Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vysoká hladina NO2

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Vysoká hladina NO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 17:54 Žena mysz [12] Re: romant
Můžu se tedy zeptat, zda v mém případě může ve dně i jiný problém než jen onen substrát? Jak už jsem psala, byla to taková začátečnická chyba, to silnější dno je nakonec vlastně důsledek toho, že jak jsem ho zkraje rozvrtala při sázení rostlin, víc jsem ho zasypala pískem. Jinak myslím, že rostlin mám dost, mám tam i plovoučky, původní vatová náplň filtru byla vyměněna za siporax, tak snad ani tady by nemusel být problém... Ráda cokoli vylepším, holt se pořád učím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 17:49 R Muž romant [27987] Re: Maq
Ty jseš zaujatý? No, já ty "průsery" skoro obden řeším v nádržích "ulovených". Přiznávám, byl jsem i na straně používání a i jsem sem tam doporučil, ale od jistý doby říkám NE a to zvlááááště začátečníkům. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.11.2017 17:37 Maq Re: mysz
Já jsem proti těm substrátům zaujatý, to je fakt. Takže mě ber s přiměřenou rezervou. Ale dusitany ze dna jasně signalizují, že dno nefunguje správně. Je tam redukční prostředí, a to nejen lokálně (což je správně), ale zřejmě převažuje. Je možné, že to půjde dál - rostliny začnou odspoda hynout, a nakonec ucítíš možná i sulfan.
Máš tam toho důkladnou vrstvu, to možná taky hraje roli.

Tekutý uhlík je biocid, bakteriím určitě dobře nedělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 17:02 Muž Iceman [96] Re: mysz
Mam ve dně taky substrát, většinou se mě neopatrné hrabání či odkalení projeví mastnou hladinou. NO2 mě ještě nikdy nevyletělo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.11.2017 16:22 Žena mysz [12] Re: afc1886
Afc1886: To jsem si původně myslela. Jen jsem si říkala, že skoro po roce už možná nebude to dno tak nebezpečné. (Byla to klasická začátečnická chyba, dala jsem úplně na dno ten substrát a pak různě přesazovala, měla jsem s tím trable už při zakládání. Pak jsem dlouho do dna moc nesahala, možná jsem nebyla předevčírem dost opatrná...) Jinak mi totiž přišlo, že akvárko jede v pohodě. Občas jsem zkusmo měřila NO2 a bylo to o.k. Zkusím tedy ještě případně ten Toxivec, budu měnit vodu, a uvidíme. Každopádně děkuju za reakce a rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 16:19 Žena mysz [12] Re: zervan
Mám ve filtru siporax mini, právě pro zvětšení plochy pro bakterie, hnědý bahínko tam je, doposavad jsem nepozorovala problém. Průtok mám na minimum. Snažím se nepřekrmovat. Ještě mě napadá, že jsem přednedávnem začala přidávat tekuté CO2 od Rataje - to na to nemůže mít vliv?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   24.11.2017 16:17 R Muž afc1886 [14685] Re: mysz
Podle mě jsi se prostě hrabala ve dně a to je ten problém. Je to malé akvárium, kde se vše rychleji projeví. Já bych teď tu kvalitu podržel denními výměnami části vody po dobu jednoho týdne a potom postupně najel na zavedený styl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 16:11 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: mysz
Áno, dusitany má odstraňovať práve filter, resp. baktérie v ňom. Niečo nefunguje - filter je príliš malý vzhľadom na množstvo odpadu alebo ním voda prúdi príliš rýchlo a baktérie sa neusadia. Dá sa pozrieť, či je vo filtri akýsi hnedý sliz - ak áno, svedčil by o prítomnosti baktérií.

Pokiaľ bolo pôvodne všetko v poriadku a až teraz vznikol problém, tak možno niečo vyhubilo baktérie vo filtri alebo v akváriu z niečoho vzniklo nárazovo priveľa odpadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 16:06 Žena mysz [12] Re: Maq
Ano, mám problém. A netuším, jak vznikl, takže netuším, jak ho řešit... Může být problém ve filtru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2017 16:04 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Maq
Podrobnejšie o tej soli píšu rybári tu: www.rybarstvi.eu/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 16:03 Maq Re: Kubaa, mysz
Ta zervanova rada není špatná; rybáři opravdu proti dusitanům nasazují chloridy. Moc přesně si ten účinek nepamatuju, ale princip je v tom, že chlorid neškodně "obsadí" to "místo", kde dusitan zabíjí ryby.

