Pancéřníček - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Ty nový nech nějakej den v karanténě a sůl v rozumném množství(pol. lžíci na 50l vody) nebude škodit nikomu, ani ancákům.
Nj, co se dá dělat. Myslíš, že už můžu pustit nový ryby do akva? Vyměnil jsem ještě trochu vody. Mám i zasolit? I když zase sůl nemají rádi Ancistrusi a doma najdu jen s jódem.
Tak jsem se pokusil při přelovování rychle vyfotit břicho té Pandy:
Ok, vylovím ho a kdyžtak ho utratím, jestli se to nezlepší. Třeba se ještě někdo ozve, čím to může být, rád bych dal nový ryby co nejdřív do akvária.
Toho postiženýho odlov a sleduj, ale takto načatý ryby jsou obvykle do několika dní kukat. Nebudu se pouštět do spekulací oč se jedná, ale odsledovaný to jak vypadá mám s výsledkem jak píši.
Ahoj,
před chvilkou jsem přišel domů a viděl jsou Pandu, jak plave nad filtrem u hladiny a jakoby lape po dechu. Potom plavala normálně ke dnu a za chvilku zase na hladinu. Mají střevní dýchání, normálně to probíhá tak, že ze dna vystřelí na hladinu a pak zase zpátky. Tenhle ale má co dělat, aby se k hladině vůbec dostal. Navíc má červené břicho. Viz foto
rybicky.net/nadrz/12961/d103730.jpg
Těžko říct, jestli je to nějaká nemoc, ale musím se spíš přiklonit ke zranění, co myslíte? V posledních pár dnech si občas všímám, že Parmičky čtyřpruhé začínají Pandy občas prohánět, tak mám podezření na ně. Nic jinýho mě v tuto chvíli nenapadá. Nevím, jestli jim to způsobily ony, zatím to bylo totiž jen nevinné popohnání po akváriu. Tam mi ale nehraje moc to červený břicho.
No a jako na potvoru jsem si dneska dotáhl nový ryby - 4 Dánia Pruhovaný, který jsem pořídil k mým současným čtyřem Dániím. Naštěstí jsem je do akvária ještě nedal. Zatím jsou v kýblu ve vodě z akvária a s přidaným Preventinem kvůli dezinfekci. Nejdřív bych rád určil, co je té Pandě. Nechci jen tak šoupnout nový ryby do akvária.
Starší reakce
Tak jsem samici přemístila do karantény a budu ji pozorovat, abych viděla projevy, kdyby se to objevilo u mladých pancíků...Nechám ji tam dožít.Zatím ještě žije..
Podle popisu, jak ryba vypadá a jak se chová tipuji že velmi brzy bude cestovat na druhej břeh, usnadnil bych jí to, ale o co se jedná to nevím.
Ahoj
Moje samice leží na dně, těžce dýchá a má kousek za hlavou zatím světle červené podlitiny pod kostěnýma destičkama a v půli násadce ocasu jí z poddestičky trčí něco malého a řekla bych houbovitého.Už skoro neplave. Dala jsem sůl ale nevím, co to je za nemoc tady jsem to nenašla.Poradíte?Díky
Ano to mohlo , pokud není osídlený především filtr nitrifikačními a jinými užitečnými bakteriemi , nemá co odbourávat čpavek a ostatní škodlivé látky které při rozkladu odpadu z ryb vznikají , proto se akvária zabíhají alespon měsíc než se rybky vpustí a bakterie se v dostatečném množství namnoží
mám tomu rozumět tak, že když ty ryby byli s nezajetým filtrem, tak že je to poškodilo do budoucna?
netuším , žádnou takovou studii jsem nečetl , jde o to že ryby v nezajetém akva s nezajetým filtrem budou úmírat na následky otrav z rozkladu vlastních výkalů , v lepším případě budou trpět nemocema ...
běžně v akva bez ryb , to trvá cca 4 týdny
za den ne, ale za měsíc a půl už by měl být zabělej ne?
