Sůl
použivám jen mořskou sůl,ale je kuwa drahá 4kg přes 400kč
jinak se prodává sůl bez jodu
obyč kuchynská,ale spousty lidi použivá s jodem,myslim že to nák neškodi,taky sem ji použival...ale nepřehánět
0 13.11.2007 10:19 rolandmynar Mimoto by mě ještě zajímalo, nemůže koncentrace cca l lžíce/ 30-50l, ublížit krunýřovcům?
0 13.11.2007 10:10 rolandmynar – SUUUUL všechnu SUUUUL
Dobré ráno, prosím vás poraďte mi jakou sůl (kuchyňskou) dáváte rybkám do akvárka? Kromě mořské. Píšete kuchyňskou, ale ta obsahuje jód. Kde a jakou prosím kupujete? Jód je přece na desinfekci. To by ryby asi zabilo ne? Poraďte prosím jakou tedy, myslím konkrétně pro tlamovce?
Děkuji mnohokrát za rady.
Starší reakce
0 03.11.2007 22:22 Neregistrovaný uživatel Ještě k té soli a rostliny: záleží na množství. Víte, jak se to říká: ´´Všechny látky jsou toxické, pouze záleží v jakém množství...´´
0 03.11.2007 22:20 Neregistrovaný uživatel Ale malé množství by určitě nezahubilo nic z květeny vyjmenované Sidoniem.
(se zárukou)
0 03.11.2007 22:17 Neregistrovaný uživatel Tereza má pravdu, že sůl kytkám nesvědčí. Bohužel žádným... Ryby které žijí v brakických vodách jako je Black Molly se cítí v přisolené vodě dobře. Jinak se dává jako prevence i u některých druhů ryb, které nežijí v brakické vodě, např. u některých cichlid jako prevence hojení ran po nějakém zranění, které ryba utrpěla v souboji. Jako léčivo se používá sůl při léčbě zmiňované krupičky. Obecně rybám sůl nevadí (způsobuje rychlejší tvorbu kožního slizu), ale je nebezpečná rostlinám, které použitím soli můžete velmi snadno zlikvidovat !!!
0 03.11.2007 22:14 Sidonius Terezko, já sice zásadně sůl do vody nedávám, takže osobní zkušenost mi chybí, ale k soli by měly být podle fy. Tropica tolerantní:
Aponogeton crispus, Bacopa monnieri, Cladophora aegagrophila, Crinum calamistratum, Crinum natans, Crinum thaianum, Cryptocoryne wendtii "Mi Oya", Glossostigma elatinoides, Lilaeopsis brasiliensis, Lilaeopsis macloviana, Microsorum pteropus "Narrow", Microsorum pteropus "Philippine", Nymphaea lotus (zenkeri), Samolus valerandi, Shinnersia rivularis a Taxiphyllum barbieri (Vesicularia).
(Bez záruky!
)
0 03.11.2007 22:05 Tereza Ryby, které v přírodě žijí v brakické vodě, sůl vyžadují. Já ji přidávám kvůli mollám, bohužel se mi od té doby nedaří kytkám
Nevíte o kytkách, kterým sůl nevadí?
taky nejsem zastáncem tam něco cpát
až to bude třeba,budeš muset přidat vic a zlikviduješ kytky a i ryby....
0 03.11.2007 12:05 140bpm takze tam mozem kludne dat 1,5 lyz kuchynskej jedlej soli ako prevenciu ???
0 03.11.2007 11:15 Pizzmen Já jsem se zase dozvěděl od dlouholetého chovatele, že sůl se přidává do vody jako prevence, způsobuje vytváření slizu na rybkách, čímž je vlastně chrání před bakteriemi.
A dávkování 1 lžíce na těch zhruba 40l, ještě lepší je rozmíchat ji ve vodě, kterou liješ při výměně do aqua.
0 03.11.2007 11:00 Šámes sůl se přidává při léčení třeba krupice nebo už zmíněné plýsně...taky se dává jedlá soda..a to u cichlid z jezer malawi a tanganyika...
...já dávám té soli 1,5 lžíce(polévkové) na 100l..
