Kalná voda
Jestli máš nově založené akvárko, jako kolega v příspěvku na který odkazuješ, tak je zákal celkem běžný a za pár dní sám přejde. Spíš by tam neměly být v této fázi ryby, protože hrozí jejich úhyn v důsledku otravy...
Pokud chceš kloudnou konkrétní radu, tak to bude potřeba dodat více informací o nádrži. Ideální je založit a poctivě vyplnit prezentaci akvária a doplnit fotky
rybicky.net/nadrze/ Ahoj, mám to samé a taky nevím co s tím mám dělat. Zatím mě bojovnice teda plave, nejaky menší rybky tam mám taky. Kdo ví, jestli se to vycisti. Mam sice menší akvárko, filtr mám taky a dneska sem měnil vodu. A zase to mám takový neaký. Už taky nevím co s tím.
Nitrifikace probíhá stále pokud ne je to špatně. Nálevník je stále přítomný a jakmile mu dáš příležitost objeví se ve větším či menším počtu. Když je akvárium zhasnuté a okolo tma tak posviť baterkou do akvária, jakmile zjistíš na světlo nějakou reakci je to nálevník pokud ne je to část něčeho jiného z akvária a zkusil bych vypnout filtr a pak odsávat nebo filtrovat přes filtrační vatu.

Ja si uplne nejsem jistej, ze je to nalevnik. Co by v pres rok stare zabehle nadrzi delal? Navic nalevnik dela spise zakal ne?
Nadrz neprekrmuji, dno je ciste a nitrifikace probehla pred daaavnou dobou. Nedovedu si predstavit, co by tam nalevnik delal

Nevětší chyba je měnit vodu to ho jen podporuješ. Nálevník reaguje na světlo prach ne.


Ahoj
Uz nevim, cim to muze byt.
Ve vode mi uz asi mesic plave takovy mikroskopicky prach. Menim vodu furt jak blazen a prach tam stale je. Neni to zadny zivocich.. je to opravdu takovy super jemny prasek. Svadel jsem to na stare hnojivo s obsahem drasliku. Kdysi jsem pridaval namichany draslik a ten mi tento prach delal, nicmene to uz je daavno a ted davam invital kali ( test ve sklenicce neukazuje zadny prach) a pak aquagrower, ktery mam fungl novy. Filtr to neodfiltrovava.( ktery jsem nedavno take cistil). Mam v nem Matrix kameny.. je mozne ze se nejak rozpadaji nebo droli? Opravdu jsem myslel, ze po mnohonasobne vymene vody behem par tydny prach zmizi, ale nevidim zadne zlepseni. Je to opravdu zahada. Jeste pred mesicem jsem mel vodu krasne cistou. Zadne drolive kameny jsem tam pred mesicem take nepridaval.
Diky za napady
0 17.04.2021 00:17 mikalan 

Tož i u nás se objevil problém se zákalem a řasami, více druhy. Pročetla jsem celé vlákno tady, i jiná, ale stejně nevím, c s tím. Poradíte?
Po 3 týdnech od založení zákal a řasa. Přidán šnek, cca 3 rostliny, výměna 1/3 vody, bez jiných zásahů.
Po 4 týdnech výměna 1/3 vody, čištění řasy, plus za pár dnů přidány ryby (asi jsme měli ještě počkat), ty některé řasy zlikvidovaly, ale objevily se jiné (hlavně na Microsoriu). Po pár dnech zákal.
Po 5 týdnech první odkalování, výměna 1/2 vody, přidány bakterie a EasyLife AlgExit. Hned druhý den zákal zpět. Ubráno na světle a krmení.
Včera (pár dní poté) uhynula Neritina zebra.
NO2 dle testu 0,3. Výměna 1/2 vody, odebrána Ludwigia super red (postupně odcházely různé stonky, nechala jsem jen 2 pěkné), přidány bakterie, zhasnuto, nekrmíme, čekáme.
Nálevníka jsem zkoumala a nepřipadá mi, že se něco hýbe. Voda odstátá ve sklenici mi přijde, že je zelená rovnoměrně, ne jen na hladině.
Po celou dobu mi přijde, že hladinu máme takovou nečistou, s čímsi. V zásobě mám nachystaný purigen na vyzkoušení.
Filtr běží nepřetržitě.
Další info o akva v prezentaci.
Zřejmě je to nálevník, nejjednodušší je nic nedělat a počkat on časem zmizí sám.

0 10.08.2020 14:47 Václav – Zakalena voda
Zákal u čerstvých nádrží zpravidla zmizí.
Anubias není ideální JEDINÁ rostlina do čerstvých nádrží.
Chce to hlavně hodně rychlerostoucích nenáročných rostlin.
Skalára tam nemá co dělat. Je to na ní malé! Nehledě na to, že je tam brzo...
Vodu dolít cca 1-2 cm pod okraj.
Umělé dekorace vyházet a nahradit přírodními a/nebo rostlinami...
Atd.
Doporučuji přečíst odkazy pro začátečníky, které jsi dostal při registraci a najít si ve zdejším atlasu ryby, které plánuješ anebo už máš, jejich nároky a podmínky...
EDIT
Teď jsem si všiml kropenáče... To samé co skalára!
Máš velmi nevhodnou osádku akvária, tady ti žádný filtr nepomůže. Chce to změnit mnoho věcí a ta filtrace je za mě jen honič vody s malým filtračním objemem.
0 28.07.2020 17:55 joins – Kalná voda


Zdravím Vas, poprosil bych jak se zbavit tohoto zákalu, kupoval jsem dnes filtr nový Hailea
MV-100. Akvarium mám velké 60cm na 30cm. stačí tato filtrace anebo větší ? Děkuji

Jednou denne , tim v priloze, co je slepa hladina dekuji
čím a jak často krmíš...vypadá to jako slepá hladina,mastnota....
0 18.10.2019 15:27 Alanos – Kalna voda nahore

Zdar vsem ,
Nevite nahodou cim by tohle mohlo byt ?
Diky moc
Pekny to mas, mel jsem to same. Hodne stesti, trapil jsem se s tim fakt dlouho. Do dnes nevim co byla pricina a uplne jsem se toho zbavit taky nedokazal, ale uz je to minimal.

Pokial budem mat stojan to este nejaku dobu potrva.
Su to nejake drobne castice, a aj trochu bubliniek tam mozno je.
Jelikož nikdo neví, jestli máš zákal, nebo nějaké drobné částice, tak nemá smysl něco řešit. Krom toho, jak už jsem psal, brzo to akvárko komplet vypustíš a dost možná i vyndáš dno, protože to jinak nezvedneš z podlahy na stojan, takže mi přijde nesmyslné cokoli teď vymýšlet...
0 16.01.2019 19:19 bertík13 – Re: Tomino240584
Nic jiného mi nenapada. Ještě dodam, ze seachem clarity ma fungovat na takoveto věci, mne ale nefungoval i když jsem prekrocil dop.davku vicero dnu zasebou. Mozna pomohl, ale minimalne
Co by som mohol take pouzit namiesto toho cukrarskeho sacku (ten teraz nezozeniem), co sa bezne pouziva v domacnosti?
To co ti tam plave, není jen tak sranda se toho zbavit na 100%. Je to beh na dlouhou vzdalenost, vim o cem mluvim. A pokud to nezacnes resit včas, vnizkne brutalni pruser v podobe tahajícího prasnyho slizu, kterej v tvym pripade pokryje vrcholky kamenu
Zacni menit 50% vody a uvidíš ze to je porad malo.
Nepomuze ani znovuzaložení akvária, jelikož se to usazuje i na skle a nejde to ani umejt, aspoň mne se to nepovedlo.
Jde to trosku umírnit, min krmit, vic menit vody, musí bejt zabehlej filtr, nejlíp tam mit i filtracni vatu, přes kterou to stejne prochazi, tak není spatny ani vzit třeba cukrarsskej sáček a fofrpaskou ho pridelat na vytok filtru. Protože si zkus dat sklenicku pod vytok filtru a uvidíš ze filtr to není schopnej zachytit a projde to.
Vcera som komplet vycistil cely ten filter a boli tam 2 druhy molitanu, keramicke valceky, biela vata.
Dal som tam uplne novu vatu, trochu denitrate a trochu purigenu od kamosa.
Voda, ale stale nie je uplne cista, neni ani taka priezracna.
Mam dat do filtra este trochu aktivneho uhlia a trochu zeolitu?
Dakujem.
Asi jo právě sem rozsvítila a na skle takovy jakoby nikdo pulec



Ahojte poradíte mi prosím co mám se mi děje v akva?Řasy jsem se zdárně zbavil výměnami vody a ted tohle.Připadá mi to jako usazený vodní kámen zevnitř akva ale hrubý to neni+ v posledním týdnu šíleně kalná voda nesmrdí jenom je kalná dík za rady
Bohužel ten kořen přestane časem barvit .

Mně to celkem vadí, ale třeba si zvyknu. Dekuju

Voda je krásně zabarvená do hněda od kořenu a ničemu to nevadí, spíše naopak.

0 02.06.2018 22:53 greddycz
Ještě pak dej vědět, jestli napořád. Clarity neřeší příčinu, je to jen vločkovač.
Seachem Clarity vyřešil můj problém

Ano, taky si myslím že je to bakteriální zakalení
Z fakt, že (1) akvárium není nové a (2) máš mastnou hladinu, bych na prvním místě podezříval bakteriální zákal. Ten předpokládá velké množství rozpuštěných (jednoduchých) organických látek ve vodě.
Filtr to neodfiltruje. Protože trvá delší dobu a protože (předpokládám) výměny vody nepomáhají, je příčinou buď něco co děláš pořád a pravidelně (krmení?), a nebo něco co leží v akváriu. Složitější organické látky, které se rozkládají na jednodušší.
Zkusil bych odkalit, zejména pod šutry, kořeny, apod.
(Jen návrh, úvaha na základě nekompletních informací.)
Co2 se bud dava nebo ne.. kdyz se dava, neprestava se..
Chce tio si vzpomenout po cem zakal zacal.. zasah do akva, pridani korene, keramiky.. hnojeni..
Ne, burčák jsem měl puštěný naposledy kolem Vánoc
Nedostava se burcak do akva?
Není to žádný čerstváček. To akvárko už běží přes dva roky. Pochybuji že mu pomůžou bakterie. Tam by bakterie problémem být neměly.

Z mé krátké zkušenosti bych řekl, že to může být špatnou funkčností filtru (ve smyslu, že se neusadily bakterie). Pomohlo mi nakapat do vody (případně lze na molitan filtru) Sera Filter Biostart. Nemusí zabrat hned napoprvé.
Možná s krmením jsem to přehnal, ale voda je kalná delší dobu. Už si to ani nepamatuji. Myslím, že po výměnách vody by to muselo zmizet. V AQ musí být "něco" co vodu rychle zakaluje. Fakt nevim co
Já se s něčím podobným trápil u přerybněného akvária v práci. Nepřeháníš to s krmením? Filtrace běží jak má a není potřeba ji čistit častěji jak 1x za měsíc?
U mého akvária pomohl Saechem Purigen, ale má to pár háčků: je drahý, u vnitřních filtrů nevím jak ho umístit (asi přivázat k filtru?) a podezřívám ho, že způsobil rozpad listů Echinodorů...

Ahoj, mam v aq delší dobu kalnou, mléčnou vodu. Osádce to asi moc nevadí, ale mě ano. Vodu měním teď častěji. Vůbec to nepomáhá. Nemůže to být od mastné hladiny ? Jak se toho zbavím ? Nějaký přípravek ?
Dej sem fotku nádrže. Bez té ti nikdo neporadí, někteří asi ani neuvěří. Já doufám, že je to jen hloupý vtip.
Ano, voda může být kalná, jedovatá a ryby můžou brzy plavat břichem vzhůru. A pokud to přežijí, tak je stejně týráš. Naprosto nevhodná osádka, která patří do mnohem většího akvária.
0 02.02.2018 11:55 Zdeno – Kalna voda
Dobry den chcem sa spytat neviete mi poradit ci moze byt voda kalna aj z toho ze mam v 60l. Akvariu 2 karasov 1 sumceka zralocieho asi 20cm. 2 pancierovniky a 3 ks prisavnikov ? Alebo cim to moze byt krmim 2 krat denne mam 2 filtre na 100l. Akvaria a jeden motorcek na kamienky neviem si uz radi menim pravidelne aktivne uhlie cistim filtre a davam bakterie za kazdu odpoved dakujem Z.

Zaregistrovat se, zřídit prezentaci, dát fotky, uvést co nejvíce pravdivých údajů a bude se vidět co by za tím problémem mohlo stát.

0 23.01.2018 20:19 Market – Beta
Cau,ahoj mame od vanoc bettu,zakaluje se nam voda cistime jednou za 14 dni
No já už bych si s tím vůbec neporadil.
Já jenom beru na vědomí, že nějaké potvůrky takhle vytrvale vodu zakalit umějí. Ale je to asi dost výjimečný případ.
Maq napsal: larix: Zaznamenávám se zájmem, že nějaký zhruba konstantní zákal mohl trvat tak dlouho. Jsou to nějaké organismy co se pomalu množí? Nebo jak je to možné?
Nemám prostriedky na presnejšiu identifikáciu tých organizmov. Čo som vypozoroval, som uviedol (guľovité s aktívnym pohybom). Vo vzorke vody v protisvetle sa dala vidieť "zrnitá štruktúra" toho zákalu, takže veľkosťou boli prakticky makroskopické. Ich dlhú trvácnosť som si vysvetlil práve tou autotrofiou. V jednej nádobke s machom, ten zákal stále mám (tam mi nevadí), takže ak máš záujem o bližšiu identifikáciu, viem ti poslať vzorku.
S tou mojou druhou poznámkou máš pravdu, evidoval som Volvox ako Euglenophyta, moja chyba.
Ostatné platí a vzhľadom na tie úpravy tvojho príspevku plné irónie to už ďalej komentovať nebudem.
No běžně se používá acetat,glycerol,glukóza. Mnoho kmenů řas umí využívat různé organicke zdroje C. V rámci jednoho druhu mohou existovát kmeny,které sou nějaké heterotrofie nebo mixotrofie schopné a jiné, které ne. V domácích podmínkách je trošku problém,ze to zvyšuje riziko kontaminace a snáze tam pak roste i něco jineho.
Chachá...

- u mě cheláty ne-e. Konzervanty taky ne. Takže uhlík jen jako CO2, dusík jen jako NH4 nebo NO3.
(Zkoušel jsem i organické zdroje C a N, ale to je jiná kapitola.)
A nějaký organický chelatant? I když to by jim asi nechutnalo. Nebo konzervant (benzoát apod.)? Kdysi jsem dělal z řas dokonce zkoušku, ale 99% informací jsem vypustil hned po zkoušce. Ta heterotrofie mě ale tehdy zaujala. Vím, že se to používá i při komerční kultivaci.
www.sciencedirect.com/… Které všechny řasy to umí ale nevím. Nebude ale asi problém to dohledat.
Média která jsem měl na mysli byly směsi anorganických látek (v demivodě), které měly chutnat řasám.
O existenci heterotrofie u řas vím, ale málo, nenašel jsem důkladnější prameny vhodné pro mě laika, a budu Ti zavázaný, pokud mi v tomto nějak pomůžeš k osvětě, třeba přes SZ.
Zajímá mě to proto, že mám podezření, že některé řasové kalamity v akváriích souvisejí mnohem spíš s obsahem organických látek ve vodě (a třeba na povrchu rostlin), než s minerální výživou.
EDIT: Myslím že nitrifikační bakterie nemohou přímo stvořit zákal už proto, že jsou fotosenzitivní a podle toho se usazují a chrání "slizem".
Chemoautotrofové jsou ale baktérie. A to co larix popisuje baktérie není. Co bylo v tom médiu pro řasy? Některé řasy umí fungovat heterotrofně, pokud mají vhodné žrádlo. Nitrifikační bakterie (alespoň některé) jsou chemoautotrofové - jsou ale známé tím, že se velmi pomalu množí. Nitrifikační zákal by byla docela senzace.
Už jsem to psal, znovu to zopakuji:
Při mých pokusech s kultivací řas se stává, že jako první se objeví bílý zákal. Mikroskop nemám a nejsem biolog, ale tak jak se nám to jeví, zelený zákal nemusí být nutně první.
(Já jsem si to vyložil tak, že ty organismy jsou chemoautotrofní.)
larix: Zaznamenávám se zájmem, že nějaký zhruba konstantní zákal mohl trvat tak dlouho. Jsou to nějaké organismy co se pomalu množí? Nebo jak je to možné?
Psal jsi okolí rodu Volvox, což jsou řasy. Jaké autotrofní organismy to tedy podle tebe byly? Z tvého popisu šlo zjevně o eukaryota, tudíž to museli býti fotoautotrofové a museli mít fotosyntetické pigmenty. Nebo nebyli autotrofní. Nebo to byl potenciální objev hodný odborného tisku.
Opäť si si to trošku prispôsobil.
Netvrdím, že to boli riasy.
Tvrdím, že podľa môjho názoru to boli autotrofné organizmy a tvrdím, že zákal spôsobený autotrofnými organizmami nemusí mať nutne zelenú farbu.
Bylo to bílé, neviděl jsi chloroplasty ale tvrdíš, že to byly fotosyntetizující řasy? Btw, chloroplasty vidím krásně i v mé "dětské" meoptě pod objektivem 6.7x.
Ja som sa stretol v nezabehnutej nádrži s biogénnym zákalom, ktorý bez zmeny vytrval takmer tri mesiace (nakoniec ma to prestalo baviť a použil som kombináciu chemických prípravkov). Pod mikroskopom to boli pohyblivé guľovité útvary, pripomínajúce bičíkovce rodu Volvox, som presvedčený, že tie organizmy patrili do okolia tohoto rodu, aj keď priznávam, že pri zväčšení, ktoré som mal k dispozícii, nebolo možné identifikovať chloroplasty. Chcem tým povedať, že zákal spôsobený autorofnými organizmami nemusí byť striktne zelený, ako sa nás snažia presvedčiť niektorí mimoriadne asertívni diskutujúci. Existuje totiž aj možnosť nezeleného (mliečneho) zákalu, ktorý je spôsobený autotrofnými organizmami.
Ano, jde o žrádlo, nikoli o otázku, kde se tam ty breberky vzaly. To jsi měl zvýraznit tučně, protože někteří diskutující to dost jasně nevnímají.
Já bych si přihřál svou polívčičku v té vytrvalé stabilitě. Kdykoli jsem někde měl "živý" zákal, ta příslušná breberka se rychle množila a narazila na nějaký limit - žrádlo, kyslík, světlo, CO2 - a pak začala hromadně chcípat a přišla nějaká nová fáze. V řádu pár dní.
Tady máme něco, co se tak nechová. Nějaká suspenze, která nepadá ke dnu, nestoupá k hladině, nikdo ji nežere, nechcípá, nemnoží se... Mně to rozum nebere.
=
Hugo, zkus vypnout filtr a vzduchování, jestli to nebude sedat.
Lahve plesniví, to je klasika. Protože jsou v nich zažrané zbytky předchozích obsahů, i když jsou "čisté". Proto do doby, co vynalezli balenou vodu v petlahvích, už žádné drahé opakovatelně používatelné flašky na výpravách do přírody nepoužívám.
O sterilitě se tu nikdo nebavil, naopak jsem pro rýpaly několikrát upozorňoval, že o sterilitu nejde. Samozřejmě, že bakterie jsou všude. Problém není v tom, že by se tam nemělo co množit. Problém je v tom, že to něco tam nemá co žrát. Proto se nemohou namnožit na množství, které je viditelné pouhým okem (na což musí být zatraceně velké množství bakterií). A už vůbec ne nálevníci, kteří jsou o jeden stupeň v potravním řetězci dál.
Ještě snad trochu polopaticky: Může se stát, že budeš mít v prázdném špajzu mola. Někde tam mezi policemi určitě pár zrnek mouky bude. Ale pokud je ten špajz prázdný, rozhodně se tam ti moli nepřemnoží.
Řasy tento problém nemají, ty žerou CO2 ze vzduchu. Ale jsou zelené.
Moje nabídka deseti piv pro toho, kdo mi předvede bakteriální nebo nálevníkový zákal v systému vodovodní voda - sklo - filtrační písek stále trvá. Ale vzhledem k tomu, že se mi tu lidé snaží vyvracet, co jsem neřekl a ignorují podstatu věci, nečekám, že se o to někdo pokusí.
Já když jsem v "čisté" lahvi Sigg nechal asi 1-2 měsíce vodu, tak se tam udělalo takové černé přisedlé cosi, co se rozpínalo jako pavučina po láhvi a nešlo to pořádně umýt. Jindy jsem v cca rok otevřené (EDIT: načaté, ale zavřené) balené vodě našel řasu.
Bakterie jsou úplně všude (i ve vzduchu v atmosféře). Je jedno, jak co vydrhneš, umyješ chlorem, vždy tam nějaké alespoň stopové množství zůstane. Nežiji v iluzi, že dělníci, co pytlují ty písky nosí sterilní očištěné obleky a bezprašné rukavice a roušku a že si před každým pytlem vezmou nové ochranné pomůcky a vydrhnou dávkovací stroj. Ani nežiji v iluzi, že se jim ve fabrice nepráší, že jim u stropu nežijou pavouci, že tam neběhají myši, že dělníci občas na písek nekýchnout, neplivnou, nešlápnout.
Ač se spíš přikláním k organickému původu zákalu v tomto případě, zakalení pískem nevylučuji. Nechápu ale, proč ty vylučuješ možnost zákal org. hmotou. Nemyslím si, že by někdo z nás měl tolik důkazů, aby mohl s jistotou potvrdit, či vyvrátit jedno z tvrzení. O to víc nechápu, kde bereš tu jistotu.
Další věc, že NIKDY není nic 100%. Kromě vakuu ve vesmíru tedy patrně neexistuje nádrž, která by byla čistá, bez života, jak ty říkáš.
V žádné té sklenici, ať byla ve tmě či ne, ať byla zima či horko, se nikdy žádný zákal neudělal. Není ani v té lahví z potoka. Voda odpovídající normě prostě není natolik úživná.
A nebude to v tom poháre teplotou a svetlom?! A samozrejme pitná voda má normy a preto je tam tých baktérií po menej,ale za pár dní pri vhodných podmienkach sa namnožia.Preto ti odporučím poháre čo zabúdaš na stoloch račej vyliať ako piť.Ale ak si myslíš,že ti to prospieva?!
Ano může. Ale existují normy na pitnou vodu i na písek. A pokud do písku nevybobkovala myš a vodárny nemají těžký průser, tak tam toho prostě není dost, aby se takové věci děly. Sklenici s vodou z vodovodu jsem nechal někde doma nebo v kanclu stát několik dní nejméně tisíckrát. Ani jednou se v ní neudělal mléčný zákal. Ani v Praze ani v Lužici.
Kdo mi ten mléčný biologický zákal ve vodovodní vodě s filtračním pískem předvede, má u mě deset piv.
... tuto diskusi a říkám si, že zajímavé, ale já se s bílým zákalem prostě nepotkávám - a to jsem za poslední dva roky založil přes 20 akva nebo mini. Zelený zákal několikrát ano - a teď mám v jedné starší kouli lehce zakalenou vodu z překrmování potěru - ale nikdy se mi bílý zákal nestal při zakládání. Zajímalo by mě, co dělám, že se mi vyhýbá. Dokonce ani ve vodě, kterou jsem nechal pár měsícu v kýblu se sajrajtem (kvuli bakteriím), nevznikl.
P.S. Možná, že mám stabilní sestavu bakterií a tím, jak na každé akvárium používám vodu a štěrk ze starých nádrží, stále si to naočkovávám a urychluji nástup stability.
Napríklad to,že ani tá voda nie je tak čistá ako si o tom ty presvedčený.A napríklad i to,že aj v ,,čistom,, piesku sa môže nachádzať organický odpad.(časti živočíchov,drevnej hmoty,prach)
Neviem čo máš za zázračnú vodu.Ja keď dám na okno pohár s vodou,tak mi tam vyrastie minimálne riasa - niekedy je z toho zelená voda.
Nějak jsem se ztratil ve tvé argumentaci. Co má akvárium s organickou hmotou, rostlinami a živočichy společného s nádobou s čistou vodou a čistým pískem?
0 22.01.2018 01:26 - 




