emrovka: za prvé, rozhodně můžu doporučit zdejší rady pro začátečníky.
Za druhé s koulí je kromě praktického problému, o kterém psali jiní, také jeden životní (pro rybu). Během toho, jak ryba plave a hýbe vodou, ty vlny se odrážejí a v kouli se odrážejí nevhodně. Ve škole jste určitě slyšela o postranní čáře a tak, zkrátka ryby hodně vnímají pohyby vody, ve které žijou. No, a vlnění v kouli jim zkrátka nevyhovuje. To jsem se dočetla, ale mám s tím taky jednu smutnou zkušenost: kdysi jsme koupili babičce kouli s kytkama a malým karáskem. A on vyskočil, skočil za skříň a babičce se v noci zdávalo, že tam křičí... Je mi to líto, protože jsem nevěděla, jak je koule nevhodná. Ale jednu věc jsem věděla: když ryba vyskočí z akvárka, většinou to tam stojí za houby a ryba doufá, že si skokem pryč pomůže
Za třetí, pokud jde o techniku, není toho potřeba moc, ale záleží na osazenstvu. Vzduchování není potřeba, pokud je dost kytek a dobře rostou, protože pak kytky vyrábí kyslík a je to. Jenže kytky potřebujou k růstu světlo, takže osvětlení potřeba je (o osvětlení je tu spousta užitečných informací). Topení je potřeba, pokud ryba potřebuje k životu vyšší teplotu než máte doma, jinak ne. Filtr je vhodný, ale záleží, jestli bude ryba opravdu jen jedna, jaký to bude druh (živorodky jsou větší prasátka než jikernaté ryby atd.) a kolik bude v akváriu kytek, které dokážou rybí výkaly zpracovat. O filtrech je zde také spousta užitečných textů a rad, není to drahá věc.
Za čtvrté, pokud jde o peníze, nešetřila bych na velikosti nádrže, pokud to místo v pokoji dovoluje a nešetřila bych na osvětlení. Filtr je celkem levná věc, na zbytku lze ušetřit velice: písek a kameny z řeky, rostliny od hodných akvaristů, kteří se jich zbavují za odvoz (viz zdejší sekce inzeráty a přebytky z nádrží). Pro údržbu akvárka je potřeba mít kyblík a odkalovací zvon a časem možná nějaké další věci. Chemie není potřeba, pokud jste rozumná. Nešetřila bych ani na krmivu - ryby se krmí málo (já krmím tak 2-4 týdně), takže piksla kvalitního krmiva zase tak draho nevyjde.
Tohle všechno bych promyslela, přečetla si rady pro začátečníky a pak se rozhodla co a jak, rozhodně se vyplatí určitá trpělivost. Vždycky bych měla na paměti, že akvárko je živý svět a člověk je v něm pánbů, který má životy akvarijních obyvatel v rukách.