Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasa na skle

NápovědaFórum » Řasy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Řasa na skle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2019 20:09 R Muž vaclav [9711] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: imax
I když mám fosforu dost přesto mě občas roste GSA pokud mám nějakou vyšší rostlinu u předního skla. Řasa kopíruje tvar rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2019 19:31 Muž imax [42] Re: smik, larix
Vyskyt GSA pri nizkom fosfore mozem potvrdit. Stacilo fosfor pridat a bolo po nej. GDA som zatial s fosforom nespajal. Nikdy som jej nemal moc. Pride mi, ze male mnozstvo GDA patri do bezneho ekosystemu ci sa nam to paci alebo nie. Skusim fosfor ubrat a uvidim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.04.2019 13:04 Muž Maq [4129] Re: smik, larix
Ano, dopustil jsem se omylu. Stále jsem psal - ve všech příspěvcích - o "spotové" řase, tedy GSA. Přehlédl jsem, že imax zmínil "GDA".
Takže jsem to trochu zamotal, omlouvám se. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.04.2019 12:11 Muž smik [49] Re: larix
U mě se GDA objevovala hlavně když jsem používal EI metodu hnojení a měl celkově přehnojeno nebo nějaký výrazný nepoměr a ano někdo ji dává do spojitosti s nepoměrem Ca a Mg, dokonce na ni doporučují přehodit poměr. tzn: 4:1 (3:1) Mg:Ca. Takže bych tomu Ca i věřil. Já to nezkoušel.
Jak píšeš GSA většinou je způsobena nedostatkem fosforu, nebo výrazným přebytkem NO3. (aspoň takovou mám zkušenost).
Proto sem tu poznámku psal, protže na GDA mi nikdy, jak zmínil Mag nepomohlo pohnojit fosforem.
Nicméně možné je všechno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.04.2019 11:57 Muž larix [1140] Re: Maq, smik
Pod označením GDA sa skrývajú minimálne tri rody rias. Najčastejšie to je rod Chlorococcum .
GSA na zvýšenie relatívnej koncentrácie fosforečnanov reaguje často ústupom, GDA naopak zo zvýšenej hladiny fosforu profituje. U mňa sa objavovala, keď som do akvárka pridával vápnik, takže by som sa asi zameral na tento prvok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2019 11:47 Muž smik [49] Re: imax , Maq
Nejsem si jistý, jestli nemotáte GDA a GSA. Na fosfor většinou reaguje GSA, GDA je podle mě o jiném.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 22:54 Muž Maq [4129] Re: imax
Nevím nic o tom, jak tahle řasa opravdu funguje, neznám ani její vědecké jméno. A třeba je to víc podobných druhů.
Jednou za čas se u mě objeví, tak pohnojím fosforem, a ona za týden nebo tak zmizí. Nechápu to, ale hodně lidí píše/říká to samé, tak to tak prostě asi je.
Víc by snad mohl vědět larix.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 22:10 Muž imax [42] Re: Celsiq
U mňa našťastie nie je GDA veľký problém. Stačí mi magnetickou škrabkou prebehnúť sklo 1x za 6-8 týždňov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 22:08 Muž imax [42] Re: Maq
Ak je úbytok riasy spôsobený znížením hladiny pri údržbe, nemá to dosah na čiernu riasu, ktorá sa mi jemne tvorí na umelom kameni, ktorý ukrýva filtráciu :-( . GDA reaguje na obsah fosforečnanov, ako píšeš. Ako je to s ich obsahom, aby sa GDA prejavila? Musia byť len nízko, alebo aj vysoko, prípadne je to kompokovanejšie? Už nejakú dobu ich mám na 0,5 mg/l a viac, no nepozorujem úbytok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 08:31 Muž Celsiq [33] Re: imax
S touto řasou bojuji již pár měsíců. Zkoušel jsem i větší výměny vody (50-70%). Nepozoroval jsem žádný rozdíl. Až přidávání fosforu mělo na řasu vliv. Nicméně zatím jsem se dostal (pouze) z čištění 3x týdně na čištění při výměně vody (1x týdně).