Raz čo si pamätám ,tak som potreboval súrne prerobiť akva.Nemal som kam vtedajšiu osádku dať,kedže som doma mal dalších 300 rakov.
Prikladám fotky akvária pri založení a dva dni na to už aj s osádkou.Ak človek vie ako na to nič sa nedeje,tým však nechcem niekoho presviedčať o správnosti postupu.To ozaj nie.Takto by sa to nemalo.Podľa teba Kubaa v takomto akvárku nemá čo naštartovať nitrifikáciu.A čo takto drevo,či nedostatočne vyčistené pozadie alebo sklo akvária.Dalšia vec je použitie filtrácie atď.
O substráte nehovoriac.
Dalšie vystrihnuté fotografie ukazujú dva akvária tesne po založení so spomenutým pieskom.Úplne rovnaké podmienky,rovnaký neprepieraný piesok,rovnaké osvetlenie i filtrácia.Posledná foto,kde som už dal i zopár rastliniek.Na fotkách vtedy síce nešlo o biely preberaný zákal ale zelený.Tak mi to teda vysvetli,prečo pri totožných podmienkach došlo k tak rozdielnemu zábehu.
V tom případě ten zákal strč pod mikroskop nebo pošli nějakým mikrobiologům, protože to je sakra zajímavá potvora. Nebo reklamuj vodu u vodáren. Samozřejmě, v biologii je všechno možné, jsou bakterie co žijí v chladící vodě v reaktorech, ale přinejmenším je to hodně podivné.
Mně se to prostě nestává. A to ani když tu vodovodní vodu nechám stát někde ve sklenici, což je běžné, protože jsem bordelář. Mám tu vodu z potoka v lahvi od léta, prostě jsem ji nevylil po návratu z čundru a je pořád naprosto nezkalená a dá se pít.
Když mám při zakládání mléčný zákal, obvykle vidím i příčinu. Naposledy, když se nechytly kytky a dost jich uhnilo - to z toho byl krásný zde opěvovaný nálevník.
Ja by som ti aj rád poskytol argumenty a nejaký ten "praktický postřeh", no bohužiaľ v tom nevidím zmysel. Sú ľudia, s ktorými rád diskutujem a pokojne sa ich argumentami nechám presvedčiť, no tvoj spôsob "násilnej diskusie" mi vôbec nevyhovuje.
Jediné, čo poznamenám je, že mám opakovanú skúsenosť s mliečnym zákalom (identifikoval som niekoľko typov) v čerstvej nádrži, bez rýb, rastlín, kŕmenia a v niektorých prípadoch dokonca aj bez substrátu napriek tomu, že z vodovodu mi tečie mimoriadne "čistá" a relatívne nízko meneralizovaná voda. Minerálne zákaly spôsobené substrátom odzneli vždy v priebehu dní (s koloidnými zákalmi, ktoré spomína Maq som sa v akvaristickej praxi ešte nikdy nestretol).
1) neradil jsem zakládat akvárium nanovo (i když se tím nic neztratí, jelikož se to zatím řádně nezabíhá) - radil jsem akvarium především nastartovat - akvarium s vodovodni vodou a filtračním pískem je mrtvá zóna (ano, pro puntičkáře, není sterilní, ale prostě biomasa je řádově jinde, než nás zajímá) - pokud někdo zabíháte akvárium tak, že máte měsíc v skleněné krabici písek a vodu a pak do toho pustíte ryby, potěš Dagon
2) zákal osobně považuji za banalitu, která se s nejvyšší pravděpodobností vyřeší sama, ať je to zákal z písku, z kosího hovna nebo jakýkoliv jiný - jsem ovšem z těch lidí, kterým nestačí fungující akvárium, ale chtějí i rozumět tomu co se tam děje - proto se neustále ohrazuji vůči některým nesmyslům, které se tu opakují
3) zkušeností mám dost a akvária s křemičitým pískem asi ani nespočítám, protože když jsem začínal s akvaristikou, byl křemičitý písek v podstatě zákon (i když já jsem se nikdy nebál experimentovat s různými substráty, což bylo tehdy trošku proti proudu) - kupodivu ale, praktická zkušenost souhlasí s teorií
4) ještě jsem tu od nikoho ani od romanta neslyšel žádný praktický postřeh, který by byl v rozporu s tím co říkám - pouze nesmyslně vykládanou teorii - možná bychom s tím akváriem nakonec oba dělali totéž, jen já bych u toho netvrdil, že je to nálevník z nefungující nitrifikace
takže mé zcela praktické a oveřené poznatky:
- i filtrační písek může být plný kalu
- akvárium s nefunkční nitrifikací může mít křišťálově průhlednou vodu
- akvárium s funkční nitrifikací může mít zákal, že není vidět na délku pavího oka
- ve skleněných nádobách s vodovodní vodou a čistým pískem se biologické zákaly obvykle netvoří
- většina zákalů zmizí sama, stačí se starat o základní funkci akvária
Osobne ak aj pri zakladaní niekedy piesok prepieram,tak nikdy nie úplne do čista.Dokonca používam štrk i tu z nášho potoka,ktorý nikdy do čista človek nie je schopný preprať.
A div sa svete som si pri správnej vode a takomto no name(wild) štrku odchoval Sewellia lineolata.Zákal z neho bol a to poriadny.Ten kto si pamätá oné časy,kedy sa substráty ako Volcano či Ada zohnať nedali mi dá za pravdu.Bol len štrk alebo to čo si si vybral z potoka.
Ja som išiel podľa toho môjho postupu a normálne raz týždenne menil vodu.Niekedy i väčšie množstvá a zákalu som sa vždy zbavil.Už ti presne nepoviem ako dlho trval najdlhšie zákal.Tuším tiež raz i viac ako mesiac.No zväčša pri použití uhlia sa strácal o 2-3 dni.
Teraz by som položil otázku,či uhlie je schopné dáko prefiltrovať či zneškodniť prípadného nálevníka alebo ide o špinu,iný odpad v substráte?Ktorý uhlím prefiltrovať ide.
Dajme tomu,že fakt ide o drobný prach kemičitého piesku.Ak má akvarista biomolitan o určitej zrnitosti,ktorý toto nedokáže zachytiť a tento prach sa opakovane dostáva do kolobehu v nádrži,tak síce akvárium už zabehnuté byť môže,ale zákal pretrvá dlhšie.Do doby než sa to začne usádzať alebo to konečne nepozachytáva filter v najjemnejších štrbinkách.
Pokud jde o mě, já jsem tu praktickou zkušenost opravdu udělal loni v létě. Založil jsem akvária s filtračním pískem a bohužel jsem věřil, že filtrační musí být bez prachu. Mýlil jsem se. Nebyl to nálevník ani bakterie a filtr s tím nic nenadělal.
Já jsem ovšem nečekal měsíc, po pár dnech jsem to prostě založil znovu a tentokrát písek řádně propral. Dál už to proběhlo bez jakýchkoliv zákalů.
Kubaa ak urobí to minimum čo som mu napísal ,tak sa toho strasie co by dub.
Narozdiel od vašich rád piesok prepierať či zakladať akvárium na novo.Čo je podľa mňa úplná somarina.
Rovnako obľubujem akvaristov čo v jednom kuse kartáčujú korene bez kôry na ktorých sa opakujúco bláznia baktérie a riasy.
Podobné rady sú perpetum mobile a akvaristov problém absolutne neriešia.Ak nevieš odpoveď a nemáš ani vlastnú skúsenosť bolo by lepšie neradiť len údajné vymyslené postupy ale niečo čo fakt funguje.A to čo funguje môžeme potom rozoberať prečo tomu tak je.
Kedže som s takýmto pieskom zakladal niekoľko akvárií a vždy sa to chovalo inak môžme polemizovať o tom,čo som odporučil a čo mohlo zabrať.
A ako napísal Maq ,tak čiste teoreticky vo vrecku s kremičitým piskom mohlo napríklad skapať v sklade niekoľko švábov.
2 21.01.2018 23:29 Maq Já velmi souhlasím s názorem, který tady prezentuje Kubaa, ale teorie je jedna věc a život strom zelený. To zase konvenuje s tím, co píše romant - ale nevidím dost důvodů, proč to dávat do příčinné souvislosti zrovna s nitrifikací.
V brněnské vodě je dusičnanů dost na to, aby z toho mohlo něco žít. Ne všechny autotrofní organismy jsou fotoautotrofní. Nemusí se tedy nevyhnutelně napřed zazelenat, i když je to dost zvláštní. Když dělám svoje pokusy s řasami, taky se mi stává, že se voda napřed bíle zakalí, a teprve potom zazelená. Možné to je, ale nikdy jsem neviděl, že by to trvalo měsíc.
Jsou-li někde dusičnany, skoro určitě aspoň trošku mohou probíhat procesy inverzní k nitrifikaci (denitrifikace na amonium). I to však jen za předpokladu, že ty bakterie mají co žrát, tedy že je tam organický uhlík.
Jiná možnost: Písek už byl vypraný, někde chvíli ležel a vysral se do něj kos. V jednom takovém hovínku je na zákal všeho dost. ... Například. Mohla se tam v jakékoli souvislosti dostat trocha organického svinstva a my můžeme jalově mudrovat donekonečna.
=
Mně připadá zvláštní zejména to, že bílý zákal trvá několik týdnů beze změny. Když něco trvá bez výkyvů, signalizuje to spíš rovnováhu, ne? Je-li to organického původu (bakterie nebo nálevník), chová se to, jako by to mělo plynulý a rovnoměrný přísun potravy, tak akorát. To je velice zvláštní.
Zrovna čtu Pitterovu učebnici hydrochemie, a přečetl jsem si, že koloidní disperze se opravdu usazovat nutně nemusí. I to však předpokládá nějakou rovnováhu, v tomto případě fyzikálně-chemickou. Ale dejme tomu, že v tomto případě stačí filtrace a vzduchování, aby si to nesedlo ani za měsíc.
Taky si dovoluji poznamenat, že pokud jde o takovouto koloidní disperzi, normální filtrační metody s tím nezmůžou pravděpodobně vůbec nic. Naopak by mohl pomoct bakteriální zákal, protože bakterie živé i mrtvé přispívají ke koagulaci takových disperzí.
=
Já bych moc rád, kdyby to Hugo pojal jako zajímavý jev a snažil se různými testy o tom něco zjistit. Peroxid vodíku je jeden takový test; ale nevíme, kolik ho bylo. Vločkovač od Seachemu podle mě moc nenapoví, protože ať udělá cokoli, budeme zase stát před problémem, jak to interpretovat.
Přesně tak, argumenty typu, že všude jsou nějaké bakterie či nějaké organické látky či amoniak jsou liché. Je to samozřejmě pravda. Bakterie tam jsou. Možná i ty nitrifikační. Ale aby to bylo relevantní z hlediska zákalu nebo z hlediska nitrifikace pro ryby, muselo by toho být o několik řádů více, než v té vodovodní vodě může být.
Romant má pravdu v tom, že každý zákal dřív nebo později zmizí (ať je způsoben čímkoliv). Ale jeho argumentace nitrifikací či nálevníkem je prostě v tomhle konkrétním případě nesmyslná (pokud nám majitel akvária něco netají).
Myslím tím ten zákal , to že jsou v pitné vodě různé organismy vím také ale ve sklenici se mi po dvou dnech takhle nezakalí

ale možná v Brně teče z kohoutku nějaká odpadní voda a nebo se něco mohlo stát cestou mezi kohoutkem a akváriem.
Ak je parameter CHSK-Mn z vodární nenulový, takmer isto vieme, že tam niečo je a je to organické.
Víme jistě že tam něco je ale nevíme jestli je to organické nebo anorganické

Víme co tam dal a nic z toho amoniak neobsahuje. A jediná cesta k jeho vytvoření je přes fotosyntézu. Aby se tam mohla začít rozjíždět nějaká nitrifikace, musí tam dát kytky, šneky, žrádlo, počkat, až začnou bujet řasy nebo tam třeba kapat amoniak z lahvičky, ale zatím stále stojí cyklus dusíku v čase nula.
Ergo tvrdím, že důvod zákalu je jiný, protože nitrifikace není sice žádná, ale také zatím není k ničemu potřeba.
A víme jistě, že tam nic není? Nenašel jsem, že by Hugo měřil nějaký hodnoty...
Ale jak říká Kuba co tam ty nitrifikační bakterie mají žrát? Aby mohli žít , dřív by tam spíš měl sinici které stačí k životu jen určité chemikálie.
A proč ne. I tebe odkážu na nitrifikační křivky v obdobných akváriích, kde se teprve po 6 týdnech začíná mluvit o počínajícím nastarovaném cyklu, ale už budu opravdu mlčet, je vidět že teoretizování zde začíná převažovat a na rady praktické se zde začíná kašlat, což je z mého pohledu velká škoda, protože se debata stává pro neinformovaného uživatele naprosto nepřehlednou.

Už někdo z těch zastánců nitrifikace v prázdné nádrži (s vodovodní vodou a filtračním pískem) vysvětlil, kde se tam bere ten amoniak, aby bylo co nitrifikovat? Nebo se to tu furt opakuje dokola? Ona prostě ta chemie má určité zákony a těžko je lze ignorovat.
Tak po měsíci a i po výměnách vody by bylo dobré něco zkusit ne ? Nebo myslíš dát tomu další měsíc?
Nitrifikace, mohu-li soudit podle té fotky tazele není nefunkční, ona je ne zcela funkční, tak jsem to zde po celou dobu prezentoval. Nevidím jediný důvod k únáhleným krokům znovuzakládání, já radím vyčkat.

Ok takže říkáš že je ten zákal z nefunkční nitrifikace tudíž ani po měsíci se nitrifikace nerozjela a tudíž je celý záběh kničemu , potom tam teda žije něco jiného co nemá v akváriu zjevně co dělat jelikož to jednak nevypadá dobře a druhak nevíme jestli to není nebezpečné tak by bylo lepší založit akvárium znovu a nebo obětovat pro výzkum jednu gupku a jestli v tom přežije 3dny bude to asi cajk.
OT: Ja som to voči tebe nemyslel nijako negatívne, naopak ten príspevok mal vyznieť súhlasne
Ja síce tiež dosť analyzujem (zaujíma ma, ako veci fungujú), no súčasne si myslím, že sedliacky rozum a skúsenosti sú pre prax občas viac, ako teória.
No niekto musí aj teoretizovať a analyzovať, aby sa to nejako celé hýbalo dopredu. Každý skrátka môže ísť tou svojou cestou a práve v tom je akvaristika super

Ano, na perpetuum mobile nevěřím a na záběhy čistých akvárií taky ne. Můžeš být v balíku, pokud dokážeš množit organismy bez žrádla. A nejzajímavější je, že těm hladovým bakteriím nevadí ani ten peroxid

Chlape, ty jsi to stále nepochopil? Můžeš dát do akvária jakoliv čistej písek a stejně se ti tam ty bakterie začnou množit, jim stačí neuvěřitelně málo, aby se ukázaly, ale ty jsi nevěřící Kuba, kterej bude stále tvrdit že nitrifikace nezačne ani v čistým akváriu bez písku.

K čemu je podpora nitrifikace, když není co nitrifikovat? Nejdřív tam musí dát nějakou organickou hmotu!
HugoStiglitz napsal: Ja to tak udelam.. vsechno dukladnej procistim.. jen si pockam jeste na vysledky toho strašně drahyho seachemu..
Úplným prepratím to všetko akurát tak zase rozhodíš a rozbabreš - prepieranie ti nepomôže!!!
Seachem clarity nie je taký zázrak! Síce funguje,ale ako vločkovač.Čiže sa ti všetok bordel zhlukuje do väčších častíc (v takom prípade to dostatočne silná filtrácia zachytí ale ak ešte poriadne nefunguje,tak je filtrácia množstvom látok natoľko ,,prekvapená,, že ti to i tak nepomôže) a niektoré látky sa ti vyzrážajú v podobe nepeknej peny na hladine(ktorú je i tak problém zozbierať)
Daj si poradiť a piesok nechaj ako je.Pridaj niečo na podporu nitrifikácie ako napr.pure pond black balls (tie používam ja).A v neposlednom rade tam strč to aktívne uhlie,ktoré som ti doporučoval hneď na začiatku a akosi sa naň v spleti príspevkov zabudlo.
Potom tomu daj už len trocha času.
RST napsal: Možnosti máš dvě, za prvé vyprat řádně písek, a nebo zapnout filtr s hodně jemným filtračním materiálem.
Tá prvá možnosť je somarina.
Ještě se to nestihlo zvířit? Ještě se to nestihlo hydratovat nebo rozpustit?
A co ty první dva dny bez zákalu?
Pokud se v tom akváriu hýbe voda, tak věřím, že klidně po měsíci. Ono teoreticky může být stabilní i suspenze v klidu, pokud jsou vhodné velikosti částic a další podmínky. To by asi uměl specifikovat nějaký fyzikální chemik.
Já ten svůj písek včera vypral víceméně do čista a nyní se louhuje v octu. A ten je už opět zakalený. Protože se část toho písku rozpouští. Dále se tam objevilo jakési kočičí zlato, viz záznam v mé prezentaci. Jak jsem již psal, podle české normy může kvalitní filtrační písek obsahovat až dvě procenta v kyselině rozpustných složek (vápenec a spol.).
Je to Steinbach Quarzsand für Sandfilteranlagen, DIN 19623, Austria.
Ta německá norma bude nejspíš podobná.
Pokud se to akvárium zaběhne (což se nezaběhne, když je biologicky v podstatě sterilní), tak ten zákal asi zmizí, i když je ze substrátu. Třeba proto, že se vychytá v částečně zaneseném filtru. Nebo proto, že na na něm začnou růst breberky jako na dalších površích a způsobí změnu velikosti částic nebo koagulaci. Ale nevěřím, že v systému s čistou vodou a čistým filtračním pískem a bez krmení bují bakterie či nálevníci tak, že způsobí zákal.
A takhle by ta voda vypadala i po měsíci? Nebo jak dlouho už diskutovaný zákal drží. Možná by stálo za to zveřejňovat značky takhle špinavých filtračních písků, já vždy bral nejlevnější možný a vždy byl čistý - minimálně ve srovnání s říčním pískem, ten jsem pral, ale také jen tak aby se neřeklo. Vodu kalil pořád fest a v akváriu byla za 3 dny křišťálová voda.
20.01.2018 19:24 - foto vody z filtačního písku, asi druhý nebo třetí proplach
Takže já si to představit umím, ale představovat si to nemusím, protože na to koukám.
Já si taky nedokážu představit, že by jakkoliv drobný bordel z filtračního písku toto způsobil. Použil jsem ho v akváriu 2x, poprvé jsem ho zkusil proprat, ale voda byla úplně čistá, takže jsem ho tam nasypal rovnou z pytle a do 3 dnů byla vždy voda jak křišťál. Poznamenám, že ve všech případech jsem měl filtry nacpané bakteriemi z již zaběhlého akvária.
Pak zbývá otázka, co ty bakterie žerou. A proč jim nevadí peroxid, který tam kolega už lil. Jak vypadá zákal z filtračního písku jsem sem postoval před pár příspěvky. Proč se tomu tak bránit nechápu.
Pokud máme správné údaje, tak v tom akváriu není ani co nitrifikovat, ani co mineralizovat (leda by měly místní vodárny průser). A používat slovo nitrifikace pro mineralizaci dáva asi tolik smyslu, jako říkat neonce parmička.
S b) nesouhlasím. Možné to samozřejmě je. a) bez potravy skutečně nelze. Pokud máme správné informace, jediné potvory, které v té vodě najdou žrádlo, jsou sinice/řasy. Tzn. první zákal by musel být zelený.
Ano pokud. Takže vypnout filtraci a vzduchování. Ale ty částice mohou mít stejnou hustotu

Usadit na dně by se měl. Kal jsou pevné částice a pokud nemají stejnou hustotu jako voda a nemá v akvárku nějaký brutální vír, tak by měly pomalu klesat ke dnu, což by se projevovalo zmenšující se hustotou zákalu v průběhu několika dní.
Kam by ten kal z písku jako měl zmizet pokud ho nepřefiltruje přes média která to dokáží? A ještě mne napadlo chemické znečištění

Ok teď bych ještě udělal pokus, napust si z kohoutku do čisté sklenice vodu a dva dny čekej jestli se rozběhne nitrifikace nebo zákal , jelikož mimo písku a vody v akváriu nic nemáš mělo by to fungovat i ve sklenici.
Já bych řekl, že se obecně něco ví (tuší, předpokládá), ale jinak podle mě nikdo pořádně neví, co všechno a proč se tam doopravdy děje... Ale aspoň je tu kolem toho veselo...

Pak je ale můj racionální selský rozum v koncích, když:
a) není možné, aby byl zákal tvořen mikroorganismy
a zároveň
b) není možné, aby se zákal z písku objevil až za 2 dny (měl se objevit hned a zmizet tak do těch 2 dnů)
OT: Ano, Purigen asi rostlinám něco pohlcuje, ale vzhledem k tomu, kolik tam sypu žrádla, dusík to nebude. Spíš nějaký mikroprvek. Listy Echinodorů jsou průhlednější s drobnými deformacemi a na řapíku uhnívají (ostatní rostliny sežraly parmičky). Ale NO3 jsem už dlouho neměřil.
Kdyby ve vodě plavalo tolik žrádla pro nitrifikační bakterie, že by se tyto přemnožily a způsobily zákal, v okamžiku zákalu by už zjevně nitrifikace fungovala - a zatraceně dobře. V praxi nitrifikační bakterie zákal netvoří, jednak proto, že rády fungují přisedle (proto věnujeme tolik pozornosti správným médiím do filtru), druhak proto, že se množí pomalu (proto je vůbec řešíme, běžné rychlerostoucí bakterie naši péči a pozornost nevyžadují).
Aby se ve vodě vytvořil biologický zákal, musí tam plavat jiné žrádlo, které ovšem zase příliš nezajímá ty nitrifikační bakterie.
Ano, v čerstvých akváriích často nefunguje nitrifikace. Ano, čerstvá akvária jsou často zakalená. Ovšem je to klasická ilustrace toho, že korelace není kauzalita. Prostě to spolu přímo nesouvisí, spojnicí je to nezaběhlé akvárium.
V mých sklenicích s listím (viz prezentace) nitrifikace nefunguje. Jsou plné amonia. Ale voda v nich je naprosto kříšťálově průhledná (i když obarvená), po jakémkoliv zákalu není ani stopy. A zákal naopak může být i v akváriu, kde nitrifikace beží na plné obrátky. Nejhorší zákal jsem zažil, když se mi do akvária vysypal cukr. Voda byla jako mléko. Ovšem s dusíkem to ani nehlo a nitrifikace předtím, během i po odeznění zákalu běžela naprosto normálně.
No jasně že se to roslinám nelíbí, když jim někdo žere žrádlo.

Na vysvětlovábní a teoretizování jseš tady ty, já jsem napsal co jsem napsal, vidím vodu která jasně vykazuje známky nefunkční nitrifikace, dále to nehodlám rozebírat. To že mě nevěříš, je tvůj problém, tazateli jsem jasně poradil, aby nedělal nic a hlavně nedbal zbytečných rad o propírání písku.

Já myslím, že sis odpověděl sám: "...obecně známou skutečnost, že nezaběhlá akvária se často kalí...". Když správně funguje nitrifikace, zákal není.
Chemik ani biolog nejsem, ale představuji si, že zákal způsobují jakési bakterie, které z čehosi žijí a když se pak zabydlí různé nitr. bakterie, tak ty bakterie, co způsobovaly zákal nemají pak co žrát a umřou. Možná, že část zákalu tvoří právě nitr. bakterie, které se ještě nezkoncentrovali ve filtru a na dně a dekoraci. Toť jak to můj selský rozum chápe.
0 21.01.2018 10:44 HugoStiglitz Tak na tuto odpoved jsem hodne zvědavý
Můžeš nám prosím vysvětlit, na jakém principu způsobuje nefunkční nitrifikace zákal vody? Nemyslím obecně známou skutečnost, že nezaběhlá akvária se často kalí, ale konkrétně nitrifikace, což je jen jeden z mnoha procesů, který v nezaběhlém akváriu nefunguje. A také, jak má nitrifikace fungovat v akváriu, kde zjevně není žádný zdroj nitrifikovatelného dusíku, který by stál za řeč.
Voda je OK, akorát máš dost vysoko NO3.
Seachem purigen na některé zákaly funguje, mám to ověřené na jednom přerybněném akváriu. Věčný problém s mírným zákalem, po přidání purigenu do filtru po pár dnech křišťálová voda a už se nevrátil. Akorát mi přijde, že od té doby se méně daří rostlinám.
0 21.01.2018 10:14 HugoStiglitz –
Re: NHKG Ja to tak udelam.. vsechno dukladnej procistim.. jen si pockam jeste na vysledky toho strašně drahyho seachemu..

jestli to pomuze tak klobouk dolu pred amikama...
Jinak jeste je mozne ze by byl nejakej bordel v nove filtrci, treba v tech naplnich? Vim, je to eheim..kvalita, nikdy sem se s necim takovym nesetkal, ale prece.. nikdy nevis.
Napíšu ti to naposledy, to zbarvení vody je jasně nefunkční nitrifikace, ale jinak si to řeště třeba ještě tejden, vyndávej a proplachuj písek, což je kravina, měň vodu kolik chceš, nic ti nepomůže dokud se nechytne nitrifikace. Podívej se jak to běhá v takovýchto akváriích, jaký je náběh nitrifikační křivky a kdy se co láme.

Jak psal vaaclav 19/1 a dával i fotky a jak píše NHKG a jak bych řekl i já, zákal z bordelu by byl pravděpodobně hned.
0 21.01.2018 10:08 HugoStiglitz –
Re: NHKG 
zdrojova voje je normalka z kohoutku..
Souhlasím, je to divné. Já používám filtrační písek často, různí výrobci. Trochu ho propláchnu a pak dám do akvária. Vždy první den je voda trochu kalná, ale do druhého dne si to zatím vždy sedlo.
Hugo: Pokud je akvárium prázdné, vypustil bych všechnu vodu a napustil novou. Hadicí to je hotové za chvilku. Jenom nezapomeň vypnout filtr a topení.
Nikde jsem se nedočetl, jaká je zdrojová voda.

Fotka
Je to pořád dokola. Zákal se mu udělal až po dvou dnech od napuštění.
0 21.01.2018 09:52 Mejla82 –
Re: RST Si to tady procitam a prijde mi pravdu maji vsichni..

V kremicitem filtracnim pisku urcite prachovy castice jsou a pokud se ro neproplachlo bude to zamozdrejme kalit vodu....a nalevnik to podtrhne...
Nacpal byl do filtru filtracni vodu a nacpal bych tam bakterie...
Ja sem pri zalozeni cekal taky dlouho nez se to "vycerilo"
Nálevník je blbost. Sice mě tu všichni ukamenují, ale můj názor je jednoznačně písek. Mnohdy se vyrábí tak, že se drtí na správnou frakci a při tom vzniká nesmírně jemný prach. Možnosti máš dvě, za prvé vyprat řádně písek, a nebo zapnout filtr s hodně jemným filtračním materiálem.
0 21.01.2018 09:45 HugoStiglitz –
Re: LeRi Hele byl to pisek do filtrace z nejakeho bauobchodu.. hnedy papirovy pytel 10kg.. ciste popsany kremenny písek do filtrace
Ještě by jsi sem mohl dát odkaz jaký přesně písek jsi použil , pytel od něj asi už nemáš .
1 21.01.2018 09:19 HugoStiglitz –
Re: LeRi Ahoj, po delsi odmlce.. co se tyce te vymeny tak vzdy po vymene byla voda mnohem cistesji.. teda alspon v pripade vymeny te cele poloviny.. tam to bylo opravdu poznat.
Nic mene jsem provedl nejake kroky a dalsi se chystam provest.. ze v.navaznosti na to,že jsem se jiz s vodou rozloucil a smiril jsem se s operovnym zalozenim.
Pred tim vsak jen ze zvedavosti,ikdyz chemku jak jsem jiz zminoval neuznavam a nikdy jsem ji nepotreval,neco zkusim. Je to takove testovani, ktere me nic nestoji.. tedy krome casu, ale toho mám opravdu hromadu..
Prvně pro jasnou identifikaci zda jde o toho navenika, kterym se tady většina lidi ohani jak smyslem zbaveni, protoze mi prijde ze odpoved-je to nalevnik je tady proste "IN", jsem do vody uz v patek večer nalil na radu jednoho kamarada peroxid vodiku. Vysledkem je nula, zadny posun, zadny vysledek - zakal porad stejny.
Dnes odpoledne me zase jiny kamarád zapůjčí jeho sadu Seachem. Jsem zvedavy, protoze co se tyce zakalu tak konkretne seachem clearity je udajne naprosta "špička"
Ano jsou a moje rady smysl neztrácejí, ty ten proces jenom urychlují. Jseš na to moc věděcky, ostatně jako na všechno.

