Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nejlepší dno

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Nejlepší dno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2021 10:28 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Papik
předpokládám, že normální reakce, když se setká kyselina a zásada. Někomu tady se to už stalo, musel vyměnit dno. Chemické reakce ve dnu byly příliš bouřlivé, chemikálie se nestíhaly zpracovávat a kořínky rostlin uhnívaly. Walstad o tom taky píše...
Nemohl byste tu pasáž, kde Walstad píše o bouřlivých chemických reakcích a o tom, že se chemikálie nestačily zpracovávat, dohledat a "předložit"? Předem děkuji. :-)
Nedovedu si ani představit, jak vinou přidání vody s neutrálním až zásadovým pH do nádrže s rašelinou v hlíně dojde k prudké reakci a tvorbě příliš sirovodíku... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2021 10:25 Muž DanS [77] Re: Papik
Pouze úvaha. Neříkám, že chtěl. Tak položím dotaz jinak, jestli zatím nikdo nezkoušel v praxi. Propustí geotextilie potřebné prvky atd. ze spodní vrstvy do vyšších pater?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2021 10:21 Muž Papik [617] Re: DanS
Proč bys tam chtěl mít zábranu pro kořeny? Potřebují se dostat do substrátu, aby mohly čerpat živiny a vysrážené prvky přeměňovat na vstřebatelnou formu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2021 10:10 Muž DanS [77] Re: simonsen
Jasný, perlinkou proroste vše skrz naskrz, spíš mi šlo o tu geotextilii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2021 09:26 Muž Papik [617] Re: lojza79
Substrát pro vodní rostliny je v pohodě, tam žádná rašelina není. Alespoň v tom od Agra.

Vaclav: předpokládám, že normální reakce, když se setká kyselina a zásada. Někomu tady se to už stalo, musel vyměnit dno. Chemické reakce ve dnu byly příliš bouřlivé, chemikálie se nestíhaly zpracovávat a kořínky rostlin uhnívaly. Walstad o tom taky píše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2021 09:26 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: vaclav
...Tohle jsem ještě neslyšel můžeš říct proč dochází k takové reakci?
Protože rašelina dokáže snížit pH pod 6?
A to může v bezkyslíkatém prostředí způsobit vznik H2S rozkladem organických sirných látek, případně redukcí síranů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.04.2021 21:56 Muž simonsen [14] Re: DanS
Ja mam perlinku na zateplovanie fasády. Funguje to v pohode ale ked to zakorení tak už nepresadíš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2021 21:17 Muž DanS [77] Re: lojza79
lojza79 napsal:...
Bylo by dobrý dát mezi vrstvu substrátu a písku nějakou oddělovací vrstvu (geotextilii?)...

Toto mne zaujalo. Zkoušel to už někdo z Vás, kolegové?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2021 19:50 R Muž vaclav [14600] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Papik
Pokud má tvoje voda neutrální až zásadové pH, tak aby v hlíně nebyla přidaná rašelina, jinak začne prudce reagovat a tvoří se příliš sirovodíku. Tohle jsem ještě neslyšel můžeš říct proč dochází k takové reakci? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2021 19:45 R Muž romant [27987] Re: lojza79
Pokud bude ten substrát překryt dostatečnou vrstvou písku a nebude se ve dně rejpat, potom nevidím důvod aby ona katastrofa propukla. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2021 19:43 Muž lojza79 [5] Re:
vzhledem k tomu, že mám v akváriu skoro celý pytel (20l) toho substrátu pro vodní rostliny, už tam měla vrcholit katastrofa. V popisu mají napsaný jen následující:

Substrát na vodní rostliny obsahuje všechny hlavní i stopové živiny ve směsi s kvalitním kompostem a pískem.
vyšší obsah jílových částic zabraňuje vyplavování živin.
substrát zabraňuje tvorbě vodních řas.

