Pancéřníček - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
-super ,tak vyhledejte další Chobotnatku rybí - Pisicola geometra ,je to zřejmě celý důsledek uváděné problematiky
-pokud nedojde k samovolnému vstřebání (mělo by k tomu dojít),případně bude postižené místo otevřené v živé tkáni ,odlovit a použít koupel v acriflavinu
Ne, pořád stejná velikost i barva, cca 1 mm.
-a zvětšilo se to ,v průběhu ,od doby zjištění?
Celý výstupek je krvavě červený, ale červená není tak světlá, jako na přesvětlené fotografii. Povrch je zřejmě hladký, ale těžko říci, musel bych rybku dát pod lupu.
-okraje "výstupku" jsou zarudlé ,nebo bělavé
-povrch se jeví jako strupovitý ,nebo je hladký
-popište krátce a stručně co vidíte
Pancéřníček má od včera na těle krvavě červený výstupek, odhadem milimetrový. Není to bod, jako při nemoci Red Blotch Disease. Chová se normálně, žere, neotírá se ani nesmyslně neplave.
Netušíte někdo, o co se jedná tentokrát? Děkuji.
Admina prosím o smazání stejného příspěvku ve vláknu "Fotogalerie rybích nemocí".
-"perloočky" nebudou asi problematikou ve vztahu k uváděnému ,nebot příznaky byly již dříve ,jak uvádíte v příspěvku
-přavděpodobně se jedná o nějakou disfunkci některého orgánu
0 09.04.2018 16:01 kacus – apatický pancéřníček skvrnitý
Zdravím, je to asi čtyři, pět dní co mi jeden pancéřníček začal zůstávat sedět na dně.. Tak jsem pro jistotu vyměnila vodu, nepomohlo a po pár dnech byl čas odsát bordel na dně, takže zas výměna vody a nic se nezměnilo. Ostatní obyvatelé jsou v poho. Všimla jsem si, že vůbec nehejbá vouskama, má je pořád sklopený u tlamičky. Pořád jenom sedí na bříšku na dně, nenaklání se, nic, jenom občas vystřelí pro vzduch. Papat ho nevídám, ani když jsem teď začala krmit blechama, vůbec nemá zájem, i když ostatní za tím lítaj jako praštěný. Jenom občas poodplave kousek stranou a zas zkamení.
Nevíte někdo, co se mu děje? Je možný že je to těma perloočkama (jsou nalovený v řece)? Ty sklopený vousky jsem ještě neviděla.
Starší reakce
No uz jsem ho obrecela, byl takovej malickej oproti tem dvoum.
Hlavně si z toho nic nedělej. Chybama se člověk učí
Ja vim no, chyba zacatecnika. Priste uz je porizovat nebudu. Dekuji za odpoved.
Šetrně poslat na druhej břeh.
0 02.04.2018 10:35 Andaska – Nemoc
Ahoj, pancernicek panda uz mi treti den stale lezi na dne (vetsinou na boku) a zrychlene dycha. Kdyz chce plavat nahoru, tak vyplave max 2cm a spadne dolu, takze se ani nemuze jit nadechnout nad hladinu. Neudrzi rovnovahu. Zadne poraneni nevidim. Zakladni hodnoty vody jsou vporadku. Ostatni pancernicci jsou vporadku. Mam ho jeste nechat, nebo utratit?
Starší reakce
Poslat na druhej břeh a zlepšit péči o akvárium, hlavně výměny vody a hygienu dna.
0 29.03.2018 18:08 Brigita – nemoc Pancernicek
Dobry den ...chci pozadat o radu ...mam pancernicka a vcera mel na sobe jakoby jrdnu odreninku az do masa a dnes po kontrole jich hodne pribylo
Starší reakce
Napadá mě:
- problém s přechodem do jiné vody, než byli zvyklí
- problém s krmivem, které jim nesvědčí
Ale třeba jde jen o jednoho slabšího jedince.
Dobrý den, v sobotu jsem po asi 2 letech zakoupil do akvária pancéřníčky (ryby na dno), byl jsem z nich nadšený až do teď... Zatím se to projevilo pouze u jednoho (z 11), ale mám strach že se to rozšíří i mezi ostatní. Pancéřníček je neustále otáčen břichem vzhůru, sám se silou obrátí zpět břichem k zemi, ale jakoby ho něco nadnášelo břichem nahoru. Přesně to samé se stalo před 2 lety s těmi minulými pancéřníčky, všichni poumírali a tak jsem už žádné nekupoval. Prosím co mám dělat, abych je zachránil?? Nenesou žádné známky nemoci (na kůži apod.), ale něco je nadnáší a obrací břichem vzhůru.
Starší reakce
Tmavá rybičky uklidňuje
křemičitý písek je ok, ale bílé dno je stresuje. Většina ryb (až na výjimky) má ráda stín/přítmí, tmavé okolí, listy nad sebou atd.. jen velmi málo ryb má rádo prosvětlené nezarostlé mělčiny.
