Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlorovaná voda

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Chlorovaná voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2021 21:58 Muž MartinH [165] - L144 závojRe: PetrO
Montér do potrubí asi těžko, ale někde v úpravně do té celé větve nejspíš pustí více chlóru, ale tak podrobně do toho nevidím. Jen vím že když je potřeba je možnost ten chlór zvednout , což se také dělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.02.2021 21:50 Muž MartinH [165] - L144 závojRe: _ucx_
A můžu se zeptat jaká FAKTA jsem měl uvést? Hned na začátku jsem psal, že se ta informace ke mě dostala, ne že já byl postiženej a co jsem věděl to jsem napsal. Reakce na to byla, že se dá chlór ve vodě měřit ať dám hodnoty. Super komentář, ale co tím dotyčnej chtěl říct? Naznačoval snad, že nevím, že se dá obsah chlóru ve vodě měřit? To samozřejmně vím. Dále tam stálo, ať dám měřený hodnoty. Neznám způsob jak změřit obsach chlóru ve vodě jen z informace, že je zrovna voda v Praze více chlórovaná. Ale netvrdím, že znám všechno, třeba to jde, co já vím. Ten 1. komentář byl úplně zbytečný, prostě takové to hlavně si rýpnout a je jedno, jestli je to logické nebo ne.

Kdyby dotyčný chtěl mohl komentovat přeci úplně jinak, kdyby napsal třeba: "Máte možnost změřit obsah chlóru? Ať víme na čem jsme?" Odpověděl bych: "Bohužel nemám ani měřák, ani nejsem připojen k městské vodě, je mi líto." Hned by to znělo jinak, nemyslíte? To ale dotyčný neudělal a jeho styl se mi vůbec nelíbí.

Chtěl jsem jen upozornit na aktuální stav a ať si dají akvaristi z Prahy pozor při výměně vody, aby nepřišli o ryby jako jiní. To je vše a jestli někomu chybí přesnej popis jak a od koho to vím, tak né že by to bylo tajné, ale přišlo mi zbytečné o tom psát. Mělo to být pouze rychlé jasné a krátké varování a ne slohová práce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.02.2021 21:48 Jan Bísek Re: lenkalor
Můžu se zeptat laborantek znovu za 2 měsíce, až tam služebně pojedu. Laborantky vidím pokaždé, technika, který mi říkal o rekonstrukci už asi ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2021 21:43 Žena lenkalor [583] Re: EllaAtáta
Wikipedie : ... Ve vodných roztocích oxid chloričitý existuje jako rozpuštěný plyn, je však velmi těkavý a může být snadno odstraněn provzdušňováním nebo intenzivním třepáním.
Jestli tedy lze věřit Wikipedii. Také tam ty informace dodávají většinou informovaní amatéři. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2021 21:35 Jan Bísek Re: vaclav
My jsme v klidu, vodu upravujeme, nenecháváme stát. Jestli je Podolí záložní i po rekonstrukci a zvýšení výkonu, to nevíme. Želivka 1500, Vltava 500. Ještě říkal 3.zdroj, ten si nepamatujeme. Víc informací nemáme. Pán měl málo času :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2021 21:30 R Muž vaclav [15031] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: EllaAtáta
Podolská vodárna je záložní a dodává vodu jen nízkému počtu okolních obyvatel je to nejměkčí voda v Praze. Platí pro ní stejná pravidla jako pro ostatní takže bych byl v klidu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2021 21:23 Muž PetrO [804] Re: MartinH
rak napsal: Když je havárie tak tam dávají chlor jako okamžitou desinfekci potrubí.
MartinH napsal:Přesně, a když to pustíte do akva bez odstátí a při větší výměně...
Takže jestli to dobře chápu, po opravě havárie vodovodu se vodovodní řad preventivně ošetří (přechloruje)?
Jakože, montér - dělník aplikuje kýbl čehosi do právě opraveného potrubí?
Prosím, mohl upřesnit tuhle Vaši myšlenku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2021 21:19 Jan Bísek – nová voda
Fotka k příspěvku Mám informaci, že Podolská vodárna po rekonstrukci začne, nebo začala, dodávat 500 vteřinových litrů vody z Vltavy. Vzhledem k tomu, že to bude asi nejšpinavější zdroj vody široko daleko, budou tam lít více chemie.
Vyfotili jsme také na jiných vodárnách, co se dávkuje do pitné vody a dostali informaci, že oxid chloričitý nejde z vody vyvětrat a je zbytečné jí nechávat stát.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2021 20:58 Muž _ucx_ [1424] - Symphysodon + CorydorasRe: MartinH
Ještě závěrem, byl jsem požádán ať to sem napíšu, protože dotyčný nebyl momentálně u netu. Jak se říká: "Pro dobrotu na žebrotu." Hned jsem byl odměněn palcema dolů a negativním a dle mého názoru i jízlivým komentářem.Aha, takže tady nejde o fakta (ok, dojmologie to byla už od začátku, jinak bys tady ta fakta uvedl), ale o ublížené ego. No, tak to je skutečně každá rada drahá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2021 20:48 R Muž vaclav [15031] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MartinH
Tak včera jsem napouštěl zhruba 200 litrů přímo z řádu a nebylo cítit vůbec nic, to za komančů to bylo jiné kafe. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2021 20:35 Muž MartinH [165] - L144 závojRe: Lexa, vaclav, rak
Lexa napsal: Překvapuje mě, že existuje jiný způsob doplňování vody (z vodovodu...), než ji nechat nejdřív důkladně odstát.Já taky vždy nechávám odstát, ale hlavně kvůli teplotě - mám studnu tam je odstátá dostatečně, ale studená. Znám lidi, co ale napouštějí hadicí rovnou z vodovodu. Po výměně 1/3 nádrže to už může být průšvih.

