Chlorovaná voda
Napouštim přez hadici z koupelny přímo do akva a při důkladne očistě napouštím i 70% vody a bez problému, bublinky chlóru přez noc zmizí...
Ja tocim vodu pokazde hadici rovnou z kohoutku do akva, jen rukou pohlidam teplotu.
Vzdy je to kolem 60-80 litru ze 400, kdyz odectu kameny a dno, tak je to jeste z min.
Menil jsem i polovinu vody za neodstatou, a to celkem bezne, ale do kbeliku ji napoustim poradnym proudem ze sprchy.
Stále bez problémů. Měním 30% vody a u normální h ryb jsem to provedl najednou neodstátou vodou. Ted, když mám citlivé ryby doliju vždy 2 kyblíky, pak je napustím a za 10 minut opakuju. Takže akva napouštím asi hodinu.
Zakládám akvárium v zaměstnání a nemohu si dovolit nechat tady delší dobu kýble plné vody.. Možná hodinu a i to je dost.. (Jednak nejsou prostory a také zdejší klientela je řekněme k neuhlídání..) Ačkoliv se spoléhám na to, že to není nutné, tak VÍM, že spousta akvaristů stále skladuje doma lavory s vodou na odstátí.
Takže spoléhám na zdejší rady a doufám, že život v akváriu nezlikviduju hned v zárodku. Ačkoliv zatím jen rostlinný. Ale tahle moje situace se nezmění ani později, až tam budou rybky.. Takže je nějaký vývoj v názorech na chlorovanou vodu s odstupem pár let?
Starší reakce
Není to tím, že bezobratlí mají trochu jiné složení krve? Místo hemoglobinu hemocyanin? Akorát bych byl rád kdyby mi tuto hypotézu potvrdil nějaký biolog společně s chemikem
MartinH napsal:
Postřehy z praxe: Krevety (red chery) vydrží větší koncentraci chlóru než ryby. (Jeden známý měl kdysi dávno slabou chvilku při boji s řasou a napadlo ho proč koupat rostlinky v roztoku sava po jedné, když to savo může nalít rovnou do akvárka a po určené době vyměnit vodu. Ryba to nepřežila ani jedna, kdežto krevet to přežila většina.) Musím se přiznat že jsem celé vlákno nedočetl až dokonce ale co se chlóru týče řídil bych se těmito body:
1) Pokud není chlór z vody cítit neměl by být problém přidat vodu přímo z řadu
2) Je-li chlór z vody cítit, necháme jí chvíli odstát. Jelikož je chlór těkavá látka, tak velmi rychle vyprchá. Do akvária lijeme až když nesmrdí.
3) Vyprchání chlóru urychlíme zvětšením poměru mezi plochou styku se vzduchem a objemem. - Napouštíme-li sprchou z rozumné výšky, vyprchá naprostá většina již po cestě kapek vzduchem.
4) Odstátou vodou nic nezkazíme.
5) Dnes už se chlór nepoužívá k úpravě vody v takové míře jako za mých dětských let.
6) Hlavně to chce používat hlavu, do akvária neliji nic co mi nevoní!
Postřehy z praxe: Krevety (red chery) vydrží větší koncentraci chlóru než ryby. (Jeden známý měl kdysi dávno slabou chvilku při boji s řasou a napadlo ho proč koupat rostlinky v roztoku sava po jedné, když to savo může nalít rovnou do akvárka a po určené době vyměnit vodu. Ryba to nepřežila ani jedna, kdežto krevet to přežila většina.) Na tuto smutnou historku jsem si vzpoměl, když jsem tu četl jeden názor v příspěvku, že u krevet by měl být člověk ještě s chlórovanou vodou opatrnější.
Jak jsi na tom s Ph, není vyšší než 7? Nebyla činěna i jiná operace, jako odkalení dna, nebo propláchnutí filtru, společně s tou výměnou vody?
Čím teplejšia voda, tým menej kyslíka je v nej
Vždy napouštím pouze studenou. Nikdy jsem neměl problém. Krátkodobý pokles spíše rybky uvítají, zejména pancéřničci. Ten pokles při výměně cca 30% je opravdu minimální a při dobrém proudění je spolu s funkčním topítkem zárukou rychlého návratu k normálu.
0 21.09.2014 15:34 Gladilaf Tak nevím. Po včerejší výměně vody (cca 100 l), která stála cca 3 hodiny a byla o něco málo teplejší než voda v akváriu 7 mrtvých teter žhavých. Tetrám červeným ani pancéřníčkům se nic nestalo. Je víc možností - teplota, chlor, narušení fauny ve filtru, kombinace. Každopádně od příště napouštím studenou.
Starší reakce
My (já) na to, že máš pravdu.
