Permanentni test CO2
kolik ten test prosimtě stoji ? vsadim se že je milion jinych hezčich a levnejšich variant třeba
www.petrprokes.eu/… 0 04.01.2014 16:33 - Plánujem použiť neskôr ten čo mám doma,hádam bude lepšie rozoznateľné zafarbenie.
Sera CO2 test,používate ho niekto?
Johan napsal: obsah CO2 prostě závisí na hydrogenuhličitanech (a je jedno odkud pocházejí) a na pH
No, možná mi v tom někdo další (třeba Horác nebo Raviolka) udělá jasno, ale podle toho, co vím, tak obsah CO2 nezávisí na "jakýchkoli" hydrogenuhličitanech, ale právě jen a pouze na Ca(HCO3)2 a Mg(HCO3)2 ... alespoň tedy podle toho, jak "uhličitanovou tvrdost" (KH) definuje norma pro její měření. Je tedy otázkou, zda potom ta závislost CO2-KH-pH počítá skutečně s KH (pouze vápenaté/hořečnaté hydrogenuhličitany), nebo s hydrogenuhličitany (jakýmikoli, vč. NaHCO3).
Já tomu zase rozumím tak, že pokud přidám jedlou sodu, tak tím pádem zvýším hydrogenuhličitany a je jedno čím je naměřím, jestli testem na KNK nebo na uhličitanovou tvrdost, protože pokud je naměřím, tak mám nezavádějící výsledek. Protože obsah CO2 prostě závisí na hydrogenuhličitanech (a je jedno odkud pocházejí) a na pH.
Myslím si, že akvaristovy bohatě stačí, když si změří vodu testem na KNK, tím zjistí nějakou hodnotu a pokud jí chce dosadit do vzorců na výpočet CO2, tak si musí uvědomit, že nemusel naměřit pouze hydrogenuhličitany, ale i další alkalicky reagující látky, jako např. fosforečnany...
Johan napsal: No právě po přidání jedlé sody se můžeme na test spolehnout, protože ta nám ovlivňuje přímo hydrogenuhličitanový systém.
Podle mě hydrogenuhličitany zvýší KH jen v případě, že se následně navážou na vápník/hořčík, protože KH podle normy znamená obsah rozpuštěných vápenatých a hořečnatých hydrogenuhličitanů = Ca(HCO3)2 + Mg(HCO3)2. KH tedy neznamená jakékoli HCO3, ale jen Ca(HCO3)2, příp. Mg(HCO3)2. Takže přídavkem jedlé sody (NaHCO3) vzniknou sice hydrogenuhličitany (a dále pak třeba i H2CO3, která se částečně rozloží až na nějaké to CO2), ale pokud nepřidáme do vody nějaký další vápník/hořčík, tak se podle mě KH nezvýší (alkalita ano).
Něco jiného je, pokud přidáváme do vody CO2. Tím totiž může ve vodě docházet k rozpouštění nějakého vysráženého vápence (CaCO3), a do vody se tak dostane další vápník, který může s HCO3 zreagovat za vzniku Ca(HCO3)2 ... čímž KH stoupne. Takhle tomu alespoň rozumím já.
A pokud alkalitu netvoří ze 100% hydrogenuhličitany, tak budou naše výsledky nadhodnocené. Stačí třeba přidat do akvária jedlou sodu, která zvýší alkalitu, a testy už nám ukážou mnohem vyšší hodnotu tzv. "KH" (ve skutečnosti alkality), a my se pak mylně budeme domnívat, že máme ve vodě mnohem více CO2 No právě po přidání jedlé sody se můžeme na test spolehnout, protože ta nám ovlivňuje přímo hydrogenuhličitanový systém. Navíc podle toho, co jsem četl, tak běžně KH tvoří asi "jen" 80% obsahu alkality. V přírodních vodách si myslím, že KH je téměř schodné s alkalitou. To samozřejmě nemusí platiti vždy a všude a v akváriu už též ne. Ale když si člověk napustí vodu z kohoutku a nebude do ní nic lít, tak si myslím, že tam to platí.
