Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Příliš vysoká tvrdost vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Příliš vysoká tvrdost vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2019 13:45 Muž Smetany [1226] Re: ManuChavez
Měď to nebude ta by vadila všem krevetkám. Takže pokud se neocaridinám daří tak je tahle varianta nepravděpodobná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2019 13:36 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: Smetany
A taky třeba starý měděný trubky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.03.2019 13:30 Muž Smetany [1226] Re: Celsiq
Mám pocit že poznámka o identické vodě je velmi odvážná. V podstatě jediné co o té vodě víme je tvrdost která je velmi vysoká (nevhodná). Ale z pohledu úhynu krevet ne až tak rozhodující. Alkalinitu nevíme a ta rozhodovat může. Dál bude hrát roli pH a vodivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2019 13:21 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: Jája
To by taky bylo řešení. Koupím ty JBL testy a zkusím. Díky moc za tip. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2019 13:20 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: MajkaK
Ještě mě napadlo - např. obyčejná stolní voda od Alberta cena 4-5 Kč/1,5 l. Zkus ji přeměřit. Třeba bude vhodná na výměny vody. Kdybys ty krevetky měla v dvacítce, tak to nebude velký výdaj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2019 13:12 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: Celsiq
Ahoj, diky za reakci. U mě je tohle jedna z posledních možností. Krevety (neocaridiny) jsou u mě taky v pohodě. CRS ale evidentně trpí Zkoušela jsem je brát od různých chovatelů. Velikost nádrže také ok - zkoušeno ve 20, 54 a 160 litrech. A vždy to skončilo úhynem. Proto mě napadá už jen to složení vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.03.2019 13:09 Silviebaris Re: Celsiq
I caridiny chováš? ..slečna se baví o těch caridinách...a jak už jsem se zminovala,ty jsou náročný na parametry vody..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2019 13:05 Muž Celsiq [50] Re: MajkaK
Ahoj, mám prakticky identickou vodu a krevetkám se ve větší nádrži daří :) Dokonce pro ně připravuju samostatnou malou nádrž. Problém s úhynem bych tedy hledal jinde ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.03.2019 12:59 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: MajkaK
V takto tvrdé vodě mi krevetky (cherynky a dajánky) bez problému prosperovaly.

EDIT: přidávání torbenu mi snížilo tvrdost o cca dva stupně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2019 17:19 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: vaclav
Děkuju. Jdu tedy zjišťovat, jak se to má s destilkou a RO. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2019 17:17 R Muž vaclav [14608] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MajkaK
Pokud jde o testy tak JBl a Sera jsou asi ty nejlepší. Nevím jak je na tom Tetra ty jsem nikdy neměl.
Neexistuje nějaký funkční přípravek na změkčení vody? Pokud myslíš jen tam něco nasypat nebo nakapat tak ne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2019 17:09 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetky
Fotka k příspěvku Zdravím a jdu si pro radu. Přikládám hodnoty z vodárny. Evidentně máme až příliš tvrdou vodu, což zároveň vysvětluje i neustále se opakující úhyn krevetek crystal red.

Poradíte, jak situaci řešit? Jasně, četla jsem o RO, řešením s destilkou, ale ... Neexistuje nějaký funkční přípravek na změkčení vody? Případně, pokud nebudeme úplně OT, můžete poradit nějaké spolehlivé testy na tvrdost a pH? Četla jsem, že kvalitou nezklamou JBL, je to tak?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.01.2019 13:28 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: voda
Na skle se usazeniny tvoří běžně, ale že by i něco (biele bodky) plavalo ve vodě, to bych tvrdosti vody nepřisuzoval. I když někdy můžou vodovodem přicestovat nějaké usazeniny, ale ty klesnou na dno. Leda bys měl v aq tak silný proud, že by ty usazeniny vířil.
Krom vodního kamene se projevuje tvrdá voda i tím, že v ní málo pění mýdlo - čím tvrdší, tím méně pěny.