mysz: Nitrivec je snad dobrý jako první pomoc, ale máš problém. Ze dna by se dusitany uvolňovat neměly, neměly by tam vůbec být, nitrifikační bakterie by je měly oxidovat, anebo denitrifikační redukovat. Máš tedy problém se dnem a s nitrifikací. Což je vážná situace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 15:51 Žena mysz [12] Re: Kubaa
Děkuju, zkusím ještě skočit do zvěroobchodu, jestli Toxivec seženu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 15:32 Muž Kubaa [718] Re: zervan
Samozřejmě, že dusitany vadí i bojovnici. Ten Toxivec by měl ty dusitany vyvázat, což by určitě bylo lepší, než solit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 15:24 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: mysz
V havarijnej situácii pomôže pridať bežnej kuchynskej soli - na tých 20 l by som dal cca 0,5 až 2 g. Dusitany síce nezníži, ale zvýši odolnosť rybiek. Či však dusitany vadia aj bojovnici, to neviem. A či chloridy pomôžu prežiť Neritine, tiež nie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2017 15:21 Muž Kubaa [718] Re: mysz
Ano, toxivec je pro podobne havarijni situace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 15:12 Žena mysz [12] Re: Kubaa
Chyba testu to bohužel není. Používala jsem ho už dřív a pokaždé byla voda k akvárka o.k. Pro jistotu jsem teď tedy ozkoušela i vodu z vodovodu, a nic. Lze ještě použít třeba Toxivec? Slyšela jsem, že v podobných havarijních situacích může pomoct...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 15:04 Muž Kubaa [718] Re: Zip
Já bych tím testem zkusil otestovcat čistou vodu - např. vodovodní by měla být bez dusitanů - pokud ten test ukáže dusitany i v čisté vodě, je to chyba testu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 15:02 Muž Zip [277] Re: mysz
Osobně bych zkusil ještě jiný test ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 14:48 Žena mysz [12]
Dobrý den,

prosím o radu. V úterý jsem v akváriu Trocha zelena dosazovala rostliny, nějaké jsem naopak protrhala/vytrhala, a od té doby zkusmo měřím hladinu NO2 (mám kapkový test od Rataje). Už včera byla vyšší, vyměnila jsem polovinu vody. Dneska jsem opět změřila, a úplně mě ta růžová barva vyděsila (naměřila jsem cca O,2 mg/l). Takže jsem teď opět vyměnila polovinu vody a aplikovala trochu Bio Nitrivecu. Doplňuji, že mám v akvárku pod pískem zásobní substrát od Dennerle. Akvárium už běží skoro rok, je ale možné, že je nárůst NO2 daný tím, že se mi podařilo rozvrtat ten substrát? Jinak nic zvláštního nepozoruju, ryba se zatím zdá v pořádku. Můžete mi případně jako zkušenější poradit, co ještě mohu udělat nebo jak dál postupovat? Předem děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 15:39 Žena Jitka66 [8] Re: Bacoun
Už jsem se opravovala - 0,1 mg.... Odkalovala jsem krátce, pár minutek.....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 14:40 Bacoun Re: Jitka66
10 mg/l je asi opravdu hodně.Není to spíše 0,1 mg/l?No každopádně bych dneska ještě vyměnil klidně dalších 15 l vody.Dle tvé prezentace by jsi tím pádem vyměnila 1/2 vody v AQ.A zítra 1/3 a tak pokračovat každý den.Dokud dusitany neklesnou.