Bylo by dobrý dát mezi vrstvu substrátu a písku nějakou oddělovací vrstvu (geotextilii?) ale teorie je taková, že by do substrátu měli prorůstat kořeny a z nich se má uvolňovat kyslík, který zabraňuje tvorbě sirovodíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2021 18:47 Muž Papik [617] Re: romant
Souhlas. Ono i záleží na složení samotné hlíny, její vrstvě a vrstvě písku na ní, jakou máš vodu. Hlína by neměla být obohacená hnojivem. Pokud má tvoje voda neutrální až zásadové pH, tak aby v hlíně nebyla přidaná rašelina, jinak začne prudce reagovat a tvoří se příliš sirovodíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2021 18:41 Muž Papik [617] Re: lojza79
Doporučuju stříhat v písku, abys nezasáhl do hlíny. Kořínky časem samy zetlí. Jinak se s hlínou dostanou do vody živiny a pokud jich bude dost, tak viditelné řasy přijdou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2021 14:36 Muž lojza79 [5] Re: Papik
No je pravda, že používám pouze dešťovou vodu a v ní toho železa bude minimálně. Z jedné strany mi do akvária svítí slunce, ale jen pár hodin. Jsem zvědav, až budu muset protrhat kytky, co se s tím dnem bude dít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2021 11:43 R Muž romant [27987] Re: lojza79
Těch proměnných co do hry o řasotvorbu vstupují je vždy samozřejmě víc a nikdy nelze danou věc výskytu svádět jenom na jednu příčinu, byť se jeví sebevíc pravděpodobnou. :) U té hlíny, nebo-li u toho substrátu pro vodní rostliny bych řekl, že bude nejzásadnější přítomnost jílové složky v daném produktu. Z mého pohledu, čím více jílu, tím lépe pro nádrž ve smyslu blokace výskytu řas. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2021 11:16 Muž Papik [617] Re: lojza79
Protože tam máš medůzu. smich Walstad tvrdí, že základ je nemít ve vodě rozpuštěné železo. Proto ponořuje hlínu, na které je písek, aby se živiny a hlavně železo nevyplavovaly do vody. Samozřejmě bereme normální provoz, kdy jsou v akváriu rostliny a svítí se rozumně. Žádné přesvicování nebo dopadající paprsky slunce.

Než jsem hrábnul do dna a živiny se do vody dostaly, tak to opravdu velmi dobře fungovalo. Takže teoreticky, i když by se hnojilo do vody potřebnými prvky, kromě železa, tak by se řasy tvořit neměly.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2021 10:11 Muž lojza79 [5] – Váš názor
Již to bude asi 5 měsíců, co jsem založil dno dle Walstad (2,5 cm substrát pro vodní rostliny, 2,5 říční písek 1 - 4 mm). Jak je možné, že jsem nezaznamenal žádnou řasu? Nefiltruju, jen honím vodu.
Dlouho jsem tvrdil, že hlína v akváriu je blbost, nicméně špatně rostoucí rostliny mě donutily k pokusům s hlínou. Zatím to funguje. Připouštím, že to nemusí trvat věčně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2021 09:29 Muž KarásekLut [93] Re: romant
Děkuji oběma za reakce. Evidentně přehodnotím svůj plán a dám tam raději křemičitý štěrk frakce 2 - 4 bez zásobního substrátu :) mám v plánu nenáročný a rychlerostoucí rostlinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2021 09:14 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: KarásekLut
Ten substrat cos vybral je nadupaný chce to dělat s rozumem jinak bude velký boj s řasou, pokud použít tak hned na začátku vysadit co nejvíce rostlin a dát tam i rychlerostouci kterých se třeba později zbavit, frakce 2 až 4 mm je akorát tu menší nekupovat nedá se pak skoro odkazovat je opravdu velmi jemná, substrat je to dobrý, ale chce to vědět co od toho chceš, méně starosti už poradili jiní, já dávám nápad co udělat když tento použijes aby si měl co nejme problémů, ještě možná stojí zato říct že tento druh substrátu snižuje ph a kh a jako poslední stojí zmínka že má životnost než se začne rozpadat, výrobce udává 2 roky, měl jsem v akvárium pět let a rozpadají jsem u frakce 2 až 4 mm téměř nepozoroval
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.04.2021 08:59 R Muž romant [27987] Re: KarásekLut
Ten zásobní substrát není samospásný, zde platí, že méně je více. :) Tedy když použít zásobní substrát, tak jenom opravdu minivrstvičku, jak já říkám, jenom dno pocukrovat. Osobně se taktéž velmi kloním k variantě toho křemičitého písku(štěrku) v ideální frakci 2-4mm a tento buď lehounce obohatit tím zásobním substrátem a nebo použít třeba zásobní hnojivo v podobě jílových kuliček aplikovaných buď přímo pod konkrétní rostliny a nebo obdobným způsobem jako s tím zásobním drtí z lílových koulí lehce pohodit základní vrstvu dna a tuto posléze překrýt další vrstvou dna, čímž vznikne základně vyhnojené dno a je to obvykle naprosto dostatečný startovní základ. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2021 08:48 Muž KarásekLut [93] Re: Anthrax
Já sem si právě myslel že s tím zásobním substrátem porostou rostlinky lépe. A říkal jsem si, že když už chci investovat tak chci aby to bylo funkční a hezký :) na nějaký křemičitý písek zkusím mrknout. Myslíš že v tom rostlinky porostou jo? Děkuji :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.04.2021 08:05 R Muž Anthrax [4786] Re: KarásekLut
Vzhledem k tomu, že podle příspěvků v jiných tématech plánuješ nenáročné rostliny, tak ti znovu doporučím ten křemičitý písek. Bez zásobního substrátu. Nekomplikuj si život. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2021 07:46 Muž KarásekLut [93] – Zakládání nového dna
Zdravím.

