Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Příliš vysoká tvrdost vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Příliš vysoká tvrdost vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.06.2009 11:57 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Johanka
Zkusil bych spíš jiné kytky :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   26.06.2009 11:54 Žena Johanka [57] filipsi
Jo jo...taky jsem k tomu skeptická.Ale proč myslíš ,že by to kytky odrovnalo-prodávají to jako hnojivo-po něm mají kytky bujet né hynout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.06.2009 11:43 JuraS Re: PetrH
Jediná kladná věc je když ten magnet umístíš na měřák vody...hnedle ušetříš na vodě ale nesmí ti na to přijít...všechno co jsem v ruce měla bylo to buď zázračné a nebo univerzální bylo na ..úžasný řezák multicut..dle videa s tím řezal koberec, lino, papír jako nic...já mám ruce asi levý jak šavle..já s tím neuřízl pořádně ani kartonovou krabici...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2009 11:36 Muž filipsi [1295] Re: PetrH
Je to hloupost, at uz na akva, nebo jinam. Stejne jako vysouseni domu tim, ze na pudu instaluji "jakousi" krabicku s prikonem par mW, a spousta podobnych zazraku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.06.2009 11:32 PetrH
Ahoj, možná je to volovina, ale na změkčování vody se používají i silné permanentní magnety nebo elektromagnety. Je pravda že v podstatě tvrdou vodu nezměkčí, ale jenom "rozloží" krystaly minerálů do jiného skupenství, tak aby se neusazovali např. na vodovodních baterií. Nevím jestli by se to dalo využít v aqua a jaký by to mělo efekt na ryby (pokud to bude mít vůbec nějaký efekt).
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.06.2009 11:28 JuraS Re: filipsi
Nebo se přestěhovat...1/4 roku jsem plánoval akva pro disky s RO a automatizovanou výměnou vody protože 14 dGH je moc...a pak takhle před 3 mi týdny ráno v úterý telefon a aktuálně mám 80% bytu přestěhováno..nová voda rovnou z kohoutku 6 dGH a 5 dKH při 7,2 pH..prostě bomba...teď jen nechám při současném chladnutí na odpovídající teplotu a bublání vyhánějící chlor odstát 24 hodin a šup s tím do akva....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2009 11:16 Muž filipsi [1295] Re: Johanka
Ne, nezkousej, i kdyby tvrdost snizilo, nebylo by to hnojivo, ale zabijak kytek. Opravdu neexistuje jina, rozumna moznost pro akvarium, nez vodu zmekcit reverzni osmozou, nebo demikolonou, nebo pouzivat k redeni destovou, nebo dlouhodobe drazsi varianta, kupovanou destilovanou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.06.2009 11:11 Muž filipsi [1295] Re: Dusyk
Doba ti bohuzel nepomuze. I kdyby si vodu nechal odstavat tisice let (kdyz pominu odparovani), po nastoleni rovnovahy, odpovidajiciho obsahu co2, bude i usazovani a rozpousteni v rovnovaze, a tvrdost se jiz nikam hybat nebude, i kdybychom se na hlavu staveli.
A votom to je, o te rovnovaze.
Procpak myslis, ze se ve varne konvici (nejen) usazuje vodni kamen? Trva to miliony let?
Pisu, ze se usadi nerozpustene krystaly, ktere voda za danych podminek neni schopna rozpustit a volne v ni plavou (takovych kohoutkovych vod je mnoho), a navic, ze za urcitych podminek, se vysrazi dalsi cast, opet az do nastoleni rovnovahy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2009 11:02 Žena Johanka [57]
My máme vodu hodně trvrdou.Nemám přesné testy,ale spíše se přibližije k hodnotě 28GH.Četla jsem ,že převřením vody se změní všechny hodnoty a stejně je nutné vodu doupravovat.Odstátá voda ,alespoň mě,hodnoty nezmění-jsou stejné.Prý existuje hnojivo na kytky od Dajany ,které trvdost snižuje.Nevím do jaké míry,ale asi ho zkusím-kytkám se moc nedaří a pro ryby to také není zrovna nejlepší..Co si o tom myslíte?Kromě přírodních zdrojů-déšť,sníh,by to možná bylo stálé a rychlé řešení..Ale..Chemii nepoužívám,jsem na vážkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.06.2009 10:58 Dusyk Re: kolcun2
coze A ako dlho by som mal vodu nechať odstáť, aby s tvrdosti 25 bolo 10 :-O
Podľa mňa je to blbosť. S niekoľkoročného odstátia sa niečo také môže stať, ale nie s niekoľko dňového.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.06.2009 10:27 JuraS Re: kolcun2
Jo to funguje to mohu potvrdit..časem se usadí minerály tak že těm co visí ze stropu dolů se odborně říká stalaktit, těm co rostou nahoru stalagnit a když se spojí tak je to pak stalagnát..no snad si ty názvy pamatuji dobře..to časem se tak pár tisíc nebo lépe milionů let....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2009 10:26 Muž filipsi [1295] Re: Gabrielka
Konkretni bohuzel byt nemohu. Dokazu si bez problemu predstavit poklesy tvrdosti klidne o 10 stupnu, a bez problemu Vam je v akva predvedu, s moji vodou za pomoci nejake te chemie.