vaclav napsal: Tak nejsem úplně přesvědčen že to je plynný chlor co se přidává do vody ... Může se přidávat jak plynný tak tekutý (nějaká sloučenina chlóru). Na některých koupalištích mají tlakové lahve s plynným chlórem a automatika ho dávkuje podle potřeby a někde to tam lejou kýblema. ;-) Podobné to bude i u pitné vody.

rak napsal: Když je havárie tak tam dávají chlor jako okamžitou desinfekci potrubí.Přesně, a když to pustíte do akva bez odstátí a při větší výměně, můžete mít problém. Jsem to předtím nerozváděl, ale tak nějak jsem předpokládal že tohle ví každý.

---

Ještě závěrem, byl jsem požádán ať to sem napíšu, protože dotyčný nebyl momentálně u netu. Jak se říká: "Pro dobrotu na žebrotu." Hned jsem byl odměněn palcema dolů a negativním a dle mého názoru i jízlivým komentářem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2021 19:31 Muž Sid [6739] - RostlinyRe: rak
Bohužel...
Neřeším detekci, ale toxicitu. Rozdílnou. Chlor - thiosíran sodný. Už nemám argumenty, vzdávám tuto debatu. :-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2021 19:02 R Muž rak [985] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
Nemíjíme,každá chemická látka která je vodě tak lze tímto způsobem detektovat tak i tenthiosíran sodný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2021 17:40 Muž Sid [6739] - RostlinyRe: rak
Trochu se míjíme. Já řeším stále dokola thiosíran sodný, vy chlor... Nevadí. :-)
Savo v souvislosti s kožovcem neznám, ale při řešení některých bakterióz v chovech studenovodních ryb se používá. Je při tom dobré vědět, co člověk dělá. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2021 16:59 R Muž rak [985] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
Je to tak že i velmi malé hodnoty zvyšují tepovou frekvenci a podle toho se určuje jak je voda zasažená.Když už dochází k úhynům tak je voda velice kontaminovaná.A chlor je i ve velmi malých hodnotách pro korýše jedovatý.Tak závěr je takový že ryby vůbec nemusí reagovat ale korýši ano.Proto já veškerou vodu nechávám odstát 24 hod.
Dokonce jsem viděl na výstavě ryb že dávaly do vody velmi malé množství Sava aby předešli možné nákaze krupičky.To udělat u korýšů tak by došlo k okamžitému úhynu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.02.2021 18:06 Muž Sid [6739] - RostlinyRe: rak
...Jakákoliv chemická látka... I ve velmi nízkých hodnotách...
Zajímavá informace. :-)
Přesto ale asi nejde tvrdit, že jakákoli chemická látka je i v nízkých koncentracích toxická. Nebo pro raky ano?
Ať to nějak za sebe ukončím...
V podstatě každá chemická látka je toxická, záleží jen na její koncentraci. (Vééélmi zjednodušeno!)
Moje tlachání na toto téma sledovalo jedinou věc: snahu ukázat možné řešení pro ty, kdož by měli (ať už oprávněnou nebo neoprávněnou) obavu z použití vodovodní vody přímo z řadu při výměně části vody v akváriu z důvodu možného obsahu volného chloru.
Tímto řešením je použití thiosíranu sodného, který je v níže uvedených koncentracích relativně neškodný i vodním organismům, pravděpodobně s výjimkou blíže nespecifikovaných druhů (nebo všech druhů) raků, kteří indikují jakékoli chemické znečištění vody změnou srdečního rytmu.
Osobně budu lít do akvárií i nadále vodu přímo z vodovodu, pokud zrovna nebudu používat kondenzát, který obvykle dlouhodobě přechovávám v plastových kanystrech.
