypadá Jižní Amerika, ale já reagoval jestli mu to prosvítí 70cm až na dno a o tom silně pochybuji když vezmu v potaz že se davaji ty led ještě 20 cm nad akva což už je 90cm. Tak mám opravdu obavy jestli to prosvítí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.09.2014 21:29 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Robo
Jenže když to chce na JA tak bych naopak právě tu teplou bílou bral pokud to bude něco na způsob "černé vody". Tam ani nemusí řešit jak moc intenzivně osvítí dno, protože v takovém akva bych zrovna rostliny moc nepředpokládal a ryby těchto biotopů naopak méně světla ocení.

Jinak co pro jednoho je tmou a málem světla od pohledu, může být pro jiné v pohodě. Tyhle subjektivní informace jsou opravdu cenné X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2014 16:31 Muž Robo [45] Re: George77
Pokud máš hloubku akva 70cm tak na ty 10W zapomeň. Já si je dal do 40cm hloubky a byla tam tma. Teď mám jednu 20W a v krajích na dosvětlení 2x10W. Teplou bílou (žlutou) vůbec neber je to hnusné světlo. Vypadáto jako by se do toho někdo vymočil a to nemluvím o rušivém elementu vlnění vody. Já mám teď 1x20W a 2x10W 6000K a 4000lm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2014 15:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: George77
K tomu uhlu, 180 stupnu mi prijde nesmysl, reflektory mivaji vetsinou 120. Uhel potrebujes spis uzsi, protoze mas vysoke akvaium a chces dobre osvitit i dno. Namaluj si to, to hodne pomuze. Treba si nakresli akvarium z boku, nad to si nakresli ten reflektor, a ted rozdel uhel kam sviti na mensi uhly, proste udelej paprsky jako je kresli deti ke Slunci, smerem do toho akvaria. Na hladine se svetlo lame, ze vzduchu do vody smerem ke kolmici, takze Ti ten lom svetla pomaha zlomit svetlo vic do akvaria. Kdyz si namalujes ruznou vysku reflektoru nad akvariem, snadno jen posouzenim hustoty tech namalovanych paprsku posoudis, jaky rozdil osvetleni je v ruznych hloubkach, jak jsou u hladiny huste, a jak na dne ridce. Abys osvitil co nejrovnomerneji akvarium, potrebujes zdroj svetla s co nejuzsim uhlem, co nejvyse umisteny nad akvariem, proste aby vsechny namalovane paprsky byly co nejvic rovnobezne (sviraly vzajemne co nejmensi uhel).

3000K Ti jen rika, ze to bude zlute svetlo, je to barevna teplota, nic Ti ale nerika o tom, kolik toho svetla bude. Udaj o tom, kolik svetla svetelny zdroj vyprodukuje v zavislosti na tom co vidi lidske oko, se nazyva "svetelny tok" a udava se v Lumenech, znacka lm.

EDIT: Nez po mne nekdo skoci, sireni svetla v akvariu samozrejme neni vubec trivialni zalezitost, svetlo se lame na hladine, odrazi od bocnich skel, neco je v akvarijni vode absorbvano (pisu akvarijni, protoze treba priliti raselinoveho vyluhu udela znacnou zmenu v absorbci svetla) atp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 15:21 Muž George77 [1] - AmazonieRe: Designer
a myslíš, že na tu hloubku 70cm v mým typu AQ se to prosvítí 10Wkama (4x-5x)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 15:20 Muž George77 [1] - AmazonieRe: Designer
Ahoj,
myslel jsem, že když je to teplá bílá, tak se to bude pohybovat kolem těch 3000K... a jaký je prosím tě optimální úhel? 45, 90?
díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 14:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: George77
Mimo to, ze tam nectu jaky to produkuje svetelny tok (kolik lm to sviti, takze tam muze byt klidne naprosto mizerna LED), ctu tam "Lighting angle: 180"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 14:20 Muž George77 [1] - Amazonie – LED Reflektor
A co říkáte na tenhle reflektor?

www.ebay.com/…

na těch 190cm délky bych jich viděl tak 4-5, snad by to těch 70cm výšky prosvítilo. a protože plánuju jižní ameriku, tak bych to viděl asi na tu teplou bílou. nebo co třebas vzít 3x teplou a 2x studenou? jestli to má teda smysl...

