Chlorovaná voda
Děkuji ti za tvé info! Přesně takové odpovědi jsem chtěla číst! Chtěla jsem získat názory ze zkušeností jiných akvaristů z praxe. Také jsem chtěla zjistit jestli při částečné výměně vody do zaběhnutého akvária neškodí voda s chlorem. Pro mně to bude určitě jednoduší než někde vystavovat kýble z vodou. Pokud bude akvárium dobře zaběhlé s kvalitním filtrem a velkým objemem pro filtrační media, kvalitním substrátem zarostlým rostlinami, nebude problém to dělat jak ty popisuješ.
Není nic snazšího než si to zjistit u svého dodavatele vody.
www.vakberoun.cz/…
Jinak nevím o tom, že by tu lidem běžně padaly nenáročné ryby a krevetky, kvůli výměně vody z řadu.
A oni nemají na stránkách celý rozbor vody? Praha ho má.
To je hodně špatná rada

Přeci nikoho to nezatíží když vodu nechá odstát 12- 24 hod.Jsou tu tvorové kteří i na stopové množství chloru reagují špatně. A v této době bych si velice dobře rozmyslel napouštění přímo z vodovodu.I v televizi byla reportáž(myslím že z Plzně) a jasně tam bylo řečeno že zvýšily chemické látky na úpravu vody- tak i chlor.
Ale ať si každý dělá co chce ,pak tu zase bude vlákno proč mi padají ryby a další tvorové.
Já osobně si vodu nechávám odstát.
1,18 celková tvrdost [mmol/l]
7,7 pH
17,8 dusičnany [mg/l]
9 hořčík [mg/l]
32,5 vápník [mg/l] Tuto vodu budu používat ve svém akváriu. Je to voda z VAK Beroun.
Nemám žádná vědecká odůvodnění, ale mohu ti říci, že více než deset let, doplňuji vodu v zimě v létě hadicí přímo z rozvodu. Studenou. Rybám i obyčejným krevetkám. Nikdy jsem neměl problém, ten pokles o stupeň maximálně dva si spíše užívají a některé druh, včetně krevetek projevují vysoký množící apetit.

Tou odstátou předejdeš možnému teplotnímu šoku. Ale u nenáročných krevet bych se nebál měnit vodu rovnou, bez odstátí. Já mám obsah chlóru na horní hranici norem pro pitnou vodu. A výměna 1/2 nádrže, s krevetkama ani nehne. A že bych při výměnách vody nějak rozhodil bakterie ve filtru se taky říct nedá.

Dneska se už moc nechloruje a tak to nemá skoro žádný vliv, někdy je trochu desinfekce i prospěšná nemnoží se v akváriu jen ty hodné bakterie.

Dobré ráno. Plánuji 60l rostlinné akvárium. Kromě rostlin tam chci chovat krevetky, hlavně nenáročné druhy,stačí jeden druh. Dále tak tři Krunýřovce jednopruhé a tak deset neonek.Jinak vodovodní vodu co budu používat je z vodní nádrže Želivka. Myslím že tuto vodu používá i část Prahy.
Samozřejmě plánuji malou nádrž. Můžu si tak dovolit nechat vodu pro výměnu někde odstát. Ten kdo má nádrž třeba 300l si nedovedu představit kde by nechával vodu odstát.Ale v tak velkých nádržích 300l se určitě udržuje lepší biologická rovnováha než v nádrži 60l.Proto si myslím, kdo má malou nádrž pro toho nebude problém nechat dva 10l gbelíky odvětrat někde v rohu 24 hod. před výměnou. Pro živočichy v tak malém akváriu to určitě bude lepší, tak i pro bakterie ve filtru. Než šok z chlorované vody! Jinak si myslím co se týče chemie na upravu vodovodní vody do akvária, že kdyby voda obsahovala tolik škodlivin, těžkých kovů a podobně. Nemohli by jsme jí ani pít.
Týden odstáté vody bych se nenapila.Můj kamarád co takhle nechává vodu odstát. To dělá po jednom přečteném článku od nějakého pana Pelikána. Ten prý popisuje, že déle odstátá voda se naplní důležitými mikroprvky. Těchto mikroprvků je kolem nás dost. Proto si myslím že déle odstátá voda do akvária neslouží k pití! Ale jistě je lepší pro bakterie co jsou v akvarijním filtru. Než voda čerstvá ještě s chlorem.Já plánuji nádrž 60l. Čistý objem tak bude 50l. Pro částečnou výměnu vody budu potřebovat dva gbelíky vody.Večer bych je natočila a druhý den večer po vyčištění akvária dolila. Takhle to plánuji dělat.
Napouštěj vodu pomalu rovnou přes sprchovou hlavici a na zázračné přípravky se vykašli. Za ušetřené peníze můžeš koupit třeba další rostlinky.

