Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Světlo a rostliny

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Světlo a rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 14:11 Muž Michaldvd [45] - Asie
Každý deň cca od 12:00 do 14:30 hod. (2,5 hodín) mi svieti na akvárium slnko. Z Času na čas zatiahnem rolety ale nie vždy sa to dá. Môže slnko spôsobovať riasenie skiel? Prípadne rastlín? Nejaká ta riasa sa v akváriu vždy nájde tak chcem vedieť či aj slnko môže byť tým dôvodom. Alebo mám hľadať príčinu niekde inde.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2012 19:29 Muž zolda [0]
Fotka k příspěvku Ahoj,po pročítání tohoto fora,jsem se pokusil o takový malý reflektor nad moje 2xT5,2x39W v 260l aquariu.Výsledek po 5 dnech dokládám na fotce a s poděkováním všem
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2012 09:31 gargamel Re: Sid
Výbojkami nesvítí, tedy alespoň to tvrdí. Ale nevím k čemu by mu bylo tahat celé fórum za nos.
ukaps.org/…
ukaps.org/…
Výbojku zapnul teprve asi před týdnem a zkouší co to udělá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2012 00:03 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: gargamel
...teď jsem si všiml, že jsem odkázal na špatnou z těch 45 stránek, ale hledat znovu to nebudu...
No, já to hledal a nějak se nezadařilo. :-)
BTW: Těch 6 hodin by taky svědčilo spíš o tom, že svítí naplno - i těmi výbojkami. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 23:59 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: vaclav
No právě - s těmi výbojkami už by to dávalo větší smysl. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 23:37 gargamel Re: Sid
Aha, teď jsem si všiml, že jsem odkázal na špatnou z těch 45 stránek, ale hledat znovu to nebudu :-D
Tuto nádrž sleduju už od založení a opravdu svítí pouze dvěmi 54 W zářivkami T5. Tu výbojku neměl vůbec zapnutou, pouze na focení kvůli kvalitě fotek. Proud a hnojení má poměrně slabé a ví moc dobře, že kdyby zapnul ještě tu výbojku, začaly by rostliny trpět.
Nedávno ji ale na pár hodin denně zapnul a zkouší, jak na to zareagují rostliny/řasy. Mám rád takové live experimenty a myslím si, že se na nich dá hodně naučit.
EDIT: Jinak bych chtěl ještě podotknout, že doba osvitu je pouhých 6 hodin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 23:30 Usine Re: Sid
Ony jsou tam mimo dvou trubic ještě dva halogeny tak to asi bude podstatně silnější světlo. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 23:15 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: gargamel
gargamel: ...Toto akvárium: www.youtube.com/… o velikosti 120x55x55 je osvětleno pouze 108 W zářivkami T5. Což dává pouhých 0,29 W/l. Zdá se někomu, že by tam koberečky i v tak hlubokém akváriu rostly špatně? Všimněte si navíc vzdálenosti osvětlení od hladiny...
Zdroj: ukaps.org/…

Nějak nemohu z toho odkazu "zdroj" vyčíst bližší údaje o osvětlení. Kde jste zjistil, že je osazeno pouze 108W T5 zářivkami? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 16:11 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
A dáte mi aspoň odkaz na dané pokusy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 16:08 gargamel Re: Johan
Samozřejmě souhlas.
