Řasa na skle
Díky, zkusím to dát co nejdřív nějak dohromady.
Každému píšeme aby si udělal prezentaci akvária s co nejvíce informacemi, protože poradit z dvou fotek je opravdu těžké.
0 17.08.2020 19:34 ParaKiko – Řasa na skle - nevím co s tím
Zdravím,
na skle se mi objevily bílé řasy a ještě jsem vypozoroval přítomnost bílých teček. Nevím co s tím. Objevuje se to tam druhý den po šetření. Ještě se mi tam objevila štětičkovitá červená řasa. Dřív akvárko bez problémů šlapalo. Teď hrůza. Jediné co jsem měnil je místo, ale mám na stejném místě i druhé akvárko a tam zatím žádná změna.
Díky za všechny rady.
ParaKiko
Starší reakce
Čau, máš pekné akvo, vyskúšaj obmedziť pridávanie toho Pristine a skús pozrieť do flašiek s hnojivom či tam nemáš namnožené nejaké bakterky, mne to príde ako nejaký bakteriálny zhluk.
Zdravím všetkých,
robí sa mi na sklách taký ako slizovitý povlak. Uplne ľahko sa to zotrie prstom. Tvori sa to asi aj v lilinach, v prude vody to vyzera ako by tam boli priehľadné vlasy. Neviete čo to môže byť? Prikladám foto keď som to zotrel a chytilo sa to na liste.
Ďakujem za pomoc.
Starší reakce
Až mi vyrostou,dám je do většího akva (cca 100l)
Žiletka, kreditka, ocelová škrabka. Nesmíš to nechat dojít tak daleko. Tu řasu, častěji čistit. A ten kropenáček může dorůst až 20cm, spolu s Ancíkem jsou pro tvé AQ nevhodní.
www.exo-eko.cz/…?
www.zbozi.cz/…?
Houbičkou jsem to zkoušela, ale nepomohlo to..
Vem houbičku na nádobí a sklo utři, nikdy nezůstane nic čistého co je pod vodou.
0 16.01.2020 20:19 Veverca Dobrý večer. Všimla jsem si, že na skle akva se mi dělá řasa. Jsou to takové chloupky. Řasu na rostlinách nemám. Jak řasu odstranit? (nechci tam mít magnet)
Jak tvorbě řasy zabránit? (svítím cca 6-7h)
Starší reakce
Bude to tyden,co jsem menila vodu a seskrabala rasu,do filtru jsem vlozila pytlik Seachemu a zatim asi dobry
Starší reakce
Zkoušel jsem kdysi ten recept se škrábáním až po měsíci, ale stejně se vrátila. Pak jsem dal do filtru pytlík s Purigenem, do týdne sama zmizela. Řekl bych, že jí způsobovala kombinace hodně světla + organické znečištění (ostatně jako většinu řas). Na GSA mi fosfor pomohl, na tuto neměl žádný vliv.
To o čem si psal platí pro přisedlou řasu GSA, u prachové řasy GDA bych řekl že tohle neplatí. Nakonec i s diskuse na facebook vyplývá že jí nechávají měsíc na pokoji až změní barvu tak jí teprve oškrábou.
0 05.09.2019 14:30 mailla – Rasa na skle a pomalu rostoucich rostlinach
Moc dekuji za rady
a možno by som sa zameral na správny pomer NO3 a PO4. Mal som tiež sklo podobne zelené, testom som nameral nulové hodnoty fosforu. Mierne som ho pridával, do mesiaca som GSA na skle obmedzil, nie úplne. Aspoň majú čo slimáky žrať
Jeden z ukazatelů nedostatku fosforu
Seškrábni to žiletkou (ze skla). Jinak těžko říct co dál, takhle bez infa o nádrži. Že je hnojení a svícení stejné nám moc neřekne, když není zřejmé co to znamená.
0 05.09.2019 08:17 mailla – Rasa na skle a pomalu rostoucich rostlinach
Dobry den,zacala se mi v akvariu delat tato rasa.Asi prachova?
Akvarko jede prez rok,vse stale stejne,hnojivo,sviceni.
Prosim o radu zkusenejsi.
Nekde jsem cetla 3-4 tydny do toho nestourat,pokud je to ta rasa prachova...
Dekuji.
Starší reakce
0 19.08.2019 09:25 Maya [30] Ikdyz mam vodu uz hezkou- jedu na dva filtry, porad se mi na skle dela nejakej bordel
co s tim? Porad to umyvam ale stejne se to vzdycky nekde objevi
Mam tam drobnoustky a prijde mi,ze mi zerou male sneky- kdyz se tam neco vylihlo,tak druhy den uz nebyly...