Zeptal bych se tě asi takhle.
Napil by ses týden odstáté vody?
Záleží kolik vody měníš, jaké máš v akva živočichy a jakou máte u vás vodu. Odstátou vodou nic nezkazíš, alespoň se ti voda vytemperuje na pokojovou teplotu. Ale zase na co sušit někde vodu týden? Prostě nechat pár hodin a šup s tím do akva.
Druhá varianta je použít vodu čerstvou bez úpravy. Na nějakou chemii bych se vykašlal.

Chlór těch v koncentracích, v jakých je v pitné vodě, trápit nemusí. Pokud neplánuješ hodně citlivé živočichy.
0 07.04.2020 22:45 lucias – Chlorovaná voda.
Zdravím. Chci se zeptat jestli je lepší nechat vodu z vodovodu odstát před pravidelnou výměnou vody v akváriu? Než použít čerstvou a upravit jí chemií z akvaristiky? Můj kamarád má 150l akvárium. Nechává vodu odstát v 50l plastovém barelu třeba týden i déle. Vodu používá vodovodní. Želivku
Starší reakce
Ještě mě napadlo, před týdnem jsem koupal anubiase v savu v poměr 1:20 asi 4 minuty. Pak dlouhá sprcha, pak do kýble s vodou, kterou jsem 2x měnil. Tím by to být určitě nemělo, nebo snad ano??
Konkrétně na chlór bych kouknul na nějaký obchod řešící bazénovou techniku.
Poradili by jste mi nějaký vhodný, a přesnější test než ten od tetry. Mě se líbilo, že ukazuje víc najednou.
Ryby nic, ještě tam nejsou, savo do studny jsem dával naposledy před rokem. Do teď mi to chlór nikdy neukazovalo. Předělal jsem AQ 14.3 a první den nic a dnes se mi test zabarvil na hodnotě mezi 0 a 0,8. Zkusím změřit i zítra po dnešní výměně vody a uvidím. Díky za odpovědi, snad na to vylučovací metodou přijdu. Jo a chlór taky není cítit.
No já bych si tak jistý nebyl. Nepřesnost testu je jedna věc (a věřím že u tohoto konkrétního bude enormní) ale reakce bez reaktantu je dost nepravděpodobná.
Nevím, tyhle testy nejsou nic moc přesné. Takže bych si klidně vsadil na nepřesnost testu. Když k té vodě čichneš, tak by jsi při téhle koncentraci chlór měl cítit. Cítíš něco? A co na tu vodu ryby?
Nedáváš do studny Savo? Nebo někdo ze sousedů?
Poradíte mi? Beru vodu ze studny, která je 30m hluboká na piskovci a dešťovku, bydlíme na vsi takže zamoreni že vzduchu je málo pravděpodobně. Přesto se mi při měření objevuje hodnota cl2 na cca 0,8. Nevíte čím by to mohlo být. Měřím Tetra test 6v1. Díky.
Starší reakce
ivo1339 napsal: Další (historickou) možností je použití fluoridů - Německo, USA v 1. polovině 20-tého století s cílem vychovat z národa poslušné stádo.
U některých svých amerických kamarádů akvaristů jsem se setkal s tím, že mají běžně ve vodě zhruba 1 miligram fluoridů na litr (limit pro pitnou vodu je prý u nich 4 mg/l). Vodárenská společnost v Michiganu ve své zprávě (kterou mi jeden ten kamarád poslal) uváděla, že fluorid do vody běžně doplňuje (z důvodu prevence zubních kazů). Nezdá se mi tedy, že by s tím v US přestali. A co vím, tak velmi podobně na tom byli i minimálně na některých místech v Kalifornii (i když z toho asi nelze vyvozovat plošné závěry). To uvádím jen tak pro zajímavost.
Maq napsal: Čili chlorujete chlornanem sodným?
To je asi převažující praxe v obou státech, ne?
Co chloramin? Chlornan sodný je standard, provozovatelům vodovodů pro veřejnou potřebu příslušné krajské úřady podle české i slovenské legislativy nic jiného dnes ani nepovolí; chloramin je sice použitelný (dnes spíše pro jednorázovou dezinfekci např. vodárenské technologie po odstávce před najetím do provozu), ale takto upravenou vodu by polkl málokdo (kdo byl na vojně u chemiků ví, co myslím). Další (historickou) možností je použití fluoridů - Německo, USA v 1. polovině 20-tého století s cílem vychovat z národa poslušné stádo. Ozonizace a UV lampy mají význam pouze jako lokální dezinfekce (nemocnice, výzkumné ústavy), pro provoz vodovodů se nehodí. Stejně tak se dnes lokálně používají elektrolytické technologie vyrábějící chlor z roztoku chloridu sodného; to je desinfekce bazénů, kde nesmrdí "chlor", tedy dichloraminy a trichloraminy z chlornanu sodného nebo chloraminu. Zatím jediný vnitroobjektový vodovod v ČR takto funguje v průmyslovém areálu ve Frenštátu pod Radhoštěm, bazénů je takto desinfikováno už několik desítek (více na stránkách GHC Invest).
Maq napsal: Čili chlorujete chlornanem sodným?
To je asi převažující praxe v obou státech, ne?
Co chloramin?
Neviem, aká je situácia na zvyšku Slovenska ale u nás sa používa oxid chloričitý (chlórdioxid).
Hmm, tak to je opravdu zajímavé. Tomu rozumím asi stejně jako Ty: vodovodní voda => pozabíjí bakterie => molitan se rychleji zanáší tím, co by bakterie jinak sežraly.
Přesto mi to nějak nepasuje. Při mých pokusech se heterotrofní bakterie namnoží (zjistím spoustu amonia) za 5 až 10 dní, i když zahajuji v kompletně sterilním prostředí. Ty dejme tomu sterilizuješ jeden molitan a vložíš ho do živého akvárka plného bakterií. Podle toho by za pár dní měl být plně osídlený...
Vrtá mi to hlavou.