Nepotřebuji dělat žádné pokusy, protože už byly provedeny a já jim věřím. Výsledkem těch pokusů je to, co napsal miso.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 15:55 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Miso
Z vlastnej skusenosti mozem povedat ze rastliny lepsie prosperuju pri intenzivnom osvetleni po kradsiu dobu (max 10h) samozrejme za predpokladu ze maju dodstatok zivin a co2. Pěkná tečka. S tím souhlasím. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 15:45 Muž Miso [470]
pri vysokej intenzite (viac ako 0,6w/l) staci svietit menej, pri nizsej je potreba svietit dlhsie, ale nemyslim ze je treba svietit viac ako 12-13h denne. Z vlastnej skusenosti mozem povedat ze rastliny lepsie prosperuju pri intenzivnom osvetleni po kradsiu dobu (max 10h) samozrejme za predpokladu ze maju dodstatok zivin a co2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 15:43 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
Tak jak říkám, udělejte si ten experiment. Je to pro základní školu, takže na to nepotřebujete biologické vzdělání a pak se s ním někde pochlubte. Třeba se ve všem mýlím. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 15:40 gargamel Re: Johan
Jak už jsem psal, nejsem biolog, jsem jenom laik, který si je ale jistý, že rostliny potřebují i oddych a není dobré jim svítit přespříliš. Nebudu se s vámi pouštět do nějakých hlubokých debat a nechal bych to raději biologům. Jak už jsem psal, tak my dva určitě nic nového nevymyslíme. Admin to může promazat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.01.2012 15:32 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
Ale kytka je musí absorbovat a dopravit tam, kam je to potřeba.
Když už ste u těchto dokazování, tak někdy zkuste popřemýšlet o tomto:
ale laickým pozorováním a zdravým rozumem vám můžu říct.....Po určité době už tu světelnou energii prostě nedokáží zužitkovat. Sice sem to trošku překroutil, ale nedá mi to. A co s tou energií dělají? Jak by si mohli vybrat, jestli foton přijmou a nebo ho nechají prolétnout? Oni ho prostě zpracovat musí a když to nezvládnou, tak jim hrozí, že o fotosyntetický aparát přejdou. Pokud by jí nedokázali zužitkovat, tak by se do půl hodiny "rozpadly" (odhad). Tím nechci říct, že vše co na ně dopadne zpracují. Naopak, zpracují jen zanedbatelné množství, ale to si také nevyberou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 15:22 gargamel Re: Johan
ale asi by to bylo komplikované z hlediska příjmů živin
Proč? Není přece problém tam nalít o polovinu více NPK...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.01.2012 15:18 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
Netvrdím, že dokáží růst stejně rychle celý den. Naopak, v průběhu dne se rychlost fotosyntézy hodně moc mění. Uznávám, že nevím, jak by to bylo za stabilních podmínek. Ale tuším, že by se neměnila. Nebo alespoň né znatelně, tak, aby to akvaristy mělo zajímat. Jen říkám, že ani v akváriích, kde se svítí o hodně déle než 10 hodin, sem nepozoroval nějaké stagnace růstu v pozdních hodinách. ;-)
A proč by se tam mělo svítit celý den? Z určitých důvodů se vše pěstuje tam, kde je hodně světla. =) Přeci jen musejí platit účty. A to, co se pěstuje třeba v Holandsku? Ani nevím, ale asi by to bylo komplikované z hlediska příjmů živin. ;-) Takže tam určitě pár hodin pauzu na oddech mají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 15:11 gargamel Re: Johan
Když tvrdíte, že rostliny dokáží růst stejně rychle celý den, proč potom nejsou zaplá světla v pěstírnách 24 hodin denně, když můžou vypěstovat dva krát více zeleniny a vydělat si dva krát více peněz?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 15:04 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
Vycházíte stále z nějakého předpokladu, že rostliny dokážou růst stejně rychle 6 nebo klidně i 15 hodin. Takto to ale rozhodně není. Po určité době už tu světelnou energii prostě nedokáží zužitkovat. Nic vám nebrání udělat si experiment. Stačí k tomu malé akvárium, zkumavka, nějaká rychle rostoucí kytka a hodiny. :-)
www.humanitas.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 15:01 gargamel Re: Johan
Než budete oponovat, málokterá akvarijní kytka roste jen tam, kde má den pořád 12 hodin. ;-)
Samozřejmě, každá je jiná, já jsem jen reagoval na to vaše přirovnání k autu, takže naposledy: Nemůžete vytvářet výpočty a porovnávání mezi strojem a rostlinou. Rostlina není stroj a nemůže se chovat jako stroj. Tímto bych chtěl skončit, protože už se jen opakuji.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.01.2012 14:55 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
Ano, to stahují. Z toho by si naši politici měli vzít příklad. Reformy je lepší dělat tehdy, když na to jsou prostředky. Je to ní určitě výhodnější investovat trochu energie tehdy, když jí jí slunce doplňuje, než tehdy, když jí musí čerpat už pouze z energie, kterou si v cukrech někam schovala. V přírodě se stmívá relativně postupně. A pokud kytka ví, že na stažení listů potřebuje třeba půl hodiny, stmívá se za hodinu, ale za půl hodiny už je světla tak málo, že by jí to nestačilo, tak je začne stahovat hodinu před západem slunce. Takto se vyvíjely miliony let a to, že sou teď v akváriu, kde se stmívá ze sekundy na sekundu na tom nic nezmění.
