Příliš vysoká tvrdost vody
to jo to je samozřejmě jednodušší, ale když mám pocit že ani rostlinkám se ta voda moc nelíbí
Otázka je, jestli opravdu potřebuješ tvrdost snižovat. Vždy bude jednodušší přizpůsobit osádku vodě než obráceně.
díky za odkaz. Pročtu si ho a uvidím co se dá dělat
může mi pls někdo poradit jak z hodně tvrdé vody udělat měkčí vodu? Četl jsem tady něco o zamrazování vody a následném použití ale na to nemáme kapacity v mrazáku.
Díky za informace a reakce
Starší reakce
Já mám pouze písek, takže ti tohle nemůžu říci co se stane časem.
Dobře děkuji. To asi časem nezmizí?
Jediné, co mě napadá je ten substrát, to zvýšení není zas tak velké. V octu bys to asi ani nepoznal.
Dobrý den
Mám docela velký problém s tvrdosti vody. V mém akváriu svět krevetek se snažím snížit tvrdost vody. Vždy naleji úplně měkkou vodu z reverzní osmózy. Vodu to srazí tak na 160ppm (měřeno nějakým čínským měřákem), ale za pár dní to vystoupá zpět na původních přibližně 200ppm. Vše co je v akváriu jsem dělal octovým testem až na kořeny a nic. Potřeboval bych tedy poradit co s tím. Zkoušel jsem už snad všechno zvyšovat snižovat dávku hnojení, nebo nehnojit vůbec, také cočko a měnit intenzitu i délku svícení a nic.
Všem děkuji za rady.
Starší reakce
0 22.02.2021 21:42 CoIdric –
Re: Sid Nevím, měl jsem to půjčené od kámoše. Mohu zjistit.
EDIT: Takže jsou to papírky Easy-Life Test 6 v 1
youtu.be/…
Tak možná to není úplně přesně tvrdost 56°dH, možná papírky neměří úplně přesně, ale při užívání je jasně poznat, že voda je tvrdá. Stačí vidět co zůstane v misce po odpaření.
Já mám doma studniční vodu kde mám vodivost cca 1200 µS/cm. Roky používám RO a filtry i membránu sem měnil tak 1x za posledních 10let. Z RO leze cca 70µS/cm. Spíš nevím jestli se bavíme o vodivosti nebo TDS. Tvrdost vody 56° je každopádně dost.
Tak já mám taky studnu na Plzeňsku a voda je tak akorát, proto se ptám protože tak vysoká tvrdost není moc obvyklá. To už je na nějakou úpravnu. Já tenkrát musel dělat úpravnu vody aby šlo mýt nádobí, protože pro 1000 lidí se to s 60 GH moc na nějaký automat nedalo.
Z Plzeňska. Voda je ze studny, vymoženost jako městskou vodu u nás nemáme. To že je voda hodně tvrdá lze vidět např. na vodovodních kohoutcích nebo sprchové hlavici, která se po velmi krátké době zacpe vápencem.
To jsem taky nepochopil... Každopádně zkusím ještě testnout, mám nový odvlhčovač a zkusím i klimu.
Asi by ji bylo vhodné před případným použitím testnout.
Já posbírám měsíčně kolem 1000 l kondenzátu, který z větší části do systému vracím přímo, trochu používám na doplnění odparu vody v akváriích a část k přípravě roztoků hnojiv.
Pravda - hned v pondělí pro jistotu ten kondenzát otestuji.
Díky!
Tak týden jsem odvlhčoval novostavbu měl jsem 10 mašinek a asi bych tu vodu z nich nelil rovnou do akvária.
A kde se v tom odvlhčovači ty dusitany vzaly?
Odkud jsi? Takovou tvrdost jsem naměřil v Libyi skoro na poušti. A co použít dešťovku? Tam to nešlo pršelo jen párkrát do roka.
Kdysi jsem zkoušel vodu z odvlhčovače Fagor a hodnoty No2 byly mimo stupnici (u JBL tuším nad 1 mg/l.
0 20.02.2021 16:46 Coldric –
Re: Sid Tak tato možnost mě nenapadla, to je pravda, ale stejně nemám možnost.
...Ještě jsem přemýšlel o osmóze, ale to bych se asi nedoplatil za filtry...
A co se poptat v nějakém zařízení poblíž, kde ve velkém provozují klimatizace nebo odvlhčovače, jestli by nepřenechali trochu kondenzátu?
(Vím, každý tu možnost nemá, ale může se stát, že někdo jiný má, kondenzát by využil, ale tato možnost ho nenapadla...)
