Pravidelná údržba akvária
Tak já od jisté doby odkaluji jen povrchově tam kde vím že padá krmení nebo není porost, a to opravdu jen povrchově, už nerejpu do dna, nepřinášelo to dobrotu, proto je mi to asi i jedno, žádný problém to netvoří, jak psal kolega, alespoň jsou víc v klidu a nežebrají tolik

To jsem netušila, že se nemá v den údržby krmit, nikde jsem to nevyčetla. Jsem zase o něco chytřejší. Svoji logiku to má. Ale co myslíte vlastně přesně odkalením? Já odsaji víc ode dna a trochu zakarbuju v substrátu tam, kde vím, že se detrit usazuje (vepředu u skla, pod kořenem, pod filtrem, kolem kamenů...) Jinak moc nemůžu, protože bych poškodila rostliny,ale i tak se mi pokaždé nasaje dost nečistot. Čistí se substrát nějak důkladněji?
A novou vodu doplňuji ve stejné teplotě jako je v akvárku, už jsem se to naučila namíchat akorát. Je tedy lepší dodávat studenější? Rybky jsou hned po dolití aktivnější a čilejší.
Díky za info, hezký den

Díky, rozumím.
Já neodkaluji. Jen měním vodu, maximálně ustřihnu nějaký ten list. Krmím podle toho, jak si vzpomenu. Takže klidně i přímo po výměně. Ale je pravda, že jsem nad tím nikdy nějak výrazně nepřemýšlel. Jen, že u některých ryb výměna vody o studenější (ochlazení stávající naředěním studenou) a nakrmení může podpořit tření.
Na druhou stranu, když je před údržbou nakrmím, tak jsou méně otravné a nepletou se tolik pod odkalovačem.
A taky může vyloučit po odkalení to, co sežrala včera. Po hrabání se ve dně by se mělo odkalit, ale pravidlo by mělo být, že toho bordelu je v nádrži tak málo, že to nemůže způsobit žádný zásadní problém.
Často jsem to viděl u jiných akvaristů, mám to proto za obecnou zvyklost..
Záleží na typu údržby, ale hrabáním se ve dně dojde k rozvíření kalu a zhoršení parametrů vody. Není tedy žádoucí to ještě zhoršovat krmením, protože když ryba žere, tak i vylučuje...
Ne že bych to vždy dodržoval, ale nejlepší je v den údržby nekrmit.
Hezké ráno, taky napřed nakrmím, nechám je chvíli, aby si vše našly a vyzobaly a pak dělám údržbu. Když je to krásně čisté, tak následující den většinou mají půst

Myslím že je to jedno

ale osobně mi to vždycky vyjde po krmení, jelikož synátor spí a já mám na to klid

Hezké nedělní ráno, chci se zeptat, je pro rybičky lepší dělat údržbu po nakrmení, nebo když jsou hladové ? Možná hloupost, ale kdoví...
Starší reakce
"Bezny akvarista je predevsim chovatelem nitrifikacnich bakterii"
To je velmi moudrá věta, kterou jsem si vlastně dosud neuvědomila. Pravda pravdoucí

Starší reakce
No dobře, sichr je sichr. Já jen, že cokoliv vyndám ze zásuvky, občas zapomenu zase strčit zpátky

No, dovolím si souhlasit s Manuelem. Už kolikrát mi do akvárka spadly třeba nůžky, který se ke dnu úplně zvolna nesnášejí...

Já tomu věřím, a měl jsem to přesně tak, jak píšeš, a nic jsem nevypínal, ale děvče je přece jen (zdá se) začátečník, který problematice (očividně) moc nehoví, tak ať zbytečně není úraz.

Zbytečně moc o tom přemýšlíš. Prostě to jen vytáhni ze zásuvky (odpoj od elektřiny), ale ne z akvárka...

