Přestavba akvária
To nevím. Taky se mi Neonky vyskytujíp řes den spíše na pravé straně vzadu a navečer a v noci naopak vlevo vpředu.
Ty bucky zasazené do substrátu fungují dlouhodobě?
Za me zarostle hezky..klidne bych nechal vic
ta trava je previt.. mel jsem ji a uplne mi pokryla dno(coz je dobre,.protoze de ji darilo)ale moc se mi to nelibilo, takze sla pryc. Zalezi na vkusu
Mozna nejaky ten koren a par anubiasu na nej? Nebo bucephalandry. Jsou tmave zelene, takze by to trosku rozbilo tu svetle zelenou.
Já bych to ještě klidně nechal, zas tak zarostlý to není.
Dobrý den všem. Trochu se mi rozrostly rostliny a nějaký nápad? Bacoby bych postupně přesunul dozadu, nechal 2-3 corymbosy do středu, blíže středu dal tu "trávu" (netuším, výměna) a ke sklu jak je sázel bucephalandru. Nevím jestli pro Čichavce vymýšlet nějaký kořen, dělat nějakou krajinu nebo nechat jak je. Pár kamenů a hodně rostlin. Děkuji za nápady a pomoc, Petr.
Starší reakce
Zbytečně si komplikuješ start se substrátem. Souhlas s Afc1886.
Máš menší objem tak ty dekorace ven, zabírají moc místa, osázet 70% dna zeleninou, jednoduchou, rychlerostoucí, nepřehánět to se světlem. Ancíky, jestli máš možnost dej pryč, jsou to moc velký bordeláři na takový objem.
Zkus se podívat zda někdo nedaruje prostřih (sessiliflora, rotala apod.), neboj se dno osázet, ubydou ti problemy a úhyny
Pořád si stojím za tím, co jsem psal poprvé
Všechno plastové pryč, více živých rostlin, ancíky někomu darovat. Provádět častou výměnu vody k odstranění aplikovaného léčiva a jestli máš na mysli použití zasobního substrátu, tak tomu bych se ve tvém případě vyhnul. Ten už dokázal hodně začínajících akvaristů pěkně potrápit a znechutit jim akvaristiku úplně. Ještě jsem si všiml, že máš hladinu celkem nízko a v tak malém objemu se počítá každý litr navíc.
Podľa fotky zlatých prísavníkov. Preč s nimi - sú to veľkí špindírovia a do toho objemu nepatria.
Prezentaci jsem založila. Dnešní stav je na druhé fotce, voda má špatné hodnoty NO3 a NO2, a je zelená od Omnipuru. Musela jsem vyndat ještě 4 rostliny, které to tam nepřežily. Chce to určitě nový start, chtěla bych proprat štěrk, dát dolů ještě substrát a vysadit nové rostliny, a minimálně měsíc to nechat běžet. Pořád ale řeším, co s těmi sumečky.
Začal bych založním prezentace kde uvedeš co nejvíce informací a fota (filtrace, velikost akva, dno atd..) kompletní informace mnohdy pomohou k řešení nám ostatním
Zdravím, navazuji na vlákno úhyn ryb. Podle rad jsem nakoupila další rostliny, měnila jsem každý den část vody a koupila testy 6v1, kde mi pořád vycházelo NO3 a NO2 na nejvyšších hodnotách. Potom jsem si všimla, že mají všechny 4 zbývající rybky krupičku, podle rady ve zverimexu jsem jim tam dala Omnipur, no a dneska měly všechny úplně rozpadlé ploutve a vypadaly tak špatně, že jsem je musela utratit. Takže jsem zamordovala celé akva :(
Každopádně, budu to zkoušet znova a líp, ale tady bych asi potřebovala poradit, jak dál postupovat. Celý ten můj akvarijní mordor přežili dva sumečkové, kteří přes to všechno vypadají v pořádku. Původní plán byl celé to vylít, proprat štěrk, zasadit hodně rostlin a nechat to nějakou dobu běžet. Po zaběhnutí už tam chci mít jen neonky. Ale co teď s těmi sumci? Náhradní akvárium nemám a když to udělám celé znovu, tak mám obavu, že pojdou také. Tuhle katastrofální vodu jim taky nechat nemůžu, navíc mám obavu, že je to celé zamořené bůhví čím. Jak teď ideálně postupovat?