Poslední výmněna vody proběla před dvěma dny, když zahynula první neonka. Levatka se mi v akváriu objevila z rostlin někdy minulý týden. Budu tedy měnit vodu častěji než jednou týdně (obden) a to dno dám do pořádku - vyberu co půjde a dosypu písek. Jen ještě malej dotaz - hodně jsem četl že rybičky raději tmavé dno (proto padla i volba na černou drť) - jakou tedy volit barvu, nebo konkrétní výrobek? Ten můj křemičtý písek je dost světlej.
Hlavně moc děkuju za rady! Snad se mi bude v budoucnu dařit líp, než nyní na začátku.
Já bych ti na zaběhnutí akvária doporučil buď okružáky nebo levatky. Ty rybky jsi tam dal brzo a nezaslechl jsem nic ani nepřečetl v prezentaci nádrže, že by jsi aspoň začal provádět častější výměnu části vody. Tady ti dám odkaz na jeden graf.
www.akvarijni.cz/… No a teď to dno. Víš co znamená drť? Jestli jo, tak sám uznáš, že to dno nebude bez ostrých hran a to není nic ani pro ty pancéřníčky. Měl jsi nechat jenom ten křemičitý písek.
Jasný zajetý akvárko je po delší době (nyní už určitě víc když má přes 3 týdny) ale když jsem čerpal z informací, jak zde na rybyčkách tak akvarijní.cz tak je psáno že po cca týdnu lze dát menší počet ryb (odolnych). Vím že to není 100% zajeté, ale úplně samo se to taky nezajede (nebo snad ano?).
Co nená ideálním na štěrkovém dnu, vápenec neobsahuje, ostrý taky není. Aby se lépe zakořenili rostlinky máim pod ním ještě vrstvu křemičitého písku.
To hlavní ti už napsali, já jenom doplním, že to dno není nejlepší a dosadil bych více rostlinek, ale až do lepšího dna.
Řekl bych, že ve tři týdny mladé nádrži nemají ryby co dělat, zvlášť, když tam jsou od začátku... Nahraj si do prezentace hlavní fotku, ať je aktivní.
Jiné rostliny, než Egerii tam nemáš?
V prvé řadě jsi tam dal ty ryby příliš brzo. Takže nevhodné, jedovaté podmínky, oslabení ryb, nemoce, otrava, smrt. Ryby patří až do dobře zaběhnutého akvária, tzn. nejdříve po měsíci.
0 08.02.2018 15:44 Hanzis – Pancéřníček kropenatý
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu mám v akváriu (založeno před 3 týdny) dva pancéřníčky a 10 neonek červených. Velikost akvária je 100x40x45cm (180L). Po dvou týdnu a něco se mi objevila krupička, ale tu jsem během 3 dnů vyléčil pomocí esha exit+2000. Den po léčbě jsem vymněnil 1/3 vody (stejně byl čas vodu měnit) a po cca dalších 3 dnech začali umírat neonky (už mám jen 4), pancéřníčkům odpadli vousky. Vůbec neji, pohybují se jen minimálně. Může být příčinou pozdě podchycená nemoc, nebo jen stres z toho léčení?
Moc děkuji za rady.
Chronická nevhodnost podmínek se nejprve projeví na nejslabších kusech nebo těch co měli zrovna smůlu, ne na všech najednou. Kdybych to měl ilustrovat ze světa lidí, z nevhodné stravy také nedostanou infarkt či rakovinu všichni milovníci junkfoodu najednou.
A co by tam mělo být špatně ? Když jsem tu nádrž tady prezentoval nikdo neměl k ní nic pouze k těm dravcům .... toď vše tak já kupoval stolek na zakázku dělaný akvárium na zakázku dělané, Led osvětlení rosltinky atd vše koupeno ještě lepší filtraci chci . Ale něco se budu snažit vyřešit protože nechce sem i ty dravce dávat pryč mam je od malička ,když byli ještě prtata a jsou skvělý a já tomu mam cit a nedokážu to jen tak dát pryč natož ,když mi nějaký chudáček onemocní
Tohle si opravdu ,ale nemyslím nikdy si neubližovaly to opravdu ne . Spíš si myslím ,že je to nemoc nějaká
Tom25 napsal:.... co tam mam za dravce pohromadě v té nádrži tak jsem jí zrušil
-proto jsem psal o tom zranění ,které může být klidně od jiného druhu ryb
-nevhodnost podmínek by se projevila na více jedincích a případnou mortalitou ryb
EE už jí zakládat znovu teď nebudu a nevhodné podmínky to nejsou tohle je upnlě nové akvárium vše komplet mě stálo 15 tisíc . tomu panceřníčkovi se to stalo v mé menší nádrži co jsem měl
Tak fotky jsem posílal ,když jsme řešili rostlinky s jirkou můžete se mrknout
Já bych si vsadil na nevhodné podmínky. Udělej tu prezentaci.
Já koupil v akvaristice dva byli už velcí ,ale mam je cca 3 roky možná trošku víc a od akvaristiky oba byli krásní a v pohodě a to mu jednomu 2 rokem se tohle udělalo nikdy mi rybička nespadla . proto jsem se divil myslel jsem si ,že to zmizí ,ale nikoliv podobný případ se mi jednou stal u parmičky červenoocasé udělala se jí boule kousek od hlavičky vydržela mi 3 měsíce a umřela a měl jsem jí ,když byla malá a tohle je trošku podobné a zapomněl bych dodat má trošku oči ,jako by dovnitř zmačklé trošku .