Já mám filtr na kterém vidím jak klesá v poslední komoře s čerpadlem hladina. Podle toho čistím jeden z molitanů.

Popravde som sa presunom komentárov v téme stratil,nakoľko mi neoznačilo novo pripísané v tejto konkrétnej téme.
Sú to veľmi výdatné a kvalitné vodárenské zdroje, s miernou mineralizáciou, ktorá má aj po mikrobiologickej ale aj po chemickej stránke veľmi vhodnú kvalitu na každodenné užívanie a používanie pre človeka. Je tak kvalitná, že pri minimálnom hygienickom zabezpečení a svedomitej údržbe vodárenských objektov a vodovodných sietí nevyžaduje žiadnu inú úpravu a je v súlade so všetkými požiadavkami – hygienickými a legislatívnymi na používanie a ľudskú spotrebu.
Ak sa z času na čas musí použiť dezinfekcia,tak hlavne v jarnom období pri silných dažďoch.Ale ani vtedy obsah voľného chlóru konkrétne v mojom zrdoji nepresahuje hodnotu 0,03 mg/l.
Možno pre niekoho v dnešnej dobe Sci-fi,ale ešte existujú zdroje kde pijeme ozaj čistú ,,pramenitú,, vodu.

Keď to porovnám napr.s Trebišovom.Tam som bol na vojenčine a z vodovodu sa dali polievať len kvety.Normálny človek to nevypil.
To by aj mna zaujimalo...
Asi to není úplně k tématu ale jsou země kde se chlor nepoužívá vůbec a pokud má spotřebitel strach z nemocí pořídí si UV lampu na kohoutek

vaclav napsal: Zkrátila se ale doba dalšího čištění
Podle čeho jsi určoval nebo určuješ dobu čištění? Podle toho jak zasviněný je molitan?
A v těch popisovaných případech se zasvinil rychleji?
Proti baktériám (živým/mrtvým) a celkovému organickému znečisteniu v ňom obsiahnutým. Tu chlór ťahá za kratší koniec a nie je schopný ich vyhubiť všetky. Možno ani zlomok z nich.
Niečo podobné som riešil pri stanovisku k vypúšťaniu komerčných bazénov do verejnej kanalizácie. Aj keby prevádzkovateľ bazéna použil chlór v deň vypúštania (čo je nezmysel) a koncentrácie sú vyššie ako v pitnej vode, tak kým sa to dostane kanalizáciou na ČOV, tak to zreaguje s organikou na trase a biologické čistenie to neovplyvní (samozrejme tam hrala úlohu aj dĺžka trasy).
Párkrát jsem zkusil vyprat molitan z filtru místo ve vodě z akvária ve vodě z kohoutku. Akváriu se nic nestalo protože jsem nevyčistil všechno ale jen část. Zkrátila se ale doba dalšího čištění zhruba ze tří měsícú na jeden. Udělal jsem to několikrát a výsledek byl vždycky podobný. Takže to asi nějaký dopad na (některé) bakterie určitě má a poměrně velký.
Aha, tak to jsem nevěděl.
Nevím jestli jsem otázku pochopil dobře.

