Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Přestavba akvária

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Přestavba akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2021 11:47 Muž Yirka [8568] Re: Bujda54
Sekeru určitě ne.
Před lety jsem řezal ještě větší a použil jsem elektrickou přímočarou pilku. Stejně tak by posloužila rozbrušovačka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2021 09:19 Muž Bujda54 [12] – "rekonstrukce" akva
Ahoj, mám na vás dotaz, prosbu o radu, či nápad :-D bude se to týkat této nádrže
rybicky.net/nadrze/21872-spolecenska
již několik let v provozu a už se mi trošku okoukala, tak chci menší re-scaping... co mi nejvíc vadí je velký kořen, který zabírá prakticky celou plochu akvária (dřív jsem ho právě z toho důvodu chtěl :-D ), kořen je do V, rozměry cca 60*50cm a šíleně porostlej anubiasem.

Co bych chtěl. kořen bych rád pravděpodobně rozpůlil (co navrhujete sekeru, nebo pilku? nebude se v řezu "kazit"?), anubias dost prostříhat a nechat jen pěkné kousky s tím, že bych dvě ramena kořene dal buď k jedné straně, nebo je dal "do kříže" že by mířily ze zadních krajů akvária směrem ke středu čelního skla s tím, že by vzadu vznikl prostor pro nějaké vyšší, rychle rostoucí rostliny, např. stonkovky a ve předu i tak zůstal prostor pro menší kytky, případně nějaký mech... Do dna moc vrtat nechci, takže na levé straně (z čelního pohledu) zůstanou Valisneria i Cryptocoryne aponogetifolia (jsou fakt obrovský a při vytažení, by mi kořeny přeryly půlku akva :-D ) na pravé straně nechám cryptocoryne afinis, ale taky dost protrhám...

hlavní důvod je, že ten kořen dost stíní většina akvária, zvlášť když je tam bujně rozrostlý anubias.