PS:Jak hluboko si odkalovala?Já ty kuličky používám taky a ještě se mě to nestalo.Nicméně ty kapsle můžou taky vyplavat,poté co se jim rozpadne vnější obal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 14:39 Žena Jitka66 [8] Re: zervan
Tak díky za info, to bude tím odkalováním...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 14:36 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Jitka66
Tak 0,1 mg/l je hodnota, ktorá sa normálne objaví napr. pri rozrytí dna alebo i po silnejšom kŕmení, vôbec sa netreba toho obávať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 14:28 Žena Jitka66 [8] Re: Roli Re: zervan
Opravuji se, napsala jsem to chybně, patří 0,1 mg. Do vody přidávám Dajana Start pro odstranění chlóru.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 13:05 Muž Roli [13] - CichlidyRe: Jitka66
Ani čpavek? Ak máš vo vode chloramine, tak po aplikovaní antichlóru môže vzniknúť ako vedlajší produkt. Mohlo sa stať aj to, že baktérie premenili čpavek na NO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 12:44 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Jitka66
NO2- (dusitany) na 10 mg/l? Sa mi nezdá reálne, to by živočíchy neprežili. Hnojivá neobsahujú dusitany - keď tak dusičnany. No v substráte môže byť veľa odpadu a ten baktérie spracovávajú, pri prehrabávaní sa mohlo kadečo uvoľniť, no také veľké množstvo asi nie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 12:33 Žena Jitka66 [8] Re: Roli
Neobsahuje, tu už jsem také testovala....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 12:00 Muž Roli [13] - CichlidyRe: Jitka66
Voda z kohútku neobsahuje NO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 11:53 Žena Jitka66 [8] – NO2 po odkalení
Dnes jsem měnila 10 l vody, spojeno s odkalováním. Před odkalováním NO2 na nule, zkusila jsem udělat ještě test po odkalování - NO2 stouplo na 10 mg ! Je to možné? Fakt je, že se také při odkalování dostala do vody nějaká rozsypaná hnojivá jílová kulička (už je nebudu používat, kapsle jsou prý lepší)... Je to tím?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2016 22:58 holecmi5
No jo už na to koukám...do řiti...nicméně hodnoty se opravdu zlepšili...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.11.2016 22:55 Muž dudak [1885] Re: holecmi5
no je to několikanásobně víc než by tam mělo být, ty 3g nejsou na litr vody ale na litr dna, pochybuju, že tam máš 60 litrů substrátu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2016 22:31 holecmi5
Tak toho osmocote tam mam jenom cca 170 gramů takže to na 200l akva je v pohodě. Dnes jsem znova měřil a hodnoty klesají, osázel jsem další rostliny tak myslím že to bude lepší a lepší. každopádně děkuji všem za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.11.2016 18:18 R Muž romant [27987] Re: Maq
Bohužel, bohužel, bohužel, právě v tom "nebraní doslova" je, tedy tak jak s tí mám zkušenosti já, velkej problém a to v tom, že lidi nečtou, nedávají si věci do souvislostí a jsou prostě a jednoduše(nikoho se nechci dotknout) ovce, který tupě zírají. Tak i proto jsem tě korigoval, ale s tím nic nenaděláme, jenom můžeme a na to si všichni odpovězme samy. :) ;-) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2016 17:52 Maq Re: dudak
Neberte ten navrhovaný pokus doslova. Chtěl jsem tím naznačit, proč bych raději znovu založil akvárium, než bůhvíjak dlouho běhal s kýblama a stále doufal a měřil, zdali se Osmocote už konečně vyčerpalo.
Ono to může trvat týdny či měsíce, a rostlinám se v takové mase dusíku taky nebude líbit. Bude tam lítat pH, asi budou zákaly, řasy... to je prostě zgruntu podělaný začátek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.11.2016 17:31 Muž dudak [1885] Re: romant
navíc kulička osmocote nezmizí, ale zbyde tam z ní prázdná slupka, která je k nerozeznání od plné, většinou se ale doba, kdy se přestanou látky uvolňovat pohybuje v měsících, v závislosti na teplotě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2016 17:24 R Muž romant [27987] Re: Maq
Hmm, to je odvážné, byl bych opatrnější, ve sklenici vody a v akváriu kde jsou i když nic moc, ale přesto rostliny, to je dost nesrovnatelné. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2016 11:39 Maq Re: holecmi5
Vhoďte tabletu osmocote do litrové láhve. Vyměňujte denně polovinu vody tak dlouho, až tableta zmizí.
To by mohlo poskytnout představu, jak dlouho budete běhat s vodou, než se voda spraví. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2016 09:40 Muž paradoKs [198] Re: NHKG
A psal jsem mu snad něco jiného? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.11.2016 09:16 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: paradoKs
NO2 má smysl řešit až měsíc po záběhu akvária. První měsíc to je jen průvodní znak zabíhání filtrace.

Holecmi: Nemůžeš zvážit zbytek hnojiva a spočítat dávku kterou jsi dal do akvária? Nebo odhadnout kolik jsi tam toho nasypal pomocí zvážení podobně velké dávky jako jsi nasypal?

