Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Světlo a rostliny

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Světlo a rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 12:32 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: Sid
tady správný odkaz, stačilo kus odmazat
www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2011 12:13 Muž Sid [6633] - Rostliny – Re: Designer
...To prece zalezi, jak moc toho svetla bude...
Přesně tak! :-)
A protože téma zní: "Škodí příliš světla rostlinám?", mohla by někoho zajímat debata na toto téma před časem na Akvaristovi.
www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.01.2011 20:14 Muž sollik [257] - Cichlidy – Re: konrymosher
Tak to je krok správným směrem. Teď tedy upravit to světlo na alespoň 0,3W/l, mrknout po nějakém rozumném filtru se solidním objemem filtračních hmot a poshánět co nejvic rostlin po inzerátech, kdo co dá zdarma atd. Hlavně nádrž zaplnit rychlerostoucími rostlinami a nechat pořádně zajet. Na budování layoutu a výběr rostlin bude času dost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 19:14 Muž konrymosher [1]
Ty tlamovce už nemám, asi to fakt bylo trápení ve 100 l věnoval sem je.Chci spíš právě ted hodně kytek.Změnil sem substrát na menší zrnitost a mám tam zatím jen 5 neonek a 4 razbory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 18:09 Žena Linduš [166] – Re: sollik
tak dřív to bylo složitější. většinou se koupila jedna, dvě knížky a podle informací jen v té jedné třeba se jelo. teď se stačí zeptat strýčka gůgla a máš informací, že ani nevíš, kam dřív kliknout.
jinak souhlasím s tím, že dřív se víc četlo. nějak si nepamatuju, že by nějaké dítko z okolí nemělo doma knížku, či aspoň příručku o svém zvířátku a většinou se dost "studovalo" s kamarády v době těšení se na den D ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 17:54 Muž sollik [257] - Cichlidy
konrymosher napsal: jj dohněda, ale díky já chtěl jen radu, ne abyste si ze mě dělali prdel :-D
Jestli nechceš aby si z tebe někdo dělal - jak ty říkáš "prdel" - pak si stačí nejdřív přečist nějakou knížku o akvaristice než se pustíš do zařizování. Pak bys už spoustu věcí věděl, třeba i to kolik světla pro které akvárium, že hrubé dno s ostrým štěrkem ke tlamovcům nepatří, že 100 L je pro tlamovce málo, že základem je kvalitní (tím nemyslím drahá) filtrace ... ;-)
P.S. Neber to ve zlém jen mi příjde, že lidé poslední dobou zapomínají číst ať už klasické tak elektronické knížky :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 17:19 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Sid
To prece zalezi, jak moc toho svetla bude. A pokud uplne hodne, tak se dokonce rostliny uplne vypari, nebo jen zuhelnati? :) cs.wikipedia.org/… - zhruba nekde v pulce je podnadpis svetlo, urcite to bude presnejsi, nez kdyz budu tlumocit, co jsem si precetl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 17:14 Muž Sid [6633] - Rostliny – Re: Designer
...zastavi fotosyntezu...
Zastaví nebo jen sníží? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 17:11 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: konrymosher
Z toho si nic nedelej, to mas k tem radam zdarma smich . Fakt svitis malo, i 2x tolik by bylo jeste malo, ale uz takove pouzitelne malo. A ano, rostliny nez aby se nechaly znicit silenym svetlem, zastavi fotosyntezu, ale to uz je pak hoooodne svetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 17:10 Muž Sid [6633] - Rostliny – Re: konrymosher
Dohněda jsou nejspíš proto, protože jsou pokryty hnědou řasou. Přidání světla rostlinám neuškodí, hnědé řase by se nemělo líbit. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 17:03 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: konrymosher
takže rada: spálený nebudou, jestli tam chceš kytky tak přidej nejlíp minimálně ještě jednu stejnou zářivku (ale zamyslela bych se nad těma tlamovcama a něco si o nich zjistila)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 17:00 Muž konrymosher [1]
jj dohněda, ale díky já chtěl jen radu, ne abyste si ze mě dělali prdel :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 16:58 Muž kortezhugo [983] – Re: konrymosher
"spálený" -od tej jednej trubky urcite nebudu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 16:56 Muž Sid [6633] - Rostliny – Re: konrymosher
"Spálené" jako dohněda? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 16:56 R Muž Silent [5949] – Re: konrymosher
Tobě přijde 20W na 107 litrů příliš? To je cca 0,19 w/l což je hluboko pod doporučenou hodnotou (ta je 0,5 w/l) Rostlinám škodí v tvém případě spíše nedostatek světla. Jsem zvědav na reakci například Sida :-D .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 16:56 R Muž romant [27987] – Re: konrymosher