Předem díky za každou radu!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   21.09.2014 18:59 RAP Re: NHKG
Jak se to vezme. Dneska si hodně lidí pod pojmem společenské akvárium představí holanďana nebo amano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.09.2014 18:13 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Ja len dodám, že "mazák" akvárium, čo má už čo, to za sebou, nepotrebuje žiadný zásah a to riadne dlhú dobu. Dokáže sa vysporiadať aj s odhnitými listami a dokonca ho netreba ani odkalovať. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2014 12:47 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: NHKG
Každý máme to svoje - pre mňa je akva bez rastlín (a náležitého osvetlenia) len polovičné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2014 09:41 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Yirka
Bez rostlin je to výrazně méně náročné na údržbu. Sice člověk musí měnit trošku víc vody (a nebo častěji), ale potřebuje výrazně méně zásahů do akvária, které jsou při vysokém akváriu dost pracné. Já v mém akváriu při každotýdenní údržbě jen lechce odkaluju nad pískem a občas čistím čelní sklo od řas. Jinak do akvária nemusím zasahovat. Dále samozřejmě měním vodu a čistím filtr, ale pro toto nemusím sahat moc do akvária. Proti době, kdy jsem měl rostliny, které bylo potřeba stále zkracovat, řízkovat, přesazovat, odstraňovat uhynulé listy a podobně se mi průměrná doba údržby akvária zkrátila o třetinu. U vysokého akvária bude rozdíl ještě větší.
Co se týče řas, tak když nejsou rostliny, tak řasy vadí jen na čelním skle.
Každopádně na tak vysoké akvárium je potřeba vybírat zdroj, co svítí pouze v úzkém kuželu. LED se takové dělají. Dívat se jen na waty a lumeny nestačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2014 07:34 Muž Yirka [9118] Re: NHKG
Nemyslím si, že by nádrž bez rostlin byla méně náročná na údržbu. Naopak si dovolím tvrdit, že rostliny napomáhají udržení její rovnováhy a dokáží potlačit růst řas.

Pro George77: Reflektorů bych se nebál, výšky 75cm ano. Mám nádrž vysokou 70cm, reflektory svítím, ale kdybych do toho šel podruhé, volil bych maximálně 65cm. (Pokud jsi ovšem narostl do 2 metrů výšky, tak je to jiná).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 21:12 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: RAP
Nebo spíše slabší a na kvítka se vykašlat. Ryby to ocení a dají se udělat krásná akvárka bez kytek (většina nádrží s Altumy jich moc nemá). Navíc bez kvítek prakticky nebude třeba šahat do akvária, takže nebude tolik práce s údržbou tak vysokého akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 20:03 RAP Re: George77
Pokud tedy uvažuješ o Altumech, zkus tedy silnější zdroj světla. Počítej s tím, že kytky nebudou vypadat tak hezky, jako v silněji osvětlených akváriích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 19:58 Muž George77 [1] - AmazonieRe: RAP
ahoj, právě že o tom uvažuju... kombinace geophágů a pterophyllum altum se mi moc líbi. ale bojim se toho co říkáš - aby tam nebyla moc velká tma hmm . a stou údržbou to asi nebude taky úplně pohodlný, to vim, ale snad nedělám chybu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 21:40 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: RAP
ano + při té plánované výšce by byla hodně nepohodlná údržba. Sám mám 60 a není to zrovna nejpohodlnější, člověk je tam i s ramenem (nejsem hobbit :-D )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.09.2014 21:17 RAP Re: George77
George77 napsal: já vim,........tak to chci dohnat alespoň tou výškou:-O nakonec každej litřík navíc se přeci počítá, no ne? ;-)
To je sice pravda, ale pokud nehodláš jít časem do Alt, tak to akvárium klidně o 10-15cm sniž. Přeci jen nemůžeš mít u dna tmu a kupovat do akva bez rostlin silná světla mi přijde zbytečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 15:19 Muž George77 [1] - AmazonieRe: RAP
já vim, ale bohužel jsem víc cenťáků v délce ani hloubce knihovny, ve kt. bude AQ zasazeno, u ženy už neprosadil. tak to chci dohnat alespoň tou výškou:-O nakonec každej litřík navíc se přeci počítá, no ne? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.09.2014 20:40 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: RAP
Já osobně bych klidně do reflektorů šel, ale jedině s tím že nádrž bude bez kytek, hodně přistíněná... no černá voda jak se patří.Jinak reflektory na hloubku 75 cm bych asi nepoužil a když už LED, tak ne reflektorama, ale sestavil si to sám z jednolivejch diod.
S rozměry akva souhlasím s tím co psal RAP, ale pokud není místo, nedá se nic dělat.
Musím ale uznat že představa "black water" akvária, s šikovně udělaným, silným, bodovým, reflektorovým, asymetrickým osvětlením třeba z jedné strany, do tmavé vody přes čeřenou hladinu, může udělat úžasný efekt palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.09.2014 20:22 RAP Re: George77
Ryby rodu Geophagus apod. by spíš ocenily, pokud by si výška a hloubka prohodily rozměry. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2014 12:54 Muž George77 [1] - Amazonie – Osvětlení AQ nádrže
Ahoj, poradil by mi někdo jaké zvolit osvětlení na AQ o rozměrech 190d x 50hl x 75v? Uvažuji o nějaké závěsné polohovatelné konzoli osazené LED reflektory. Ale není to dogma. AQ je plánováno pro chov JA cichlid, zejména rodu Geophagus. Nároky na růst rostlin nejsou tedy příliš vysoké (Echinodorus, možná Anubias na kořenech, uvažuji i příp. o plovoucích rostlinách. Ani tyto ryby nemají mít příliš ostré osvětlení, ale aby rostliny při této hloubce pokud možno prosperovaly. Předem děkuji za reakce!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2014 12:38 Muž Robo [45] Re: lhajek
To jsem už taky zjistil, že když to vyfotím na automat tak nepůjde poznat rozdíl mezi LED a zářivkou :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2014 07:26 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Štefan
To nebylo až tak pro tebe, jen jsem využil možnost navázat na to co jsi napsal a určeno to bylo hlavně pro Robo a další, kteří se snaží vyfotit akva v automatickém režimu a porovnávají pak intenzity osvětlení ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2014 22:08 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: lhajek
díky za miniškolení ;-) něco málo o používání fotoaparátu vím, takže můžu ubezpečit, že test byl objektivní, dělal jsem si ho pro sebe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2014 22:01 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Štefan
Štefan napsal: .....Mě se také u jedné nádrže zdálo, že to svítí méně, tak jsem zkusil jednu věc. Vrátil jsem zpět zářivku a foťákem jsem si vestavěným expozimetrem na několika místech zkusil expozici. Pak jsem to samé udělal s LED reflektory a světe div se, reflektory byli silnější.........