A jestli mluvíme o vodovodní vodě, měly by být její parametry zveřejněné na stránkách dodavatele.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2019 12:59 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Skrblík
testoval bych spíš KH :) GH není tak podstatné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2019 11:22 Muž Skrblík [9] Re: voda
zřejmě bílý prášek = vodní kamen. chtělo by to prezentaci. Test na dGH je jistota, než neco odhadovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2019 23:14 voda – voda
Dá sa podľa oka odhadnúť, že je v akváriu veľa tvrdá voda? Na skle sa mi tvorí biely jemný prášok a vo vode proti svetlu vidím biele bodky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2013 10:05 Muž bulawaio [92] Re: wusing
A na co účinek? na ryby nebo rostliny a případně jaké? tohle je fakt hodně obecné a kolik je dle vás příliš velká tvrdost vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2013 08:04 Muž wusing [0] - Amerika
ahoj, mě poradily v obchodě, zředit vodu destilkou ale nevim ještě do jake miry to ma účinek.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.12.2011 17:54 R Muž Silent [5949] Re: honzaprouza77
Nepleteš si náhodou NO2 s NO3? Hladiny NO2 mají být na nule a hladiny NO3 se můžou pohybovat v rozmezí 5-10 mg/l kvůli rostlinám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 17:51 Muž honzaprouza77 [18] Re: Usine
když je NO3 na nule tak je to pro ryby ideální. a pro rostliny taky jesrtliže je pořád dodáváno a rostliny ho spotřebovávají(myslím tím, když se výroba=spotřeba)
podle JBL každá hodnota NO3 nad 0 je špatná
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2011 17:43 Muž youi [0] - TetryRe: Usine
NO2 a NO3 mam stale rovnake od zalozenia akva. Takze mi nekleslo a ani takmer
nestuplo. Super odkaz hop To je to co chcem a idem studovat jak zhavy.
Uz mam hlavu jak melon, no este sa mi tam hadam daco zmesti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 22:02 Usine Re: youi
Pokud jsem to dobře pochopil tak máš 200 litrové akvárium do kterého svítíš 4x39 w 12 hodin. Kleslo ti jak je vidět NO3 jak kvůli světlu tak i RO. Nesmíš připustit aby jsi měl NO3 na nule. To tě nečeká nic jiného než řasy.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 10:04 Muž youi [0] - TetryRe: j0hny
Akva bolo zalozene 12.11.2011.
Uz som sa, aspon nateraz zbavil sinice zatemnenim a acilpirinom (kys. salicilova).
Po zalozeni bola voda stale cira, teraz po vymene 1/2 sa zakalila. Pomalocky sa cisti,
aspon dufam. Pokial krevetky nekapu, to asi take zle nebude. Rybky chcem len TETRY tone .
Ked som uz vrazil prachy do RO! Dajako sa to hadam podary. Vodu mam asi idealnu pre cichlidy.
Chcem mat akva plne rastlin. Koberec z HC, Eleocharis acicularis a Glossostigma Elantinoides.
Zatial idu vsetky tri. Eleocharis je najviac zariasena. HC sa uz takmer uplne vycistil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2011 03:57 Muž j0hny [86] Re: youi
Uf, tak ten stav a riasy nezavidim. Neuvazovali ste osadit nadrz niecim co tak tvrdu vodu vydrzi ?
Pasikove testy som mal aj ja (vyskusal ich hadam kazdy), su dost orientacne :-(
Ked chcete menit hodnoty vody na +- polovicu tak k tomu treba trosku lepsie vybavenie, inac to bude vdaka zmene parametrov "od oka" pri vymene vody stale umierat. Potrebujete rovnovahu, stabilnych podmienok je to tazke, zvlast ked sa zaroven experimentuje s PMDD.

Ta posledna fotka je aktualna ? Kedy bolo akva zalozene?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 20:44 Muž youi [0] - TetryRe: rriki
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Vodivost na RO som nemeral. Zmeriam to az v January, ked budem v robote na presnom konduktometri.
Po sviatkoch si skusim dat zmerat tvrdost v obchode.
Dno mam (trochu experiment)zmes:stare dno od Rataja + AquaBasis plus + Aquaclay ground + drvena lava (neviem ako sa to vola, vozi sa to z Talianska) a navrch Štrk jemný 1-2mm HAGEN a po okrajoch a na pravej strane cierny 1-2mm. Strk som neskusal ale kamene nesumia. Foto je po zalozeni. Valisneria sa rozmnozuje ako diva, zachvilu by bola v celom akva. Blixa Japonika takmer vykapala. HC a Eleocharis zatial len pomalicky. Ricii sa tiez dari a Lemna minor mi najprv zarastla celu hladimu no po vymene vody z RO vykapala (iba par listockov ostalo). Dva tyzdne som totiz mal len dve 39W trubice bez krytu! Az potom 4x39W T5 s reflektormi a 3x14,2W LED. Daval som TETRA AQUA pH/KH minus a ziadna alebo takmer ziadna zmena, len naznaky poklesu GH. Na zaciatok a po vymene vody EASY-LIFE Crystal a EASY Start(nitrifikacne bakterie). Dalej pridavam PMDD 10ml denne. Asi uberiem na 5ml. Teraz mam cele akva zariasene. Slimaci co prisli s rastlinami Kotulky uz miznu asi vdaka Piskorkam co sa kotia ako das. Mam obidva druhy. Tak isto sa rozmnozuju Krevetky red cherry a zelene.