Děkuji, příjemný večer! ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2021 17:50 Muž PetrO [804] Re: rak
Spíše bych to viděl tak, že to co popisujete se týká výstavby nových vodovodů. V tom případě se opravdu do nového vodovodu dává dezinfekce (chlor), potom následuje řádný proplach a následně vzorkovavání (rozbor).
Na takovém vodovodu však nejsou žádné přípojky.

Jinak vodárny většinou ošetří vodu na vstupu (třeba v úpravně vody, popř. prameništi) následně se může "dochlorovat" na vodojemech nebo čerpacích stanicích, podle toho, je-li potřeba po cestě vodovodním přivaděčem.
Vše je několikrát vzorkovaváno a ověřeno ve vodárenských laboratořích a odběry vzorků přímo na síti a také u koncových odběratelů, opět vodárnami a hygienickou stanicí.
Prostě vodárna musí dodat vodu upravenou, ošetřenou, ověřenou...pitnou.

Jenom nevím, proč to vlastně takhle rozebíráme, když už několikrát bylo řečeno, že před výměnou vody v akváriu je lepší nechat vodu odstát a vyvětrat, což je známá věc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2021 17:23 Muž M0RGAN [120] Odstávání je normálka
50l a 30l barel na pitnou vodu a nechávám odstát automaticky a žádné problémy. Stejně tak se barely hodí při výrobě demineralizované vody pro caridiny.
No a pro vlastní spotřebu používám filtrační konvici Brita. Sice to vyjde na stovku měsíčně za nový filtr, ale voda z ní mi chutná výrazně lépe než pražská z kohoutku. Tam za tím nic jiného není, nepochybuji o zdravotní nezávadnosti kohoutkové vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2021 17:20 R Muž rak [985] - Raci, krabi, krevetkyRe: PetrO
Když je havárie tak tam dávají chlor jako okamžitou desinfekci potrubí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2021 17:18 R Muž rak [985] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
Jakákoliv chemická látka toto vyvolává.I ve velmi nízkých hodnotách.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2021 17:13 Brodys Re: Sid
Zřejmě jakéhokoliv znečištění vody tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2021 16:47 Muž PetrO [804] Re: rak
Prosím, rozveďte to s tou havárií, nějak to nechápu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2021 16:44 Muž Sid [6739] - RostlinyRe: rak
Těmi frekvencemi srdečního tepu raků byly sledovány reakce na thiosíran sodný nebo chlor? Nějak se v tom ztrácím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2021 16:20 R Muž rak [985] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
Jde o to že vizuálně to není při nízkých hodnotách poznat ,ale kdyby jste udělal frekvenci srdečního tepu tak by jste se moc divil.Patentováno na JU -raci hlídají vodu např. v Protivíně v pivovaru a to na bázi srdečního tepu.Tak opravdu přímé napouštění vody není pro korýše (a to vůbec nezmiňuji havarii kde může v jednom okamžiku obsah chloru velmi vysoký) vhodné.Tak některé články(práce)mohou být již zastaralé z tohoto pohledu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2021 13:46 Muž RAP [1685] Re: Sid PetrO
e-akvarium.cz/… strana 22.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.02.2021 13:34 Muž PetrO [804] Re: Sid
Ano, dnes se spíše používá Chlordioxid (Oxid chloričitý).
Více třeba wikipedie.