A nebude to spíš tím, že to jsou Anubiasy a ty se nemusí sázet do substrátu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 16:54 Muž konrymosher [1]
No právě že mi přídou takový spálený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 16:53 R Muž romant [27987] – Re: konrymosher
Spousta lidí Ti tady řekne, že je to podsvícený, ale pokud Ti tam ty kytky rostou, tak proč se trápit. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 16:51 Muž konrymosher [1] – Škodí příliš světla rostlinám?
Zdravím, mám 107l akvarium a 20W zářivku, ale zdá se mi to takové přesvícené.Může to škodit rostlinám, nebo rybám?Zkusil sem to ztlumit papírem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2010 11:04 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: jalea
Jestli bylo nekde ve sklepe, dej pozor at neni nekde tukle atd. Opatrnost je na miste vzdycky, ale u nadrze nejaky cas nekde zahrabane (jak to ve sklepech chodi) je opatrnost na miste 2x.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2010 10:38 Žena jalea [3] – Re: Designer
achjo no tak jste mě asi přesvědčili no stydim :) smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2010 09:58 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: jalea
Vzdyt je to zadarmo, takze si ho vem, je to nejakych 160l, mas ted 60l - vis jake jsou to najednou moznosti? A ten rozmer? 60cm na vysku, to je treba pro rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora nadherne, krasne poroste celou vyskou nadrze, uz vidim, jak bych delal stenu tehle rostliny, ustipoval a sazel dalsi a dalsi vedle sebe, navic vystaci fakt s minimem svetla, jine kytky pri tak malo uz davno konci. Ten rozmer neni zdaleka nejhorsi, co se da videt, a pracovat se s nim da. BTW, nektere Echinodory take rostou pri docela malo svetle, ale je problem, ze v nizsim akvariu jim listy rostou nad hladinu - zase vyhoda. Da se ta 60cm vyska vyuzit, brat ten rozmer jako vyhodu. A u rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_gigantea to je vyhoda urcite, take nenarocna na svetlo ;). Nevim, kolik tam je toho svetla ted, ale i s tim se da (vetsinou) neco udelat, pokud to uz nestaci vubec na nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2010 21:15 Žena jalea [3] – Re: filipsi
no zas až takhler tedy ne-znamenalo by to přesun mého akvárka do tohoto protože na 2 tu nemám místo. Takže asi zůstanu u toho malého sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2010 21:13 Muž filipsi [1295] – Re: jalea
To by pri te vysce mohlo byt fajn na nejake paludarium, dole 20cm vody, treba "vodopadek" z vody z filtru, nejake ty mechy ... Muze se tam i prohanet par rybek. Pokud na to mas misto, muzes to jako experiment vzit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2010 21:08 Žena jalea [3] – Re: Johan
děkuju moc za typy. Já se raději nejdřív ptám. Pokud mi tu poradíte,že to nemá smysl tak to vezmu a budu šetřit na skřín a akvárko pořádné. Ale červík v hlavě hlodá hlodá: co kdyby to nějak šlo vymyslet
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2010 21:05 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: jalea
Tak dají se sehnat rosltiny, které v tom porostou. Ale to akvárium má hrozný tvar. Mě by se nelíbilo.
Daly by se použít např. následující. Cryptocoryne affinis, C. aponogetifolia, Sagittaria subulata a spousty dalších. Dá se použít spousty rostlin, ale pokud se na ně moc nesvítí, rostou pomalu a člověk nemůže dávat spousty ryb a neraduje se každý týden z pěti listů apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2010 20:59 Žena jalea [3] – Re: Johan
mám možnost akvária zdarma i s krytem-příbuzní ho mají ve sklepě prázdé. Akvárium je 90x30x60 už to je trochu blbé a\ pak ještě to že má jen jednu zářivku délky 74 mm možná by šla přidat ještě jedna kratší a víc nic. Tak tak spekuluji zdali se do toho vůbec pouštět či pošetřit na nové a pořádné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2010 20:55 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: jalea
To chce trošku zkonkretizovat. Zkušeností je určitě hodně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2010 20:48 Žena jalea [3] – co nejméně náročné kytky
Ahoj máte někdo zkušenost s kytkama co jsou co nejméně náročné na světlo??? Hledala jsem něco na internetu ale ráda se i zeptám někoho dalšího. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2010 17:34 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Nikola
Fotka by nebyla? Nejlépe fotka celé nádrže.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2010 17:31 Nikola
prosím vás co mám dělat v akvárku mi na koncích rezaví rostlinky sad a já nevím co s tím dokonce mi umřely ribyčky 2 a nevím jestli to není kůli těm rostlinkám sad