ale může to být následek toho oslabení biologické filtrace , neb ten nový filtr se nazaběhne za den , takže třaba 3 týdny mohly být v akva špatné podmínky a to se podepíše na kondici třeba jen slabších ryb , už nevím jak to mám jednodušeji vysvětlit
v lednu jsem vyměnil filtr a proto chcípla ta neonka, od té doby do teď jsem filtr nevyndal nikdy na delší čas než 10 sekund, vyměnit tu houbičku se teprve připravuju
jasné, budu o tom přemýšlet zatím dobrou
a dík
Cituji :
"akvárko se zabíhalo tři týdny, potom sam tam dal 7 ryb po 4 centimetrech a za 14 dní cca jsem přidal dalších 7 ryb. a dal jsem nový filtr. druhý, třetí den pošla jedna neonka"
pokud jsi vyndal filtr i po měsíci a půl a dal tam novej , biologická filtrace přestala prakticky fungovat , dno je sice taky osídleno bakteriemi , ale voda jím neprotéká tak jako filtrem , tím se oslabila rovnováha v akva - odešla neonka , pancéřníček mohl bejt v lepší kondici tak ho to neskolilo hned , prostě nemůžeš vytáhnout zajetej filtr , hodit tam novej a akva provozovat v režimu jako by bylo zajeté a ještě 6 týdnů neodkalovat dno
Tak jedna dobrá zpráva je, že další hlavu kupovat nebudeš muset. Dal jsem ještě jeden letmý pohled do prezentace a zjišťuji, že tak jak to máš označený, je to straší označení dnešního AT200, takže by to šlo i použít, jenom dát větší molitan, což by bylo ale kus za kus a na to bude chtít akvo nejdříve připravit, ale o tom až třeba zítra, dnes už končím.
ted si asi nerozumíme. ten filtr sem měnil v lednu, pak jsem tořešil a šlapalo to. ted už tam je přez měsíc, ale jak radil Romant, tak mám i v plánu zvětšit filtrační patronu, ale jen si stěžuju, že se mi nechce kupovat čtvrtou filtraci, když mám jeden v akva, který hodlám použít a další dva dole ve skříňce. tu uhynulou pandu filtraci nepřičítám, nebo alespon ne jako hlavnímu činiteli.
no tím že jsi vyndal filtr kterej jsi 3 tejdny zajížděl a dal jsi tam zas novej nezajetej , jsi vlastně poslal to akvárko zas na zpátek do doby před zajetím , pak hned ryby a tyhle problémy ted co máš budou toho výsledkem , jak psal romant , odkalit důkladně , měnit vodu menit vodu měnit vodu , do dna pak moc nerejpat , nepřidávat ryby a krmit střídmě , tento režim aspon 14 dní , pak můžeš výměny zvolnit na jednou za tři dny ...
já sem jí nepřesazoval, já sem jí dal uplně pryč, protože přestala vegetovat. spletl jsem si jí. myslel jsem si, že je to cerathopylum, což je spíš plevel. měla jednoznačně málo světla. s tím větším filtrem se budu muset popasovat nějak chytřej, podle svých možností ale to že ten nebudu moct přesadit kytky, to je podpásovky, no nic, aspon je delší horizost práce a ne jen údržby. baví mě pracovat na to a vylepšovat to!
Ta výměna filtru ... nebyla dobrá ,když je filtr potřeba vyměnit nebo posílit , zabíhá se nový se starým současně aspon 3 týdny , jinak se velmi oslabí nitrifikace a pak jsou problémy , cabomba toto dělá dost často , je háklivá na přesazování, někdo psal že až v půl roku zaběhlém akva se konečně chytla ...
akvárko se zabíhalo tři týdny, potom sam tam dal 7 ryb po 4 centimetrech a za 14 dní cca jsem přidal dalších 7 ryb. a dal jsem nový filtr. druhý, třetí den pošla jedna neonka. do byla cca 15. ledna, proto jsem neodkaloval dno, aby ty bakterie na dně pomáhali čistit vodu, než se zaběhne filtr a asi jsem to přehnal. do ted nic, až ta panda. a ohledně tech kořenů se to těžko posuzuje, vyhazoval jsem jen tu cabombu, a ta byla hnědá celá a zkušebně jsem zasadil odstřiženej kousíček mokřanky a ta během týdne pustila kořeny a ty byli takhle bílé, jako je na fotce.
