Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Příliš vysoká tvrdost vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 4 Žádná další stránka   1  
Příliš vysoká tvrdost vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2008 14:52 Muž Leitlik [9] Re: Sid
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2008 14:46 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Leitlik
Čímpak měříte?
Ty hodnoty GH-28 + KH-0 jsou dost nepravděpodobné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2008 14:27 Muž Leitlik [9] – Vysoká hodnota GH
Tak jsem dnes udělal testík vody v akvu a vyšlo mi toto :
KH-0
GH-28
PH-6,8
V chemii jsem většinou chyběl, tak můžete mi poradit s tím GH ??! :-( Předem děkuji za odpovědi ! palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 08:34 Muž ezechiel [70] - Rostliny
vaření vody je dvojsečné. sice tím snížíte tvrdost, ale vysráží se vám převážně uhličitany (přechodná tvrdost), zatímco se stálou tvrdostí nic neuděláte. přitom uhličitany jsou ve vodě žádoucí kvůli stabilitě pH a obsahu CO2. no a převařovat dešťovou vodu - proč?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2008 22:08 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Slávek
když bych pro to, abych měl takovou vodu musel vynaložit tolik energie (A financí), tak bych se na to vykašlal. prostě bych si změřil parametry vody které mám (to už jste udělal) a poohlídnul se po kytkách a zvířátkách, kterým by to vyhovovalo.
a né jako vy"proč to dělat jednoduše, když to de složitě) hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2008 21:22 Muž filipsi [1295] Re: Slávek
No panejo, ty tu vodu budes jeste vozit, a pak varit? No teda, to je jako kdyz kolega rikal, jak ma drivi z chalupy navozene asi 50km. A ze to nic nestoji. Tak jsem se nad tim podivoval, jaktoze to nic nestoji .... vozi mu ho tatka autem.
Vazne - vareni vody je docela narocne na energii, a ten pokles tvrdosti neni tak zazracny, aby se to vyplatilo. To si o tom myslim ja.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2008 15:43 Muž hanz [27] Re: Slávek
A co chytat rovnou vodu dešťovou? Já si jí nemohu vynachválit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2008 15:16 Slávek Re: filipsi
mno já myslím že zas tak ne vodubudu vozit z chaty je nezávadná ale tvrdá ještě jsem ji netestoval ale myslím že to tak bude takže platit budu vořaní nooo X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2008 21:57 Muž filipsi [1295] Re: Usine
Ph. O kousicek vedle a jsme jinde. A ten kousicek je kapkami a papirky nemeritelny. Jednim kapkovym ph testem jsem ujizdel o 0.7 oproti sonde.
Oproti tomu Kh a Gh je titracnimi kapkovymi testy docela presne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2008 21:45 Usine Re: Slávek
PH 7 KH 18 = 51 CO2mg/l Něco z toho nebude pravda v téhle vodě hrozí otrava CO2 :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2008 21:38 Muž filipsi [1295] Re: Slávek
To se ti hezky prodrazi, myslim, ze par vymen a mas na osmozu (podle ceny vody u vas a el. tarifu).
Zkus jeste jednu vec - prevarenou vodu slij a nech odstat alespon den a pak zmer. Stale gh 14?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2008 21:34 Slávek Re: Sid
Takže vstupní voda:(Vodovod Prostějov)
1)Papírkový test: GH 20 , KH 18 , pH 7
2)Vodní test (mám jenom na celkovou tvrdost): GH 24

