Pancéřníček - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Díky ještě se ozvu až budu vědět víc.
Kromě pH podle mě stačí test na NO3. Dobrý je od Sery. Změříš si NO3 ve vodovodní vodě a v akváriu a pak podle toho upravíš údržbu.
Možná ještě test NO2, ale to ti asi ukáže nula a zbytečně vyhodíš peníze za test, protože ho vícekrát nepoužiješ. Samozřejmě pokud by NO2 test neukázal nula, je jasné, že filtrace nestačí a je potřeba ji řešit.
Jsme tu trocho mimo téma. Najdi si na stránkách vodáren parametry vody a dopiš je do prezentace. (hlavně tvrdost, pH a no3/obsah dusikatých látek)
mám test akorát na ph jinak nic jiného ale vodu tu prý máme jednu z nejlepších v ČR jaké testy bych měl pořídit? Nějaké doporučení ? Dik
Spíše si myslím, že máš nevhodné podmínky v akváriu a tudíž různé problémy s nemocemi. Na ten počet ryb asi nestačí filtr + přidej na výměně vody. Měň aspoň 60 litrů týdně (pokud máš dobrou vstupní vodu).
Zítra se pokusím pořídit fotku det už chrápou doufam že to nebude problém ty mí torokáti nejsou zrovna fotogení . nedávno jsem si přinesl razborky a u dvou se začala dělat děrovatost tak jsem zašel do naší akva a a tam mě doporučily spirohexol že mám zaléčit celé akva, mohlo by to mýt vliv ??
Chtělo by to fotku. Jsou to chomáčky? To by pak mohla být plíseň. A zaměř se na podmínky v akváriu, je kvalita vody v pořádku? Thorakáti jsou jinak neuvěřitelně odolné ryby, u mě kdysi přežili v šílených podmínkách bez jakýchkoliv nemocí.
Zdravím, měl jsem tři torokáty samičce se začalo dělat bílé místečko okolo té menší hřbetní ploutvičky a to se začalo rozlévat po celém ocasu až pošla. Ted začala bělet samečkovi ta tvrdá kost na prsní ploutvi,ryby žerou normálně, jen se mě zdá že jsou takový méně akční. Nevíte někdo nějakou radu. díky
Starší reakce
Myslel jsem si to. Že já blb se nezeptal dřív
Má to tak 2 měs. a zhoršuje se to. Já myslel že si urval jen fous nějak. Nikdy jsem žádnou nemoc nemusel řešit, všechno je jednou poprvé. Už je odloven, zastříkaná půlka obýváku
a oddělen.
Díky moc.
Předpokládat můžeš ledacos, přistoupil bych k tomu, jao že se to týká toho jednoho jedince a ostatní sledoval, ono ten direct je docela driják a nitrifikace dostane pěkně na oprdí, tak proto bych prozatím vyčkával.
Díky, hned se na to vrhnu. AQ je založeno nově od října, vše je v poho jen ten pancéřníček je špatný, byl chycený z AQ předtím, resp. z malého kde byly týden ryby než mohly do nového. Mám ale předpokládat že je kontaminované celé AQ i když na ostatních rbách nic není?
Bakteriální nákaza, v separé nádrži použij Bactopur direct dle návodu. Ve společenským se zaměř na kvalitu prostředí.
0 09.01.2016 22:57 zekon – Nevím o jaký jde problém
Ahoj,
z ničeho nic začal panéřníček ztrácet fousy. Nejdřív se objevil jeden nový a pak zmizel i ten. Už nemá oba a je tam otevřená rána a přijde mi že se zvětšuje.
Co je to prosím za nemoc a jak to řešit? Díky.
Starší reakce
Rekonvalescence je stejně důležitá jako samotná léčba, tak nepodcenit...
tak Esha2000 v podstatě zabrala na ty fleky, i když je vidět že tam nějaké poškozené bylo.. už to není jako dřív. uvidíme časem, zda to opravdu vyřešilo problém.
Starší reakce
Děkuji za zkušenost. Je to záhada. Četla jsem i zahraniční fóra, také s tím mají zkušenost a podezřívají spíše ostatní ryby, v mém případě asi Beťáka... Nicméně jsem již nakoupila drobnozrnný písek, snad mu bude vyhovovat.