Zkusit to samozřejmě můžeš, nicméně pochybuji, že za dobu mezi vypuštěním a napuštěním vody, zlikviduješ řasu ;)
Osobně se mi tato řasa dělá pouze na čelním a v první polovině bočních skel. Je to dle mého způsobené světlem (dokupoval a vlepoval jsem druhou LED trubici. Trubice je na kraji pár cm od čelního skla), s kterým bohužel toho moc neudělám v mém setu.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2019 22:32 Muž Maq [4129] Re: imax
Dělám někdy i dost radikální výměny, na bočních a zadních sklech řasu nechávám, a nikdy jsem nic takového nepozoroval. Ale nemívám spotovou "fosforečnanovou" řasu, třeba je to její specialita.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2019 20:52 Muž imax [42] Re: Zip
Zatial som nemusel menit vacsie mnozstvo vody, ale asi by to stalo za ten pokus. Ak by tejto riase vadil vzduch, pripadne nedostatok vody/vlhkosti, bola by to zajimava metoda jej likvidacie. Otazne je, na ake riasy by to este fungovalo. Mozno by k tomu vedeli povedat ti, ktory robia vacsie vymeny vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.04.2019 14:43 Muž MichalV [211]
že tam niečo rastie ešte neznamená, že to je riasa. Môžu to byť machy, huby alebo plesne. Nemyslím si, že riasa dobre adaptovaná na život pod vodou (napr. na tom anubiase v eutotrofnej vode s prietokom) bude rovnako prosperovať na vzduchu. Keďže rias je tisíce druhov, môže ju časom nahradiť iná, ktorej práve tieto podmienky budú vyhovovať, ale ten vývoj jej bude trvať dlhšie ako vykapanie pôvodnej, čiže by sme mali pozorovať aspoň dočasné zlepšenie, ale či to je lepšie ako savo netuším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.04.2019 14:10 Žena silviebaris [327]
Můj názor,že v každém vlhku něco roste at jsou to už zminovaný řasy nebo druh jiný plísnových hub.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2019 14:02 Muž Planorbella [221] Re: MichalV
I v přírodě nebo na zahradě ve stínu na kameni roste řasa, stačí, když se s kapkou deště odrazí kousek zeminy a o živiny j postaráno, navíc jsem četl(myslím že to psal Maq), že i v dešťovce je amonium nebo amoniak teď nevím, jedno nebo druhé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2019 13:59 Muž Planorbella [221] Re: Guppy
V paludáriu jsem neměl mech, a tak jsem místo něj na kořen nalepil sekunďákem kousky řasokoule, ale vlhkost nevím. Nerosil jsem ji, nic, tak, jak jsem ji vymačkal ,aby šla dobře nalepit, vydržela hodně dlouho přes celou zimu, no teď jsem to zalél, tak vlhkost bude vyšší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2019 10:54 Muž Maq [4129] Re: MichalV
Nevěřím, že na to lze jít přes "vyhladovění" té řasy.
Ani se mi nezdá, že by během výměny vody tak rychle "vyschla". Spíš mě napadá, že s tím jak klesá hladina, tak na skle ulpí (bio)film z hladiny. Tam by mohlo dojít k něčemu, co ta konkrétní řasa nemusí snášet dobře. Jenom námět, nevím... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2019 09:56 Muž MichalV [211] Re: Guppy
pokiaľ sa neživí rozpadávajúcimi sa listami rastliny tak jej asi vlhkosť na prežitie stačiť nebude, keďže nebude mať živiny z vody a vzdušná vlhkosť je prakticky destilovaná voda bez minerálnych a organických látok. Koľko dní na to treba zistíš len skúškou, ale myslím, že aj rastlina dostane po boku - hádam, že aj napriek 100%-tnej vlhkosti bude prechádzať na emerz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.04.2019 09:47 Muž Smetany [408] Re: Guppy
Myslím že odolnost bude u každého druhu značně rozdílná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2019 09:42 Žena Anďaska [122] Re: Guppy
Tak tohle by mě také zajímalo ano
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.04.2019 09:37 Muž Guppy [228] Re: Zip
Zkoušel toto někdo někdy otestovat? Jak dlouho vydrží řasa na suchu bez újmy?
