Plíseň v akváriu
Starší reakce
0 03.10.2011 22:06 René Ahoj, koupila jsem ancíkům Tetra Pleco Wafers, hodila tři pecičky do aqua (54litrů, 24C, 3ancisi, 2pancéři) a nechala to být.Jenže za dva dny jsem si všimla, že se ty pecičky nasákly vodou, částěčně rozdrobily a co zůstalo ležet na dně tak chytlo plíseň! Tak jsem to vylovila a šla koupit Dajana Tablets Bottom, protože z předešlé zkušenosti jsem věděla, že tyhle tablety jsou v pohodě, už jen pro to, že se hned rozpustí. JENŽE tablety se sice rozpustily, ale pokud je nevzal proud a zůstala na dně hromádka, tak taky chytla plíseň.Čím to je?Navíc mám i tak nějak ochlupatělý stonky kytek, což si myslim, že je taky plíseň.Pročetla jsem forum a nezmar to myslim není. Tak nevim co s tim. Prosolit? Nejvíc mě zaráží, že mi tak rychle plesniví žrádlo

Děkuiji za rady

Starší reakce
Ahoj, taky se mi to na tomhle druhu kořenu udělalo. Týden založené akvárium, zatím nezaběhlé kytky. A někde jsem se dočetla - nasaďte tam živorodky a šneky. Koupila jsem ampulárku a šest pavích oček. Tři dny nedělali nic jinýho, než že ten povlak s gustem ožírali. A po třech dnech po povlaku ani památky, rybky kořen sem tam oďubnou a pohoda.
No konečně rozumná odpověď. To, to ale trvalo. Tu výměnu vody chválím a schvaluji všema deseti.

Dobře, budu čekat a měnit pravidelně vodu, snad zmizne.
V tom případě opravdu jen trpělivost, otíky bych tam teď nedával, ancík kdeco vydrží, ale otík ne. Připojuji se k ostatním v tom, že do 14 dnů až 3 týdnů plíseň sama zmizí.
V akváriu bude 6 otíků, 6 pancéřníčků panda, X galaxek, X razborek bornejských a X endlerek. Otíky jsem právě plánoval dát nejdříve za dva týdny. Filtr už mám zaběhlý, takže se bakterie musí usídlit pouze v substrátu, což mi celkem urychlí záběh. Navíc je substrát hodně pórovitý.
Po týdnu můžeš do takhle velkého akvárka už dát 2-3 Ancíky, pokud je chceš chovat. Na plísni si pochutnají a v tomhle počtu Ti pomohou s rozjetím nitrifikace bez rizika otravy.
Jo, moje slabina.

Jo, tak ještě větší čerstváček, tak to opravdu nemá cenu řešit. Krevetky tam samozřejmě takhle brzy nedávej, to by byla škoda. Budeš to muset vydržet a potrénovat základní vlastnost akvaristy, jíž je trpělivost.

Nejedná se o akvárium Shrimps, jde o jiné, kde zatím není nahraná hlavní fotka, takže není vidět. Je to dvoustovka. (100x50x40), založená teprv týden, proto jsem tam ty krevetky nechtěl dávat. Chtěl jsem vydržet alespoň tři týdny, lépe měsíc, než bych je tam dal. Můžu přidat fotku do prezentace, jestli je třeba.
Já myslel, podle názvu akva, že tam krevetky budou bydlet. Pro ně to bude lahůdka. To se nedá přesně určit, jak dolouho se to bude objevovat, ale je to od týdnů až po měsíce.
Většinou zmizí sama do 14 dní, někdy do měsíce. Ale žádný stres.

Dobře, a po jaké době to asi mizí? Taky mě napadlo, jestli bych neměl dát právě pár krevetek do akvária, aby to snědly.
Až tam budeš mít krevetky, tak si pěkně pošmáknou.

Výskyt takovýchto plísní je nejčastější právě v nově založených nádržích. Po hlubších příčinách jsem nikdy nepátral a vsadil na čas a nikdy mě nesklamal.

