Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasa na skle

 

NápovědaFórum » Řasy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Řasa na skle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2020 23:28 ParaKiko Re: vaclav
Díky, zkusím to dát co nejdřív nějak dohromady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2020 20:27 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ParaKiko
Každému píšeme aby si udělal prezentaci akvária s co nejvíce informacemi, protože poradit z dvou fotek je opravdu těžké. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2020 19:34 ParaKiko – Řasa na skle - nevím co s tím
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím,
na skle se mi objevily bílé řasy a ještě jsem vypozoroval přítomnost bílých teček. Nevím co s tím. Objevuje se to tam druhý den po šetření. Ještě se mi tam objevila štětičkovitá červená řasa. Dřív akvárko bez problémů šlapalo. Teď hrůza. Jediné co jsem měnil je místo, ale mám na stejném místě i druhé akvárko a tam zatím žádná změna.

Díky za všechny rady.

ParaKiko
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2020 17:59 Jarden Sk Re: svist
Čau, máš pekné akvo, vyskúšaj obmedziť pridávanie toho Pristine a skús pozrieť do flašiek s hnojivom či tam nemáš namnožené nejaké bakterky, mne to príde ako nejaký bakteriálny zhluk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2020 21:56 Muž svist [3] – povlak na skle
Fotka k příspěvku Zdravím všetkých,
robí sa mi na sklách taký ako slizovitý povlak. Uplne ľahko sa to zotrie prstom. Tvori sa to asi aj v lilinach, v prude vody to vyzera ako by tam boli priehľadné vlasy. Neviete čo to môže byť? Prikladám foto keď som to zotrel a chytilo sa to na liste.
Ďakujem za pomoc.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2020 14:10 Veverca Re: vlka
Až mi vyrostou,dám je do většího akva (cca 100l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.01.2020 15:20 Muž vlka [3453] Re: Veverca
Žiletka, kreditka, ocelová škrabka. Nesmíš to nechat dojít tak daleko. Tu řasu, častěji čistit. A ten kropenáček může dorůst až 20cm, spolu s Ancíkem jsou pro tvé AQ nevhodní.
www.exo-eko.cz/…?
www.zbozi.cz/…?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2020 14:54 Veverca Re: vaclav
Houbičkou jsem to zkoušela, ale nepomohlo to..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2020 21:24 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Veverca
Vem houbičku na nádobí a sklo utři, nikdy nezůstane nic čistého co je pod vodou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2020 20:19 Veverca
Dobrý večer. Všimla jsem si, že na skle akva se mi dělá řasa. Jsou to takové chloupky. Řasu na rostlinách nemám. Jak řasu odstranit? (nechci tam mít magnet)
Jak tvorbě řasy zabránit? (svítím cca 6-7h)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2019 10:01 mailla Re: Tommo
Fotka k příspěvku Bude to tyden,co jsem menila vodu a seskrabala rasu,do filtru jsem vlozila pytlik Seachemu a zatim asi dobry potlesk
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2019 17:07 Muž Tommo [828]
Chci se omluvit tazatelce za špatné info. Určil jsem špatně řasu na skle, měl jsem přisedlou GSA. Tudíž fosfor fungoval. V tomto má václav pravdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2019 11:30 mailla Re: Jarry
Pytlik mam,vyzkousim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2019 06:53 Muž Jarry [1437] Re: vaclav
Zkoušel jsem kdysi ten recept se škrábáním až po měsíci, ale stejně se vrátila. Pak jsem dal do filtru pytlík s Purigenem, do týdne sama zmizela. Řekl bych, že jí způsobovala kombinace hodně světla + organické znečištění (ostatně jako většinu řas). Na GSA mi fosfor pomohl, na tuto neměl žádný vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.09.2019 19:19 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tommo
To o čem si psal platí pro přisedlou řasu GSA, u prachové řasy GDA bych řekl že tohle neplatí. Nakonec i s diskuse na facebook vyplývá že jí nechávají měsíc na pokoji až změní barvu tak jí teprve oškrábou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2019 15:32 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tommo
Tak i tohle akvárium bojuje z prachovou řasou a nepředpokládám že má málo fosforu. rybicky.net/nadrze/28933
www.facebook.com/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2019 14:30 mailla – Rasa na skle a pomalu rostoucich rostlinach
Moc dekuji za rady :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2019 12:19 Muž ValaRa [26] Re: Tommo
a možno by som sa zameral na správny pomer NO3 a PO4. Mal som tiež sklo podobne zelené, testom som nameral nulové hodnoty fosforu. Mierne som ho pridával, do mesiaca som GSA na skle obmedzil, nie úplne. Aspoň majú čo slimáky žrať :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2019 10:49 Muž Tommo [828] Re: mailla
Jeden z ukazatelů nedostatku fosforu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2019 08:37 R Muž Anthrax [4786] Re: mailla
Seškrábni to žiletkou (ze skla). Jinak těžko říct co dál, takhle bez infa o nádrži. Že je hnojení a svícení stejné nám moc neřekne, když není zřejmé co to znamená. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2019 08:17 mailla – Rasa na skle a pomalu rostoucich rostlinach
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobry den,zacala se mi v akvariu delat tato rasa.Asi prachova?