Prosím o radu.Co si myslíte o kombinaci dát na spodek akvárka www.rostlinna-akvaria.cz/… aby rostlinky dobře rostli, na vrch www.rostlinna-akvaria.cz/… a doo akvárka nějaké barevné rybičky? Myslíte si že by to mohlo být funkční a pěkný? Děkuji za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2021 15:40 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Roman
Ahoj tento substrat mám, v sacku zality vodou není, je velmi mírně vlhky, já si vše připravil bez vody počkal na kytky a až vysadil a vše připravil zalil...

Jinak zrovna u tohoto substrátu je dobre první dva týdny měnit 2x až 3x polovinu vody, rybky bych nedával dříve než za 2 až 3 týdny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2021 15:36 R Muž afc1886 [14688] Re: Roman
A co v tom sáčku je ten substrát zalitý vodou? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2021 13:20 Muž Papik [617] Re: Roman
Samozřejmě, je to jen hlína/jíl/láva/písek. Dno si v akvárku klidně připrav dopředu a zaplav ho vodou, až budeš mít rostliny. Rostliny doporučuji předtím min. 12 hodin máchat v roztoku hypermanganu, viz jiné téma na fóru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2021 13:08 Roman
Zdravím,chci se zeptat,může být substrát nějaký čas bez vody? Chtěl bych si na aranžovat akvárium dekorací a podle toho vybrat počet rostlinek. Rostliny budu kupovat od pověřeného prodejce, ale ten je bohužel mimo okres, takže čekám až ho otevřou. Jsem začátečník a nejsem si jistý jestli to sucho nebude mít na ten substrát nějaký vliv. Budu používat substrát i zásobní od Topicy
www.zbozi.cz/…
www.juwelakvarium.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.02.2020 22:39 Žena tramtra [3202] Re: matak
Mám ho v šedesátce tři a půl roku a bez problémů. Za mě dobrý. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2020 22:10 Muž matak [7] - Endlerky, Krevetky – zkusenosti? je dobre?
Zdravim, ma nekdo zkusenost s timto dnem? Planuji ho koupit do nove 70L s neonkami a krevetkami

www.hornbach.cz/…

dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2020 12:42 Muž Tommo [828] Re: Ekrman
Tady www.bonequip.cz/…

jsem ho kupoval taky, 40 litrů a vpohodě. Když mi přišel a rozbalil jsem ho, taky jsem byl překvapen barvou, ale jak se namočí je to jiná káva ;-) Když se podíváš do mé prezentace, tak takhle opravdu vypadá. Ale jak už někdo psal, určitě bude záležet také na světle.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2020 11:47 Ekrman Re: ZDRI
Právě to si říkám taky, že se to bude dát v budoucnu použít kamkoliv jinam, kde bude potřeba něco provzdušnit. Takže nazmar to nepřijde, jen bude zásoba na několik let.

Samozřejmě jsem google použil ;-) Ale na první pohled mi tento obchod přišel jako jediný spolehlivý e-shop. Vím, z letmého pohledu ostatním samozřejmě křivdím, nicméně jsem stejně hledal především kamený obchod v komfortní dojezdové vzdálenosti, ale kde nic tu nic. Tak obvolávám ještě zahradnictví v okolí.