0 03.11.2007 10:02 140bpm – Voda + Sol
ahoj ahoj, chcem sa spytat, v mnohych pripadoch citam, ze do vody pridavate sol. v prvom rade by som rad vedel, aky to ma vyznam a druhom, kolko by som jej musel pridat v mojom pripade ??? do mojho akva ? vopred dakujem za rady a namety ;)
Starší reakce
lepsi nepridavat, kdyz to neni nutne
0 27.10.2007 19:16 zdeněk – sůl
Tak jak je to s tou solí.Mám do nově zařízeného akvárka 200l nějakou šoupnout nebo ne.
Starší reakce
No, ono tyhle reklamni letaky ke spouste veci jsou plne takovych nepresnosti, dokonce i nesmyslu. Ja to ani nectu. Myslim, ze opravdu ten mysleny problem je stoupnuti ph. Nejak si nedokazu predstavit, ze by hladina o2 v nadrzi s odkrytou hladinou klesla tak, ze by dochazelo k redukci no3 na no2.
0 20.09.2007 08:17 langosh Mne též nejdříve napadlo to, co píše Sidonius - tedy že mluví o denitrifikaci
, ale v českém návodu je ještě doplněno, jak již poznamenal „tajemný neznámý“
, že při nedostatku CO2 stoupá PH. Mám ale pocit, že nebude problém redukce NO3 na NO2, jak uvádí návod, ani NO na NH3, jak píše „tajemný neznámý“
, ale NH4+ na NH3...
Roman
0 19.09.2007 23:25 Sidonius V tom odkaze píšu že ak klesne hladina co2 tak sa no3 "premení" na no2, je na tom niečo?
V tom odkaze se píše "Bei CO2-Mangel besteht die Gefahr, daß das Nitrat zu giftigem Nitrit reduziert wird."
Tedy: "Při nedostatku CO2 existuje riziko redukce nitrátů na jedovaté nitrity."
Tak to by mě také zajímalo, jestli se nevloudila chybička...?
Nemělo být napsáno: "Při nedostatku O2...?!"
To by bylo logické. Má někdo nějaké vysvětlení, jak by mohl nedostatek CO2 přivodit redukci dusičnanů? (Snad kromě konstrukce, že nedostatek CO2 může vyvolat omezení asimilace a tím i produce O2 a tedy jeho pokles pod 0,2 mg/l? V tom případě by ale akvaristu už asi moc nezajímala koncentrace NO2, protože ryby /snad s výjimkou těch s přídavným dýcháním/ by už otrávit nešlo...
)
0 19.09.2007 11:29 Sidonius Nejde jen o těch 10 tetřiček, starám se i o jiná akviška, než jen to v prezentaci.
Vstupní cca 20-30 mg/l. (Musím se vzdálit.
)
0 19.09.2007 11:10 langosh – to Sidonius
Vězte Side, že ne ve všech případech kytkami NO3 potřebně snížíte. Mám vstupní vodu s NO3 okolo 30 mg/l a i když mám AQ přiměřeně (alespoň si to myslím) zarostlé, tak pod tyto hodnotu se nedostanu. A cichlidky zrovna moc šťastné nejsou....
Roman
0 19.09.2007 11:06 langosh Attan: "...Sul bez jodu potrebuji na regeneraci pripravku od Amtry na snizeni dusicnanu ve vode..."
A co to je za pripravek, nejak jsem ho nenasel. Zajimalo me, co se regeneruje soli a vaze no3.
Edit - aha, zeolit? Vyzkousel nekdo na ciste vode, jestli kdyz se pres to honi, poklesne signifikantne no3? Moc tomu neverim.
0 19.09.2007 10:35 Sidonius Attan: "...Sul bez jodu potrebuji na regeneraci pripravku od Amtry na snizeni dusicnanu ve vode..."
Není jednodušší použít ke snížení obsahu N-látek ve vodě rostliny?
Tedy - pokud zrovna neděláte ryby, ke kterým rostliny nejdou...
... je to jodicnan draselny
Nemyslim, ze by vyprchala, asi se tam nesype cisty jod, ale v nejake jine forme, ktera nesublimuje. To by jim pak jinak vyprchalo i pres ty papirove pytliky, v kterych se to prodavalo/prodava.
Morska sul bez jodu - ta je bez pridavku jodu, jinak sama jod obsahuje, v mire tak 10x min (jak ktera) nez s pridavkem. Nevim, jestli to je ok na tu regeneraci. Budto to risknout a zkusit, pokud cena ciste nacl je prilis vysoko vysoko vzhledem k tomu regenerovanemu pripravku, nebo ne.