Akvarko jede prez rok,vse stale stejne,hnojivo,sviceni.
Prosim o radu zkusenejsi.
Nekde jsem cetla 3-4 tydny do toho nestourat,pokud je to ta rasa prachova...
Dekuji.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2019 09:25 Žena Maya [30]
Ikdyz mam vodu uz hezkou- jedu na dva filtry, porad se mi na skle dela nejakej bordel rozzureny co s tim? Porad to umyvam ale stejne se to vzdycky nekde objevi
Mam tam drobnoustky a prijde mi,ze mi zerou male sneky- kdyz se tam neco vylihlo,tak druhy den uz nebyly...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.05.2019 18:01 Muž ValaRa [26] Re: pe-ry
to je krásne, aj ja to chcem v akváriu palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.05.2019 11:09 Maq Re: Smetany
Já jsem kdesi četl, že vědci zjistili, že hlenky jsou schopny se učit, např. naučit se správnou cestu odněkud někam. To jsou věci!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.05.2019 10:27 Muž Smetany [1226] Re: pe-ry
Ono je to s hlenkami trochu složité není to úplně plíseň je to kolonie jednobuněčných organismů které umí žít samostatně (takže pokud se roztrhají tak se buď zase najdou nebo vytvoří nové kolonie. Celá kolonie je navíc schopná překvapivě rychlého pohybu. Takže to že tam není nemusí znamenat že zmizela. A aby toho nebylo málo tak pokud budou mít velkou hojnost potravy tak se jednotlivé buňky "rozejdou" a zmizí v substrátu. Nejsem si jistý jestli nemůžou při přemnožení vadit ale nemyslím si. Jak sem psal už předtím myslím že je to jen krátkodobá epizoda tvého akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2019 10:11 Muž pe-ry [2] Re: Smetany
Děkuji za váš názor,nebudu si toho všímat,ryby jsou v pohodě,rostliny také tak uvidíme ahoj zítra budu odsávat takže na plíseń nemám sahat,koukám že už část zmizela,zajímavé
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   14.05.2019 09:20 Muž Smetany [1226] Re: pe-ry
Není to řasa ale plíseň (respektive hlenka) a je poměrně vzácná a v podstatě se nedá v akváriu dlouhodobě udržet. Řekl bych že se v čerstvém akváriu vytvořily na chvíli podmínky které ji vyhovují a za pár dní zase zmizí sama. Pokud ji budeš jen trhat magnetem tak dokud se jí bude líbit bude se množit rychleji. Pokud nechceš čekat tak bych doporučil odsávat. Osobně bych ji ponechal tak často se nevidí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.05.2019 08:13 Muž pe-ry [2] – Bílá pavučina na skle
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den,mám takovýto problém mám měsíc založenou nádrž 82 litrů.Včera jsem objevil na předním skle bílou vlásečnou pavučinu,odstranil jsem jí magnetem a dnes ráno po příchodu z noční jen žasnu je tam znovu na více místech ale pouze na skle,na kytkách nic.Prosím o radu co mám udělat aby byl klid.Foto přikládám
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2019 20:09 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: imax
I když mám fosforu dost přesto mě občas roste GSA pokud mám nějakou vyšší rostlinu u předního skla. Řasa kopíruje tvar rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.04.2019 19:31 Muž imax [47] Re: smik, larix
Vyskyt GSA pri nizkom fosfore mozem potvrdit. Stacilo fosfor pridat a bolo po nej. GDA som zatial s fosforom nespajal. Nikdy som jej nemal moc. Pride mi, ze male mnozstvo GDA patri do bezneho ekosystemu ci sa nam to paci alebo nie. Skusim fosfor ubrat a uvidim.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.04.2019 13:04 Maq Re: smik, larix
Ano, dopustil jsem se omylu. Stále jsem psal - ve všech příspěvcích - o "spotové" řase, tedy GSA. Přehlédl jsem, že imax zmínil "GDA".
