Cichlidka kakadu - rozmnožování, odchov
nekde na anglicky psanejch strankach jsem cetl od jednoho chovatele radu, jak prelovit kakadu samici s jikrami aby je nesezrala. Nemam to vyzkousene, zatim jsem zkousel jestli si to uhlida, ale asi si to ted ta moje sama sezrala. Priste zkusim oddelovac v nadrzi, aby ji jine ryby treba nestresovali. Jinak ten pan psal, ze pro samice chysta jeskynky tak, aby k nim mel pozdeji pristup. Jakmile je v nich samice s jikrami, pomoci vetsi nadoby nabere citlive tu jeskynku i s podkladem, se samici a jikrami a pomalicku ji vynda z akvarka a premisti pomalicku do jineho, kde je pripravena voda z puvodniho akvarka. Tim ze se samice nedostane z vody ani na chvili a je porad s jikrami, pise pan, ze se mu dari eliminovat to pozirani jiker kvuli stresu z preloveni. No treba to nekomu pomuze
Starší reakce
0 09.01.2010 19:21 langosh – Re: Dixon
Absolutně bez problémů...
Roman
Starší reakce
Ahoj mam dotazek vytreli se mi kakadu samicka se stara,ale jsou jikry oplozene ?!? Jsou bile a fakt nevim
Starší reakce
a ked samicka dokladie ikri tak ich samec oplodni hned???lebo sa tam krutil a teraz ho samicka uz odhana tak ho mam odlovit???
je normlne ze samec pri prvom vitere zozere prvich par ikier a ostatne necha ???alebo zozerie aj ostatne
Starší reakce
Starší reakce
No akva vím že mám malé, 60 litrů, to je jen dočasně než se 100% zprovozní 375l nádrž, mají tam jak keramickou jeskyni, velký kořen, kokos, tak velkou kostku akvacitu a nějaké šutry dané tak aby bylo maximum průplavů a schovek.
A v jak velkem akvariu je mas? Mas tam hodne ukrytu, ci nejak rozclenene akvarium?
Zdravím,
mám dotaz ohledně agresivity samic, v ne jsem koupil 1,2 této rybky a již druhý den po vyspuštění pozoruji, že jedna samice celkem agresivně napadá druhou. Je to "vyměřování" hranic teritoria nebo se již pokouší o páření se samcem a zahání sokyni??? Díky za rady jak postupovat (jen tak na okraj mmt nemám volné akva, kde bych je přelovil a nerad bych o kterýkoliv kus přišel).
Starší reakce
0 03.08.2009 21:38 RAP – Re: Vája
0 03.08.2009 21:12 Vája – re Dodmo
Ahoj, mně se to taky nezdá, proto to sem dávám. Třela se tutově, dokonce odchovala. A vůbec - ty dvě samičky obhajovaly svá teritoria. Přesně podle předpisů. A opravdu - jedna z nich se zvětšila, protáhly se jí ploutve a daleko více se potýká se samcem. S druhou samičkou si sebe vůbec nevšímají.
0 01.08.2009 20:49 dodmo – Re: Vája
To se mi nezdá,třeba se jen naparuje před druhou samicí a nebo jsi koupil zakrnělého samce,si si jistý že se třela i ona?
1 01.08.2009 11:10 Bexi velmi mnoho ryb dokáže měnit pohlaví ale nevím jak je to u cichlid
0 31.07.2009 22:23 Vája – samicosamec
Přátelé,
skoro se to bojím napsat, ale mám samce a dvě samičky těchto ryb, mnohokrát se třely, teď se jedna samice chová velmi podivně. Zvětšila se, protáhly se ploutve a má i další znaky, které svědčí pro to, že by se chtěla "STÁTI SAMCEM!". Stalo se Vám něco podobného, nebo - o co jde?
0 31.07.2009 13:50 forepa U mě v pohodě docela...Akorát samička co se teďka stará o potěr tak semtam prožene samce... ale ostatních si nevšímá..
ja mám kakadu a Apistogramma viejita ve splečenské akvu s neonkama a terou císařskou a jsou v pohodě.