0 20.02.2021 12:21 Coldric – Extrémní tvrdost vody
Ahoj akvaristi, právě tvrdost vody je to, proč jsem nakonec od záměru pořídit si akvárko vycouval. Plánoval jsem cca 180-240 litrové, ale doma máme tvrdost vody 56 dH (ppm 1000)
a to je o ničem. Se mi odpaří trocha vody z akvárka a zůstane bílá čára tam kde původně byla hladina.
Ještě jsem přemýšlel o osmóze, ale to bych se asi nedoplatil za filtry.
Díky moc za rady, tu tvrdost honím kvůli rostlinám, mělo by se jim více dařit v měkčí vodě. PPM jsem měřil až teď jelikož mi dorazil měřák, takže původní hodnoty neznám. Voda z řádu co napouštím má 462 PPM. To PPM jsem začal měřit na rady kolegů viz. diskuze níže
...Pokusím se doředit více destilky snad to klesne.
Pokuste se.
A přestaňte se trápit nějakými srovnávacími testy - "x TDS = y KH".
...Do 400 litrů jsem natahal a vyměnit zatím cca 150 litrů destilky. Dnes po měření voda v akváriu 374 ppm...
A kolik ppm jste v akváriu naměřil před výměnou vody? Pokud někde kolem 600 ppm, pak je výsledná hodnota reálná.
...v akváriu 374 ppm, což je asi 18 dk, kapkový test mi vychází cca 12 dk...
Tohle je přehled nic neříkajících čísel. Převádět TDS na dKH nebo dGH je něco v tom smyslu, jako konstatovat, že včera dvě hodiny vydatně pršelo, tak jestli to není příliš vysoká teplota...
Do akva jsem pomalu destilku přimíchával, jelikož mi minule dostaly po tom zákroku Neonky krupičku. Drt Aqua Excellent jsem testoval v octu a nešumí.(ale to snad indikuje PH ne ?) Ten měřák jsem si pořídil dle rad níže na určení tvrdosti což snad takto zjistím. Jinak jsem znovu udělal kapkový test a mám 10 KH celková tvrdost na multitestu je 17 což odpovídá se zakoupeným měřákem + - 1 stupeň. Pokusím se doředit více destilky snad to klesne. (nebo to mám někde domotaný ???)
Do akvária jsi nalil jen destilku? Tipl bych, že se ti něco uvolňuje ze dna (kamenů). Nešumí náhodou ta Aqua Excellent Drť bílá v octu? Jo a TDS měřák ukazuje množství rozpuštěných minerálů ve vodě (víceméně vodivost), tvrdost akvarijní vody tím moc určit nejde...
TO: SID a NHKG - tak jsem dal pánové na Vaše rady a zakoupil měřák TDSaEC. Do 400 litrů jsem natahal a vyměnit zatím cca 150 litrů destilky. Dnes po měření voda v akváriu 374PPM což je asi 18 dk kapkový test mi vychází cca 12 kapek čili 12 dk. Destilka má 001 PPM a z řádu 462 PPM tak jsem z toho jelen. Co vy na to chlapi
Starší reakce
To je fakt, ale u svého bráchy mám možnost akorát bych to musel do větších barelů načerpat. Ma nádrž na dešťovku
Tak je to řešení ale to se nataháš vody. Nebo si pořiď reverzní osmózu.
Nebo jsem se dočetl koupit a naredit destilovanou vodu nebo dešťovku.
Takže mám tvrdou a jak to snížit de s tím něco udělat Václave?
0–4 dGH / 0–70 ppm ...velmi měkká voda
4–8 dGH / 70–140 ppm ...měkká voda
8 –12 dGH / 140–210 ppm ...středně tvrdá (polotvrdá) voda
12–18 dGH / 210–320 ppm ...tvrdá voda
18–30 dGH / 320–530 ppm ...velmi tvrdá voda
To ano, ale já se přestěhoval do bytu a najednou se nedaří. Když jsem bydlel u rodičů tak rostlinky šli dobře teď ne jestli je to vodou jestli je moc tvrdá asi.
Ahoj, jsou to hodnoty z papírkového testu. Takže bych na ně zas tak nedal. Zkus svůj problém spíš popsat. Podle posledních, měsíc starých, fotek v prezentaci mi nepřijde, že by se ti s rostlinami vyloženě nedařilo.
0 11.02.2021 18:57 Tom25 [3] - Akvaristika, a chov bezobratlích živočichů (raků) Dobrý den, co si myslíte o těchto hodnotách akvária a radu jak změnit a co, aby mi rostli lépe nenáročné rostlinky. NO3-10, NO2-0,GH- 14°/21°,DT-7°,TH-7°,KH-3°,PH-7,2,CI2-0 Co myslíte
Starší reakce
Dobrý návod vám dal NHKG. Pořiďte si levný EC/TDS metr, např. tento
www.ebay.com/… a pomocí něj upravujte postupně demivodou vodivost třeba na poloviční hodnotu té stávající. Až této hodnoty dosáhnete a budete-li s výsledkem spokojený, můžete zkusit dosaženou hodnotu udržovat.