Co mám dělat

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.09.2009 23:32 Hagar – nebudu se dívat do zhasnutého aq??
Johane,to myslíte vážně?!Já taky chodím spát hodně pozdě,někdy i kolem 3h ráno,ale nenapadlo by mě,nechat rybám svítit.Mimochodem opice jistě po 14 dnech non stop svícení nebo non stop nesvícení nechcípne,stejně jako nechcípne ani člověk,pokusy na lidech existují i na dobrovolnících,kteří se nechali zavřít do tmy ve speciálních bunkrech nebo jeskyních-rozhodil se jim,,jen,, biorytmus,vnímání času a ženy přestaly menstruovat.V minulosti byli vězni-ve středověku apod.,spoustu let na samotce a ve tmě a přežili to ,stejně tak non stop svícení-některé země to uplatňují dodnes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2009 17:53 Muž grizly [145]
Den se strida s noci uz vic jak 4,5 miliard let. Neverim tomu, ze clovek je schopen za par tydnu, mesicu nebo let zmenit neco, co funguje tak dlouho. Zkus svitit na akva rok nebo dva vkuse a uvidis, co se stane. Par dni je hodne kratka doba vzhledem k casu, po ktery se toto deje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.09.2009 15:13 kaote – Re: Johan
Rozhodí se ji vnitřní hodiny (respektive hodniny nesouhlasí s vnější realitou), stejně jako lidem a stejně jako rybám. Ale na to se přímo neumírá. Lidi i různá jiná zvířata přežili po tmě či naopak ve světle i daleko déle. Stres má ale nagativní účinky a může i zabíjet. Například proto, že likviduje imunitu. Nebo proto, že zatěžuje kardiovaskulární systém. Stres je svinstvo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.09.2009 15:10 kaote
Mimochodem, jedna z důležitých funkcí spánku souvisí s pamětí a učením. Na výzkum něčeho podobného u ryb se asi shánějí špatně peníze (dá mi někdo grant? klidně bych na tom dělal :), ale zkoušelo se to u much, a i tam to tak funguje :).

The electrophysiological study of sleep in small invertebrates is complicated. However, even such simple animals as fruit flies appear to sleep, and systematic disturbance of that state leads to cognitive disabilities.[6] There are several methods of measuring cognitive functions in fruit flies. A common method is to let the flies choose whether they want to fly through a tunnel that leads to a light source, or through a dark tunnel. Normally, flies are attracted to light. But if sugar is placed in the end of the dark tunnel, and something the flies dislike is placed in the end of the light tunnel, the flies will eventually learn to fly towards darkness rather than light. Flies deprived of sleep require a longer time to learn this and also forget it more quickly.

(zkrácený překlad: octomilky, kterým bylo zabráněno ve spánku se pomaleji učí a rychleji zapomínají)


Ale hlavně, pokud by ryby spát nepotřebovaly, tak by to prostě nedělaly. V přírodě plné dravců je to dost nebezpečný koníček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2009 15:08 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: kaote
Ne. Chcípne proto, že jí to rozhodí vnitřní hodiny. Protože denní rytmus zůstane zachován i při trvalé tmě. Proč to nezkoumali i na světle. Nebo zkoumaly a nic zvláštního se nedělo? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.09.2009 14:51 kaote – Re: Johan
Ani opice nechcípne jen kvůli světlu, je to prostě stres. A jaké má stres účinky, všichni víme.

