pH - význam a měření
ok teda ...budu měnit teďkom ob den a uvidím nic tam přidávat nebudu...snad se to srovná ... teď než zhaslo světlo tak zařvala 5tá krevetka během druhého dne ... hořčík doma mám draslík ne jen pmmdčko a nějaký komplexní hnojiva ale ty tam lít nebudu draslík dokoupím ...děkuji moc ...
Vodu máš super. Alespoň ty parametry které znáš. Jen pokud tam máš nějaké trošku náročnější rostliny tak bych doporučil tak za týden až čtrnáct dní lehce začít dohnojovat hořčíkem a draslíkem zbytek zatím nemá smysl možná časem mikro. O zbytek se postarají ryby a ten substrát. Žádnou jinou zázračnou chemii bych do akvária nedával.
0,66 celková tvrdost [mmol/l]
7,5 pH
1,2 dusičnany [mg/l]
2 hořčík [mg/l]
23 vápník [mg/l]
todle jsou oficiální udaje z čevaku ...nevím ještě se mi nestalo že by to po měsíci nebylo ok ...dobrá tedy od zítřka skusím pouze měnit vodu za odstátou kohoutkovou nebudu přidávat nic ...dík snad to pomůže ...
Tak se podívej na internet najdi vaší vodárnu a zjisti co ti teče doopravdy. Těm číslům z testu nevěř. Je pravda že krevetky většinou reagují na nepříznivé podmínky dřív než ryby. Přestaň tam dávat věci jako "instantní bakterie" nebo "tekuté CO2" ničemu tím nepomůžeš spíš naopak. Jak už jsem psal. Měn vodu klidně Ob den 15-20% a čekej až se to srovná.
No tyhle lakmusové papírky ber s rezervou. Jako rychlý indikátor, že si máš dát na něco pozor, jsou celkem dobré (rozhodně lepší než nic), ale pokud se ti něco nezdá, použij ještě kapkový test (a klidně i dva různé), ty poskytují mnohem lepší výsledky. Test pH od Seachemu na sklo je taky jen indikativní a je lepší se na něj nespoléhat.
A ano, ve vodovodní vodě je celkem běžně 40 mg dusičnanů. Norma to povoluje.
já fakt nevím výživný substrát mám poprvé a sem z toho dost v šoku

... no hodnoty vodovodu mám z toho papírku ... každopádně ty bakterie ve výživném gelu by to měli spravit a no2 odstranit...nebo aspoň co tam píšou ...na ph mi přijde zítra test od saechemu jak se dává do vnitř do akvárka a pár měsícu funguje + na amoniak a na N02 a 3 taky od saechemu jsou tekuté...tak sem zvědavej ale paví očka mi třeba porodili tak nechápu

jestli jsou tak odolné ...samci furt doráží na ostatní samice

...ty jsou uplně v klidu ...akorád krevetka padne na bok chvíli se mrská po půlce akvárka a pak je konec už 4tá a to mě dost mrzí ...
A ty údaje z vodovodu máš od vodárny nebo z těch testů? Tyhle papírové testy jsou fakt na 2 věci občas se trefí s tím pH ale ostatní je lepší neměřit než měřit tímhle. To kh na nule být může ale pokud měníš vodu pravidelně moc bych na to nesázel, zas tak rychlý ten platinum soil není.
0 12.08.2019 20:00 kajda – Čemu věřit ?


píšou to u toho substrátu také ph má tlačit na 6,5 a kh k nule ...což sem zjistil později když je kh na nule tak je to velice nestabilní ph že ? každopádně přikládám dvě fotky jestli to půjde no3 je podle mě na 25 mg a no2 není tak růžové jak 5mg ale zase není tak málo růžové jako 1- mg ...tedkom jsem měnil vodu ob den plus přidával bakterie tak už nevím ... a z vodovodu mi teče Ph6,6 zhruba kh mezi 3/6 a no2 a 3 jsou na nule... každopádně jsem dnes vyměnil půlku vody a nasadil bakterie ve výživném gelu ...tak uvidím ráno ...
Pokud máš opravdu KH 0 tak se nediv že testy ukazují nesmysly. Tohle se měří blbě i elektronickými PHmetry. Jinak pokud je pravda (asi ne) NO2 3 tak se nediv že ti akvárium už nevychcípalo komplet.

