Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlorovaná voda

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Chlorovaná voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.12.2018 12:20 Maq Re: Anthrax
Přiznám se, že jsem se na to video ani nepodíval. Přečetl jsem si reakce pod ním a stačilo mi to.
Já jsem na všelijaké ty kecy o zdraví a zdravém prostředí, vodě, apod. docela alergický. Nejraději se k tomu kategoricky vyjadřují lidé, kteří o tom nejméně vědí. A týká se to i médií. Kdykoli jsem nějakému oboru rozuměl, vždy jsem se zhrozil, jaké kraviny o tom psala a říkala média. (Kdysi jsem se například vyznal v "tunelování"... a to bylo hrozné utrpení.)
=
Pokud jde o chlór, myslím že významná okolnost je tato: Ono nestačí sterilizovat vodu ve vodárně. Ona musí dotéct nekontaminovaná až ke spotřebiteli. A to ty "čisté" technologie nezajistí; UV působí jen tam, kam dosvítí, a ozón se neutralizuje náramně rychle. Přitom kdekoli voda teče, mikrobi se vyskytnou a množí. A nemusí ty rozvody ani být "zasviněné".
Ideálem by bylo, kdyby se chlor dal dávkovat tak, aby se vyčerpal metr před naším kohoutkem. Jenže to samozřejmě nejde "trefit". A než riskovat zlé, opravdu zlé nemoci, tak je lepší tam trošku toho chloru mít.
Samozřejmě je možné hulákat, že to je bordel a řešení existuje. Akorát kdo to zaplatí? Ať to navlíknete jakkoliv, vždycky to bude jedině spotřebitel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 11:39 R Muž Anthrax [4787] Re: MichalV
Však netvrdím že se to používá a bude používat všude. ;-) Jen poukazuji na to, že to jde. Zásobují cca 65 000 obyvatel, čili nic zanedbatelného. A vodu tam mají levnější než já, kterýmu tam ten chlór cpou horem dolem. :-) Ale ty tomu rozumíš ze pozice podstatně líp, čili nijak nechci zpochybňovat to co říkáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 11:30 Muž MichalV [327] Re: Maq
Áno, chlórnanom sodným.
Chloramin sa používal pri čistení armatúrnych šácht a pod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 11:15 Maq Re: MichalV
Čili chlorujete chlornanem sodným?
To je asi převažující praxe v obou státech, ne?
Co chloramin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 09:39 Muž MichalV [327] Re: Anthrax
To je pilotný program, ktorý z celkového počtu zásobovaných obyvateľov pokryje koľko? 0,0nič %.
Nami dodávaná voda taktiež spĺňa normou stanovenú hodnotu 15 mg/l NO3 pre kojencov. Zvyčajne je 5-7 mg/l. Pstruhov sme tiež využívali na jednom vodnom zdroji, dnes už túto vodu neberieme.
Neviem si reálne predstaviť prestať chlórnan využívať. Znamená to omnoho intenzívnejšie vzorkovanie vody a zvýšené odkalovanie siete - kvalitná pitná voda do odpadu (plytvanie vodou pri stále klesajúcich výdatnostiach vodných zdrojov...). To by zvýšilo prevádzkové náklady (vyššia cena). A stále je riziko, že v póroch zainkrustovaných vodovodných rozvodoch predsa len nejaká ta baktérka nájde pohodlie.
Toto všetko vs 1-2 "cvrky" dávkovacieho čerpadla do 1000 litrov vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 06:56 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Maq
K osetreniu nasej vody pouzivaju chlornan sodny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 22:13 R Muž Anthrax [4787] Re: Maq
Jsou místa kde už to chemicky nepojšťují, třeba v Bolce nebo v Berlíně www.stream.cz/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 21:49 Maq
Prašan napsal: Nie všade sa používa chlór.Chlór je už skoro prežitok onej doby....
Tak co se používá?
Pokud jsi měl na mysli různé sloučeniny chloru, tak souhlasím, ale pro nás to v důsledku velký rozdíl není.
A pokud ozón, UV záření nebo něco dalšího, myslím že to není až tak rozšířené; přesněji, i když se to použije, stejně se to ještě nějakých "chlorem" pojistí.
A nebo se mýlím?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2017 20:37 Maq Re: Host
Oceňuji to, upřímně. Získal sis můj respekt. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.05.2017 20:12 Host Re: Maq
No,ok,omlouvám se. Ale nejsem chemik co počítá atomy ale jen topič co ví, že na vodárnu
Přijede cisterna s vápenným hydratem. No a zatím jsem se nesetkal s tím, že by se do přírodních vod pro úpravu na pitnou musel přidávat hořčík. Tož asi tak.
Omlouvám se za chyby, tablet.

Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2017 19:56 R Muž ctibum [6926] Re: Maq
Vubec nechápu, o čem vy dva píšete, ale mám tyhle debaty děsně rád... :) Doufám, že to host nevzdá... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   15.05.2017 19:23 Maq Re: host
host napsal: Milý kolego, co tady píšeš za výplody??
Kvůli korozi vodovodního řadu se zvyšuje pH ve vodě pomocí vápenného mléka. Tedy vápenný hydrát jako roztok. Síran železnatý se používá jako flokulant v úpravně a soli hořčíku se nepoužívají vůbec. A podle podle jakého nařízení jsou prvky ve vodě povinné?? Neblbni lidem hlavu.

Neformuloval jsem svůj názor nijak autoritativně ("mám za to...", otazník u síranů). Kdo to ví přesněji, ať nás poučí.
Minimální obsah vápníku, hořčíku a obsah dalších prvků stanovuje vyhláška 252/2004 Sb. Můžeš si to tam přečíst.
Výplod je tak leda "vápenný hydrát jako roztok". Tak tomu říkají možná topiči, ale my ostatní máme hezký a jasný název hydroxid vápenatý.
Pokud se skutečně používá hydroxid vápenatý - a je to docela možné - tak ten ve vodě zreaguje na hydrogenuhličitan vápenatý dávno předtím, než k nám dorazí. Čili nám z kohoutku vyteče běžná sůl vápníku, přesně jak jsem napsal. A pokud je hořčík pod normu, použije se nějaká běžná sůl hořčíku.
Sebereš odvahu k tomu, abys se omluvil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2017 16:12 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: commik
Naše voda je ještě úplně skvělá oproti tomu co teče třeba v Polsku. Když se bavím s nějakým polským kolegou akvaristou, tak vrchol kvality zhodnotí jako že "tahle voda se dá i pít". Prý to není úplně standard v celém Polsku. Proto tam taky většina lidí používá osmózu k úpravě vody na pití, prodej reverzních osmóz pro akvaristické účely je víceméně okrajová záležitost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2017 16:05 Muž commik [0] - Holandske AkváriaRe: host
Ďakujem za reakciu. Nemal som konkrétne informacie. Len človek čo nám menil vodomer odmietol vodu čo som mu nalial z vodovodu, s tým že tam lejú nejaké chemikálie kvôli rurkam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.05.2017 15:34 host Re: Maq
Milý kolego, co tady píšeš za výplody??
Kvůli korozi vodovodního řadu se zvyšuje pH ve vodě pomocí vápenného mléka. Tedy vápenný hydrát jako roztok. Síran železnatý se používá jako flokulant v úpravně a soli hořčíku se nepoužívají vůbec. A podle podle jakého nařízení jsou prvky ve vodě povinné??
Neblbni lidem hlavu.

commik: u centrálního vytápění se používá převážně změkčená voda
(stejná jde do topného systému i na ohřev TUV) a ta nepříjde do kontaktu s použitou teplou vodou!! Jde pouze do výměníku kde předá teplo přes těleso výměníku.
Chemické přípravky proti korozi se používají většinou v domácnostech v topném systému
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2017 14:39 Muž maculak [43] Re: Maq
Napouštím už přes 10 let přímo z kohoutku a nikdy žádný problém, naposledy včera jsem měnil dvě třetiny vody ve 450 l...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.05.2017 11:48 Maq Re: commik
Nevím jestli se u vás používají nějaké neobvyklé chemikálie za tím účelem; pokud ano, zajímaly by mě podrobnosti.
Nicméně úprava pH směrem nahoru (nad 7) z důvodu prevence koroze je docela běžná věc a mám za to, že se pro to používají běžné soli vápníku a hořčíku (snad sírany?), kteréžto prvky jsou v pitné vodě povinné.
Čili z toho bych si určitě těžkou hlavu nedělal (pokud mi nevadí tvrdost).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2017 11:04 Muž commik [0] - Holandske AkváriaRe: Nicky
K panelákovej teplej vode by som mal jednu poznámku. Aspoň ta naša ide z centrálneho zdroja kde sa pridávajú chemikalie proti korózii rúrok. Preto ju do akvária nelejem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2017 06:49 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: lacewings
Teda, děkuji za obsáhlé vysvětlení :) do akvaristiky mě zasvěcoval děda, možná proto ty zpátečnické postupy. A u nás v paneláku tedy voda smrděla chlorem až za roh.