Hugo napsal (Ještě jen na závěr informace o výměně vody, kterou jsem za ten měsíc měnil 2x.. Jednou cca polovinu a jednou cca 30%.) Co se stalo po těch výměnách? Byl zákal pořád stejný? Ta stará voda zapáchala?Zkus tam nalít třeba tohle
www.rostlinna-akvaria.cz/… a napiš co se stalo.
EDIT- Nebo tam nalij silný roztok z hypermangu

Romane, já mám velký respekt ke Tvým zkušenostem, ale z toho co Ty tvrdíš logicky vyplývá, že v křemičitých píscích označovaných jako filtrační, a často jako takových atestovaných, je značné množství organických látek. (Protože ve vodovodní vodě jsou amonium, aminokyseliny atd. nanejvýš v mizivém množství.)
Což se mi fakt nezdá.
Kromě toho, pokud by to tak skutečně bylo, ztratily by smysl (i Tvoje) rady na urychlení fishless cycling přidáváním žrádla pro ryby apod., a především chybí důvod, proč by se v takovém akváriu nemohla nitrifikace rozběhnout.
Neumím si vysvětlit ani souvislost mezi nitrifikací a zákalem z nálevníků nebo bakterií, protože nitrifikací se celkový obsah dusíku ve vodě nezmění a různé mikroorganismy se šťastně napasou na aminokyselinách, amoniu i na dusičnanech.
Přiznávám, že neumím vysvětlit, proč se v daném případě zákal objevil až
dva dny po založení. Jsem z toho perplex, ovšem z Tvého vysvětlení taky.

Čistý to mít může, ale nitrifikace mu stejně nepoběží.
Chceš mít poslední slovo? Prosím měj si ho, já vím svoje a to je přesně to co mě stačí k tomu, abych si dovolil psát co píšu. Možná se ti i podaří držet svejma dotazama tuto debatu ještě nejakej čas a třeba se i dočkáme zjištění tazatele, že ejhle, mám to čistý.

V písku je určitě spousta bordelu, ale určitě tam není amoniak ani tam nejsou bílkoviny v nějakém významném množství. Alespoň pokud je to filtrační písek a ne nějaký nakopaný na zahradě i s žížalami.
Ale je, hledej šmudlo.

Tak konec srandy, ten zdroj je jednoznačně písek a může bejt jak chce vypranej, vždycky tam "něco" zůstane a od toho "něčeho" se prostě odvine doba, po kterou bude akvo vypadat ja vypadá, tedy nebude mít zcela ustanovenou nitrifikaci, to mlže trvat i dva měsíce.

Rozjížděl a už se to tu i diskutovalo. Ale vysvětli mi, co se asi tak může nitrifikovat ve skleněné krabici plné vody z vodovodu a filtračního písku. Není tam ani amoniak, ani žádný jeho zdroj.
Ha, ha, ha. Jak není co nitrifikovat? ty jsi nikdy nerozjížděl akvo bez rostlin?
nitrifikace mu nefunguje vůbec, když není co nitrifikovat, neasi
No co, jakej zákal, to ti jenom ne zcela funguje nitrifikace, ty rady o posílení této stránky jsou správné, zbytek je balast.

Není písek jako písek když ho zkusí odhalit zkazí tím něco?
Ja som používal kremičitý piesok bez dalšieho premývania.Vzhľadom na to,že sa tento zákal neobjavil vo všetkých založených nádržiach myslím si,že to majú na svedomí baktérie.Ak by bol kal v piesku,tak mám takéto všetky nádrže.Niekde sa tá nitrifikácia rozbehne skôr inde neskôr.Na začiatku to preto môže byť i nálevník.
No jo, ale co teda myslíš o původu toho zákalu? Je to kal, bakterie, co?

Dno absolutne nerieš.Pri použití kremičitého piesku je to normálne.Daj tam nitrifikačné baktérie - možno by momohli rastlinky ako anubias.Pridaj do filtrácie aktívne uhlie alebo ho daj len tak do dámskej pančušky.
Podľa mňa za pár dní problém vyriešený.Vodu samozrejme, jej časť normálne pravidelne meň.

Je to len a len o zábehu toho konkrétneho akvária.Dával som kremičitý piesok do viacerých akvárií a niekde som bol na tom úplne rovnako ako ty a niekde zákal vôbec nenastal.
Odkal to dno , vyčistí filtr, vyměňuj vodu , dle mého jsou jen mikročástice z toho písku , pral jsi ho než jsi ho tam dal?
HugoStiglitz napsal:i když se biotop malawi muze na na prvni pohled zdat jednoduché, asi to tak nebude...
No já mám pocit, že čím míň tam toho je, tim je to složitější... A v Malawi není skoro nic...

Zkus projít Malawi témata nebo oslovit přímo Malawisty. Třeba z nich vypadne víc, než lepra

Moje poslední rada je, přestaň to řešit, vyřeší se to samo.

Hele já se na to dívám tak, že máš sklo, vodu, písek a filtr. Nic víc. A něco z toho ti kalí vodu... Ve filtru máš, předpokládám, origigoš náplně Eheim. Sklo asi škrtneme. O tý vaší vodě se tu píše, že je samej šutr, ale jestli kalí, to netuším. Takže bych hrábnul do písku... A nebo nálevník...

Ostatní humorný kecy ber jako páteční bonus v týhle nelehký době...

No, koupil jsem kvuli tomu novy eheim šestistovku.. mam s nimi dobrou zkušenost.. media stavajici, ve stejnem množství... vata tam je originál..
Jakl vypadá filtr? Předpokládám venkovní nějakej kanystr. Máš tam nějaký finální médium, tedy něco na způsob vaty?
Je mi to jasné... zase zakal, zakal, zakal... bla bla.. porad dokola.. jiz jsem toho nekolik založil, ale tohle se mi stalo poprvé.. i když se biotop malawi muze na na prvni pohled zdat jednoduché, asi to tak nebude.. ale to neni cela akvaristika..
Ono, když bude nad čím se bavit, potom nechť se vede diskuse, ale to co zde probíhá, zcela logicky nemůže končit jinak než to končí. Buď bude z čeho vařit a nebo, no nejsme fejsbůůk.

Ne..

alespon ne celeho akvaria..pokusim se ji sem vlozit..ale to uz bude posledi sance teto diskuse.. nejaky obrazek jsem si v navaznosti na odpovědi udelal.. troufnu si rict ze nejsem zadny nazdarek, chtel jsem vest jen konstruktivní diskusi k zakalu v navaznosti na moje akvarium.. ne kazde je ytejne a nekomu v budoucnu by se tato diskuse mohla hodit..
Dával jsi sem někdy někam nějakou fotku toho zákalu?
Zhorší... kam tim míříme ? Onu zas...pisku ?
Hele trochu sedláckýho pohledu. Když rukou prohrábneš dno, zhorší se to?
Cituji: Vezmi trochu akvarijní vody do skleničky a proti tmavému pozadí posviť do té sklenice. Když uvidíš pohyb ve vodě, bude to skutečně nálevník.

ZkUsil jak ?

Pokud napíšeš aktuálně bez ryb neznamená to že tam nikdy v průběhu toho měsíce nebyly. Aby jsi měl zákal skoro měsíc z nepropraného písku je dost nepravděpodobné. Doporučuji ti provést několikrát větší výměnu vody pokud se to nezlepší začal bych znova. Nejdříve bych ale vyzkoušel jestli to opravdu není nálevník.

To nemam... zahady nemam rad..

No jestli tam ty ryby už nebyly, když píšeš "aktuálně bez"..
EDIT: Je to záhada hele. Nějaký dětský mikroskop doma nemáš?
Dobře, aktualne STÁLE bez ryb.. o cem to vlaste diskutujeme, v jakem slovasmyslu se dotazuješ ?
Jednou jsem to takhle měl, když jsem dal do akva cukr místo soli

Jedná se o měsíc založené 240l akvárium. Filtrace Eheim 4+ 600, vzduchování přes kamínek, světlo 12/12h a aktuálně bez ryb pouze s křemičitým pískem 0,8-1,2mm.
Tak o jaké čisté vodě to mluvíš a ještě by mě zajímalo co znamená to aktuálně bez ryb.

Ty jo.. dejte uz pokoj s tím nalejvákem...

musí to být neco jiného.. kdyby to byl nalevnik tak se to bude snad zhoršovat ne.. ten zakal neni az tak mlecnej.. a hlavne furt stejnej.
No to by snad musel mít lepru. Jako stalo se vám někdy, že by vzniknul nalevníkový zákal třeba v zapomenuté sklenici s čistou vodou?
Tak jako prvnich 10 dnu bylo akvo bez víka.. to je pravda..
Není to tak tak, že pokud to akvárko nevymyl savem a hermeticky neuzavřel, tak tam vždy je něco živého? Minimálně se každému doma práší, což je z 80% lidská kůže, což může být potrava pro nějaké malé organismy, ne?
0 19.01.2018 16:46 HugoStiglitz –
Re: Maq Nedelal jsem nic.. filtr bezel od prvniho dne..
Svetlo bylo pridano po 14 dnech cca.
Jinak osadka bude jednodruhova sauloska
Co jsi udělal dva dny po založení?
Já jsem si domyslel, že jsi spustil filtr a vzduchování. Tím se rozvířil ten kal.
Pokud to ale bylo jinak, tak má pravdu vaaclav, že je nesmyslné, aby se zákal objevil až s časovým odstupem.
Pokud se Ti zákal zdá intenzivnější u hladiny, bude to možná světlem. Ale mohl by to být i příznak, že jde přece jen o bakterie.
Jinak ale platí co jsem psal já a zejména Kubaa - něco živého by tam muselo mít něco k žrádlu. Buď něco organického, anebo by to muselo začít něčím zeleným - něčím co jako rostliny dokáže zužitkovat anorganické živiny. Ale o tom jsi nepsal; žádný zelený zákal nebyl? A řasa na skle, na dně, na šutrech?
Pokud jde o zákal z mramorové drtě, jak zmiňuje vaaclav - to je možné, ale netrvá to týdny, nýbrž hodiny. A šutry by to neudělaly, ty by se jenom pomaličku neviditelně rozpouštěly. Udělá to jen malinkatá drť - buď z mramorové drti, anebo (jak to dělám já) práškový kalcit.
Pokud se někdo hrabe v písku nebo pokud je silný proud, tak klidně. Svůj vliv by mohlo mít i rozpouštění písku. Pořád mi to přijde pravděpodobnější, než boom hladových nálevníků.
Hustější u hladiny by mohlo nahrávat nálevnické teorii (více kyslíku u hladiny). A nebo to může souviset s prouděním. Prostě to strč pod mikroskop

Tak takhle zakalený po napuštění jsem to rozhodně neměl..
0 19.01.2018 16:16 HugoStiglitz Ještě jeden poznatek k tomu zákalu zákal vypadá jako kouř nebo Mlha chceš li. A navíc Přijde mi hustější spíše u hladiny nádrže
.. A že by tam ten nálevník vydržel celý měsíc bez jakékoliv změny Myslím tím zlepšení zhoršení atd?
Pohyb ve vodě nevidím psal jsem to v mém prvním příspěvku toť k nalevnikovi asi vše..afc1886 napsal: A co takhle nejdříve vyzkoušet, jestli se jedná o nálevníky? Vezmi trochu akvarijní vody do skleničky a proti tmavému pozadí posviť do té sklenice. Když uvidíš pohyb ve vodě, bude to skutečně nálevník.
Pokud se tam hýbe voda, není to nic tak divného.
Bez žrádla nálevník prostě nefunguje, pokud ano, byla by kultivace krmných nálevníků slušné perpetuum mobile. Proto jsem mluvil o potravním řetězci, pokud by měl žít nálevník z vodovodní vody odpovídající normám, musely by v té vodě vyrůst nějaké fotosyntetizující organismy, jejich zbytky by musely žrát nějaké bakterie, a až potom by se mohl nažrat nálevník.
Teoreticky ovšem mohou zákal způsobit nejen nálevníci, ale i bakterie. Stejně ale nevím, co by v čisté vodovodě s filtračním pískem žraly. Nejdřív by musel nastat boom nějakých fotosyntetizujících producentů.
A co takhle nejdříve vyzkoušet, jestli se jedná o nálevníky? Vezmi trochu akvarijní vody do skleničky a proti tmavému pozadí posviť do té sklenice. Když uvidíš pohyb ve vodě, bude to skutečně nálevník.
Nedovedu si představit že po založení budu mít akvárium dva dni čisté jako sklo a pak se teprve po nepropraném písku zakalí. Jinak nálevník je běžný v nově založených a nebo překrmovaných nádržích, Je to dravec jak sám píšeš a zelené dravci moc nežerou. Pokud to s mramorem přeženu tak se akvárium na chvíli zakalí.

No nejjednodušší a nejběžnější je dát tam hned od začátku kytky. Kytky se nikdy nechytnou 100%, shazují listy atd. + šneky, kteří budou ten odpad žrát, případně je i lehce přikrmovat. Tím se cyklus rozeběhne.
Pokud máš nějaký důvod tam kytky a šneky nedávat, tak buď krmit, jako by tam byla nějaká minimální osádka a nechat to na bakteriích, což má tu nevýhodu, že to nevypadá hezky (rozkládající se žrádlo) nebo přikapávat amoniak.
0 19.01.2018 15:51 HugoStiglitz –
Re: Maq No popravdě v tuto chvíli už nic..

jak nad tím tak přemýšlím a pročítám to tu víc a víc tak my čím dál více vychází ta nejhorší varianta a tou je vypuštění akvária,mnohem důkladnější pročištění písku a znovu založení.
Co si slibuješ od "zabíhání" vody s pískem?
Zabíhání je situace, kdy se v prostředí rozvíjí mikrobiální život, a ještě není stabilizovaný. Pokud tam není žádná organická hmota, sice se tam bude taky něco dít (začne to od autotrofních, převážně fotoautotrofních organismů, tedy řas), ale bude to trvat dlouho a stejně to nebude "pasovat" na finální podobu akvária.
vaaclav napsal: Buď si si vodu obarvil tím kamení a spíše bych si tipl že to bude nálevník
Tobě mramorová drť ve filtru barví vodu? Nebo jak si představuješ šutr, který barví vodu doběla? To by mě zajímalo.
Nálevník tam nemá z čeho žít.
Kdyby se mi to nestalo s filtračním pískem, tak bych o tom nepsal. Ty máš nějaký asi lepší, oukej, ale jak vidíš, je nás víc takových, kteří si koupili písek "do filtrací" a kalil vodu. Mně dokonce v nádržce kde nebylo nic než ten písek a voda z RO.
Co se týče vody tak ano je to standardní voda z vodovodního řádu v Brně a co se týče nálevníka tak to jsem psal v prvním příspěvku, nálevník to nebude.. Tedy alespoň si myslím
0 19.01.2018 15:34 HugoStiglitz omlouvam se, je to tak že nekrmím samozřejmě..
Dobře a nějaká doporučení jak tedy začít s krmením na prázdno? Nebo neco jiného?.. Nechce se mi pouštět do žádne chemie a nehodlám dávat ryby do ne-zaběhnutého akvaria.
Pokud má standardní vodovodní vodu odpovídající normám a pokud masivně nekrmí, tak na nálevníka moc nevěřím. To by se nejdřív musely namnožit ty sinice či jiné řasy, aby se uzavřel kompletní potravní řetězec (nálevník je dravec), a toho by si snad všimnul.
Co se zákalu z písku týče, přál bych ti vidět zákal ve sklenici s filtračním pískem, když jsem prováděl octový test. Docela humus.
Kuba má pravdu minimálně šneky a rostliny jinak budeš čeka věčně.
Jasný nejde to rozhodnout jednoznačně,ale s největší pravděpodobností to nálevník bude. Některá kohoutková voda může obsahovat hodně dusičnanů a fosforu což spoustě bakteriím a sinicím k životu stačí. Do toho výživa pro n bakterie nebo krmení a je to. Zákal z písku se mi nezdá. Jsou to těžký částice a pokud tam není nějaký ultra čerpadlo seda to rychle na dno. Za pár hodin by nádrž musela být čistá.
nakrmíš nebo nekrmíš?
Pokud je v akváriu jen čistá voda, písek, sklo a nějaké ty plasty, tak skutečně žrát nemají co a tudíž se akvárium nezaběhne třeba ani za rok (pokud se v něm mezitím třeba neutopí myš). Musí tam být nějaká rozkládající se organická látka (krmení na prázdno, případně třeba šneků, nebo třeba i rozkládající se části rostlin, pokud tam jsou), případně lze dodávat přímo amoniak.
Správná otázka Kubo.. naprázdno nakrmím, tudíž jestli tomu dobře rozumím, nitrifikační bakterie se nemohou vytvořit, protože nemají co žrát ?
To lze rozhodnout asi jedině mikroskopem, nebo počkat jak se to vyvine. Pokud je to akvárium bez ryb a bez rostlin, není mi úplně jasné, co by tam ten nálevník vlastně žral (živí se přemnoženými bakteriemi, které taky musí něco žrát).
Otázky na majitele: Co v tom akváriu tedy kromě písku je? Co je tam za vodu? Pokud čekáš na záběh, krmíš naprázdno? Nepřehnal jsi to? Nebo čím krmíš nitrifikační bakterie?
Jedná se o klasický stav po založení pokud ve vode chybí správně bakterie pro rozklad dusíkatých látek.

Rozmnoží se nálevníci a mohou vytvořit tento bílý zákal. Nech to žít vlastním životem oni za chvíli nebudou mít co jíst a zmizí.
0 19.01.2018 14:48 HugoStiglitz Ještě jedna věc.. dejme tomu že tento Písek Opravdu kali vodu..troufnete si odhadnout že by bylo možné aby zakalil vodu až po dvou dnech od založení? protože první dva dny po založení byla voda křišťálově čistá..
Spousta reakcí Díky za ně.. co se týče rostlin Tak tam opravdu není ani jedna A co se týče písku tak pisek je křemičitý do bazénové filtrace.. nečekal bych že tento typ písků bude kalit vodu.. opětovnému založení akvária Bych se nejraději vyhnul Znamenalo by to měsíc čekání v h***** Ale je to přesně jak říkáte i to je akvaristika..

No, pokud není filtrační, tak je šance, že to kalí, spíš větší.
Mě tam právě schází ten dovětek do filtrací. Pod pojmem křemičitý písek si lze představit leccos.

Filtrační písek je křemičitý (a nejspíš ten nejlepší křemičitý, co se dá běžně koupit? lepší by měl být sklářský, ale ten nevím, zda se dá sehnat ve vhodných zrnitostech...). Na pytli, co mám doma, se například píše "KŘEMIČITÝ PÍSEK do filtrací".
Sám mám písek do filtrací (100kg) a na výstavách kde jsem pomáhal jsme ho také používali a nic takového se nedělo a akvária byla přes noc čistá, takže tím to nebude. HugoStiglitz ale píše o křemičitém písku a ne filtračním.

Copak kaly, ale podle normy až 2% "látek rozpustných v kyselinách" z toho až 1.5% CaO (nebo i víc, rozlišují se tam nějaké typy, tohle jsou limity pro ten nejkvalitnější).
Já na rozdíl od Wanderera se domýšlím, že tam rostliny nemáš.
Před časem mě taky zaskočila skutečnost, že filtrační písky obsahují kaly. Normální filtrační hmoty je nezachytí a filtr a vzduchování je budou vířit donekonečna.
Doporučuji založit znovu a důkladně proprat písek.
Osobně bych to nechal být. Takový nejuniverzálnější recept v akvaristice je počkat a tady to myslím platí. Vápenec, co by škodil rostlinám jsi vyndal a víc není potřeba. Akorát to vzduchování je taky myslím zbytečné. Nic nepropírej a nech to dál běžet. Předpokládám, že rostlin máš dostatek.
0 19.01.2018 06:55 HugoStiglitz – Bílý zákal

Ahoj, obracím se na vás s prosbou o radu jak postupovat v případě dlouhotrvajícího zákalu jenž je zcela evidentní na přiložené fotografii. Pročetl jsem celou diskuzi, bohužel jsem ale neshledal žádnou shodu s mím problémem.
Jedná se o měsíc založené 240l akvárium. Filtrace Eheim 4+ 600, vzduchování přes kamínek, světlo 12/12h a aktuálně bez ryb pouze s křemičitým pískem 0,8-1,2mm.
Tento zákal se mi objevil třetí den od založení a jelikož se po celou dobu nikterak neměnil tak jsem se rozhodl pro vytažení kamenů. Domníval jsem se, že by mohli být právě oni onou příčinou zákalu. Jednalo se o kameny z kalcitového lomu v Brně obsahující vápenec. Mohl by být zákal způsobený uvolňováním se vápence do vody ? Je možné, že by zákal způsobený vápencem filtrace po dalších 14 dnech nepročistila ? Opravdu mě nic jiného nenapadá.. jedině nedokonale propraný písek či nějaká bakterie v návaznosti na špatně zajetý filtr. Ještě jen na závěr informace o výměně vody, kterou jsem za ten měsíc měnil 2x.. Jednou cca polovinu a jednou cca 30%.
Předem díky za vaše názory a nápady jak postupovat dále.
Na ruduchu se teď vyprdni. Když budeš mít správně vyvážené akvárium, tak by měla více či méně zmizet sama.. ale k tomu potřebuješ, aby tvému akváriu vládly živé kytky. Dej jim tak 14 dní až měsíc, než se zakoření a začnou pořádně přijímat živiny.
Vyndej všechny klacky a kořeny, které nemáš z akvaristiky a opětovně je použij, až si nastuduješ, jak se takové dřevo z přírody musí zpracovat, aby bylo pro akvárium nezávadné. Pro jistotou bych být tebou i vyndal všechny ty kameny a zkusil, jestli nešumí, když na ně kápneš ocet (pokud budou šumět, vyhodit).. třeba si vezmi jen odštěpek z každého druhu kamene, ať je nemusíš vyndavat všechny pro ten test (na některých už mohou být usazené nitrifikační bakterie).
Dokoupil bych být tebou ještě ještě jeden filtr (bublifuk nebo raději to nejslabší čerpadlo, co najdeš a dal na to pořádnou kostku bioakvacitu/molitanu o objemu rovnajícímu se minimálně 2% objemu vody v akváriu. A nechal bych ten nový běžet 5-6 týdnů s tím stávajícím filtrem, pak můžeš dát ten starý do pryč. Pokud neřešíš fin. stránku věci, tak můžeš koupit nějaký externí filtr, který tolik nehyzdí akvárko.
Až se kytičky zakoření, můžeš POSTUPNĚ zvyšovat dobu svícení až na +-12 hodin.
co2 jsem přestala požívat hned jak jste mě na to upozornili, rybky už jsou v pohodě, nedrží se u hladiny, přikoupila jsem další tři rostlinky ale začíná zase růst ruducha a to hlavně v místech kde svítí světlo, například na nejvyšším klacku, na listech nejblíž hladiny na filtru kde vytíká voda a na štěrku kde svítí přímo světlo. Může to být nevhodným osvětlením nebo moc živin v akva? svítím 8 hodin denně krmím tak jednou za 3 dny, tolik kolik hned ryby sní.
ten nasedaný na dně, ale už to chápu, budu jen měnit vodu
Jaký nepořádek kde necháš? Opravdu nerozumím tvé otázce.
klacky jsou nejspíš asi buk, vzala staré protože se z nich snadno odloupala všechna kůra, mám doma i kořeny z rašeliniště ale ty už jsem dávno vyndala protože i na druhý pokus hodně do hněda zabarvovaly akvárko, vím že někdy je to dobře ale bylo to dost tmavě hnědé a to úplně zastiňovalo barvy rybek, filtr mám aquel fan 2 plus pro 150l a nic jiného jsem nezkoušela, voda je filtrovaná osmozou, používaná celou dobu a bez problému, kromě teda té černé řasy, kameny vyzkouším jestli nejsou vápenaté, rostliny přidám, a s těmi rybami je to moje hloupá chyba, neuvědomila jsem si že jsem staré rostliny vyhodila a dala komplet nové a vlastně skoro založila akvárko znova. děkuju za rady a články přečtu

To není tak snadné říct co děláš špatně. Může to být spousta věcí.
Já jsem zvyklý začínat od vody. Víš jaká Ti teče z vodovodu voda? A co je to za filtraci ta "Voda: z řádu ale filtrovaná spec. filtrační jednotkou"? Není filtrace jako filtrace.
Což platí i pro filtr v akváriu. Přes co filtruješ, co jsi vyzkoušela?
Pak dno.
Máš tam křemičitý písek, to je fajn. Ale těmi šutry už si tak jistý nejsem.
Klacky. Není klacek jako klacek. Čerstvé klacky z lesa jsou dost rizikové.
Rostliny. Máš jich málo.
Ryby. Žádné tam ještě dávno neměly být.
Chceš to takhle po troškách, anebo si sama něco přečteš?
Kameny jsem vyvarovala proto aby se ta rasa pustila, daly se umyt a vratit zpet do akvarka. Urcite jsem necekala ze to rasu nadobro znici, vim ze mam spatne prostredi, proto se ptam vas akvaristu abych konecne dala akvarko do poradku a vydrzelo hezke. Diky za rady

A nebude to jeste horsi kdyz tam ten neporadek vsechen necham tak dlouho?
Terez.Ka napsala: Můžete mi prosím někdo napsat co dělám za chyby?
Děláš především tyto chyby:
Terez.Ka napsala: asi před třemi týdny jsem vyčistila akvárko od ruduchy, rostliny to nepřežily, kameny jsem vydrhla a vyvařila ve slané vodě, odstranila porostlý štěrk, odkalila a vyměnila 1/3 vody. přidala jsem nové dřevo z lesa a asi po týdnu koupila nové rostlinky a dokoupila nové rybky. Přidávám co2 kvůli ruduše, čistím filtr jednou za týden a odkaluju dno jednou za tři týdny, s tím vyměním 1/3 vody (filtrované).
Ještě jedna věc. Přidávat tekuté „CO2“ kvůli ruduše jen tak nemá smyl. To chce cílenou aplikaci přímo na ruduchu a nechat chvilku vypnutý filtr. Ale je to chemie, která může být nebezpečná, pokud by jsi překročila dávkování, takže opatrně s tím.
Ruducha teď bude asi to poslední, co tě bude trápit. Jak už psal Anthrax, ty máš nově založené akvárko.
Vyvařování je pitomost. Spory řas se do akvárka vždy dostanou a řasy začnou růst vždy, když k tomu budou mít vhodné podmínky.
Filtr se rozhodně nepere každý týden.
Teď měň vodu minimálně každý 2. den - tak 1/4 objemu.
Nevrtej teď minimálně 2 měsíce do dna (neodkaluj) a filtr taky per méně často.
Přečti si články pro začátečníky o tom, jak založit akvárko.
Ahoj. Vlastně jsi znova založila celé akvárko. Ryby tam šly příliš brzo. Jestli jsou ryby u hladiny, tak vyměň co nejdříve polovinu vody. Pak měň obden 1/3 vody, jinak hrozí otrava ryb. V budoucnu by ta údržba by měla probíhat přesně obráceně. Měnit vodu jednou týdně a do filtru zasahovat jen, když je to nutné. Jestli se filtr takhle rychle zanáší, tak bude patrně poddimenzovaný. Jestli to je Aquael Fan 2 Plus, tak ten má hodně malý objem filtrační hmoty, být tebou pořídím něco adekvátnějšího. Ta častější výměna vody by mohla proti té ruduše pomoci.
Další věc je ten rybí guláš co tam máš, určitě by pomohlo dát některé druhy pryč a ponechat si jen ty, co se k sobě hodí. Ale to už je na jiné téma.
Edit: Příště se na vyvařování (ještě k tomu) ve slané vodě vyprdni. To neudělá nikdy dobrotu. Navíc se ruduchy takto zbavíš jen krátkodobě, pokud bude mít podmínky pro růst, tak poroste znova. Jestli vzduchuješ, tak tím ruduše celkem nahráváš.