Zjistil bych první co ti teče z kohoutku pokud to není studna tak dohledáš snadno na internetu. Pak zjistíš jak moc jsou ty papírové testy nepřesné. Pokud by si měl NO2 skutečně 3mg už by tam asi nežilo nic. To pH klidně může být nižší v záběhu se to dít může. Ty permanentní testy budou vykazovat podobnou přesnost jako ty papírové. Takže nebrat. Víc než měření bych teď řešil časté pravidelné výměny vody a případně zauvažoval nad aktivním uhlím.
0 12.08.2019 18:50 kajda – Čemu věřit ?
Dobrý Den. Měl bych na vás otázku test od tetry a od esha aqua mi ukazuje ph hodnoty tak žluté že nejsou ani na stupnici a když to změřím kapalným testem ben test tak mi to ukazuje 6,5ph tak co si potom vybrat jinak kh 0 no3 25 mg a no2 asi 3 mg v akváriu je platinum soil který by to měl držet na těch 6,5. Zítra mi přijde ten perma test od saechemu na ph a amoniak a na no3 a 2 každopádně mi teďkom umře krevetka deně. Paví očka jsou uplně v pohodě ale neonky mi přijdou nějaké divné drží se u zadní stěny spíše u dna. Akvárium je měsíc od založení a dal jsem tam osádku prvních pár dní v pohodě.Do akvária přidávám saechem prime na upravu kohoutkové vody živé bakterie a clarity na zákal dávám ještě kapalné c02 všechno podle návodu a malinko hnojiva vzhledem k substrátu .Za každou radu budu rád. Děkuji jo a z vodovodu mi teče Ph6,6 zhruba kh mezi 3/6 a no2 a 3 jsou na nule
Starší reakce
Zítra přijde externí atomizer tak jsem zvědav
To by mělo jít dost dobře takže to chce lépe rozpouštět.

Kh 4 gh 7 vodivost 300 mikrosiemens a snizuji postupně na 180 cílových, takže spíš asi špatný rozpouštění, mám do zítřka flipper od Dennerle, takovej ten žebřík. Ale čekal jsem že aspoň trochu to klesne
Asi tech minerálů dáváš moc musíš si změřit KH, nebo špatně rozpouštíš.

Pokud máš hodně tvrdou vodu, což třeba voda na Brněnsku z Moravského krasu je, tak ti CO2 moc pH ovlivňovat nebude.
Zdravím vás, mám v nano krevetkariu vysoké pH, dávám do akvária vodu z Ro plus minerály pro krevety, včera jsem začal dávkovat CO2, zatím jen přes flipper ale pH neklesá, je pořád 7,8 a já bych uvítal spíš 6,5-6,8. Myslíte že to bude chvilku trvat než se dostane níž?
Starší reakce
jo, to jsem už taky pochopil..
...teď jsem měřil pH a mám tam i po přidání rašeliny (je pravda že je jí celkem málo) 7,7pH koukal jsem na filtr.. a v první příčce kde to má bejt nejvíc zasviněný je to po vymytí po měsíci pořád úplně čistý... dusíku tam bude asi taky nedostatek, poslední měření bylo 10mg/l před výměnou vody, což by ho tam mělo bejt co nejvíc, po výměně se to zas naředí klidně až k 5-7mg)l - uvidíme ale co to udělá s dusíkem, až do akva doplním další ryby, to by mohlo i to pH trošku klesnout...
a co2 tam bude tedy taky nedostatek.. ještě jsem nezkoušel jak velký rozdíl v pH mi to udělá změření ráno a večer..
Strakááč napsal: ha ! voda měla 7pH a teď má 7,3pH
zajímavý no...
Souvislost s uhličitanovým systémem je ta, že v trubkách je voda pod tlakem a často obsahuje vyšší množství rozpuštěného CO2 (i kyslíku), než je rovnovážný stav. Pak když vodu necháš stát, CO2 vyprchá, a tím samozřejmě stoupne pH.
Ale pokud tomu dobře rozumím, Tobě roste pH v akváriu
nad hodnotu odstáté vody z vodovodu? V takovém případě je tam ještě nějaký další vliv. Uhličitanový systém ten pohyb pH vždy zmírňuje, ale sám o sobě ho neudělá!