Jinak, jak psal níže Vaclav, bílý zakal ve vodě = rovná se rozčeřený vzduch, většinou po odstávce vodovodu v blízkém okolí.
Stačí zatelefonovat do vodárny a oni případně zajistí odvzdušnení veřejného vodovodního řadu.
Ale když necháte po napuštění sklenici s vodou chvíli odstát,tak vzduch vyprchá.
Stačí pár sekund.


Edit: odstátí k vyprchání chloru (chlordioxidu) pomůže
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.02.2021 13:19 Muž Sid [6739] - RostlinyRe: patka
1. Chudáci, co nemají vanu.
2. Voda se nechloruje jen plynným chlorem (Více na netu.)
Hasta la vista! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.02.2021 13:18 Muž zdenok47 [9] Re: patka
Tak ja napr tyzdene vymenim 400l vody. Myslim ze kazdy kto ma vacsie akva urobi vsetko pre to aby sa kyblovaniu vyhol :) Takze sup rovno z vodovodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2021 13:04 Lexa Re: vaclav
Chlór je chlór, je to plyn. Vy snad znáte nějaký pevný chlór? Cituji ze stejného zdroje jako vy (tedy vodárny): "před konzumací nechte vodu několik minut „odstát“". Voda se skutečně zajišťuje plynným chlórem na výstupu z vodárny, je tam domeček s bombami s plynným chórem. Chlóruje se tak, aby i na nejvzdálenějším místě byla jakás takás koncentrace chlóru (snad i někde po cestě? to nevím). Takže někde může smrdět víc, někde míň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2021 12:56 Žena patka [112] Re: Sid
Vím o jedincích co napouštěj vanu,a tam už se vejde víc jak 200l,záleží na tvaru ..horší bude to kyblování.. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2021 12:53 Muž Sid [6739] - RostlinyRe: Lexa
Nebude málo akvaristů, kteří mění i velké objemy vody a nemají, kde ji nechat odstát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2021 12:50 R Muž vaclav [15031] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lexa
Chlor má dlouhotrvající dezinfekční účinky, čímž se zabraňuje množení zárodků bakterií ve vodovodních sítích a přidává se z preventivních důvodů ve velmi malých dávkách na výstupu z úpravny vody a poté v různých částech vodovodní sítě. Tak nejsem úplně přesvědčen že to je plynný chlor co se přidává do vody takže odstátí vody asi nepomůže. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2021 12:49 Muž Sid [6739] - RostlinyRe: rak
Nevím a proto nechci zlehčovat případná rizika použití thiosíranu sodného k dechloraci vody pro korýše, které máte na mysli, ale jen pro zajímavost: perloočku velkou (Dafnia magna) lze také považovat za indikátora znečištění vody, přitom toxicita 48hEC50 uváděná pro tohoto korýše je 1223 mg/l. A k dechloraci pitné vody stačí koncentrace 20 mg/l...
Pro rybičkáře ještě jeden údaj: 96hLC50 pro střevli - >10000 mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.02.2021 12:46 Lexa Re: MartinH
Překvapuje mě, že existuje jiný způsob doplňování vody (z vodovodu...), než ji nechat nejdřív důkladně odstát. Pak nás nemusí zajímat momentální koncentrace chlóru, která z principu může kolísat. Znají to odedávna i pěstitelé pokojových rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2021 12:06 R Muž rak [985] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