Moc děkuju.
Starší reakce
Ahoj,
Já jsem to bohužel nedělal takže ani nevím co přesně tam je v tom akváriu.Rostlinky chci přidat.
Akorát nevím co to je na tom pozadí a také bych se ho chtěl zbavit.
Na uchování vody se dá použít třeba
eshop.libros.cz/… .Strčíš do nějaké vhodně velké nádoby (třeba i špinavé) a je to.
Za mě je v tom akváriu největší problém nedostatek živých rostlin.
EDIT - a hnědovky se nesází do dna, ale vážou na dekoraci. Například kořen nebo kámen.
Hnědovka i další kytky náhodou nevypadají špatně. I výbava je super. Nebudu úplně radit ale protože chci v blízké budoucnosti vyměnit nádrž, bude mně a asi i tebe zajímat, kam ideálně vypustit polovinu vody, aby se mohla stará vrátit.Je dobré si kupovat polyetylenové sudy ,barely na vodu, které samy o sobě dost smrdí plastem? Jinak co se restartu týká, asi bych to řešil v rámci jednoho dne. A sám se chystám nalepit na zadní stěnu samolepicí fólii černé barvy.
Dobrý den,
V práci máme akvárium v dost v žalostném stavu a chtěl bych toto akvárium dát dohromady,aby vypadalo jak má a fungovalo.Je to model Juwel Rio 180 starší model.Mám představu udělat dno výživový substrát(Tetra Plant Complete Substrate) pro živé kytky + křemičitý písek(Akvarijní křemičitý písek 1-3 mm),nějaký kámen a kořen přidat.Dále v plánu výměnna světla (Sinkor LED II 90 cm WRB 30W s Wifi LED Control).Dále mi tam štve 3D dekorace,která je ze tří stran a nevím jestli je to porostlé mechem nebo řasou.Co jsem se dozvěděl tak je to prý mech,ale nevím.
Potřeboval bych poradit jak postupovat jelikož v tomto směru jsem totální laik a jen studuju a čtu na internetu různé články a fóra.Nechtěl bych udělat nějakou zbytečnou chybu.
Přikládám pár fotek tohoto akvária.
Starší reakce
Nazdar já jel na lampičku s neutrální led žárovkou skoro 2 měsíce,než jsem si koupil led plant světlo.Dej lampičku a kup neutrální led žárovku a bude to v pohodě.
Šel bych do varianty s lampičkou.
Zdravím. Jsem uprostřed předělávání akvárií a mám tedy jen jedno světlo, než seženu něco jiného (měla jsem jedno založené ale prasklo těleso a prý už se nevyrábí).
Akvárko má již fungující filtr a mix substrátu nového a z jiného akvária. Mělo by být dostatečně zaběhlé. Otázka je, jestli tam mám přendat plánované Microsorium pteropus a původní anubiasy a svítit na to stolní lampou, nebo kytky nechat v jiném běžícím osvětleném akva. Dojde pak k dostatečnému zaběhnutí, když nechám akva jen substrát topení a filtr nebo budu muset pak dozabíhat ještě znovu, až tam dám rostliny? Tzn je lepší dát kytky a nesvitit nebo ne?
Takhle jsem měla v plánu přesunout ryby (4ks) za dva týdny. Světlo ale týden pravděpodobně nebude.
Starší reakce
Tak první akvárium za chodu přestavěno.Prezentace Dunajkárium.
Mě se podařilo nenápadně vyměnit substrát za písek při nepřerušeném chodu akvária. Substrát jsem postupně odsával při výměnách vody a přisypával písek. Ty bys mohl jen přisypávat. To by neměl být tak zásadní zásah.
No však, v jedné máš dunajky a v druhé wingeovky, no a sypu to do každé zvlášť, s rybičkama vůbec ,,nehejbu,,...
