Zařizování malawi
2 02.03.2018 15:17
Maq [2417] (Navazuji zde na debatu, se kterou nás @ctibum vyhnal z vlákna "Čerstvě založené akvárium - problém".)
Otázka o kterou šlo, byla proč je v Malawi (a Tanganyice) vhodné pozorně sledovat vývoj pH.
V Malawi nejsou rostliny a pH je běžně vysoko přes 7. Čili amoniak je základní problém každého malawisty. Většinou se to řeší nitrifikací, která přeměňuje amonné ionty na mnohem méně nebezpečné dusičnany.
A teď jak to souvisí s pH?
Nitrifikace snižuje pH. Pokud tedy nitrifikace funguje naplno, koncentrace amonných iontů (NH3 a NH4+) zůstává nízká, stoupá koncentrace dusičnanů (NO3-) a pH má tendenci klesat. Ne o mnoho, protože voda v Malawi obsahuje hodně uhličitanů, takže má velkou pufrační kapacitu.
Pokud však pH začne samovolně, byť i jen nepatrně stoupat, je to důvod k dvojnásobnému alarmu. Znamená to totiž, že
(a) nitrifikace je slabá, čili stoupá koncentrace amonných iontů, a zároveň
(b) vzrůstá podíl jedovatého amoniaku (NH3) na celkovém obsahu amonných iontů (NH3 plus NH4+).
Přitom závislost (b) je geometrická, konkrétně s každou desetinou pH vzrůstá podíl amoniaku o cca 26% (desetinásobně s každým stupněm pH). Jinak řečeno, stejná koncentrace, která je při pH třeba 7.4 ještě bezpečná, při pH 7.6 již může být nebezpečná.
Běžné testy pro měření amonných iontů ve vodě nejsou bůhvíjak přesné. Avšak i pokud bychom měli přesný test, nevíme vlastně nic, pokud neznáme přesné pH.
Zatímco máme-li spolehlivý nástroj na měření pH, samovolný (tedy mezi výměnami vody) nárůst pH třeba jen o jednu desetinu nás okamžitě varuje, že akvárium pravděpodobně nefunguje jak má.
Starší reakce
já si to myslel ale asi zvítězí ta černá

To akvárium je už takhle moc malé na ryby, co tam máš, 3D pozadí ti ještě něco ubere...
ještě ktomu pozadí co mi psal anthrax, co tam dát 3d pozadí?ta modrá taky není špatná.
0 27.10.2017 16:17 R
afc1886 [2943] Já se ani v nejmenším nehodlám hádat, jen vycházím z toho, co vidím a když si vyggolím "malawi biotop" tak drtivá většina zobrazených nádrží má světlé/bílé dno. Takže to mají všichni špatně? A nemyslím to ironicky...
Nikde tam nečtu, že by se to mělo týkat ryb z Malawi. Obecně to jistě platí, dno které odráží méně světla je pro většinu ryb vhodnější. Ale zrovna u Malawi? Viz. to jak vypadá v jejich domovině. Nepřu se jen mě to zajímá.
A nemyslím si, že by bílé dno bylo automaticky špatně. Spousta lidí ho má a nejen v Malawi
Jen to chce mít rozumné světlo.
Nedaří se mi bohužel najít konverzace, kterých bylo na fb ve skupině vícero přímo s chovateli, tak si dovolím zkopírovat z jiného zdroje, ale se stejným zněním: ;)
Bílý písek není pro ryby (většinu druhů) příliš vhodný, protože nadměrně odráží světlo a ryby se mu mohou barevně přizpůsobovat ("vyplajchovaná" barva) a mohou zůstávat nadměrně lekavé. Bílý písek bývá namletý křemičitý písek jedné frakce (zaleží na požadované hrubosti mletí)a má kromě barvy i tu zásadní nevýhodu, že má ostré hrany a mnoha druhům, které žerou písek s potravou může zbytečně poškozovat trávící trakt. Říční plavený písek (prodávaný ve stavebninách jako "plavený betonářský") je nohem vhodnější svými omletými zrnky. Že je hrubší než bílý mletý je nesmysl. V říčním písku je mnoho přirozených frakcí, od těch nejjemnějších, které se při zvíření poměrně dlouhou dobu vznáší ve vodě, až po hrubší velikosti několika mm. Stejně tak proklamovaný odlišný materiál je další nesmysl. Bílý křemičitý písek (používaný třeba na spárování zámkové dlažby) je stejně křemičitý, jako ten říční, jenom mají rozdílnou barvu. Bílý mletý křemičitý písek, který se např. používá jako výplň do plasbetonu je třeba v průměru mnohem hrubší, než je průměrná frakce říčního.
U běžných afrických cichlid, pokud nebudete mít písečné xenos nebo Cyathopharynx, Ophthalmotilapia apodobně, vrstvu 2 cm rozhodně nedoporučuji. Běžné cichlidy ji v celé vrstvě rozhodně neprohrabou (např, Tropheus nebo Mbuna z Malawi určitě ne), stačí pouze půl až jeden cm, jen pro zakrytí skleněného dna.