Ahoj poprosila bych o radu zkušenější

asi před třemi týdny jsem vyčistila akvárko od ruduchy, rostliny to nepřežily, kameny jsem vydrhla a vyvařila ve slané vodě, odstranila porostlý štěrk, odkalila a vyměnila 1/3 vody. přidala jsem nové dřevo z lesa a asi po týdnu koupila nové rostlinky a dokoupila nové rybky. Přidávám co2 kvůli ruduše, čistím filtr jednou za týden a odkaluju dno jednou za tři týdny, s tím vyměním 1/3 vody (filtrované). Teď asi 14 dní po přidání nových rostlin a rybek se objevil lehký bílý zákal a povlak na skle, a zdá se mi že dřevo a rostliny začínají opět trochu "chlupatět". Bojím se aby se zase nerozjela ta ruducha. Nové rybky jsou převážně živorodky a tetry, posledních pár dní se zdržují u hladiny, tak jsem začala lehce vzduchovat ale asi to nepomáhá. Můžete mi prosím někdo napsat co dělám za chyby nebo jestli je to tím obnovením akvárka a ustálí se to až budou rostliny zakořeněné a akvarko v rovnováze? Jsem začátečník, a už nechci přicházet o rostliny a rybky hloupými chybami, děkuji za rady

Njn, tam není čemu svítit a ty to tam pražíš 12 hodin. Ty tam nebudeš mít "jenom" nálevníky, ty už jedeš o level vejš, ty už jedeš v zeleným zákalu a ten dokáže vyškolit i vorezlejší borce.
svítím 12 hodin denně, nehnojím a teď ani nekrmím.
Jak dlouho svítíš? Hnojíš něčím? Čím a jak často krmíš?
Jen pro upřesnění: narušení (zastavení) mitózy (buněčného dělení) je něco úplně jiného než to, když necháš nálevníka sežrat.
Ani peroxid nemá vliv na buněčné dělení, ale způsobí spíše smrt nálevníka.

- u nálevníka jde v podstatě o to, narušit Mitozu (mitotické dělení)
-postupů je celá řada
- Připomenu biologickou cestu- Perloočky ,dafnie, buchanky a podobní vodní korýši, vyčistí vodu od nálevníků, ale i jednobuněčných řas spolehlivě
- Peroxid- tam je to při 30% 4ml na 100L, doporučuji pouze v případě zakládání akvárií
- Acriflavin- vyfiltrovat přes uhlí za silného provzdušnění nádrže,jednoduché ,okamžitý zásah,

Teď to nebude možná znít povzbudivě, ale podobně hustý zákal jsem měl několik měsíců a na příčinu jsem nepřišel. Ryby ani nebyly vidět, přitom voda dle testů OK, ani nesmrděla. Postupně zákal zezelenal a místo akvária jsem měl hrnec s hráškovou polévkou, takže řasy. V zoufalství jsem zkoušel i přípravek CrystalWater, nepomohlo nic. Po několika měsících to zmizelo samo, aniž bych věděl proč.
Jelikož jsem si všiml že okolo napuštěného akvária probíhala ještě nějaká stavební činnost, tak mne napadlo jestli se dovnitř nedostal nějaký materiál (rach ze sádrokartonu z ytongu nebo nějaké směsi, tmel atd)

Pokud to při popsaném postupu přesto trvá tak dlouho, tak už bych měl pomalu podezření, že jsi při založení akvária dovnitř strčil něco, co těm nálevníkům nebo bakteriím náramně chutná.
=
Spíš jako otázku než radu mám toto: Zkusil někdo redukovat zákal z nálevníků filtrací přes aktivní uhlí?
Přesně ... ještě si dovolím vlastní zkušenost z takového rychlozakladani - aktivoval jsem hladinu kyslíkem z bomby - subjektivně jsem mel dojem, že to pomáhalo - za den byla voda cira ...
Založ tady prezentaci akvária (Přihlášen jako - Nádrže - Přidat novou nádrž), uveď co nejvíc pravdivých údajů a fotky. Pak někdo jistě poradí.
0 29.03.2017 07:51 Václav Ahoj všichni. Chtěl jsem poprosit o radu. Mám 50 litrový akvárium a pořád se kalí. Mám zpomalit filtr? Jsem začátečník a už nevím co stím.
0 16.09.2016 12:11 Tereza 
Přestala jsem čistit filtr, na pár dní krmit, hodně vzduchovala a akvarko je krásně čisté, šlo to i bez výměny vody ;)
Filtr v zabíhajícím akváriu nečistit, tedy pokud funguje, takže si přihřívám polívčičku s tím nedostatečně kapacitně vybaveným filtrem.

Až bude filtr správně zaběhnutý, což nebude dříve než za měsíc, čistit potom jenom uvážlivě, promáchnout v odpuštěný akva vodě a nečinit toto společně s odkalováním(dno je vlastně další filtr) a rozvrhnout si to třeba po týdnu. Zajížděcí rybky klidně ano, ale s náležitou péčí, tedy jak jsem popsal včera a to co říkal prodejce se dá spolehlivě nahradit občasným zakrmením akvária troškou vločkovýho krmení, tedy v případě bez ryb, ideál je nitrifikaci podpořit a to v obou případech přítomností rozumného množství šneků a to od prvního dne od založení.

Tereza napsala: ... "a rostlinek docela dost" ... Mno ... koukám, že "docela dost" je značně relativní pojem :o) ... Tvoje "docela dost" je asi tak desetinou mého "docela dost"

...
Jedna, dvě rybky na zaběhnutí jsou OK, ale jak psal romant, denně (nebo minimálně obden) měnit 1/3 vody někde z prostředku vodního sloupce (ne ode dna).
Filtr nečistit.
Dekuji za rady

prodejce v akvaristice mi rekl ze uz tam par rybek muze byt na zabehnuti, zda se mi ze se to zlepsuje, akorat nevim jestli mam cistit filtr nebo ne, v nekterych diskuzich jsem se docetla ze se to ma nechat aby se v tom filtru vytvorilo spravne prostredi.
Tak si nalejme čistého vína.

Uspěchaný začátek, ty ryby tam nemají vo dělat, pokud tedy denně neměníš alespoň 1/3 objemu vody a pokud ne, tak začni, to myslím velmi vážně. Filtr, no říkejme tomu filtřík je sice prodejcem uváděný na danou litráž, ale má to háček, je to jenom takovej honič vody, kterej má nicotnější obsah filtračního materiálu, takže do budoucna bude nedostačující, to konstatování o rostlinám je velmi smělé, do začátku se nemusíš stydět a osázet klidně 80% plochy dna, ono všechno neporoste, vytříbí se to a čas prostě ukáže. Takže asi tak bych to viděl a prioritně řešil tu kvalitu vody, zákal nezákal, nálevník nenálevník a třeba si můžeš i něco přečíst, v mezičase mezi výměnama. Přípravky na úpravu vody nutno používat není, ale když je máš, tak to spotřebuj.
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
biely zakal v novozalozenom akva=nalevnik. po čase to zmizne,chce to vzuchovat
0 13.09.2016 12:30 Tereza – Zakalena voda


Ahoj, prosim o radu, mam sve prvni akvarko zalozene neco pres tyden, ma 98 l, jsou tam vyvarene kameny, drevo z prodejny namocene hodne dopredu a rostlinek docela dost, filtr se vzduchovanim na 100-150 l, je tam par rybicek na zabehnuti a voda je nazelenala a kalna, nevite nekdo cim by to mohlo byt? Pouzila jsem pripravky tetra clear water, aqua safe a hnojivo na kytky.
testy dělám jen na ph akvarijní vody a to je v pořádku,ráno při rožnutí je voda čistá a tak po dvou hodinách svícení je už zakalená,může mít na to vliv to ledkové světlo nebo spíše špatně nastavená intezita světla plus třeba ta červená a modrá?
Tak podle toho dvouřádkovýho popisu bych si tipnul na nějaký řetěz událostí, tedy spojitost s tím čištěním o kterém nevíme jakým způsobem proběhlo. Osobně bych to viděl na načatou nitrifikaci, ale jak psal kolega chtělo by to daleko více informací, nejlépe formou té prezentace.
Dodělej si prezentaci jinak je to jen hádání.

0 20.08.2016 19:59 petulka770 – kalná voda
ahoj,poslední dobou mám velký problém s vodou.před týdnem jsem vyčistila akvárium 54 litrové a dnes mám vodu nazelenalou až mléčnou a už si s tím nevím rady.při výměně vody z kohoutku používám sera přípravek na stabilizaci vody.začli mě i rostliny odumírat sice jen některé ale přeci.prosím o radu děkuji

Pokud používáš CO2 tak časem musíš použít i nějaké hnojivo. Máš nějaké testy a víš co máš za vodu z kohoutku a v nádrži?

0 18.08.2016 16:57 Kevin – mléčný zákal
ahoj,mám problémy s řasou a tak mi bylo doporučeno přidávat co2 plus měnit vodu,co2 dávám z kvasnic a přidal jsem poloviční dávku tekutého co2 vital od rataje na doporučení v akvaristice,měl jsem ale rochu strach a tak jsem co2 z kvasnic dost uškrtil,vodu měním jednou za 14 dnů 60 l a obden měním 25 l řasa se tvoří stále a dnes se mi i zakalila voda do mléčna...snad někdo poradí
0 28.06.2016 10:19 djchris dekuji za rady jak budu mit doma cas doplnim info. A urcite se dnes stavim do obchodu a dokoupim rostliny. Malej uz se nemuze dockat az tam bude mit rybicky.
Ne světlo teď neřeš a barva taky není podstatná. Hrad je na uvážení každého, ale pokud je nezávadný tak poslouží stejně jak kameny. Důležité je aby se synovi akvárium líbilo a nabyl hezký vztah k akvaristice.
Pokud ale nezmizne do 2-3 dnů ten zákal tak měň vodu (cca 1/3-1/2 objemu 2-3 krát týdně). A hlavně přidej rostliny, 3 jsou opravdu málo. Máš plochu 40*30 cm a tam se toho vejde ještě opravdu hodně. Neboj, ne všem kytičkám se bude dařit, tak ať ti tam zůstane alespoň něco.
A zkus doplnit ještě ten popis do prezentace, takhle toho moc nevíme.
0 28.06.2016 09:20 djchris takze to svetlo mam resit nebo to mam nechat tak?
Nový dno a křemičitej písek jako překryv, to v podstatě jedno a to samý jest a pokud tam není nějaká hlína, která se dostává na povrch a nebo ten tzv. překryv není s vyšším podílem nějaké jílové složky, tak bych dno, jako možnou příčinu vyloučil. Samozřejmě, že jako první příjde na mysl kořen, který mlže barvit hodně dlouho, takže když se vymění voda a zlepší se to a druhej den je to stejný, barví kořen, což je nic proti ničemu. To zabarvení mlže být ještě umocněno světlem, tedy teplejším světelným spektrem, což bych si tipnul, že tam máš, opět nic proti ničemu.
Ja bych to nehrotil. Nekdo holky nekdo vdolky. Rybkam to bude jedno a pokud se to libi...
djchris napsal: ten hrad jsem zakoupil primo u nas v obchode s rybičkami a bylo mim receno ze je neskodny
Onen hrad je v skupině věcí, které jsem měl na mysli, že je máš z akvária vyhodit (je vidět na fotce).
Už jen čekám, kdo si strčí do akvária plastového Zemana (určitě ho někdo vyrobí tak, aby byl neškodný).
0 27.06.2016 13:58 djchris ten hrad jsem zakoupil primo u nas v obchode s rybičkami a bylo mim receno ze je neskodny
Ten plast bych tam asi necpal, bude to jako pěst na oko a navíc to taky může něco vylučovat. Ale záleží na vás.
0 27.06.2016 13:53 djchris Zatím dekuji za rady dnes vecer jak dorazim domu z práce doplnim udaje o akvariu. Jinak ten koren co jste tu psali tam nemam sice koupeny je ale luhuje se ve vode a nevim jestli ho tam vůbec dam. Jinak v akvariu jsou tri rostlinky nazvy po me nechtejte nezapamatoval jsem si je. Jinak jsme tam ze synem koupili plastovy hrad. nic vic tam zatím nemame. Koren mam zakoupeny amano nano.
Červenou vodu bych považoval za sekundární problém. Máš tam jeden anubias a jednu sagitarii. Nedostatečné množství rostlinné hmoty a dost nevhodné rostliny na úvod. Anubias roste pomalu a nijak ti nepomůže. Sagittaria (asi) platyphylla není dobrá rostlina pro záběh (můj názor). Kašli na to, že máš červenou vodu - toto samo o sobě je problém. Potřebuješ doplnit jiné rostliny. Pro inspiraci si přečti, co zažíval tenhle člověk:
www.akva.sk/…
Ok. Červená voda: Vyházej z akvária vše, co v něm nemusí být. Nech jen rostliny, vodu a dno. Vyměň 15% vody. Dnes, pozítří, za čtyři dny. Uvidíš. Založ si tu prezentaci akvária.
0 27.06.2016 13:03
Sadiie [68] - Miniakvária V uživatelském menu máš "nádrže", založ si prezentaci své vlastní nádrže a vyplň všechny jednotlivé sekce co nejpřesněji. Ostatní mají potom mnohem snažší práci při určování a řešení problémů v nádržích, protože mnohdy bývají způsobeny několika různými faktory.
Nicméně tmavá barva vody je způsobena tanniny které se vyluhují do vody z kořene (nejspíš byl zakoupen jako nový). Kořen bude tanniny pouštět dlouho, třeba i několik měsíců, barva se nedá odstranit filrací. Proces se dá uspíšit tím, že se kořen vyndá a vyvaří několik hodin ve vodě. Pokud ti tmavá barva vody nevadí, není se čeho bát, rybám ani dalším taky nevadí a je hodně vyhledávaným efektem (blackwater akvária
goo.gl/… ). Jen je třeba pamatovat na to že čím je intenzivnější barva tím méně světla proniká vodním k rostlinám.
Kalnost, neprůhlednost je průvodní jev nově založených nádrží.
0 27.06.2016 11:07 djchris Rostliny jsou živé, nemůže se ta voda barvit od toho dna? V obchodě mi dali nové dno které jsem vás zasypal proplachnutym jemným pískem.
Dělá to kořen podle fotky ale není poznat jestli tam vůbec je. Vyndat a nechat vylouhovat protože tohle bude dělat poměrně dlouho.

Za 5 dnů se nic nestane, chce to čekat, čekat a ještě jedou čekat. Hnědá voda může být i z barvícího kořenu (bohužel bez prezentace se radí těžko), ale to kalné zmizne pouze časem. Nejspíše nálevníci, takže doporučuji teď nechat bez zásahů a až když se to vyjasní (a zůstane to pouze hnědé ne kalné) začít klidně jednou týdně měnit vodu.
A hlavně bez živočichů, alespoň než se to zajede, cca měsíc.
0 27.06.2016 10:32 djchris – nove akvarko zalozeno 22.6.2016


Ahoj mel bych dotaz kolem vody v akvariu, se synem jsme akvarko naplnili jiz minuly tyden ve stredu (22.6) a hned od druhe dne se nam zbarvila voda do hneda po konzultaci v mistnim obchode mi bylo zdeleno ze se voda vycisti ale i po 5 dnech nic voda porad zbarvena do hneda. Od stredy nonstop filtruji. Mel by nekdo radu co stim?
klesá to ke dnu takže to nálevníci asi nebudou
Naber trochu vody do skleničky a proti tmavýmu pozadí do tý skleničky posviť baterkou a když se to bude hejbat, máš tam nálevníky.
Právě že jsem jen přidal rašelinu a takhle to dopadlo, bílý zákal jako bych tam rozpustil křídu
Co jinýho jsi dělal? Čištění filtru, odkalování dna atd?
Já vím že se na to tahle blbě kouká ale bude to mít rozdílnou barvu. Udělej si něco podobného jako má JBl.
www.youtube.com/…

Ten test na NO3 takhle líp vidim

. Rašelinu používám od Fluvalu, mám jí pod filtrem v silonce ( prozatím )
Co jsi použil za rašelinu? Jinak ten test Na NO3 se asi takhle nedělá musíš se koukat přes odměrku a ne kapat kapky.

Dobrý den, mám problém se zakalenou vodou. Chtěl jsem snížit PH pomocí rašeliny a místo snížení se mi v akváriu udělal bílý zákal. PH jsem několikrát měřil různými testery a jeho hodnota je 8,2 a mám vysokou hodnotu Ca 137mg/l. Jediný co mě napadá, že se tam vysrážel vápník. Dokáže mi někdo prosím poradit? Děkuju
Zrejme to bude novo založená nádrž,odporúčam preštudovať zábeh akvária.
A nebo ani jedno z toho co radíš.

Jenom bych chtěl připomenout, že nevíme nic, zhola nic o té nádrži, kde je ten problém a bez toho se to bude těžko odhadovat.

Taky by bylo dobré vidět prezentaci zmíněného akvária,pak by jsi dostal i přesnější rady.
Môžeš použiť viacero vecí podľa toho o aký zákal ide.UV lampu,aktívne uhlie,dôkladnejšia filtrácia a častejšie výmeny vody.
0 21.02.2016 10:55 kejvi3 – zakaleni akvaria
Mam dotas jak se zbavit v akvariu zakaleni
Čekat a neměnit. Akvaristika chce trpělivost! + to co psal Romant...
0 02.02.2016 16:42 lubo Ahoj voda trosku ustupila a ja som sa na to nemohol pozerat tak som pred akva odkalil a vimenil polovinu vodi ale teras neje voda costa ale zase ide do tej bielej co mam robit
Cely cas vzduchujem na noc vipinam aj co2
Tyhle zimní skleníkové okurky, které slunce neviděly, rychle kazí vodu. A nežerou mi je ani krevety a to je co říct.
0 31.01.2016 11:31 lubo Uhorku som dal prec uz takoj rano takze len vzduchovat ?
Okurku pryč a vzduchovat.
0 31.01.2016 11:26 lubo Ahoj vcera som odkaloval a dolial som cerstvu vodu lenze bola trochu biela tak som to neriesil mislel som ze s to usadi vecer som dal ancistrusom uhorku a voda rano bola cela biela teraz som pridal do vody bastosan mislite ze to pomoze
Dakujem za odpovede
Vodu nechej. To zmizí samo, ale přidej tam tu druhou flašu.
takže tvoja rada je, prerobiť co2 a vymeniť vodu?
Máš to flašku přímo a nebo přes druhou s vodou? Pokud ji máš přímo, tak se to občas stane.
Nie, dnes som chcel spraviť údržbu. Kŕmim fakt minimálne, aspoň dúfam.

jedna vec, pridal som hnojivo pre rastlinky, dajana plant tabs, 2kusy. Aj predtým som už dal a nič zvláštne sa nedialo.
Filtra som sa nedotkol vôbec, odkedy mám akva založené.
Nědělal jsi jiný zněmy? Nevrtal jsi se ve dně, ve filtru, nedopřál jsi rybám více krmení?
ešte jedna vec, mám fľašu od dennernle, ktorú som naplnil po risku, a je tak isto. nechýba nič.
cez difúzor mohol? vôbec som fľašou nepotrepal. Zaujímavé je aj to, že mi idú raz malé bublinky a pomerne slabo a inokedy zas jedna väčšia bublinka za cca 2-3 sekundy.
Asi tak tú vodu vymením, polovicu?
Neblemcnul ti burčák až do akva? Což asi těžko zjistíš, když jsi nebyl doma. Já bych pro sichr vyměnil vodu.
Můžeš tak i tak, nemáš tam ryby, je to jednodušší. Obvykle se voda při nálevníkovi nemění, ale klidně můžeš, jako takovou protiřasovou prevenci(čímž neříkám, že je mít nebudeš), tedy já to tak dělám. Jinak až se začne chytat nitrifikace i nálevník se odporoučí.
Vodu mám meniť na začiatok denno denne? Alebo mám nechať pár dní takto?
Ano je. Jedná se s největší pravděpodobností o přítomnost nálevníka, čas si s ním poradí, bude to travat ještě několik dní a sám zmizí.

Čaute, je to normálne, že mám až tak zakalenú vodu? Nádrž je založená tretí deň, spravil som výmenu 1/2 vody.
Filter ide stále, svietim cca 5 hodín a žiadnu chémiu som nedal.
V prezentaci máš tyhle ryby v 60 litrovém akváriu se dnem z černobílé drtě takže jakých 114 litrů. Tak si to předělej.

Zrovna na to koukám, že to větší jak nemá foto tak není aktivní. No krmím chvíli před zhasnutím, to je pravda. Filtr je na 150L Aquael Fan 2 Plus
V prezentaci máš 60l, nic moc filtr a mnohem více ryb. Ověř si, že filtr fakt v noci jede a pokud možno pořiď lepší. Nekrmíš těsně před zhasnutím nebo po něm?
Tak nemyslím si, že by dva skaláry a karas byli špatně ve 114 l Akva.Výška tedy na skáláry méně než je třeba 45cm. Ale objednal si je kamarád a nepřevzal, vyhazovat je kvůli tomu nebudu. Dno mám zde všemi doporučované
www.flexiobklady.cz/… takže to by mělo být OK. Hlavně ta voda je čistá už během odpoledne jak se svítí. Tam vzniká něco v noci po tmě.

Já se vůbec nedivím že máš problémy. Vylej to a začni znovu. Pořiď si pořádné dno. Karase dej pryč a skaláry taky.
rybicky.net/clanky/ 
0 07.12.2015 09:26 Berry – zakaleno ráno, večer OK
Ahoj, už jednou jsem to tu řešil, že mám jakoby žlutou vodu v akva. Na radu jsem koupil lepší filtr a vše se zdálo být OK. Ale jen do doby než jsem začal zůstávat ráno doma

Ráno jak se rozsvítí tak voda zakalená a lehce do žluta. Nic strašného. V poledne už je znát rozdíl a večer voda krásně čistá. Filtr jede pořád. Světlo dopoledne a pak odpoledne. Ted ho nechávám svítit od rána do večera.
Napadá mě tedy jedna věc a to, že to má něco společného se světlem, květiny atd.. Protože večer je voda čistá když se svítí. Není to nic strašnýho ten zákal. Skorožena to nevidí, já ale ano.
Je to jednobuněčný organismus, který se při vhodných podmínkách velmi ryhle ukáže. Ty vhodné podmínky se datují do začátku nádrže, dále při nějakém větším zásahu do stability kdy je narušena biologické rovnováha, která v nově založeném akváriu není, nefunguje nitrifikace, nebo je natolik narušena, že je toto možné. Obvykle je nejlepší zvolit vyčkávací taktiku a nedělat nic, tedy vůbec nic, krom zavedení dodatečného vzduchování, to v případech, jsou-li v nádržích s nálevníkem přítomny i ryby, kdy může velmi snadno dojít ke kyslíkovému deficitu. Tedy to nicnedělání nemusí být až zase tak pravdou a to v momentě, kdy je tím děláním třeba efektivní podpoření právě nitrifikačního pocesu.
Teraz som na nocnej tak az zajtra a co je nalevnik a ako sa mohol dostat do aq?
Vem trochu vody z akva do skleničky a ve tmě do ní posviť baterkou a když se to bude hejbat, je to nálevník.
Tak tím se to vysvětlilo, ta reakce je normální, záleží na tom kolik se naleje, v jaký kondici je akvo a už jsem se taky setkal s tím, že onen následný zákal trval dva dny.
Taky dobrej nazor..

Takhle v tom zakalenem co je uplne nove budou tyhle velky, to druhe kde jsou tedka pride komplet vycistit opravit a trochu zkraslit zeleni a tam pride deset zavojnatek... a pak mame jeste jedno to je polovicni a tam jsou tedka 4 nebo 5 zavojnatek a par mensich rybiček... to uz mam tak nejak hotove ale bohuzel jsou omezene finance...

Pro potěchu oka hosta jsou ty objemy výborné, ovšem výběr ryb nejlepší není. Hosta by daleko více zajímala nějaká zeleň a velké hejno menších rybek s nějakým vhodným solitérem.
A také by to pak dalo daleko méně práce péči.
Každopádně to moc nepomůže. Akvaristika chce trpělivost a ty jsi to očividně vše uspěchal a pořádně jsi se nepřipravil.
0 03.12.2015 20:35 Tomass jsou to nejake bakterie pro pripravu vody pro ty mini rybyčky...

aspon tak mi to bylo receno..
Přípravkem patrně myslel Biofiltr.
0 03.12.2015 20:27 Tomass jinak nazev toho tamtoho jeste nevim... tri krat sem cetl navod ale ani jednou nazev tak cekam nez tam pride recepni a vyfoti to..
0 03.12.2015 20:24 Tomass Mame ho tam jen chvili tak presne nevim kolik se do nej vejde ale rozmery 200x60x90
Co to tam máš za ten hovězí dobytek? To jsou piraně? Jak je to akvo velký, to máš kubíkovku? Nemyslel jsi tím přípravkem Nitrivec?
0 03.12.2015 19:57 Tomass
0 03.12.2015 19:53 Tomass Moment pracuju na fotce ty lahve...
To si sedne,někdy to trvá pár dní. Filtraci naplno a zasadit rostliny!!!!!!,žádné nemáš,proč Bioflor??. Bude to v pohodě,žádný strach. Jen čas a čas.