Proti čemu má mít ten chlór šanci? Proti bakteriím? Já mám poměrně dost chlorovanou vodu (0,3 mg/l), tak jsem ni podobného ani nezkoušel...
Legionela vzniká v zásobníkoch teplej vody (ale skôr sú s tým problémy v klimatizačných/vzduchotechnických systémoch) a tam tú vodu treba raz za týždeň zohriať na 65+°C. To nemá s verejným vodovodom nič spoločné, resp. len to, že pitná voda sa ohrieva. V minulosti sa to označovalo TÚV, dnes správne OPV (ohriata pitná voda).
Pre akvaristiku sú možno nebezpečnejšie baktérie zo zásobníka ako zostatkový chlór, ale nad týmto sa nikto nezamýšľa.
Ešte na zamyslenie: myslíte si, že keď do vedra s čerstvo napustenou vodovodnou vodou vymácham filter plný bordelu, že ten zostatkový chlór má šancu proti tomuto?

Jasně ten moderátor je celkem dost afektovanej a ten pořad celkově nic moc... Ale o to tam nejde.
Zpět k tvému dotazu. Ptal se jestli tu vodu nějak chemicky "pojišťují". Jak je vidno, ne všude.
Aby bylo jasno, tak já proti chloraci vody nic nemám.
Ale i ve velkých městech jedou bez chloru Vídeň, Hamburk, Berlín, Amsterdam...., a že byly nějaké závažné problémy s mikrobama se říct nedá. Myslíš že v těch městech desítky let hazardují s opravdu zlýma nemocema? Ten chlor ti taky nic nezaručí... Jak psal MichalIV na spoustu míst ho stejně pořádně nedotlačíš... U nás na kolejích se opakovaně vysykla legionella i přes zvýšené dávky chlóru. Vždy zabralo pouze zvýšení teploty vody v řadu.
Nic není černobílé a chlór není samospásný.

Add cena: V té Boleslavi ta voda zdražovala úplně stejně jako ve zbytku republiky, rozhodně se to nijak nevymyká.
Přiznám se, že jsem se na to video ani nepodíval. Přečetl jsem si reakce pod ním a stačilo mi to.
Já jsem na všelijaké ty kecy o zdraví a zdravém prostředí, vodě, apod. docela alergický. Nejraději se k tomu kategoricky vyjadřují lidé, kteří o tom nejméně vědí. A týká se to i médií. Kdykoli jsem nějakému oboru rozuměl, vždy jsem se zhrozil, jaké kraviny o tom psala a říkala média. (Kdysi jsem se například vyznal v "tunelování"... a to bylo hrozné utrpení.)
=
Pokud jde o chlór, myslím že významná okolnost je tato: Ono nestačí sterilizovat vodu ve vodárně. Ona musí dotéct nekontaminovaná až ke spotřebiteli. A to ty "čisté" technologie nezajistí; UV působí jen tam, kam dosvítí, a ozón se neutralizuje náramně rychle. Přitom kdekoli voda teče, mikrobi se vyskytnou a množí. A nemusí ty rozvody ani být "zasviněné".
Ideálem by bylo, kdyby se chlor dal dávkovat tak, aby se vyčerpal metr před naším kohoutkem. Jenže to samozřejmě nejde "trefit". A než riskovat zlé, opravdu zlé nemoci, tak je lepší tam trošku toho chloru mít.
Samozřejmě je možné hulákat, že to je bordel a řešení existuje. Akorát kdo to zaplatí? Ať to navlíknete jakkoliv, vždycky to bude jedině spotřebitel.
Však netvrdím že se to používá a bude používat všude.

Jen poukazuji na to, že to jde. Zásobují cca 65 000 obyvatel, čili nic zanedbatelného. A vodu tam mají levnější než já, kterýmu tam ten chlór cpou horem dolem.