Zadej si do vyhledávače lake Malawi (teď nemyslím akvárka ale fotky přímo od toho jezera). Světlounký až skoro bílý písek je u toho jezera celkem běžný

Za mě teda absolutně NE pro bílý písek!!

Je to kýčovité a hnusné, použij klasický říční plavený s hrubostí do 1 mm, pokud máš facebook, doporučuji skupinu tlamovci jsou tam pánové, kteří jsou naprosto úžasní a poradí se vším tak jak má být!
O nevhodné skladbě a kamenech bylo dosti řečeno už výše.
Odkaz:
www.facebook.com/… tak jsem na doporučení objednal ten písek.díky

Díky za info oběma,i Lerimu.přes víkend to napravím,jen prosím jakou zrnitost tech písků?

Jj pokud máš ryby z Malawi udělej akvárium Malawi a ne guláš

Aulonocara Fire fish je teritoriální a agresivní ryba a jestli dojde ke tření tak to bude mazec. Bude tam hodně těsno. Je to na ně prostě malé. Koukni se do atlasu, komu plavou v nádrži a uvidíš, že je většina lidí chová v jiných litrážích, než máš ty. U těch ancistrusech a krunýřovců to je jasné. Do Malawi prostě nepatří, jsou to ryby z Ameriky. Kořen tam nenechávej. Opět. nejsme v Amazonii...
Přesně tak, jak píše LeRi, ty kytky jsi odebral relativně nedávno. Tím jsi odebral konzumenty živin a nastoupily řasy.
Ještě k té tapetě. Nemusí být jen černá i modrá vypadá v Malawi dobře.
Žádné kytky moc živin a světla ?
Africké cichlidy nežijí v takové vodě a s takovými druhy ryb co tam máš a ani se to k sobě nehodí a ancíci se tam asi také necítí dobře.

ale proč se udělaly ty řasy?když to bylo naproti balkonu kde na ně svítilo i sluníčko tak se nic neobjevilo.
to dno určitě vyměním za ten písek,1kořen bych tam asi nechal-je po něm taková trošičku nahnědlá voda, ale nevím proč vyhodit fire fish a ostatní osádku?ti ancíci jsou tam dva.
Ji a ryby jen africké cichlidy

ještě budu hádat , svítíš hodně aby vynikla barva těch cichlid ale tím že tam máš tmavé hrubé dno tak ti to světlo pohlcuje a ryby tolik nevynikají

Já bych určitě změnil dno. Takový ten bílý písek a menší zrnitost. Rozhodně to chce černou tapetu. 3D pozadí by ti v tvém případě ubralo zbytečně moc litrů. A zredukoval bych osádku o Aulonocara Fire fish. A i o krunýřovce a pancéřníčky, když to má být Malawi.
Ale to je OT
Dno jemný bílý písek tenhle co tam máš je hrubý a drží se v něm bordel , tmavé kameny , kořeny vyhodit a na rostliny také kašlat , ono to prokoukne a nebudeš muset tolik svítit

tak pojd do mne.jak?

uvítám vše inspirace víkend mám volný tak se tomu budu věnovat.
Já bych to tvoje Malawi celé předělal

Starší reakce
Na tom akváriu je toho nevhodného víc, umístění u okna bych viděl jako zcela nepodstatný problém

Pro Malawi obecně malý objem (ještě dále zmenšený 3D pozadím), navíc jestli dobře koukám, jsou tam ryby, které patří do opravdu několikanásobně větších nádrží. Co ryba to jiný druh, nevím no. Asi bych ale také začal tím, že bych vyházel ty bílé kameny, vypadá to, že se opravdu hodně lesknou, dal bych tam kameny, co budou barevně ladit s pozadím. Jako další krok bych doporučil rozdat ryby a udělat z toho jednodruhovou nádrž s nějakým menším, nenáročným druhem (např. Pseudotropheus saulosi), tak v počtu 10ks.
Ctibum má zřejmě pravdu , vyměnil abych ty kameny za nějaké tmavší a víc strukturované bude to i lépe vypadat.
Co odraz světla od kamenů? Přijde mi, že když je rozsvíceno, tak jsou ryby všude tam, kde nejsou na dně kameny...
A nedávej jeden dotaz do víc vláken. Tady to nechám, tam to smažu