Mám stejný dotaz - v hornbachu jsem včera slyšel, jak prodejce komusi říkal, že teď se chloruje jinak než dřív a že to trvá tak 4-5 dní, než to vyprchá (tuším chlornany a ještě něco) - no a říkal té paní ať si rozhodně teda koupí ten přípravek na odbourání chlóru (takže silné podezdření na prodejní strategii "vodění za nos") - ale stejně. Co vy na to?
Starší reakce
Zdravím, naša voda je dezinfikovaná chlórdioxidom, o ktorom sa mi podarilo nájsť len veľmi málo informácií a ak, tak vo všeobecnej forme, napr.:
dlhodobá stabilita zaručuje trvanlivý účinok v potrubných rozvodoch, a tým i mikrobiologickú ochranu po dobu mnoho hodín až dní
Neviete, prosím, ako to teda je s jeho vyprchaním?
Starší reakce
No a až budeš mít "doužívanej" ten kondicionér, tak se poohlédni po nějakým rašelinovým výluhu a přidávej tento. Z komerčních třeba Torben.
No...na ploutvičky to asi nebude, ale fakt to nevadí, vodě neškodí, ba prospívá...
Ona to zatěžující chemie není...má to vylejt do hajzlíku, nebo do akvárka...
Ničemu to nevadí, pokud se to používá podle návodu...
Dobře míněná rada je ta, že pokud nádrže fungují, tak není nejmenší důvod je zatěžovat nějakou chemií.
Starší reakce
Tak, tak. Naša voda má v lete 14 stupňov, v zime ešte menej.
0 20.09.2012 16:35 didien007 Já používám sera Toxivec a mam terčovce vše v pořádku 3roky.
Starší reakce
Jako první pomoc bych vyměnil vodu. Není vůbec nic známo o nádrži kde ty rybky jsou, tak bych vyměnil 30-50% objemu nádrže. Pokud je obava z chloru, tak tu vodu je dobrý točit přes sprchu, čímž se minimalizuje riziko toho chlóru.
0 28.05.2012 14:57 R2-D2 – barbus tetrazona
Všechny 4 kusy tohoto druhu plavou hlavou dolu nahoru nebo dokonce břichem nahoru a padají ke dnu. ostatní rybky druhů: poecila black,ancistrus spec,xiphophorus maculatus jsou v pohodě. nevím co s tím .... Petr
Starší reakce
Já vodu do nádrže točim přímo z kohoutku přes hadici, kde na konci mám sprchovou hlavici. Čeřením se totiž uvolní z vody většina chloru. Pokud tedy nebudeš měnit celý obsah akva a nebo nemáš ve vodě extrémní hodnoty chloru, mnělo by to u tebe fungovat taky.
Sera a Aquar výsledky úplne rovnaké.
Bude záležet na tom, čím jsi to měřil. Chlór je vysoce těkavá látka a pokud by se Ti v té vodě držel tak dlouho, tak bych to přisuzoval tomu testu.
Napusť vodu do kýble dej do toho vzduchování a nech to hoďku bublat.
No tak rýchle to zase nebude. Mne 0,2 mg/l vyprchávalo z 1L vody 24 hodín
Až na výnimky je vo vodovodnej vode bezpečná koncentrácia chlóru a žiadne prípravky netreba. Ak máš obavy, kúp si test, vodu si otestuj a podľa výsledku sa rozhodni.
Ja to robím takto
:
rybicky.net/nadrz/13966/19.jpg Jednoduše nechat odstát, nebo nalít dechlorační přípravek jako například Tetra Aquasafe
Pokud necháš napuštěnou vodu, třeba v belíku 1-2 hodin tzv.odstát, tak tam žádnej chlor nebude a je otázkou kolik toho chloru je v té vodě při napuštění do belíku.
Ahoj nemáte někdo zkušenost s urychlením - vyprchání chloru ?? Jde to vůbec díky za odpovědi
Starší reakce
Ano.
Ano, jak už několikrát konstatováno, v úpravnách vody se CO2 vytěsňuje.
Špatně jsem se vyjádřil. Zdrojem byla myšlena úpravna vody, nikoli zdroj jako takový (Želivka, Káraný atd ...).
Takže, ano.
Mám na mysli jiné způsoby snižování pH při přípravě vodovodní vody.
za tu dobu co už znám ty limity a někdo tady napíše jaké má ve vodovodu pH, tak jsem se ještě nesetkala s tím že by ty hodnoty nevyhovovaly normě. Ale neříkám že se to někdy stát nemůže.