Ryby samozřejmě melatonin produkují, v šišince, stejně jako lidé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2009 14:43 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: kaote
Co takhle srovnat to takhle. Když razboře nebudete svítit týden, 14 dní, co se jí stane? Když nebudete 14 dní svítit opici, tak nejspíš chcípne. ;-) Viz. nacistické pokusy na lidech.

Třeba by se mohl zapojit někdo kdo by řekl, jestli ryby produkují nějaký spánkový hormon, třeba jako melatonin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2009 14:23 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: Johan
Ryby určitě spí, ale je u nich spánek potřeba a nebo jen zaplnění části dne, v které nemají uplatnění ."
Zeby regeneracia organizmu ako cicavcov?
Aj ty cez noc spis aby si sa nenudil? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2009 14:19 kaote
Johan napsal: Kávovník sice možná, ale k vodě to má daleko. Vodní kytky jsou prostě něco špešl ;-) .

Spešl na základě čeho? Jak, proč, na základě jakých pramenů? A co to jsou vodní kytky? Z jakých podkladů vycházíš? Články, citace...

Na základě jakých podkladů se nedá srovnávat savec a ryba? Míchání hrušek a jablek je opodstatněnější. To bych měl spíš říkat já, jak je můžete srovnávat ;-) .

Já je můžu srovnávat na základě fylogenetické příbuznosti, na základě podobné stavby nervové soustavy a především na základě jejich projevů a pozorování. Takže se obávám, že je důkazní břemeno na tom, kdo tvrdí, že se ryby ostatním obratlovcům nějak zásadně vymykají. Ale hlavně - sám si říkal, že zákon není o pocitech. Podle zákona je ryba zvíře uplně stejně jako třeba pes.


A snaží se spát dokonce i když jim chovatel zapomněl zhasnout. To je přece téměř to samé jako když se přiženou na baštu, když jen slyší mé kroky, i když jim nic nenesu. Stejně jako tady je podmět, pro chystání se ke žrádlu, mé kroky. Tak při tom chystání se spát to je čas, kdy se běžně zhasíná. Ale když mě akvária svítila bez přestávky, tak jsem žádné usínání nepozoroval.

§ 4 Za týrání se považuje:

...

j) vyvolávat bezdůvodně nepřiměřené působení stresových vlivů biologické, fyzikální nebo chemické povahy,

Docela by mě zajímalo, jak by někdo u soudu vysvětloval, že spánková deprivace není stres.


Neřekl jsem, že denní biorytmy u ryb neexistují, ale "Ryby určitě spí, ale je u nich spánek potřeba a nebo jen zaplnění části dne, v které nemají uplatnění ;-) ."

Na základě nějaké své domněnky? Jako, že ryby si evolučně vyvinuly schopnost spát, která jim je k ničemu a vystavuje je nebezpečí útoku predátora? Že jejich mozek má sice stejný základ jako mozek ostatních obratlovců, ale přesto ti všichni ostatní musí spát, i když se to někteří snaží redukovat na absolutní minimum (viz žirafy, pro které je spánek nejnebezpečnější část dne, spí pár minut, ale vynechat to úplně stejně nemohou)? To nedává biologický smysl. Ryby mají uplatnění 24 hodin denně. Kdyby nic jiného, tak být ve střehu před nebezpečím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2009 13:58 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: kaote
Kávovník sice možná, ale k vodě to má daleko. Vodní kytky jsou prostě něco špešl ;-) .
Na základě jakých podkladů se nedá srovnávat savec a ryba? Míchání hrušek a jablek je opodstatněnější. To bych měl spíš říkat já, jak je můžete srovnávat ;-) .
A snaží se spát dokonce i když jim chovatel zapomněl zhasnout. To je přece téměř to samé jako když se přiženou na baštu, když jen slyší mé kroky, i když jim nic nenesu. Stejně jako tady je podmět, pro chystání se ke žrádlu, mé kroky. Tak při tom chystání se spát to je čas, kdy se běžně zhasíná. Ale když mě akvária svítila bez přestávky, tak jsem žádné usínání nepozoroval.
Neřekl jsem, že denní biorytmy u ryb neexistují, ale "Ryby určitě spí, ale je u nich spánek potřeba a nebo jen zaplnění části dne, v které nemají uplatnění ;-) ."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2009 13:49 kaote
Johan napsal:Ano, kvetení a plození je u většiny vodních rostlin známka stresu. Sice je den stejně dlouhý s nocí akorát u rovníku, ale pokud je vegetační sezóna po celý rok, tak je vodním rostlinám celkem jedno jestli na ně svítí o hodinu déle nebo ne. Přirovnal bych to k našim Callitriche. Plodí když k tomu mají vhodné podmínky (resp. pro přežití riskantní podmínky).