Ok, aby to nakonec nedopadlo tak, že bude kořen celý zařasený. Jaký je důvoc vzniku té plísně? Nově založené akvárium? Jaká je prevence?
0 22.09.2011 16:26 Fugee 
Zdravím, neví někdo, co je tohle? Mám to jen na kořenech (amano wood, jestli se nepletu), při odstanění se to tam druhý den objeví. Něví někdo, jak se toho zbavit? Díky.
Starší reakce
dobré na zahnívající dno by měli být piskořky, prohrabují písek a množí se jako divý
hmm koukám že už to napsal moucha, a mě to za nejde smazat
na to prohrabavani dna jsou dobre piskorky
jinak v tom filtru a i ve dne zije cely komplex bakterii, plisni a dalsich organismu, tvori urcity ekosystem a nejakou dobu trva nez se vytvori a stabilizuje, prochazi svym vyvojem a my ho pravidelnym cistenim udrzujeme ve fazi pro nas uzitecne a vyhodne, kdy z vody odbourava nezadouci latky, ale neprodukuje jine nezadouci produkty (metan, sirovodik....)
v mistech bez pristupu vzduchu ziji organismy ziskavajici kyslik z ruznych sloucenin obsahujicich kyslik... v prvni rade jsou to denitrifikacni bakterie (redukuji NOx, az na N2), po vycerpani zasob NOx, prijdou na radu organismy redukujici SOx na sirovodik (zapach zkazenych vajec), coz je dosti neprijemny produkt
pro rejpaly, dovolil jsem si to cele dosti zjednodusit
v akvárku hlavně ve filtru (i napríklad ve dně) žijí nitrifikační bakterie které přeměňují pro ryby škodlivé látky (hlavně z jijich výkalů a rozkladu organických zbytků) na takové co už nejsou škodlivé tolik a ty spotřebují rostliny nebo jejich přebytek dostaneš pryč s výměnou vody.
Takže při záběhu akvária je hlavní počkat aby se ty bakterie namnožily do dostatečného počtu, aby zvládly i zátěž až tam budou ryby (je pak dobré přidávat ryby postupně). Takže buď můžeš čekat o něco dýl, klidně 4 týdny než se dostatečně namnoží, nebo to trochu urychlit tak že tam dáš nějakého toho producenta odpadu aby měly co jíst. Někdo i sype trochu sušeného krmení i když je akvárko prázdné. Taky jdou koupit i v lahvičce přímo bakterie ale to taky někteří zpochybňují, v akvaristice je důležitá hlavně trpělivost.
To zahnívání a smrad způsobily anaerobní bakterie, které jsou tam kde není kyslík, tím prohrabáváním tam kyslík dostaneš a jim se tam pak nebude dařit.
Další důležitou činností je pak i výměna vody, nejlíp jednou týdně, s tím klidně už začni. Nejen že odstraníš látky které se můžou hromadit, ale i dostaneš do akvárka další které už rostliny spotřebovaly a potřebují je k růstu
Dobře katterinecko, moc dekuju za radu, ja to zkusim tím zvonem nejak průběžně prohrabávat a doufam že to nebude hnít dál a kdyžtak budu informovat o dalším vývoji.. jinak v tom akvariu občas leze nějaký šnek, ale je hrozne malý, uplná tečka to je jenom, dostal se tam nejspíš s kulovou řasou, vždycky ho celý den nevidím a pak k večeru je na skle.. a zatim tam uz ten tyden žije, a myslim že se i trošku zvětšil.. tak třeba to bude dobré.. Ještě jednou děkuji za radu.
OK, nechám to být. Hodil by se mi třeba názor vóťi, nebo někoho, kdo má taky kořeny z akvária.