Aktuálně mám vodu ze studny, takže jde taky rovnou z kohoutku, z paneláku už jsem dlouho pryč.

Omlouvám se tímto za dezinformaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   15.05.2017 00:02 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Nicky
Nicky napsala: ještě bych tu zapátrala po informacích o chlóru ve vodě. jestli máš vodu z řádu (napojenou na městský vodovod), je chlórovaná a to rybkám nedělá dobře. proto se nechává odstát, aby chlór vyprchal
-již jsem zde váděl info ohledně chloru ve vodovodním řádu
-rozdělím to na tři stupně, aby to bylo srozumitelné
-zbytkové množství chloru nacházející ve vodě ve vodovodním řádu, není při současné normě pro ryby škodlivé,působí jako antiseptikum,

-odstávkou nebo dodatečnou úpravou může sice vzniknou ve vodovodním řádu i silnější zbytkové zachlorování vody ,které lze vnímat jak chutově tak i čichově,ale ani zde se většinou nemusíme obávat,ale je třeba se mít na pozoru, protože se uvolnuje pomaleji,je to tedy odvislé od poměru množství vyměněné vody, opět antisepticky pozitivní účinek,

-pak je tu silné, až pačlivé zapáchající zachlorování,známé z uzavřených plaveckých bazénů. tento typ použití chloru je již pro většinu akva. ryb smrtelný

-záměrně zde nepoužívám jednotky ,aby nedošlo k experimentům s chlorem,jako antiseptického přípravku k bakteriální léčbě, desinfekci nebo použití, k odstranění řas

- v dřívější době byla úprava vody nejednotná na základě použité technologie, proto přetrvává názor o nutnosti odstáté vody pro použití. Jedná se setrvalost,která je převzatá , skutečnost v dnešní době zcela jiná. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   14.05.2017 21:31 Muž pedro144 [40] Re: Nicky
Nicky napsala: je chlórovaná a to rybkám nedělá dobře
Hodně lidí tady na fórech píše o tom, jak doplňují vodu hadicí přímo z kohoutku a rybám je to jedno. Když má někdo třeba akva s 600l vody, tak kde vzít každý týden 20 kbelíků odstáté vody, že...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2017 16:30 Žena Nicky [195] - Labyrintky
ještě bych tu zapátrala po informacích o chlóru ve vodě. jestli máš vodu z řádu (napojenou na městský vodovod), je chlórovaná a to rybkám nedělá dobře. proto se nechává odstát, aby chlór vyprchal

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.05.2016 14:22 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: martinakva
Odkud jsi? Na většině území ČR není s chlórem problém a je možné rovnou napouštět. Já v Ostravě měním 50% vody mého 450l akvária každý týden bez problémů. Akorát napouštím pomalu - cca 4 hodiny přímo z vodovodu hadicí.
Doporučuju se poptat akvaristů z okolí, zda mají s lokální vodou nějaké špatné zkušenosti a pokud ne, netřeba chlór řešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.05.2016 14:18 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: martinakva
A je opravdu nutné řešit chlor ve vodovodní vodě?
viz. článek pana Slabocha z e-akvária (e-akvarium.cz/…) číslo 29 strana 20 (konkrétně o odstáté vodě na straně 22)

