Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Předřadníky

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Předřadníky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2013 19:18 Muž kacercz [36] – Osram qtp5 2x24-39
Zdravim vespolek,

na akva do prace jsem si udelal dle zdejsiho navodu z el. listy dve rampy, s predradnikem od OSRAMU qtp5, lista je 40x40, 80cm dlouha, k tomu jdou dve 24w T5 zarivky, ted mi prestal fungovat, po zapnuti rozsviti a po cca dvou/trech sekundach zhasne. Jasne neco je v predradniku spatne, ale jsem z tohodle osramu zklaman, kdyz jsem rampy delal, tak mi jeden odesel uz pri vyrobe, ted tenhle. Mate nekdo podobne zkusenosti? Muze se to v te liste prehrat? Ma to max provozni teplotu 75 stupnu, to v te liste snad proboha neni .... chjo ...
Predranik je prilepen/bodove ke spodni strane listy, aby se tam nehybal.

Diky za zkusenosti a rady ci napady ...

PS: reklamance probehne asi bez problemu, pri te prvni ho ani nekontrolovali a rovnou dali novy ... ale je to mega wopruz tu listu rozlit a prepojit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 11:48 - Re: Anubis007
Ak je to náhodou kryt ešte na štartér a tlmivku,vymenil by som štartér a až potom sa púšťal do výmeny žiarivky.
Ak je to na predradník,najčastejšie takto nerozsvecuje žiarivku ak je už zlá.Skús vymeniť,ak nepomôže tak to bude predradníkom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 10:53 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Anubis007
Urcite se to takhle neda identifikovat, da se jen neco predpokladat.

Nejspis to tim nebude, ale jako prvni bych zkusil jinou trubici, abych neco nehledal zbytecne. Nejsem nijak sbehly v konstrukci predradniku, jsem jen jejich uzivatelem, ale vim ze uz dnes umi ledacos a jak se jim neco nelibi ohledne trubice, vypinaji.

No a pak bych sel po predradniku. Vetsinou se daji dost snadno otevrit a pak se podivat, zda nemuze byt problem v tom, ze neco odpadlo od chladice (kterym byva kovove pouzdro toho predradniku). Pokud ne a ani neni videt neco podezreleho na prvni pohled, koupit novy, protoze za ceny co se dnes prodavaji, nema cenu je opravovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 23:33 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Anubis007
tam bude asi elektronickej předřadník, asi bych to ale nechal nějakému známému co si s elektrikou rozumí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 22:58 Muž Anubis007 [22] – Samovolné vypínání zářivky
Prosím, čím by mohlo být to, že se mi samovolně vypíná zářivka, jedná se o zářivku v krytu mp, starší set. Přehřívá se, pokud ano, co mám vyměnit...vypne se a po čase se zase zapne.. zapnutí po noci je vždy před problémů..

děkuji vám za pomoc.
Milan.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 11:57 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Designer
Mel jsem trochu casu, tak jsem se podival po stmivatelnych predradnicich. Ze by primo nekam na svorku poskytovaly vystup 10V nijak obvykle neni, bohuzel...

Ale nemusime plakat, on pulzni zdrojik jako adapterek do zdi bezne stoji od 120Kc, takze bych to nevidel jako velky problem... Dokonce jsou ty adaptery do zdi mnohdy levnejsi, nez relatko s vinutim na 230VAC.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 09:45 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kortezhugo
Fotka k příspěvku Panove, tohle jde prece realizovat milionem zpusobu. Slo mi o to, aby to mohl zapojit uplne kazdy.

Predstavme si, ze do spinacich hodin pripojime relatko s vinutim pro 230V/AC s jednim prepinacim kontaktem... radeji ideove schema ;-) . Ma to ovsem podminku, aby predradnik poskytoval 10V, coz je u nekterych zarizeni obvykle, protoze se pak da primo pripojit potenciometr. Rele je k mani napriklad zde:
www.gme.cz/…

Nic nebrani ani tomu, pouzit dvoje spinaci hodiny, jedny pro rozsveceni a pohasinani nejakym bastlem, druhe pro predradnik s tim, ze samotny predradnik shodim o neco pozdeji, proste jej odpojim az svetlo bezpecne pohasne.