Než budete oponovat, málokterá akvarijní kytka roste jen tam, kde má den pořád 12 hodin. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 14:44 Muž Miso [470] – Re: Johan
Johan napsal:
Od stroje se moc nelišej. Ony nemají mozek, který by potřeboval vypnout.

no tak pozor... k poznaniu sveta sa na taky 1000rocny strom urcite nechytas :)))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 14:43 gargamel Re: Johan
Já si spíš myslím, že je to ochrana listů před mechanickým poškozením. Proč by je měli roztažené, když na ně stejně světlo nedopadá.
Listy se stahují ještě před tím, než se světlo zhasne nebo se sníží jeho intenzita...
Vycházíte stále z nějakého předpokladu, že rostliny dokážou růst stejně rychle 6 nebo klidně i 15 hodin. Takto to ale rozhodně není. Po určité době už tu světelnou energii prostě nedokáží zužitkovat.
Kdyby to fungovalo tak, jak si to představujete vy, byly by zářivky v pěstírnách zeleniny apod. zaplé i přes noc, aby rostly rajčata rychleji a mohli toho víc prodat. Takto to ale nefunguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 14:37 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
A koukal ste do akvárií, kde se svítí třeba 15 hod? ;-)
Oni mezi nima nepřecházejí. Buď probíhá fotosyntéza a dýchání a nebo jen dýchání (ale to je zbytečné psát). Já si spíš myslím, že je to ochrana listů před mechanickým poškozením. Proč by je měli roztažené, když na ně stejně světlo nedopadá. Ale to se můžem dohadovat, protože to bohužel nikdo neví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 14:33 gargamel Re: Johan
Jak už jsem psal, všimněte si, co dělají s listama zhruba po devítí hodinách. Začnou je sklápět. Podle mě to znamená, že se chystají přejít z fáze fotosyntézy do fáze dýchání - noci.
Nejsem biolog, neřeknu vám, co se s nimi přesně děje, ale laickým pozorováním a zdravým rozumem vám můžu říct, že nejsou jako mašina, která si svou pomalou intenzitu "naddělá" přesčasem. Takto to prostě nefunguje a pokd máte aspoň trochu cítění s přírodou, tak to ani nemůžete tvrdit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 14:24 Muž Miso [470] Re: Johan
ano, ale ja radsej pracujem intenzivne a kratsie ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.01.2012 14:24 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
Užitek to má. Např. ten, když nechci koukat do černého kvádru. ;-)
Od stroje se moc nelišej. Ony nemají mozek, který by potřeboval vypnout. Nebo víte, co se s nimi konkrétně stane, když se podle vás přetáhnou? A doufám, že odpověď nebude: "Přestanou růst."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 14:20 gargamel Re: Johan
Viz. můj předchozí editovaný příspěvek. Rostliny nejsou stroj, ale organismus, který má omezené schopnosti.