Já točím z vodovodu přes kbelík zrovna do akvária už několik let ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2016 13:26 martinakva
Nemáte někdo zkušenost s napouštěním vody přes uhlíkový filtr, který by měl odbourat chlor, ale krom toho to odstraní i další prospěšné prvky jako železo dusičnany apod. Má to význam ?
Jedná se mi o velké akva, kde není možné nechat odstávat nebo kontrolovat vodu, půjde to přímo do akva.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2015 10:59 Muž RBeil [174] Re: jiri609
Ja mam natáhnutou hadici z vany až k akva (cca 15m). Napouštím takhle asi už rok a v pohodě. Navíc hadici využívam i k odkalování, člověk aspoň nemusí chodit s kýblama...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2015 20:38 Muž jiri609 [91]
vodu na výměnu napouštím přes sprchu do kýblu, odhadem dle ruky přímo nadstavím teplotu na sprše, a ihned dávám do akvária... pokud nemáš nějaké náročné rybky, nebo krevetky, určitě není problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2015 20:28 Muž Rakvista [20] Re: KarlosS
Díky,ale když stačí jen napouštět sprchou tak to nebudu komplikovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2015 20:25 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: jiri609
Díky. Síce veľmi tým chemickým rečiam nerozumiem, ale pretrepaniu a prevzdušňovaniu áno ;-) Vaňou síce veľmi trepať nebudem, zato zvyšný bublinkovač mám ;-). I tak ma však zaujíma, koľko vyprchá z vane za cca 10 hod. Vodu i tak musím nechať postáť, aby sa aspoň trochu ohriala... Ide mi o to, či je bublanie, mojom prípade, nutné (je mi jasné, že neuškodí)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2015 17:17 Muž jiri609 [91] Re: slavko
ten lze z vody také lehce "vyvětrat" /informace dle vzoru kolegy.../ ;-) cs.wikipedia.org/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2015 08:52 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Rakvista
chlór ti odstraní i aktivní uhlí ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2015 23:35 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: slavko
Hups, stratil sa mi tam kyslík, pýtal som sa na ClO2, nie prostý plynný Cl2...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2015 22:33 RBSC
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2015 22:24 Muž jiri609 [91] Re: slavko
nejsem si úplně jistý, ale nejspíš nedávkují přímo chlor ale nějakou chemikálií, která teprve chlor uvolňuje /něco na způsob "chlorovaného vápna"/...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2015 21:16 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: romant
Viem, že akékoľvek zvírenie vody výrazne urýchlilo vyprchávanie chlóru, toho klasického, po ktorom fajne smrdela voda. U nás gšak dávajú Cl2, ktoré oi. vyprcháva oveľa pomalšie. Neviete niekto, čo ten zaujímavý technický termín "oveľa pomalšie" znamená trochu presnejšie? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2015 20:43 Muž Rakvista [20] Re: romant
To vážně stačí? coze no co bych také čekal každé geniální řešení je jednoduché palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.06.2015 20:41 R Muž romant [27987] Re: Rakvista
Natočit přes sprchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2015 20:38 Muž Rakvista [20] – odstranění chlóru
Zdravim mám tradičně blbej dotaz :) Dá se nějak odstranit chlór krom RO a odstátí vody,ale tak aby byla stále voda použitelná do akva?Nejlépe bez použití přípravků na odstranění chlóru.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2015 08:04 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: RBeil
Nesmíte věřit každé hlouposti. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2015 16:14 radim Re: Iacobus
www.pvk.cz/…
dole...Úpravna vody Želivka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.04.2015 10:12 jamajcan Re: Iacobus
Já, když jsem chtěl vědět přesně tuto informaci/jestli se u nás v Opavě desinfikuje voda pomocí chlóru, nebo UV lamp/, tak jsem si zavolal přímo na tel. vodovodů a kanalizací a velice ochotně mi odpověděli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2015 10:03 Arthur Re: radim
děkuji za kázání, ovšem na předmětných stránkách jsem byl, a nenašel nic konkrétního, pouze zcela obecné řeči o tom, k čemu je chlor ve vodě www.pvk.cz/… , kde se o konkrétní technologii jeho přidávání nic nepíše


takže pokud špatně hledám, rád bych přesnější odkaz, děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   10.04.2015 03:53 radim Re: Iacobus
najít to na netu zabere stejně času, jako napsat tvůj dotaz... říká se tomu lenost, ale jinak "Pražské vodovody a kanalizace"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2015 02:44 Arthur – Chlorování pražské vody?
Nevíte někdo, jakou technologii se přesně desinfikuje pražská voda? Plynný chlor? Chloraminy? Oxid chloričitý?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2015 20:39 Muž patamatix [408] Re: reklama
Taktéž měním přímo z vodovodního řádu přes hadici 1/3 vody a nikdy jsem nezaznamenal jakýkoliv problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 20:31 zvedavka Re: RBeil
No, pro mě je pozitivní, že to podle všeho rybky snesou a nemusím přemýšlet nad dopravou nechlorované vody z domova. Díky všem za reakce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 19:55 Muž RBeil [174] Re: romant
Mi bylo řečeno že to je chlór :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 19:46 R Muž romant [27987] Re: RBeil
To, co si myslíš že je chlór jsou stlačený plyny z vodovodního řadu, který se tím natočením uvolní a ty je takto pozoruješ. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   09.04.2015 19:43 Muž navik [908] - SumciRe: RBeil
RBeil napsal: ...napouštím i 70% vody a bez problému, bublinky chlóru přez noc zmizí...

...kdyby to byly opravdu bublinky chloru, tak by se to bez problému neobešlo ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 18:15 Muž RBeil [174] Re: reklama
Napouštim přez hadici z koupelny přímo do akva a při důkladne očistě napouštím i 70% vody a bez problému, bublinky chlóru přez noc zmizí...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 8

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 6637x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14604-chlorovana-voda?od=101