A samozrejme se nabizi i moznost pripojit na 10V z predradniku nejaky monostabil s delkou vystupniho pulsu treba 10h (po pripojeni napajeni vytvori 10h dlouhy kladny puls) a za nej dat RC clanek. Kdyz pak nastavim k predradniku spinaci hodiny na delsi cas, nez je delka toho pulsu, mam to z jednech hodin a z jednoho napajeni cele...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 08:25 Muž kortezhugo [983] Re: Designer
Inač pri tej cene reg.EP by mohol byť už zabudovaný takýto jednoduchý soft-start.A neviem či to musí byť g.oddelene? -možno by stačil aj "transformerless" a to by šlo aj zabudovať rovno do EP.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2013 21:27 Muž Lucky005 [197] Re: Designer
dik za obrazek, podle tveho popisu jsem to mel presne takhle v hlave, jen par dotazu
pokud je predradnik trvale pripojen k siti a na ridicim vstupu je nula tzn zarivka nesviti, vime jaky ma odber predranik?
a pokud bychom rizeni realizovali z 12V adapteru udelame odporvy delic treba R1=1K a trimr R2=10K?


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2013 14:24 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Designer
prehledl jsem že to má mít stmívač.....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2013 14:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Moucha
Kdyz vypnes napajeni predradniku, zarivka zhasne, a to celkem rychle, ne zrovna plynule ;-) .

EDIT: Vubec nerikam, ze je to takhle optimalni, uz jen to, ze pulsni zdroj ma na vystupu pomerne velkou kapacitu a ta se bude taktez vybijet, a to zde pres docela velke rezistory, takze si nelze situaci predstavit tak, jako by tech 24V najednou zmizelo. Jen ukazuji, ze to lze i jednoduse a pokud to nekomu staci... Osobne bych to ridil kusem MCU za par kacek, ale kdyz sem soupnu kus kodu, zacnou protesty kde to vzit, cim to naprogramovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2013 14:19 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Designer
a nestačily by jen jedny hodiny na napájení světla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   25.07.2013 13:54 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Lucky005
Fotka k příspěvku Tak kdyz je to pro vsechny, udelal jsem "omalovanku", kterou snad musi pochopit kazdy :) .
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 20:24 Muž dudak [1885] Re: jmalyska
podle mne jsou predradniky osram spise to kvalitnejsi co se da sehnat, a kdyz je na nich napsano draty 0,5-1mm, tak bych tam 1,5 asi necpal. ja sem s tim nemel zatim zadny problem.
Ohledne stmivani nevim, to jak pise Designer vypada jednoduse, az sem si rekl ze sem se do toho mohl taky pustit, ale jelikoz jsem takovehle reseni cca pred mesicem nikde nenasel a vse ostatni mi prislo drahe/slozite tak jsem nakonec do rampy pridal jeste jednu slabsi zarivku (35w 145cm)s tim ze se nejdriv sepne ona at to neni takovy sok a az potom zbytek, ale je na qti predradniku, takze kdyz bude malo svetla, pujde misto ni 80w
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 19:19 Muž Lucky005 [197] Re: Designer
Ahoj, celkem simpl reseni, ale pro predstavu by mozna nekteri uvitali male schematko, bylo by mozno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.07.2013 11:09 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jmalyska
Za spinaci hodiny das adapter do zdi. Rekneme, ze to bude pulsni zdrojik 24V, protoze tim Ti odpadne nutnost stabilizace napeti, je to proste pevnych 24V. Z plusu tech 24V das 12k rezistor, pak za nej (seriove) jeden konec rezistoroveho trimru 10k a druhy konec na minus tech 24V. Pripojis minus (ze zdroje 24V) na minus (zem) rizeni toho predradniku. Jezdec trimru na ovladaci napeti (tech 0 az 10V). Zapnes to a nastavis si trimrem kolik chces max. svit., pokud max. nastavis podle voltmetru 10V. Vypnes to a ted pripajis od jezdce trimru k minusu (zemi) elektrolyticky kondenzator 1000uF/25V (bacha na polaritu, jeho plus na jezdce trimru).