Stačí jí k životu jen xx% vzdušná vlhkost?
Když sleduju souběžnou diskuzi o emerzním pěstování rostlin, nešlo by to v některých případech využít? Třeba u anubiasů, než je máčet v savu - nechat je určitý čas v prostředí s takovou vlhkostí, která bude anubiasu stačit, ale řasy zahubí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2019 08:08 Muž Zip [253] Re: imax
Několikrát jsem pozoroval to samé. Světlem to nebude, byla to rovná linie podle vypuštěné hladiny. Laicky bych si myslel, že jí vadí být nějaký čas na suchu. Pár dní byl stále předěl viditelný při pohledu zboku na vnitřek předního skla :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2019 22:10 R Muž Anthrax [2094] Re: imax
To už musíš určit ty, co je v podmínkách tvého akva pravděpodobnější. Kam ti dopadá světlo a po jakou úroveň měníš vodu. :-) Můžeš vyzkoušet vyměnit vody trochu víc a pozoruj jestli ti ten předěl změnil pozici. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2019 22:00 Muž imax [42] Re: Anthrax
Svetlo je asi 5 cm nad hladinou. Tato moznost mi nenapadla. Su to LED pasiky. Vyzarovaci uhol nepoznam. Ze by sa to akurat zhodovalo s vyskou hladiny pri vymene vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2019 20:48 R Muž Anthrax [2094] Re: imax
Jak vysoko máš umístěno osvětlení? :-) Třeba ti na tu část nedopadá tolik světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2019 20:41 Muž imax [42]
Zaujala ma jedna vec ohladne GDA. Nemam s nou zasadny problem, ale po par tyzdnoch bez cistenia skla ju je vidiet. Tyzdenne robim vymenu cca 1/3 vody. GDA sa tvori len do 2/3 vysky nadrze, cize len po hladinu pri vypustenej 1/3 vody. Da mi niekto napovedu preco?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2018 23:15 R Muž vaclav [9711] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RX007
Oblepit neprůhlednou páskou a je klid. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2018 22:32 Muž RX007 [3] – Hnijící substrát
Fotka k příspěvku Prosím o radu s řasou/sinicí u skla pod substrátem. Je to pěkně vidět na nejnovější fotce v prezentaci nádrže Velín. Zeleno bíle fleky u skla. Odkaluji pravidelně, nepřekrmuji, substrát JBL Manado. Rostliny víceméně prospívají. Mám to odstranit, nebo je to jen kosmetická vada? Děkuji

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.09.2017 14:34 R Muž ctibum [4317] - Snažím se to nezahubit...Re: kellee
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 14:03 Žena kellee [0] Re: LeRi
LeRi napsal: Řekl bych že je to jedna z ruduch pt.m.wikipedia.org/…

a zbavim sa jej ako?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 13:58 Muž LeRi [305] Re: kellee
Řekl bych že je to jedna z ruduch pt.m.wikipedia.org/…
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 13:51 Žena kellee [0] – neznama riasa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku poradite mi prosim co toto je za riasu a co s nou? uz som ju zoskrabala ale zas sa vratila a ja som zufala

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.01.2017 19:34 Muž Jarry [731] Re: dudl007
Jinak teda zmizení GSA po zvýšení fosforu můžu potvrdit, že opravdu zmizí. Na GDA používám velkou houbu, kartáčkem na zuby bych to dělal týden :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 19:24 Muž JirkaŠčobák [2372] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: dudl007
Starý kartáček na zuby je lepší, než stěrka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 18:53 Muž dudl007 [13] Re: Jarry
Hups tak to sry ;-) Tak to bude pro ostatní, ale co jsem četl tak odstranení GDA jak píšou(nechat vyrůst)tak moc nefunguje. Nejrychlejší je asi stěrka ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 18:45 Muž Jarry [731] Re: dudl007
To víme GSA nemáme, trápí nás GDA ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 18:28 Muž dudl007 [13] – GSA
Pokud Vám roste GSA na skle(rostlinnách) máte nedostatek P(fosforu) v akva. Zkuste přihnojit makro prvky, zmyzí sama a už se neukáže. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 13:21 Muž Jarry [731] Re: JirkaŠčobák
Tak ja jí tam mám každý týden na ploše cca 2m2 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2017 12:17 Muž JirkaŠčobák [2372] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Jája
Prachovou řasu mi žerou Skiffia francesae - nechal jsem je v takovém akváriu, nedával jim nic jiného žrát a moc pěkně se vykrmily. Zajímavé je, že tam šly kvůli komářím larvám - těch si ale vůbec nevšímaly a zajímala je jen řasa.
