Sůl
A není možné že ten test na NH3 se nechá splést tou metylénovou modří? V té je taky jakýsi dusík...
NaCl a metylenova modra spolu urcite nereaguju.
Vyzkoušel jsi i jiný test, Aquvar není zrovna moc důvěryhodná značka.
Aha, tak to je nová informace. Možná spolu opravdu reaguje Methylenová modř (C16H18N3SCl) se solí. Zkus pokusně v jiné nádobě smíchat v čerstvé vodě sůl s antymikotinem s pak to změřit.
Nejsem schopen identifikovat v cem je problém. Odpad z ryby to nebude protože voda obsahuje amoniak téměř ihned po výměně, nasoleni a dávce antymikotinu. Navíc nekrmim. Změněno z řádu téměř O, po půl hodině v karantence (sůl+antymikotin) voda - obsahuje červené čísla NH4. Bud je problém v plastové nádrži, nebo topitko, nebo pumpa, opravdu nevím, už to řeším po několikáté. Zítra to musím rozloustkout- pokus omyl. Já jen jestli se s tím někdo nesetkal.
Sůl s tím nemá nic společného. Amoniak je odpadní látka metabolismu ryb, vzniká také rozkladem zbytků potravy. Pokud máš v té karanténě ryby a nefunguje tam nitrifikace, tak se bude amoniak hromadit. Je v té nádrži filtr a rostliny?
Edit: v každém případě bych co nejdřív vyměnil 50% objemu vody za čerstvou, pár hodin odstátou
Starší reakce
Polévkovová lžíce na 50 litrů vody. Do akva lejt rozpušteněj roztok.
0 03.01.2016 18:25 Mejla82 – Dávkování soly
Zdravíčko....jen tak ze zvědavosti..kolik dáváte soly do akva?Konkrétně kolik by jste davaly soly při výměně 1/3 vody v mém AQ?Jedná se mi pouze o prevenci,popřípadě po malé šarvátce...
Starší reakce
Aha.Tak to jsem špatně pochopil otázku.Pokud je deklarovaný,čisty 99.8%NaCl,osobně bych se toho nebál.Ale je to můj,subjektivní názor.
Regeneračná soľ nie je tá istá čo do umývačky riadu.Používam čistú dovoz z nemecka,priamo určenú na iontomeniče.
Libor to vystihol,asi aj preto dal odkaz na reverzné osmózy.Mnoho krát sa práve pokúšame resp.je našim cielom soľ vo vode nemať.
Veľa,na jednoizbový byt ozaj veľa.
FrantisekH napsal: ja vim jak to funguje..jen chci vedet jak je uvadeno vyse ze sul do mycky muzu dat take do akvaria
Fakt po lopatě - regenerační sůl je činidlo, ne pro použití do akvária...
O.K.Polopatě.Vypereš v té soli,pryskyřičné iontoměniče/katex,anex/a můžeš je znovu použít.Edit:Samozřejmě,roztoku soli.
kolik ji tam sipeš že by tě vytrhlo 45kč za kg ? máš 1000 akvárií ? vždyť stačí pár lžiček nebo lžic
Keď zoberiem,že ja dám za 25Kg vrece ani nie 5-9€,tak tá morská je stále drahá.A kedže regeneračnú používam i k regenerácii ionexu,tak preto.Je to oproti 45KČ za kg riadny rozdiel.
a proč ne sůl pro mořská akvária? Třeba sůl od pana Sovy stojí pouze 45kč kg a máš jistotu že si akvárko nezahnojuješ něakým hnusem z Albertu , osobně kupuji sůl pouze od Hynka Dařbujána a to značku Red Sea ale ta od pana Sovy mě na ryby vyhovuje také a to jak na mořské tak sladkovodní a i v ní dělám Artemku až do dospělosti a chovám výřníka , navíc je každej zmasírovanej značkama jako je Sera,Tetra a JBL ale téměř nikdo neví že chemie pro mořskou akvaristiku jako jsou bakterie na odbourání dusičňanů a pd jsou zároveň pro sladkovodní akvaristiku za 1 fungují o 100% lépe a za 2. stojí asi tak stejné peníze jako ty protěžované značky
například Prodibio a Microbelift jsou uplně někde jinde nežli sera a tetra s jbl a kdo je vyzkoušel už u nich i zůstává
jinak sůl pro mořská akvária je defakto instantní moře a nese v sobě i veškeré stopové prvky a hodí se i pro brakická akvária a nebo přisolování a pd
No určiťe, ale cena plus poštovné... Chci se snažit o odchov krevetky japonské (podle nároků to vyjde tak na 0,5%) Mam samičku se spousty vajíčkama, tak to zkusim. Určitě o tom napíšu.
