Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sůl

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Sůl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 19:37 Žena bucliik [99]
přesnost, pečlivost, mlčenlivost...ochotu nám do sešitu nikdo nediktoval :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 19:29 Muž Horác [3942]
Jistěže může ... ono je to spíš o ochotě ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 19:22 Žena bucliik [99]
no, ale sůl může prodat i laborantka, ne? a objednat taky, není to jed.....nebo se pletu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 19:12 Žena Somali [98] – sůl
Horáci, teď mě ještě napadlo - ve velké části lékáren jsou na volném prodeji za tárou jenom laborantky, ne lékárníci. Bohužel...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 19:09 Muž Horác [3942] – attan
Poučte svého lékárníka (lékárnici), že chemicky čistý chlorid sodný vám může objednat u firem TAMDA či KULICH v množství 500, 1000 nebo 5000g. Jedná se Natrii chloridum lékopisné kvality, tedy zcela bez jodu. Bližší informace nechť si ráčí nastudovati v Českém lékopisu 2002, doplněk 2004, díl druhý. :o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 18:35 bulmas
to bucliik: jo i mořská je jodovaná, neboť sama sůl z moře nemá jodu dost, ale čím déle je sůl otevřená tím méně v ní jodu je ;-)
jediná nejodovaná bude sůl, která není určená k solení pokrmů /např. sůl z mrtvého moře ke koupelím/ ale nevím jestli není nevhodná pro svůj obsah jiných minerálů, tím mám namysli, že to není čistý chlorid sodný
nejlepší bude mít v zásobě trochu prošlé dostatečně vyvětrané soli kuchyňské smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 17:51 Žena bucliik [99]
mořská je taky jodovaná?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 17:11 attan – sůl bez jodu
Zdravim, prosim poradte, kde se da sehnat sul bez jodu. Obchodaky a lekarny jsem zkusil, ale marne. Z lekarny mne poslali do zdrave vyzivy a tam mi rekli, ze solit je nezdrave a tak ji nevedou.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2007 07:43 Lukáš – to Solem
jasne, suhlasim ze sol sa neodparuje, lenze ja sol pridavam len pri vymene vody a cisteni akwa cca 1 krat tyzdenne.. ;-) ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2007 16:17 solem – to lukáš
Při tomhle mírně neštastném způsobu doplňování soli, bych rád upozornil ty co to náhodou netuší že sůl se neodpařuje takže kdyby mámlo měnili vodu a týdně přidávali větší množství soli tak by se to mohlo hodně nevyplatit.;) Jinak doporučuju mořskou sůl, spešl kilo kolem 100 Kč s tím jak solíte vám to vydrží věky a je plná minerálů a stopových prvků.;)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2007 15:40 Lukáš
ja davam do akva so zivorodkami sol lebo zivorodky maju mierne slanu vodu radi a prospieva im to, su zdravsie... ano mam 30L a davam len trochu soli(2g) kazdy tyzden a rybkam sa dari...len ty mas ake rybky ? zivorodky ?...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2007 10:21 miro03
sul je dobra len pri určitých druhoch rýb a ty nepíšeš akým rybám ju chceš dat určitým druhom sposobuje srdečne tažkost.Ale inak k živorodkam sa dava 1g na l vody pre tvorbu kožného slizu živorodkam sa taktiž pridava soda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2007 01:21 marius
Vieš to s tou solou to je tak. Niektoré ryby potrebujú značnú dávku soli a niektoré žiadnu. No sú aj ryby ktoré ju neznesú. Neviem aký druh rýb chováš, preto Ti neviem poradiť koľko soli do tvojho akvária. A či vôbec...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 23:14 solem – sůl.:)
Neomlouvej se, dělal jsem si legraci, ještě možná paví očka by to snesly, ale v jejich zájmu bych to nedoporučoval komukoliv zkoušet.:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 21:50 Muž Norton [109] – pro solem omlva
... jsem si až teď všiml, že máte mořské akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 21:48 Muž Norton [109] – pro Solem
40g/litr!? Mořská voda má tak 35g/litr. Není to náhodou překlep? Takovou koncentraci NaCl sladkovodní rybky i rostliny nepřežijí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 21:43 solem
Já se chystám sypat asi 40g na litr, jsem asi ztracený případ, ale jinak souhlasím s blekem, sůl je dobrá jenom na léčení a nebo když se to daným rybičkám líbí, jinak je to na nic, v lepším případě, co máš za rybky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 21:03 blek – sůl
Sůl je dobrá do polívky. Do akvária se dává jen v určitých případech. Sypat sůl do vody jen proto, že člověk někde zaslechl, že to je prý dobré, je blbost. Z tvojí otázky je zřejmé, že nevíš, o jaké případy jde, tak tam žádnou sůl nesyp. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 20:15 neo
ja dávám 1g na litr ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 20:15 Delfínek
Já mám 62litrů ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 20:13 Muž reaver [16] - Rostliny
a ake mnozstvo na liter?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 19:59 Delfínek
A jak často se má dávat do akvarka?? X-) X-) ;-) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 19:58 Delfínek
Díky!!! :-) ;-) X-) :) smich :-D :-P ano palec potlesk hmm :-| love ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 19:54 jirkaHu
Jednak působí jako desinfekce....
Jednak podporuje tvorbu kožního sekretu, který chrání rybičku... :-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 19:18 Delfínek – K čemu je dobrá sůl?
Ahojky,řekněte mi někdo :) k čemu je dobrá sůl??? ne ne coze tone (do kvarka) ahoj ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2006 21:34 Caleb – soleni
OK, díky za radu.