A co tam jářku hnojíš?

0 03.12.2015 19:47 Tomass
Přidala bych ještě další rostliny.
To si sedne... Hlavně tam v příštích 2 týdnech nedávej nic živého, kromě max nějakého šnečka a jednou za tři dny vyměň půl vody.... Standartní jev...
0 16.11.2015 16:31 Iva – zlta voda v novozalozenom akva

Ahoj!zakladam po rokoch nove akva, 30L Aquael Shrimp Set Smart s komplet vybavou. Na dno som dala substrat riečne dno (nie som si uplne ista nazvom ale no je to ako hlina so strkom) na vrch substrat 1,3 mm. Rastliny Cryptocoryne wendtii tropica, 2x hemianthus callitrichoides a didiplis diandra. Chemiu ani nic ine som do vody nepridavala. A este tam mam dva sutre ale nie com si ista ci to je bridlica alebo co no kupovane to bolo v akvaristike. Tos a vodu mam kalnu. Akva mam v zabehu tyzden a odkedy sa mi oda zkalila som ju ciastocne menila 2x. Co to som si na tuto temu pozerala a podla mojho nazoru to bude asi z toho riecneho dna. neiem ci to moze byt len tym ze akva zabieham. Pripajam aj foto. Za kazdu radu dakujem.
V okamžiku, kdy se ryby začnou vice pohybovat u hladiny a mají snahu jakoby tu hladinu ochutnávat, klidně i lapou po vzduchu nad hldinou, je ovšem zle a je to přesně ta situace, co jsem popisoval. Nenoukat napravo, nalevo a měnit, měnit, měnit.
jasne rozumím..dal jsem tam par zavaděcích ryb a budu tedy koukat jak se chovají...ja věděl že mam ještě počkat s rybama..ale polovička je nedočkava a ukecala mě, navíc včera maličko krmení...ale ten zakal není nikterak hrozny..cca 15%pruhlednosti

Pan majitel má samozřejmě pravdu, tedy jde-li skutečně o nálevníky, zde je nejlepší nedělat tzv. nic, jenom zavést pro sichr dodatečné vzduchování, neb nálevník má slušnou spotřebu kyslíku, ovšem jsou situace, kdy je nutné, tedy životně nutné i přes výskyt nálevníka výměny vody praktikovat.
0 10.11.2015 17:25 romantomka – kalna voda
píšete že při zakalu,,pravděpodobně zpusobenem nálevníkem se ma měnit voda...ted jsem domluvil s majitelem akvaristiky vivárium mělník a ten naopak radí vodu neměnit,,že tím jen opět nalevíka podpoříte...tak kde je zakopany pes

díky.
Zřiď si prezentaci, uveď co nejvíce údajů, dej fotky, prostě nás informačně zahrň pravdou. K nálevníkům to samozřejmě svádí, ale nemusí to tak být.

Ten filtr se čistí až jak je zacpaný takže na něho se teď vykašli. Přidej vzduchování a trochu soli, max lžice soli/50l. Nepřekrmuj. Jedná se o nálevníka kdyžtak o tom něco pogoogli.
Nejspíše nálevníci, bez podrobnějších údajů (presentace) nejde moc poradit co s tím. Často ale bývají z překrmování.
0 09.11.2015 18:38 michalhzs – Kalné, mléčná voda
Dobrý den chtěl bych se zeptat mám v akvariu mléčnou vodu , že nevidím až na druhou stranu akvarija .Vyměním 1/2 vody tejdně a filtr čistim 3 týdně.Nevíte někdo čím by to bylo ?Předem děkuji.
Doplním Romana, krevetky si s tím sice poradí, ale jsou extra citlivé na kvalitu vody. Dva dny po založení tam rozhodně nepatří ryba, ani krevetka... Týden po založení tam dej šneka a nech tomu další alespoň dva týdny... Však ono si to sedne...
Nech to sežrat šnekům, nebo krevetkám, čas si s tím poradí, tedy fungující akvo si s tím poradí.
0 13.10.2015 19:35 fishak – "Povlak" v akváriu

Dobrý večer, jsem začátečník, akvárium 30-litrů (víc nemůžu).Druhý den po založení se mi na listech rostlin, kmínku a kameni objevil "povlak" na fotce. Filtr běží. V akváriu mám zatím pouze rostlinky, Snažil jsem se nastudovat o co se jedná, ale k jednoznačnému závěru jsem nedošel. Poradí někdo?
Díky Honza
Záleží, čemu říkáš akvárko... Jsi-li majitelem pet lahve, nebo jiného zvěrstva, napuštěné vodou, tak filtr nepotřebuješ. Pokud máš opravdu akvárko, tak se bez filtru nehneš z místa... A pak ano, ten bílý zákal skutečně zmizí.
Ale jak bylo zmíněno, přečti pár článků, ať místo filtru nepořídíš turbodmychadlo...
Opět a znova. Zkus is něco nastudovat:
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
Kalná voda běžným rybám většinou moc nevadí, ale dokud nevyřešíš problém s vodou, je nesmysl pořizovat ryby. Pokud je to tvoje 1. akvárium, tak doufám, že má alespoň 60 litrů. U menších se těžko udržuje stabilita a nejsou vhodná pro začátečníky.
Hnědou barvou od kořene nevadí, mléčný zákal ano. Pořiď filtr a nech tak měsíc jenom s filtrem a rostlinama
0 13.10.2015 18:08 Merst – Zafarbena voda rybky
Vadí rybkam zafarbena voda???
Okey fajn kúpim si filter a to potom samo mi to odfarbi?
Aj keď nemám filr?
První chyba...

Na ryby máš tak tři neděle čas, takže na pohodu, ono se to dočistí. Mezi tím zařídíš prezentaci, uvedeš co nejvíce údajů, aby se případný chyby daly odladit, teď v období, kdy tam nejsou ryby.
0 13.10.2015 17:15 Merst – Zafarbena voda
Dobrý deň, potrebujem pomoc práve som si založil akvárium a dal som tam biely štrk.. Ale ten štrk mi zafarbil vodu... Bude to vadiť rybkam alebo musim vymeniť a prečistiť komplet?
Akvárko by mělo jet bez ryb alespoň měsíc (a ne 10 dní jak jsi to udělal) a teprve potom dávat postupně ryby. Že teď obden měníš vodu je fajn. Tipnul bych si to na nálevníka. Takže intenzivně vzduchovat, měnit vodu a mělo by se to zlepšit.
0 11.10.2015 19:58 Riba – Zakalená voda

Ahoj rád bych vás poprosil o radu ohledně mého akvaria. Mám již jedno akvarium menší 53L a voda tam je křišťálově čistá vše je vpořádku. Tak jsem se rohodl pořidit druhé už větší pro tlamovce. Takže jsem si pořidil 243L akvarium. Nejdřive jsem si zjistil co tlamovci potřebuji a přizpusil jsem tomu akvarium. Pisek je akvarijní, kameny jsou z vápence. Filt jsem pořidil Eheim Professionel 3 350 a světlo je led 36W bilé světlo a do toho modré. Teplota světla - bílá 9000 kelvinů; modrá 100 000 kelvinů. První 10 dnů kdy akvarium jelo na prázdno bez ryb byla voda čistá a pak se zala kazit. Proto jsem udělal výměnu a do toho koupil ryby. Ryby mám od zkušeného chovatele který mi doporučil druhy do mého akvari. Ovšem rybky ve vodě nejdou moc vidět. Nevím co si mám počit. Vodu na doporučení jednoho chovatele měním každý druhý den a přesto žádná změna. Děkuji za radu.
Sem, tam píšu o tom, že zprasit se dá i půlkubík a rup ty boty, už je to tady.

Nesmíš se na mě zlobit, ale trošku pokárat je nutný.

Máš naprosto nevhodnou filtraci, bublifuk a malej honič vody tě nezachrání, ty rozmetadla hnoje(živorodky) to řádně hnojí, nitrifikace nestíhá a nerozložené výkaly takto zlobí. To jenom v rychlosti, co jsem vyčetl z té jedné fotky. Jak bylo razeno přede mnou, bez prezentace se bude blbě radit.

jinak by pomohla i založená prezentace kdyby byla
Je to opravdu smutný pohled na velkou nádrž, která by měla být krásnou dominantou bydlení. Vedle toho co píše kolega doporučuji několikanásobně zvýšit počet rostlin a zamyslet se nad skladbou rybek.
Vodičky z akvaristiky to asi nezachrání. Jedná se pravděpodobně o bílý zákal. Bývá způsoben kombinací několika z následujících problémů:
Nová nádrž
Překrmování
Přerybnění
Zanedbání údržby
Nedostatečná filtrace
Zkus si přečíst téma bíly zákal. Pokud chceš poradit, tak si založ presentaci akvária.
0 08.10.2015 16:35 Imad – Zluta zakalena voda

Prosim Vas poradte mi proc mam stale zakalenou zlutou vodu. Vymenim vodu a v akvaristice mi poradili HOBBY EASY FIT. Akvarko 525l.
Stačí sjet trochu níž a narazíš na stejný problém a odpověď, je to tu už mnohokrát napsáno.

0 20.03.2015 19:26 Barčuša – Prosím o radu!!

Zdravím!
Mám týden staré akvárium, v něm pár rybiček a takto zakalenou vodu(nevím, jestli je to dobře vidět). Voda má takovou bílo - zelenou barvu, ale ve skleničce vypadá normální. Je něco špatně? Nebo ten kal sám zmizí? Jsem z toho už zoufalá :(
Paní z akvatery povedz, aby išla radšej predávať do drogérie
Ak si vytiahol koreň a chceš ho potom dať späť do akvária, tak ho maj do tej doby niekde vo vedre vo vode. Urýchliš proces a menej bude farbiť potom
Podle mě to je kombinace všech nabízených možností. Uvidíš, jak se to pohne, teď, když je venku ten kořen. Odkalení dna, dobrej nápad, ale na filtr bych teď nesahal, tedy ne v době kdy se bude odkalovat, to zrealizuj tak po týdnu. Když si budeš pamatovat, že při problému začneš měnit vodu, máš položen slibný základ akvaristiky.

Díky moc za reakce a pomoc.
Kořen jsem tedy prozatím vyndal, kdyžtak ho pak nahradím za jednu keramickou dekoraci.
Koupím tedy ještě pár rostlinek, vyměním půlku vody a filtr umyju ve vodě z akvaria.
Koukal jsem tady na akvaria ud jinych lidi a většinou jsem narazil , že mají jenom po dvou druzích po 7+- kusech.
Bohužel jsem dal na rady paní v obchodě a vzal jsem místo 6 teter, od každé 2. To ja nevěděl a počital jsem s tím že mi radí dobře.
Zkusím ještě odkalit dno, protože je pokryté tím hnědým prachem.
A co tedy způsobilo to, že je voda nažloutlá? Moc rybek? Málo rostlin? Kořen?
děkuji
Vyndej kořen, vyměň plovinu vody a bude se vidět, jak se to pohne. Tu výměnu zopakuj za 2 dny znovu. Chtělo by to přidat rostlin, ty pomůžou se stabilizací akvária a postupně se zamyslíš nad osádkou, jak již zaznělo je do tvého akvária v daných počtech nevhodná. Dalo by se uvažovat o akváriu pro samotýho beťáka, což asi ale nechceš, takže to bude chtít trošku pořešit jinak. Mrkni se do kategorie "Nádrže" kde si vyfiltruj "miniakvária" a inspuruj se v těchto nádržích, jakou osádku mají uživatelé tam a dostaneš lepší přehled.
Hodi, ale v obmedzenom pocte... ryb do miniakvarii je niekolko.
zrovna ten kořen bych tam nechala, máš Torben zadarmo, nic škodlivého se z něj nevyluhuje, pokud na něm je nějaký povlak, časem zmizí, obyvatelé (šneci, ty můžeš nasadit hned) si na tom dokonce pochutnají, ryby bych vrátila, koupila spoustu nenáročných kytek a nechala akvárko a hlavně filtr aspoň měsíc zajet a teprve pak pořídila 1 bettu, nic víc bych tam necpala... no nebo krevetky, ale ty bez tý betky, do 25 litrů se nic jiného nehodí
a hlavne ten molitan z filtra čisti v akvarijnej vody...trochu vody z akvarka do vedra a tam to preplachuj...NIKDY

ho nečisti pod vodovodnou vodou, "zabil" by si tak baktérie, ktoré sa vo filtry zabívajú

Podľa mňa to žlte sfarbenie bude koreňmi...tiež som si teraz zakladal akvárium, a kúpil savanove drevo...skúsenosti mám také, že v niektorom akváriu mi koreň nefarbil, v inom farbil na začiatku a časom to ustalo, a v inom zasa farbil stále...Rybam to však nevadilo, horšie by bolo keby to bol len nejaký koreň z lesa....
Aký tam maš filter?Skus pozrieť prietok filtra (napr: 200l/h)...je na ňom regulácia prietoku?teda vieš si pribrať alebo ubrať na výkone?mnoho týchto setov má filter bez regulácie, alebo len reguláciu MAX/MIN, a to je problém...odporúčam zakúpiť si lacný aquael FAN-mini, a pouzit z neho len tu cerpaciu hlavu a nasadit miesto povodneho molitanu nejakú väčšiu kocku, aby si mal čo najväčší objem filtra.Na fotke je FAN mini s klasickým molitanom do elementkovych filtrov...ked si porovnas s tam malym originalnym, tak za par centov si vieš zlepšiť filter..navyše ma plynulú reguláciu, takže si prietok vieš pekne nastaviť....ostatne chce už len čas, nechať filter aby sa poriadne zabehol, ak už ryby maš, tak ich asi jedine nechaj v akváriu ale určite nedokupuj...krmiva davaj minimálne, hoci každý druhý deň, aby si zbytočne nezaťažoval akvárium....
....dál bych měnil vodu a snažil se někomu darovat rybky....nebo je vrátit do obchodu...nechat akva zaběhnout a v mezičase studovat....
No ja se ridil radami pani z akvatery, sam jsem si to slozeni rybek nevymyslel. Rikala ze tetry druhy teter muzu kombinovat a doporucila mi dva druhy z kazde. Neonek mi doporucila 6 protoze jsou jak rikate hejnove. I kdyz jsem ukazal na bojovnici tak rikala ze se s temi rybkami snese a neni problem. Samozrejme jsem ji rikal ze mam akvarium 25l. Taky me odrazovala o jinych druhu, a take jsem na jeji slovo dal.
Rostlinky mi taky vybrala ona, puvodne mi davala jenom 3, ja ji pak rekl ze bych chtel vice tak jsem si dokoupil dalsi navic.
Nevypadalo ze by me chtela jenom zkasirovat, radila mi co mam delat a ke kazde rybce mi neco rekla.
Jinak rozmery akvaria jsou - 40 x 25 x 25 cm
Vyndam tedy urcite ten koren.
Co tedy dale prosim?
dekuji
Začátečnické kopance máš za sebou, tak budem "žehlit".
Vyndej 2 ze 3 dekorací, na 25litrů jejich moc. Přidej kytky hlavně nenáročné a rychle rostoucí.
To, že dávat ryby do nově založeného akva se nemá, je zde připomínáno minimálně 1x týdně. Navíc ta sestava, 6 neonek, 2 tetry černé, 2 žanérky, 2 razbory a Betta. Mimo ní jsou to tzv. hejnové ryby a hejno začíná od 6ks a výš. Nemáš sice napsané rozměry akva, ale do tvého se nehodí ani jeden z druhů.
0 18.02.2015 00:02 elimS – Žlutá voda



Pěkně zdravím,
bohužel mám problém s kvalitou vody a nevím si rady, proto prosím o pomoc.
Před 9ti dny jsem založil akvarium. Objem 25 litrů, koupil jsem si sadu pro začatečníky,
takže mám topítko a pěnový filtr.
Na dno jsem dal Nutriplant akvarijní substrát a na to kamínky (šterk) koupený v akvateře.
Jako dekorace 2 keramicke skalky + koupený kořen, také v akvateře. Dle slov paní prodavačky se jedná o Nilský (Amazanosky? ... ted si nevzpomenu) kořen, který prý vodu nezabarvuje.
A přidal jsem 4 rostlinky
Napustil jsem tedy opatrně vodu, ale stejně 2 dny byla mléčná, s viditelnosti snad na 3 cm. (první foto).
Vyměnil jsem tedy 50% vody a další dva dny jsem počkal. Voda se trošku zlepšila.
Přidal jsem i živé kultury bakterii, co mi bylo doporučeno.
Koupil jsem si teda rybičky. Jednu bojovnici, 6 neonek a 2+2+2 tetry.
Vše vypadalo, že bude v pořádku, ale během dalších čtyř dnů se voda spíš zhoršila.
Z mléčné bíle na mléčně žlutou. (další foto)
Pročítal jsem různé diskuze, ale nevím si rady.
Když je voda mléčná tak se prý jedná o nálevníky, takže je prý nejlepší jenom čekat, nekrmit, a moc nesvítit.
Ale když je voda nažloutlá a stále mléčná, tak nevím co to znamená.
Dočetl jsem se i neco o řasach. Když se podívám z blízka na kamínky a rostlinky, tak jsou pokryté (ne moc) jemným hnědým prachem.
Prý to může způsobovat i kořen, ale bylo mi potvrzeno, že nebarví, tak nevím čemu věřit.
Tak teď nevím jestlí mám čekat třeba další týden a ono se to zlepší a nebo naopak se to všechno zhorší a je potřeba zakročit hned.
Měnit vodu? Neměnit vodu? (jestli to je nálevník tak výměna vody to jenom zhorší)
Svítit? Nesvítit?
Vyndat kořen? a čekat týden? Vyndat kořen a vyměnit vodu?
Fakt nevím :(
I bojovnice po dvou dnech ani moc neplave a je skoro cely den schovana na filtru. Ostatní rybky plavou vesele, tak nevím.
Prosím o rady, moc děkuji.
Načatá nitrifikace, za několik dní si to sedne. Malej objem a citelnější zásahy.
0 18.01.2015 18:39
volvik [21] Chci se zeptat vcera jsem delal pravidelnou udrzbu vymena 1/3 vody, odkaleni atd. Dnes jsem delal velky sestrih rostlin ale uz predtim jsem mel vodu jakoby sedou co to muze zpusobovat (vcera byla jeste kristalove cista)
Zadne rostliny nejsou shnile ani neni zadny uhyn
Jeste dodam ze vse bylo delano v malem krevetarku
Dekuji za odpovedi

No právě vstupní dle vodáren je 17 dGh když jsem to měřil doma tak jsem naměřil 16 dGh někdy i 15 dGh. Ryby tam zatím nejsou je to dva měsíce staré akva teď už teda sháním Razbory espei. To pude zelé osazenstvo.
závisí na tom, jaká je vstupní voda, a jakou potřebu kvality máš... nevím, co tam máš za ryby, rostliny jsem našel. Dle toho měření se ti to drží na cca10, pokud je to vstup, je to zbytečné... Význam by to snad mělo až při tvrdosti cca 15 a víc ... Ono ti část tvrdosti vezmou i rostliny... tak si to přeber a rozhodni
Ahoj, prosím tě a mám ten mutacal používat pro změkčování nebo ne? Je mi to k něčemu?
odstraníš všechen vápník i hořčík, tvrdost je nula, máš úplně měkkou vodu, až jak vyčerpáváš kapacitu /použiješ většinu sodíku vázanou na katexu/, začne postupně pouštět prvně hořčík a postupně i vápník...
až funguje jen jako pískový filtr

To je ale dobré na praní a aby se netvořil vodní kamen. Tvrdost jestli se nemýlím zůstane stejná, jen jí bude tvořit něco jiného. Na co je to dobré v akváriu a co ta změna s ním udělá.

nahradíš Na, proto regenerace koncentrovaným roztokem soli
Změkčování. To Ca a Mg jen nahradíš něčím jiným, nebo je úplně odstraníš?

pozor, je rozdíl mezi demineralizací /úplné odstranění iontů/ a změkčováním /odstranění kationtů Ca a Mg/...
u té ad1/ se regeneruje kyselinou a louhem....
Klasická kolona to není musel by jsi mít anex a katex jeden se regeneruje solí, druhý louhem.

ahojte, jj, je to klasická kolona - ionex na změkčování vody....Akorát po regeneraci solí je to potřeba dobře propláchnout, ať tu sůl zbytečně nerveš do akvaria
Také nejsem chemik, regeneruje se 500g soli smícháš s 2l vody pak to přeliješ přes ten mutacal. Třikrát to zregeneruješ ale pak už nefunguje. Je to jakási pryskyřice která váže na sebe ionty Ca a Mg aspoň myslím že tak to je v návodu. Vím že se dá dát to čerpadlo ale to už je komplikovanější a hlavně to už nezkousne mít to v koupeně manželka.
Je to jen půlka kolony na změkčení vody. Tedy se jen nahrazují ionty jinými. Montoval jsem něco podobného v kuchyni aby příliš tvrdá voda neničila zařízení a neusazoval se vodní kámen. Regeneruje se solí. Nejsem chemik takže možná píšu blbosti.

Tvrdost je slkonstatní veličina, je to stejné s osmózou taky měníš hodnotu tvrdosti akorát že ředíš vody o 15dGh s vodou o hodnotě 4 dGh. Já osmózu mít nemůžu pač bydlím v paneláku 5 patro. a v celém baráku praskala voda tak snížili tlak a my co bydlíme nahoře tak nám teče voda čúrkou. Jinak děkuji za rady a ochotu. Vyzkouším a dám vědět.
Ta tvrdost ti potom vydrží? Já osobně nevidím smysl v tom, že obyvatelům takhle hejbu s tvrdostí, když bych něco chtěl měnit, tak bych si pořídil osmózu a namíchal si vodu jak budu chtít. Nicméně už jsme docela dost mimo. Udělal bych to jak radí Václav, tedy porichtoval to osvětlení a třeba i pořídil nějaký ty plovoučky, světlo se rozbije.
Funguje, ze 17 dGh to stáhnu za 24hod. na 13 a když to tam nechám další den to je na 9 dGh mohu jen doporučit...pak to musíš zregenerovat v rostoku ze soli.
Tak přiznávám, musel jsem požádat strejdu G o pomoc, neb jsem o mutacalu neslyšel a hned se zeptám, funguje to? Snižuje se ti celková tvrdost a o kolik?
Ahoj, no filtr jsem nečistil ještě vubec, prý by se měl čistit cca po 4-6 měsících. Jen jsem po měsíci vyčistil předfiltr ale nejsem si jistý, že bych aj odkaloval. Pak mě jen napadá jestli to nemůže být to, že každou druhou výměnu vody otevřu filtr vložím mutacal a druhý den ho vyndavám?
Tak určitě, zelenej nádech to má, to je bez debat, to co píše Václav to je jasný doporučení, ale já se vrtám v něčem jiným a to je otázka na filtraci, její funkčnost. Nečistil jsi filtr a neodkaloval zároveň? Mě ta voda příjde, jako voda v akváriu kde nitrifikace ne zcela funguje, ale to může bejt klam fotky.
Někdy je lepší nedělat nic. Párkrát bych vyměnil 1/2 vody, 4 x 20w je docela palba tak bych to trochu ztlumil, nebo zkrátil dobu osvětlení. Jestli je to zelený zákal a zhorší se to pak stačí na 5 dní zatemnit. Osobně si myslím že je to tím siným osvětlením.

No teď jsem to četl, jednou ye tam řeší mléčný zákal pak zelená řasa, jed ou to řeší UVlampou, pak alguminem pak zase, dafnie vůbec nechápu co teda mám dělat pač nevím co vlasně v tom akva mám za problém...

asi jsem hlupák....
Pokud si přečtete pozorně ten odkaz, co vám dal vaaclav, tak to zjistíte.
Neboj ten bílej šutr jsem tam dal protože jsem zavedl vzduchování, je to vzduchovací kámen. Rozhodně se nerozpouští pač je tam cca 2dny. Jinak se zeptám co to teda způsobuje?
Měnit, měnit a měnit. Čím víc tím líp. V tomto případě nic jiného nepomůže.
No to trochu tak je ale čím to je to netuším....
Z boku to vypadá docela zeleně.



Ahoj Tak mám foto, je to už neúnosné....
Ne obden, ale denně a neboj se vyměnit klidně více jak polovinu.
Obden je v tomto případě málo. Při takovým průseru bych měnil i 50% vody v AQ 2x denně.
Dobre, diky vsem, vyberu je protoze to vypada jako kdybych tam mel vodni mravence a jejich vejce. Budu se snazit obden menit vodu, horsi je, ze v sobotu mame jet na tyden na hory.. No nejak to dopadne. Diky vsem za rady a cas kterej ste stravili sepisovanim.