no a alfou a omegou u 99% uživatelu bude asi otrava ryb CO2 , k čemu bohate stači Dropp a řešit +- 1KH nebo 0,1PH asi ničemu nepomuže duležite bude ustalit si hladinu na přijatelné urovni pro ryby(pokud nejaké jsou) jednoduše řečeno dropp mi ukazuje mez a počitaní bublin tuto hodnotu jednoduše zopakovat popřipadě jednoduše regulovat. ale možná se pletu tak mně kdyžtak opravete
Kamilstrom napsal: Tabulka je pekna,ale plati jen,kdyz nemas v nadrzi nic co ti bude upravovat Ph
Ať mě když tak někdo opraví, ale myslím, že nejde ani tak o sloučeniny, co mají vliv na pH, jako spíše o sloučeniny, co mají vliv na KH (i když to spolu souvisí). KH mohou ovlivňovat kromě hydrogenuhličitanů také fosforečnany, sírany, křemičitany, boritany, amoniakální dusík, organické zásady, některé minerály, dnové sedimenty a další. Níže uvedená tabulka platí na 100%. Problém ale je, že v té tabulce je znázorněn vztah mezi CO2, pH a KH ... a jak už se tady mnohokrát probíralo, naše testy na "KH" měří ve skutečnosti alkalitu. A pokud alkalitu netvoří ze 100% hydrogenuhličitany, tak budou naše výsledky nadhodnocené. Stačí třeba přidat do akvária jedlou sodu, která zvýší alkalitu, a testy už nám ukážou mnohem vyšší hodnotu tzv. "KH" (ve skutečnosti alkality), a my se pak mylně budeme domnívat, že máme ve vodě mnohem více CO2, než tam ve skutečnosti je. Testy na zjištění samotné KH pokud vím neexistují, a laboratorní stanovení by bylo dost drahé. Proto se místo toho měří alkalita, a dokud lidi nepochopí, jak se může alkalita od KH lišit, tak v tom budou mít hokej. Navíc podle toho, co jsem četl, tak běžně KH tvoří asi "jen" 80% obsahu alkality. To znamená, že pokud budeme mít štěstí, a žádné další pufry (kromě hydrogenuhličitanů) nebudou alkalitu ovlivňovat, tak nám vyjdou výsledky o cca 20% vyšší než je skutečnost.
Tabulka je pekna,ale plati jen,kdyz nemas v nadrzi nic co ti bude upravovat Ph(nedostatecne vyluhovane koreny apod.),kdyz vis co vse v nadrzi mas tak se da pouzit.Dokonce ji hodne lidi zacala(opet)uprednostnovat pred DC,kvuli spozdeni DC oproti realu(cca 2 hodiny).Da se samozdrejme zmerit i "skutecne" Ph,pomoci dalsi Ph sondy,LDPE,4 dKh roztoku,ale tam je taky casova prodleva.
Na tohle staci sklar, ktery dela laboratorni sklo. Takovychhle podivnosti se delaji spousty, ale nepsal jsem, protoze "dobrou cenu" ve zde pozadovanych intencich tezko zajistim. Kdyz si odpustim jeden mejdan, po koupi neceho za $50 mi jeste slusne zbyde
.
Holt se musíme spokojit s těmi z odkazu od eda77, ty jsou za pár korun..
Ja vim,vsak jak je umyvam tak mam vypolstrovane umyvadlo!!!
No, tak cena ma dorazila.
jo přesne jak řikaš a na to nam drop bohatě stači
Me to tam vydrzi vice nez rok,vlastne ani nepamatuji kdy jsem ji menil(je lehce vymenitelna),ale je to drahe celkem $49.
greenleafaquariums.com Právě že ani nejde o to, aby byl přesný. Drop checker (z mého pohledu) slouží hlavně pro to, abychom ryby nepředávkovali (myšleno ve vazbě na pH). Optimální hladina (koncentrace) CO2 ve vodě totiž neexistuje. Viz např. článek paní Rejlkové v časopisu Akvárium? Už si přesně nepamatuji
.
Dávkovat CO2 je nutné tak, aby to bylo při daném složení vody a množství a druhu rostlin akorát
.
Kde si to môžem dohľadať?Kto to vyrába? Zaujmavé riešenie.Vlastne stupnica na stálo.A funguje to takto? Nebude ref.vzorka časom blednúť?
Panove,vsechny tyhle problemy,rozpoznavani barev,bile nebo jine pozadi a podobne,resi opravdove DC,jsou to krasne kousky
,zadny problem z rozpoznavanim barev.Referencni roztok je kalibrovan na 30 mg/l CO2.