Starší reakce
to je krásne, aj ja to chcem v akváriu
Já jsem kdesi četl, že vědci zjistili, že hlenky jsou schopny se učit, např. naučit se správnou cestu odněkud někam. To jsou věci!
Ono je to s hlenkami trochu složité není to úplně plíseň je to kolonie jednobuněčných organismů které umí žít samostatně (takže pokud se roztrhají tak se buď zase najdou nebo vytvoří nové kolonie. Celá kolonie je navíc schopná překvapivě rychlého pohybu. Takže to že tam není nemusí znamenat že zmizela. A aby toho nebylo málo tak pokud budou mít velkou hojnost potravy tak se jednotlivé buňky "rozejdou" a zmizí v substrátu. Nejsem si jistý jestli nemůžou při přemnožení vadit ale nemyslím si. Jak sem psal už předtím myslím že je to jen krátkodobá epizoda tvého akvária.
Děkuji za váš názor,nebudu si toho všímat,ryby jsou v pohodě,rostliny také tak uvidíme
zítra budu odsávat takže na plíseń nemám sahat,koukám že už část zmizela,zajímavé
Není to řasa ale plíseň (respektive hlenka) a je poměrně vzácná a v podstatě se nedá v akváriu dlouhodobě udržet. Řekl bych že se v čerstvém akváriu vytvořily na chvíli podmínky které ji vyhovují a za pár dní zase zmizí sama. Pokud ji budeš jen trhat magnetem tak dokud se jí bude líbit bude se množit rychleji. Pokud nechceš čekat tak bych doporučil odsávat. Osobně bych ji ponechal tak často se nevidí.
Starší reakce
I když mám fosforu dost přesto mě občas roste GSA pokud mám nějakou vyšší rostlinu u předního skla. Řasa kopíruje tvar rostliny.
Vyskyt GSA pri nizkom fosfore mozem potvrdit. Stacilo fosfor pridat a bolo po nej. GDA som zatial s fosforom nespajal. Nikdy som jej nemal moc. Pride mi, ze male mnozstvo GDA patri do bezneho ekosystemu ci sa nam to paci alebo nie. Skusim fosfor ubrat a uvidim.
Ano, dopustil jsem se omylu. Stále jsem psal - ve všech příspěvcích - o "spotové" řase, tedy GSA. Přehlédl jsem, že imax zmínil "GDA".
Takže jsem to trochu zamotal, omlouvám se.
U mě se GDA objevovala hlavně když jsem používal EI metodu hnojení a měl celkově přehnojeno nebo nějaký výrazný nepoměr a ano někdo ji dává do spojitosti s nepoměrem Ca a Mg, dokonce na ni doporučují přehodit poměr. tzn: 4:1 (3:1) Mg:Ca. Takže bych tomu Ca i věřil. Já to nezkoušel.
Jak píšeš GSA většinou je způsobena nedostatkem fosforu, nebo výrazným přebytkem NO3. (aspoň takovou mám zkušenost).
Proto sem tu poznámku psal, protže na GDA mi nikdy, jak zmínil Mag nepomohlo pohnojit fosforem.
Nicméně možné je všechno.
Pod označením GDA sa skrývajú minimálne tri rody rias. Najčastejšie to je rod Chlorococcum .
GSA na zvýšenie relatívnej koncentrácie fosforečnanov reaguje často ústupom, GDA naopak zo zvýšenej hladiny fosforu profituje. U mňa sa objavovala, keď som do akvárka pridával vápnik, takže by som sa asi zameral na tento prvok.
Nejsem si jistý, jestli nemotáte GDA a GSA. Na fosfor většinou reaguje GSA, GDA je podle mě o jiném.
Nevím nic o tom, jak tahle řasa opravdu funguje, neznám ani její vědecké jméno. A třeba je to víc podobných druhů.
Jednou za čas se u mě objeví, tak pohnojím fosforem, a ona za týden nebo tak zmizí. Nechápu to, ale hodně lidí píše/říká to samé, tak to tak prostě asi je.
Víc by snad mohl vědět larix.
U mňa našťastie nie je GDA veľký problém. Stačí mi magnetickou škrabkou prebehnúť sklo 1x za 6-8 týždňov.
Ak je úbytok riasy spôsobený znížením hladiny pri údržbe, nemá to dosah na čiernu riasu, ktorá sa mi jemne tvorí na umelom kameni, ktorý ukrýva filtráciu
. GDA reaguje na obsah fosforečnanov, ako píšeš. Ako je to s ich obsahom, aby sa GDA prejavila? Musia byť len nízko, alebo aj vysoko, prípadne je to kompokovanejšie? Už nejakú dobu ich mám na 0,5 mg/l a viac, no nepozorujem úbytok.