I když ty granule vybereš (což se stejně nepodaří), tak ty látky už jsou dávno ve vodě. Proto v žádném případě nikdy vodu nevracet!
Nebudu vracet vodu, ale takhle budu mit odkaleno cca 30cm a vodu z akva pryc.
Zkusim to nejak sbirat pres sitku, nebo tim platnem k tomu. Dnes prijedu po praci v 22.00, uvidim jak dlouho vydrzim se s tim ... Nitrifikace by mela byt ok, nikdy zadnej uhyn nebyl, filtr atd. je uz vice jak rok v provozu. Nevim, mam nejaky papiry na mereni KNO, ale moc jsem jim nikdy neveril. Sla tam tretinka pixly, gramaz ale ted v praci nezjistim. Diky vsem za info, nastineno uz mam, ted se uvidi jak to daji rybky.
Vodu nevracej, normálně vyměň, to vracení je k ničemu. Potřebuješ, pokud k tomu dochází, snižovat hladinu škodlivých N látek, ale ani to nemusí bejt samozřejmý, jestli v tom akváriu fungovala dobře nitrifikace, tak to výměnou vody podržíš. To akvo je cca 100 litrů a nevíme jak byla ta piksla velká, ale jak píšu nepanikařit a měnit.
AK47 napsal:Vodu castecne vracim do akvarka pres stare atman cerpadlo, kde na vytoku je cednik a platno, takze se peletky (granulky) uz zpatky nedostanou
Pokud to bude na výtoku a granule už částečně rozmočené, tak většina z toho půjde stejně do AQ i když je tam to plátno. Udělal bych to ještě dnes a vodu vyměnil. Stejně si myslím, že to špatně skončí.
Jj, zitra se chystam znovu odsavat. Nasaju to i s troskou dna (ze zvonu vyndam ten zachytavaci filtr). Vodu castecne vracim do akvarka pres stare atman cerpadlo, kde na vytoku je cednik a platno, takze se peletky (granulky) uz zpatky nedostanou. Ale je to hrozna prace vzadu u echinodoru a velkejch stonkovek, to je na vykloubeni ruky pomalu. Diky, uvidime.
To, co radí Johan to je dobrá cesta. Ono až budou, tedy oni už teď jsou, nacucaný a budou mít snahu se rozpadat když se nade dnem kde jsou lehce zakrouží odkalovačem, zvedne se to ze dna a odsáváš, chce to trochu cviku, ale jde to vcelku dobře. Jinak samozřejmě měnit vodu, bez ohledu na to jak úspěšný budeš s tím odsáváním.
S granulema nemám zkušenosti, ale nebudou za den, dva, až se trošku nafouknout a případně budou plesnivět, lehčí než to dno? Že by pak šli lépe odsát.
Případně je odsajte i s trochou toho dna a dno tam za pár týdnů vraťte.
OK, bude to mazec, tretinu vody jsem dnes vymenil, zitra budu pokracovat s filtrovanim vody a znovu vymenim vodu. Krmit by me uz nenapadlo. Dekuji za pomoc.
Krmení musí pryč i kdyby jsi ho měl vyndat ručně. Vyměň 1/3 až 1/2 vody a několik dní třeba i týden nekrm.

Ahoj, hele nálevníka jsem měl asi týden po založení a teď si myslím, že to není. Dno, že by zahnívalo? Při odkalování toho bordelu moc není pač tam není z čeho. A když by zahnívalo dno tak by kytky rostli?
Ja by som typoval nalevniky.
Ten strk je riadne vyprany ? Sa mi zda ze na poslednej foto trochu zahniva dno.
Co takhle fotka by nebyla.

Zitra zkusim vymenit trosku vice no uvidime
ŠtefanT : Ja se nezlobim jen jsem byl rad ze mi to rekl protoze jsem byl opravdu uz bezradny

Jinak dcera taky hodila do akvarka trpytky aby mely rybicky vanoce jako my

tak jsem to asi pul hodiny vybiral sitkou no to byly nervy ale ja jsem hodne klidny clovek a nekdy az moc tichy takze to beru s nadhledem

No, pri tom filtri, množstva rastlín by som 90% vody nemenil ani náhodou

Vyměnil bych /90% vody a mělo by to bejt v klidu..

Ja vim ze tam je takove spise honitko vody ted prave planuji po svatcich koupit zavesny filtr Aqua clear
Pokiaľ vychádzam z toho filtra, čo tam vidím

No čo už, teraz by bolo treba nasadiť na neho aspoň na dva dni jemnejší molitán a do budúcna väčšiu kocku.
Rozhodne ak by si to chcel urýchliť, tak pomohla bu ešte jedna čerpacia hlava
Jasne a jak to delat kazdy den menit 50% vody nez bude zase pruzracna nebo uz jen zitra a vsechno nechat byt
jak myslis vyplachnout? Ted jsem menil 50% vody vymenit ted jeste vice???
Vypláchnout ještě jednou pořádnou výměnou a čekat.
No konecne jsem prisel na to co se stalo
Syn mi ted rekl ze se mu podarila preklopit flaska s kvasinkama takze se to dostalo do akvaria.
Ale co mam delat ted??? nikdy se mi nic podobneho nestalo
Ten problém je křehká (ne)rovnováha. Rostlin jako když utrousí. Nechal bych to bez jakýchkoliv zásahů a jak jsem psal, jenom přidal vzduchování.
ve vetsim akvariu to je uplne v pohode ale v tom mensim je problem
No nevím,jestli to honítko považuješ za filtr

pak příčina může být cokoliv a pokud Ti zlobí ta kostka bio, tak jí vyper je zanešená.
Nech to v naprostým klidu a event. přidej vzduchování, protože je to s největší pravděpodobností nálevník.
Ano ta jedna moznost je asi to prave a to je odkaleni vymena 50% vody a vyprani filtru
Dekuji moc za moznosti

mel jsem celkem strach protoze se to zatim jen zhorsovalo no uvidime zitra
Překrmení, razantní protrhání rostlin, odkalení společně s čištěním filtru, uhynulá ryba(y), to mě tak třeba napadá. Udělej si časovou osu, retrospektivní a třeba se něco najde.
Aktivni uhli klidne vyhod hned, nacpi filtr medii pro nitrifikaci, ale hlavne uz ho nech v klidu, tim mu pomuzes nejvic

.
...Jestli se z něj (aktivního uhlí) můžou postupem času uvolňovat nějaká léčiva, která byla předtím adsorbována, odpovědně posoudit nedokážu...
Nemůžou. Jak napsal Romant - co jednou schvátí, jen tak nenavrátí.

Aby vrátilo, k tomu jsou potřeba hodně specifické procesy, které v akváriu určitě k dispozici nejsou.
Okej tak vdaka za rady

takze najlepsie by asi bolo teda vlozit pred aktivne uhlie este biomolitan, par dni pockat kym sa v nom vytvori kultura a potom odstranit filtracnu vlozku(nejaka akvarijna vata asi to je)s aktivnym uhlim a pouzivat len ten molitan a mechanicku vlozku(plastova s rebierkami na velke necistoty)....a po par dnoch vymenit cast vody ??? bude to tak spravne??

Je to tak, jak napsal romant. Ten text, který uvádíš, má několik nepřesností a působí trochu zmatečně:
V prvním odstavci se píše o mechanické filtraci a jako příklad se dává molitan nebo keramika. To jsou v první řadě biologické filtrační materiály, až v mnohem menší míře mechanické. Vata a molitan mají taky mechanickou filtrační schopnost, ale keramika moc ne.
Vůbec mi taky není jasné, co se může myslet tím, že účinnost adsorpce aktivního uhlí klesá s rostoucím množstvím nerozpustných látek ve vodě.
Je pravdou, že aktivní uhlí rychle ztrácí svou adsorpční schopnost. To však má za následek jen to, že nefiltruje. Pak se na jeho relativně pórovitém povrchu začnou usazovat nitrifikační bakterie a začne fungovat jako ne zcela optimální biologický filtr. Po několika dnech však již žádné "důležité látky potřebné pro faunu a flóru" neodebírá.
Jak by mohlo způsobit zákal (jinak než vlastním rozpadem a opravdu masivním rozptylem ve vodě), si neumím představit. Jestli se z něj můžou postupem času uvolňovat nějaká léčiva, která byla předtím adsorbována, odpovědně posoudit nedokážu. Ale jestli akvárium léčeno nebylo, samotná přítomnost aktivního uhlí je nejspíš problémem jen do té míry, že daný objem by se dal jiným médiem využít na filtraci efektivněji.
Aktivní uhlí adsorbované látky opravdu zpět neuvolní. Fakt je, že účinnost aktivního uhlí se výrazně snižuje pokud není voda řádně předčištěná a zbavená suspendované špíny. Ta totiž dokáže uhlí "zalepit" a znemožní tak adsorbci rozpuštěných látek. Já bych ohledně účinnosti aktivního uhlí nebyl tak optimistický jako Roman a viděl bych ho tak na desítky hodin maximálně dny. Pro jeho permanentní nasazení ve filtraci u sladkovodních nádrží nevidím důvod. Má účel jen u specifických situací, např. po léčení, předávkování rašelinným výluhem nebo při nežádoucím zažloutnutí vody. Kal z vody, pokud je způsobený například nálevníkem uhlí neodstraní. Na to pomůže dobře fungující prostředí (což je ideální) nebo lze použít speciální diatomové filtry (což je ovšem zase jen pomocná berlička).
no uz neviem.. ale tu je ta cast clanku z ktoreho som cerpal

Použitie pri filtrácii vody v akváriu:
Pretože účinnosť adsorpcie aktívneho uhlia výrazne klesá s množstvom nerozpustených látok vo vode, je treba predradiť vo filtrácii vhodnú mechanickú filtráciu. Môžeme použiť napr. molitan, filtračnú vatu, poprípade rôzne typy keramických filtračných médií. Odporúča sa umiestniť mechanickú filtráciu aj za aktívne uhlie, z uhlia sa uvoľňuje zákal, ktorý môže tvoriť film nečistôt na hladine.
Použitie pri filtrácii vody v akváriu
Pred prvým použitím je nevyhnutné vložku prepláchnuť dostatočne vodou a nevystavovať vplyvu priameho slnečného žiarenia.
Filtračná vložka musí byť vymenená po skončení odporúčanej životnosti, pretože môže dôjsť k uvoľneniu zachytených nečistôt do vody a spôsobiť otravu akvária. Filtračné vložky z aktívnym uhlím zaraďujeme do filtrácie len za konkrétnym účelom. Použitie pri bežnej prevádzke akvária napr. na prevenciu a pod. je aktívne uhlie nevhodné pretože odoberá dôležité látky potrebné pre faunu a flóru v akváriu.
tak ako to je potom?

Tak ono to bude trošku jinak.

Aktivní uhlí, coý jednou schvátí, jen tak nenavrátí a po cca 14 dnech už je nefunkční a bude plnit pouze místo pro osídlení nitrifikačníma bakteriema, což je to ož tu běží, to slovo se jmenuje nitrifikace, kterou máš, jsi měl rozhozenou a to co jsi pozoroval jako zákal byl s největší pravděpodobností nálevník, jenž po několika dnech klidu a nic nedělání odezněl. Tak asi tak nějak bych to viděl já.

0 15.06.2014 19:51 Brano – kalna voda
Zdravim vas.mal som problem v akva 200L. a ak sa to niekomu deje tiez mozno mu toto pomoze. zriadil som akva 200L,na spodok vacsie kamene a akvarijny strk ,jeden obrovsky akvarijny kamen a jemny piesok...premite boli len kamene...napustil som vodu a zapojil vonkajsi filter s prietohom 250L/hod.. pricom v akva je mozno 150L....tri tyzdne isiel vkuse filter na maximum a voda bola krasne cira.po troch tyzdnoch som sa rozhodol pustit 4 mrenky zralocie..maju asi 7-8cm...vsetko bolo ok 2 dni sa nic nedialo... potom som cistou hubkou vycistil vsetky steny akva a voda sa troska zvyrila s tym jemnym pieskom. vybral som filter a vycistil v akva vode v kybli. vlozil spat a vsetko spustil...na druhy den bol voda kalnejsia a dalsi den uplne kalna. tak som na nete hladal pricinu ...nakoniec som sa dopatral ze problem spravilo aktivne uhlie vo filtracnej vlozke. najskor vsetok bordel natiahlo.. tak bola voda cira krasne a po premiti a opatovnom pouziti uvolnilo vsetok sajrajt spat.nasiel som to na nejakej stranke o aktivnom uhli ze je to jedna z nevyhod...vraj sa ma pouzit len pri preieceni akva a po par dnoch vybrat a vyhodit...takze ak niekto furt cisti filter a ma tam akt.uhlie asi to nebude naj riesenie...

nechal som to bezat par dni a voda je zase cira... za dva dni uhlie vyhodim a dam tam ospevovany biomolitan... snad toto niekomu pomoze...

mužeš do filtru umístit pokud máš vnitřní tak asi 1cm silnou vrstvu vaty zabalenou v gáze tak aby všechna voda protekla zkrz vatu a ne kolem filtruje to užasně velmi drobné nečistoty (kal)
www.tetrainfo.cz/…
Jako dobré řešení lze mít v pohotovosti. Vysráží bordel v akváriu, filtrace jej nasaje...
Znovu vyměnit vodu, zase polovinu a při tom znovu stáhnout dno, takovej ten rozpouštějící se šlem z toho krmení. Přidat vzduchování, pokud máš, zítra opět měnit vodu, polovina je standard a krmení umístit mimo dosah syna.
Odkalovat co zbylo z krmení a měnit vodu dokud se nezačnou ryby chovat normálně.

0 10.04.2014 17:58 JEJNA – vysypané krmivo
Dobrý den, syn nám ysypal do akva 54l celé balení zelených tablet od dajany plus dost vloček a granulí, zkrátka pohroma. Všimla jsem si toho až po nějaké době, takže tablety už byly z velké částí rozpuštěné, co šlo jsem vybrana odsála vyměnila cca 1/2 vody, voda je pořád hodně zkalená, ryby jsou u hladiny. co dál nechceme o ně přijít :(
romant napsal: Nevím, já se spíš přikláním k tomu dopřávání rybám, krmit to chce tak aby to ryby do 20 vteřin stihly zpucovat a na dno skoro nic nepadalo. Když se odkaluje, tak to nechce zároveň čistit filtr, to jsou takový nejčastější chybky, po nichž se nálevník rád ukazuje.
Děkuji všem moc, voda je křišťálově čistá, ale jak to bývá, nevydržel jsem to a koupil si raději větší akvárium

125l Rio Juwel. Tak zítra budu zakládat a zabíhat.
Jestli jsi k tomu ještě protrhával kytky a vrtal ve dně,tak by tomohlo být ono.

tak už vím, co jsem udělal min. za jednu chybu: odkaloval a čistil filtr zároveň
Nevím, já se spíš přikláním k tomu dopřávání rybám, krmit to chce tak aby to ryby do 20 vteřin stihly zpucovat a na dno skoro nic nepadalo. Když se odkaluje, tak to nechce zároveň čistit filtr, to jsou takový nejčastější chybky, po nichž se nálevník rád ukazuje.
ok tak už obavu nemám, nebudu tři dny krmit a uvidíme. A nemůže to být třeba tím, že jsem koupil krmivo jinde než obvykle kupuji ?
Jestli máš obavy o to nekrmení, tak zdravá ryba vydrží i tři neděle bez krmení a možná v tom krmení bude to jádro pudla, jestli toho tam nesypeš moc.

ok rybičky to vydrží ?

Ty tři dny nekrmit vůbec. Narušená rovnováha, nejčastější příčina.
ok takže zkusím krmit jen vločkami nedávat patenty atd? A čím to mohlo vzniknout ?
Tak teď nic. Tedy jako že žádný zásahy do akva, skoro nekrmit, jenom špetičku až tak za 3 dny, možno přidat vzduchování, filtr a dno nechat v klidu, vodu neměnit a nálevník by měl začít ustupovat, dal bych tomu týden a bude se vidět.
děkuji za radu hejbe se to a co teď

Naber vodu do sklenice a do ní spi posviť baterkou, někde proti tmavýmu pozadí a když se to co uvidíš bude hejbat, je to jasný, nálevník.
no podařilo se mě to nafotit z boku akvária aby to šlo trochu vidět
no na fotce to vidět nejde, zkoušel jsem to, je to pořád i při výměně i třeba dva dny potom. Nevím co s tím. Dost mě to trápí.
Ty bublinky jsou neustále, nebo třeba jenom po výměně vody a do druhýho dne je to pryč?
na fotce by to nebylo vidět?
kolzik napsal: no to právě nevím, je to jak když naliješ do sklenici vody a tam je takový bublinkový povlak, jestli mě rozumíš?
no tedy jsou to jako malé bublinky, nevím jak jinak to pojmenovat
no to právě nevím, je to jak když naliješ do sklenici vody a tam je takový bublinkový povlak, jestli mě rozumíš?
měním vodu jednou za týden a odkaluji jednou za 14 dní, ne bublinky nejdou ze dn
To,že mají mladé neznamená že je vše v pořádku

Nejdou ti ty bublinky ze dna? Jak často měníš vodu,jednou za 14 dní je málo.
Prosím o radu, mám založené akvárium už cca 8 měsíců a poslední dobou mám jakoby zabublinkované akvárium. Voda není čirá, když to pozoruji je to jako hromada malých bublinek. Mám 60l akvárium. Nevíte, co by to mohlo děla. Nic jsem do akvária nepřidával, odkaluji jednou za 14 dní a vodu měním každý týden. Rybičkám se daří dokonce moje mečovky a gubky mají mladé.Děkuji moc
Nejlepší bude zřídit si prezentaci + jednu dvě fotky a budeme moudřejší

Takhle je to jako hádat z křišťálové koule

a krmit jen co sežerou cca do půl minutka ať to nepadá na dno.
Musíš krmit jen velmi malé množství, dáváš toho moc.

0 16.02.2014 10:38 Žaneta – Kalná voda v akvárku
Zdravím, nedávno jsem byla koupit rybičky a vše kolem toho abychom mohli začít.Vše nachystané tak jak má být a chyběli nám jen ty rybyčky v akvárku, které jsme tam pak dali.A nastal nám problém.Vždy když jsme jim dali najíst tak jsme měli kalnou vodu.Ted jsem jim dala najíst a voda je ještě o něco kalnější.Kalná voda není rozhodně zelená bo nemá být z čeho bo vodu pořád vyměnujem abychom přišli na to co to dělá.Budu ráda za radu.
Chtělo by to základní informace o akva,nejlépe prezentace,pak ti určitě někdo poradí,takhle je to hádání

O jaký zákal se jedná ? mléčný nebo zelený ?
Záleží na tom jak máte velké akvarium jaké ryby tam jsou. Jak moc a jak často krmíte a čím. A zda tam máte filtraci a nebo ne
Piďte se po informacích o nálevnících.
0 12.02.2014 12:32 davdi – kalná voda v akvariu
dobrý den mužete mi někdo poradit stále se mi zakaluje akvarium voda v něm vydrží čirá jen jeden den nevíte co stím děkuji
Pohledej pojem nálevník a řekl bych že budeš doma.
0 03.02.2014 16:03 Martin189 chtěl bych se zeptat...v patek jsem vyměnil vodu a už druhy den je kalna :( poradte mi co s tim...vypada to jako mliko s vodou
Jasně, jestli to máš jenom tak daný v akváriu, bez cirkulace(většího okysličování), tak počítej s tím, že ta nová houba nebude až zase tak dobře osídlena, takže po výměně častěji měnit vodu a neodkalovat současně s tou výměnou.
fitr mi zatím běží na staré houbě a po pár týdnech zapojím do procesu novou ta bude vetší než original.
Prozatím ne zcela funkční nitrifikace, jak to máš s tím filtrem, je tam jaká houba, píšeš v deníku že měníš, budeš měnit za větší biomolitan.
Já bych průtok zvednul.160l akva potřebuje průtok alespoň 500L za hodinu.
jinak sem razantně snížil průtok filtru
Mám tam ancistruse mrenku pakistanskou neonky razbory a skalary a kytky budu jeste pridavat. jinak koukni na profil
Tak možné to je,že to kalí dno.Jen ti ještě napíšu,že křišťálově čistá voda.Ještě neznamená zdravá voda.Musíš prostě počkat.37 ryb v 160 je docela dost.Jaké tam máš ryby.
Teď mám 37 ryb celkem a krmim mraženým jednu kostku denně a málo občas vločkové a když zapnu vzduchováni tak se to zakali ještě vice. je možné aby mi pisek zakaloval vodu i dyz sem ho opravdu kukladně propral mam JBL MANADO. a jak sem psal v akváriu mi plavou malé částecky.
Dej tomu čas.Filtruj.Hodně vzduchuj a málo krm.Vodu při výměně nech odstát 2 hodiny.Ono se to časem podá.
Vodu sem neměnil tak týden. Zákal je temeř od založení. Ale jednou jsm zkusil vypnout filraci a rano to bylo pekně čisté a k veceru to bylo opet zakalene a ve vode plavaji malé častice prostě ta voda není moc čistá. Když sem mšnil vodu tak pridávam lehce připravek od sery na zbaveni chloru a hnojivo od tetry malo kdy použil jsem 3x a ted čekám na pmmd jinak do toho nic vic neleji.
neměnit vodu jen v případě, že je to nálevník, jinak měnit pravidelně a často. Bohužel bez mikroskopu nemůžu sloužit
Ahoj. No zákal není zas taková pohroma. Jak dlouho ten zákal máš? U nových akvárií se to děje a časem se to to samo srovná. Filtrace a nevyměňovat teď vodu, jinak se ti to bude vracet. Ryby, fitrace a dobře zakořeněný rostliny ti udělají rovnováhu v akváriu a mělo by se to srovnat.
noo je to vic jak měsíc po založení a a uz v ak louhuji novou filtracni hmotu jelokož aquael hmota byla fakt mala. tak az ji rozjedu sem zvědav jestli se toho zbavím

Ahoj Lidi, mohli by ste prosím poradit s tim to problémem, mám v aq lehky zákal. Koukněte a poraďte. Dík
To odkalování a výměnu vody bych tedy řešil zcela obráceně. Výměna vody 1/3 1x týdně, odkalení (dle osazenstva) 1x 2 týdny.
ok raz sa mi podarilo mať 1mesiac kryštálovú vodu čo sa mi strašne páčilo preto som odhodlaní mať 400l nádrž len vychytať tie muchy

O.K. tejden na akvárko zpomeň, nedělej nic a bude se vidět.
no dávam toho tak že to zožerú do 30sek.
To je klidně možný, je otázka jaká je ta dávka kterou krmíš. Jestli tam nasypeš, že to lítá po celým akváriu na hodně toho spadne na dno, tak stopu už máš.

Dakujem odskúšam,mne sa zdá že to bude krmivom-sera vipan
Týden nekrmit nikoho ničím a potom vodu měnit jednou týdně tu 1/3.
Pokud je mléčný typuji nalevniky
mám tam 25ks rýb,odkalujem 1x do týždna+1x do mesiaca vymienam 1/3 vody.zákal je taký mliečny
jak casto menis vodu? kolik mas v akva ryb?
Stano napsal: Mám problém stále sa mi zakalý voda po výmene 1/3 vody,vydrží tak 2-3 dni čistá a potom sa zakalý ked viete pomôžte.Mám tam filter fluval 204,2x30w 90cm-2x18w 60cm svetlo akvárium má 200l.
0 02.09.2013 18:06 Stano – kalná voda
Mám problém stále sa mi zakalý voda po výmene 1/3 vody,vydrží tak 2-3 dni čistá a potom sa zakalý ked viete pomôžte.Mám tam filter fluval 204,2x30w 90cm-2x18w 60cm svetlo akvárium má 200l.

Pokud je to jenom z toho písku, tak vodu měnit, ale pokud je to nálevník, nebo i nálevník, tak vodu neměnit, jenom by se přiživoval a proto jsem radil neměnit a vyčkat, jinak jsme ve shodě.

Pokud písek není propraný tak je pravděpodobné že je to právě z něj. Ale to bych nehrotil zapnul bych filtr nacpal do akva rostliny a měnil ob den vodu a za pár dní bude po zákalu.
Taky mě ten zákal lehce s hnědým nádechem napadá jako bordel z písku, ale ať tak či tak, čas to spraví, tedy pokud nenastane nějaká neuvážené jednání ze strany tazatelky.

Nálevníci jsou samozřejmě klasika, to je všechno správně, ale tady si nějak nejsem jistý, zda v tom nehraje roli taky nevypraný nebo špatně vypraný písek

Skalky klidně vyndej, ale bude to stejný. Rostliny, čekat až nálevník odezní, číst, číst, číst a až se voda dočistí můžeš vyměnit, před přidáním rybek vyměnit určitě. Tři týdny beru jako rozumnou dobu, aby jsi po přidání ryb za dva dny nepsala do vlákna "hromadný úhyn ryb". Přečti si alespoň jeden z těch odkazů a budeš mít v tom jasněji.

čože ryby až za tri týždne? fúúha ja som chcela už v piatok ísť pre rybky........ a pred daním rybyčiek meniť vodu? nebude zase kalná? nemôže byť kalná z dôvodu tých skaliek? myslím ako drobné čiastočky prachu a tak ...
Filtr nechat běžet nonstop, ryby mají móóře času, nejdříve více těch rostlin a ryby posléze(nejdříve za 3 týdny) přidávat postupně ne všechny najednou, až se vody dočistí, možno měnit 1/3 2x týdně. Před vpuštěním prvních rybek vyměnit vodu, den na to klidně taky, ať je to sichr.
dakujme a filter mam nechat bezat? rybky tam zatial nie su
0 28.01.2013 11:47 veronika – zakalená voda, chrobáčiky a žížaly

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu - zhruba pred mesiacom som objavila v štrku "behať" maličké "chrobáčiky" a dala som vzorku vody známej, ktorej manžel je entomológ, na preskúmanie - vraj sú tie "chrobáčiky" niečo ako dafnie a pre môjho rebrovníka sú neškodné (liezli po ňom a on nič neurobil, nesnažil sa striasť ich zo seba, aj pekne papá). Zdalo sa, že "chrobáčiky" sú na ústupe, lenže dnes ráno som zistila, že voda v teráriu je zakalená a na skle sú ešte menšie "chrobáčiky" (akoby mláďatá) v dosť hojnom počte, a aj dajaké malé tenučké žížaly. Náhodou mi neviete poradiť prečo sa mi voda cez noc zrazu zakalila, prípadne ako odstrániť tie "chrobáčiky" a žížaly? :( Prikladám aj fotku, sú tam vidieť tie "chrobáčiky" :( Vopred ďakujem za pomoc :(
O akváriu nejsou žádný informace, tak by to chtělo co nejvíce, ideál je založit prezentaci a tam to co nejvíce popsat. Co mě tak napadá, nemáš v akváriu nějaký kořeny, který občas rádi barvívají? Jedna fotka kolikrát udělá daleko více než sáhodlouhý slohový cvičení.

0 24.12.2012 16:16 honzulda – Žlutá voda
Zdravím, potřeboval bych poradit. Mám 650 litrové akva. Když vyměním vodu, je průzračně čistá, ale po několika dnech začíná žloutnout a stává se hůře průhlednou. Filtr mam Eheim vnější s dostatečným výkonem pro tak velké akvarium. Vodu používám městskou z kohoutku.
Tak jsem večer svítil a nic jsem neviděl takže nálevník to nebude. Navíc se mi dělá slepá hladina a když jsem ji stahoval ubrouskem tak jsem si všiml, že se ten bordel na hladině rozvíří takže jestli to nebude mít nějakou souvislost. Zatím to asi nechám být a uvidím jestli se to srovná nebo ne.
Byla tam ta prodavačka sama?

Z hlediska odbornosti bych totiž viděl ten problém spíš ve formulování dotazů...kdyby náhodou si dámy rady nevěděly, mají tam minimálně dva chlapy, které jen tak nějaká otázka nezaskočí...