0 30.07.2009 17:41 LucaBrasi1 – Re: Bexi
Cichlidka Thomasova Cichlidka vysokoploutvá
U mě cichlidka Borelliho.
0 30.07.2009 13:19 Bexi a neexistují nějaké mírumlovnější cichlidy této velikosti?
Tuto záruku Ti tady asi nikdo nedá. Cichlidka kakadu "papoušek" (Apistogramma cacatuoides) je poměrně mírná, klidná a společenská rybička. Pouze v době tření může být podrážděná a agresívní k ostatním rybám. Není výjimkou, že si dovolí i na daleko větší ryby, které dokáže svými prudkými nájezdy až zabít. Já je chovám společně s Neonkami červenými (Paracheirodon axelrodi) vcelku v pohodě, ale v posledních dnech dochází u páru cichlidek k imponování a to se projevuje i na dost silném "prohánění" hejna neonek, chvílemi až přímými útoky na jejich těla. Pozoruji to v posledních dnech čím dál častěji a sám jsem zvědavý, jak to dopadne. S odlovem k výtěru zatím nepočítám a nechávám vše ve společné nádrži.
0 30.07.2009 11:23 Bexi plánuji předělat akvárko na takovou pseudoamazonii ale mám taky krevetu atya gabonensis + caridini japonica a drápatečky a tak se chci zeptat jestly by jim kakadu neublížily
Starší reakce
1 23.07.2009 10:24 Mato00 – dodmo
Ja by som neryskoval mat par v 50 litroch.Samica je na samca pri vodeni strasne agresivna a urcite by sa to v takom malom objeme skoncilo smrtov samca, alebo smrtou vsetkeho poteru.Ked chcete cielene odchovavat rod apisto...., je lepsie chovat samicu vzdy zvlast.(iba samotnu+poter)
2 23.07.2009 09:31 dodmo – Re: tchomas
jasné že se vytírají v 300 l je to jedno ale já to myslel tak že pokud chceš mít nějaké hodnotné odchovy okolo 50 malých tak je lepší mít pár v 50l a odchovávat.
Já měl na mysli společnou nádrž !
0 22.07.2009 22:28 wiki – Re: ČUPR
Psal pro pár a odchov
Takže kde by se tam vzaly ryby několikrát větší.
2 22.07.2009 21:58 dodmo – Re: jajaapaja
kdo je opravdu chová udělá si obrázek o těch radách....
Tak to nemáš pravdu mě se vytírají ve 240 litrovce.
6 22.07.2009 21:19 Mato00 Pre jednu vodiacu samicu staci aj 25L, ale musi tam byt sama, bez samca.Hned po vytere som samca odlovil ku druhej samici.V takom malo objeme musi byt iba jeden z partneron, ale nesmiu tam byt ani 2 samice.Najlepsie sa my to osvecilo, ked bola samica sama.Na vytierane som pouzival crepnik(kvetinac) ktory bol v rohu, pred otvorom bol javsky mach(zakryval asi 1/4 otvoru), a este jeden kvetina v ktorom bola zasadena rastlina(tusim krypto...).Teplota vody cca 26st. ,filtracia cez obycajny mol.Dospele som krmil mrazenym:patentky, koretra, monina a zo suseneho iba tetra min.Mlade do cca 2-3tyzdnou iba zivou artemkou, potom som zacal davat aj odskaropkovanu artemku+ potom moina(je velmi jemnna).A potom uz mlely vsetko.
Bacha pri krmeni, nikdy nerobte nahle zmeny pri krmeny.Zivou artemkov krmte aspon 5 tyzdnov a nechajte ich pomaly zvykat na ine...
Vodu menit aspon 2 do tyzdna.Samica je na dalsie trenie pripravena uz po 2 tyzdnoch, ale ja som ju daval az po 4.Ked maly mlade 4 tyzdne tak som ich bral samici a nasadil do dalsieho trenia.JE krasne vydiet, ako je vodiaca samica zlta.