Takže jsem to trochu zamotal, omlouvám se. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.04.2019 12:11 Muž smik [70] Re: larix
U mě se GDA objevovala hlavně když jsem používal EI metodu hnojení a měl celkově přehnojeno nebo nějaký výrazný nepoměr a ano někdo ji dává do spojitosti s nepoměrem Ca a Mg, dokonce na ni doporučují přehodit poměr. tzn: 4:1 (3:1) Mg:Ca. Takže bych tomu Ca i věřil. Já to nezkoušel.
Jak píšeš GSA většinou je způsobena nedostatkem fosforu, nebo výrazným přebytkem NO3. (aspoň takovou mám zkušenost).
Proto sem tu poznámku psal, protže na GDA mi nikdy, jak zmínil Mag nepomohlo pohnojit fosforem.
Nicméně možné je všechno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2019 11:57 Muž larix [1420] Re: Maq, smik
Pod označením GDA sa skrývajú minimálne tri rody rias. Najčastejšie to je rod Chlorococcum .
GSA na zvýšenie relatívnej koncentrácie fosforečnanov reaguje často ústupom, GDA naopak zo zvýšenej hladiny fosforu profituje. U mňa sa objavovala, keď som do akvárka pridával vápnik, takže by som sa asi zameral na tento prvok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2019 11:47 Muž smik [70] Re: imax , Maq
Nejsem si jistý, jestli nemotáte GDA a GSA. Na fosfor většinou reaguje GSA, GDA je podle mě o jiném.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 22:54 Maq Re: imax
Nevím nic o tom, jak tahle řasa opravdu funguje, neznám ani její vědecké jméno. A třeba je to víc podobných druhů.
Jednou za čas se u mě objeví, tak pohnojím fosforem, a ona za týden nebo tak zmizí. Nechápu to, ale hodně lidí píše/říká to samé, tak to tak prostě asi je.
Víc by snad mohl vědět larix.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 22:10 Muž imax [47] Re: Celsiq
U mňa našťastie nie je GDA veľký problém. Stačí mi magnetickou škrabkou prebehnúť sklo 1x za 6-8 týždňov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 22:08 Muž imax [47] Re: Maq
Ak je úbytok riasy spôsobený znížením hladiny pri údržbe, nemá to dosah na čiernu riasu, ktorá sa mi jemne tvorí na umelom kameni, ktorý ukrýva filtráciu :-( . GDA reaguje na obsah fosforečnanov, ako píšeš. Ako je to s ich obsahom, aby sa GDA prejavila? Musia byť len nízko, alebo aj vysoko, prípadne je to kompokovanejšie? Už nejakú dobu ich mám na 0,5 mg/l a viac, no nepozorujem úbytok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 08:31 Muž Celsiq [50] Re: imax
S touto řasou bojuji již pár měsíců. Zkoušel jsem i větší výměny vody (50-70%). Nepozoroval jsem žádný rozdíl. Až přidávání fosforu mělo na řasu vliv. Nicméně zatím jsem se dostal (pouze) z čištění 3x týdně na čištění při výměně vody (1x týdně).