Prave biogenni odvapneni (obsah co2 ve vode) muze zmenit tvrdost vody vyrazne. A to pritom clovek zadne "krusticky" na rostlinach ani videt nemusi. Presto se z vody velka cast mineralu vysrazi.
Procpak si myslite, ze se to deje Petrovi v nezarostlem akva? A ze se mu to deje v takove mire? Bude to proto, ze jeho studnicni voda je z nejakeho duvodu neobvykla, obsahuje vice mineralu, nez by mela. Jak pise kolcun2, nektere vody, i pokud je "pouze" nechame ustat a slijeme, budeme mit mekci, cast mineralu, ktere uz byly v krystalicke forme, se usadi, nemala cast se jich za jistych okolnosti muze vysrazet a usadit take.
Ale tohle vsechno byste mela vedet, kdyz mi doporucujete, kterymi chemikaliemi nejlepe pritvrdim tu moji vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.06.2009 09:34 Žena Gabrielka [73] Re: filipsi
filipsi napsal: Mohou, i velice vyrazne.
Můžete být konkrétnější? Co to znamená v číslech - "i velice výrazně"?
Máte nějaké zkušenosti nebo odkaz na nějaká "pozorování"?
Co třeba biogenní odvápnění - jak to mění tvrdost vody? A jaké jsou k tomu zapotřebí podmínky? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2009 09:09 kolcun2 Re: filipsi
Ja si myslim že aj keď vodu nechame odstať sa zníži tvrdosť vody. mineraly sa z časti usadia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2009 08:41 Muž filipsi [1295] Re: Gabrielka
Mohou, i velice vyrazne. V podstate uplne stejnym zpusobem, jako pri prevareni vody. Smaozrejme ne na takovou uroven, ale mechanismus, princip je stejny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.06.2009 08:33 Žena Gabrielka [73] Re: PetrH
Za jistých podmínek snižovat tvrdost mohou, ale nemyslím, že nějak výrazně. Tak "výrazně", jako třeba alkalitu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2009 08:22 PetrH Re: Gabrielka
Aha, takže pokud jsou v aqua rostliny, tak časem snižují tvrdost vody?.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2009 08:07 Žena Gabrielka [73] Re: PetrH
Na akvárium s minimem rostlin to zvláštní je. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2009 08:03 PetrH – Snížení tvrdosti časem
Ahoj, taky se přidám, já mám studniční vodu tvrdost asi 24, ale po čase mne ta tvrdost jde pomaličku dolů aniž bych používal nějakou chemii. teďkom mám asi okolo 14. Jednou za čes to odkalím a opět dopustím tou samou studniční vodou. Tak nevím jestli je to normální. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.06.2009 18:31 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: filipsi
Uvařit, odsedimentovat... my máme 3,2 mmol vodu tvrdost, ale přechodná dělá asi víc jak 60% tvrdosti, takže v té chvíli mám vodu měkou :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.06.2009 18:00 Piky Re: JuraS
Kde? Na Plzeňsku a máme vodu studniční, je to pramen pro studánku v lese. Dle rozboru se skoro jedná o minerálku, takže doma máme super vodu ke konzumaci. Ale pračka atd. tedy fakt trpí. No a kytky i ryby to berou, stačí si vybrat správné druhy. A mimochodem, když už polívka, tak s i. Ale stejně je to polévka hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.06.2009 16:29 Muž filipsi [1295] Re: metal
Vysrazi se uhlicitany, tvrdost se snizi. Jen po prevareni je potreba vodu prefiltrovat, odstranit vysrazene uhlicitany, nebo se opet v dohledne dobe rozpusti.