Cichlidka papouščí - kakadu (Apistogramma Cacatuoides orange) je velmi mírumilovná rybka, ale nesouhlasil bych s kolegou dodmo, že je pro ni nevhodnější malé akvárium okolo 50 litrů. Tam bych spíš začínal jako na minimální velikosti. Ona totiž potřebuje hlavně prostor pro plavání. Jinak v malých nádržích dokáže až dost ostře zaútočit i na ryby několikrát větší, než je ona sama.
Po několika útocích dokáže usmrtit i 10 cm rybu! Takže doporučuji spíš nádrž větších rozměrů s dostatkém úkrytů a prostoru, kde si může vytvořit dobré teritorium. Jinak je opravdu mírumilovná a společenská.
Co se týče krmení - je zcela nenáročná, požírá téměř vše. Já krmím nejčastěji mraženou potravou (červené patentky, malé krevetky, směs pro cichlidky). Pro vybarvení používám úspěšně jemně granulované krmivo TetraRubin, nepohrdnou ani granulkami Micro Wafers od firmy Hikary Tropical, dokonce se dokážou i "poprat" o tablety Sinking Wafers také od firmy Hikary. Ale nechci zde dělat reklamu výrobcům sušené potravy. Nejlepší bude, když si pustíš moji krátkou videoukázku z 19.6.2009 - "Akvárium 1. měsíc po založení" v mém profilu
rybicky.net/nadrze/6520 nebo přímo na
www.youtube.com/…
Veškeré dotazy rád zodpovím!
1 22.07.2009 16:48 zeck – Re: dodmo
"Akva je pro ně lepší malé okolo 50l"
A to proč ?
7 22.07.2009 16:16 dodmo – Re: clingfish
Apistograma cacadu je skvělá ryba,odchov je velmy jednoduchý narozdíl od ostatních apistogram. Nejradši přijímají potravu živou a mraženou,vločky většinou nepřijímají, však dobře s krmivy SAK ale to je věc každé ryby,musíš zkoušet. Akva je pro ně lepší malé okolo 50l, vhodný je kokos na výtěr, nediv se že výtěr nemusí vyjít hned na poprvé, někd yjsou to mladé ryby a musí se to ,,naučit,,. Jinak je to velmi plodná rybka, velmi dobře vodí. Přeji hodně uspěchů
0 22.07.2009 14:53 clingfish – cichlidka kakadu
Zdravím rozhodl sem se, že se budu zabývat chovem těchto ryb. Tak bych měl pár dotazů, abych docílil toho, aby se u mě měli jako v peřice.
Chtěl bych se zeptat zkušených chovatelů po jakém krmení budou nejlíp vybarveny a jaké krmení je může stimulovat ke tření. Mimo to kdyby měl někdo nějakou zajímost o těchto rybách nebo individualní zajímavou zkušenost, taky bych to uvítal díky moc.
Starší reakce
Starší reakce
Ahoj pokud ti vyprdnou jikry na list tak stačí počkat ta 1-2hodiny aby je samec oplodnil, pak vyndáš list, přemístíš jikry do akva s tak středně měkou až měkou vodou. Pokud je máš na listu tak je nejlepší list přivázat přímo na vzduchovavací kámen. Vykulej se cca do 3-4 dnů. Tedy u mě s vykulení a rozplavání nikdy nebyl problém, pak už to bylo horší ale je fakt, že na vině je spíše málo času jenž tomu mohu věnovat(moc práce okolo). Zrovna teď se mi vytřeli ramirézky, ale jak jinak zase na pozadí, tak si žluták ancík pochutná. Jo je to rada ve společným akva. Měj se .
3 18.06.2009 22:00 akar77 – Re: Metz
Ano šance je, u cichlid je normální, že prvních několik výtěrů bývá "pokusných", buď nejsou jikry důkladně oplodněné, nebo zaplesniví, nebo sežerou těsně po vykulení. U mých Akar to bylo čtyřikrát a teprve napopátý se to naučily.