Taky ji žerou neritiny. Mám dvě ve 30l a už několik měsíců se z toho akvária odmítají pohnout.
Možná by na takové akvárium byla nejlepší Septaria porcellana, ale co s ní, když to vyčistí?
scobak.blog.sme.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 12:07 R Žena Jája [971] - ŽivorodkyRe: Jarry
Pravda, prachová jde dolů dobře. Kulatá hůř. Když nad tím přemýšlím, tak dřive mi na skle rostla kulatá přisedlá a ta prachová ji vystřídala. Taky jsem ráda. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 11:45 Muž Jarry [731] Re: Jája
Bojuju se zelenou prachovou na skle taky, udělal jsem stejný pokus se stejným výsledkem :-) Na druhou stranu, velkou houbou jí mám za 10 minut setřenou a ona vyrazí vždy skoro přesně v den, kdy měním vodu a čistím skla, tak už asi nebudu nic vymýšlet. Jsem rád, že už mi na skle neroste GSA, ta jde hrozně špatně dolu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2017 11:26 R Žena Jája [971] - Živorodky – zelená prachová řasa
Před časem jsem četla pojednání o zelené prachové řase na sklu akvária. Byl to "návod", jak se této řasy definitivně zbavit. Tak jsem si pomyslela, co že to je zase za moudro, a myslela si své. Nedalo mi to a článek jsem přečetla. Údajně tato řasa má cyklus tři týdny, pak má odumřít a už se v akváriu (opět údajně) znovu neobjeví.

Tak jsem udělala pokus. Pět týdnů jsem řasu ze skla nelikvidovala, což byl docela nadlidský výkon - ta trpělivost se zelenými skly. Po čtyřech týdnech řasa začala měnit barvu do hněda a porost začal řídnout. Po pěti týdnech jsem řasu ze skel očistila. Celý týden byl klid, tak jsem pomalu začala doufat v zázrak. Jenže následně, co se řasa v AQ vzpamatovala, opět pomaličku začala růst. Od prvního očištění skel uplynul měsíc a můžu potvrdit, že zelené prachové řasy se tímto opravdu zbavit nedá. Prozatím je řasa ve svém růstu umírněná, což ale nemusí tak být i nadále. Jen jsem si chtěla ověřit můj názor na prachovou řasu, který byl opačný, než v článku.