Doporučuju sehnat akvarijní plevel jako je růžkatec nebo plovoucí rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.11.2016 09:04 Muž paradoKs [198] Re: holecmi5
To je hrozně jednoduchý a dá se i globálně odpovědět. To že tam je no2 znamená, že akva není stabilizované, po deseti dnech běžná věc. Musí se nejprve zajet filtr a v něm bakterie. Dej denně třeba vlocku krmiva ať mají bakterie co bastit. Násada nitrifikacnich bakterií vše urychlí. NO3 je zase důsledek toho nadupaneho dna hnojivem a tím, že za deset dní nebyla provedena výměna vody. Měl jsi začít tak,že každý den aspoň 10l vyměnit... Dle velikosti akva. Rada, měn denně část vody, namnoz bakterie a vysad rostliny. Jestli neplanujes mít zcela zarostlé akvárium, tak to dno predelej, protože ty živiny se budou postupně uvolňovat a když je nezuzitkuji kytky, budou je využívat řasy a to se jim bude hodně líbit. V první řadě řeš to no2, to je pro živočichy jedovaté a musí být 0!!!.
Víc k tomu nemá cenu psát, klasická chyba při zakládání.
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 23:09 holecmi5
Já to bohužel nevážil :-/ měřil jsem to obyč testem od JBL 6 v 1. Voda z vodovodu i z akva měřena stejným testem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 20:25 Muž dudak [1885] Re: holecmi5
co to znamená všude trochu? obecně se doporučuje 3g osmocote na 1 litr substrátu. Z osmocote se živiny uvolňují pomalu a postupně, pokud si toho tam nedal mnohonásobně víc, tak by to tím být nemělo. Vůbec mi ty hodnoty připadají až trochu nereálné, je to určitě dobře změřeno? respektive, čím je to měřeno a je vstupní voda měřená stejnými testy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 19:31 Žena Karnal [196] Re: holecmi5
Podle mě taky nic nebagruj. Jedině měnit tu vodu a dosadit kytky. Jediný problém, který tam vidím je v tom, že je to pohnojené jak na porost půlky pralesa a je tam jen pár kytek co by se za ně styděla i poušť :)
Což se dá snadno napravit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.11.2016 18:50 R Muž romant [27987] Re: holecmi5
Nic nepředělávej, nic neměř, nech tomu 10 dní, měň po tuto dobu častěji vodu a potom napiš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 18:43 holecmi5
No po pravdě tak nějak přiměřeně jsem to rovnoměrně posypal těma kuličkama osmocote aby všude bylo trochu....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.11.2016 17:13 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: holecmi5
Kolik si tam toho dal? Pokud toho nebylo moc, tak znovu založení mi přijde zbytečné.
Ale pokud už budeš zakládat znova, tak určitě do dna nic nedávej, jen čistý písek. Většina druhů rostlin stejně přijímá živiny spíše listy z vody než kořeny ze dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 17:06 holecmi5
Tak já to asi vybagruju :-/ Písek tedy properu a založím znovu. Nově tedy mám založit uplně bez substrátu jenom písek? nebo mám dát pod písek substrát pro vodní rostliny bez hnojiva? Moc díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 16:34 Maq Re: holecmi5
Ve Vašem případě máte enormně vysoké úrovně dusíku. Z něčeho to musí být. Ryby tam ještě nejsou. Tak to bude asi z toho hnojiva a/nebo zásobního substrátu. Nezůstalo to ve dně, nýbrž se to vyplavilo do vody.
Budete-li sázet další rostliny, budete rýpat do dna a tím spíš se uvolní další dusík (a bůhvíjaké další živiny). Budete mít zákaly, řasy, výkyvy pH, ... cokoli.
Nikdo ale nevíme, kolik tam toho dusíku celkem máte. Takže buď párkrát vyměníte vodu a půjde to postupně dolů, a nebo taky ne.
Proto můžeme jenom hádat, zdali je lepší zůstat u výměn vody, anebo se toho zbavit naráz a předělat akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 16:14 holecmi5
:-D tak to tedy babo raď :-D moc se mi to bagrovat nechce :-/ To hnojivo (osmocote) v tom substrátu je tedy na pendrek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 13:33 Maq Re: holecmi5
No a já bych to naopak založil celé znovu, jen čisté dno.
...a teď si můžete vybrat :-P
Plus samozřejmě přidal spoustu nenáročných rostlin.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 8 9

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 8229x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17144-vysoka-hladina-no2?od=51