Nad tímhle už jsem taky přemejšlel.Hlavně musím udělat jedno a pak druhý,nemůžu dát ryby dohromady,jednak bych pak nepoznal u samic wingeovky od dunajek a druhak by mě samci jedněch mohli zprznit samice druhejch.Chci je mít v čistý linii.
Osobně bych jen řádně propranej říční písek po odpuštění vody dal do akva i za přítomnosti rybiček. Pak dosázel rostlinky a zpátky dopustil vodu.
A co jen postupně přidávat písek v průběhu třeba měsíce?
Nazdar,mám dilema s dvouma zatím odchovnama 35 litrů.Dosud jsou jen holý dno bez ničeho s bublifuk filtrem.Mám v plánu z nich udělat 2 malý klasický akvárka,jen nevím jestli v nich hned po dání dna - říčního písku a zasázení rostlin - egerie,růžkatec,jávskej mech budu moct mít v jednom wingeovy živorodky a v druhém dunajky.Bojím se otravy čpavkem a spol.Můj plán je odpustit půlku vody do kanystru,odlovit ryby,dát je nouzově do 5 litrů okurkovky se vzduchováním,písek vyprat,vyvařit a poté vymáchat v odpuštěné vodě ve které ještě před tím vymáchám molitan z filtru.Pak písek dát na dno,zasázet rostliny a dopustit vodou ze 70tky.Takhle chci udělat jednu a pak druhou odchovnu.Co myslíte,daj to pak ryby po vrácení zpět?
Starší reakce
Sekeru určitě ne.
Před lety jsem řezal ještě větší a použil jsem elektrickou přímočarou pilku. Stejně tak by posloužila rozbrušovačka.
Ahoj, mám na vás dotaz, prosbu o radu, či nápad
bude se to týkat této nádrže
rybicky.net/nadrze/21872-spolecenska
již několik let v provozu a už se mi trošku okoukala, tak chci menší re-scaping... co mi nejvíc vadí je velký kořen, který zabírá prakticky celou plochu akvária (dřív jsem ho právě z toho důvodu chtěl
), kořen je do V, rozměry cca 60*50cm a šíleně porostlej anubiasem.
Co bych chtěl. kořen bych rád pravděpodobně rozpůlil (co navrhujete sekeru, nebo pilku? nebude se v řezu "kazit"?), anubias dost prostříhat a nechat jen pěkné kousky s tím, že bych dvě ramena kořene dal buď k jedné straně, nebo je dal "do kříže" že by mířily ze zadních krajů akvária směrem ke středu čelního skla s tím, že by vzadu vznikl prostor pro nějaké vyšší, rychle rostoucí rostliny, např. stonkovky a ve předu i tak zůstal prostor pro menší kytky, případně nějaký mech... Do dna moc vrtat nechci, takže na levé straně (z čelního pohledu) zůstanou Valisneria i Cryptocoryne aponogetifolia (jsou fakt obrovský a při vytažení, by mi kořeny přeryly půlku akva
) na pravé straně nechám cryptocoryne afinis, ale taky dost protrhám...
hlavní důvod je, že ten kořen dost stíní většina akvária, zvlášť když je tam bujně rozrostlý anubias.
Takže jen do mě, rady, postřehy a nápad jak na to. Budu rád za každej tip
Starší reakce
0 24.07.2020 22:41 Berserk –
Re: Super moc vám oběma děkuji za rady. Jinak s tím zamilovaním asi problém nebude. Už teď mi na tom záleží pomalu víc než na přítelkyni ????????.. každopádně dam na vaše rady a začnu s tím pískem a rostlinami lehčími na údržbu
díky moc snad se zadari
Na kobercové rostliny zatím zapomeň, ušetříš si spoustu potíží
Za rok, dva, až budeš zařizovat nějaké větší necky, tak dejme tomu. A vzduchování nepotřebuješ, pokud máš zajištěný pohyb hladiny nějak jinak, například tím filtrem.