Takže jen do mě, rady, postřehy a nápad jak na to. Budu rád za každej tip :)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2020 22:41 Muž Berserk [1] Re:
Super moc vám oběma děkuji za rady. Jinak s tím zamilovaním asi problém nebude. Už teď mi na tom záleží pomalu víc než na přítelkyni ????????.. každopádně dam na vaše rady a začnu s tím pískem a rostlinami lehčími na údržbu :) díky moc snad se zadari :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2020 22:20 Muž _ucx_ [1353] - Symphysodon + CorydorasRe: Berserk
Na kobercové rostliny zatím zapomeň, ušetříš si spoustu potíží :-) Za rok, dva, až budeš zařizovat nějaké větší necky, tak dejme tomu. A vzduchování nepotřebuješ, pokud máš zajištěný pohyb hladiny nějak jinak, například tím filtrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2020 22:11 Muž Maro_s.12 [45] Re: Berserk
Většinou ty v sadě nestačí. Ptám se proto že živorodky jsou obecně špindírové a tak by při nedostatečné filtraci mohli nastat problémy nemoci zvýšená hladina škodlivých látek v akva a tak dále. Za mě je rozhodně nejlepší volba filtrace čerpaci hlava a kostka biomolitanu. Stojí to pár korun a účel to splní plus bych takhle se začátku rozhodně doporučil zapnout vzduchovani. Podpoříš si tím množení prospěšných bakterií a rybkam to taky dost ulehčí život. A k těm kobercovkám. Potřebuji živiny většina i co2 a silný světlo. Určitě se najdou i méně náročné no jsou moc složitý na údržbu takže s tím radši počkej až budeš zvládat ty nenáročné. Všechno hezky po malých kručkách a časem se do toho zamiluješ tak jak všichni z nás tady potlesk potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2020 22:09 Muž Berserk [1] Re: Maro_s.12
Jinak super s tím hnojenim .. to jsem potřeboval vědět :) ještě se zeptám .. bude problém při zajetí když bych tam chtěl kobercove květiny. Resp. Existují kobercove květiny aniž by potřebovali doplňovat co2 nebo celkově lehčí na údržbu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2020 22:07 Muž Berserk [1] Re: Maro_s.12
Filtrace je k tomu v sadě i s topením. Značku to nějakou nemá nebo nevidím ???? každopádně v návodu na to je ze to filtr pro 50L.. no nevím možná bych zkusil pořídit lepší .. ale je to noname filtr k sadě no .. takže předpokládám ze k hovnu ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.07.2020 22:02 Muž Maro_s.12 [45] Re: Berserk
Zivorodky se ti o hnojení rozhodně postarají takže určitě nic přidávat nemusíš bylo by to víc na škodu. K tomu křemičitému pisku, radši si porid malé matičky přes které ty rostlinky protahneš a zasadiš protože se z něj často uvolňují. Co filtrace máš něco?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2020 21:57 Muž Berserk [1] Re: afc1886
Super děkuji :) v tom kremicitem písku není potřeba teda dávat nějaký zásobní substrát nebo tak .. aby tam ty rostlinky rostlo v pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2020 21:37 R Muž afc1886 [10609] Re: Berserk
Použij klidně křemičitý písek do bazénových filtrací a rybky můžeš vypustit hned zpátky, když si pohlídáš kvalitu následným každodenním měněním části vody.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2020 21:07 Muž Berserk [1] Re: _ucx_
Super a na substrátu nezáleží ?a ještě .. Vůbec nevím jak dlouho mám pak ryby držet ve vanicce .. když si vše pripravim za dopoledne .. a udelam nové akva s těmi rostlinami co jste psal .. tak kdy je tam mohu dat ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2020 20:52 Muž _ucx_ [1353] - Symphysodon + CorydorasRe: Berserk
Sežeň někde co možná nejvíc rostlin. Ceratophyllum demersum, egeria densa, vallisneria spiralis, helanthium bolivianum, ludwigia repens, najas guadalupensis atd., prostě levný rychlerostoucí plevel, můžeš i některé plovoucí přidat, taková pistie nebo limnobium udělá taky spoustu práce a dost často se toho lidi zbavují. A taky měň často vodu i s odkalením. Třeba 2x týdně 30 litrů. Pak by to mohlo být ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2020 19:45 Muž Berserk [1] – Prosím o radu, předělání již stávajícího akvária i s rybami
Ahoj. Chvíli jsem si teď četl příspěvky tady a nevím jestli mi to pomohlo nebo ne. Potřeboval bych poradit. Sestra ma staré akvarko a odjela do zahraničí na dost dlouho. Řekl jsem ji ze se ji o to postaram .. tak ze si to nechám. Jenže v akváriu 54L (12 ryb živorodky) Je dno z větších bílých kamínků. 2x anubias a jinak vsechno uměle hnusy. Chtěl bych z toho udělat krásné přírodní akvárium ale nevím jak to udělat aby se co nejrychleji zabehlo. Aby rybky netrpěli a aby mě to nestalo milion. Tím ze bych ho komplet prekopal i s dnem atd. Jak to udělat nejlépe? Poslední dobou se o to dost zajímám a vím ze ty rybky v umelotine trpí .. ale jsem začátečník a potřeboval bych poradně poradit jako pro blbce .. dekuji

