pH - význam a měření
Pokud je to kapkový test, nepotřebuješ stupnici. Nabereš 5ml vzorku a přikapáváš činidlo. Po každé kapce zamícháš, počítáš kapky do změny barvy roztoku. Poček kapek = počet stupňů GH.
prosim o pomoct ziskal jsem TETRA test GH abez jakékoliv manualu i stupnice prosim jak se stimto testem měří
Starší reakce
Starší reakce
o jakých souvislostech konkrétně je řeč? jedná se snad o nějaké souvislosti chemické, které mi unikají?
0 08.10.2008 20:22 Usine – Re: filipsi
Nevím co tím chtěl básník říct. Nauč se psát česky. Delší příspěvek než dva tři řádky se nedá číst.
0 08.10.2008 14:54 andrej – Re: johan
ja uz mam jemne riasi na skle.a uz mi ani rastliny neasimuluji= nepustaju male gulicky ani na listoch uz nejsu male gulicky asi je malo CO2
Odvahu beru pouzitim dvou ruznych Ph metru (seramic + jakesi levne cudo, ale dobre merici). Nerikam tomu "slapajici" akva, ale funguje. Neni to urcite doporuceni mit to takhle, dny, kdy to opet budu citit jako "slapajici" akva se blizi. Uvadim to jenom jako priklad, co je mozne, aby lide neznali souvislosti neprovadeli zbesile chemicke upravy v honbe za "zlatym gralem" Ph. Zakladem k dobre fungujicimu akva podle me je zmekcit vodu do prijatelne urovne, rozumny pocet zivocichu (dodavka krmeni) a akurat vzhledem k tomu zarostle. Pokud bude mene zarostle, jsou nutne castejsi vymeny vody, pokud vice, je dlouhodobe nutne pridavat rostlinam, co jim chybi (co2, N, atd). S tim souvisi i osvetleni.
Nepochybuju, ze pokud bych akva takto nechal hodne dlouho, samo se postara (rostliny se samy zredukuji). Ale pritom by se pravdepodobne stalo nejake "nestesti" (rasy, .... ) pokud bych mu s tim nepomahal.
Ony se prilis casto resi ty "nej" urovne N, Co2, Ph, svetla ... Neni to na skodu, ale kdo si vsechno neda do souvislosti, bude upravami casto zklaman. Casto je totiz prekvapeny i ten, co si jich je vedomy.
Asi sotva se s vámi bude někdo přít, že (za splnění ostatních podmínek - teplota, světlo, živiny) to bude v akvišku růst při pH 8,5 stejně, jako při pH 6,8...
Nemám nic zásadního proti tomu, co jste napsal. (A na "jemné nuance" není skutečně čas.)
...Rostliny ale chytaji, co muzou, takze co se dostane, je "okamzite" spotrebovano... A samozrejme to, ze ty moje kytky to moc nemaji z jakych hydrogenuhlicitanu (jinych nez vzniklych disociaci kys. uhlicite) kde brat.
A o to mi jde - CO2 se kytkám dostane ze vzduchu difuzí, rozkladem organické hmoty, dýcháním živočichů (a rostlin) a z hydrogenuhličitanů. Asi bych "pro sichr" trochu zvedl alkalitu. Ale nejde o život.
otázkou je, jak přesné jsou vaše testy a kde berete odvahu uvádět pH na desetiny (kapkové testy opravdu takhle přesné nejsou, je tam chyba kolem +-0,5). já měřil dlouho digitálním pH-metrem a pokud šlo pH nad 8,3 tak to sice fungovalo, ale neříkal bych tomu šlapající akva. pokud to držím mezi 6,7 a 7,5 tak mi vše roste opravdu viditelně rychleji. samozřejmě je taky potřeba měřit dlouhodobě a v různou denní dobu - může to kolísat za den i skoro o stupeň. pokud to při pH 8,5 jakýmsi způsobem funguje třeba 2 měsíce, nedokazuje to ještě nic
Mam, stale 1-2 dkh. Toho, co to vse znamena, a proc se to tak chova, jsem si vedomy. Ale polemizoval bych s tim, ze rostliny mohou v takovem prostredi rust jen ty, co hydrogenuhlicitanuji.
Pouziju zjednoduseni, aby tomu snad kazdy rozumnel, a snad se nezamotam.