Většinou ty v sadě nestačí. Ptám se proto že živorodky jsou obecně špindírové a tak by při nedostatečné filtraci mohli nastat problémy nemoci zvýšená hladina škodlivých látek v akva a tak dále. Za mě je rozhodně nejlepší volba filtrace čerpaci hlava a kostka biomolitanu. Stojí to pár korun a účel to splní plus bych takhle se začátku rozhodně doporučil zapnout vzduchovani. Podpoříš si tím množení prospěšných bakterií a rybkam to taky dost ulehčí život. A k těm kobercovkám. Potřebuji živiny většina i co2 a silný světlo. Určitě se najdou i méně náročné no jsou moc složitý na údržbu takže s tím radši počkej až budeš zvládat ty nenáročné. Všechno hezky po malých kručkách a časem se do toho zamiluješ tak jak všichni z nás tady
Jinak super s tím hnojenim .. to jsem potřeboval vědět
ještě se zeptám .. bude problém při zajetí když bych tam chtěl kobercove květiny. Resp. Existují kobercove květiny aniž by potřebovali doplňovat co2 nebo celkově lehčí na údržbu?
Filtrace je k tomu v sadě i s topením. Značku to nějakou nemá nebo nevidím ???? každopádně v návodu na to je ze to filtr pro 50L.. no nevím možná bych zkusil pořídit lepší .. ale je to noname filtr k sadě no .. takže předpokládám ze k hovnu ..
Zivorodky se ti o hnojení rozhodně postarají takže určitě nic přidávat nemusíš bylo by to víc na škodu. K tomu křemičitému pisku, radši si porid malé matičky přes které ty rostlinky protahneš a zasadiš protože se z něj často uvolňují. Co filtrace máš něco?
Super děkuji
v tom kremicitem písku není potřeba teda dávat nějaký zásobní substrát nebo tak .. aby tam ty rostlinky rostlo v pořádku.
Použij klidně křemičitý písek do bazénových filtrací a rybky můžeš vypustit hned zpátky, když si pohlídáš kvalitu následným každodenním měněním části vody.
Super a na substrátu nezáleží ?a ještě .. Vůbec nevím jak dlouho mám pak ryby držet ve vanicce .. když si vše pripravim za dopoledne .. a udelam nové akva s těmi rostlinami co jste psal .. tak kdy je tam mohu dat ..
Sežeň někde co možná nejvíc rostlin. Ceratophyllum demersum, egeria densa, vallisneria spiralis, helanthium bolivianum, ludwigia repens, najas guadalupensis atd., prostě levný rychlerostoucí plevel, můžeš i některé plovoucí přidat, taková pistie nebo limnobium udělá taky spoustu práce a dost často se toho lidi zbavují. A taky měň často vodu i s odkalením. Třeba 2x týdně 30 litrů. Pak by to mohlo být ok.
0 24.07.2020 19:45 Berserk – Prosím o radu, předělání již stávajícího akvária i s rybami
Ahoj. Chvíli jsem si teď četl příspěvky tady a nevím jestli mi to pomohlo nebo ne. Potřeboval bych poradit. Sestra ma staré akvarko a odjela do zahraničí na dost dlouho. Řekl jsem ji ze se ji o to postaram .. tak ze si to nechám. Jenže v akváriu 54L (12 ryb živorodky) Je dno z větších bílých kamínků. 2x anubias a jinak vsechno uměle hnusy. Chtěl bych z toho udělat krásné přírodní akvárium ale nevím jak to udělat aby se co nejrychleji zabehlo. Aby rybky netrpěli a aby mě to nestalo milion. Tím ze bych ho komplet prekopal i s dnem atd. Jak to udělat nejlépe? Poslední dobou se o to dost zajímám a vím ze ty rybky v umelotine trpí .. ale jsem začátečník a potřeboval bych poradně poradit jako pro blbce .. dekuji
Starší reakce
To je dobře nechci je dlouho stresovat někde ve vaničce. Hlavně mého dědka ancíka by mi bylo líto, má to na dožití
Tija napsal: A myslíte
Jsem tu sám, takže myslím a né myslíte
Ano rybky hned zpátky a ty N látky si pohlídáš častými výměnami vody.
A myslíte, že zajetý filtr a dostatek původní vody bude dobré prostředí aby se mohly ryby hned vrátit a nestoupl obsah nežádoucích látek?