Velice drahy zpusob zmekcovani vody ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.06.2009 16:22 Muž metal [96] - CichlidyRe: DavidDizzer
ja som niekde vycital ze prevarenim vody sa tvrdost znizuje ale ci to je pravda neviem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.06.2009 14:16 V Re: JuraS
Čemu se divíš? To rozhodně není výjimečná hodnota. Já mám ve studni 30°dGH (+- podle počasí). Podloží: navrchu 20-30 cm ornice, pak začíná jíl, který po pár metrech přechází v opuku. Pračka, kohoutky a konvice z toho moc nadšený nejsou, ale chuťově je velmi dobrá. Pro akvárka jsem si ale pořídil RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.06.2009 13:48 JuraS Re: Barney, Piky
Proboha kde to bydlíte ? To je snad namletej beton ve vodě...co na takovou šutrovatost říkají domácí spotřebiče ? Myčka, pračka, kafemašina..jak z takový vody chutná kafe a polývka ? To musí být hnus..Mít něco takovýho tak budu řešit změkčení vody pro celej byt globálně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.06.2009 13:32 Piky Re: DavidDizzer
Já se taky přidám, já mám v akva tvrdost taky hodně vyskou, kolem 28°dGH a kytky rostou bez problémů, ryby taky. Dokonce jsem jednu dobu vyhazovala kýble salvinie, nebo darovávala. Teď zpomalila, ale daří se jí dobře. Jediný co po půl roce začíná strádat je egerie, ale nezjistila jsem čím to je. Tou tvrdostí asi ne, dřív jí totiž nevadila a taky bylo mraky přebytků pro známé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.06.2009 09:06 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: DavidDizzer
mylej DD je vzdy nekolik moznosti
1) vyberes kytky a ryby ktere ti v ty vode pujdou (na Kladne mame dost tvrdou vodu a tak v akvaristikach prodavaj vetsinou jen kytky a ryby do tvrdy vody)
2) upravis vodu aby vyhovovala kytkam a rybam, ktere chcesh pestovat/chovat.
3) najdes si vhodnejsi zdroj vody
4) tuhle moznost zavrhuji - vykasles se na akvarka

Takova destilacni kolona nejni slozita na sestrojeni.... jen mit ten pravej zdroj tepla....
Pripadne CO2 se da provozovat taky s pomerne nizkejma nakladama. hlavne, kdyz ten odpad pak prozenes vyse zminenym zarizenim.
Jak casto a kolik menis vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.06.2009 08:18 JuraS Re: Semtex
Kdybych měl zahradu, dvorek...tak stačí obyčejná plachta na zakrývání aut, dřeva,...z libovolného obi..v ceně pá kaček..taková ta zelená s oky okolo..přivážu při dešti libovolně ke stromu, baráku, plotu....no já mám tyhle plachty doma 2...2*3 metry a 4*5 metrů....to by bylo vody.....dešťové...jinak jestli v 15 ti řešíš takové věci tak klobouk dolů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.06.2009 21:21 Muž Barney [61] Re: Semtex
Já jsem bečku neměl napojenou na rýnu. ;-) Teď ale prší furt, tak jsem neměl strach.
Jinak beru vodu z filtru jezírka, má 5 komor a já vodu beru z té poslední, tam je voda krásně čistá a úplně nezávadná. Voda z jezírka má cca 8°dGH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.06.2009 21:08 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: jajaapaja
ono v dnešní době je to spíš risk. Teď po několika dnech ne ale když prší málo kdy jednou za čas, tak to nese rizika jako je plno usazených nečistot na střeše, material střechy taky nemusí být OK, je plno trusu na střeše, v ovzduší je plno chemikálii a jiných jedů.
Já osobně to neriskuji.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.06.2009 21:00 Muž jajaapaja [174] Re: DavidDizzer
Proč zavrhuješ dešťovku.Tá drahá není.Mi máme vodu 30 stuňů tvrdou a já ji normálně dešťovko ředim a žádnej problém.Líhnou se vtom i Skaláry.Rostliny rostou jak divoký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.06.2009 20:39 Muž Barney [61] Re: DavidDizzer
prikpa: 25°dGH, co na to ryby? coze
DavidDizzer: No my na kroměřížsku máme vodu 18°dGH, ale od včerejška jsem začal dávat dešťovku a je to supr. Přád prší, tak jsem na zahradu dal 200 litrový sud a přes noc byl plný, tak jsem vodu nalil do všech tří akvárií a vyšlo to přesně, nic nezbylo. :) To je si myslím ideální způsob jak využít měkké vody. Když začne pršet, nechat minimálně půl hodiny pršet, aby ta zhnusená voda od aut ... vypršela a pak až dát kýble na zahradu a směle chytat dešťovku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.06.2009 18:08 Muž Diego [72] Re: DavidDizzer
Já jsem do téhle doby taky pěstoval kytky ve vodě o hodnotě 25°dGh....A neztěžoval jsem si. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.06.2009 17:36 Muž DavidDizzer [26] Re: zrada
šak vápanec tam nemám!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.06.2009 17:26 Dusyk Re: DavidDizzer
K tej tvrdosti. Ešte nedávno som mal rastlinky len vo vode s tvrdosťou 17°dGh a nebol žiaden problém s rastom. Rastli úžasne. :)
Jedná možnosť, ktorú ste nezavrhli, je spravenie rašelinného výluhu. Je v tom háčik, že farbý vodu, ale efekt je tiež dobrý :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.06.2009 17:25 zrada Re: DavidDizzer
Jedna cesta by tu možná byla. Když zrušíš vzduchování, vyměníš filtr a dáš tam jemnější substrát bez vápna, neměla by tvoje voda kytkám nijak vadit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.06.2009 16:43 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: DavidDizzer
...Jak to prosím vyřeším tu tvrdost?...