Fotoperiodismus je individuální u různých druhů. Jsou rostliny, které se podle světla neřídí. Jsou rostliny, které se tím řídí částečně. A jsou rostliny, které bez správné (ať už krátké či dlouhé noci) fotoperiody nevykvetou. A netýká se to jen mírného pásu. Třeba takový kávovník, který bez dostatečně dlouhé noci nevykvete, roste v šířkách akvaristicky rozhodně zajímavých.

Doporučuji se zavřít v trvale osvětlené místnosti (alespoň tak 0.5 W zářivek na litr) a po týdnu se nad tím zamyslet znova. rozzureny V tom se nedá srovnávat savec a ryba ;-) . Když se oháníte frází "naplňuje podstatu trestného činu", tak si uvědomte, že zákon není o cítění, ale o tom co v něm je... Nemyslím si, že by to rybám vadilo. Když pominu svícení non-stop nad nádrží keříčkovců.

Na základě jakých podkladů se nedá srovnávat savec a ryba? Ryby spí. A snaží se spát dokonce i když jim chovatel zapomněl zhasnout. Jiné naopak aktivují v noci. Jiné za úsvitu či za soumraku. Máš nějaký pádný důvod se domnívat, že ryby spí jen pro srandu králíkům a denní biorytmy u nich neexistují? Přijde mi to totéž, jako když někdo obhajuje týrání zvířete tím, že je to jen zvíře a že si bolest neuvědomuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2009 13:31 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: kaote
A motivací ke květu v určitém měsíci nemusí být zima, ale nějaký jiný přírodní cyklus, v teplých krajích typicky střídání suchých a deštivých fází. Ano, kvetení a plození je u většiny vodních rostlin známka stresu. Sice je den stejně dlouhý s nocí akorát u rovníku, ale pokud je vegetační sezóna po celý rok, tak je vodním rostlinám celkem jedno jestli na ně svítí o hodinu déle nebo ne. Přirovnal bych to k našim Callitriche. Plodí když k tomu mají vhodné podmínky (resp. pro přežití riskantní podmínky).

tzv moonlight, většinou pár slabých modrých diod zajišťující nerušící noční "měsíční" osvětlení (docela by mě zajímalo, zda není vhodnější červená, kterou se obvykle svítí nočním zvířatům v zoo).
Asi byla. Co si vybavuji dokumenty z moří, tak když používali červená světla, tak to ryby v noci nijak neprobouzelo.

Doporučuji se zavřít v trvale osvětlené místnosti (alespoň tak 0.5 W zářivek na litr) a po týdnu se nad tím zamyslet znova. rozzureny V tom se nedá srovnávat savec a ryba ;-) . Když se oháníte frází "naplňuje podstatu trestného činu", tak si uvědomte, že zákon není o cítění, ale o tom co v něm je... Nemyslím si, že by to rybám vadilo. Když pominu svícení non-stop nad nádrží keříčkovců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2009 13:29 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: Johan
Když se svítí 12 H/den, tak to bude asi o polovinu než když se svítí 24h/den, co?=) To je jako říct, že když si koupím ještě jedno akvárium, tak budu mít náklady na el. proud jednou tak vysoké.
Zalezi zas na tom druhom AQ, aku tam budes mat techniku ;-)
Proste v tom pripade budes zbytocne nicit ziarivky a spotrebovavat el. energiu. Nic dobre z toho aj tak nebude. Co sa tyce rastlin, ryb az po ziarivky a spotrebu el. energie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.09.2009 13:14 kaote
Johan napsal: V tomto ohledu je délka svitu důležitá akorát pro druhy, které se musí připravit na období klidu (mírné pásmo a výš).

To není pravda. Den je stále stejně dlouhý pouze na rovníku. Mnoho zajímavých druhů žije od rovníku poměrně daleko. A motivací ke květu v určitém měsíci nemusí být zima, ale nějaký jiný přírodní cyklus, v teplých krajích typicky střídání suchých a deštivých fází.