tak to párkrát odkal, hlavně v místě kde bylo to zahnilý. Jestli to pokračuje tak to poznáš podle smradu té vody při odkalování. Když to občas prokrábneš tím odkalovacím zvonem jednou za čas tak pomůžeš tomu aby už to dál nezahnívalo.
Na rybky bys měl ještě počkat, ještě aspoň dva týdny, nebo tak za týden tam dát nějakou odolnější rybku na rozběh, či šnečky
No lopatkou jsem vybagroval ten načernalý písek, vyhodil jsem ho a šel jsem pro nový písek na přehradu na pláž a propral jsem ho samozřejmě. Jinak akvárium beží zatím něco pres týden, je to 37l (44x27x31), čistý objem asi <30l, svitim 10w/650lm, a bublátko je rohový eckfilter nano.
květiny:
Egerie densa mockrát >10x
Limnophila sessiflora mockrat >10x
kulová řasa 2x
Cryptocornye parva 1x
Echynodorus tenellus 1x
To jsem pochopil, ten kořen bude časem ještě více nacucanej vodou a to je to, co si myslím, že si s tím poradí, ale třeba se pletu a poradí Ti někdo kdo s něčím podobným má osobní zkušenosti. Já jenom vím, že když jsem máčel kořen ve venkovním jezírku, tak právě v místě kde se dřevo vystupuvalo nad vodu se tvořila nějaká plíseň a postupem času, jak byl ten kořen více nacucanej, tak to zmizelo samo.
Jde to seškrabat nehtem. Není to v akváriu, ale těsně nad hladinou, tak nevím, jak by si s tím samo mohlo poradit.
Neřešil bych to. Jestli to jde třeba setřít, nebo odsát, tak to můžeš zkusit, ale asi se to utvoří znovu, nechal bych tomu čas, funkční akvárko by si s tím mělo poradit samo.
akvárko musíš tak jak tak nechat zaběhnout, akvárko by už pak smrdět nemělo. To si to dno vyhodil a koupil nové? nebo propral? S dobře fugujícím filtrem a rostlinami si už s tím akvárko poradí (ovšem záleží jestli to co tam máš bude stačit, bez prezentace se těžko radí). Jak dlouho je akvárko v provozu?
0 30.08.2011 12:27 Fugee Zdravím, používáte nějaký přípravek, nebo něco takového, na plíseň na kořenech (liáně)? Část liány mi trčí z akvária, a u hladiny vody se mi na liáně drží nějaká bílá plíseň. Co s ní? Co to je? Škodí něčemu? Jak ji sundat?
Ahoj, před týdnem jsem si koupil diky své nevědomosti květinu Acorus pusillus, dva kousky, a po pár dnech jsem zaregistroval ze v nejnižším rohu akvaria se vytvořila jakási bílá mlhovinka, ze začátku jsem myslel že jde jen o nějaký kal a neviděl jsem v tom žádnou spojitost, tak jsem to hned posál hadičkou, ale druhy den to tam bylo znovu.. shodou okolností jsem tady na fóru narazil na článek o nevhodných akvaríjních rostlinách, Acorus byl mezi nimi a já se hned rozhodl koupit nejakou jinou květinku protože jsem se dočetl že Acorus ve vodě příliž dlouho nevydrží. Když jsem se vesele vrátil s Echinodorusem a Cryptocornyjí že si je zasadím místo Acorusu, nevěděl jsem jaké zklamání mě ještě čeká. Když jsem vytáhl ten Acorus ze dna vyvalil se obrovský puch, malem jsem z toho upadnul a zamotala se mi hlava, no byla to hrůza. Hned mi došlo že něco není v pořádku když jsem vytáhl i druhý trs Acorusu a zjistil jsem ze všechen písek okolo zasazené rostliny byl načernalý a hrozně páchnul, dokonce i kameny které byly v blýzkosti měli černé svrny které nešli vůbec umít a ten puch, no ten byl opravdu s velkým P. Musel jsem všechno hned vyměnit a bylo s tím spoustu práce, puch už je jen slaboučký a mlhovinka zmizela.
Chtěl bych se zeptat pokud s tímto máte nějaké zkušenosti, jestli teď můžu do akvária nasadit nějakého tvora, nebo jestli musím provést nějaká opatření aby rypkám nebylo zle? (zatím žádné rybky nemám)
Děkuji za jakoukoli pomoc.
Starší reakce
0 26.02.2011 20:20 Symir01 – Plíseň v akváriu