Je to půl roku, co jí tam mám.. ona roste v poho celkem ale rostla mi pri nižším ph líp... tys mohl dávat cočko.. a měl jsi jinej druh cabomby... gh i kh dle mě není nijak nepřiměřeně veliký až by to ovlivňovalo růst...
Strakááč napsal: ha ! voda měla 7pH a teď má 7,3pH
zajímavý no...
Ešte raz si prečítaj čo som ti napísal a malo by ti byť jasné prečo ide pH zo 7 na 7,3.(pufračná schopnosť vody)
I Cabomba rastie pri pH 7,6 a by si sa divil ako divoko.

Onoho času som C.c. mal pri takomto pH a musel som sa jej zbaviť,lebo mi prerástla akvárko.Preto si myslím,že tvojej vadí skôr dGH a dKH ako tu prejednávané pH.
ha ! voda měla 7pH a teď má 7,3pH

zajímavý no...
Tekuty co2 už nedávám... jen občas dám 5ml do stříkačky a pomalu to napatlam na řasy na kamenech... to už jsem ale nedělal tejden...
Potěru to nevadí... ale kytky chcou nižší pH.. pod sedum.. můžu některý kytky vyměnit.. ale to nechci

ale pokud se to ph pod sedum nedá, tak můžu cabombu rovnou vyrvat a objednat jinou kytku..

Skúšal si hľadať to čo som ti napísal? Zrejme nie.Inak by si sa Václava opäť nepýtal.
Alkalinita.
Ide o reverzibilný proces, kde vzniknutá kyselina uhličitá reakciou vody a oxidu
uhličitého sa rozpadá spätne na oxid uhličitý a vodu, alebo disociuje na stabilnejší hydrogenuhličitanový
anión a vodíkový katión alebo až na uhličitanový anión a vodíkový katión.
A pozrel som si tvoju prezentáciu - akarky sa v pohode trú i vo vode s pH 7,4 - 7,6.K ich odchovu nepotrebuješ riešiť pH.No vlastne maličké vo videu máš,tak kde je problém?
Glutaraldehyd je tak akurát dobrý na sterilné akvárium,no poteru určite neprospieva.

Omlouvám se, óóó velký akvaristo,

já zapomněla, že bez testů a pokusů jako bych nebyla

Mimochodem většina rozumných lidí začíná s jednoduchými věcmi a pak zkouší ty složitější... A ty věčný pokusy a výkyvy rybám nejspíš neprospívají o nic víc než kdyby měli tvrdou vodu.
A ještě k nám ta voda nejspíš teče přes ten váš kopec

Co vím tak dřív byli výkyvy v parametrech v průběhu týdne, ale nevím zda tohle pravidlo platí stále.
ne kazdej chce ryby podle toho jakou má vodu.. nech mě se s tím prát...
jsem na druhej straně kopce a teče sem voda z ještě dalšího kopce ještě dál od tebe.. :P to co naměřil cevak ale nic nemusí znamenat.. měření je starý tuším tři roky.. a mění se i s ročním obdobím..
Vaclave, jo vodu na test co udělá po pár dnech už je připravena taky mě to zajímá... ještě ten octovej test... ale ten jsem možná dělal jenn si to nepomatuju... tak ho radši udělám znovu..

ale
Beztak to má z těch jeho pokusu. Jsme takřka sousedi a máme skoro stejnou vodu tak si myslím že kdyby si pořídil pořádné ryby do vody, kterou má a nevymyslel nic do vody kterou nemá tak by udělal nejlíp. Rostliny mi rostou bez nějakých výkyvů, rybám se daří a řasa se už nedělá ani trochu bez jakéholiv chemie (krom pár tablet do dna- jednorazove) a vychytávek při každé výměně vody.
teď nechápu.. to se mě ptáš ? jestli jsem jí měřil? nemáš tam otazník, tak nevím jak to chápat
neměřil jsem jí po čtrnácti dnech, měřil jsem jí hned co vytekla.
Vodu v akváriu si měřil z nějakým odstupem a divíš se že je pH jiné (větší) než u vodovodní vody. Tu když necháš odstát také se může pH změnit. Tak si to zkus a uvidíš jak si na tom jestli se ti v akváriu něco rozpouští nebo ne.