To jestli to je nebo není nálevník si lehce ověříš tím, že až bude v místnosti a akvu zhasnuto, tak posviť do akva baterkou a pokud uvidíš světlý tečky, tak je to on.

Mohlo by jít třeba o toto
rybicky.net/forum/4822 . Pokud před tím zakalením proběhlo třeba silnější odkalování a čištění filtru zárověň, tak by to mohlo sedět, ale to silně teoretizuji.

Stran té možné reakce Ti bude muset odpovědět někdo jiný, já jsem sedlák a jiný hnojení než přes ryby nepoužívám.

0 20.12.2012 13:56
azonic [63] - Rostliny Před čtyřmi dny se mi trochu zakalila voda, když se kouknu ze strany tak je voda jakoby mléčná. Začal jsem přidávat PMFE
www.plantagrow.eu/… zvýšil jsem dávkování KNO3 a PMDD. Může nějaká z těchto věcí na to mít vliv? Jediné co mě napadá, je že jsem to přehnal s PMDD
tak už opravdu nevím, co si mám o té velmi vychvalované akvaristice na Mělníku mám myslet.. prodavačka neví, jaké hodnoty se měří v akvárku a ni neví čím, k tomu zakalování taky neví, neví jak mi může poradit s krevetáriem..

takže inventura provedena!! celkem 80ks rybek..
Jj, zlepšení tam vidět je, neusnout na vavřínech, co nejméně do akva zasahovat, krmit minimálně a pravidelně měnit vodu, to snad není moc povinností.

do většího půjdu určitě, ale až se nastěhuju do novýho domečku, což bude tak za půl roku.. Ještě udělám o víkendu inventuru po těch dramatických úbytcích a doufám, že už to nebude tak hrozný.. mám na profilu tu fotku focenou před 5 minutami, že je to lepší? Omluvte kvalitu fotky, je to z mobilu.. foťák se semnou nekamarádí
Já Tě do novýho většího hned neženu, z výchovnýho hlediska bych viděl jako lepší variantu, to zvládnout v tomto, odladit to ku spokojenosti, nabrousit otruhy a uvidí se.

záleží hlavně na tom, kolik budu mít lováčů na nové větší akvárko..

Tak teď žádný bláznění, zamakej na redukci té rybí osádky a bude to fungovat.

0 22.11.2012 20:55 Miguela ty ryby si ze mě prostě dělají srandu

zítra jsem po zimování zahrady zákazníkovi chtěla jet ke Kučerovi pro nějakou zázračnou léčbu, poslala jsem mu před 2 dny fotku s prosbou stejnou jako na vás, odpověděl? NE!!!!
Můj tip je že nic.

neuvěřitelné foto kvůli těm rybám myslíš? pěkně jsem si nasrala do bot koukám s těma mřenkama..

4 19.11.2012 21:54
Ičin [1405] - Cichlidy A sníženi osádky taky platí!!
A tady ono čtení
www.horacovoakvarium.cz/…
www.akvarijni.cz/…
A i přes zvláštní (a pro mě neuvěřitelné info) doporučuji případnou konzultaci ve Viváriu. Pan Kučera je výborný a ochotný akvarista. Myslím, že i s tím přebytkem ryb by mohl pomoci
V tomto kalamitní případě doporučuji použít přípravek Nitrivec dle návodu, popř. před tím Toxivec. Dojde k rychlému vyvázání škodlivých N látek a tím nitrivecem se dodají nitrifikační bakterie, což je teď nejpotřebnější. To nekrmení platí stále.
Je tady dost odkazů, od toho jsou tady jiní, kteří to sem opět hodí

Jinak obecně platí, že se zaráz nemění voda a nečistí filtr. Další věc je, že se kompletně nečistí akvárko. Odsaje se kal ze dna, doplní se voda a hotovo. Ještě tak otřít sklo od řas

tak teď si připadám jako úplný debžo

takže mi prosím řekněte polopatě pro debžu, jak má co postupně čistit

Odkalovat dno je v pořádku, ale čistit filtr takto často už ne. neustále si narušuješ nitrifikační proces v akváriu. Filtr čisti, až bude jeho výkon o poznání slabší. poloviční výkon filtru, je dobře zajetej filtr. Přečti si ty odkazy co jsem ti dával.
a sme doma!! To je ten problém. Výměna všeho rozbourá celou rovnováhu v akváriu. Pak se můžou namnožit nálevníci, kteří ti zakalí vodu. A jelikož tak přijdeš o bakterie, které přetváří nebezpečné látky na méně nebezpečné, tak se pomalu otráví ryby. Ty méně odolné (neonky, tetry) to odnesou hned, ty odolnější jsou ve stresu a jsou agresivní
Ne, nech to tak jak to je, ono se to dočistí. 2-3 dny nekrmit. Když odkaluješ, tak nečisti ve stejnej moment filtr, ale až třeba za týden a filtr nikdy nečistit dočista dočista, jenom lehce promáchnout a nějakou špínu tam nechat. V případě, že bude nějaká nepatřičná rekace ryb, lapání po dechu, shlukování se u hladiny, tak výměny vody.
Stejné otázky - kdy bylo založeno, bylo měněno dno? Počítám že ne a pak je odpověď "Nic nedělat a počkat"
před týdnem jsem měnila celé akvárko, nevěděla jsem, co s tím kalem. Dno odkaluju při každém čištění 2x do měsíce společně s filtrem, to je špatně??

0 19.11.2012 21:41 katkra – kalná voda
Zdravím, potřebovalal bych poradit.s kalnou vodou.
Odsála jsem nečistoty ze dna a doplnila s odstátou vodou i s přípravkem na úpravu vody, jen voda stále je kalná filtr je čistý,jen jsem odebrala trochu rostlin.a voda stále kalná mám ji znovu vyměnit.Předem dík

Kdy naposledy a kolik vod jsi měnila? Dno pravidelně odkaluješ? Ten filtr nějak čistíš? Kdy naposledy? Nebylo činěno čištění filtru a odkalování dna současně?
a jak se můžu té N látky zbavit? to by mělo být z bobešů od ryb, ne? a s tím problémy nemám

Pokud je ten zákal způsobený nálevníkem, zde je popsáno jak na něj:
wds.cz/…
Ale jak psali kolegové, redukce ryb a nepřekrmit.
Dej tomu těch pár dní klid a potom se bude řešit další, mezi tím čti, zdejší fórum je plný užitečnejch informací. Jak dlouho je to kvárko založený?
Mě nenas** ty peníze, ale že ty ryby chcípaj bezdůvodně, ty krevety mě mrzí dodnes nejvíc, ty jsem viděla normálně ve společenským akvárku bez problému i s cichlidama, ale u mě to prostě nejde

vždycky mi ryby pochcípaly jen odtamtud.. a to jsem pokaždý dávala dezinfekci
Tak to se nestačím divit, to mě na Vivárko nesedí.

tak tam jsem přesně byla!!
Nevím u koho jsi nakupovala, ale u Vás na Mělníce je Vivárium a tam by jsi chybku neudělala.
sakra parmička černopruhá, nevim proč pořád píšu černoploutvá!!

Tady na Mělníku je fakt nedám, tam jsem se spálila hodněkrát (př: při zakládání jsem koupila 10 red cheryn krevet, 4 parmičky černoploutvé a ptám se, když je parma dravec, jestli to ty krevety přežijou, prej jo, vydržely 2 dny a nebyly..

to samé s pavíma očkama, mám skaláru a taky mi říkal, že to není problém, po týdnu byly paví očka bez plutví..) a tady jsem jí bohužel i koupila. Spíš bych to s tou parmou chtěla nějak urovnat

přece tady nebude dělat takový komedie

.
O.K. nejsi ani první a bohužel ani poslední, kdo sem zabloudil až když je nějakej problém. Máš snahu to řešit a to je hlavní. Ty parmy vrať tomu od koho jsi je koupila, nebo daruj do akvaristiky.
Jen jsem kupovala ryby, co se mi líbily, akvaristy jsem vždy informovala o počtu a osaádce ostatních domorodců, ale nikdy mi nic neřekli. Ale to je samozřejmě moje chyba, že jsem na Vaši stránku přišla až na doporučení, to chápu a stydím se za to..

Okamžitě se potřebuju zbavit 7cm parmičky červenoocasé, stala se bossem celého akvárka a ožírá ocasní ploutve, přistihla jsem ji při činu
No, pěkná rybí polívka. Postupoval bych tím nic neděláním, prostě několik dní bych nekrmil, do akvária nijak nezasahoval a nechal to stabilizovat. Podívej se do atlasu ryb na Tvoje chovance a zjistíš jejich nároky, neb pro zdárný fungování akvária bude do budoucna třeba upravit jejich počty. Mrkni se na tyhle odkazy, budou se hodit.
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
0 19.11.2012 19:24 Miguela ok, tak moment prosím počkejte, nafotím akvárko, zaregistruji se
Na nálevníka, je-li to opravdu on nejsou třeba žádný složitosti, tam je nejlepší nedělat nic, prostě nic a nechat akvo si s tím poradit. Žádný krmení a třeba lehce podpořit nitrifikaci, jde-li o akvárko čertváček vhodným podpůrným prostředkem, třeba Nitrivec a čekat a vydržet. Výměny vod jsou v tomto případě kontraproduktivní, prostě musí zafungovat systém. Určitě by se hodilo být zaregitrována a mít prezentaci, protože jedna fotka napoví kolikrát více než sáhodlouhý slohový cvičení.

0 19.11.2012 19:00 Miguela Na jednom webu jsem se dočetla, že na tu mou kalnou vodu způsobil nejspíše nálevník, tak jsem podle instrukcí na dva dny zatemnila akvárko a filtr se vzduchováním jsem nechala jet na plný pecky, chcíplo 7 neonek a 4 tetry krvavé..
Myslítem že by mi pomohla dezinfekce, nebo něco jiného? Už jsem nas*** hlavně kvůli těm rybkám..

já sem ale šťoura :o) sorry

Vidíš a já BA na nasávací koš vůbec nedávám....Chci maximálně točit vodu - pak hold musím častěji drbat předfiltr, ale pro tu čistou vodu to udělám rád
Tím netvrdím, že s BA nebude voda čistá, ale sníží se průtok.
Vesměs souhlasím, ale jsem zastáncem dvojité filtrace
1) mechanická - maximální výkon přes příslušná filtr. media v externím filtru, čistá voda na pohled
a
2) biologická - pomalá filtrace vnitřním filtrem s malým průtokem pro nitrifikační bakterie a stabilitu akva
- ale to je jen můj vkus...
- používám ještě UV lampu za externím filtrem, (ale to mi tu bude spoustu lidí i kritizovat

). Rozhodně bych ten filtr nerušil, přidal další a zdvojnásobil výkon.
Mno je to jedna z možností. zkusil bych k stávajícímu filtru přidat třeba
www.juwelakvarium.cz/…
Druhá možnost je, že jim dost dopřáváš :o) A protože o těchto rybách vím pramálo, nedokážu říct jestli standartně produkují nadmíru odpadních látek.
PS: filt, který máš uvádí, že má průtok 300l - ALE je to bez filtračních náplní a když si vezmeš, že se trošku zanesou, tak to vidím tak na půlku.
- teď ještě koukám, že krmíš gupkama a asi dalším žívým...to je pak možná vyřešený - dravci (masořzavci) produkují hodně detritu a potřebujou výkonou filtraci...
0 13.11.2012 14:50 Miguela A proč vadí více druhů ryb? To nám akvarista neřekl a to jsme většinu kupovali od něj.. To je škoda.. Filtr je na 300l,dostali jsme ho už k avárku,bylo dělané na míru, takže o filtu moc nevím, pod vzduchováním, které je zapnuté 24h je modrá houba, kterou čistíme tak 1x za měsíc,stejně jako celé akvárko.. Vodu jsme nechali odstát tak tu hodinu jak píšete, než jsme jí do akvárka dali.. Kdy je tedy ideální doba na krmení?
Ještě chybí údaje o té filtraci. Ale jinak, máš v té nádrži strašně moc druhů rybek, to není dobré. Rovněž krmení večer není nejlepší variantou. Jen některé rybky seza potravou vydávají na noc. Ta úvaha o odstátí vody a příměr s vodou chlorovanou je také od věci. Zkušenosti říkají, že po výměně i neodstáté vody je v nádrži po hodině vod´jak křšťál. Když tedy nádrž správně biologicky funguje a organismy v ní správně plní svou funkci. Připadne mi, že u tebe tomu tak není. Proto by to chtělo ještě nějakou informaci o technice a údržbě. Takhle jak to máš jen probíhá přirozený proces postupného výběru zánikem.
0 13.11.2012 06:46 Miguela Krmím vipachipsama, granulema pro neonky, tabletama pro sturisomy a vločky a hlavně patentky. Krmím tak jednou za dva dny, ale spíš každý den večer. Odloveny uhnané rybky? Mám je pořád v akvárku, mám je tedy separovat? Velikost je necelých 250l. Zdechlinky pečlivě kontroluju, to je první, co mě napadlo, jestli to není nějakou mrtvolkou,ale ty vždycky vyplavou a vylovím je.
0 12.11.2012 20:59 JagerMaister zdravím, v poslednej dobe sa stretávam s problémom ...

hromadenia výkalov na dne
nádrž: 300l, obyvateľstvo malawi cichlidy - 20ks ... tento problém sa u mňa vyskytol nedávno ... po odkalení je na druhý deň na dne kopa výkalov .. ktoré sú všade po piesku, pod kameňmi, a kvalita vody za zhoršuje a o jej kalnosti ani nehovorím ... môže to byť filtrom ? že nestíha ? mám tam typ Hailea RP 400 a kocka bio molitanu 20x10x10 ... ako to vyriešiť ?
tento filter mám len náplň je iná
www.aquariumparadise.eu/…
čo poviete na tento typ ?
www.aquariumparadise.eu/… .. iné typy ?
Když se mění voda, tak se i odkaluje a třeba čistí filtr? Jak často a čím je krmeno? Jak je to akvárium velký?
0 12.11.2012 19:49 Miguela – kalná voda
Dobrý den, mohl by mi někdo prosííím poradit? Mám už určitě přes rok založené akvárko a najednou z ničeho nic se začala kalit voda, jako když se vymění a nenechá se odstát, taková ta chlorovaná.. I po 50% výměně. Skalára amazonská zlatá má od té doby mezi hřbetní a ocasní ploutví červený flek.. Mřenky nádherné,pákistánské, pruhované, trpasličí najednou nejsou tak aktivní a plavou na boku.. Začaly chcípat neonky a tetry krvavé, opět z ničeho nic.
Další dotaz, co s agresivní parmičkou červenoocasou, je to mrcha,co mi ožírá ostatní ryby, hlavně tetry, dánia už zničila úplně, paví oka taky, je největší z celého hejna, měří 7cm,asi si myslí, že je boss

.
Prosím prosím poraďte, díky Mišel

O.K. Piskořky by jsi měla na burze sehnat. Nepolevit, vytrvat a měnit.

Máš vcelku jemný dno, takže ten nerozloženej bordýlek by měl být na tom dně dobře viditelný, shlukovat se v nějakých dolících. Osobně bych do dna nasadil šneky piskořky, to jsou velmi dobří pomocníci a dělníci dna, konzumují bordýlek a provzdušňují dno. Pokud nebude ten bordel viditelný, tak bych už neodkaloval, aby se do toho dna neustále nerejpalo a i ono mělo svůj klid na zotavenou.
Dělá to na mě dojem, že to je zvejřenej bordýlek(hodně producentů najednou). Když si uvědomíme, že v tom akváriu ne zcela funguje nitrifikace, bakterie nedostatečně ten bordel rozkládají, tak bych to přisuzoval tomuto stavu. Takže to zlepšení by se za pár dní mělo dostavit. Nevím jak proběhla očista akvária poté, co byla odstraněna ta závojnatka, ale přikláněl bych se k lehkému odkalení dna, společně s tou výměnou vody, ve které neustávat a činit tak denně, ty výměny.
0 27.09.2012 16:51 chlebe 
Můžu se ještě zeptat: na rostlinách máme něco- podle mě řasu... Je to spojeno s tím, jak nám zezelenala voda atd...?? Ztratí se to, když vodu budeme tedy každý den vyměňovat atd...jak jste mi poradili??
Přidávám foto, které jsem okopčila z netu (vypadá to úplně stejně)
Ty výsledky bych rozdělil do dvou rovin. Tou první je akutní stav ohrožující obyvatele na životě a tou druhou je odbourání toho zákalu, obojí je podmíněno správnou a řádnou funkcí nitrifikace, která se teď bude upevňovat, takže po tom týdnu té intenzivní péče by mohlo být vidět nějaké zlepšení, chce to trpělivost a nepovolit, teď je důležitej každej den, takže belíky stále v pohotovosti.
Bylo to myšleno tak, že je lepší měnit vodu která má i třeba "vyšší" množství dusičnanů(NO3) který nejsou pro osádku akvária až tolik nebezpečný, jako ony zmíněné dusitany(NO2), kterých se tam za současného stavu bude jistě tvořit nadlimitní množství, protože ne zcela funguje nitrifikace, jelikož bylo najednou přidáno tak velký množství ryb a filtr je velmi ve své činnosti oslaben, takže jedinou smysluplnou cestou je ta výměna vody, která ten ne zcela dobře fungující proces nitrifikace vlastně supluje.
Jinak se omlouvám, ale tento příspěvek jsem trošinku nepobrala:
Je lepší měnit i vyšší dusičnany na vstupu(krmení pro kytky), protože tou výměnou se z akva dostávají daleko škodlivější dusitany, který jsou teď tím nejvíce problémovým N.
Nešlo by to prosím trošku lépe popsat (jak pro blondýnu)

Stránku, kterou jsi mi před měsícem dával jsem pročetla asi 2x . S tím filtrem jsem se to zase dočetla tady někde na fóru... Myslela jsem, že čím častěji properu filtr, tím více se ta špína z vody dá pryč!!! Ale bohužel to tedy nebude pravda... Jinak s tím přípravkem CRYSTAL WATER jsem se taktéž dočetla zde někde na fóru... Takže se snažím řídit radami, ale bohužel se člověk splete...
Mno, tak zítra začnu vyměňovat vodu a za týden napíši, jak to dopadlo, jestli nějaké ryby přežily a zda se voda vyčistila...
Je lepší měnit i vyšší dusičnany na vstupu(krmení pro kytky), protože tou výměnou se z akva dostávají daleko škodlivější dusitany, který jsou teď tím nejvíce problémovým N.
Žádný chcípání z nedostatku potravy se konat nebude, to spíš může nějaká odejít z důvodu, že je načatá zvýšenejma hodnotama N látek a když by se ta voda meněnila, tak by se osádka akvária velmi rychle tenčila. Minimálně za ten měsíc, co máš akvo založený se už jistě dalo stihnout tyto základní neustále opakovaný informace vstřebat, tedy alespoň si myslím.

Připadám si, jako kdybych hrách na stěnu házel ... před měsícem jsem ti do komentářů dával odkaz na
www.akvarijni.cz ... (na internetu není lepšího úvodu do akvaristiky, než je na těchto stránkách) ... stačilo přečíst a (samozřejmě) řídit se tím ...
nepíše se tam nic o Crystal water, ani o praní filtru každý víkend, ani o nasazení takového množství ryb do nového akva ... ach jo ...
Ne obden, ale denně 1/3 po dobu týdne a další týden obden opět 1/3 a na ten filtr ani nesahat. Týden nikoho ničím nekrmit a potom velmi maličko.
0 25.09.2012 19:39 chlebe Písek bych propraný dostatečně... A jo, dala jsem tam všechny rybky najednou- byli jsme u chovatele a on nám jich dal moc. Chtěli jsme původně jen deset, ale on nám to rval a rval a tak jsme si je vzali
Takže to je všechno kvůli rybkám?? Mno asi 5 nám jich už chcíplo a to hnedka druhý den, ale od té doby nezemřela už ani jedna...
Takže mám obden měnit vodu- kolik?? 1/4??

Jinak to zkusím s tím ovzdušněním na noc vypínat a uvidíme no... Děkuji všem moc moc za rady!!!
To chceš říci žes najednou nasadil do nádrže 50 rybek?

V tom případě, i když je měsíc založena, očekávej další problémy. Pokud je chceš redukovat, měň obden vodu. Nějakým ztrátám se přesto nevyhneš. Tak to prostě nefunguje. Pro klidný náběh nádrže je třeba rybky přidávat postupně, aby si nádrž "zvykla".
Přestaň prát každej víkend ten filtr a nech ho alespoň několik měsíců bez povšimnutí, neustále si tak zmenšuješ množství nitrifikačních bakterií. Vyměň větší množství vody a jak jsi na tom se svícením? Jak dlouho svítíš?
0 25.09.2012 18:57 chlebe – SOS pomoc se zelenou vodou

ahojky,
chci se zeptat... Mám už přes měsíc založené akvárium 250litrů, ze začátku jsem tam měla závojnatku a tři sumečky, ale tu jsem už odstranila... Od začátku mám problém s vodou... Měla jsem ho skoro čisté, ale o víkendu jsme vysadily rybky a akvárium úplně zezelenalo :( .
Máme tyto ryby:
cca 6čichavců, 12 parmiček čtyřpruhých, 9 teter černých, 20neonek, 3sumečky, 3 pestřence červené a ještě nějaké rybky... (cca 20) + 5šneků... Voda zezelenala po tom, co jsme vysadily rybky, nevíte čím to je?? Filtr jede 24hodin naplno a každý víkend ho propíráme ve vodě z akvária aby se neztratily bakterie... Nalili jsme tam i nějakou chemikálii, kterou mi doporučili v obchodě, jmenovala se asi Crystal water, ale bohužel to tentokrát nepomohlo :(
Rostlinek tam máme v celku dost a pěkně se už rozrostly, tak si vůbec nevím rady :(
PS: fotka je jen pro představu, jak zelené to je (foceno ze začátku před měsícem, teď je tam 30x více rostlin a jsou velké...
PROSÍM PORAĎTE!!
To bude nejspíš tím, že je akvárium tzv. neusazený a nefunguje tam dostatečně biologická rovnováha. Chce to něco lehce nastudovat.
www.horacovoakvarium.cz/…
www.akvarijni.cz/…
Podle mě to chce jenom dělat věci tak jak se mají a bude to v pohodě. Tuto univerzální radu dávám hlavně proto, že o předmětný nádrži není moc informací a je to čistě moje doměnka.
ryby tam ještě nejsou? Jak dlouho je akvárko založené? Jaký je ten filtr?
0 26.07.2012 16:36 FANY – zkalená voda
dobrý den mohli byste mi poradit? mam akvarium, mam v něm filtr, vzduchové kameny, černo bíle kamínky, 3 větší kameny, 1 hrad pro rybky + 2 vodní kytky, krmivo dávám Tetra Min. a stále se mi kalí voda nevíte čím to muze být?
Tohle tedy neni dobra rada... aby neodkalovala.. dyt pise ze nema filtr.Tohle by casem vedlo zarucene k rasam..
Zacatecnik by se mel imho vyhnout takovejmhle "experimentum" a drzet se toho zakladu. to znamena pravidelne menit vodu a jendou za cas, v tomhle pripade asi jednou za 14 dni odsat kal.
Aby jsi tomu rozuměl, to co tam vidíš je důsledek špatně fungující nitrifikace, takže jestli jsou ryby více u hladiny, než obvykle, tak bych vyměnil 1/3 vody. Jakmile se opět namnoží dostatečný množství nitrifikačních bakterií, tak si s tím zákalem poradí.
oni plavou porad nahore snad to sedne uvidim dik moc
No, tak to jsme doma. Chybka je v souběhu těch činností, hlavně tím současným odkalením a čištěním filtru zároveň, výměna vody za to nemůže. Teď nedělej nic a ono se to za pár dní dočistí, je to jako když nově zakládáš akvárko, taky se dostaví zákal. Jinými slovy, máš načatou biologickou rovnováhu. Sleduj reakci ryb a popřípadě vyměň vodu, to kdyby se nějak sdržovaly u hladiny.
Cus jo jo odkalil jsem no a filtr jsem taky vycistil a porad je to takove matne nevypada to ani ze by to bylo cisteno tak nevim kde je chyba
Co ještě jinýho s tou výměnou proběhlo? Čištění filtru, odkalení dna atd.
0 28.03.2012 16:13 ladis – radu
Cus lidi vcera jsem menil vodu mam 160 l akva. a z toho jsem vymenil 100 l vody a porad to je kalne co stim dik za pomoc
Takhle to je věštba z křišťálový koule.

Chce to co nejvíce informací o akváriu, jak je starý co ryby, technika, krmení, hnojení atd. Prostě a dobře bude nejlepší si založit prezentaci, s uvedením co nejvíc informací, aby ten kdo poradit chce a umí měl jednodušší rozhodování. Jedna fotka je mnohdy daleko vypovídající, než slohový cvičení.

Já jsem jenom dodal pokud by to nepomohlo použít chemii a né cpát ji tam hned!!!!!!!!!!!!
Souhlasím, že to může být krmivem. Těžce nesouhlasím s tou částí o chemii. Za prvé, chemie je široký pojem! Za druhé jsem zarytý odpůrce cpaní jakékoli chemie do nádrží. Kdo chce experimentovat, ať si pořídí malého chemika a né akvárko se živými tvory. Za třetí, ve vážných případech i já zahodím svou pýchu a třeba chemii použiji(např. léčba krupičky). Tento zákal však na vážný případ nevypadá, mi dokonce ani neznáme druh zákalu natož jeho příčinu. Pokud Luis666666 podá lepší info, bude se moct i líp radit.
-3 12.03.2012 20:07 DannyDee – Re: Luis666666
Otázkou je jakého původu je ten zákal, jak vznikl a na to adekvátně reagovat. Dovedu si představit i použití nějakýho podpůrnýho prostředku, jako třeba Nitrivec na podporu činnosti nitrifikačních bakterií, ale to jsou jenom úvahy. Není nic známo o akváriu, kde se ten zákal vyskytl. Chtělo by to více rozvést.

Chci se jen zeptat,když je voda kalná je vhodné do toho cpat ćhemikální rozkoky apod.? nejspíš asi ne,že.
Nekvalitní krmivo dokáže vodu "zaprasit" celkem dobře.
Můžete se zkusit vrátit k předchozímu krmivu.
(Raději se neptám, čím teď krmíte.