Co se mi ale změnilo, je to, že mi na skle roste jiná řasa, která byla umírněná a týdenním čistěním skla byla lehce zlikvidovatelná a v podstatě neviditelná (a ani jsem ji dříve nezaregistrovala). Jenže po měsíci klidu vystrčila růžky. Vypadá jako béžově zabarvené stříkance (nebo spíš poškrábané sklo). A co je dost otravné, docela dost pevně drží na skle.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 16:48 Jindráš - ŽivorodkyRe: zervan
6 až 8 šneků Neritina. Já jich před měsícem koupil 6 a o čtyřech vím. Dva jsem už dva dny neviděl,ale asi tam pořád jsou,nikde jsem je okolo,ani na světel.zakrytí neviděl.Skvěle odváděj svoji práci. Skla mám už pořád čistá. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 15:15 Muž zervan [1088] - RostlinyRe: KarlosS
No veru, ja musím sklo čistiť každý týždeň, hoci riasu ledva vidno, lebo po 2 týždňoch je vidieť až príliš tone

Kým som nemal také silné svetlo, kým to fungovalo low-tech, taký problém som nepoznal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   03.08.2015 22:34 Muž KarlosS [1218] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Raeda
nejdřív k řase na skle - samozřejmě zvýšením světla jí ještě pomůžeš. Budeš muset vzít škrabku a jednou za čas sklo od řas očistit. Děláme to tak všichni ;-)
Kryptokorynová nemoc - sbírej uhnilé listy a počkej až rostlina znovu obrazí (byla zřejmě původně ve vodě s odlišnými parametry.
Corymbosa je docela náročná na draslík a často ji spodní starší listy blednou a odpadávaj.
Samozřejmě je lepší mít u nově založeného aq prohnojené dno s postupným uvolňováním živin, doplněné tekutým hnojivem, především pro stonkovky.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 17:00 Muž Raeda [4] - Živorodky
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím. Všimnul jsem si, že mám na skle skoro nezřetelný nános řas. Sice jsem to vyčistil, ale znamená to předzvěst další apokalypsy... :-O Můžu pomoci třeba snížením, nebo zvýšením světla? Zatím tam mám jednu zářivku a čekám na předřadník pro další dvě. Co já ale vím, tak s tím v minulosti neměly zářivky moc co dělat a rostlo mi to, i když jsem tam měl tři. Akvárko je sice asi dva metry od okna, ale žaluzie nemívám plně roztažené, takže to snad tolik nevadí, protože zrovna s tímhle nic nezmůžu. Jinak následné foto s tím nemusí souviset, možná se jedná jen o přelistování vzhledem k odlišným podmínkám. Vyrůstá tam nový list, ale staré blednou a jsou flekaté. Může to snad znamenat i něco jiného?
Na dalším fotě je jiná rostlina s denním odstupem. Vidíte, že roste, ale některé starší listy také jaksi chřadnou. Může to být normální jev, ale vždy hlavně při startu dbám na detaily :)
Nevím, co víc bych dodal, když tak koukněte na prezentaci. Jedná se o nově založené akvárium a rozhodně nechci, aby skončilo tak fatálně, jako to minulé.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2014 18:38 Muž Tomiino [43]
www.vitaplant.cz/… co treba neco z techto pripravku??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2014 18:34 Muž Tomiino [43] Re: Designer
jasny,ale nevim zda se poustet do pmdp...je neco jineho na podobne bazi abych nemusel nic michat a nechat v lahvi v lednicce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2014 18:24 Muž Designer [5669] - CichlidyRe: Tomiino
Ty mas akvarko bez CO2, zadne sileni se svetlem, takze kdyz budes klidne tyden hnojit, tyden ne, pak zase... a ruzne nepravidelne, nepodela se to, i tak to muze u low-tech fungovat slusne, jde jen o drobne prihnojeni.

Byl jsem ve svete a moje pri EI v hi-tech akvarku stihla pohnojit prumerne ani ne 2x za tyden a to jeste nizsimi davkami, protoze kdyz se nebude ani menit voda... a kdyby mi to nerekla, akvarko by ji nenapraskalo, bez sance to poznat :) .
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2014 18:23 R Žena Turbínka [2547] Re: Tomiino
Klidně 5, ve 300 l by si mohli i dlouhodobě najít potravu. Pracují sice středně rychle, ale spolehlivě :-)
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 6

Zpět na obsah sekce Řasy Přidat příspěvek • Zobrazeno 5853x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/15813-rasa-na-skle