Samozřejmě to může fungovat i při dlouhé době osvitu, ale nechápu, proč to dělat, když si jen zvyšujete riziko tvorby řas a žádný užitek to nemá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 14:18 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
Mám zkušenost s akváriema, kde se svítilo 18 hod. denně a musím říct, že se jim docela dařilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 14:16 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
Ale já sem nikde nepsal, že při stejné intenzitě. Naopak, při různé intenzitě!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 14:16 Muž Miso [470] – Re: Johan
Johan napsal:
Pro Miso: ale nespotřebují stejně. ;-)


samozrejme ze nie pretoze tu hra rolu aj vaha auta trenie a odpor vzduchu pri vyzsej rychlosti, ale aby som nebol upne mimo tak sa to da prirovnat k vyzsim svetelnym stratam pri zvysenom osvetleni ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 14:14 gargamel Re: Johan
Nevím, jestli vás úplně chápu a už jsem se v tom i docela ztratil, ale můžu vás ujistit, že na délce osvitu rozhodně záleží. Stačí si to otestovat. Zkuste ponechat intenzitu světla jak máte teď, ale prodlužte dobu osvitu třeba o 3 hodiny a pokud nebudete mít dostatek CO2 a živin, určitě se vám objeví řasa. Sám jsem to testoval, stejně jako mnoho dalších lidí, kteří došli ke stejnému závěru.
Pokud znáte metodu PPS, tak si všimněte, že se nepočítá pouze s intenzitou, ale i s dobou. Ta doba je opravdu důležitá. Bylo to prokázáno dávno a podle toho se řídí i tyto metody, takže je ,myslím si, zbytečné nad tím nějak hluboce uvažovat, protože my tady na to asi nepřijdeme líp, když už nad tím přemýšlely větší mozky a kapacity, :-)
EDIT: po přečtení editace vašeho příspěvku ještě musím napsat, že rostliny nefunguj jako stroj. Ve hře je více proměnných - např. rostliny nejsou schopny "pracovat"14 hodin denně jako stroj. Všimněte si, že po zhruba devíti hodinách se jim uzavírají listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.01.2012 14:01 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
No však, když pojedete déle, tak pojedete nižší rychlostí. Stejně tak jako když svítíte déle a nižší intenzitou. Při vyšší intenzitě kytka za stejný čas "vyroste" více, než při nižší.
Ujedu 100 km za 3/4 hod - svítím intenzivně a krátce
Ujedu 100 za 1,5 hod - svítím méně intenzivně, ale déle
Pokud by to bylo vyvážené tak, aby kytky narostli plus mínus stejně, musejí zákonitě spotřebovat téměř stejně živin. Ale při kratší délce svícení budou růst za určitý čas stejně a tak živiny spotřebovávají rychleji, než ve druhém případě a tudíž naopak živiny musím dodávat při první variantě, zatímco při druhé už třeba nemusím.
Tak snad už si rozumíme. =)

Pro Miso: ale nespotřebují stejně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 13:56 gargamel Re: Johan
Takhle to nejde srovnávat, protože když pojedete autem déle, tak musíte zákonitě jet nižší rychlostí, takže celkově spotřebujete méně paliva. Jenomže v akváriu budete svítit déle, ale intenzita bude stále stejná. To byste musel už tak nízké sovětlení ještě snížit a to už by rostliny akceptovat nemusely.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 13:49 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
Přirovnejte si to k jízdě s autem. Když pojedete 100 km trasu, ale jednou 3/4 hodiny a podruhé 1,5 hodiny. Kolik asi spotřebujete paliva. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 13:45 gargamel Re: Johan
Zastávám stejný názor jako Miso. Delší doba osvitu -> větší požadvky na živiny -> musíme více hnojit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 13:38 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
Však já věřím. HC mám taky pod 0,3W/l a to je světlo metr nad akváriem. =)
Ale zase ste neřekl, proč by se musely splňovat podmínky Hightech nádrží u akvárií, kde je slabé světlo, ale svítí se dlouho.
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 13:31 gargamel Re: Johan
Pro nevěřící přikládám důkazy. I pro kobercové rostliny jako HC nebo trávníčky bohatě stačí 0,3 W/l - záleží samozřejmě i na velikosti akvária, vzdálenosti osvětlení od hladiny, atd..