S touto řasou bojuji již pár měsíců. Zkoušel jsem i větší výměny vody (50-70%). Nepozoroval jsem žádný rozdíl. Až přidávání fosforu mělo na řasu vliv. Nicméně zatím jsem se dostal (pouze) z čištění 3x týdně na čištění při výměně vody (1x týdně).
Zkusit to samozřejmě můžeš, nicméně pochybuji, že za dobu mezi vypuštěním a napuštěním vody, zlikviduješ řasu ;)
Osobně se mi tato řasa dělá pouze na čelním a v první polovině bočních skel. Je to dle mého způsobené světlem (dokupoval a vlepoval jsem druhou LED trubici. Trubice je na kraji pár cm od čelního skla), s kterým bohužel toho moc neudělám v mém setu.
Dělám někdy i dost radikální výměny, na bočních a zadních sklech řasu nechávám, a nikdy jsem nic takového nepozoroval. Ale nemívám spotovou "fosforečnanovou" řasu, třeba je to její specialita.
Zatial som nemusel menit vacsie mnozstvo vody, ale asi by to stalo za ten pokus. Ak by tejto riase vadil vzduch, pripadne nedostatok vody/vlhkosti, bola by to zajimava metoda jej likvidacie. Otazne je, na ake riasy by to este fungovalo. Mozno by k tomu vedeli povedat ti, ktory robia vacsie vymeny vody.
že tam niečo rastie ešte neznamená, že to je riasa. Môžu to byť machy, huby alebo plesne. Nemyslím si, že riasa dobre adaptovaná na život pod vodou (napr. na tom anubiase v eutotrofnej vode s prietokom) bude rovnako prosperovať na vzduchu. Keďže rias je tisíce druhov, môže ju časom nahradiť iná, ktorej práve tieto podmienky budú vyhovovať, ale ten vývoj jej bude trvať dlhšie ako vykapanie pôvodnej, čiže by sme mali pozorovať aspoň dočasné zlepšenie, ale či to je lepšie ako savo netuším.
I v přírodě nebo na zahradě ve stínu na kameni roste řasa, stačí, když se s kapkou deště odrazí kousek zeminy a o živiny j postaráno, navíc jsem četl(myslím že to psal Maq), že i v dešťovce je amonium nebo amoniak teď nevím, jedno nebo druhé.
V paludáriu jsem neměl mech, a tak jsem místo něj na kořen nalepil sekunďákem kousky řasokoule, ale vlhkost nevím. Nerosil jsem ji, nic, tak, jak jsem ji vymačkal ,aby šla dobře nalepit, vydržela hodně dlouho přes celou zimu, no teď jsem to zalél, tak vlhkost bude vyšší.
Nevěřím, že na to lze jít přes "vyhladovění" té řasy.
Ani se mi nezdá, že by během výměny vody tak rychle "vyschla". Spíš mě napadá, že s tím jak klesá hladina, tak na skle ulpí (bio)film z hladiny. Tam by mohlo dojít k něčemu, co ta konkrétní řasa nemusí snášet dobře. Jenom námět, nevím...
pokiaľ sa neživí rozpadávajúcimi sa listami rastliny tak jej asi vlhkosť na prežitie stačiť nebude, keďže nebude mať živiny z vody a vzdušná vlhkosť je prakticky destilovaná voda bez minerálnych a organických látok. Koľko dní na to treba zistíš len skúškou, ale myslím, že aj rastlina dostane po boku - hádam, že aj napriek 100%-tnej vlhkosti bude prechádzať na emerz.
Myslím že odolnost bude u každého druhu značně rozdílná.
Tak tohle by mě také zajímalo
Zkoušel toto někdo někdy otestovat? Jak dlouho vydrží řasa na suchu bez újmy?
Stačí jí k životu jen xx% vzdušná vlhkost?
Když sleduju souběžnou diskuzi o emerzním pěstování rostlin, nešlo by to v některých případech využít? Třeba u anubiasů, než je máčet v savu - nechat je určitý čas v prostředí s takovou vlhkostí, která bude anubiasu stačit, ale řasy zahubí?
Několikrát jsem pozoroval to samé. Světlem to nebude, byla to rovná linie podle vypuštěné hladiny. Laicky bych si myslel, že jí vadí být nějaký čas na suchu. Pár dní byl stále předěl viditelný při pohledu zboku na vnitřek předního skla
Přidat reakci
[1] ...... 7
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 7883x