piskořek se vůnc neboj , klidně 6 kousků pořid , prorejou to jak nic provzdušnují dno a tím lépe dochází k biologickému rozkladu detritu , ne ke hnití , no jestli dno funguje nebo ne , se dá poznat pěkně i na koženech rostlin , pokud vypadají tak jako na přiloženém obrázku , mělo by to být vcajku , pokud jsou hnědé uhnilé je to špatně , jak dlouho se to akva zabíhalo bez ryb ?
tak 4 kusy echinodor, velká mokřanka uprostřed, malé v zadu před tím cabomba, samolus floribundes. jen uprostřed je kořen a kolem něj nic. neodkaloval jsem to proto, aby byli na dně ty bakterie, které čistí vodu. ještě jsem uvažoval o piskořce vyžovité, ale navim, jestli by rozryla i takové dno.
dohadovat se rozhodně nechci o nějakém milimetru , o tom to není ,jak píše romant , hrubší dno odkalovat více do hloubky a jednou za šest tejdnů je sakra špatně , mezi ty větší valounky to více zapadá a je pak problém , když jsem takovéto dno rušil málem mě kleplo co tam bylo bordýlku a to opravdu poctivě odkalujeme 1x za týden ,a když je tam tak málo kytek , nevím jak je to akva zaběhlé ale moc dobře asi ne
to jsem udělal
bordelu tam byl plný kýbl, ale nezapáchalo to nějak vyloženě hodně. jen okolo rostlin jsem se moc hluboko nedostal
No dobře, uznávám, že to jako písek ani moc nevypadá
ale je to říční písek větší frakce. Jinak s tím ostatním souhlas.
jako je fakt že s tím rytím, jak říká Monty, tak to si myslím že je pravda a třeba že by se mohli líp cítit, páč oni si takhle podle literatury přirozeně hledají potravu, ale zase jak říkáš ty, jde to i bez toho a že se přizpůsobí. někdo dokonce psal, že jeho pancéřčíči při krmení plavou na hladinu a žerou s ostatními rybami!
ještě jednou tedy :
"no spíš jsem to mysll tak že 6 týdnů neodkalené dno s tak málo kytkama , může dělat dost velkej problém s odpadními látkami"
když se ten pancéřníček reje v s prominutím v "zasviněném" dně , nebude mu to prospívat , odpadlé vousky by na to mohly ukazovat , nějaký rozpad ploutví taky
Osobně bych se na nějaký kutilství pro tentokrát víš co. Normálka bych koupil čerpací hlavu, třeba AT201 a k ní tu odpovídající navrženou kostku a nechal to společně s tou stávající v tom akváriu běhat tak šest neděl a potom tu stávající uložil pro případ poruchu a nebo jí časem použiješ někde jinde.
Dno bych normálně odkalil, ta zrnitost je podle mých zkušeností s pancéřníčkama na pohodu, není to ostrý a pěkně kulatý šutříky, jenom možná o kapánek větší a proto bych při odkalování zkusil zabořit odkalovač tzv. co to jde a měl by do dna jít bez nepřekonatelného odporu. Jako další bych si hlídal, aby to co odkalíš nesmrdělo více než obvykle. Zemitý odér ano, ale smrádek už ne a uvidíme kam se nám to pohne.
reje, já vím, ale to dno tam je protože by mělo být lepší pro ty rostliny aby tam propadávali výkali rybiček ke kořenům, navíc kamarád má taky takové dno jako já a taky tam má pancéřníčky, ikdyž větší, nevím druh a to je to má doma akvárko už 20 let. o tom liaporu si něco zjistím, díky
mě to jako písek moc nepřipadá , no spíš jsem to mysll tak že 6 týdnů neodkalené dno s tak málo kytkama , může dělat dost velkej problém s odpadními látkami
Na dno bych to nesváděla, mám takový podobný písek taky a pancíci s ním nemají problém.