Zdravím všechny akvaristy a obracím se na ně s prosbou. Mám krevetkárium Aquael 30l. Akvárko je poměrně dobře zaběhlé - 6 měsíců. Za poslední týden se objevila na topítku a na lávovém kameni a na kořenu plíseň - cca 1-2 mm vysoká s kuličkou na konci.
Láva a kořen jsou z předchozího betária.
Jediné co je nové je filtr Aquael Fan Mini. Vzduchuji, výměna vody každý týden 5l - odstátá, Toxivec + Aquasefe. Osvětlení 11W 6500k
Osazení 1x Beta, 6x neonka obecná, 2x ancistrus, 4x pancéřníček - Vím, že je přerybeno, ale vypadá to nádherně a dosud bez problémů.
Ryby zatím také netrpí.
Díky za pomoc
Starší reakce
Tak prvně, jestli je to homeopatička, tak buď tak laskav a nenazývej ji lékařkou, proboha. To je jako by sis u řezníka nechal na špalku useknout palec se zarostlým nehtem a řekl žes byl na chirurgii

Jak tu plíseň vykoumala??? Virgulí, nebo mezi homeopaty oblíbeným štěrcháním??
Do toho akva prosímtě hypermangan vůbec nedávej!!
Mě se po 15 letech objevil atopický ekzém - poté, co jsem založila akva.
Po ráchání se v akva si vždy pečlivě umyj ruce a namaž si je hypoalergenním krémem, to se dá poradit obecně, pokud ti to nezmizí, jdi na dermatologii, nebo aspoň k obvoďákovi. Kdyby se z toho vyklubal atopický ekzém a chtěl bys používat rukavice, silně doporučuju nitrilové, či jakékoliv jiné bez latexu a pudru.
Homeopatička radí sypat do akva hypermangan - tady to vidíte
Já mám taky vždy opuchlé ruce u kloubů popraskané až na krev když se hrabu v akva a plíseň tam teda rozhodně nemám. Prostě mám jenom alergii a neřeším to.
V nově založených akváriích jsou třeba nálevníci a zákaly běžné, pokud to vydesinfikuješ a založíš znovu tak se to bude opakovat

Necht to ustálit, časté zásahy do akvária spíše škodí

Je opravdu možné že máš jen citlivější kůži, já se párkrát hrabal v akváriu kde byla 100%plíseň a nikdy ani pupínek

Ona je homeopatička.Přinesl jsem tam vzorek a nějak to vyzkoumala. Pomůže ten hypermangan?
Mohla by mě ta paní doktorka napsat čísla na sportku?

To že máš vyrážku na rukou ještě neznamená že v akváriu je plíseň, ale hodně lidí má dost citlivou kůži a už jsem zažil u známého že při údržbě akvária se mu dělal ekzém, jen jemu a nikomu jinému kdo se v tom akváriu máchal

Myslím že mu nakonec zjistily nějakou alergii a musel začít provádět veškeré zásahy v akváriu v gumových rukavicích

Od paní doktorky docela zajímavé zjištění. Tos ji měl doma, nebo jsi tu nádrž táhl do ordinace?

Sice pochybuju, že je plíseň primárně z akvária, ale co já vím. Nejsem doktor.
Pokud akvárium vydezinfikujete, že bude jak operační sál, což se ničemu v akváriu určitě líbit nebude, tak se za pár týdnů stejně "zašpiní" a vše se tam znova dostane.