Strakááč napsal: jakmile mám pH víc jak 7 tak mi kytky skoro přestanou růst, začne žloutnout a opadávat cabomba a začne se rozjíždět řasa... jakmile zas vodu okyselím a obarvím torbenem a šiškama, hned je řasa skoro pryč...
dík
Huminy a taniny (torben a šišky) působí mírně proti bakteriím a dalším malým organismům. I řasám.
Všiml jsem si, že neměříš amoniak. Lidi většinou říkají opak, ale podle mé zkušenosti "bordel voda" pH zvyšuje; teprve nitrifikace je sníží.
I když si to nemyslíš, řekl bych podle těch příznaků, že máš trošku zasviněnou vodu. Můžeš zkusit filtrovat přes aktivní uhlí. Na snížení pH dobré není, spíš ho trochu zvedne, ale vychytá z vody organické látky, které dělají volně plovoucím mikrobům a řasám moc dobře. Měl bys to poznat na úbytku řas a taky voda bude víc čirá. Ale pozor, s huminy a taniny se to neguje, takže buď jedno nebo druhé. Musíš zkoušet.
A pokud bys se chtěl stát dobrovolným pokusným králíkem Akvaristické univerzity v Bagrovicích, napiš mi SZ.
Díky... jsem zas o něco chytřejší...
teď nechápu.. to se mě ptáš ? jestli jsem jí měřil? nemáš tam otazník, tak nevím jak to chápat

neměřil jsem jí po čtrnácti dnech, měřil jsem jí hned co vytekla..

Tu vodu z vodovodu jsi měřil po 14 dnech.

zas a znova to řeším, ale teď nechci řešit čím snížit pH a jak, atd...
ale rád bych věděl, jak to, že mi voda v akva z 6,7pH za týden udělá 7pH a za další týden 7,4pH ,co má na svědomí to zvyšování pH vody ? ať měřím jak měřím... voda z vodovodu má prostě vždycky pH 7-7,1 i když si čevak vymýšlí něco jinýho..
jaký věci ovlivňují pH jako, že se zvyšuje? z ničeho nic to nebude ne...

jaký procesy tam probíhají, mám silnější filtraci a čistotný ryby.. odkaluju jen bordel z rostlin... nejni ta filtrace moc silná, neovlivňuje to nitrifikačníma procesama ? nebo že bych měl vápenatý kameny ? popravdě jsem octovej test nedělal... ani nevím proč...
ale už jsem zjistil, že jakmile mám pH víc jak 7 tak mi kytky skoro přestanou růst, začne žloutnout a opadávat cabomba a začne se rozjíždět řasa... jakmile zas vodu okyselím a obarvím torbenem a šiškama, hned je řasa skoro pryč...
dík
Starší reakce
bez chemie bys v akva neměl vodu ale vakuum

Miroslav napsal: voda v akva absolutně bez chemie.
Hlavně je třeba si dávat pozor na oxid vodný.

Také jsem toho názoru,voda v akva absolutně bez chemie.

Starší reakce
Můj cíl je vše mít bez chemie, takže i kdyby se pH nebo cokoliv vymklo normálu snažil bych se stejně jako v tomto případě dát vše do normálu cestou bez chemie.

NOx většinou zjistím, podle toho, jak rychle mi roste voďankovec. Párkrát jsem to taky měřil, ale výsledky si nepamatuju.

Tak PH občas změřit není naškodu. Mě třeba u pávčat na chodbě protože je většinou stále přerybněno klesá pH dost a byl jsem překvapený když jsem to poprvé změřil. Musel jsem na dno nasypat mramor a ten se ztrácí před očima. Má to ale význam jen v měkké vodě v té tvrdší se pH moc nehýbá.

Pohledem se kochám až moc, už teď plánuji stavbu stolku a na něj cca 200-250l akvarium.