Jinak kdyby se jednalo o nádrže bez rostlin (např. ve zverimexu), sůl by rybám neuškodila, ne? Ohledně zvýšené tvorby ochranného slizu.

ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2006 21:14 Usine – sůl
Nevím proč solit tvým rostlinám to určitě neprospěje . Ty také nepolykáš prášky preventivně aby si neonemocněl. Jedině vitamíny a ty můžeš rybám dávat. Jestliže ale do nádrže něco přidáváš tak to si dej pozor. Ryby do karantény, rostliny do hypermanganu, kořen vyvařit v osolené vodě a kamení polít savem. S black mollami si nedělej starosti jsou to nenáročné ryby a porostou ti i bez soli. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2006 19:37 Caleb – sůl
Zdravím....ještě jednou :-)

Četl jsem tady i jinde o soli ve sladkovodním akváriu. Měl jsem na mysli jako prevenci...např. proti plísním. Nemám na mysli léčbu krupičky. Někdo to nedoporučuje někdo ano.

Většina udává cca 1 polévkouvou lžíci na 50L....v akvaristice mě doporučili cca 1 polévkovou lžíci na 100L. Není lžíce jako lžíce :-) V gramech by to bylo jasnější.

Má např. 1 lžíce na 100L nějakej smysl či je to riziko pro sladkovodní rostliny?

Ohledně živorodek (Black Molly), které bývají i v brakických vodách....jaké je dávkování u nich?