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 17:38 Muž Tija [2] Re: afc1886
To je dobře nechci je dlouho stresovat někde ve vaničce. Hlavně mého dědka ancíka by mi bylo líto, má to na dožití :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 17:36 R Muž afc1886 [10609] Re: Tija
Tija napsal: A myslíte
Jsem tu sám, takže myslím a né myslíte ;-)
Ano rybky hned zpátky a ty N látky si pohlídáš častými výměnami vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 17:30 Muž Tija [2] Re: afc1886
A myslíte, že zajetý filtr a dostatek původní vody bude dobré prostředí aby se mohly ryby hned vrátit a nestoupl obsah nežádoucích látek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 15:22 R Muž afc1886 [10609] Re: Tija
Dej celé dno nové (více přírodní a né barevný) a rostliny jenom živé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 12:58 Muž Tija [2] – Rekonstrukce akvária
Hezké poledne. Mám takovou vizi u starého akvária bych chtěl změnit koncept vlastně skoro vše. Nynější stav. Dno: Říční štěrk bílý a barevný po letitém odkalování asi už jen po celém akváriu 3cm vrstva, rostliny původu umělého, nějaké ty dekorace XX let staré porostlé. Vnější filtr Sunsun603B. Ryby Platy, Mečovky, paví oka.

Chtěl bych vyměnit dno a nebo přidat na stávající. Mám doma 6l Terra Acvtive Substrate (pálený jíl) , živé rostliny v hojném počtu. Nevím zda jílem překrýt štěrk, což si myslím že časem po odkalování by se vrstvy protočily :(.

Takže moje vize. Filtr nechat jet ve vaničce s vodou s akvária společně s rybami a částí originál vody. Zbývající část vody do kbelíků co půjde. A pak nevím zda nechat nějakou část šterku a překrýt a nebo kompletně vyměnit dno za nové a vrátit jen původní vodu.

Děkuji za rady

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2017 12:32 Muž Jarry [1278] Re: Jifi
Velký zásah to je, ale v mém případě výměna dna znamenala zásadní změnu k lepšímu růstu rostlin a to prakticky okamžitě, takže asi i zlepšení podmínek v akváriu. Do 2 týdnů jsem nasazoval krevetky a zakrslé čichavce, krevetek bylo zanedlouho plné akvárium:-) O čichavce jsem přišel o několik měsíců později, když v době mé nepřítomnosti došlo k 8h výpadku elektřiny / filtrace. Následné výměny vody by asi pomohly, ale nebyl jsem doma. Takže věřím, že s fungující filtrací by neměla být výměna dna zásadní problém (s ohledem na nitrifikaci), v akváriu bez filtrace by tento postup pravděpodobně tak hladko neproběhl:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.11.2017 12:06 R Muž vaclav [12840] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarry
Dělal jsem to jak to ty popisuješ už dvakrát a u mě se nejedná o pár kilo a proběhlo to bez problémů jen jsem potom v týdnu udělal jednu výměnu vody navíc. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2017 12:01 Muž Jifi [675] Re: Jarry
No, když dáš nové dno, je to dost velký zásah. To akvárko je z velké části nové a ve dně se několik týdnů bude vytvářet správná mikroflóra. Jak jsem psal dříve, dá se to urychlit tím, že před vyhozením starého dna člověk dno odkalí a část detritu pak dá do nového akvárka. Ale ve srovnání se situací, kdy necháš původní dno, je to pořád dost velká změna.
Sám píšeš, že jsi měl odolné ryby. Nevím, jestli by takovou přestavbu přežily i krevetky, případně ryby choulostivější.

Proto můžu říct - je fajn dobře popřemýšlet nad tím, jaké dno si zvolím. Může to v budoucnu ušetřit hodně práce a starostí :-)