)
Jeste me napadla zmena krmeni ale davam jen tolik aby nic nezustalo.
No je jenomze me se to zaclo zakalovat jeste pred tou operaci.
Tu příčinu bych viděl v kombinaci toho odkalení a úpravy náplní ve filtru, čímž podle mě došlo k narušení biologický rovnováhy a výsledkem je ten zákal. Nedělal bych nic a nechal zákal odeznít.
Tak po ctyrech mesicich se mi zniceho nic nejak zacala kalit voda.pred ctyrma dnama kdy uz kal byl celkem festovni tak jsem odkalil a vymenil cca 80%vody jinak odkaluju co 2tydny a menim tak 30-40%vody.Po vymene vody bylo dva dny akvarko ok a zas se zaclo kalit.Mel jsem ve filtru molitan a keramicke krouzky ,ale ty jsem dal pryc a nahradil dalsim molitanem kvuli toho jestli se nahodou nerospousteji.Pridavam NEPRAVIDELNE PMDD a taky CO2 burčak ten jsem ale ted odstavil,ale to asi nema s kalem nic spolecneho.Nemate nahodou nekdo nejakou radu nebo zkusenost.Dik

mimo to bych doporučil zatím nekrmit a nastavil intenzivnější provzdušňování na filtru do odstranění zákalu...
Vypadá to, že děvče trochu překrmilo...nejspíš to rybkám vadit bude. Asi by to chtělo vyměnit dost vody...a možná několikrát.
0 22.01.2012 09:26 Terezka – Voda, banán a kiwi
Dobré ráno.
Žádám vás o radu. Včera odpoledne jsem krmila ancistrusy kiwi, banánem, jablkem a čínským zelí. Voda byla průzračná, ancíci si pochutnávali. Když jsem však k akvu přišla večer, voda byla zahalena do takového mléčného závoje, vše je pokryto takovým mléčným povlakem. Laicky bych řekla, že to vypadá, jako by se banán trochu rozpustil a vše pokryl.
Vše jsem hned vyndala, ale přes noc se situace nezlepšila. Mám starost o rybky - nemůže jim to nějakým způsobem ublížit? Jak byste situaci řešili?
Nádrž - viz. Terezčina Asie.
Děkuji za rady.
Mechu je zatím právě málo, teprve se rozrůstá. Už se to trochu zlepšilo, vyměnila jsem vodu a filtruji.
jestli to nemáš hodně zarostlý tím mechem, tak bych se ještě zamyslela nad přidáním dalších rostlin (těžko radit když nevím jak to akvárko vypadá), rostliny hodně pomůžou s čistotou vody.
Ta voda může být bílá buď z prachu z nového písku, nebo to můžou být nálevníci. Ale i když voda vypadá normálně, stejně v ní může být pro krevetky hodně škodlivých látek, proto je důležitý filtr(který jede neustále), rostliny a pravidelný výměny vody. Dusíkatý látky, o kterých mluvil romant, ve vodě vidět nejdou
O.K. Sleduj krevetky, kdyby byla tendence opouštět akvárium, tak hned vyměň 30% a klidně i více vody, aby se snížila hladina N látek. Tu výměnu vody bych dělal teď pár dní denně, čímž se bude vpodstatě suplovat činnost nitrifikačních bakterií, kterých je tam prozatím málo. Pokud ten filtr nebyl nějakou delší dobu mimo provoz, tak by nějaký výraznější komplikace, když se to bude sledovat a popř. reagovat, neměly nastat.
Je to 60 l akva, filtr stale stejny jako pred vymenou, mam tam javsky mech, asi 20 krevetek red cherry, 3x ancitrus a par sneku.
Jak dlouho byl ten filtr mimo provoz, je to stále ten samý filtr, který byl v původním akváriu, jestli jsem to dobře pochopil. Tu dobu kdy se voda dočistí nelze přesně časově ohraničit, ale obvykle to trvá několik dní. Předpokládám, že jsou v akváriu rostliny, který budou v rozjezdu akvária nápomocny se stabilizací systému. Jak je to akvárko velký a kolik je tam rybek?
Takze filtr mam nechat pusteny ? A jak dlouho tak trva nez bude voda opet "normalni" ?
To akvárium je vpodstatě nově založený a to co popisuješ, je naprosto normální jev u nových nádrží. Filtr nech rozhodně puštěnej neustále. Pokud tam jsou rybky, tak nepodceňuj výměny vody, protože teď řádně nefunguje nitrifikace a budou se Ti tam hromadit N látky. Několik dní bych vůbec nekrmil.
Mam dotaz, menila jsem kompletne dno akvaria vcera vecer, misto kaminku jsem dala pisek + vymena asi 1/3 vody. Doted je voda kalna, takova spis bila, nepruhledna. Zkousela jsem pustit filtr, a nic jen se to mozna o trosku zlepsilo. Je to jen zvyrenim dna, nebo cim to muze byt?
Takže si toho nevšímat?
Achjo , že já vždy něco vymyslím

Beťák to se mnou taky má těžké
někdy ani není potřeba odkalovat (ani nijak čistit dno). Jen měn pravidělně část vody za novou (nejlíp třeba odstátou od minulého číštění ve flašce). To můžeš provádět klidně dvakrát týdně tředa dvě 2litrové petflašky vody, zas tak velké akvárko nemáš tak to bude hned.
Kal na dně se časem začne sám rozkládat a rostlinky budou mít živiny k růstu, jen do toho dna moc nerýpat. Kdyby se tam ten kal opravdu hromadil tak jednou začas jen odkalit trochu zvrchu.
Rybku přitom nech v akvárku, nebude tak stresovaná
Stará voda Ti moc nepomůže. Daleko důležitější pro dobrou kondici akvária je ta operace, kterou jsi nesprávně provedla se dnem. Mrkni se na ty odkazy, pořiď si odkalovač a příště už to dno jenom odkal a nemusíš provádět takto krkolomnou operaci. Teď se zaměř na tu výměnu vody a to denně klidně polovinu akvária po dobu týdne. Vzhledem k tomu, že je to akvárium bez filtrace, tak výměnu vody by jsi posléze měla provádět obden alespoň 30% objemu. Po dobu toho týdne bych ničím nekrmil a o rybku strach neměj, hlady neumře, jenom jí to prospěje.

já jsem tam ale nalila tu starou vodu bez jakékoliv úpravy, to je také špatně?
Tímto způsobem jsi akvárko znovu založila a u nově založených nádrží je tento zákal normální. Tvůj postup udržby je naprosto chybný. Zkus o tom něco nastudovat.
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
Teď budeš muset to vodu měnit denně, tak aby se suplovala ta funkce filtrace a nefunkčního dna.

ještě jednou kal
0 09.07.2011 15:34 hanča – znovu kal

Dnes jsem v zaběhlém akva měnila vodu, mám bez filtru , takže jsem všechnu přesála a růčo přes plátno "přefiltrovala" , když jsme ji ale nalila zpět , šíleně se zakalila a nechce si to vůbec sednout (mylsela jsem, že je to zákal bordýlku ze dna). Co by to mohlo být?
Rybku jsem měla jen vedle v pytlíku, takže jsem ji musela dát zpět,ale mám o něj hroznej strach , že mi umře , kvůli tomu kalu

Zkus dát inzerát že ji daruješ za odnos. Já se takhle zbavuju přebytečných ryb a ryb, které se neumí chovat jak potřebuju

Zatím se vždy někdo našel...
Já bych se nad tou Ampulárkou ve 14 litrech přeci jenom zamyslel.
Neboj ampulárka se jen tak neudusí.
Rostlinek by určitě bylo líp ale ampulárka je někdy ráda okusuje. Zvlášt jestli tam budou ty krevety tak aby se měla kam schovat jinak nemaj šanci (po svlečení jsou ještě míň odolné). Např jávský mech, micranthemum mictanthemiodes, echnodorus tennelus a třeba i nějaký menší kořen.
Z plovoucích třeba pistie, salvinia, nebo limnobium (po těch ampulárka ráda lozí a okusuje je)
Odnes jí do Akva obchodu, oni si jí tam určitě rádi nechají.

0 23.06.2011 12:22 hanča romant napsal: Vodu bych měnil, klidně denně polovinu a tu ampulárku bych tam nenechával, je to dost prasátko a do tak malýho akvárka není vhodná. Roslin můžeš klidně přidat i nějakou tu plovoucí, to mají Bety velmi rády.
Děkuju za rady, když on tu ampulárku nikdo nechce, jinak už by byla pryč

. Asi mi nezbyde nic jiného, než čistit i po šnekovi (když se do té doby chudák bez vzduchování neudusí.
Vodu bych měnil, klidně denně polovinu a tu ampulárku bych tam nenechával, je to dost prasátko a do tak malýho akvárka není vhodná. Roslin můžeš klidně přidat i nějakou tu plovoucí, to mají Bety velmi rády.
0 22.06.2011 21:04 hanča – stejný problém
zdravím, mám týden založené nové akva, zatím bez ryb , pouze mi s rostlinkama přicestovala ampulárka , tak ta tam tak nějak přežívá... Ale včera se mi začalo akvárko turna kalit a dnes je teda hodně kalné( bílý zákal stejný jako u zadavatele). Četla jsem, že je to normální a že to zmizí, za jak dlouho? A mám vodu normálně po třetinách měnit nebo ji nechat stát aby se zabakterizovala?
Akva 14 litrů , bude tam 1bettulák a asi 2 red cherry , bez filtrace , bez chemie , bez všeho... Dno říční písek bílý , 4 mokřanky cherry + 4 řízky na zakořenění . Děkuju za rady
0 25.02.2011 19:52 Stano No svítím tak denně tak od cca od 15 do 22 hodin. akvárko mám na proti balkonovým dveřím tak jim ta jde ranní slunce zařívku tam mám už rok
V těch odkazech co jsem Ti dával o kousek výše je vcelku jasně popsáno co dělat v případě zelených zákalů a jak se zachovat aby se nevracel.

Jak to vypadá se světlem, kolik ho tam je a jak dlouho se svítí? nebude to jedna z možných příčin, společně s vyšší koncentrací hlavně dusíkatých látek ve vodě by to tak být mohlo.
0 24.02.2011 16:17 Stano Já jsem měnil vodu v neděli a dneska už tam není zase vidět radili mi i kapat kysličník 3% ale nějak to nepomáhalo, když čistím vodu tak požívám odkalovací zvon tak projíždím i kamínky
S tou údržbou to chce hlavně pravidelnost. Měnit vodu je podle mě ideál jednou týdně 30% objemu akva, dno odkalovat podle počtu rybek tak jednou za 14 dní, klidně i déle(ale nenabádám k tomu).
0 24.02.2011 15:02 Stano – kalná voda Re: romant
Objem vody je 110l,teplota vody je 25°, mám tam 10neonek asi 10- 15 pavích oček 4ancistrusy pak 2 žlutý přísavky,4 panceřníčky.V neděli jsem ho čistil vypustil jsem tak 80% vody a napustil novou a dal tam 2 polevkové žíce soly.Na rostlinach se začala objevovat tahle řasa jako jsem ji měl ze začátku
planta.aquariana.cz/…
Černá štětičková řasa" - ruducha tak jsem je yhodil ale u kořenu smrděli jako když by hnily měl jjsem je v kamínkach ty co mám v písku jsou dobrý. Udržba ted častěj protože tam není vidět.
Ta řasa si zadej vyhledat Ruducha a na tu vodu nejlépe zabírá UV lampa, avšak to je trošku náročnější na peníze...u mně to bylo kdysi jediné řešení tohoto problému, po dvou měsících neuspěšného boje se zákalem.

Jak je to akvárko velký, kolik je tam rybek, jak často probíhá údržba(odkalování, výměna vody a kolik). Kolik je tam světla.
EDIT: Jak to vypadá s rostlinama? Kolik jich tam je.
0 23.02.2011 17:12 Stano – kalná voda
Dobrý den chtěl bych se zeptat co mám s vodou,měl jsem kalnou vodu a na listech rostlin a na skle černou řasu takový malý štětičky, poradili mi abych ty rostliny vyhodil a dal nový a vysavil akvárko.Vše jsem udělal tak akvárko vydrželo 14 dní čitě pru hledné a bez nečistot. Po 14 dnech začala zelenat voda a ted když jí vyměním je za chvilku zase zelená. jsem začátečník mám akvárko rok pul roku běželo bez problému a ted je takové
Já netvrdím, že musí nutně dojít k otravě ryb při výpadku filtrace. Jen říkám, že vypínání filtru a jeho opětovné spuštění po několika hodinách je zbytečné hazardování s biologickou rovnováhou a následně se zdravím ryb.
Už několikrát jste se tu shodli,(netvrdím že zrovna Vy), že ani při celodenním odstavení vnějšího filtru( vypadek proudu, nezapnutí po údržbě akva) a po jeho znovunajetí bez vyčištění se nic nestane, rybky se neotráví. A z vlastní zkušenosti to můžu potvrdit taky.
0 15.10.2010 10:27 švíco – Re: Haimdol
OK, díky

To záleží na poréznosti substrátu a síle proudění v akváriu. U dobře prokysličených nádrží s porézním neslehlým dnem může být masa bakterií prostoupená celým dnem. Pokud je ale dno slehlé a nepříliš udržované jsou bakterie jen na povrchu a tak se můžeme setkat s tím, že při prohrábnutí dna stoupají k hladině páchnoucí sirovodíkové bubliny a rostlinám černají kořeny. Tam pak právě probíhá to co v odstaveném filtru.
0 15.10.2010 10:14 švíco – Re: Haimdol
Díky za vysvětlení, ale v tom případě žijí bakterie pouze do určité hloubky substrátu, ne? Jinak by byla stejná situace jako v pórech filtru...
Bakterie přisedlé na dekoracích a ve dně mají stálý přísun kyslíku akvarijní vodou i když je pohyb vody malý. Problém je právě ve filtru, protože v pórech hmoty žádný přirozený pohyb vody není a po spotřebování kyslíku se žádný další bez nuceného proudění k bakteriím nedostane.
Ale ony ty bakterie po cca dvou hodinách bez přísunu okysličené vody hynou. Větší problém ovšem nastává tím, že se začnou ve filtru rozjíždět místo denitrifikačních oxidačních procesů procesy hnilobné a vznikají pro ryby jedovaté látky jako je např. sirovodík. Takže pokud filtr několik hodin nejede je nutné vyčistit hmoty. Tak jako tak přijdeme o většinu potřebných bakterií a filtr se musí opět zabíhat. Prostě filtr musí pro svou správnou funkci běžet nepřetržitě.
0 15.10.2010 09:59 švíco – Re: Deathbull
Mě by zajímalo, jak to tedy doopravdy je? Na kamenech, písku apod. taky přece žijí přisedlé nitrifikační bakterie a k nim nic moc extra neproudí a kyslík nedopuje. A žijou vesele a nitrifikují....

Vidíte a já celý život žil v domnění že když se filtr vypne, přestane proudit voda, je málo kyslíku a bakterie hynou...čímž se zastaví nitrifikace a ráno si ten všechen bordel se zapnutím filtru naleju do akvária...asi jsem se spletl..
a filtr se pere v odpustene vode z akvarka (teda ty filtracni media, cerpadlo se da umej pod kohoutkem)... ale elite mini ma hodne malo filtracni naplne, lepsi je nejmensi bublifuk (nekolikanasobne vetsi filtracni medium)... pouzivam ho vic jak dva roky a naprosta spokojenost...
plastove rostliny maximalne do karanteny nebo nadrze na leceni....
zive rostliny spotrebovavaji ziviny a pomahaji vyznamnou merou vytvaret prijemne prostredi pro chovane zivocichy
11l je tak akorat jako vytiracka, bettarium, krevetarko, ci snekarium
a cim mensi akva tim je nutno vic je hlidat a minimalne jednou za tejden poradne odkalovat a menit az 1/2 vody (a dolejvat odstatou, teperovanou vodu)
Vypínat filtr je špatně...moc špatně. Přicházíš o bakterie které v něm chceš mít.
Takže:
1)11 litrů je pro 7 gupek opravdu moc málo.11 l je tak pro několik minikrevetek.
2)Umělé rostliny do akvárka určitě nepatří!!!
- vypínáním filtru to nebude,já filtr pravidelně vypínám(jednou přes den,jednou přes noc) a vodu mám v pohodě
3)Linduš se tě ptala,jak dlouho máš akva napuštěné a ne jestli jsi ho dneska měnil
Příčiny:
a)pokud jsi akvárko založil tento týden-zákal možná vznikl nedostatečným propráním štěrku
b)živorodky mají obecně velkou 'stolici'
Co s tím:
A):1)vyčisti filtr
2)každý týden vyměňuj 1/4 vody
3)vyměň živorodky za jiný druh živočicha vhodného do takovédleho akvárka ;)
B):1)dkal dno a zároveň vyměň 1/3 vody
2)vyměň živorodky za jiný druh živočicha vhodného do takovédleho akvárka ;)
3)pořiď ŽIVÉ rostliny namísto těch umělých!
PS:Nejsem špičkový expert přes akvaristitku,takže tyto rady,co zde píší jsou z mé vlastní zkušenosti a z toho,co bych asi udělal já v dané situaci.Proto doufám že mě místní odborníci neroznesou

0 14.10.2010 18:43 Dejdik dnes jsem ho čistil, nevypínám filtr, 11 litrů, 7 ryb menších ( paví očka atd.), světlo je ok, rosltiny nemám akorát mám umělé
jak dlouho máš akvárko napuštěné, vypínáš filtr, jak je nádrž velká, kolik a jaké ryby, světlo, kytky?
0 14.10.2010 18:33 Dejdik – Kalná voda jakto?
Mám filtr ELITE Mini a zdá se mi že mám kalnou vodu..nevíte jestli to je tak?

stejný problém s kalem jsem měla v nově založeném velkém akvárku, něco přez měsíc než začly bakterie správně fungovat. Ale když tam máš tolik rybek, tak to možná ty bakterie nebudou stíhat nikdy. S řasama už je to složitější
souhlasim, brutalne prerybneno, projdi si atlas a secti minimalni naroky na peostor vsech rybek co tam mas, pak to porovnej s cistym objemem sve nadrze (celkovy objem - prostor nad hladinou-objem dna-objem kytek-objem techniky)
to na ty fotce vypada jak detrit usazeny na nejakem slizu ci co
Teď jsem koukla do profilu, máš to pěkně přecpaný, hodně!

já si nemyslím, že je to řasa. Vypadá to jako znovuusedlej bordýlek. Odkalit a lepčejší fitříček, bych to viděla...

0 01.10.2010 09:48 JuraS O řasách tady na webu je napsáno toho tolik, že by to vydalo na knihu..stačí jen hledat...
3 01.10.2010 09:46
grizly [146] Pokud to není kal, který se ti rozvířil při čištění a znovu usadil na listech, jen to řasa.
1:
špatné dno!!! , pod vrstvu štěrku dej jemnější substrát, například 5 cm křemičitého písku do bazénových filtrů.
2:
Filtr!!! Kde je???? Jestli tam vpravo vzadu, je tak malý, že není vidět. Vetší filtr, např. molitan a filtrační hlavu.
3:
Málo rostlinek!!! Klidně jich přidej co se "vejde". Hlavně rychlerostoucí.
4:
Nepřekrmovat!!! Rybka musí mit pořád hlad, šmejdit po akfárku a hledat něco k snědku....
5:
Žádná chemie!!!Nic na odstranění chloru, nastavení rovnováhy a podobné nesmysly.
6: Nejsem chytrolín a nehraju si tu na všeználka, který všechno ví, zná a všude už byl aspoň dvakrát. Rady jsou psány na základě zkušeností a na počest mrtvých rybek, které nepřežily mou péči.
No a vlastně to nejsou mé rady, jen jsem je tu vyčetl, vyzkoušel a můžu potvrdit, že fungujou.
Tak ať se ti daří mnohem líp než teď.

0 30.09.2010 19:50 pioter16 – Kalná voda

Chtěl jsem se poptat, co by to mohlo být, jestli nějaká řasa nebo sinice nebo já už fakt nevím, voda v akvárku je trošku kalná, bývala čistější a na rostlinách se objevilo to co je na fotce. Dík za pomoct
Dříve se mi při vzduchování taky dělala pěna na hladině a vyřešil jsem to tak že jsem vypnul vzduchování a začal jen čeřit hladinu a bylo po problému. Co se týče bílých nitěk, tak v čerstvě založeném akva mně taky začaly růst a vyřešil jsem to tak že jsem nasadil co nejvíc plovoucích rostlin, měsíc to tak nechám než mi vzniknou nitrifikační bakterie a pak nasadím ryby které tu řasu požerou a je to. S tím zákalem to zkus vyřešit buď jiným krmivem nebo jiným filtračním materiálem. Víc ti bohužel neporadím.
Tak už nevím co s tím, i při malém množství dříve běžně používaného krmiva se voda zakalí a začnou "růst" bílé "nitky" , to snad abych nechal rybičky umřít hlady. Ani ta pěna na hladině při vzduchování není normální.
Budu muset akvárko znovu celé zrušit a založit znovu, tentokrát použiji nový písek (důkladné vyprání v horké vodě asi nepomohlo) a kompletně vyčistit filtr včetně části s keramickými válečky pro bakterie (jen proprat v čisté vodě asi nestačilo). Pokud tohle nepomůže tak ....?
Málo krmit, necpat další ryby.Dánia se většinou drží u hladiny,z toho nic nepoznáš.Místo ryb doplňuj rostlinky,něco nenáročného,co rychle roste.
Krmím ve všední den 1 x a volné dny 2x denně. Pro "sumečky" SERA Spirulina Tabs a SeraViformo, pro beťáka Nutrafin Max a nebo Nutrafin Max minipellets. Dříve jsem 2x týdně dával mražené krmivo a Sera vipagran. Dříve jsem také zkoušel živé krmivo koupené na burze.
"Sumečci" a beťák jsou zatím v pohodě a stále hledají něco k jídlu. Zkušebně jsem dal do akvárka 2 kusy pruhovaných dánií abych vyzkoušel chování rybek, které nedýchají vzduch a dánie se neustále drží u hladiny. NO2 změřena jako 0.
Já jim tam radši nasypu jednou a málo. Někdy ani si nevzpomenu ani na to málo. Když nemám potěr, tak proč taky víc, že...
K tomu bych jen dodal - a jak často krmíš rybky ty? Já je krmím 2x až 3x denně.
Radši jim tam nasypu 3x trošku, než jednou a moc. Pak to nesnědí a ve vodě to dělá bordel (třeba i ten, který zde popisuje).
Vyměň krmení a nebo ho prosuš v troubě, mě tohle (ne zákal, ale nitky) dělali tablety od Dajana. Ještě napiš jak často krmíš a kolik toho tam sypeš, jsou totiž lidi co si pletou rybky s prasetem a futrují je několikrát denně.

Díky všem za reakce a upřesňuji:
- filtr Fluval byl nastaven na 1/3 výkonu a na výstupu je instalován bypass a průtok lze nastavit až k nule.
-ve filtru bylo (mimo originál osazení - molitan, aktivní uhlí, keramické válečky- přidáno odstraňování dusíku (orig. Fluval)
- jednou týdně probíhalo odkalování spojené s výměnou á 1/3 vody
- NO2 (na hranici měřitelnosti) , NO3 (á 12) a pH (á 6,8)- měřeno 2x týdně
- v akvárku je asi 12 různých rostlin
Začátek problémů - neonky se začínají držet u hladiny, nad vzduchovacím kamenem se objevuje nepravidelně pěna, výskyt malých bílých nitek.
Po založení nového akvárka (2.5.) už došlo 2x k mírnému zakalení vody včetně oněch nitek. Zhruba po 6 až 8 hodinách zakalení zmízí a "nitky" pomalu mizí. Pěna na hladině (od vzduch. kamene) s objevuje stále. Rybičky jsem měl v době rekonstrukce akvárka ve sklenici (3 l) a musel jsem je urychleně dát zpět do akvárka.
Byl chyba použít původní písek (i když důkladně propraný v horké vodě) ? Také filtr bylo asi nutno důkladně vyčistit celý (část s keramikou pro bakterie jsem jen propláchl v odstáté čisté voděě). Filtr byl mimo provoz á 5 hodin co jsem zakládal akvárko znovu.
Pokud můžete někdo ještě poradit, tak moc díky !!!!!!!!!!!!!!!
Presentaci udělám až to akvárko uvede do skutečného provozu.
Těch chyb je až příliš mnoho a žádná chemie je nevyřeší. Pokud ti AQ 5 měsíců fungovalo, měl by ses zamyslet cos udělal špatně. Například se vůbec nezmiňuješ jak provádíš údržbu. A to znovuzaložení a hned přidání rybek byla další nestandartnost. Měl by sis něco přečíst o zakládání nádrží a akvaristice vůbec.
prč tam dávat chemii, když mu nefunguje filtrace
ryby uhynuly nejspíše kvůli zvýšené koncentraci NO2
fluval 105 do 40l

vždyť tam nemůžeš mít žádnou biologickou filtraci a v akva mít mixér.
utlumit výkon na cca 40-60l/h (pokud je tedy akva čistý objem 40l)
pomohla by prezentace a taky napsat co je ve filtru za náplně.
a taky kolik je dostatek rostlin?
Přidej buď prezentaci nebo detailní info s fotodokumentací.
Dále viz:
rybicky.net/rady/filtrace dej tam aqutan black water

0 09.05.2010 12:17 Pablo2 – Neustálé problémy s vodou

Po 5 měsících od založení akvárka (40 l - filtr Fluval 105- dostatek rostlin - 6 sumečků - 5 neonek) došlo přes noc k zakalení vody (včetně zápachu) a ůhynu neonek (sumečci bez problémů). Vyměnil jsem 80% vody ale zákal zůstal i na dále. Zrušil jsem akvárko, důkladně vypral písek horkou vodou, rostliny opral v hypermanganu, kořen a kameny vyvařil. Nově založil akvárko a za dva dny přendal sumečky (byly zatím ve sklenici od okurek), voda byla čirá ale za dva dny se zakalila, přestal jsem krmit a za další dva dny se voda vyčistila. Po 4 dnech se přes noc voda opět zakalila a na stěnách a rostlinách se objevil "porost" s krátkých býlích nitek (á 1 mm dlouhých). Dopopledne se voda zvolana vyčistila a "nitky" pomalu také mizí,nad vzduchovacím kamenem je velký "koláč" pěny. Pdobně se akvárko chovalo před tím než došlo k úhynu neonek.
Co to může být ?
Za každou rady předem díky !!!!!!!!!!!!
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 14377x