Chcem tam dat TETRY, tak potrebujem maksiu a kyslejsiu vodu. Zatial mam len krevetky a slimaky co vobec nestihaju spasat riasy. Parmicku siamsku nechcem uz davat, aby nepozrala male krevetky.
Nakoniec z toho bude 240 l minicko s krevetkami :-D .
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 17:04 Jery Re: youi
Osobně jsem koupil osmozu za 1500,- a myslím, že se ta investice docela rychle vrátí, když si vemu kolik stojí akva chemie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 16:28 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: youi
youi napsal: ...
Meral som s JBL Easy Test 6 in 1. GH aj KH na maxime(alebo uz nemeratelne)...
Mám JBL Easy Test 5 in 1 (papírek) a u GH měří naprosté nesmysly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 16:18 R Muž romant [27987] Re: youi
Tu celkovou tvrdost by mohlo zvyšovat třeba tzv. nevhodný dno s příměsí vápníku. Mrkni na tenhle odkaz maniakva.sweb.cz/…
Nabízí se taktéž otázka průkaznosti toho měření, čímž nechci tvrdit, že to co bylo naměřeno nemusí odpovídat realitě. Zkusil bych ověřit to měření jiným testem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 16:17 Muž rriki [818] - CichlidyRe: youi
Kolik ti dělá osmoza mikrosiemes kolik je vstup a kolik máš po smíchání ty testy měří kolikrát jeden stupeń žádný stupeň
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 16:09 Muž youi [0] - Tetry – tvrda voda
Dobry den, mame tu na sidlisku vlastnu studnu, ale je prilis tvrda.
Meral som s JBL Easy Test 6 in 1. GH aj KH na maxime(alebo uz nemeratelne).
Kúpil so RO, vymenil 1/2 vody (tj. 100 l). A teraz je KH 6°d, ale GH je stale
niekde okolo 20-21°d. Takze prechodnu som znizil, ale celkova je stale vysoka.
Co sa s tým da urobit? Ako znizim GH (celkovu tvrdost)? pH je 6,8-7,2, CL-0,
NO2 a NO3 je 0-0,2. Teplota 25°C.CO2 okolo 15 podla JBL permanent testu. CO2
davkujem cca bublinka za sekundu. Svietim 12 hod. s 4x39W, plus 1 hod pred a
po 2x39w znizene na 5 percent vykonu. 14 hod s 3x14,2w LED. Akva mam asi 1 mesiac.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2011 14:29 hansius Re: ondra
skoro vsem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2011 14:23 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Hanis
a jakou máš teda tvrdost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2011 14:18 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: Hanis
A kterým rybám to vadí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2011 14:17 Hanis Re: konopnik36
já mám 7,4 ph a rostliy zatim žijou a rybam to trochu vadii :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2011 14:16 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: Hanis
Co třeba ředit dešťovkou? Nemáš možnost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2011 14:11 R Muž romant [27987] Re: Hanis
Zkus to třeba s rašelinou.
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2011 14:09 Muž konopnik36 [42] Re: Hanis
Já mám GH 24 a KH 11 máš tvrdší?Mě to celkem roste i v ní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2011 14:07 Hanis – tvrdá voda
Ahoj lidi mám tvrdou vodu poradte jak jí změkčit!!Děkuji za odpověd naschle!! ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2009 18:37 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: Horác
To jo,uhličitanová tvrdost,ale otázka byla položena jak snížit celkovou tvrdost a tam jde o sírany vápenatý a hořečnatý,nikoliv o uhličitany resp.hydrogenuhličitany.Proto mi není jasné,jakým mechanismem by mandlovník vodu změkčoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.06.2009 18:03 Muž Horác [3942] Re: Romy
Já bych to za úplný blud neoznačoval (což ovšem neznamená, že se mi líbí phanjanova reakce). Pokud mandlovník (stejně jako rašelina) svými huminovými kyselinami snižuje pH, pak také (stejně jako rašelina) snižuje tvrdost. Principiálně to lze vysvětlit jako vytěsnění slabší kyseliny z její soli (huminová kyselina + hydrogenuhličitan vápenatý = vápenatá sůl huminové kyseliny + kyselina uhličitá). Nebo se na to můžeme dívat (opět - stejně jako u rašeliny) jako na ionex, tj. nahrazení protonu H+ na karboxylové skupině huminové kyseliny vápenatým iontem. (Vzhledem k tomu, že kationt vápníku je dvojmocný, jde zároveň o chelataci /sevření Ca2+ do kleští tvořených dvěmi karboxylovými skupinami/). Ať tak či onak, při okyselení dochází k úbytku uhličitanů, tj. ke snížení uhličitanové tvrdosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.06.2009 17:00 Muž Romy [1822] - Cichlidy
phanjan napsal: skus listy mandlovnika, tie zmakcuju vodu.