(Přesnost tohoto a podobných typů měřičů vodivosti je sice nízká, ale pro výše uvedenou potřebu stačí.)
Díky moc za rady, pokusím se přidat Demi naposled jsem to stáhl celkem solidně a na dlouhou dobu - jen ještě pro jistotu poradí někdo jaké dávky max. mohu přidávat, abych nestresoval rybky mám cca.400 litrů vody čistého objemu.
...začal jsem častěji provádět údržbu a výměnu vody... tvrdost vody mi vyjela na GH 17 a KH 12. Jedu CO2 - pH mi zůstává stále na 6,8. Rybky i rostlinky se zdají v kondici...akvo prosperuje všemu se daří, jen mě ta změna znervozňuje...
Asi si zbytečně lámete hlavu. Co by jiní dali za to, jak vám akvárium funguje.
Kdybyste ale potřeboval pěstovat rostliny, které v takto tvrdé a alkalické vodě nerostou, pak je řešením to ředění demivodou.
I kdyby jsi destilku měl zadarmo, pořád je to hodně pracné řešení. Komu by se chtělo furt tahat vodu.
Musíš pri každé výměně měřit tvrdost a michat vodu tak, aby její parametry nekolisaly. Nejjednodušší je měřit vodivost. Na tu jde koupit levně tužkový test, který ani nepotřebuje náplně a kalibraci. Pokud budeš držet stálou vodivost, tak tvrdost vody bude taky stabilní.
Před třemi měsíci jsem naředil s destilkou a bylo to dlouho v pohodě, mám přístup k výrobě tak můžu využít, jak jsem psal akvo prosperuje všemu se daří, jen mě ta změna znervozňuje, aby se něco nepodělalo, rozbor vody z řádu jsem nedělal za 8 měsíců, nebylo moc potřeba, ale podle údajů vodáren je tvrdost 3,79 mmol/l.
Buď akvárium přispůsobit vodě a nebo koupit reverzní osmózu. CO2 nemá s takovou vodou moc smysl.
Jaké jsou parametry vodovodní vody?
Prosím o radu, začal jsem častěji provádět údržbu a výměnu vody - máme tu v kraji velmi tvrdou vodu cca.25 Něm/st. - tvrdost vody mi vyjela na GH 17 a KH 12. Jedu CO2 - PH mi zůstává stále na 6,8. Rybka i rostlinky se zdají v kondici. Co s tím můžu dělat četl jsem tu, že jde zamrazit vodu, nebo postupně ředit destilkou poradí někdo zkušený - díky moc.
Starší reakce
Děkuji a děkuji za upozornění. Vodárny pověsily na net novej rozbor, tak ten starej odkaz nefungoval, už jsem to opravil.
Jak už tu zaznělo, něco je pro přežití, svlek a množení důležité víc, něco míň. Co jsem tak při hýbání s mojí vodou vypozoroval, tak hlavně pH. Jinde to samozřejmě mohou být dusičnany, amoniak nebo úplně něco jiného.
Ale k těm trubkám a citlivosti - zkoušel jsem různý poměr RO a vodovodní vody při zachování hodnot věcí, co upravuju (tvrdost, pH, stopové prvky,...) a při jistém větším poměru nepřefiltrované vody se nejdříve Crystalky přestaly množit a následně šly nohama hore. Zatímco Sakury si vesele cupitaly dál.
Zajímavé taky je, že když vodu víc "vyčistím" a nasytím "vitamíny" tak Crystalky prospívají líp a Sakury začínají padat.
Zkoušel jsem s tím hýbat různě a našel jsem si ten "zlatej střed", ale asi to nemá cenu moc rozepisovat, protože každej má tu vodu trochu jinou a taky je to tu asi OT.
Prezentace jsou super moc se mi to líbí. Ale nefunguje odkaz na vodárnu. Jen ze zajímavosti co všechno si vyloučil?
A ano máš pravdu rozvody mohou změnit různé parametry vody.
Mě Neocaridiny jdou i bez RO, Caridiny ne.
Vylučovací metodou mi zbyly jen ty starý železný trubky a měděný kolena, co v baráku máme.
Ty Caridiny jsou prostě asi citlivější, co to tak sleduju, Neocaridina toho zvládne víc.
A taky to byla spíš reakce na tu "identickou" vodu.
Že dokonce i ze stejného zdroje se to může lišit - právě tím rozvodem vody.
Přidat reakci
[1] ...... 4
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8958x