Ten Terramol vypadá mokrý mnohem lépe, než suchý. Což je dobré, v akvárku počítám, že bude naprostou většinu času mokrý... smich
www.svetbonsaji.cz/…

Mám co zkoumat, děkuji za čas věnovaný radám. Buď půjdu do Terramolu nebo v záloze bude písek. Žádné míchání, žádná láva, jak jsem původně myslel.
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2020 09:59 Muž ZDRI [1415] Re: Ekrman
V jedné nádrži jsem měl lávovou drť (spodní) + terramol (horní vrstva). Znovu bych to nekombinoval, dříve či později se to promíchá a nevypadá to dobře. Dodnes mi zbyl kbelík této směsi, klidně věnuji (nejsem Popelka, nemám holoubky...). Totéž kombinace písek + terramol, je to jen otázka času.
Pardubice - nevím, ale Terramol mají i v dalších e-shopem (Sedlčany, u Brna, Nýřany, Hodonín), stačí použít Google. A pokud ho nakonec nepoužiješ do akvárka, je perfektní jako substrát pro pokojové kytky. Navíc většina jeho prodejců má v nabídce i další užitečné materiály (pemza, lávová drť, zeolit, aktivní uhlí), takže se to vyplatí spojit do jedné zásilky)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2020 09:52 R Muž Anthrax [4786] Re: Ekrman
Tu lávovou drť tam nedávej. Je to ostré. A dříve nebo později se to promíchá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2020 09:32 Ekrman Re: nekdo
Ahoj,

opět děkuji za rozvin diskuze.
Kdyby se někdo v okolí Pardubic případně Chrudimě našel, kdo by měl Terramol v akvariu a nevadil by mu jeden pár zvědavých očí, rád se někdy přijedu podívat. Případné dobrovolné zájemce kontaktuji na email stydim .

Můj současný status:
Varianta 1 - Terramol (barva se mi v detailu líbí, rád bych si ověřil celkový pohled)
Varianta 2 - Černý písek (2-4mm) + jako podklad dozadu ke dnu lávova drť.

Škoda, že jsem Terramol našel prodávat pouze v eshopu někde v Rožnově, a ne někde poblíž bydliště v nějakým obyč obchodě (ale stále ještě pátrám). Proto přemýšlím, že když to vyjde za pár korun i s poštovným, že bych objednal na slepo a rozhodl se potom...
www.bonequip.cz/…

Hezký páteční den!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2020 21:30 Muž Tommo [828] Re: Ekrman
Rozhodně bych to s ničím nemíchal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2020 20:54 Muž Lister [169] Re: lacewings
lacewings napsal:
- ono spojení křemíku a bílé barvy, je přímo pastvou pro rozsivky, řasy a sinice ;-)

A já si říkal proč mám po půlroce z bílého zelený ;-)

Ale mám ho v zásobě dost při odkalovaní se vždy část nasaje a po čase prostě dosypu nový.

Ale mam to jen v malé části vepředu akva, zbytek je tmavě dno.

Ten na obrázku vypadá dobře. Až někdy pojedu do stavebnin, tak se podívám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2020 20:35 Muž nekdo [355] Re: Ekrman
v kombinaci s černou to bude vypadat hodně nepřirozeně...
odkud jste ? třeba se tu někdo poblíž Vás s terramolem najde .)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2020 17:34 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: vaclav
Fotka k příspěvku - mě to přijde stejné, jestli je to na zásyp, filtraci nebo do forem, záležet bude na frakci a lokalitě odkud písek pochází
- sněhově bílý písek na filtraci se dá koupit v Hornbachu, má to modrý obal, zahraniční výrobek, asi 175 Kč, frakce 1,2 mm, na fotce rok v akvarku u cichlid ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2020 17:03 R Muž vaclav [14600] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lacewings
Neříkal bych filtračnímu písku bílý, to je ten na zásyp zámkové dlažby ale jeho velikost je podstatně menší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2020 16:54 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: vaclav
- no vždyť to taky je do filtrace, alespoň to tam Rakušani píšou, mají i jiné frakce
- jenže to má jiné hodnoty podle šutrologů, přej není šutr, jako šutr
- ten v Hornbachu je taky přebalenej, prodává se už jako akvarijní
- neperu ho, dávám přímo z pytle a pohoda
- firmy to dělají tak, že veznou dva až tři druhy, zamíchají to a už mají akvarijní písek se svou značkou
- na tom bílém filtračním se mooc rychle rozjedou rozsivky, řasy, pak ta modrozelená sinice a už to jede
- ono spojení křemíku a bílé barvy, je přímo pastvou pro rozsivky, řasy a sinice ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2020 16:23 R Muž vaclav [14600] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lacewings
Fotka k příspěvku Tak Hagen si to nechá zabalit a prodává to za 300. připadá mě to ale stejné jako písek do filtrací. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2020 14:40 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: vaclav
Fotka k příspěvku - ne kupuji to tady ČR v Bauhausu na Pankráci, prodávají ho i v Hornbachu, ale tam stojí 5 kg 200 Kč, ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2020 14:16 R Muž vaclav [14600] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lacewings
To si vozíš z Německa tady to neprodávají. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.02.2020 14:02 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Ekrman
Fotka k příspěvku - za ty roky akvaristiky, můj Top je nyni Min 2C Natural Minerál Körnung 0,7-1,2mm, 25kg za 250 Kč, je to světle hnědé, 100x lepší než bilej, všechna mnou založené akvária jedou u uživatelů rybicky.net bez problémů ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2020 13:51 Ekrman
Pánové, děkuji mnohokráte za dosavadní vyjádření.