Já jsem třeba přestavbu akvárka za chodu udělal proto, že jsem ve zverimexu neodolal a koupil jsem luxusně tvarovaný kořen mangrove. Každý kus je originál a když jsem ho viděl, hned jsem ho drapnul. jenže jsem kvůli tomu musel překopat celé akvárko :-D
No ale přestavbu jsem dělal za chodu a po částech, hezky na etapy. Přežily to i krevetky. Žádné úhyny jsem neviděl. Celkově mně přestavba i s brutální redukcí kytek trvala tak 2-2,5 měsíce.
Jinak kořen mám ještě na suchu - abych ho mohl dát do akvárka, budu muset koupit závěsné osvětlení (minimálně 10 cm bude čouhat nad hladinu a to s krytem fakt nejde).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.11.2017 11:57 R Muž vaclav [12840] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jifi
Jestli tu neomíláme stále stejnou poučku a zničení bakterií výměnou dna. Zvláště když je použitý nějaký zásobní substrát jako hlína nebo dokonce Ratajovo staré dno. Podle knihy Ekologie rostlinného akvária od Diany L. Walstadové kde píše že v takovém substrátu je tolik nitrifikačních bakteriích že do takto dopoledne založeného akvária k večeru pouštěla ryby. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   28.11.2017 11:52 Muž Jarry [1278] Re: Jifi
Někdy je součást / důvod přestavby právě výměna dna, pak je to trochu komplikovanější. Ale pořád si myslím, že pokud jede filtr někde bokem ve vodě z akvária (pravděpodobně i s rybami) a rostlinami, tak dobře zajetý a vhodně dimenzovaný filtr by měl alespoň nitrifikaci bez problémů zajistit i v případě nového dna. Sám jsem takovou přestavbu absolvoval u malého akvária (voda přečerpaná do plastového boxu, následně přeloveny ryby do stejného boxu a navolno jsem tam dal i rostliny + pustil filtr). Akvárium jsem celé vypustil, vyhodil nevhodné dno, dal dno nové, zasadil rostliny, napustil 50% původní vody, 50% nové, vrátil filtr, ryby a vše bylo ok. Pravda, byly to celkem odolné ryby, u choulostivějších bych minimálně první týden častěji měnil vodu, pro jistotu. Provozují se akvária bez substrátu se standardní týdenní výměnou vody a také to jde. Určitě nechci podceňovat pozitivní vliv funkčního dna, ale také bych ho nepřeceňoval:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2017 11:38 Muž ludasvoboda [2] Re: Jifi
Díky za rady , já udělal skoro všechno co píšeš, vodu dal stranou apak vrátil, filtr byl stále v chodu v karanténním akvárku, jen jsem vyndal všechno to staré dno, příště na to budu myslet a nechám to staré.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.11.2017 11:33 Muž Jifi [675] Re: ludasvoboda
Stačí přečíst odpovědi na tvůj příspěvek :-)

V první řadě zvol takové dno, které bude moct zůstat v akvárku (abys to dno nevyhazoval ven). Pokud při přestavbě necháš v akvárku původní dno, tak se akvárko po přestavbě zajede daleko rychleji a bez zbytečných výkyvů v kvalitě vody.
Samozřejmě, je dobré mít během přestavby filtr v chodu (v kýblu s vodou z akvárka), aby ti v něm nezačaly chcípat bakterie. Je potřeba ve filtru udržovat průtok.
No a potom je i fajn, když ti zůstane část vody z akvárka.

Takže vlastně vytáhneš kytky + případné kořeny (kameny), filtr dáš do kýble a zapneš ho a pak vypustíš většinu vody (část vody klidně nechej v akvárku). Dno tam nechej a minimalizuj zásahy do dna.
Potom umísti kořeny + případně kameny. A teprve potom zasázej nové kytky (anebo část z původních kytek). Pak napusť vodu.

Získáš tak akvárko po přestavbě. A díky původnímu dnu bude zajeté dost rychle.