Taky bych neutrácela, mám pancíka veterána, nemá ani jedno oko (už jsem ho tak zdědila - nevím jak o ně přišel), ale je stejně aktivní jako jeho zdraví kámoši, fousky mu na hledání potravy stačí.Preventivně bych měnila část vody třeba 2 x týdně a přidala torben. Dno určitě vyměnit třeba za flexi 2-4 mm, to jim vyhovuje.
Prodejci na burzách fakt moc neřeší, pochcípaj vám ryby = přijdete si pro další = ochod pro ně.
Preventivně bych neléčil nic. Nejsem moc fanda preventivní léčby. Maximálně bych trochu přitlačil na výměny vody, aby neklesla kvalita, to by mohlo způsobit nějaké další problémy. Každopádně mít eshu po ruce a nasadit hned, kdyby se plíseň objevila, případně i něco protibakteriálního...
Děkuji za názor. Přeléčil byste preventivně eSHa2000? Jinak hned jdu řešit dno.
Ale stejně mi to nejde do hlavy, má to uplně vydloubnuté, hladká díra.. to přeci nemůže být tak snadné "ztratit" oko....
Na druhej břeh ho posílat není nezbytně nutné... To zranění není smtelné, pokud se mu do toho nedostane nějaká infekce, nebo to nezaplísní. Jeden můj otík žil bez oka další dva roky... Samozřejmě mu to snižuje kvalitu života... Určitě bych ale něco udělal s tím dnem...
Mně ho prodali na pražské burze na Pankráci. Opakovaně jsem složení akvária konzultovala, tamní prodejci se mi smáli, že to moc prožívám a že si do tohohle akvária můžu pořídit až 20 ryb. Pancéřníček, že v pohodě sám, zbytek parmičky, které taky už 2 chcíply. Nevím, zda mi je nenapadá Betta, zdá se mi dost agresivní, aspoň ty parmičky dost prohání... Mohl mu to oko napadnout? Jinak vousky má všechny v pořádku.
v tomhle případě bych ho poslal na druhej břeh ,jak říká klasik , a fakt se hluboce zamyslel nad jejich dalším chovem a směrem Tvého akvária , bohužel je tomu tak že i v leckteré akvaristice Ti prodají věci nebo potřeby k akvaristice naprosto nevhodné
Díky za odpověď! Ty kamínky nejsou vůbec ostré...Všechny jsou hladké
Co teď s ním? Utratit? :-/
Radu už jsi dostala ve své prezentaci , doporučím k tomu něco si o pancéřníčcích přečíst , jedním z jejich typických projevů je neustálé "prohrabávání" dna při hledání potravy , doslova v tom dně ryjou , což bude v té Tvé hrubé a ostré drti pro ně nebezpečné a může se při tom stát že příjdou o "vousy" a třeba i o oko ...
0 07.12.2015 22:10 anabra – Hrůza
Uf, můj pancéřníček přišel o oko... Dnes na něj koukám a místo oka má čevenou díru! Jsem zděšená! Co to zase je?
Nějak se těm mým rybám nedaří.
Starší reakce
Starší reakce
0 12.11.2015 21:00 stepos – Teplota při léčení
Hezký den,
v poslední době mi onemocněly pandy, mají nekoordinované plavání, otáčí se i na bok, jsou apatické a mírně zkroucené, je možné, že jde o zánět plynového měchýře? Na kolik je možné zvednout teplotu? Slyšel jsem, že jsou na vyšší teplotu dost citliví. Pomůže na to eSHa 2000? Vím, že to souvisí s kvalitou vody, je možné říci, na který parametr jsou zvlášť citliví (NO3, PO4 atd.)?
Děkuju moc.
Š+
Starší reakce
Dobrý den, včera jsem si od chovatele pořídil 3 mladé jedince pancéřníčka pandy do nově vybudovaného akvária. Hned jak jsem je do akvária umístil, dva z nich si začali vesele plavat, ale třetí si pouze lehl na dno a koukal. Občas vždycky kousek popoplave nebo vyletí nadechnout se k hladině, ale jinak působí strašně divně. Oproti dvěma ostatním je i menší, trochu pohublý, vybledlý a má o trochu více zakrvavené skřele (ne nijak velký rozdíl oproti ostatním). Nejí, jen ocucává nejbližší kámen a kouká.