0 06.10.2017 12:37 Berťas - Snažím se to nezahubit... – Ryby v rohu akvária





Dobrý den,
předem se omlouvám za možná hloupý dotaz, ale s akvaristikou jsem začal teprve před necelým rokem

Mám následující problém v akvariu pro cichlidy z Malawi:
Mám akvarijní set Juwel RIO 18O litrů a na zadní část stěnu akvaria, na filtr a na zbytek této bočnice jsem nalepil 3D pozadí Juwel. Zářivky mám také Juwel. Co již delší čas pozoruji, tak pokud jsou zářivky zapnuté, tak se většina ryb nachází v protilehlém rohu akvária od filtru. Zprvu jsem to přisuzoval velkému proudu vody z čerpadla, ale po X pokusech jsem ověřil, že to tím není. Jako druhá varianta se mi jevilo to, že část akvaria u filtru si hájí sameček Cynotilapia pulpican, který je dost agresivní a proto se ho ostatní "bojí" jak je neustále odhání. Nicméně jsem nakonec přišel na to, že pokud zhasnu osvětlení, tak se ryby ihned rozplují po celém objemu akvária. Tak mě napadá, zda jejich shlukování do rohu akvária není způsobeno nějakým nevhodným odrazem světla? Akvárium je nevhodně umístěno u okna, na což jsem bohužel přišel pozdě, nicméně i se zataženým závěsem se ryby chovají dle popisu :( Fotky akvária se zapnutým osvětlením i bez přikládám. Je na nich vidět, že po vypnutí osvětlení se ryby hned rozptýlí. Díky moc za jakýkoliv typ.
Starší reakce
EllaAtáta napsala: Všude jsou články o pH vody, velkých nádržích a filtrech, ale ne o průběhu zajíždění.
Podľa mňa, Malawi nie je celkom vhodné pre začiatočníka, možno i preto články také postupy neriešia a autori predpokladajú, že zábeh už je každému jasný...
Nejlepší je mít k dispozici bakterie z jiného, již dostatečně osídleného filtru. Já jsem postupoval tak, že jsem do nového filtru nalil vodu (plnou bakterií) z jiného filtru a nasadil pár pavích oček - asi by stačilo jenom krmit prázdné akvárium. Po 3 týdnech jsem nasadil tlamovce. Myslím si, že při správném "naočkování" filtru by šlo nasadit finální osádku skoro hned (a z počátku často měnit vodu), ale při takovém postupu to chce vědět, co člověk dělá, takže prosím nebrat to jako univerzální radu, spíše jednu z možností. Bez možnosti dodání bakterií odjinud bych asi krmil prázdné akvárium, potom to chce čekat tak 4-5 týdnů.
Jak se zajíždí africké akvárium, když v něm nejsou kytky a šneci? Kdo tam vyrobí potravu pro bakterie? A jak se pak udrží bakterie na dně? Dokud tam nejsou ryby, nemají potravu. Všude jsou články o pH vody, velkých nádržích a filtrech, ale ne o průběhu zajíždění.
Starší reakce
Ahoj.Mam v planu predelat toto (
rybicky.net/nadrze/16233 ) na Malawi.Jen se nikde nemuzu docist jak je to se vzduchovanim a provzdusnovanim .Akva mam v pokoji kde spim a vim ze bubliny dost rusi pri spani.Nebo bude stacit cereni hladiny?Bude stacit filtr atman cf-1200 co ted mam .Dno a kameny uz jsem tak nejak vybral.Ale rybky jeste moc ne.byl bych rad za radu.Ty rybky bych si predstavovat max 3 druhy odlisne zbarveny (Prani pritelkyne).Diky za rady
Starší reakce
Planuji malawi cisty objem po odectu kamenů cca 500l. Resim nyni fltraci. Pod akvariem bude biologicka filtrace o objemu 150l - prutok filtrem bude 5cm/min ( to dela nejakych 250l/h). K tomuto filtru planuji jeste fluval fx 6 s prutokem cca 3000l/h. Vyvod z biologicke filtrace bude u hladiny. Vyvod z fluvalu fx 6 bude u dna. Muzu oba filtry zasobovat vodou z prepadu u hladiny, bude to stacit? Nebo mam dat fluval nasavani na dno?
Starší reakce
Zdravim zarizuju malawi 155x50x55 stojan zdeny uz dokoncuji i s vodou a odpadem ale ted resim fiktraci blizko me asi 20 km ma prodejnu pan macenauer a tak jsem mu volal ohledne filtru a doporucil eheim 4 600 tak jsem ho objednal je v sleve za 5000 ale nejak jsem procital forum a narazil ze vsichni tam cpou jeste nejaky cerpaci hlavy atd.nemam s vnejsima filtrana zkusenost v mem dosavadnim malawi 300litru mam oo predchozim majiteli vlepeny filtr. Jecto nutne pri tomto filtru ? Vyvod planuji do rozstrikovaci rampy podel cele zadni steny . moc dekuji za radu .
Starší reakce
0 20.12.2016 10:03 MildaSs - Afrika – rada
No, vypadá to asi tak, že budu muset celou nádrž vypustit, trochu vyčistit a dát tam jiné dno(křemičitý bílý písek). Tlamovci bych chtěl něco ve stylu tlamovec demasonův atd..