Johan napsal: Myslel jsem tím hlavně akvária, která jsou např. u lidí, kteří jsou vzhůru hlavně v noci a přes den do akvária samozřejmě svítí slunce. Různé společnosti s nepřetržitým provozem atd. Jistě by se našlo spousta příkladů. (když má člověk vedle sebe akvárium, přece nebude koukat do tmy.

Takže pokud Pepa Horáček trápil koťátka, budu je trápit taky... Dokonce i v té masové akvaristice provozované často lidmi, co o přírodě moc nevědí, se dnes pro podobné účely hojně používá, tzv moonlight, většinou pár slabých modrých diod zajišťující nerušící noční "měsíční" osvětlení (docela by mě zajímalo, zda není vhodnější červená, kterou se obvykle svítí nočním zvířatům v zoo).

Johan napsal: kaote napsal: No v nádrži s rybama - o tom doufám nikdo ani neuvažoval. To imho naplňuje podstatu trestného činu týrání zvířat tone Čím to naplňuje? coze

Doporučuji se zavřít v trvale osvětlené místnosti (alespoň tak 0.5 W zářivek na litr) a po týdnu se nad tím zamyslet znova. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2009 13:02 Muž Johan [4945] - Rostliny
kaote napsal: No v nádrži s rybama - o tom doufám nikdo ani neuvažoval. To imho naplňuje podstatu trestného činu týrání zvířat tone Čím to naplňuje? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2009 12:46 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: prisavnik
Nicis si ziarivky (skracuje sa ich zivotnost) ked si to spocitas, tak o dost a je zbytocny odber el. energie. Když se svítí 12 H/den, tak to bude asi o polovinu než když se svítí 24h/den, co?=) To je jako říct, že když si koupím ještě jedno akvárium, tak budu mít náklady na el. proud jednou tak vysoké.

Ja například květy vítám - kryptokoryny určím do druhu, leknínem potěším přítelkyni, kalatky si namnožím. Zda má délka světla vliv na kvetení u těchto rodů nevim V tomto ohledu je délka svitu důležitá akorát pro druhy, které se musí připravit na období klidu (mírné pásmo a výš).

Ryby určitě spí, ale je u nich spánek potřeba a nebo jen zaplnění části dne, v které nemají uplatnění ;-) .

Myslel jsem tím hlavně akvária, která jsou např. u lidí, kteří jsou vzhůru hlavně v noci a přes den do akvária samozřejmě svítí slunce. Různé společnosti s nepřetržitým provozem atd. Jistě by se našlo spousta příkladů. (když má člověk vedle sebe akvárium, přece nebude koukat do tmy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2009 11:09 kaote – Re: prisavnik
No v nádrži s rybama - o tom doufám nikdo ani neuvažoval. To imho naplňuje podstatu trestného činu týrání zvířat tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2009 10:52 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: Johan
Pre obycajne spolocenske akvarium, je to nevyhovujuce. Bolo tu uz pisanych vela odbornych veci :) . Tiez ako niekto spomenul, vadi to rybam. Neviem si predstavit aby som nechal aspon jednu noc svietit coze Nechcem nechavat ani nocne osvetlenie na noc, aby si ryby oddychli.
Co sa tyce ekonomiky, tak je to uplne na prd. Nicis si ziarivky (skracuje sa ich zivotnost) ked si to spocitas, tak o dost a je zbytocny odber el. energie. Tiez, ked si to spocitas, nevyjde ta to lacno.
Najlepsie riesenie je ako si pisal, ze ides kupit, spinacky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2009 10:08 kaote – Re: Johan
V mém příspěvku máš dva známé konkrétní příklady. Zda pěstuješ rostliny na květ je asi otázkou osobních preferencí. Ja například květy vítám - kryptokoryny určím do druhu, leknínem potěším přítelkyni, kalatky si namnožím. Zda má délka světla vliv na kvetení u těchto rodů nevim, ale zkoušet to nebudu, upřednostňuji pěstování v pokud možno přirozených podmínkách. Pokud ti ale jde jen o maximální množství biomasy, mělo by ti trvalé svicení spiš prospět - alespoň s některými druhy. Pokud vím, tak se to snad i používá v čistírnách vod využívajících vodní makrofyty.


+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 12 13

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 15168x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10436?od=401