0 19.09.2007 09:47 gošice [217] - Raci, krabi, krevetky No já teda nevím, máme doma sůl bez jódu...500 g za 32 Kč, solí s ní lidé, kteří mají poruchu štítnou žlázou a dá se normálně koupit, v určitých zdravých výživách, ale i ve větších obchodech typu Hypernova, Tesco. Je tam vždy jen napsáno....mořská sůl bez příměsí jódu. Koupím ji kdykoliv kdy potřebuju. Jinak paní ve zdravé výživě, která by mi řekla, že solit je nezdravé, bych asi sakra oponovala, solit nadmíru je nezdravé.....sůl má ale i mnoho prospěšných účinků (no ale to sem už nepatří) Jinak pokud budete v lékárně a chcete mluvit jen s lékárníkem a ne s laborantkou, tak jděte k okýnku, kde se vydávají léky na předpisy....pokud vím, tyto léky laborantky prodávat nesmějí, takže je tam vždy jen magister
0 19.09.2007 09:34 attan Na zaklade Vasich rad, a take jsem si vzpomnel, ze mam kamarada, ktery vlastni lekarnu a ted jsem s nim mluvil a nejak to vytresi a zitra mi to prinese - bohuzel musim konstatovat, ze to fakt neni levna zalezitost, ale co v akva je levne.
0 19.09.2007 09:32 motýlek no tak v tom případě ještě existuje sůl na rohlíky - jsou to takové maličké balíčky - vypadá to sice jako krystalky, ale asi je to jen v nějakou fázi vysýchání zecvaklé do kuliček
... myslím, že jsem to kdysi (nedávno) koupil snad v TESCU ? a tam o jodu není zmínka - ale cenu nevím ...
0 19.09.2007 09:23 attan Sul bez jodu potrebuji na regeneraci pripravku od Amtry na snizeni dusicnanu ve vode - pouzivam do akvaria vodu z vodovodu + Aquasafe a ta samotna uz ma skoro 30 mg/l dusicnanu a jelikoz mam vnitrni filtr tak nemohu pouzit jine pripravky ke snizeni. Vyrobek od Amtry funguje skvele, ale musi se regenerovat v roztoku soli bez jodu. Zatim nechci investovat do reverzni osmozy a jinych podobne nakladnych zarizeni. V kazdem pripade diky za tipy.
0 19.09.2007 09:11 motýlek pokud ten problém souvisí s artemiemi, můžu uklidnit, že se líhnou docela úspěšně i v jodidované soli - já používám raději mořskou, ale je s jódem ... v lékárně jsem to neřešil, ale vzhledem k ceně je asi lepší oželet 2-3 procenta nižší líhnivost ... důležité je před krmením nauplie dobře proprat čistou vodou, aby se snížila vodivost - zejména důležité pro vývoj potěru ve velmi měkké vodě.
0 19.09.2007 08:05 langosh Já jsem koupil NaCl u nás v lékárně bez problémů i bez čekání. Není to ale levná záležitost - myslím, že sůl stála okolo 140,- Kč/kg....
Roman
Somali: když já byla na praxi tak se na nově příchozí suroviny jen kouklo, čichlo se a bylo uznáno, že je to to co to má být. Jednou se magistra rozhodla že mě teda předvede nějakou zkoušku totožnosti, všechny pracovnice se seběhly se podívat, jak nám to v té zkumavce krásně zmodralo....tvrdily, že už je to deklarovaný a byť se to ještě nezrušilo, tak jsou zkoumadla stejně jen na ozdobu, spíš pro kontroly co přijdou
Naco to vlastně potřebuješ?
mořská je taky jodovaná?
pouze jedlá
Pokud je to sůl na přípravu mořské vody tak obsahuje sice jod ale není JODIDOVANÁ protože by to jaksi zabilo vše co by se dotoho dalo
pánové pánové snad nejjednodužší je se stavit u nějaké školní jidelny.Tam jsem to zatim sehnal vždy.Použivá se to na nějaký čištění klimatizace-teda je to ale normálně jedlá sůl akorát není jodidovaná.Jinak solné mlýny Olomouc je výrobce.Dá se kjoupit třeba metrák a za pár korun
.Ideální ne?Pokud je potřeba koupit naprosto čistou sůl bez minerálů tak to jde taky ale cena už neni tak oky
Přidat reakci
1 ...... [6] 8
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 9881x