Zalezi, jestli chces biotopovy, nebo spolecensky, jinak tlamovce muzes chovat i s rostlinama akorat to nebude malawi biotopove akvarium, zaujala me tahle nadrz na konkurencnim serveru
www.akva.sk/… Já jsem měl Lamprologus brichardi, Lamprologus leleupi, Julidochromis marlieri, J. regani, J. ornatus. Ony jsou teď nějak přejmenované (rodová jména), ale atlas je najde. A jsou samozřejmě i další, podobné druhy.
Neničily rostliny, rády se schovávaly v houští, množily se ve společném akváriu, v šestistovce budou jako v ráji.
Nejlíp se tady na stránkách mrkněte do nádrží, vyfiltrujte si velká akvária a prohlédnete co kdo ve vaší litráži tak má a co by se vám asi tak líbilo. Koukat se na to pak budete vy, tak by vám to mělo sednout

0 19.12.2016 19:16 MildaSs – Rada
Takže co mi poradíte? :/
Některé tanganjické cichlidy se dají chovat v zarostlém akváriu, přímo to mají rády. Ale ten ostrý štěrk je špatně asi vždycky.
0 19.12.2016 18:03 MildaSs – Rada
Zdravím, jsem začínající akvaristka(doposud jen nanoakvárium 35l) a koupil jsem teď maxi akvárium, o velikosti 600l. Mám k tomu absolutně všecko...dno je ze štěrku(bohužel). Velice se mi líbí styl malawi,tanganika ale nemůže být ten štěrk, takže by se to muselo jedině vyházet a dát korálový písek, nebo zvolit jiný biotop. U malawi se mi konkrétně nelíbí že je to pouze "kammený", jsem zastánce půl na půl rostliny kořeny atd..ale ne zase přeplácané...jsem opravdu začatéčník, tak se nezlobte

Jaký jiný biotop by jste mi doporučily? Jinak ryby my jsou defakto jedno, přemýšlel jsem i o arowaně..ale chtěl bych něco zbarveného jako tlamovci tanganika, popř. malawi. Děkuju za odpovědi (y)

Můžu zaslat samozřejmě i foto jak to teď nějak vypadá...včera jsem to teprve nalil vodou, takže zatím špatný, musím ještě čekat

Pepan napsal: Osobně si myslím, že jedna, dvě kytky ve filtru by sice vypadaly efektně, ale účinek by byl minimální. Navíc do toho vstupují další faktory
Představuji si že celá zadní stěna akvária by byla přepažená, vznikl by pruh o vnitřní šířce cca 7-10 cm, a většina jeho délky by byla osázená vhodně zvolenými rostlinami.
Terestrické rostliny obecně vegetují o hodně rychleji než submerzní, takže teoreticky ten několikacentimetrový pruh by mohl udělat tutéž službu jako akvárium hustě osázené po celé ploše. Účinnost by jistě hodně závisela na osvětlení. Vhodné by byly zřejmě jakékoli rychle rostoucí druhy, které dobře rostou v hydroponii.
Roli: V akváriích s tlamovci (a podobnými) nepřetržitě stoupá hladina dusíku nad oněch 20 mg/l, a tedy musíme stále měnit vodu. Pokud by rhizofiltr nárůst dusíku významně zpomalil, všichni cichlidáři by to jistojistě velmi ocenili. Beztak mnozí z nich používají různé vestavěné filtry (na rozdíl ode mne), takže vyzkoušet tuhle metodu by pro ně nebyl až takový problém.


[1] ...... 5
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Přidat příspěvek • Zobrazeno 5602x