-jedná se tedy o dlouhodobou věc ,jak to dle dotazu vyznělo
-příčiny mohou být dvě ,
-jednou z je růstový defekt a druhou je pozůstatek možného dřívějšího zranění
Ahoj všem potřebuji se zeptat mam panceřnička kropenatého už hodně dlouho je to velký dospělí jedinec zatím se nic neděje furt papá plave vše máto už delší dobu udělala se mu z boku taková vetší boule a má zkřivený střed těla plave ,ale občas i blbě jinak přijímá potravu atd. Nevíte co by to mohlo být ?
Starší reakce
Leží na boku nebo na břiše? Máš pro ně nějakou schovku? Já mám pro ně schovku z břidlice a dost často tam přes den bydlí. Večer si na ní rádi posedí a "udělají sněm", rádi jsou na vyvýšeném místě. Jestli jsou na břiše, tak to může být normální, u mě se taky často nehnou z místa. Musíš sám vědět, nakolik se to jejich chování liší od obvyklého a jaké mají podmínky, jaká byla změna apod. Je fakt, že to je citlivější ryba, taky mi jich pár pochcípalo. Taky jich může být málo. Má jich sice jen o jednoho víc, ale rádi se přidávají k pandům.
Ta teplota je samozřejmě základ. Nemůžeš chovat ryby ze subtropů bez zajištění odpovídající teploty.
menim kazdy tyden.
Koupim topeni teda...
Jsou dost náročný na kvalitu vody, oproti klasickému skvrnitému. A 21 je určitě málo.
EDIT: Tedy bych zatopil a jak teď koukám na tvojí prezentaci, měnil častěji vodu.
Všiml jsem si, že mám apatický panc třískvrnný. Je to pár jedinců ze skupiny. Leží v různých polohách po AQ. Když se jich dotknu tak se rozplavou. A pak leží na dně. Skoro jako chcíplý. Není to nějaká nemoc ? Ostatní jsou aktivní. Napadlo mě, že by to mohlo být teplotou AQ. Nemám topení a teď v zimě je teplota tak 20st - 21st.
Starší reakce
Slabá imunita souvisí s kvalitou prostředí
No asi jo, protože předtím mi umřel ještě jeden pancík skvrnitý a ten si odřel šupiny na boku a za pár dní ho bakterie taky rozežraly. Takže měli jenom slabou imunitu a vodou (údržbou) to nebylo, asi. Takže by to chtělo nějaké vitamíny které bych vzdycky přidala po výměně vody
Nejspíše to začlo malým poraněním, které by mu normálně nic neudělalo. Jenže se do toho pustily bakterie a už to šlo.
No, takové množství vody cca měním. A vodu dolívám přímo z kohoutku, to ale snad nevadí, všichni píšou že to dělají taky tak a rybám to nevadí a že ten chlor vyprchá skoro hned když se voda napouští. A nevíte jestli se ten pancík zranil nebo měl nějakou nemoc? Je to asi blbost, ale nemohla mu to udělat Clea Helena?
Každý týden 30% je podle mě nepodkročitelné minimum.
Odkaluji a měním vodu 1x za 14 dní, někdy i 1x týdně a někdo mi tu psal, že nemám odkalovat do hloubky že ta hnědá voda, co jsem si myslela že je detrit, tak to jsou nit. bakterie. Ale fakt je to detrit, když prostříhávám mech tak je pod ním vždy svinčík. Takže vždycky odkaluji cca do 4 cm abych vyčistila dno, ale stejně se nedostanu všude po celém dně. A filtr čistím 1x za 2 měsíce
Takže si myslím, že pravidelnou hygienu celkem zvládám
Ale šneci se mi stále přemnožují, takže nevím co bych měla ještě zlepšit, snad měnit vodu 1x týdně dokud se to zase nezlepší a pak až za 14 dní. Jinak myslíte, že když tam přidám nějaké ty vitamíny (mandlovník, aloe vera) tak se mi zlepší stav AQ nebo budou jen rybky odolnější? A ještě se chci zeptat, když sůl slouží jako desinfekce v AQ, tak mohla bych jí tam občas dávat preventivně nebo jen kdyby to bylo nutné?
No, upřímně, pokud to jsou bakterie, tak bych se zamyslel kde v akváriu je chyba a zkusil to řešit. Bakterie jsou vždy všude a jde o schopnost těch ryb se jim ubránit.
Přitlačil bych na hygienu-hlavně odkalování a výměny vody a asi bych přidal nějaké vitamíny nebo aloe vera, olšové šišky, mandlovníkové listy....(občas je to asi placebo, ale udělat se má vše, co člověk může
)
No v odkazu píše že to můžou být bakterie, takže si myslím že bude lepší ho odlovit a utratit, kdyby to bylo nakažlivé, nechci aby se mi to rozšířilo. Za chvíli jsem ještě přidám nějaké fotky jak vypadá ta ploutev.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 28
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 25931x