Děkuji ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2006 15:38 jardik.cardik – yyyy
ja dal na 10l 1 polevkovou lzicku soly
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2006 20:25 Usine – sůl
Je to jen sůl která se používá na regeneraci anexu na změkčení vody a nebo méně často jako odstraňovač dusičnanů.( anex) Kdysi jsem to také zkoušel. Dokonce jsem to slyšel i na přednášce pana Franka ale ten k té soli přidával drobet jedlé sody. Mluvím ale vždy o regeneraci anexu. samotná sůl nic neupraví. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2006 19:47 pirát – sůl
Jen tak brouzdám po netu a našel jsem tohle.Tabletová regenerační sůl se používá téměř výhradně pro moderní automatické úpravny, a to jak pro aplikace změkčování, tak pro úpravny vody odstraňující dusičnany z procesní a pitné vody. Tato sůl byla již mnohokrát odzkoušena v provozu na změkčovacích zařízeních předních světových firem a byla shledána plně vyhovující. Forma tablet je polštářková. Výhody oproti soli sypké: především optimální postupné rozpouštění soli v solankové nádrži, u tohoto druhu nemůže dojít k tzv. klenbování v solankové nádrži při nedostatečném množství vody, lepší manipulace s balením á 25 kg oproti 50 kg. Dodávky této soli směřují především do menších tepláren nebo městských či podnikových výtopen, zároveň do úpraven vod na dialyzačních zařízeních v nemocnicích, dále pro centrální úpravny vod v obcích, hotelích či obchodních centrech, zároveň nachází naše tabletová sůl velké uplatnění v průmyslových myčkách skla, nádobí i motorových vozidel.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2006 09:34 Žena Vesnach [56] – Hellfid
Jasna vec, ze nemuzu poslouchat kazdou radu, pouze muzu zvazit pro a proti.
Ja jsem pro rybky i rostlinky. Neuprednostnuju jen rybky a myslim, ze blek vi o cem pise..tak proto, vis? ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2006 06:16 pirát – sůl
jen jsem ,chtěl říci že pokud budete přidávat do akva sůl(obyčejnou kuchyňskou) v tak malé koncentraci( polévková lžíce na 50l vody),nic zvláštního co se týká růstu rostlin,(a tady si myslím že to je spíše o podmínkách ,tvrdost,ph,CO2, makro a mikroprvky v akva,svítivost,a pravidelná údržba) se nestane,a rybám to taky nevadí.Jinak je to doplňková prevence proti parazitům.Samozřejmě,že nikoho nepřesvedčuji o tom ,že je sůl v akva nezbytná jen chci říci,že pokud jí tam někdo preventivně přidává, nemusí mít obavu s neblahých následků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 18:10 GAGAL – To:Mr.BP
Opět záleží jaké budu mít v akváriu živočichy. Pokud budu chtít chovat např.Tetraodony, tak bych se přimluvil k té mořské. Jinak opravdu ,až tak nezáleží jakou sůl do akva. dáme. Kdysi jsem sháněl mořskou bez jódu, když jsem zjistil, že některá firma doporučuje dodávat jód do akva. tak jsem přešel na tu nejlevnější jodovanou. Ryby jsou zdravé a krásně se třou. (rostliny jsou u mne až na 2 místě)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 16:15 Muž Hellfid [3] – sůl
Reaguji na příspěvek Vesnach- nemůžeš všechny rady brát doslova, pokud je nemocná rybka , dá se předpokládat že oněmocní i další, myslím že pak je preventivní zasolení namístě. Rostlinky to krátkodobě vydrží a nebo ne, někdo má ale opačné priority a preferuje zdraví ryb před zdravím rostlin. Navíc jsou druhy ryb, u kterých se solit má, například tlamovci, preventivní zasolení omezuje tvorbu plísní na občasných poraněních po soubojích. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 15:56 Mr.BP – Sůl
Z mé strany nezbývá nic jiného než se přidat a souhlasit, žádnou. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 15:23 blek – proč
No a to je škoda, takže když nevím proč, tak (alespoň já) vím jakou: -ŽÁDNOU!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 15:18 Mr.BP – Sůl
Přečtením výše uvedeného není zcela jednoznačné proč a či ano nebo ne, to ať si zkladatel tohoto tématu přebere sám. Chtěl jsem ovšem navázat a zmínit i to jakou, pokud se už rozhodne, že chce sůl použít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 15:11 blek – jakou
První věc na kterou by tu mohl někdo z propagátorů odpovědět je PROČ? Jakou je podle mne druhořadé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 14:49 Mr.BP – Sůl
Když už jsme u toho solení, myslím si, že není také od věci zmínit jakou sůl použít. Klasickou kuchyňskou obohacenou jódem a fluorem ? No nevím, četl jsem názory, že to není to pravé ořechové... Mořskou sůl ? nebo sehnat někde neobohacovanou ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 14:31 blek – aponogenton
ten v současné době marně sháním ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 11:58 GAGAL – to:blek