Takove prostredi je "hladove" po co2, pokud neni Ph fixovano nejakym pufram, neprovede se nesetrny chemicky zasah (to je jeden z duvodu, proc nedoporucuju upravovat Ph jinou chemii nez co2, malokdo si je vedomy slozeni pripravku a pripadnych dalsich dusledku). Co2 se snazi do vody dostat, tvori disociovanou kyselinu uhlicitou, existuje i ve volne forme. Rostliny ale chytaji, co muzou, takze co se dostane, je "okamzite" spotrebovano. Pokud bychom z akva vytahali vsechno zelene, a nechali tak, v pomerne kratke dobe se opet dostane Ph tam, kam mu prislusi. O tom svedci i daleko vetsi kolisani den/noc, nez v prostredi, kde je co2 vetsi dostatek. A samozrejme to, ze ty moje kytky to moc nemaji z jakych hydrogenuhlicitanu (jinych nez vzniklych disociaci kys. uhlicite) kde brat.
O tom, ze to neni zadna vyhra, ze zarybnenejsi a mene zarostle akva by to bez pravidelnych vymen vody neustalo, netreba polemizovat. Je to uz extrem, ktery se ani me nelibi, proto jsem misto bomby, ktera bude az za tyden, namichal burcak. Jen na tom chci zacatecnikum (to jsem taky, jen po intenzivnim studiu trochu vidim do chemie) ukazat, ze dovod, proc maji nejaky problem, nebude primarne to, ze maji Ph 7.5, 7.8, nebo 6.5. A at si predem dukladne rozmysli, jestli tam nalit h2so4, acidon, nebo cokoli jineho, nebo to resit jinak, "prirodneji".
Zamerne jsem z toho vynechal dostupnost dalsich zivin, atd, atd,
Za tech 6 tydny byla zatim jedna vymena vody, ktara snizila kratkodobe ph pod 8. Samozrejme by kytky uvitaly castejsi, ale aby jim to opravdu delalo dobre, musel bych asi udelat akva prutocne.
Zajímavé téma. Kdyby bylo víc času, stálo by za to se mu víc věnovat...
Jak konstatujete nejen vy, mohou rostliny fungovat i při pH 8,5. Ovšem ne všechny - jen ty, které dokážou získávat uhlík z hydrogenuhličitanů. (A nejde jen o dostupnost uhlíku - zhoršená je i dostupnost dalších živin.)
Což nemusí být na závadu - i takto koncipované akviško může mít svůj půvab a přednosti. (Ne každý se vidí v "High-tech" akvišku vyžadujícím týden co týden redukci přebujelého rostlinstva...
)
"...posledni fotka je po sesti tydnech ph 8.3-8.8..."
A nepomohlo by v jistém pravidelném intervalu měnit část vody, když má vaše vstupní pH 6,6?
Neodmítám vaše konstatování, že akviško aktuálně funguje, ale zvyšování pH svědčí o tom, že rostlinky mají tendenci růst. To by mě "tlačilo" alespoň k tomu, abych si hlídal alkalitu.
Máte přehled, jak to u vás (řekněme - za těch 6 týdnů) s alkalitou vypadá?
Mám zkušenost, že se tato může poměrně rychle snižovat. Že pak může dojít (v krajním případě!) ke "kolapsu" systému, to asi nemusím připomínat...
Samozrejme, ze to slapat nemuze, kdyz neci akva trosku odporuje pravidlum pro idealni pocet ryb
. Rostliny pri teto dostupnosti co2 rostou pomaleji, a ani velika dzungle si pri pomalem rustu s odpady neporadi. Jinak muze,
rybicky.net/nadrze/4381 , posledni fotka je po sesti tydnech ph 8.3-8.8
www.sweb.cz/… doporučujem prečítať si,aby bol jasné o čom tu Filipsi a Johan rozprávali.
Ezechiel: Ano i pri ph 8.5 môže rastlinné akva šlapať. Viď moje No name
Funguje proto, že rostliny přeply z využívání volného CO2, na využívání HCO3-.
Tomu bych rozumnel, sice mam male vyhrady k vysvetleni, ale pochybuju, ze bych to napsal srozumitelneji. Prave proto mi neni jasna puvodni veta, ze 7.8 je pro rostliny co davaji prednost volnemu co2 horsi, nez 8.5.
Ted mam co2 mnohem mene, nez predtim (dosla bomba a nestiham naplnit), at uz v jakekoli forme (disociovana kyselina uhlicita, nebo jeji soli). To je videt z Ph, ale samozrejme i na rostlinach, bublinky se nekonaji, prirustky jsou male .... Ale pisu to proto, ze i tak velka hodnota Ph, pri ktere by si mnozi rvali vlasy na hlave, funguje.