Já jsem například udělal přestavbu akvárka za chodu a celou dobu v něm byly i krevetky.
V takovém případě jsem však přestavbu dělal na etapy. Napřed část akvárka a po několika týdnech další část akvárka. A protože jsem tam celou dobu měl krevetky, vyvaroval jsem se příliš velkých zásahů do dna, aby nedošlo k rapidnímu zhoršení kvality vody.
Ono se akvárko dá předělávat i postupně, po částech. Jen je potřeba to dělat opatrně.
Jedna ze zásad je, neprat filtr, když se hrabu ve dně. Raději napřed vyprat filtr a třeba až za 2 týdny začít s přestavbou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2017 11:20 Muž ludasvoboda [2] Re: Maq
Chtěl jsem vědět co jsem udělal špatně až bud předělávat někdy další a čeho bych se měl vyvarovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2017 11:19 Muž ludasvoboda [2] Re: vaaclav
Mám kamaráda, který má také akvárka tak se mi sem 2x týdně chodí podívat bydlí poblíž...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2017 16:40 R Muž vaclav [12840] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ludasvoboda
Ahoj. Kdo se ti o to stará když lítáš po světě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2017 13:59 Maq Re: ludasvoboda
Není mi jasné, proč jsi nám to vlastně tak dopodrobna líčil.
Pokud jsi to myslel jako postup hodný následování, většina z nás asi souhlasit nebude. Řešil jsi dno tak trochu jako když pejsek a kočička vařili dort (a nepochybně si to užili!). Výsledkem je, že Tvoje akvárium je novota, osázené vesměs rostlinami, které čarování se dnem valně neocení, a budoucnost toho akvária je zatížena některými nejistotami, které sis mohl ušetřit.
Pokud sis to užil, nechť je Ti přáno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 20:27 Muž Pepan [5038] - RostlinyRe: lenkalor
V jednodruhovkách to tak divoké není.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 20:21 Žena lenkalor [577] Re: Pepan
Pokud má někdo tolik hnojítek jako ty, tak výživné dno asi už nepotřebuje. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 20:20 Muž ludasvoboda [2] Re: Jifi
To jsem udělal šel tam i ten uplně poslední zbytek vody ze starého po odkalení a ty lávové kamínky drť mám v sáčcích a je jen v místech kde nejsou zasazené rostliny, mám tam dost těch kleré jsou vyvázány na kořenech a kamenech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 20:12 Muž Pepan [5038] - RostlinyRe: Wanderer
Wanderer napsal: Takové laborace se dnem... hmm hlavně mít co nejvíc pytlíčků a sesypat je dohromady. Jak to tak čtu, zlatej říční štěrk bez ničeho.
Nic jiného nepoužívám a pro mé účely v pohodě stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.11.2017 19:30 Muž Wanderer [2048] - Skaláry - nejkrásnější ryby.RE: ludasvoboda
Takové laborace se dnem... hmm hlavně mít co nejvíc pytlíčků a sesypat je dohromady. Jak to tak čtu, zlatej říční štěrk bez ničeho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   26.11.2017 17:59 Žena petulinakk [2014] Re: ludasvoboda
ludasvoboda napsal: Pryč jsem ho dal proto, že jsem měl pocit, že jsou smíchány láva ... , zásobní substrát .... a říční písek (toho bylo nejvíce) a tak jsem to nechtěl mít promíchané...

A tak jsi to vyřešil tím, že jsi udělal:
ludasvoboda napsal: Na dno akvária jsem nasypal trochu prášku Penac P ... a po něm jsem ještě přisypal prášek Biopro Aquatic plants .... Na to jsem položil malou vrstvu lávové drti ... Na to přišel první substrát a to Rataj Staré dno a na něj přibližně stejná vrstva dalšího substrátu Unisol.