To je pravda,ale já chovám korýše a tam tyto chemické látky nemůžu použít.A chlor je pro ně prudký jed i v malých dávkách.Proto jsou používány jako indikátory chemického znečištění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2021 11:43 Muž Sid [6739] - RostlinyRe: MartinH
...nechávejte vodu odstát ať stačí chlór vyprchat.
Je na místě vám poděkovat za dobře míněné upozornění! palec
Jen dodám, že je zde i možnost použít k případné dechloraci thiosíran sodný (Na2S2O3·5H2O).
Běžně se používá např. k ošetření odpadních vod před jejich vypuštěním do vodních toků, ke snížení obsahu chloru v bazénech po tzv. superchloraci a samozřejmě k ošetření pitné vody (0,1–0,3 g/10 l vody).
Při ceně ~ 100,-/kg má průměrný akvarista za cenu jednoho balení zázračného akvarijního prostředku k ošetření čerstvé vody vystaráno na hezkých pár let. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   07.02.2021 10:50 R Muž vaclav [15031] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RAP
To ale není chlorem jen stlačený vzduch v potrubí. Kdyby to byl chlor bylo by i po tobě. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.02.2021 10:08 R Muž rak [985] - Raci, krabi, krevetkyRe: _ucx_
Zde si přečtete že v Praze chlor ve vodě je www.pvk.cz/…
Jinak si každý může podívat co mu teče v Praze z kohoutku a to zde: mapy.pvk.cz/…
A CHLOR TAM JE alespoň v mém bydlišti. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2021 09:56 Muž RAP [1685] Re: _ucx_
Včera při výměně vody jsem měl v jednu chvíli v akva celkem slušnou mlhu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2021 00:22 Muž MartinH [165] - L144 závojRe: _ucx_
Nemám to jak naměřit.
1) nemám čím změřit chlór
2) mám vlastní studnu a tam nechlóruji a městskou vodu nemám
Problém je v tom, že v Praze se při úpravě vody používá především ozón a chlór minimálně, takže spoustu lidí dopouští vodu přímo. Vím o dvou lidech co takto přišli o ryby při údržbě, proto se snažím varovat ostatní, aby si dali pozor, stačí tu vodu jen nechat trošku odstát a je to OK. Nevím co ti na tom varování vadí. Jestli chceš dopouštěj přímo, je to tvoje věc, ale třeba to někomu zachrání ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.02.2021 21:42 Muž _ucx_ [1424] - Symphysodon + CorydorasRe: MartinH
Chlór ve vodě přece umíme měřit... Tak buď sem dej naměřená čísla nebo nešiř poplašné zprávy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2021 19:56 Muž MartinH [165] - L144 závoj – POZOR zvýšené chlórování v Praze -> úhyny ryb po výměně vody
Zdravím,

dostala se ke mě zpráva, že v Praze momentálně víc chlórují vodu. Je už několik případů, kdy po výměně vody za čerstvou neodstátou to některé druhy ryb nepřežili. Do druhého dne byli nafouklé a KO. Přitom jiné druhy v pořádku. Dle jednoho chovatele veterináře co ho to také potkalo a kontroloval uhynulé ryby pod mikroskopem, tam bakteriální nákaza nebyla a jediné pravděpodobné vysvětlení je více chlóru ve vodě.

Takže pozor, nechávejte vodu odstát ať stačí chlór vyprchat.