Ano to je jedna možnost. Ale pokud chci dělat fotky abych je mohl pro porovnání zveřejnit tak se musí fotit pouze v plně manuálním režimu s naprosto shodnými nastaveními rychlosti závěrky, clony a citlivosti ISO při různých osvětleních. Některé fotoaparáty umějí v manuálním režimu nastavovat automaticky různou citlivost ISO (je to tuším hlavně u Canonu), ale pro toto porovnání musí být i ISO nastavenu manuálně na nějakou hodnotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2014 15:14 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Robo
já to neberu jako nějak kampaň proti mně, to vůbec ne. V tomhle naprostá pohoda. Jak píšete, někomu to vyhovovat může, druhému nemusí. Proto jsem Vám připomínal tu možnost vrácení. Jinak to, že to světlo svítí méně, může být i optický klam, nebo jak bych to nazval. Mě se také u jedné nádrže zdálo, že to svítí méně, tak jsem zkusil jednu věc. Vrátil jsem zpět zářivku a foťákem jsem si vestavěným expozimetrem na několika místech zkusil expozici. Pak jsem to samé udělal s LED reflektory a světe div se, reflektory byli silnější. Ano je pravda, že mám o 10cm nižší nádrž. I to může dělat své. Třeba by pomohlo ten prostřední reflektor vyměnit za 20W-tový. Ale to je jen úvaha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2014 14:53 Muž Robo [45]
Fotka k příspěvku A tahle je po 70W zářivkama
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2014 14:52 Muž Robo [45] Re: Štefan
Fotka k příspěvku Jasně vaše akva fungují o tom žádná jenže je třeba si uvědomit, že vy máte výšku vodního sloupce 30cm a já 40cm. Vy máte na dně jen koberec z Riccie a je opravdu úžasný o tom žádná, ale já mám akva dosti zarostlé. Mě jde spíše o to jestli to bude opravdu fungovat pod těmito světly v mém akva. Mám je teprve namontované 2 dny a jsou to první postřehy které jsem zjistil. Ryby taky nejsou tak vybarvené jak pod zářivkama. Samozřejmě, že tyhle světla nekritizuji, že jsou špatné nebo dokonce vás, že prodávate nějaké šmejdy, ale LED osvětlení je opravdu velice specifické a nemusí se každému líbit. Ono zvyknout si na to není problém, ale opravdu záleží na tom jestli to bude v mém akva fungovat. Přidám i fotky s LED a se zářivkama, ale abych pravdu řek tak na fotkách není poznat skoro žádný rozdíl.Takže pod LED je tahle
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2014 10:05 Muž kofejn [963] Re: Robo
Zkus to změřit ručkovým měřákem nebo true rms měřidlem. Spínané zdroje dělají běžným laciným měřákům problémy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2014 08:28 Muž Robo [45]
Já jsem si od štefana koupil 3 tyhle reflektory 3x10W do 112 výška vody +- 40cm a oproti zářivkám je v tom akva celkem tma. Mám celkem obavu jestli pod tímhle světlem vůbec kytky porostou. Mám zářivky 2x 35 W JUWEL a když jsem je změřil měřákem kolik žerou W tak to bylo 67W i s el. předřadníkem což je dle mého málo. Mělo by to být skoro 80W i s předřadníkem, ale to je jedno možná že JUWEL uvádí něco jiného než co je pravda a nebo už jsou zářivky vysvícené po 3/4 roce. Pak jsem zapojil ty LED 3x10W a měly by mít odběr 30W, ale bohužel mají jen 25W což je sice milé, ale svítí to opravdu tak jak je deklarováno? Nic proti Štefanovi ten je prodejce, ale bude opravdu akva prosperovat pod tímhle osvětlením když je tam taková tma?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2014 21:37 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Yety
až na to, že ten jeden uhelníček je dražší, než metr profilu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2014 21:24 Yety Re: Tony2013
Použij hlinikovou modularni stavebnici bosh (rexroth) nebo alvaris , montuje se to takovyma rožkama a zvladne to každý.