Máš pocit že jsi to vyřešil a zjednodušil? coze coze smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2017 17:59 Muž Jifi [675] Re: ludasvoboda
Ve filtru samozřejmě jsou. Ale hádej, kde jich je nejvíc? Ve dně ;-)
Jak budeš přesazovat, tak se ti i ty nové části dna postupně promíchají.
Drť osobně nepoužívám, protože má ostré hrany a to není pro kořeny rostlin to pravé.
Jinak kdybych vyhazoval dno, tak bych ho pořádně odkalil a pak bych ten odkalený detrit co nejdříve dal hezky zpátky do nově založeného akvárka. Tím bys start akvárka urychlil i bez nějakých prášků. A zdarma :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 17:54 Muž ludasvoboda [2] Re: Jifi
Pryč jsem ho dal proto, že jsem měl pocit, že jsou smíchány láva (měl jsem naspodu jen malou vrstvu lávových kamínků), zásobní substrát (nějakej polskej levnej od firmy europe bernina) a říční písek (toho bylo nejvíce) a tak jsem to nechtěl mít promíchané. Máš pravdu mohl jsem trochu dát znovu kvůli tomu detritu a bakteriím, ale myslel jsem že jsou i v té vodě a ve filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2017 17:46 Muž Jifi [675] Re: ludasvoboda
Proč jsi tam nenechal to původní dno? Byl tam detrit, rozmnožené všechny potřebné bakterie pro nitrifikaci, ...
To, co jsi udělal, není přestavba. To je znovuzaložení akvárka.
Teď budeš mít úplně nové akvárko ...
Co ti vadilo na tom původním dnu, že jsi ho dal celé pryč?

Ve tvé situaci bych měnil vodu minimálně každý druhý den. A s těmi rybkami - no, jestli je tam dáš za pár dní, tak to nebude ono. Sice píšeš, že máš vodu z akvárka + zajetý filtr, ale dno máš fungl nové. Bude to minimálně z poloviny jako nově založené akvárko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 16:42 Muž ludasvoboda [2] – předělávané akvárko
Fotka k příspěvku Tak jsem se pustil do předělání akvária. Více práce dalo asi to zrušení starého. Nejprve jsem vyndal všechny kameny a kořeny s vyvázanými rostlinami. Dost se rozrostli. Pak vybral i zbylé kameny další dekorační předměty. Odpustil jsem část vody, kterou jsem si schoval do nového akvária. Vylovil jsem ryby a přendal je do připraveného menšího akvária, kde byla voda z tohoto odsátá už v týdnu před a kde jej i jeden filtr. Pochytat všechny byl dost boj. Pak jsem odsál další vodu (opět do nádoby, abych jí mohl dát do nového). Když byla skoro všechna voda pryč, začal jsem vyndávat dno (půjde úplně pryč, asi pod stromy v okolí domu), ani to nebylo snadné a zabralo to dost času. No podařilo se. Akvárka jsem pořádně vymyl, vyčistil. Mezitím, přesněji už dříve jsem začal s vyvazováním rostlinek a mechů na kořen, který bude centrem nového akvária a na další kameny. Použil jsem některé nové, ale většinou ty ze starého akvária. Měl jsem jich zase asi moc, byla jich plná vana, budu muset zbylé někomu dát…
Konečně jsem mohl začít tvořit. Na dno akvária jsem nasypal trochu prášku Penac P (myslel jsem, že ho mám více, ale moc ho nebylo) a po něm jsem ještě přisypal prášek Biopro Aquatic plants pro dobrý růst rostlin. Na to jsem položil malou vrstvu lávové drti v pytlících, abych dosáhl reliefu dna. Na to přišel první substrát a to Rataj Staré dno a na něj přibližně stejná vrstva dalšího substrátu Unisol. Do substrátu jsem přidal v místech, kde budou zakořeněné rostliny, kapsle s hnojivem pro rostliny Sandnourihs a Fe+. Pak jsem ukotvil velký, už osázený kořen z rašeliniště (pod ním mám pro jistotu (neplave) přivázaný kamen) a kolem něj podle předem udělaného návrhu (no musel jsem trochu zaimprovizovat) rozmístnil větší a pak i menší kameny. Na některých jsem měl také už předem přivázená Microsoria, Bolbitis, Anubisy a Bucephalandry. Na substrát Unisol jsem pak nanesl slabou vrstvu hnědého křemičitého písku, to abych srovnal některé nerovnosti, které při přidávání kamenů vznikly. Pak jsem začal sázet do substrátu rostliny Valisnerie (dva druhy), Sagitarie (také dva druhy) a Littorela. Pak už začalo napouštění nádrže. Použil jsem většinu vody z toho starého akvária. Zapojil filtr, který byl v starém akváriu (nečistil jsem je aby v něm zůstali bakterie) , zapojil topítko a už jen čekal, až se voda pořádně pročistí. Rybky tam přijdou za pár dní, nechci je dlouho nechávat v té malé nádrži, kam jsem je musel při předělávce přelovit. Snad to zvládnout….
EDIT- Jak často mám teď měnit vodu, kdy mohu dát rybky, které byli v tom které jsem předěla, nechci je nechávat dloizuho v malé nádrži?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2015 21:37 Muž MaN [0]
Chcel by som prerobit layout akvaria. Premiestnit kamene, rastliny... Pri tej prilezitosti by som povyberal z akvaria rastliny a ocistil ich od zabieho vlasu. Ako by som co najefektivnejsie ocistil rastliny bez toho aby som ich znicil? Ma zmysel ich davat do nejakej chemie? Napr. Peroxidu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2015 15:12 Muž peci [4] - Amerika
tak super díky za rady už se na to těším X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2015 11:48 catfish Re: peci
Netráp sa chemickými hodnotami, vyber čo chceš, zasad čo chceš. Chemizmus vody tým nezmeníš. Odkaľ nečistoty, ktoré vzniknú, dolej čistú vodu a bude to OK. Netreba to komplikovať, nádrž už má svoj systém fungovania.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.08.2015 11:47 R Muž romant [27808] Re: peci
Je to jednodušší než se zdá. ;-) Překopeš současně vyměníš polovinu vody a další týden budeš měnit min. 1/3 objemu vody denně a nepřehánět to s krmením. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2015 11:16 Muž peci [4] - Amerika
Zdravím chtěl by jsem trochu překopat akvárium dno chci nechat ale trošku si chci pohrát s kameny a kytky bych taky rád přeházel v podstatě chci vyndat rostliny nechat jen kořen a znovu tam rostliny vrátit jen na jiné místo a taky bych rád jednu rostlinu vytrhl uplně zarůstá celé akva a nevypadá to moc hezky už jsem ji mockrát zastřihával ale je to pořád dokola a nelíbí se mi tam bojím se ale že když dám pryč tak vzrostlou rostlinu zvedne se mi no3 a no2 tak bych rád věděl jak to celé mam udělat a kolik vody popřípadě vyměnit aby to nebyl šok pro ryby mám tam 3 terče a skaláry děkuji za radu