Predradnik je ted napajeny stale, neni pres spinaci hodiny, ten adapterek (zdrojik 24V) s tim smetim okolo jede pres ty spinaci hodiny.

A ted uz mas co jsi chtel. Hodiny sepnou, plynule se rozsveci. Hodiny vypnou, plynule se zhasi (rekneme necelou minutu). Musis tomu odpustit, ze se to nerozsveci a nezhasi linearne, cemuz se da docela snadno odpomoct, ale to ted v ramci tak jednoducheho reseni neresme. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 01:04 Muž jmalyska [167] Re: dudak
Tak jsem si ho tady koupil, vše funguje, akorát ty konektory jsou docela náchylné na vylomení se z dps a způsob připojení vodičů je katasrtofický, s větším úsilím tam vleze 1,5mm drát, píšou 1mm. Kabely k paticím jsou lanko, takže je třeba bastlit a udělat koiusek drátu a napájet lanko. Pocínované lanko se mi tam nepodařilo dostat tak, aby drželo a aby se mi při zasunování několikrát neohlo :(

Jinak řeším ovládání 0-10V pro tento předřadník, nemáte nějaký tip na automatický stmívač s digi hodinami?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 22:36 Muž Dodin [4] - RostlinyRe: kortezhugo
Takže dneska jsem dal kryt dohromady a zářivky fungují, časem ale určitě dokoupím EP jaky má být. Díky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 14:58 Muž kortezhugo [983] Re: Dodin
No T8 ma 111V - 0.67A
T5 ma 118V - 0.46A
Nie je tam velký rozdiel ale T5 sa budú pravdepodobne viac zahrievať čo bude znižovať životnosť trubíc.Podla mňa najlepšie bude EP vymeniť alebo predať a kúpiť čo treba.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 09:45 Muž Dodin [4] - RostlinyRe: kortezhugo
ANO jsou to 54W T5 Osram
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 09:16 Muž kortezhugo [983] Re: Dodin
Dodin napsal: Ahoj .Mám jednu otázku, koupil jsem předřadník 2x 58W osram ale je to na zářivky T8 a já mám zářivky T5. Bude mi to fungovat nebo ne?díky