S pozdravem Martin

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.04.2020 13:42 Muž Jason [219] Re: Yirka
Toto muzu potvrdit -cele roky menim primo z vodovodu a nikdy nebyl problem. I na prodejne jsem to delal vzdy tak, nebyla moznost tech nekolik set litru nechavat odstavat.. a nikdy jsme tam nezaznamenali sebemensi problem.
Vcera jsem menil u sebe cca 300litru (primo z kohoutku) a od rana se mi tam vytiraji panvernicci jako blazni..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 13:15 Muž RAP [1685] Re: ZDRI
ZDRI napsal:...- to, co z vody vyprchá v řádu minut není chlór (resp. jeho sloučeniny) ale stlačený vzduch....
To já vím, že dnes jde o stlačený vzduch. Psal o předcházející době, kdy byl používám plynný chlór.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2020 11:51 Muž ZDRI [1415] Re: RAP
Jo, ale jen se místo plynného chlóru používají jiné formy (u nás např. chlornan sodný).
A dovolím si ještě upřesnit:
- ano, odstátí v řádu dnů/týdnů je opravdu zbytečné, stačí v řádu jednotek hodin
- to, co z vody vyprchá v řádu minut není chlór (resp. jeho sloučeniny) ale stlačený vzduch
- ta základní data, která vidíte na stránkách vodáren, berte s hodně velkou rezervou, pokud chcete a potřebujete skutečná přesné hodnoty, požádejte si o podrobný rozbor vody (v daném místě, k danému datu), většina vodáren Vám ho bez problému bezplatně pošle mailem, ve velkých městech si dělají tato měření pro svou potřebu/kontrolu pravidelně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 11:46 Muž Yirka [9247] Re: rak
Pozor!
Já neradím, já sdílím dlouholeté OSOBNÍ zkušenosti. Prostě těch 60-70 litrů ve dvoustovce u mě nehraje žádnou roli stejně tak jako 5-6 litrů v pětadvacítce. (A na jejich základě své zvyklosti rozhodně měnit nebudu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 11:09 R Muž Anthrax [5066] Re: rak
Celou dobu se tu bavíme o „lucias“ a jejích plánovaných nenáročných krevetkách.
Neodpovídám ti na rozbory vody ale na předchozí příspěvek adresovaný „Yirkovi“. Jsem prostě pro zjistit si jak se věci mají v konkrétním případě tazatelky, než řešit tu hrůzy nezrozeného. Prostě nevidím důvod řešit citlivé živočichy, které neplánuje a zvyšování chlóru, které se jí netýká. Nic jiného jsem tím nesledoval. ahoj
Edit: To není nic proti odstátí vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 11:01 Muž RAP [1685] Re: rak
Jenže dnes se plynný chlór používá minimálně a většinou jen na pročištění vedení po havárii. Po natočení do nádoby vyprchá v řádu desítek minut. Ostatně lze, při pomalejším napouštění, použít větší nádobu s aktivním uhlím.
Takže odstát ano, ale uvedený týden je nesmysl. Vše co se děje kolem vody, se za čas projeví i v ní(např. kouření, použití sprejů apod.)
Mimochodem odstátí vody se dá urychlit vzduchováním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 10:57 R Muž rak [985] - Raci, krabi, krevetkyRe: Anthrax
Nevím proč mi odpovídáš na rozbor vody? Já odpovídal lucias. Já jsem z Prahy tak se mě netýká Beroun.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2020 10:55 Muž Laurent [412] Re: lucias
Já jsem odstátou vodu v kýblech do svého velkého akvária používal pouze chvíli. Poté jsem taky přešel rovnou na lití vody vodovodní. Nikdy jsem neměl problém s čerstvou vodou přímo k vodovodu. S tím co popisuješ, nebudeš mít problém. Někde jsem na fóru četl a je to tak, že cirkulací vody v akváriu se chlór z vody mnohem lépe dostanete, než když pouze voda nechává stát.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 8

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 6662x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14604-chlorovana-voda?od=17