Zkusíš si obhájit to,co tvrdíš???Nejdříve se informuj,a nepiš bludy.Listy mandlovníku mořského(Terminalia cattapa)slouží k zabarvení vody stejně jako humíny,a ke snižování pH.Stejným způsobem se používají např výluhy z rašeliny,Torumin,Aquahum,atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2009 22:10 Muž filipsi [1295] Re: Sid
Tak prece jen kousicek toho pocitani.
Asi 45g co2. Coz samozrejme v akva byt za danych podminek nemuze. Takove mnozstvi jde do akva dostat pouze jako pokus, co jsem gabrielce sliboval. Tady bude asi v jednotkach gramu. Otazka, jak k tomu doslo zde, bez vyrazne zmeny Ph, zustava.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.06.2009 21:04 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: PetrH
Nemáte-li nic proti, vrátil bych se k tomu, na co se ptal PetrH... :-)
Ten napsal: ...mám studniční vodu tvrdost asi 24, ale po čase mne ta tvrdost jde pomaličku dolů aniž bych používal nějakou chemii. Teďkom mám asi okolo 14. Jednou za čas to odkalím a opět dopustím tou samou studniční vodou.
Není až tak důležité, že v prezentaci PetrH uvádí pokles z 21 dGH na 14 dGH a v diskusi "asi z 24 na 14", ale je zajímavé, že k tomu dochází (podle zápisů v jeho deníku) ve velmi krátkém období – v době mezi 23.4. a 10.5., tedy v průběhu, řekněme, maximálně nějakých 17 dní! A co je ještě podivnější - že přitom nedochází ke změně pH?!
Napsal jste, že si takový pokles tvrdosti představit umíte, a zdůvodňujete to vysrážením nerozpustných solí. Nic proti tomu – vliv biogenního odvápnění můžeme s ohledem na objem kytek a intenzitu jejich ozáření "opomenout", takže jako v podstatě jediné logické vysvětlení tohoto jevu, (poklesu tvrdosti), je skutečně vysrážení Ca a Mg "úbytkem" CO2. (Jak z diskuse i prezentace vyplývá, PetrH žádné chemické úpravy vody v akva neprováděl.)
Pro zjednodušení, (abychom si udělali nějakou představu), si dovolím uvažovat o CaCO3 jako "jediné" soli, v níž se "tvrdost vysráží". Ke snížení tvrdosti vody v jeho akva o 7dGh (resp. 10dGH) je nutné, aby se vysráželo cca 65g (resp. cca 100g) CaCO3. Asi to můžeme vidět rozdílně, ale pro mne to není zrovna málo...
Otázky zní:
1. Kolik CO2 musí z akva "uniknout", aby se mohlo vysrážet 65g (resp. 100g) CaCO3?
2. Je reálné, aby toto množství akva obsahovalo, když je pH (cca) 8 = obsah volného CO2 je cca 3%, a jak vysoká by musela být alkalita?
3. Jak by tento "únik" ovlivnil pH?
4. Proč se pH nezměnilo?!
Něco mi tu nehraje. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.06.2009 18:09 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Horác
Platí pro ryby z jezera Malawi. :-)
Tanganyika má vodu polotvrdou. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.06.2009 17:40 Muž Horác [3942] Re: JuraS
JuraS napsal: proč nezřídit "ala kamenolom" malawi či tanganika...
Ryby z těchto východoafrických jezer mají raději vodu zásaditou a měkkou, nikoliv tvrdou (jak se všeobecně traduje).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.06.2009 14:08 Muž filipsi [1295] Re: Johanka
Poter - spise druh od druhu.