Jak napsal fillipsi, se ti zdá, že ti nerostou rostliny? jestli ne, tak to nechat být=).
0 07.10.2008 21:37 andrej – Re: johan
nechapem sice na skle uz mam povlaky rias,tak mam CO2 zvisit alebo znižit?abo nehaj to tak?
Při 7,8pH je ve vodě nějaký ten volný oxid uhličitý, který vyšší rostliny chtějí získat a zvyšují pH o ten kousek, kde už volný oxid uhličitý není a do klesnutí pH hladověj. Hydrogenuhličitan pár dní, jestli vůbec, nejsou schopni spotřebovávat, protože je to pro ně nevýhodné (ale řasy ano). Kdežto při 8,5pH už volný CO2 není a tak, když nemají na výběr, spotřebovávají HCO3- a jsou spokojené=).
johan napsal: filipsi napsal: Nemyslim. Mam v akva uz 6 tydnu 8.5. Nic zvlastniho se nedeje. Jestli to nebude tím, že 7,8pH je pro rostliny, které dávají přednost volnému CO2 horší, než 8,5pH.
Tomu nerozumim?
cs.wikipedia.org/…)
Ano, proudeni bublinek je projevem asimilace, ale asimilace probiha, i kdyz viditelne neproudi, pokud ne, je to hodne spatne. Ne v kazdem akva musi probihat asimilace tak silne, a byt takove podminky, ze je videt bublinky. Ja je nevidim takrka nikdy, presto spokojene rostou.
0 07.10.2008 21:02 andrej – Re: filipsi
to ze s raslin prudia male bublinky alebo na listoch bublinky kislik
Nemyslim. Mam v akva uz 6 tydnu 8.5. Nic zvlastniho se nedeje. Rostliny by rozhodne mely asimulovat kazdy den. Pokud nechovas nic specialniho, zustan u co2 jak to delas, a nicim zvlastnejsim na to nesahej, dokud nepozorujes nejaky problem.
0 07.10.2008 20:27 andrej – Re: filipsi
Ph 7,8 je dost nemislis??pre rybky?Rastliny by mali asimulovat kazdy den??
A v cem je ten problem, kdyz rostliny "asimuliji"? Proc chces to Ph snizovat?
0 07.10.2008 20:17 andrej – Re: ezechiel
acidon by som musel pridavat kazdy tyzden a velke mnozstvo.skorej by som dal do jednej komori filtru polku neolit a polku raselinu mate skusenosty?
0 07.10.2008 19:50 andrej Kde sa da kupit raselinovi viluh do filtra???ja mam stale PH 7.5 pouzivam CO2 a nemozem sa dostat pod hranicu 7 a bubla mito za 8sekund jedna bublina nedavno aj rastliny asimuliji.Ale Ph stale visoke??
Starší reakce
0 29.09.2008 23:49 baro666 Skus si tam pridat sodu bikarbonu. Ale velmi opatrne, alebo castejsie meraj PH.
Starší reakce
k zdvihnuti Ph treba pridat viac vzduchu a k zmenseniu zas viac CO2
cela veda
cichlida1 napsal: ok, skusím teda tu jednlou sodu
"jenže to zse bude jinak vodivá, tvrdá atd.."
ok, skusím teda tu jednlou sodu
ale tak mě je to jedno co mám koupit...
Honza dá přednost té samé sodě, (ovšem už rozpuštěné ve vodě), s krásnou nálepkou "XXX-YYY" za deseti až stonásobek ceny.
A neni jednodusi a levnejsi tam treba nasipat jedlou sodu pro rychle zvednuti a pripadne dat nejaky sutrik obsahujici vapenec pro to aby se to udrzovalo samo ?
jo čet, ale také sem čet něco jiného, a psaly tam přípravek NUTRAFIN BASIC
Četl jste Raviolčino pojednání, na které jsem vám dal odkaz? Sotva, že...?
jenže to zse bude jinak vodivá, tvrdá atd..
Pridat k destovce trochu normalni vodovodni?
0 24.09.2008 19:20 Acino – Re: cichlida1
Ja by som ti poradil hydroxid, ale pokial nevies ako na to a ako to zratat, tak to radsej neskusaj bo to nedopadne dobre
ahoj, v akvárku mám 5,0 pH a potřebuju zvednout na 6,0 pH jak to mám udělat ?
Přidat reakci
1 ...... [17] ...... 26 27
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18910x