Tzv.regeneračnú soľ dostať kúpiť i cez eshops.
Solsanka mořská sůl bez jodu - třeba v Albertu
Ahoj, kde se dá koupit sůl bez jódu? Maj jí v supermarketech? Díky
Starší reakce
To je krok k dobrému.Netreba zanedbať tie výmeny vody a občas rybkám dopriať i deň ohlade.Prospeje ím to.
jo, byl tam takový "úpadek" akvárka přemnožování šneků, asi jsem i překrmoval, ale ted už jsem situaci "stabilizoval". Častěji odkaluji, krmim v menším množství, ale radši častěji
Trocha skopírujem tvoj príspevok v prezentácii.
malvinator
6.1.14 17:05 moje akvárko vypadá už hodně jinak, nemám tam žádné rostliny všechny mi "odešli" mám akorát jeden druh, ale dno jsem ubral a dokoupil 4 black molly
Už niekde tam začali problémy u tvojich gupiek.
Od toho mám svojí prezentaci (nádrž) v profilu
Tu chýba popis akvária, trebars aké veľké je, rastliny aké, ako dlho je akvárium založené, filtrácia, aký filter? Výmena vody, koľko a v akých cykloch?
Soľ nie je na rozlepenie plutiev.Soľ len vysterilizuje nádrž,kde zrejme prekrmuješ.Čo je však len dočasné riešenie.Ak nezlepšíš hygienu v akvárku,budú mať zlepené plutvy stále a hynúť budú tiež.Len odhadujem,že s parametrami vody to pre ne nebude ok.Pritlač na výmeny vody a dbaj o hygienu.
Ahoj, mám takový dotaz: mám malá paví oka a jedno jsem dal na "zkoušku" do hlavní nádrže jestli přežije! Přežilo, ale pak jsem si všimnul asi po 7-8 dnech co vyrostla že má v zádu úplně slepenou ploutev a pak umřela, chci se zeptat jestli mám teda radši do tý nádrže s pavími oky dát sůl aby se jim rozlepily, někde jsem četl, že to pomáhá? tak mám to zkusit a kolik jí tam mám dát? Díky
Starší reakce
rriki napsal: Na živorodky žádná hitparáda ,chce to tvrdou vodu pak je sůl zbytečná
No není to hitparáda, ale jde to. Osm let jsem byl na horách na trojkové vodě a živorodky měl ve velkém. Ovšem až tak ve třetí generaci lze tvrdit, že už si na tu měkkou vodu zvykly a pak problémy nedělají...dosolovat ze 400 na 1500 to si teda představit neumím a ani bych to nedělal. Solit určitě ano (na stovku polévkovou lžíci asi třikrát týdně), bude nutná jedlá soda nebo nějaký pH Stabil (tohoto pomocníka dost), protože bude voda létat...
Ryby to chce nakupovat spíš v místě, aby nebyly z tvrdé vody a lépe si zvykly. Ale pokud to psychicky ustojíte, nemusí to být pravidlo. Jen budou více padat, než uděláte svůj kmen...
0 19.05.2013 23:58 Skalar19 Mečovky, platy korálový, platy pestrý, blackmollly, goldmolly a nějáký paví oka
Na živorodky žádná hitparáda ,chce to tvrdou vodu pak je sůl zbytečná
No a ještě záleží na druhu živorodek, jak chcete dělat ;)
To jsem zapoměl napsat vstupní voda je cca 400uS
Záleží na vstupní vodě ;)
0 19.05.2013 21:50 Skalar19 – Odchov živorodek
Zdravím vás, mám odchovnu rybek cca 10 000L. Dělám všelijaké parmičky tetry atd.. Teď v poslední době mám velikou poptávku po živorodkách. Chtěl by začít s těma živorodkama (platy, mečovky paví oka, moliny) a zajímá mě jak je to s tou solí. Radil jsem se s různýma chovatelama někdo mi radil ať přidávám sůl na nějákých 1500 uS cca 1 káv. lžička na 50L. Někdo mi zase říkal, že sůl vůbec nepřidává. Tak nevím co je lepší? Osobně si myslím, že pro rybky by bylo nejlepší bez cgemie tak, že i bez soli. Ale na druhou stranu kdyby jim to mělo nějak pomoct. Děkuji předem za reakce
Starší reakce
Co dělá "sůl" s dusitany, to vysvětlil Horác. (Vizte odkaz ustavprochore.)