Na to pověs LED reflektory , já mám momentálně 3x www.ledtip.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 18:26 Muž Tomson [1] Re: Tony2013
Jo dobry a kde ze se to da sehnati ty profily,,mas nejaky odkaz,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 08:56 Muž Tony2013 [228] Re: Tomson
Ja si to delal sam.Ten Navrh rampy je muj.Stefan to jen dotahl do obchodniho modelu.A cena za tu rampu odpovida cene tech profilu z kterych to je.A variabilita je uzasna.Muzes si z toho poskladat jakou delku i vysku chces
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 08:49 Muž Tomson [1] Re: Tony2013
Takze ty sis poridil oD STefana,,jak to ma udelano,,no to ja si vytvorim sam,,jen pro inspiraci ziskat nejaky nahled,, palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 08:44 Muž Tony2013 [228] Re: Tomson
tomson zkus to tady:
www.okfoto.biz/…
Je to konstrukce kterou mam na akva ja.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 08:40 Muž Tomson [1] Re: RAP
Myslim ze ty vydrzi dost,,a zaruka 2 roky,jiste vydrzi a pak zas budem davat neco noveho,,ale taky uvazuji,,resim rampu jak na ni, palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 22:27 RAP Re: Tomson
Ne, ani je nemám doma. Ptal jsem se čistě jen ze zvědavosti, začím o nich uvažovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2014 20:07 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: RAP
na reflektor je standartně 24 měsíců záruka, takže bych to neřešil. Už jen kvůli tomu, že za dva roky tady už bude určitě něco ještě lepšího, což musíme mít zaručeně doma smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 18:58 Muž Tomson [1] Re: RAP
Co se stalo?,Odesla??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 11:43 Muž Tony2013 [228] Re: RAP
Da se vymenit.Nekde tady jsem daval fotku rozebranyho reflektoru.
tady je datum kde je foto 24.06.2014 17:18
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 11:01 RAP
Takový naivní dotaz, dá se vyměnit špatná ledka v reflektoru www.okfoto.biz/… nebo se musí koupit celé světlo nové?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2014 20:03 Muž Tomson [1] Re: Štefan
Jasne pokrok hold nezastavis,,ubrat pridat,,tak jednoduche,dik, palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2014 19:46 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Tomson
jasně, i ubrat :-D nejsem odborník, to já né, to software ;-) není za co
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2014 19:41 Muž Tomson [1] Re: Štefan
Nne kobercovky nemam,,takze 3 by byly ok jo,,moc dik,,jsem to tak laidsky odhadoval,ale nej kdyz poradi odbornik,,diky moc,,vsyk pridat se muze kdykoli ze jo, palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2014 19:34 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Tomson
Fotka k příspěvku tak tři, pokud nemáš nějaké kobercovky, jinak bych asi přidal ještě jedno
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2014 19:29 Muž Tomson [1] Re: Štefan
neni problem,,casu dosti,,diky, palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2014 19:25 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Tomson
modeluji ti graf, kolik potřebuješ světel a jak to bude svítit, dej mi chvilku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2014 19:22 Muž Tomson [1] Re: Štefan
Urcite to skouknu,,dik za inspiraci, palec

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 18

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 24984x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18179-led-reflektory-ve-sladkovodni-akvaristice?od=401