Teploměr proto, aby neprasknul a nezabil tě, když nebude zapnutý pod vodou.
Filtr spíš proto, aby ti neběžel a necákal vodu. Čerpadlo běžného vnitřního filtru se ti při běžné údržbě na sucho zpravidla nedostane, pokud nemáš například vlepený komorový filtr, což asi nemáš...
To uz by ses pak musel bát pustit do akvarka i ryby, kdyz tak nevěříš elektroinstalaci

No radši to topítko vypoj z elektriky pokaždé, když se budeš v akva vrtat - náhodou do něj drbneš, praskne, a zabije tě to.
Jak už ti tu psali, sahat do vody, do které jde elektrika není nic moc.
Z akvárka to při údržbě vyndávat nemusíš, stačí vytáhnout šňůru ze zásuvky.

Emo, dej topítko vodorovně co nejníž a zůstane i po odpuštění 1/3 (nebo i více) vody pod hladinou a vypínat ho nemusíš . Filtr hlavně nezapomeň hned po napuštení vody znovu zapnout!
0 03.12.2018 21:12 Ema5 takže čistě teoreticky bych měla top. tělísko a filtraci předělat, tj. dát patně podélně.. abych při časté výměně vody nemusel neustále vyndavat obojí z akvárka.. pouze vypnout z el. proudu.. a po doplnění vody po 15mih. zapnout do el. proudu.
Jo, necháš to v akvárku, ale když ubereš vodu a topítko se ocitne na suchu, je to jako kdybys ho vyndala.

mnnt, myslela jsem, že topítko a filtraci nevybírám při denní výměně vody.. 1/3 konkrétně.. tedy pouze vypnu ze zástrčky, ale nechám v akvárku, vyměním s vyplými přístoji vodu,doplním a poté tedy po 15min. opět zapnu do el. proudu.. tj. že filtraci vytáhnu z akvárka až čistě při jejím čištění.??
Výměna vody v takovém akváriu je do pěti minut hotová, a to topítko stejně zůstane z části pořád potopené. Proto bych se nebál topítko zapnout hned po napuštění vody.
To spíš vypnout teploměr dostatečnou dobu před výměnou, aby stihnul vychladnout, kdyby byl zrovna zapnutý...
A vypínat pokaždé, i když budeš měnit jen jednou týdně

Já už topítko nějakej pátek nepoužívám, ale v návodech většinou píšou, že máš čekat nějakej čas po vypnutí, než to vyndáš na souš, aby vychladlo a stejně tak, že máš čekat před tím zapnutím po ponoření, aby se srovnala teplota.
Osobně bych hlavně dával bacha, abys ho nedala na sucho ještě teplý, bo to může prasknout a taky bych si přečetl návod, co k tomu byl, případně si ho našel na netu.

ok, tak objasněno

. A se zaptnutím mám vyčkat 15min nebo hned? protože někde jsem zas četla, že při vypnutí mám zapnout až po 15min.
Jde hlavně o to, že ubíráš vodu a může se stát, že se ti topítko ocitne nad hladinou a praskne - je dělané pro používání pod vodou, ne na suchu.
To samé platí pro filtr - jestli zvládne při snížení hladiny ještě nasávat vodu.