Snad všechny "rozumné" způsoby, jak změkčit vodu, jste předem zavrhl, takže odpověď zní - nijak! :)
17-19°dGH snáší naprostá většina kytek dobře - tady bych jediný důvod nezdaru při jejich pěstování nehledal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.06.2009 16:41 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: DavidDizzer
Všechno co jsi vyjmenoval funguje,žádná zázračná vodička neexistuje...,budeš se muset spokojit s osvědčenými postupy... ;-)
www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.06.2009 16:40 Muž filipsi [1295] Re: DavidDizzer
Neni. (pokud pomineme to, co nechces)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.06.2009 16:31 Muž DavidDizzer [26] – příliš vysoká tvrdost vody (°dGH)
Ahoj.
Mám takový problém, asi víte jaký. Až teď mi došlo, že od té doby , co jsme se přestěhovali opět sem, kde bydlíme teď, mi nejidou vůbec rostliny... Tak jsem si prohlédl pořádně testy a měřil jsem tedy Celkovou tvrdost vody(°dGH). Mám ji příliš vysokou... něco kolem 17 - 19°dGH. Rostliny mi kvůli tomu vůbec nerostou. No a jdeme k věci... Tam kde jsme dříve bydleli, tam voda ani tak tvrdá nebyla, ale to je na dovážení vody hrozně daleko a zbytečné ... je to asi 6 km! I tak... Tady máme tvrdou vodu, protože nemáme Městskou ale Vlastní (Studnu) ... Prosím je na to nějakej fígl jak ji změkčit? nějaký přípravky TRVALé? Ale nechci fígly jako např. sněhová voda, dešťová voda, iontoměniče, revezní osmozy - je to příliš složité a drahé! Jak to prosím vyřeším tu tvrdost? Díky... A pardon za založení tohoto tématu... ale i tak:-) díky :-D :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2008 16:22 Muž Leitlik [9] Re: filipsi
Takže tady ten rozbor vody, je to obec Lužice www.vhs-sitka.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2008 15:32 Muž filipsi [1295] Re: Leitlik
I kdyby ty testy fungovaly zcela bezchybne, memu oku takrka unikaji rozdily. Jestli mas potrebu merit lepe, na tvrdost a alkalitu si kup titracni testy (kapou se kapky, az se stane neco jednoznacneho, nahla zmena barvy ..), na opravdove mereni ph pouze ph elektrodu, jeste jsem nevidel kapky nebo papirky podle kterych bych (ja) byl schopny odhadnout ph s presnosti lepsi nez 0.5, a meri neco takhle je pomerne zbytecne.
Resis tim merenim nejaky problem? Jestli ne, nech to byt a papirky odloz na dno supliku, jestli jo, zkus ho mozna resit bez mereni.
A mrkni na tu vodu z vodarny, to hodne napovi.
Edit: Ano, vetsinou mivaji vodarny rozbory na netu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2008 15:28 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Leitlik
Zajímavé...
Vypadá to, že papírek zaregistroval zvýšení alkality, (to by bylo O.K.), ale zároveň pokles tvrdosti, (což nemá logiku).
Co zkusit reagovat na Filipsiho otázku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2008 15:15 Muž Leitlik [9] Re: Sid
Fotka k příspěvku Kypřící prášek.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2008 15:04 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Leitlik
smich
Take mám rád bochte, take mám doma sodo. :-D

Dajana je fine, ale tyhle papírky jsou na dvě věci... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2008 15:01 Muž Leitlik [9] Re: Sid
Fotka k příspěvku Ale udělal jsem novej test a vyšlo zase totoc, je to trošku jiné ! Tak jsem z toho jelen kuwa. coze

Sodu máme, používám ji na žáhu po tchýněných bochtách ! :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2008 14:59 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Leitlik
Co jedlou sodu - máte doma? Pokud ne, můžete se podívat po prášku do pečiva.
Udělejte si slabý roztok sody (prášku do pečiva) a změřte jeho hodnoty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2008 14:59 Muž Leitlik [9] Re: Sid
Do 08.10.2010 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2008 14:56 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Leitlik
Dajana... Mému srdci blízká firma... :)
Jak je na tom ten test s dobou použitelnosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2008 14:53 Muž filipsi [1295] Re: Leitlik
A co udava tva vodarna u vody kohoutkove (jestlize nemas vodu ze studny nebo tak nejak)?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8949x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11300-prilis-vysoka-tvrdost-vody-%25C2%25B0dgh?od=101