Dej celé dno nové (více přírodní a né barevný) a rostliny jenom živé.
Hezké poledne. Mám takovou vizi u starého akvária bych chtěl změnit koncept vlastně skoro vše. Nynější stav. Dno: Říční štěrk bílý a barevný po letitém odkalování asi už jen po celém akváriu 3cm vrstva, rostliny původu umělého, nějaké ty dekorace XX let staré porostlé. Vnější filtr Sunsun603B. Ryby Platy, Mečovky, paví oka.
Chtěl bych vyměnit dno a nebo přidat na stávající. Mám doma 6l Terra Acvtive Substrate (pálený jíl) , živé rostliny v hojném počtu. Nevím zda jílem překrýt štěrk, což si myslím že časem po odkalování by se vrstvy protočily :(.
Takže moje vize. Filtr nechat jet ve vaničce s vodou s akvária společně s rybami a částí originál vody. Zbývající část vody do kbelíků co půjde. A pak nevím zda nechat nějakou část šterku a překrýt a nebo kompletně vyměnit dno za nové a vrátit jen původní vodu.
Děkuji za rady
Starší reakce
Velký zásah to je, ale v mém případě výměna dna znamenala zásadní změnu k lepšímu růstu rostlin a to prakticky okamžitě, takže asi i zlepšení podmínek v akváriu. Do 2 týdnů jsem nasazoval krevetky a zakrslé čichavce, krevetek bylo zanedlouho plné akvárium
O čichavce jsem přišel o několik měsíců později, když v době mé nepřítomnosti došlo k 8h výpadku elektřiny / filtrace. Následné výměny vody by asi pomohly, ale nebyl jsem doma. Takže věřím, že s fungující filtrací by neměla být výměna dna zásadní problém (s ohledem na nitrifikaci), v akváriu bez filtrace by tento postup pravděpodobně tak hladko neproběhl
Dělal jsem to jak to ty popisuješ už dvakrát a u mě se nejedná o pár kilo a proběhlo to bez problémů jen jsem potom v týdnu udělal jednu výměnu vody navíc.
No, když dáš nové dno, je to dost velký zásah. To akvárko je z velké části nové a ve dně se několik týdnů bude vytvářet správná mikroflóra. Jak jsem psal dříve, dá se to urychlit tím, že před vyhozením starého dna člověk dno odkalí a část detritu pak dá do nového akvárka. Ale ve srovnání se situací, kdy necháš původní dno, je to pořád dost velká změna.
Sám píšeš, že jsi měl odolné ryby. Nevím, jestli by takovou přestavbu přežily i krevetky, případně ryby choulostivější.
Proto můžu říct - je fajn dobře popřemýšlet nad tím, jaké dno si zvolím. Může to v budoucnu ušetřit hodně práce a starostí
Já jsem třeba přestavbu akvárka za chodu udělal proto, že jsem ve zverimexu neodolal a koupil jsem luxusně tvarovaný kořen mangrove. Každý kus je originál a když jsem ho viděl, hned jsem ho drapnul. jenže jsem kvůli tomu musel překopat celé akvárko
No ale přestavbu jsem dělal za chodu a po částech, hezky na etapy. Přežily to i krevetky. Žádné úhyny jsem neviděl. Celkově mně přestavba i s brutální redukcí kytek trvala tak 2-2,5 měsíce.
Jinak kořen mám ještě na suchu - abych ho mohl dát do akvárka, budu muset koupit závěsné osvětlení (minimálně 10 cm bude čouhat nad hladinu a to s krytem fakt nejde).
Jestli tu neomíláme stále stejnou poučku a zničení bakterií výměnou dna. Zvláště když je použitý nějaký zásobní substrát jako hlína nebo dokonce Ratajovo staré dno. Podle knihy Ekologie rostlinného akvária od Diany L. Walstadové kde píše že v takovém substrátu je tolik nitrifikačních bakteriích že do takto dopoledne založeného akvária k večeru pouštěla ryby.
Přidat reakci
[1] ...... 6
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 4567x