Ale ještě pozor na jednu věc, u cichlid je běžné, že během kulení začnou rodiče jikry vyzobávat-vypadá to jako by je žraly,ale ve skutečnosti pomáhají mladým ven z jikrného obalu, který rozžvíkají a pozřou. Mladé vykulené pak přenáší a schovávají do různých jamek a nebo škvír mezi kameny, kořeny apod. To pak někdy vzbudí dojem(prptože nekoukáme do akvária 24hodin nonstop), že zničeho nic jikry zmizely, ale ve skutečnosti jsou někde důkladně schované. To místo se dá když je nesežraly poznat tak, že se tam průběžně rodiče vracejí zkontrolovat okolí,ale většinou už vykulený potěr neovívají zblízka a snaží se nebudit příliš dojem, že tam je zrovna to místo,prostě se snaží to místo utajit. Mě trvalo asi hodinu než jsem to místečko našel a bylo tam slabě vidět jak se tam hýbou.
Cichlidy jsou v tom umělci
Jinak je hodně důležité je nerušit - radši vynechte údržbu akvária i filtru, každý stres a vyplašení může evokovat sežrání jiker/potěru. Já jsem se snažil vyčistit jednu část vnitřního filtru a takovou smršť kousanců(a u větších cichlid to skoro i bolí
jsem nezažil
V bezpečnosti jsou tak precizní, že dokonce vyhrabaly pískořku ze dna a skoro ji rozcupovali.
0 18.06.2009 21:41 Metz Tak nová samice měla už 5krát jikry a jednou i ve vytiračce a vždy si to sežere...má taková ryba šanci se to někdy naučit odchovat?
Starší reakce
0 06.02.2009 17:52 Metz 0 06.02.2009 17:51 Metz jj a ještě jedna věc.Samec se s novou samicí vytřel na kořen můžu nechaz zaplé osvětlení nevadí to jikrám???
Starší reakce
1 03.02.2009 09:59 langosh Metz napsal: roztahuje hrdelní blánu a natřásá se??
Těžko odhadnu, o co konkrétně jde, resp. musel bych ho vidět. Trhavé pohyby a otevřená tlamka (někdy i máchání ocasem) jsou součástí námluv. Většinou samec přistupuje k samici bokem. Pokud ale "roztahuje hrdelní blánu" a najíždí na samici kolmo, půjde zřejmě o projev agrese...
Roman
0 02.02.2009 17:29 Metz no a co znamená když samec na samici roztahuje hrdelní blánu a natřásá se??(imponuje???)zahání jí nebo vábí?
0 02.02.2009 14:22 Metz langosh:tu co jsem dal pryč se sice třela ale byla agresor na neonky a pandy i mimo tření a utiskovala je no a tak jsem ji dal pryč a nechal tu druhou a ta je 2 měsíce šedá no a ted ji odnesu pryč k jinému majiteli a mám novou ta už bude snad v pohodě..
2 02.02.2009 09:33 langosh – Re: Metz
Pokud nemá samice „třecí barvy“, tak natřásání neznamená námluvy - zřejmě by to naopak mohlo vypadat, že samec by měl se zájem vytřít samice ho odhání, protože zájem nemá (z nějakého důvodu není připravena). Zkuste třeba týden krmit mraženou potravou a potom vyměnit 30 % vody v nádrži tak, aby její teplota postupně klesla o cca 2 stupně (nejlépe i při tom snížit tvrdost). Uvidíte, zda se něco stane.
Roman
P.S. Nechápu, proč jste dal pryč samici, která se třela a nikoliv tu druhou...
Odkaz na znalce jsem jiz dal
o moc vic neporadim. Jen z vlastni zkusenosti vim, ze se dokazi slusne prohanet po 200l
Přidat reakci
1 ...... [10] 12
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 16293x