Ten Terramol se mi zalíbil. Zatím jsem se v uvažování posunul na nějakou kombinaci jeho a černých kamínků. Uvidím, až to někde omrknu na vlasní oči a jak by to vypadalo, když by se to časem smíchalo...

Rád vyslechnu další názory, pokud někdo ještě bude mít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2020 10:28 Muž ZDRI [1415] – Terramol
S propíráním Terramolu problém nebyl, jen je třeba respektovat, že je relativně měkký a při intenzivní manipulaci se z něj uvolňuje "cihelný" prach. Takže - plné síto - napřed základní proplach (hadicí ze shora), potom do kbelíku a zalít/propláchnout/rozvířit jen proudem vody z hadice (nemnout rukou), 2-3x slít vodu a rovnou do nádrže. Se zákalem jsem problém neměl, ani se zanášením filtru. Podle mé zkušenosti je mnohem větší opruz třeba propírání jemné lávové drti. Ještě k tomu videu - osobně doporučuji použít frakci 1-3 mm, frakce 3-6 mm už je pro kytky moc hrubá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.02.2020 22:22 R Muž vaclav [14600] - Echinodory + stonkové rostliny
Když to tak čtu tak zlatej písek. Stejně to mám skoro všechno zarostlé tak na barvě vůbec nezáleží. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.02.2020 20:06 Muž nekdo [355] Re: Tommo, zdri, vlka
terramol mám v nádrži už hodně dlouho a je v pohodě (pokud počítáte s hmotností)
barva se může měnit adekvátně tomu, čím dovnitř na to svítíte a jak na to svítíte .)
jinak já to řešil tak, že jsem vzal starý vnitřní filtr (eheim biopower) naplnil ho vatou (akorát molitan nahoře před hlavou jsem nechal, aby mi tam nenalítala ta vata) a pustil ho v akváriu... ppak jsem to pořádně prohrabal rukama na prasáka (aby byl co největší výbuch bordelu a ten se nasál do vaty) - pak vyměnit vatu a znova. na netu jsem našel návod, který jsem osobně ozkoušel s terramolema fungovalo to (dej to do plastové lahve, naplň nahoru, otoč a pouštěj dolu) - bordel zůstává ve flašce a substrát padá na dno.
Tento postup fungoval, ale jsem líný člověk a přišlo mi to neskutečně zdlouhavé (akvárium má 250 litrů), takže jsem to vyřešil tim starým hučícím vnitřním filtrem - pravidlo je to, že čím víc to properete, tím později to budete čistit z filtru ven.
Další zkušenost je taková, že když to nasypete "nasucho" do akvária, tak je jedno, jak moc je to proprané, protože tím jak se to o sebe mlátí se další prach stejně udělá.
Proto jsem zvolil řešení popsané výše a čeřil a měnil vatu..a cca za dva dny jsem mohl prohrabat až na dno a prostě nikde ani obláček bordelu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2020 19:15 Muž vlka [3453] Re: ZDRI,Tommo
Čauky, vůbec ten Terramol nevypadá špatně. www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2020 17:41 Muž Tommo [828]
Můžu potvrdit co píše ZDRI (myslím, že i u něj jsem sondoval, jak Terramol vypadá a jak se chová v akva). Já jsem s ním naprosto spokojen. Je lehký (což byl i důvod, proč jsem si ho pořídil), kytky v něm rostou dobře, odkaluje se bez problémů, cena více než přijatelná, sázení kytek je paráda. A ta barva je prostě super. Jen to proprání je hrozné. Je potřeba počítat s tím, že akva bude 1-2 dny zakalené.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 8 9

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 20742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11348-nejlepsi-dno?od=51