Sladkovodní ryby aktivně přijímají ionty žábrami, aby vyrovnali jejich ztrátu močí a pasivním odtokem kůží. Aktivní příjem iontů je spojen s tzv. chloridovými buňkami žaber a právě přes tyto buňky se dusitanové ionty vstřebávají do organismu ryb. (NO2 mají určitou afinitu k iontové výměně Cl-/HCO3- v žábrech. V přítomnosti dusitanů v okolní vodě je část příjmu Cl- nahrazena příjmem NO2- - ryba přijímá dusitany na úkor chloridů. Zvýšené koncentrace Cl- tedy chrání ryby před příjmem dusitanů a jejich toxickými účinky.)
S dusičnany, (ale i hydrogenuhličitany), pak "sůl" (chloridy) "spolupracuje" při snižování toxicity dusitanů. Účinnost NO3 (a HCO3-) je ale v porovnání s Cl- nižší. Srovnatelnou účinnost s chloridy pak mají bromidy, což má ovšem pro akvaristu zanedbatelnou "užitnou" hodnotu. Pro úplnost - jistý význam mají i vysoké koncentrace vápníku tím, že snižují ztrátu chloridů žábrami a tím omezují příjem dusitanů.
Výše uvedené souvisí s vlivem na toxicitu dusitanů na rybí organismus, asi nebude od věci zmínit i vliv kyslíku na detoxikaci ryb otrávených NO2.
Červené krvinky ryb obsahují enzym reduktázu, který přeměňuje methemoglobin (vizte katterinecka) na hemoglobin. Pokud není otrava dusitany již v pozdním stádiu, díky tomuto procesu po přenesení ryb do čisté vody obsah methemoglobinu v krvi dosáhne fyziologických hodnot během několika desítek hodin.
Detoxikace dusitanů oxidací na netoxické dusičnany je závislá na nasycení hemoglobinu kyslíkem - okysličené červené krvinky detoxikovat dusitany na dusičnany dokážou, anoxické ne.
Dalo by se taky napsat, že pomůže ten stav nadcházející možné katastrofy v podobě těch vyšších hodnot dusitanů pozdržet, ale jak píšeš, jak s tím neudělá nic akvarista, tak to stejně praskne.
Tak to potvrzuje mojí doměnku, že sůl může působit jako profylaxe v nádrži s vysokým obsahem dusitanů, ale se samotnými dusitany neudělá nic. A pokud s nimi nic neudělá ani akvarista je přidávání soli v takovém případě k ničemu.
Tak to bych taky moc rád věděl. Že by mi unikla nějaká nová zjištění?
Ale asi by bylo dobré poznamenat, že přídavek chloridu sodného může být účinným a rychlým prostředkem první pomoci v okamžiku, kdy koncentrace dusitanů stoupne v akváriu na kritickou mez, nicméně neřeší problém. Aby si někdo nemyslel, že přisolí vodu a nemusí se o akvárium starat
Základem pořád zůstává, že dusitany by měly být nejlépe neměřitelné, maximálně tak do hodonoty 0,1 mg/l - a s jejich koncentrací ve vodě sůl nic nenadělá.
Jaroslav Hofmann
no to věřím že to k něčemu někomu bude... ale u mě je takovej problém v tom že já jedinej test sem měl a to na pH maximálně jinak sem nikdy žádnej nepoužil a rybičky žijou a neumíraj ale ničim nehnojim kytky ani nebublám tak to neni asi ani třeba testovat vodu
Ty máš tendenci spoustu věcí velmi zlehčovat a mnohdy to není na místě, protože to co popsal Toník je velmi zásadní informace hodna zapamatování a já doufám, že si to přečte co nejvíce lidí.
no já nevim já když je najdu zkroucený tak sou docela mrtví tak asi ani sůl by nepomohla
Jestli funguje chlorid sodný (kuchyňská sůl) proti zkroucení ryb, to nevím. Ale že například snižuje toxicitu NO2, na to si vsaďte.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 8
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 9881x