Jj, pravidelně odkaluji, čistím atd.. je to pro mě zábavou. Díky za odpověď, dodnes si to vyčítám že jsem neměl nechat akva švagrovi a asi by to bylo vše ok, a myslíš si že například testy no2 a no3 jsou taky zbytečné? Já to pH koupil spíše kvůli dceři aby měla dobrý pocit že se akváriu začíná zase dařit. Rád bych věděl kdy mohu holce přikoupit samičku a tím že je voda ok. Ostatní rybky žijou, vypadá to že vše se vrátilo k normálu, voda na pohled je čistá, řekl bych až moc čistá

ale nerad bych tam dal novou rybku jako pokusnou jestli mi rozumíš
Akvárium mám skoro dva roky a za tu dobu jsem měřil pH asi dvakrát. Spíš jen abych věděl, jak to funguje. Pokud neměříš pravidelně a přesně, tak ti ta informace moc nepomůže. Dál, pokud by jsi změřil pH nízké nebo vysoké, co s tím budeš dělat? Něco tam naleješ, přisypeš? Jako začátečník maximálně vyměníš vodu a tu můžeš měnit i bez měření. Místo měření věnuj čas údržbě a nemusíš pH řešit. Nekomplikuj si život, dělej to co nejjednodušeji a radši se kochej, pohledem dovnitř.

Myslím že Ti rozumím. Jsi začátečník, a chceš něco změřit, abys nabeton věděl, zda se něco (ne)děje.
Jenže jak Tě právě zkušenost poučila, tak jsi katastrofu poznal očima, a není tady nikdo, kdo by Ti mohl s určitostí povědět, zda a kterým směrem se ten průšvih projevil na pH.
Měření pH není ten zázrak, který Ti vždy jasně řekne, že je něco v nepořádku. Jo něco jiného je, když jsi zapálený akvarista; pak si pořídíš za pár tisíc pořádný měřák, měříš pravidelně, a časem Ti výkyvy pH oproti dlouhodobému normálu daného akvária mohou napovědět, že nastala nějaká změna, která třeba ještě není očima moc vidět.
Vím, ale jeli jsme na dva týdny, dcery (akva 42l) pavčata krmil švagr obden, byl jsem před tím varován a stejně tak jsem varoval jeho, do posledního dne vše ok, ještě posílal video den před příjezdem ale když jsem přijeli tak na sklu i dekoraci hnědý skvrny, patrně to bylo jedno z druhým, jelikož se k tomu přidala i vyšší teplota, měla tam okolo 28-29st. Jelikož se týden před příjezdem narodili miminka tak o to víc chtěl asi přilepšit. Ihned jsem vyměnil vodu asi 30%, a hledal příčinu po netu, tady atd.. podle zkušených se to stalo nejspíše tady tím a bylo mi uděleny rady co dál a tímto děkuji jelikož jako začátečník jsem vůbec netušil co se stalo, asi šlo o nahromaděný amoniak, krmit se začalo obden a voda se měnila také obden, ale následky odnesli postupně 3 samice a 1 panceřníček. Paradoxně všechny ze stejného zverimexu. Ostatní to přežili. Nyní už vše nasvědčuje tomu že se voda srovnala. Jinak já krmím každý den vždy večer mraženým a občas ráno vločkami, 1x týdně hladovka, 1x týdně odkalení a zatím vše ok tak snad to 8 vydrží. Hledal jsem univerzální recept jak krmit ale každý má svůj styl

Pokud nechováš nějaké náročné ryby, nemusíš pH řešit, z vodovodu teče většinou kolem 7,5 což většině ryb na chov stačí. K okyselení vody se používá kyselina, případně různé výluhy, k zvednutí pH se používá nejčastěji jedlá soda. V hodně zanedbaných nádržích může dojít k takzvanému kysnutí vody, kdy se pH může snížit až na hodnotu kolem 4, což už je pro většinu ryb a rostlin problém. Jaké reakce ve vodě probíhají ti neřeknu, mám to osahané jako akvarista. V holých nádržích s měkkou vodou, kde se rozkládá žrádlo, třeba hovězí srdce pro terčovce, může pH spadnout dolů během několika málo dní. V zarostlé nádrži je to většinou proces značně pomalý a někdy se ho dá i využít k získání té správné dlouhodobé kyselosti.
Přidat reakci
1 ...... 26 27
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18932x