cdn11.bigcommerce.com/… no ja mam ten dennerle a tam je stupnice 2,10,20,40,80,120 mg/l KH 3-14 to da docela dobřeo dečíta teda pokud není človek barvoslepej , jinak k tem testum tak co se tyče provedení je asi jedno ale co bych asi podotknul z vlastní zkušenosti že v akvariu cokoli plastového je docela na prd z hlediska udržení vzhledu a čistoty protže se to snadno poškrabe a špatně se to čistí, oroti tomu sklo je poněkud dražsí ale líp vypada a líp se čisti,
Není, všecko je to pouze orientační. Stačí se podívat na tu stupnici třeba u JBL kdy mají 20mg/l a pak až 50mg/l co je mezi tím je pouze odhad. Aby to bylo aspoň trochu přesné muselo byto vypadat jako teploměr
ja myslel že je to docela přesny zpusob mněření jedina potiž je že tyhle testy maji dlouhou setrvačnost
Ahoj, asi tu budu z vyvrhela, ale koupil jsem dropchecker od RATAJE a ten je bílý. A odečítá se na něm barva OK. Je trošku úsměvné, jak se tu někteří dohadují o tom, jaký DC je lepší a jaký horší. Stejně se jedná pouze o orientační hodnotu, nedělejte z toho vědu. Problematika hnojení (včetně přidávání CO2) je stejně jako vše v akvaristice hodně individuální záležitost, na kterou by si měl akvarista trpělivým pozorováním své práce přijít sám.
Všechny dostupné CO2 DC jsou JEN orientační pomůckou.
p.s. Moje skvělá manželka mi zakoupila před pár lety kompletní set knih od AMANA. Jsou tam fota jeho akvárií vždy s podrobným popisem dávkování všeho možného. Divili byste se, jak individuální záležitost to je a jak na to těžko napasujete nějaké poučky a pravidla. Vyjma těch zcela obecných.
Mě také zaujaly více ty skleněné DC a s tou barvou indikátoru jsem pěknou chvilku zápasil.
Já bych neřekl, že záleží jen na pozadí, tedy na tom štítku. Ono to není moc velké, takže černé provedení toho plastu oko trochu mate a vypadá to tmavěji, než ve skutečnosti je. Otázkou je, jaká barva by byla lepší ... bílá bude mít problém přesně opačný.
Lepší jsou ty skleněné DC. Jenže tam zase pozadí není žádné ... což také zkresluje. Kromě toho mají "kontakt" s vodou hodně malý (alespoň ten můj, na rozdíl od JBL), takže reagují podstatně pomaleji.
No a teď si vyber, co je lepší
Skoro bych raději JBL ve skle.
Tu na konci toho videa vidno ako to skresľuje, vedľa na stole kvapka a vnútri to isté a ten rozdiel. Takto sa to javí aj v akváriu
www.youtube.com/…
osobne však preferujem tieto, človek hneď vie na čom je
www.youtube.com/… ono to bude asi tim že test reaguje na jemné zmněny PH ja to mnel pravě že napak nejdřiv byl zeleny a po dvou dnech zmodral
bez přidavani CO2
Takový problém mne také potkal. Test byl modrý. a když jsem vyměnil cca 1/2 akvária, tak normálně do rána zezelenal, ale čím to bylo to fakt netuším.
nechal jsem to v akvarku tak dneska rano byl test už skoro modry, jednou jsem vymněnil asi 1/3 vody takže test funguje dobře ale ve vode byl nejaky problem ,
Je fakt, že rozeznat barvu v tom skleněném DC je nadlidský výkon. Nebylo by odvěci mít tu zadní stranu baňky bílou aby šlo něco poznat.
Kdyby jses podíval pořádně tak bys viděl, že test od JBL má zadní stěnu kde je činidlo, bílou.
Jasně,já to dělal poprvé a trochu sem to přepísk
Môžeš tam dávať menej toho činidla, je potom rýchlejšia reakcia a hlavne ušetríš
Tie DC, či permanentné testy CO2 od JBL nie sú moc dobre vyriešené. Snáď by boli k niečomu ak by boli bielé a nie čierné. K veci: Je lepšie posúdiť zafarbenie v ňom ak je na neho namierené osvetlenie, teda ak je umiestnený tam, kde dopadá najviac svetla. Podľa zafarbenia to nieje zlé, ale ak by sa pridalo ešte viac CO2 bolo by to ešte lepšie. Ale záleží od osádky, rastlín a pod.
Dobrej návod
,budu to muset taky udělat,protože moje kapalina hned zezelanala
Voda ponechana volne na vzduchu, bez jakehokoli dalsiho zdroje CO2, bude mit v sobe CO2 do 1mg/l. Na tabulku kolik CO2 ma voda pri jake uhlicitanove tvrdosti a jakem pH se vubec v takovem pripade nedivej, ber jako dogma, ze parcialni tlak CO2 ve vzduchu dostane do vody difuzi jen do toho 1mg/l.