Sviceni - to tak nemuzes brat, ze reflektor ti prida. Doporuceni, jak svitit, jsou brane sakumprdum, pro osvetleni zarivkami, rozumne umistene, osazene reflektorem. To je podobne, jako kdyz lide osadi "usporku", na jejiz krabicce je napsano "sviti jako 100W zarovka" a rikaji vsak ja prece mam 100W. Svitis kazdopadne malo. Ale jen o trochu, zadna tragedie, jen zadny bourlivy rust rostlin cekat nemuzes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.06.2009 14:02 V Re: Johanka
Reflektor svítivost nezvýší ani o chlup. Jenom světlo, které by jinak bylo bez užitku pohlceno krytem, přesměruje tam, kde je ho potřeba. ;-)

Co se týká potěru, tak je to druh od druhu různé. Záleží z jaké vody ten který druh pochází. Ale pokud to jsou x-té generace odchované v akváriích, tak už se postupně adaptují na parametry vody ve které jsou chované.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.06.2009 13:57 Žena Johanka [57] JuraS,Johan,Filipsi
Díky..já vybírala rybičky do tvrdší vody..akorát s neonkama,jsem to nezvládla.Týče se kytek..světlo mám na 80litrů T5 24W +REFLEKTOR-ÚDAJNĚ SVÍTIVOST zvýší 100%-ÚDAJNĚ..stačit by to mělo..snad,protože do krytu 60x 30 další zářivku nenacpu a 24 je strop,co jsem našla-týče se délky..Kytičky mi neodhnívají,jen s růstem nespěchají.Zkusím dešťovku a uvidím ,jestli se něco změní.Pokud ano-příčina bude snad jasná-zasadím si jiné kytky....Jen tak mimo debatu-dočetla jsem se ,že se ve tvrdé vodě nedaří potěru-nevíte-vztahuje se to na potěr všeobecně-nebo druh od druhu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   26.06.2009 12:48 JuraS Re: Johan
A nebo jinak..proč mít v akva rostilny ? proč nezřídit "ala kamenolom" malawi či tanganika...hromádku šutrů, jemný písek třeba z filtrací pro bazény a akva bude nádhernou podívanou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.06.2009 12:38 Muž filipsi [1295] Re: Johanka
Odrovnalo by je to, POKUD by to tvrdost vyznamne snizilo. Protoze tvrdost jde vyznamne snizit pouze odstranenim Ca a Mg, kdyz se nebudeme bavit o vymene jejich iontu za jine, nebo o osmoze, v akva to jde pouze jejich prevedenim na nerozpustnou formu (za beznych podminek vysrazeni napr. CaCO3), nebo napr. vysrazeni ve forme stavelanu kys. stavelovou, nebo jine nerozpustne soli.... Oboji (vsechno) vyzaduje nejaky zasadni zasah do chemismu vody. Pokud tva voda o kus nezmekne, kdyz ji nechas odstat, neni to pripad vody, ktera by obsahovala nerozpustene uhlicitany ve vetsi mire. Ani vody s posunutou rovnovahou.
Takze se klonim k tomu, ze kytky s tim hnojivem rust dobre (pokud jim doprejeme i zbytek podminek) budou, ale s tvrdosti to nehne.
Fakt by se s tim mel kazdy smirit, ze jine cesty na zmekceni, nez ty nize popsane, pro akvaristiku (zatim?) nejsou.
Docela by me zajimalo deklarovane slozeni one "vodicky".
(edit - a velkou pozornost bych obratil k poznamce johana. Je spousta lidi, co provozuji hezka akva ve vode tvrde, to, ze rostliny nejdou, nemusi byt pouze vina tvrdosti /viz dd, ze :-) /, pri slusne volbe ryb a roslin, kterym to nevadi by to jit melo).
Edit 2: kouknul jsem na to, proflor. Obsahuje edta. Takze ano, meritelnou tvrdost opravdu snizi (obsah Ca ne, jen malinkou cast z nej testem nezachytis). Ale v akva, kde je snizeni tvrdosti pro tebe zajimave (s tvrdou vodou) pokles nenameris. To bys tam toho profloru musela lit kvanta.
Takze vyrok o snizeni tvrdosti je pravdivy, ale jde o snizeni ktere nema vliv vubec zadny - klasicke reklamni sdeleni.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 4

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8949x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11300-prilis-vysoka-tvrdost-vody-%25C2%25B0dgh?od=51