no upřímně řečeno o tomhle přemýšlím už dýl četl jsem že by mělo být cca 1% objemu akvária, což tohle je o něco méně řádově o pětinu. zkusim na tom zapracovat po kutilsku a kdyžtak koupím větší kostku... radikální přesazení rostlin ještě odsunu. zatím díky za názory
Možná to bude hloupost , ale podobné dno jsem měl a nebylo asi moc vhodné pro pancéřníčky , taky mi jeden odešel s odpadlými vousky, je třeba si taky uvědomit že pancéřníček v tom dně reje a hledá tam potravu , tejden máme liapor ,skvrnití jsou kolikrát celou hlavou zabožení v tom liaporu , když tam cítí něco dobrého k snědku , jak píšeš "ted nebylo odkalené snad 6 týdnů" to asi zas není pro ně moc ideální stav , možná bude část problému i tady
Nejsem vševěd a podle svých utrpěných zkušeností vím, že to prostředí je základ, proto o tom píši. Výměny vody ničemu neuškodí, ba právě naopak, do akva zasahovat co nejméně a jak jsem psal, jenom bych to sledoval, ale uvidíš, jistě se k tomu vyjádří někdo další s jiným názorem.
Edit: Tak jsem jenom cvičně mrknul na to akvo a mám jeden námět k vylepšení prostředí. Máš tam kostku 16x5x6cm, ale na obdobný akvária běžně dávám 10x10x20cm, což je více jak 5x větší objem filtrační hmoty a to už může být znát.
já tomu pořád moc nerozumím. nevím, kde dělám chybu. co se týče prostředí,
tak tvrdost i kyselost jsou v normě. podle dat které jsem zjištoval z atlasu.
zelen tam mají, ukryty taky.
dlouho to znečištovala cabomba, kterou jsem minulý týden vyhodil a vyměnil za mokřanku. vodu měnim každý týden 1/3
svítím časovačem 11 hodin denně a ne moc silně
krmim týden 2x denně, před tím 1x... mraženými patentky (které, jak to vypadá jim všem chutnají čim dál méně), spařenou okurkou, granulkama a vločkama - granulek a vloček jim na dno moc asi nespadne...
přerybněné to není
v místnosti není větší hluk, ani děti ani televize
topím na 25°C
TED NEGATIVA
minulý týden soused rekonstruoval a vibroval celý dům.
je to bytovka, možná ty vibrace z celého domu dělají své...
víko krytu dost hlasitě cvaká (dneska sem to upravil)
byli jen 3 kusy, 1 samice + 5cm a 2 samci 4cm
dno je zrnitost 3-5 mm
ted nebylo odkalené snad 6 týdnů
mladá říkala že si dřív všimla že pandy vysírá ancistrus sp. 5cm (ale je na něj vysazená
) a nemám to ověřené, já si toho nevšiml.
a ještě mě napadá že je jim prostředí narušuje ta věčná výměna vody každ týden, když jim tam strkám hadičky a taky ruce, když stříhám rostliny, ale to je snad normální
nechci jen tak čekat až mi chcípne další. tohle je od ledna druhá, ale ta první neonka byla určitě slabej kus. abych jim vylepšil prostředí dělám co se kde dočtu a doptám. ale zas tam nechci dávat zbytečně chémii, a snažím se o biologickou rovnováhu
já ti tu plést hlavu nechci jen ti říkám názor možná by bylo dobré si jít znova prohlédnout prodejnu jak ryby vypadají a zatím dodržovat tu vodoléčbu a pozorování...
Pítik napsal: ... osobně si myslím, že řídké ploutve a opadané vousky mohou být průvodním znakem mnoha příčinSpíš bych řekl, že ty vousky a ploutve jsou spíš důsledkem a to konkrétně reakcí na ne zcela košér podmínky v nádrži a jak jsem psal, jedna ryba to nedá a další zase jo.
a co myslíš? já teda nevim. osobně si myslím, že řídké ploutve a opadané vousky mohou být průvodním znakem mnoha příčin
to je na tobě. Ty fleky byly postupem času po 3 týdnech.Jinak si myslím že je zjevné na co umřela. Myslím že ten lék je na více těch bakterií.
ale moji pancéřníčci, a to ani uhynulá samička, nemají žádné skvrnky a ani výrazně změněnou barvu. měla prostě jen prořídlou ocasní ploutev a přišla o vousky. nemůžu něco přeléčovat, když nevím na co chcípla.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [15] ...... 28
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 25931x