Ale ty tomu rozumíš ze pozice podstatně líp, čili nijak nechci zpochybňovat to co říkáš.
Áno, chlórnanom sodným.
Chloramin sa používal pri čistení armatúrnych šácht a pod.
Čili chlorujete chlornanem sodným?
To je asi převažující praxe v obou státech, ne?
Co chloramin?
To je pilotný program, ktorý z celkového počtu zásobovaných obyvateľov pokryje koľko? 0,0nič %.
Nami dodávaná voda taktiež spĺňa normou stanovenú hodnotu 15 mg/l NO3 pre kojencov. Zvyčajne je 5-7 mg/l. Pstruhov sme tiež využívali na jednom vodnom zdroji, dnes už túto vodu neberieme.
Neviem si reálne predstaviť prestať chlórnan využívať. Znamená to omnoho intenzívnejšie vzorkovanie vody a zvýšené odkalovanie siete - kvalitná pitná voda do odpadu (plytvanie vodou pri stále klesajúcich výdatnostiach vodných zdrojov...). To by zvýšilo prevádzkové náklady (vyššia cena). A stále je riziko, že v póroch zainkrustovaných vodovodných rozvodoch predsa len nejaká ta baktérka nájde pohodlie.
Toto všetko vs 1-2 "cvrky" dávkovacieho čerpadla do 1000 litrov vody?
K osetreniu nasej vody pouzivaju chlornan sodny.
Jsou místa kde už to chemicky nepojšťují, třeba v Bolce nebo v Berlíně
www.stream.cz/… 
0 16.12.2018 21:49 Maq Prašan napsal: Nie všade sa používa chlór.Chlór je už skoro prežitok onej doby....
Tak co se používá?
Pokud jsi měl na mysli různé sloučeniny chloru, tak souhlasím, ale pro nás to v důsledku velký rozdíl není.
A pokud ozón, UV záření nebo něco dalšího, myslím že to není až tak rozšířené; přesněji, i když se to použije, stejně se to ještě nějakých "chlorem" pojistí.
A nebo se mýlím?
Starší reakce
Oceňuji to, upřímně. Získal sis můj respekt.

No,ok,omlouvám se. Ale nejsem chemik co počítá atomy ale jen topič co ví, že na vodárnu
Přijede cisterna s vápenným hydratem. No a zatím jsem se nesetkal s tím, že by se do přírodních vod pro úpravu na pitnou musel přidávat hořčík. Tož asi tak.
Omlouvám se za chyby, tablet.
host napsal: Milý kolego, co tady píšeš za výplody??
Kvůli korozi vodovodního řadu se zvyšuje pH ve vodě pomocí vápenného mléka. Tedy vápenný hydrát jako roztok. Síran železnatý se používá jako flokulant v úpravně a soli hořčíku se nepoužívají vůbec. A podle podle jakého nařízení jsou prvky ve vodě povinné?? Neblbni lidem hlavu.
Neformuloval jsem svůj názor nijak autoritativně ("mám za to...", otazník u síranů). Kdo to ví přesněji, ať nás poučí.
Minimální obsah vápníku, hořčíku a obsah dalších prvků stanovuje vyhláška 252/2004 Sb. Můžeš si to tam přečíst.
Výplod je tak leda "vápenný hydrát jako roztok". Tak tomu říkají možná topiči, ale my ostatní máme hezký a jasný název hydroxid vápenatý.
Pokud se skutečně používá hydroxid vápenatý - a je to docela možné - tak ten ve vodě zreaguje na hydrogenuhličitan vápenatý dávno předtím, než k nám dorazí. Čili nám z kohoutku vyteče běžná sůl vápníku, přesně jak jsem napsal. A pokud je hořčík pod normu, použije se nějaká běžná sůl hořčíku.
Sebereš odvahu k tomu, abys se omluvil?
Naše voda je ještě úplně skvělá oproti tomu co teče třeba v Polsku. Když se bavím s nějakým polským kolegou akvaristou, tak vrchol kvality zhodnotí jako že "tahle voda se dá i pít". Prý to není úplně standard v celém Polsku. Proto tam taky většina lidí používá osmózu k úpravě vody na pití, prodej reverzních osmóz pro akvaristické účely je víceméně okrajová záležitost.
Ďakujem za reakciu. Nemal som konkrétne informacie. Len človek čo nám menil vodomer odmietol vodu čo som mu nalial z vodovodu, s tým že tam lejú nejaké chemikálie kvôli rurkam.
Milý kolego, co tady píšeš za výplody??
Kvůli korozi vodovodního řadu se zvyšuje pH ve vodě pomocí vápenného mléka. Tedy vápenný hydrát jako roztok. Síran železnatý se používá jako flokulant v úpravně a soli hořčíku se nepoužívají vůbec. A podle podle jakého nařízení jsou prvky ve vodě povinné??
Neblbni lidem hlavu.
commik: u centrálního vytápění se používá převážně změkčená voda
(stejná jde do topného systému i na ohřev TUV) a ta nepříjde do kontaktu s použitou teplou vodou!! Jde pouze do výměníku kde předá teplo přes těleso výměníku.
Chemické přípravky proti korozi se používají většinou v domácnostech v topném systému
Přidat reakci
1 ...... 8
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 6662x