A kolko Watové sú tie T5? - 54W? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 22:41 Muž matlala [798] - Rostliny
Tak elektro objasnění T5vsT8 jsou jiné proudy a napětí pro trubice. Trubka většinou má v opačném použití T5 místo T8 a naopak malinko menší životnost. Ale pokud to zvládne EP, asi nebude problém, většinou jsou tak +/-3W pokud to není inteligentní osram
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 21:43 Muž Dodin [4] - RostlinyRe: kacercz
Já jsem ho totiž objednával u nás v elektru, a paní mě místo T5 objednala T8. Ale já si toho všimnul až tet když jsem ho chtěl montovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 21:33 Muž kacercz [36] Re: Dodin
s ohledem na to ze se delai pro t5 a pro t8 zvlast tak asik moc ne, pokud teda nemas nejaky hybridni predradnik, ktery umi oboji. Ale osram dela treba s oznacenim qtp5 a qtp8 a tim se odlisuji. Nejaky elektrikar by mohl objasnit rozdil ve specifikaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 21:21 Muž Dodin [4] - Rostliny – Předřadník
Ahoj .Mám jednu otázku, koupil jsem předřadník 2x 58W osram ale je to na zářivky T8 a já mám zářivky T5. Bude mi to fungovat nebo ne?díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.07.2013 21:36 Muž kortezhugo [983] Re: O.Tom
4roky 12-hodinoveho svietenia je 17520 hodin.No tak to vcelku sedí.Ten EP má EOL - End of life kontrolu životnosti trubice.A po 4-roch rokoch už bude aj viditelný pokles svietivosti.Takže vymenit trubice a tešit sa že ta kontrola ozaj funguje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 20:36 Muž O.Tom [439] Re: kortezhugo
No, přesně to nevím.. ale můžou mít okolo 4 let.
Teoreticky odcházet můžou, ale ještě to nemám zažité :) tak se chci ujistit co se s tím doopravdy děje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 20:22 Muž jmalyska [167] Re: O.Tom
Tohle by mohl dělat předřadník, protože je vadná/načatá/ trubice, píšou to v manuálu a docela bych tomu věřil, elektronika si umí pohlídat co zářivkou "teče" a jak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 19:52 Muž kortezhugo [983] Re: O.Tom
Aké sú tie trubice staré?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 19:01 Muž O.Tom [439]
Měl bych dotaz, mám předřadník OSRAM QTi T5 2x14/24/21/39.
Roky používaný se zářivkami 2x 21W no a mám tu problém.
Po zapnutí se zářivky na pár sekund rozsvítí a pak zhasnou.
Zapojím li tam 2x39W, svítí bez problému.
Dotaz zní, chová se takhle předřadník správně s odcházející (vadnou) zářivkou, nebo je chyba v předřadníku ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.06.2013 22:04 Muž dudak [1885] Re: dudak
pripadne tady, tu to bude mozna lepsi
www.kupzarovky.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2013 22:00 Muž dudak [1885] Re: jmalyska
www.elektroodbyt.cz/…
jen sem tak namatkou zkusil google, s obchodem nemam zadnou zkusenost...
pripadne bych zkusil rovnou oslovit nejakou osram prodejnu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2013 20:00 Muž jmalyska [167] – Předřadník 2x54W stmívatelný
Kluci, nějak se mi nedaří vygooglit stmívací 1-10V el.předřadník pro dvě T5 54W . Nikde to nemůžu najít na eshopu. Help pls

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 21:30 Muž Shanep [3] - Amerika – hledám elektrikáře v Praze?
Zdravím, prosím o radu, příp. kontakt na nějakého šikovného elektrikáře v Praze (ideálně P10, P4, P3, P2), který mi byl ochoten zapojit předřadníky k vodotěsným paticím. Zkoušel jsem to sám, ale páč nemám potřebné vybavení ani zkušenosti, tak to moc dobře nedopadlo a navíc mi to vyhodilo jistče. :-( Moc to spěchá - děkuji všem za rady. Shane

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 12:31 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Designer
jen pozor kdyz se to objednava a pokud se nebere cela krabice, tak si osram nauctuje 100kc za manipulaci s krabici

jinak jsou predradniky (jen na jeden druh zarivky a wataz)a pak jeste univerzalni predradniky (na ruzne druhy zarivek, rozmezi wataze)

chce to projit katalog ja si nasel tyhle Osram QT-ECO 1X18-24W/220-240 S
ebc.kvelektro.cz/…

- pidi rozmery, jak na T8 (18W)tak na T5(24W) apod., teply start, a kdyz zarivka vykazuje divny hodnoty, tak ji proste vypne.... cely (2ks) i s manipulačním polatkem 493,-

jen nejsou vodotesny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 12:27 Muž matlala [798] - Rostliny
taky bych se vzhledem z výbavě těch osramů přiklonil k nim. viz příspěvky níže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 11:44 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Jája
Divam-li se dobre, sel bych do toho OSRAM, druhy link. Uz jen zivotnost ma 2x delsi (100000h), a on si vyrobce sakra rozmysli uvadet mene, pokud z nejakeho duvodu nemusi. Pominu-li dalsi veci, pripada mi OSRAM duveryhodnejsi, ovsem bez naroku na absolutni pravdu, proste je to muj nazor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 11:20 R Žena Jája [1426] - Živorodky
Tak jsem si chtěla objednat předřadník ELXc 418.204 www.sylvania-pro.cz/… . Sice ho mají v nabídce, ale když jsem zadala objednávku, tak mi zavolali, že je nemají a kvůli mě (jako jediná objednávka) je nebudou objednávat, že by jim to leželo na skladě a blalala. Tomu tedy říkám přístup.