Toto akvárium: www.youtube.com/…#!
www.youtube.com/…
o velikosti 120x55x55 je osvětleno pouze 108 W zářivkami T5. Což dává pouhých 0,29 W/l. Zdá se někomu, že by tam koberečky i v tak hlubokém akváriu rostly špatně? Všimněte si navíc vzdálenosti osvětlení od hladiny... Zdroj: ukaps.org/…
Pokud vás zajímají i nějaké české příklady, tak např. zde: www.akvarko.cz/… osvětlení pouze 0,3 W/l nebo moje akvárium(fotky jsou dole pod článkem): www.rostlinna-akvaria.cz/… také 0,3 W/l.
Nevidím jedinný důvod, proč svítit přes 0,5 W/l(opět záleží na typu akvária) a více jak 10 hodin denně, pokud budete svítit více, musíte zajistit excelentní proud a maximální přísun živin a CO2, což není vůbec snadné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.01.2012 13:23 Peťura
Já jsem měl ze začátku problémy s řasou,musel jsem udělat několik změn,včetně změny filtrace a osvětlení.Svítím 14h denně a již problémy s řasou nemám a kytkám se daří náramně,jednou za tři týdny musím protrhávat ten prales co tam vyroste.14h svícení nijak nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 13:19 Muž Miso [470]
ja by som to napisal takto, dlzka ozvetlenia zvysuje pozadovane mnoztvo dodavaneho CO2 a zivin, ale intenzita zvysuje aj pozadovanu koncentraciu. avsak komu by sa chcelo pracovat 14h denne, to by zabilo aj mna :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 13:03 gargamel Re: Johan
Záleží na obou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 13:00 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
jak souvisí kdo radí svítit 14 hodin denně, ale pokud toto vypustí z úst, zcela určitě o pochodech v akváriu neví vůbec nic.
Čím méně je světla, tím menší jsou požadavky rostlin na CO2 a živiny....takže potom nemusíte mít tak kvalitní cirkulaci vody a nemusíte tolik hnojit a sytit CO2 Nezáleží spotřeba CO2 na intenzitě osvětlení místo na délce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 12:57 gargamel Re: Petr
Zdravím,
bohužel přesvětlování akvárií je nejčastější chybou v akvaristice. Nevím, kdo radí svítit 14 hodin denně, ale pokud toto vypustí z úst, zcela určitě o pochodech v akváriu neví vůbec nic. Čím méně je světla, tím menší jsou požadavky rostlin na CO2 a živiny, takže potom nemusíte mít tak kvalitní cirkulaci vody a nemusíte tolik hnojit a sytit CO2. Viz. zde: www.rostlinna-akvaria.cz/…
Můžu se zeptat na rozměry akvária a intenzitu osvětlení?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 16:58 Muž Michaldvd [45] - Asie
Vďaka za rady, idem sa vzdelávať ďalej :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 16:54 Usine Re: Michaldvd
Záleží na spoustě věcí. maniakva.sweb.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 16:54 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Michaldvd
...vodovodná voda nemá dôvod byť podstatne rozdielna od vody v akváriu nie?
Po nalití. Ale postupem času a vlivem "prostředí" mohou být rozdíly v parametrech vody citelné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 16:46 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: vaclav
Toto som chcel počuť :-) Inak vodovodná voda nemá dôvod byť podstatne rozdielna od vody v akváriu nie? Samozrejme pokiaľ v AQ není vápenec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 16:43 Usine Re: Michaldvd
Ta přestávka ve svícení se používá v nesycených akváriích, aby se trochu zvedl obsah CO2. Já to nikdy nezkoušel. Pokud máš CO2 a ještě z bomby je to zbytečná věc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 16:30 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: vaclav
No takú tvrdosť mam vstupnú v akváriu je len malinký rozdiel. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 15:14 Usine Re: Michaldvd
Tak tvrdou vodu máš i ve vstupní vodě, nebo je v ní KH menší. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 12 13

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 15168x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10436?od=301