Já to vždy připomínám právě proto, že si většinou lidé stěžují, že mají ve vodovodu moc vysoké pH a nevědí že to tak je skoro všude a že spíš záleží třeba na té uhličitanové tvrdosti, která pak ovlivní jaké pH bude v akvárku.
jj, provzdušňování je odkyselování
V akreditované laborce , která dodržuje jakost by se samozřejmě mělo analyzovat vše a nic psát od stolu. Ale nic nelze zaručit. Vždy záleží na lidech. I když pokud je laborka moderně vybavena tak tak skoro každý přístroj je propojen s PC a ze všeho lezou vytištěné protokoly, které se archivují ať je to titrátor či ICP.
...Jestli provzdušňování (přidávání CO2 - lze i chemicky jestli se nepletu) u zdroje má takový dopad na hodnotu pH při její distribuci z kohoutku či ne?
U zdroje se CO2 nepřidává, naopak. Nebo ne?
Viz.
rybicky.net/nadrze/13162 . Ale to neřeš. Já odpověď znám. Aspoň si to myslím, protože dokáži pH držet v hodnotách které mi vyhovují.
To co jsem psal, byla spíš polemika nad tím, co má smysl zjišťovat a co ne. Jestli provzdušňování (přidávání CO2 - lze i chemicky jestli se nepletu) u zdroje má takový dopad na hodnotu pH při její distribuci z kohoutku či ne? Toť vše.
jinak to co jsi psala je po teoretické stránce v pořádku. Jen tvrdím, že praxe bývá někdy na hony vzdálená realitě. Proto jsem přesvědčen, že měření vody na výstupu, smysl má. I u toho pH.
a jakou tam máš alkalitu?
Taky pitný?
Myslíte si že laboranti kontrolujou všechny vzorky? Že nedělaj potřebný testy do papírů vod stolu? A měření jen když tušej prů...neplechu? Zajímá mě to protože sem lidi v laborce pozoroval. Ale šlo vo jiný látky než je voda
Venca
Proč jsem se tak rozepisoval. Napsal´s to jasně a stručně. To je to, co jsem chtěl říci.
Blbost jsem nenapsal.
Ani v souvislosti s uhličitanovou rovnováhou. Psal jsem o teorii a praxi. Parametry vody se mění nejenom v akva, jak si správně uvedla, ale i po cestě, která vede z vodárny až ke kohoutku. Provzdušňování je fajn, kdyby na celé trase nebyly do vody nabírány jiné látky, které mají na hodnoty vody vliv. Nevěřím tomu, že je celý rozvod dokonalý. S těmito nedokonalostmi vodárny samozřejmě počítají, ale jen do určité normativní úrovně.
Napsala jsi, že v akva se pH obvykle sníží (voda se provzdušňuje dále) nebo naopak zvýší (rostlinky). Proto moje otázka zněla. Proč mi hodnoty pH letí v různých akva (hodně, málo, žádné rostlinky) vždy cca po týdnu nahoru. Začínám na pH 7,2. Dodávkou CO2 jej dokáži stlačit a udržovat okolo 6,7. Pokud nedávkuji, tak pH stoupá ve všech druzích nádrží prakticky ve stejnou dobu a stejným tempem. Souvislosti samozřejmě chápu. To je to, o čem jsi psala. Jen říkám, že měřit pH na výstupu, nikoliv přejímat z vodárenských hodnot, smysl má. Když si ale člověk srovná hodnoty z vodárny a z kohoutku, ledasco to může napovědět. Potom je vhodné se zaměřit na právě ty jiné hodnoty, které taktéž, mimo jiné, pH ovlivňují.
Záleží na tom jaké hodnoty si člověk od vodáren vyžádá. Podle vyhlášky č.252/2004 Sb se musí odbírat vzorky pitné vody nejen na vodárně , ale i na výtočných místech což jsou i jednotlivé byty. Výsleky by měli zveřejnit na svých stránkách. To sice většinou dělají , ale dávají tam průměr.
katterinecka napsala: takže řešt jaké je pH ve vodovodní vodě je naprosto zbytečné, důležitější jsou jiné hodnoty, které pH ovlivňují
za tímhle si stojím, a i když si odkázal na svůj přispěvek stejně v něm nevidím nic co by to zpochybňovalo.
A příspěvek předtím měl upozornit na to že se pH mění, jak po přidání vody do akvárka tak během dne. Nebo to taky není pravda? Samožřejmě že to neovlivňují jen dva příklady které jsem uvedla, v každém zdroji to bude trochu jiné i v každém akvárku, určitě se to nedá shrnout v pár řádcích. Nevycházela jsem až tak z teorie o vodovodech, jako spíš z chemie vody, a chemie se doufám v praxi a v učebnicích až tak neliší.
Dohadovat se nechci
jestli jsem něco napsala špatně tak se ráda dozvím co
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 8
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 6653x