, ano, topítko..
ok.. takže pokud teď budu měnit vodu častěji, např. ob den, tak tedy pokaždé vypnout.. tak mi šlo o to, abych to zbytečně nepřetěžovala a případně nepoškodila častým vypnutím/zapnutím.
Jen pro pořádek.
Myslíš asi topítko. Teploměr je přece jen něco jiného a při výměně vody samozřejmě může zůstat v nádrži.
Ema5 napsala: je potřeba vypínat po každé takové výměně i filtr a teploměr, aby nedošlo k jejich poškození?
Ne po, ale před výměnou vody. A nejde tak ani o poškození, jako o tvé zdraví. Je to přece jenom proud a voda a dohromady to nedělá moc dobrotu.
0 03.12.2018 20:26 Ema5 – FILTRACE PŘI VÝMĚNĚ VODY
Ahoj,
jak to je s filtrací a teploměrem při výměně vody? Všude jsem se dočetla, že při velké výměně vody se obojí vypíná, zajímalo by mě jak to je u častější výměny vody - tj. nové akvárium, cca 2týdny.. testy na NO2 a No3 vyšly prozatím špatně, chci tedy měnit vodu častěji, 1/3.. jak často to mám dělat a je potřeba vypínat po každé takové výměně i filtr a teploměr, aby nedošlo k jejich poškození?
Starší reakce
17°C pro gupky by nemusel být problém.
Pokud je pokles teploty pozvolný, dají se ryby zvyknout na ledacos. Milan Murko má spousty divokých živorodek dlouhodobě při 16°C. Moje zkušenost je, že i teplomilné Girardinus falcatus dokázaly žít při teplotách do 10-12°C. 12°C bych proto považoval za minimum pro populaci normálních živorodek a 15° za ještě fajn pro celkem dost druhů (dokonce i u teplomilných a velmi náročných Micropoecilia picta se uvádí teplota vody pro hynutí samců až 18°C).
Extrém jsem zažil se dvěma samečky Xenotoca eiseni, kteří přežili vodu 4°C. Nebo s velkou samičkou Heterandria formosa, která rok nechtěla rodil a nedávno porodila v 9°C chladné vodě (mláďata odlovena, samička stále žije).
Pávčata snášejí chladnou vodu dobře.
Vím, bylo to celkem náročné zadání (teplota, objem, bez možnosti elektřiny...). V této teplotě jsem měla paví očka v První podvodní (cca 3 roky ty samé, až na jednu výměnu samečka a případné skokany) a problémy neměly žádné, teprve nedávno jsem je darovala dále, prospívaly. Ovšem ostatní můžou mít zkušenost jinou a podloženou více případy

to je fajn, ale ak budeš s rezervou uvažovať s 20°C, to už dosť zúži možné osadenstvo. Máte niekto skúsenosti s gupkami (v prezentácii) dlhodobo pri takejto teplote? Nebudú časom choré? napr. zhoršené trávenie?
Teplota by měla být ok, přes noc si akvárium udrželo 21 stupňů. Naštěstí vystavená díla, která tam máme, vyžadují stálou teplotu bez výkyvů

UV-lampa zabije všechno co proteče ozářeným prostorem, tedy bakterie i nálevníky. Zákal se tak zlikvidovat dá. Ale nedobré poměry v akváriu zůstávají.
Mrknul jsem do pár ,,akvaknížek,, co mám doma. A naprostý protiklady: v jedné svítit, v druhé ne. V jedné vzduchovat, v druhé ne. V jedné knížce jsem se dočetl o likvidaci nálevníků pomocí klasické kuchyňské soli. Anebo co tak použít vnitřní filtr s UV LED: Aquael Unifilter UV 500?
Daj si ešte pozor na teplotu. Ak tam nebudeš mať krycie sklo a na noc sa vykurovanie vypína (prerušované vykurovanie v práci), môžeš tam mať ráno kľudne 17°C. A stolná lampa to tiež nevytiahne cez deň.
Dobře, seženu stolní lampu. Díky, díky

Tak jestli zmizelo z okna, pak jsem pro světlo.
Lampa by problém nebyla, ovšem pouze na ten omezený čas...
Bývalo, bývalo. Teď se právě přemístilo na své místo ve výstavě a tam už slunce nesvítí. Prostor je dobře prosvětlený, ale taky mám pocit, že by se maličko přisvítit hodilo.. ovšem víc, jak zhruba 5 hod to být nemůže.
ide zima, toho svetla bude ubúdať, nejaká stolná lampa sa bude hodiť.
Viděl jsem tam přímý sluneční svit, takže bych na osvětlení kašlal.
Díky. Krmení budu muset hlavně schovat před kolegyněmi

a ještě, nabízí se možnost, že by bylo možné svítit, ale pouze, pokud se výstava neotevře- tedy zhruba 5 hodin v kuse. Mělo by to pro rostliny smysl nebo by tenhle režim spíš podpořil řasy?
Já bych to s Brněnskou vodou nehnojil, je-li to jen dočasná nádrž. Vodu bych měnil na klasiku - třetinu týdně, ale přidal bych plovouček. Krmit po pár dnech a opatrně. Živorodka si najde i nějakou tu řasu.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 8
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 12750x