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 09:08 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: algor
můžeš třeba pro jistotu vyměnit třetí den vodu, ale neměl by být s tím problém. Co se světla týče, denní bude v pohodě stačit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 09:05 algor
Takze vydrzi tyden v kyblu s vodou v pohode
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 08:31 R Muž romant [27808] Re: algor
Týden v pokojový teplotě by neměl bejt problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 08:21 algor – nevim
Ahoj chtel bych se zeptat jestli mate nekdo zkusenosti s ponechavanim rostlin v kyblu nebo neco, aby rostliny maximalne 1 tyden vydrzeli nez je dam zpet do akvaria

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2014 18:36 Muž jurakukuc [0]
Dno už chytlo i zelenou rasu a to mám i na kytkách ale rostou.a některé kytky co jsem měl tak vyrostli rychle a pak už uhynuly.asi bych potřeboval nejake nenáročné!?ale s tou rasou nevím co dělat?! :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2014 06:31 Muž Yirka [8568] Re: jurakukuc
To dno opravdu moc dobře nevypadá a výměnu bych doporučil. Při té příležitosti bych se zbavil těch závojnatek a pro ty mřenky to také není bůhvíco. Až na neonky všechny rybky dorůstají 15 až 20 cm a to je prostě do té nádrže moc. Rostliny bych také přidal. K samotné výměně dna pak použij rady z linku od lubaana.

+ Přidat reakci

Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 5 6

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 4051x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/10563-prestavba-akvaria