Zkusit to samozřejmě můžeš, nicméně pochybuji, že za dobu mezi vypuštěním a napuštěním vody, zlikviduješ řasu ;)
Osobně se mi tato řasa dělá pouze na čelním a v první polovině bočních skel. Je to dle mého způsobené světlem (dokupoval a vlepoval jsem druhou LED trubici. Trubice je na kraji pár cm od čelního skla), s kterým bohužel toho moc neudělám v mém setu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2019 22:32 Maq Re: imax
Dělám někdy i dost radikální výměny, na bočních a zadních sklech řasu nechávám, a nikdy jsem nic takového nepozoroval. Ale nemívám spotovou "fosforečnanovou" řasu, třeba je to její specialita.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2019 20:52 Muž imax [47] Re: Zip
Zatial som nemusel menit vacsie mnozstvo vody, ale asi by to stalo za ten pokus. Ak by tejto riase vadil vzduch, pripadne nedostatok vody/vlhkosti, bola by to zajimava metoda jej likvidacie. Otazne je, na ake riasy by to este fungovalo. Mozno by k tomu vedeli povedat ti, ktory robia vacsie vymeny vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.04.2019 14:43 Muž MichalV [327]
že tam niečo rastie ešte neznamená, že to je riasa. Môžu to byť machy, huby alebo plesne. Nemyslím si, že riasa dobre adaptovaná na život pod vodou (napr. na tom anubiase v eutotrofnej vode s prietokom) bude rovnako prosperovať na vzduchu. Keďže rias je tisíce druhov, môže ju časom nahradiť iná, ktorej práve tieto podmienky budú vyhovovať, ale ten vývoj jej bude trvať dlhšie ako vykapanie pôvodnej, čiže by sme mali pozorovať aspoň dočasné zlepšenie, ale či to je lepšie ako savo netuším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.04.2019 14:10 Silviebaris
Můj názor,že v každém vlhku něco roste at jsou to už zminovaný řasy nebo druh jiný plísnových hub.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2019 14:02 Muž Planorbella [643] Re: MichalV
I v přírodě nebo na zahradě ve stínu na kameni roste řasa, stačí, když se s kapkou deště odrazí kousek zeminy a o živiny j postaráno, navíc jsem četl(myslím že to psal Maq), že i v dešťovce je amonium nebo amoniak teď nevím, jedno nebo druhé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2019 13:59 Muž Planorbella [643] Re: Guppy
V paludáriu jsem neměl mech, a tak jsem místo něj na kořen nalepil sekunďákem kousky řasokoule, ale vlhkost nevím. Nerosil jsem ji, nic, tak, jak jsem ji vymačkal ,aby šla dobře nalepit, vydržela hodně dlouho přes celou zimu, no teď jsem to zalél, tak vlhkost bude vyšší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2019 10:54 Maq Re: MichalV
Nevěřím, že na to lze jít přes "vyhladovění" té řasy.
Ani se mi nezdá, že by během výměny vody tak rychle "vyschla". Spíš mě napadá, že s tím jak klesá hladina, tak na skle ulpí (bio)film z hladiny. Tam by mohlo dojít k něčemu, co ta konkrétní řasa nemusí snášet dobře. Jenom námět, nevím... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2019 09:56 Muž MichalV [327] Re: Guppy
pokiaľ sa neživí rozpadávajúcimi sa listami rastliny tak jej asi vlhkosť na prežitie stačiť nebude, keďže nebude mať živiny z vody a vzdušná vlhkosť je prakticky destilovaná voda bez minerálnych a organických látok. Koľko dní na to treba zistíš len skúškou, ale myslím, že aj rastlina dostane po boku - hádam, že aj napriek 100%-tnej vlhkosti bude prechádzať na emerz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.04.2019 09:47 Muž Smetany [1226] Re: Guppy
Myslím že odolnost bude u každého druhu značně rozdílná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2019 09:42 Anďaska Re: Guppy
Tak tohle by mě také zajímalo ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.04.2019 09:37 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Zip
Zkoušel toto někdo někdy otestovat? Jak dlouho vydrží řasa na suchu bez újmy?
Stačí jí k životu jen xx% vzdušná vlhkost?
Když sleduju souběžnou diskuzi o emerzním pěstování rostlin, nešlo by to v některých případech využít? Třeba u anubiasů, než je máčet v savu - nechat je určitý čas v prostředí s takovou vlhkostí, která bude anubiasu stačit, ale řasy zahubí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2019 08:08 Muž Zip [277] Re: imax
Několikrát jsem pozoroval to samé. Světlem to nebude, byla to rovná linie podle vypuštěné hladiny. Laicky bych si myslel, že jí vadí být nějaký čas na suchu. Pár dní byl stále předěl viditelný při pohledu zboku na vnitřek předního skla :)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 7

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 7877x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15813-rasa-na-skle