Ano, já s tebou souhlasím, ale první rybu kterou mu někdo doporučí bude určitě paví oko. A tady bych přisolení doporučil. A nemyslím si, že první rostlinou kterou do akva. dá bude Aponogeton madagascariensis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 10:38 Sid – einfopf
:-) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 10:38 blek – to GAGAL
Samozřejmě existují různá zaměření akvaristiky. Přečti si ale dotaz startující toto téma a sám si skus odpovědět na otázku „Na co se specializuje takový Kovarvi?“ Netvrdím, že sůl do akvaristiky nepatří, ale dovolím si tvrdit, že jediná vhodná prevence je v použití rozumu při zakládání akvária, získávání znalostí, a hlavně svědomitá údržba a dodržování hygieny nádrže. Cokoliv lít nebo sypat (nebo ozařovat) do akvária ve jménu prevence, se do budoucna vyplatit, zvlášť u začátečníku, kteří se souvislosti teprve snaží pochopit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 10:19 GAGAL – SŮL
TO: blek TO JE PŘESNÉ. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 10:06 blek – to Sid
Jasně, i při zaměření na takové ryby jde nádrž osázet řadou rostlin. Bohužel nejen ve zdejších prezentacích je patrno, že dnes letí jakýsi „eintopf“ systém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 09:00 GAGAL – SŮL
V podstatě je asi nejdůležitější na co se daný chovatel zaměří. Jak tak čtu příspěvky od bleka tak to budou pravděpodobně rostliny a holandská akvária. Kde ryby jsou doplňkem. Tedy na prvém místě rostliny. Je tedy jasné,že akvarista který má vzácnější druhy rostlin a nádrž nádherně zarostlou udělá pro rostliny maximum v takovém případě bych ani já nesolil. Ale pochopitelně jsou akvaristé u kterých jsou na prvém místě ryby a naopak rostliny doplňkem. Pak záleží jen na něm komu chce vytvořit lepší životní podmínky. Tak tedy kovarvi pokud nejsi příliš zmaten našimi reakcemi. Záleží jen na tobě co si do akvária dáš. V podstatě když přisolíš tak se nic nestane a když nepřisolíš tak se svět nezboří. A množství na 20 litrů. Dá se říct, že od poloviny kávové lžičky až po jednu polévkovou. Vždy, ale záleží odkud živočichové a rostliny pocházejí. Protože jsou i duhy ryb kterým bych nesolil!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 06:28 pirát – sůl
přiznám se že patřím k těm ,kteří do akva sůl preventivně přidávají již drahně let,mám 240l akva a při výměně 50l jednou za 14 dní dávám jednu polévkovou lžíci,na růstu rostlin jsem to nikdy nezaznamenal,choval jsem i krunýřovce a taky bez problémů,a to musím zaklepat ,nikdy jsem se nesetkal ve svém akva s parazitálním onemocněním ryb ve velkém (mimo jiné taky proto ,že poctivě dodržuji karanténu,kde sůl samozřejmě nepřidávám),takže když to čtu ,jsem vyjímka potvrzující pravidlo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 00:27 Sid – To blek
Nelze než s vašimi argumenty souhlasit. :-)
Přesto a právě proto upozorňuji ty, kdož se rozhodli chovat ryby, jímž přídavek soli svědčí, a rozhodli se, že jim tento přídavek dopřejí, že si mohou vybírat z těch druhů rostlin, o nichž Tropica tvrdí, že brakickou vodu SNÁŠEJÍ.
http://www.tropica.com/default.asp?languageguid=de
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.08.2006 22:59 blek – kontrolní otázka
Neznám žádnou vyšší rostlinu rostoucí v brakických vodách. Neznám žádnou rostlinu žijící trvale pod mořskou hladinou. Neznám žádnou rostlinu žijící například v jezeře Malawi, ve kterém je vyšší koncentrace soli. Možná jsou, nejsem vševěd. Co já vím, v české akvaristice se pěstují druhy rostlin, co takovou osolenou vodu do určité míry přežijí, ale neznám žádný druh kterému by to vyhovovalo. 90% zde prezentovaných nádrží je osazeno rostlinami, které nepatří ani do sladké vody, popřípadě rostlinami tak náročnými, že se bez speciálního přístupu v akváriu nedají udržet a jedna lžíce soli na 50 litrů je spolehlivě zahubí, Takže takové generální rady typu solí nic nezkazíš, sůl vyléčí všechno atd. považuji opravdu za radu nad zlato. Takže moje rada je: Sůl pomáhá rybám zotavit se z různých poranění zánětů atp. Používejte jí s rozvahou a pokud možno vždy s rozvahou, Pokud jí použijete v nádrži, počítejte s tím že rostliny přinejmenším zastaví na nějaký čas růst a tím se rozhodí rovnováha v nádrži, a nastane vše co k tomu patří. Pokud už takovou kůru musíte absolvovat, po jejím ukončení velmi rychle vyměňte vodu v nádrži. Sůl jako prevence do společenské dekorační nádrže (kromě biotopu afrických tlamovců) v žádném případě nepatří.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [7] 8

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 9482x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13705?od=301