Kapni si do kelimku kapicku toho indikatoru (pripadne pridej trosku vody) a druhy den se podivej, jak je ten roztok zabarven. Pak do toho foukej minutku slamkou vydechovany vzduch. No a uvidis, zda to reaguje.
Mimochodem, mel jsem 3 ruzne indikatory v mistickach na vzduchu. Dva skoncily modre, jeden spis tmave spinave zeleny, protoze slo o mix indikatoru, aby se barvy menily podle pH do co nejvice barev a slo to snaze rozeznat.
no a ted čemu veřit
když to vytahnu ven a dam jen do vody z vodovodu tak by to mnelo zase zmodrat pokud to nezmodrá tak je test špatny jo ?
0 31.12.2013 14:05 Těhňajs Dobrý den, prosím můžete mi pomoct s pernamentním testem na co2. Mám problémy rozeznat barvy. Mám v akváriu podle fotografie dostatečné množství co2? Děkuji za reakce
myslím si,že to bude spíše silnějším průtokem
Kdyz jsem zacal pridavat CO2, mel jsem svetle zeleny dropchecker a rikal jsem si, to je bajo. A pak jsem vypral filtr... a dropchecker druhy den tmave zelena, pridaval jsem dost malo CO2 proti tomu, co vyprodukoval sam filtr, musel jsem CO2 pridat. Ovsem musim rict, z filtru jsem vyplachl vylozene kafe, prehnal jsem to s dobou behu bez vyplachnuti. Slo o obycejny biomolitan pod cerpadlem, 10x14x30cm na 200l akvarium, bezel nejakych 5 mesicu, akvarium stare zhruba stejne, dno ciste prany pisek, pravidelne odkalovany, a jeste dost malo zaneseny.
Mam tedy vyzkouseno, ze slusne zaneseny filtr muze mit znacny vliv na CO2 ve vode. Sice uz padly i nazory, ze to muze byt i jinym prutokem po vycisteni, vetsim cerenim hladiny, ale tomu neverim, mam hladinu jen tocici se po akvariu, a to jeste spatne diky plovouckam, zadne cereni ci sprchovani...
obsah vapence v zásobnim substrátu v malem mnopžsví vyloučit nemohu kiselinu nalitou do akvaria nebo kiselku z kouhoutku ano naše voda ma vstupní parametry KH4 GH5 ale to jsou jen orijentační čisla. mohla by tato zmatená hodnota byt zpusobena přehnojenim ?
Mně vaše tykání nevadí, to já zůstanu u vykání, vy nemusíte.
CO2 ze substrátu by se čistě hypoteticky uvolňovat mohlo, ale to by v akva musely panovat jiné poměry, než v tom vašem nově založeném. (A aby hodnota uvolněného CO2 dosáhla takové koncentrace, jak píšete, to už by musely "bakterie fest makat".)
Stejně tak nepředpokládám, že byste měl dno s obsahem vápence a místo vody do nádrže lil kyselinu...
Další hypotetickou možností je, že vám z vodovodu teče "kyselka".
teoreticky mohla, ale na to jsem si daval pozor, mne spíš jde o to že předpokladam že mněři spravně
A nemohla se do něj dostat třeba trocha vody z akvária při tom prendavani?
dobrá tedy rád bych vám chtel podekovat zě se mnou tento problem mate chut řešti.oooo muj zachrance. to že to muže ukazovat jinak mi je jasne ale ja nemnenil nadobu ani roztok, zustali stejné to co se zmněnilo je prostředí tedy nadrž,něco je jinak, je možné že se CO2 uvolnuje ze substrátu ?nebo se muže jednat o jiné hodnoty PH a KH ?
Zůstanu u vykání. Zvyk je košile.
Takže IMO i test od Dennerleho může z(a)blbnout. Setkal jsem si už i s tím, že jeden a ten sám test, (roztok), použitý současně v jednom akváriu, ale ve třech různých difuzérech, vykazoval tři různé koncentrace CO2...
mužeš mi tykat, ja jsem lukaš, hele to je original od denerle jak drop tak i kapalina podle jejich tabulky mam v akva 20mg/l CO2 před vymněnou kdyý jsem pridaval CO2 tak jsem se nikdy na takovou barvu nedostal spiš to mohlo bit tak 10mg/l kdybych mnel PH test tak si to oveřim ale už mi došli
Co jste dal do toho testu a z čeho usuzujete, že ukazuje 20mg/l?
Starší reakce
bromthymolová modrá s roztokom 4dKH
Přidat reakci
1 ...... 15
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 22516x