Co jsem hledal na netu, nejvíce mi odpovídali žábrohlísti, ale jako ryboakvarista začátečník bych se radši poradil se zkušenějšími.
Pro jistotu jsem toho nemocného teď odlovil do sklenice, aby nenakazil i ty ostatní, a šel taky lépe vyfotit.
Myslíte, že je mu ještě pomoci, nebo se mám začít soustředit na ostatní, aby nedopadli stejně?
Starší reakce
Tak už si ju vzal Cháron
.
Ještě se mě zdá jakoby se jí nad tlamkou olupovala stará kůže. Mohla by to byt plíseň?
Sakra že tak ale z ničeho nic.
Poškozený plynový měchýř, tedy s nějvětší prvděpodobností, to už vrátit nepůjde, osobně bych mu tu cestu na druhej břeh ulehčil.
Starší reakce
No prezentaci zakládat je asi blbost když už ji tady několik let mám
Zanedbaná udržba asi těžko když každý týdem měním 35litrů vody + odkalení. A jediná změna co nastala byla právě ta změna hnojiva nic víc. Pak jedině co zbývá, že už byli staři. Měli asi rok a půl.
PMDD je tenso koktail (nebo něco složením hodně podobného) a pár chemikálií. Vše je to při běžných koncenracích rybám neškodné. To, že ti umřeli otíci, bude něčím jiným. Jsou dost choulostiví, tak bych tipnul přerybnění nebo zanedbaná výměna vody.
U té pandy opět jen tipuju ten stejný problém. Bez bližších informací ti nikdo neporadí. Založ si presentaci a dodej fotky postižené ryby.
Starší reakce
U mně pancéřníčci prvavděpodobně vždycky zdechli hladem. V krmení po zhasnutí jsem byl nedůsledný a po běžném krmení toho na dně moc nezbylo. I tablety od sery vyžraly skaláry s neonkama.
Ahoj,
nedočetl jsem se že jsou pandové na něco náchylní. Prostě jednou za čas(1-2 týdny) najdu na dně uz předního skla jednoho tuhého, přijde mi vybledlejší.Je nějaký nápad co mám sledovat, kde by mohl být problém nebo nějaké jejich běžné problémy?měl jsem jich 12, ted už 5ks :(
No2 dávno na nule,přihnojuji PMDD 5ml denně, někdy zapomenu.mam co2, ale v tom bych problém neviděl když se to stane jedné rybce za dlouho.
krmím většinou vločky
Starší reakce
No tak to jsme doma. Krmivo mají rybky všechno sežrat. Pokud něco zůstává na dně, tak si pomalu zadělává na malér.
Ano zůstávalo říkal jsem mu ať zmírní krmení že je to špatně.
Ještě dotaz: když píšeš, že krmil víc než měl - zůstávalo tam nesežrané krmivo? Můžeš to upřesnit?
Mléčná voda - to vypadá na nálevníky nebo jiné mikroorganismy po překrmení, pak by byl logický i pokles kyslíku, což by vysvětlovalo i tu akaru.
Co se mrknout tady?:
rybicky.net/clanky/1196-nitrifikace
Zrychlené dýchání, atd. po překrmování.
Je to sice vaření z vody, ale je dost možné, že to asi bude souviset s častějším překrmováním. Ale překrmit ve třístovce, to je nářez ...
Zaběhlé ano. Přeryněné ne. Když krmil vypadalo že dal více než měl. Když jsem byl u něj asi před týdnem tak měl mléčnou vodu takže překrmení to být může. Údržba jednou týdně filtr má tu klasiku od juwelu co ho mají u 300l akvárek. Přímo ten set.
Pancéřníčci dýchají vzduch. To plavání k hladině je normální chování.
Zrychlené dýchání může signalizovat problém s vodou. Co takhle třetinu preventivně vyměnit.
Akvárium je zaběhlé, dobře udržované, s dobrým filtrem, není přerybněné ani překrmované?
Starší reakce
Zdavím jeden panďour se trochu divně třepetal a opíral o rostliny v horních patrech, tak jsem ho opatrně přelovil. Momentálně je na hladině břichem vzhůru a kdykoliv se snaží plavat a přetočit do normální polohy, tak se motá jak střela a končí zase břichem vzhůru. Je to vzduchový měchíř? Chystat led nebo zkoušet vodoléčbu?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [12] ...... 28
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 25931x