Voda po převaření:
1)Papírkový test: GH 14, KH 13, pH 6.8
2)vodní GH 13

takže budu vařit a vařit až se z toho zvařím. 100l vzhledem k tomu že máme nejvíc 10 l hrnec smich :) smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2008 16:49 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: chicko
CT 10 je dobrá hodnota! :-) Pokud i ty "ostatní" jsou "přiměřené", pak se máte... ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2008 16:35 Muž chicko [124] Re: Slávek
du udělat taky pokus vstupní hodnota je 10 gh, ta uvidím co z toho dostamu, jinak 10 je dobrá voda docela že jo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2008 15:47 Slávek
ok mám taky vodu tvrdou jak *****, takže jdu do toho výsledky sepíšu a vložím sem ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2007 19:53 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Sid
neskoušel jsem ji nechat stát ale dnes to zkusím znova a uvidím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2007 21:24 Sidonius Re: matlala
hmm A zkusil jsi někdy tu převařenou vodu nechat delší dobu odstát a pak znovu změřit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2007 18:46 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Sidonius
hm, převařovat vodu se mi kdysi chtělo a fakt to kleslo po 10 minutách gH z 24 na 20 a kH z 20 na 15
ale to asi využiju v zimě když nebude sníh a nebudu moc ředit s dešťovkou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2007 23:32 Sidonius Re: mucaca
Dík za poučení. O nutnosti vodu po převaření slít byla opakovaně zmínka již dříve...
Mně jde o to zjistit, jakou alkalitu a CT bude mít převařená a slitá! voda po vychladnutí a následně 1-2 dny po odstavení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2007 22:17 mucaca Re: Sidonius
myslím, že právě kvůli tomu se to musí slít aby se tam ten nasráženej sajrajt zase nerozpouštěl ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2007 09:09 Sidonius Re: Sidonius
Mno, hmm :-) , tak jsem zkusil poměřit, co udělá s vodou 3´převaření a nestačil jsem se divit... ;-)
(Přesnost měření odpovídá použitým měřákům!)
Vstupní voda:
- alkalita měřená "Ratajem" - 10, měřená "AQUARem" - 12
- celková měřená "AQUARem" - 20
Po 3´varu, slití a vychladnutí:
- alkalita měřená "Ratajem" - 3, měřená "AQUARem" - 3,5
- celková měřená "AQUARem" - 12
Co kdybyste to ještě někdo zkusil, ať víme... :-) ;-)
Edit: Ještě poznámku - aby výsledek "testu" bylo možné brát alespoň trochu vážně, bude nezbytné vodu po převaření ponechat delší dobu (den, dva), "odstát" a poté znovu alkalitu a CT změřit. Varem se z vody vytěsní CO2 a vysráží CaCO3. Po znovunasycení CO2 se proces otočí a CaCO3 se rozpustí. Pak bude čas na zjištění, kolik "tvrdosti" zůstalo v nádobě, v níž se voda vařila. Nebo? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2007 21:47 Sidonius Re: Georged
Mno, čekal jsem, že začnete vstupními hodnotami vody...
Takhle je to zase jen obecné konstatování, že varem se dá snížit tvrdost vody.
Takže to raději odpískám. Ale jinak - díky za snahu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2007 13:48 Muž georged [44] - ŽivorodkyRe: Sidonius
Jak moc se voda změkčí záleží na počtu "slití". Naleju vodu, vařím dokud nedosáhne varu, potom ještě tak 2,5 minuty a nechám vychladnout (na dně se mi vysráží "vodní kámen" - takový bílý prášek - něco jako mouka nebo jemný písek).Sleju tu vodu(asi tak 4/5) a nechám nadně vodu s tím "práškem". A pokud budu celé opakovat tak dojde opět ke snížení. Jedním převařením se lze dostat na tvrdost cca 2-5 dGH. Opakované převaření však už moc zlepšení nepřináší(jednině pokud převařujeme postupně ve více hrncích a pak to co jsme odlili slijeme a znovu vaříme, tak odstraníme to co se nám tam mohlo dostat nešetrným sléváním). Toto dělám třeba i v Chorvatsku k odstranění vápence, protože pokud to neudělám bolí mne ledviny(a v Chorvatsku je to zatím nejvíc co jsem kde ve vodě viděl).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2007 11:20 Sidonius Re: georged
"...výsledek není zas tak špatný..."
To nezní moc konkrétně... :-)
Ptal jsem se, jestli jste někdy zkoušel změkčit vodu převařením a pokud ano, tak s jakým výsledkem.
Takže jinak - kolik vody s jakou tvrdostí jste převařoval, jak dlouho (chvíle je stará jednotka času, obnášející něco kolem 2,5 minuty... Takže 2,5 minuty stačí?), a jaká byla výsledná tvrdost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2007 22:28 Muž georged [44] - ŽivorodkyRe: Sidonius
Zkoušel... vždy¨mi na dbě zůstane "vápenec", a výsledek není zas tak špatný. Doporučuji zkusit :) . Vodu vařit na 100 stupnu a chvili nechat povarit(toto jde pro mensi akva, pro vetsi by to chtelo kotel :-D).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2007 22:09 Sidonius Re: georged
Už jste to někdy zkoušel? Pokud ano, jak dlouho jste vodu vařil a s jakým výsledkem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2007 21:39 Muž georged [44] - Živorodky
Vodu lze změkčit převařením .(před tím než ji dáš do akva !)a slitím - na dně zůstane většina toho co dělá vodu tvrdou.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2007 11:56 Muž Eff [417] - RostlinyRe: Tom K.
Max: 30 dgh proč ne? Já jsem měřil studniční vodu u naší bábi a vyšlo 40. A to v akvárku tím stejným testem naměřím 11.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2007 11:44 Max Re: Tom K.
30 dgh? Nemáš ten test už po záruke,lebo aj ja keď som si raz robil test na celkovú tvrdosť mi vyšlo 34 dGh!!!A pritom kamoš,ktorý robil ten istý test s rovnakým výrobkom s tou istou vodou mal 16 dGH!
Chyba bola v tom,že ja som mal test už takmer po záruke.A v našom meste máme skutočne vodu "iba" 16 dGH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2007 23:18 Tom K. – tvrdost
U nás to se podržte máme tvrdost hrubě na d 30 Dgh!!!!!!!! hrůza!!!!!!!!!!!!!!!!!!! coze coze coze coze coze coze
Vyzkoušejte

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [4]

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8949x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11300-prilis-vysoka-tvrdost-vody-%25C2%25B0dgh?od=151