Potřebuju tedy poradit, který mám zvolit, budu mít 3x18W:
www.bbelektro.cz/…
www.bbelektro.cz/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 00:47 Muž jmalyska [167] Re: matlala
Jáá, už to vidím. Takže asi 3ks sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 00:17 Muž matlala [798] - RostlinyRe: jmalyska
přečti si níže, odpovědi tam jsou a nemusíš jít daleko
buď 3ks nebo jedne trojitý, vypínat zvlášť nelze, ale to vidíš ze schématu na předřadníku, trubky jsou spojené kombinovaně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 00:12 Muž jmalyska [167] – Předřadník
Bude nějak předřadníku škodit, kdybych zapínal/vypínal zářivky pomocí vypínače, který bude zapojen mezi výstupem předřadníku a zářivkou? Nebo je lepší vypínat/zapínat celý předřadník?
Mám 3 zářivky po 120cm 36W T8 a chci koupit jeden 3x36W - anebo musím koupit 3ks 1x36W?
Tip mám na:
www.e-light.cz/…
Mám sice doma 3 tlumivky na 40W i startéry, ale nemám kondenzátory (jaké?) a patice... Zářivky budou instalovány do dřevěného krytu, mezi krytem a akváriem bude ještě horní krycí sklo.Nějaký nápad jak to vyřešit, zapojit? Chci mít možnost spínat každou zvláště

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2013 16:51 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: invalida
Nevím jestli to platí pro všechny předřadníky , ale já používám předřadník u kterého prodejce přímo píše že zvládne +3W navíc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2013 15:43 S Muž invalida [3881]
Já se zeptám...předřadník je jen na určenou wattáž nebo je možný určitý procento odchylky...nějaký jednoduchý vysvětlení...Nikde sem nic nenašel...zřejmě chybný klíčový slovo :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2013 15:20 Muž Domias [1] - Raci, krabi, krevetkyRe: derb
Ahoj,na rostlinná akvária jsem se díval,možná od nich budu brát set CO2,ale jak jsem psal,mám doma několik zářivek T8 aqua glo a chci je využít a tam mají předředníky jen na T5 s větší watáží...Z.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2013 15:19 Muž Domias [1] - Raci, krabi, krevetkyRe: kus
Ahoj,ta sylavania vypadá dobře,ale na zářivky jsem chtěl takové ty gumové koncovky co se nasadá přímo na ni a uchytí se plíšky jako na reflektor...Z.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2013 10:35 derb Re: Domias
Už jsem to tady na foru někde dával:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Tady najdeš všechno pohromadě a vyjde tě to nejlevněji než to skládat po všech čertech kvůli poštovným. A jsou tam předřadníky Osram jak píše matlala. Pokud máš kryt z akvarijního setu tak použij tohle: www.rostlinna-akvaria.cz/… a novou zářivku jenom přicvakneš k té co tam máš teď.
EDIT: Teďkom jsemsi všiml že hledáš T8 a tam mají jen T5 nejmíň v 24W ale pouvažoval bych raději o těch T5, novou zářivku koupíš za stovku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2013 10:21 Muž kus [200] - RostlinyRe: Domias
když dáš falešnej nákup. tak poštovný s GLS přepravcem skočilo na 428 korun.
Kupoval bych tady: www.sylvania-pro.cz/…
www.sylvania-pro.cz/…
Jinak je tu myslím přímo téma aquario.pl: rybicky.net/forum/17487
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2013 09:53 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Domias
ne, kdysi míval wolsbank nebo jak se to přesně píše a ty se dělaly u nás. Tyhole nevím, ale pro osram mluví řada velkých výhod které jsem i já několikrát zmiňoval, takže je nebudu opakovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2013 22:37 Muž Domias [1] - Raci, krabi, krevetkyRe: matlala
NAšel jsem tam tohle aquario.pl/… kolik přijde pošta z PL,máš s nima zkušenosti? Z.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2013 22:03 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Domias
osram qtp-8 uprčitě bude a patice aquario.pl

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 23 24

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 16131x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14616-predradniky?od=201