Starší reakce
Diky, spatne listy jsem otrhala, vodu vymenila a budu to sledovat dale

Řekl bych, že se jedná o normální projevy u nově založené nádrže. Ty uhnívající listy rostliny nemusí být způsobeny tou, jak píšeš plísní, ale jedná se pravděpodobně o výměnu listů z emerzních na submerzní(nadvodních na podvodní). Zkusil bych do akvárka dát třeba nějakýho šneka, pro začátek. Vyměnit část vody, taky nemůže ničemu ublížit, ba právě naopak.
EDIT:
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
0 16.02.2011 21:13 Spiroo – Plisen na rostlinach?
Dobrý den,
jsem akvaristka zacatecnik. Pred 5 dny jsem si zalozila asi 100l akvarium (set z Hornbachu), pred 2 dny jsem tam nasazela rostlinky. A na jedne z nich - vypada jako takova nizka trava zelena (bohuzel nevim nazev, protoze mi popisky byly nedopatrenim vyhozeny) se objevily takove bile vlakenka, vypada to jakoby pavuciny vlajici z listu. Listy pod timto sklovati, hnednou a umiraji. Samostudiem tady jsem zjistila, ze rasy a sinice by mely byt zelene, popripade hnede. Takze ze by to byla plisen? Zatim je to nejvice na te jedne, ale uz se to rozsirilo i na dalsi, ty jeste neuhnivaji.. Za par dni jsem chtela kupovat zabihaci hejno rybicek, at je na co koukat, ale ted nevim

Budu vdecna za jakykoli tip nebo odkaz dale.
Starší reakce
Tak pryč s tím, možná by na to mohly zabrat protiplísňové přípravky určené na léčení ryb. Dal bych jeden žvanec do sklenice s vodou a zkoušel bych, co na to zabere.
Pri vyndani z akvaria to tvar rozhodne nezachovava. Je to spise mazlava bila hmota. Asi nejaky druh plisne, vcera vecer jsem se to snazil mechanicky odstranit, tak uvidime co to udela dnes pres den. Take jsem pridal do vody lzici soli.
A jak to vypadá, když se to vyndá z vody? Pokud to na suchu vypadá jako beztvarý blivajz, nejspíš to bude plíseň a jestliže to zachovává tvar, mohla by to být houba.
Plíseň je svinstvo v každém případě, každá vylučuje nějaké látky, často toxické. Houba by nemusela škodit.
Ale upřímně řečeno, tohle vidím poprvé a už vůbec si nedovedu představit, co by houba mohla pohledávat na průmyslově vyráběném pozadí či na živém listě. Houby rostou jen na takovém podkladě, z kterého mohou přímo čerpat živiny.
No, pokud to zmizi samo nebo to nebude nejak poskozovat ryby/rostliny tak budu spokojen. Trochu mne desi, jak se to pres vikend rozsirilo po celem akvariu. Mam to tedy zatim nechat svemu osudu?
PS. Do profilu jsem pridal fotky, ktere jsem vytvarel pri zajeti akvaria kocem zari minuleho roku.
Většina takových věcí v akváriu odejde sama. Pro mě např. bohužel, protože mi to připadá jako zajímavé zpestření. Přeci jen to vypadá jako takový malý plochý korál. =) Však to ničemu neubližuje a pokud to je např. na pár listech rostlin, tak no a co? Však pokud rostliny rostou, tak ty dva lístky určitě oželí a pokud ne, určitě to nebude kvůli tomu.
Pozadi je JUWEL STONE GRANITE, koren a kvitka z Hornbachu, jemny cerny pisek zakoupen od firmy Macenauer. Na vsechny kameny jsem zkousel ocet, takze snad ok. Zkusim se podivat, zda nemam u sebe fotku celeho akvaria, pripadne nafotim a dam do profilu.
A co si tedy o tom myslite? Rad si necham poradit. Akvarko je moje prvni, zabehle cca 4-5 mesicu. Plisen se mi uz tvorila na Anubiasu, pote odehnival koren. Rostlinu jsem roztrhl, oplachnul ve vode a vmacknul do sterbiny korenu. Od te doby jen roste a plisen jsem uz 4 mesice nevidel...
Nicmene ta minula vypadala jako plisen/chomac, tohle je asi nejaka houba.
Přidat reakci
1 ...... 8 9
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 13962x