Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Světlo a rostliny

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Světlo a rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2014 20:42 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: amrtin
palec Fakt dobrý. Seper nápad potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2014 20:02 amrtin Re: deck
A kdybys chtěl ušetřit i za ten reflektor,tak můžeš použít tohle: www.gme.cz/… A na tom hliníku dobře drží i ten led pásek X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2014 19:53 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: amrtin
To jsem chtěl slyšet :-) Reflektor je super, ale tohle mi vyřeší i to stmívání. Uvidim, jaká bude změna, kdyžtak přidám i tel reflektor. Díky za radu, palec ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2014 19:45 amrtin Re: deck
Fotka k příspěvku Jo,tenhle pásek můžeš použít(já jich takhle mám spoustu) a spínám dokonce natřikrát X-)
Akorát pásek přejeď po všech hranách silikonem pro utěsnění a zkontroluj,jestli nemá původní silikon popraskaný.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2014 19:20 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: amrtin
No já obyčejnou měl, ale dělali se strašně řasy. Při téhle se už nedělaj. No mužu jí tam skusit vráti, co se bude dít... No ten reflektor je super nápad, ale kdybych šel do toho LED, tak ta Diversa je dost drahá. Nevim teda jestli jsou k tomuto učelu vhodný, ale prodávaj nalepovací 1cm za 0.80kč + zdroj asi za 100kč. A jsou vodotěsný. Včem by s nima mohl být problém? Ja myslim, že by to pomohlo a při zhasínání a rosvicení AQ bych vypnul zářivku a po chvíli LED. Aby se ryby tolik nelekali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2014 19:04 amrtin Re: deck
A jasně,že je dobrý ten reflektor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2014 19:03 amrtin Re: deck
Tyhle zářivky jsou na prd,vyměň jí za obyčejnou a když by to bylo ještě málo,jde doplnit o toto: www.raj-akvaristiky.cz/… (delá se v různých délkách).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2014 18:48 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: Designer
Super nápad palec Promyslim to. Já tam mam nad zářivkou nerez, ale tohle je jak zrcadlo. Dík za tip palec ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2014 18:35 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: deck
Mnoho to opravdu neni, ale nejake na svetlo nenarocne rostliny uz by rust mohly. Pokud nemas pod zarivkou reflektor, nebo je tam nejaka hruza ve stylu "jako ze tam je", dej ho tam, budes mit svetla 2x tolik ;-) . Je to nejsnazsi reseni, ne smerem k hodne svetlu, ale alespon k nejake naprave.

Reflektory se daji koupit nacvakavaci na zarivku, ta zarivka reflektor nese, je lehoucky a az jsem se divil, do jak mala mista pod zarivkou se vesel. Mam 2ks techto:
www.juwelakvarium.cz/…
a zatim jsem spokojen, ale take je jeste mam jen par mesicu, takze ze se za cas nerozpadne plastovy drzak atp., to z osobni zkusenosti jeste nevim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2014 18:16 Muž deck [85] - Všeobecně akvaria – Aqua glo 30W
Ahoj, mam AQ 100x40x30 (výška 40) a jednu zářivku aqua-glo 30W. Stačí? Jiná už se tam nevejde. Kytkám se moc nedaří... Pomohlo by přidat LED pásek? Díky ahoj
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 22:11 amrtin Re: KarlosS
Tak tohle je super palec hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.12.2013 22:10 amrtin Re: Ciffik
Fotka k příspěvku V poho :-) ,je mi taky jasný že se nejdřív vrhnou na žrádlo pro ryby(a podobně),ale red cherry (alespoň ty moje) řasu milují :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 21:40 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Ciffik
No, já žádnej špatně přeloženej článek nečetl. Jasně, že primární potrava pro krevetky je všechno co najdou:-). Ale z mého pozorování jsem zjistil, že jim chutnaj více než cokoli jiného. Mě se také sesypou na krmivo pro ryby nebo na jejich speciální krmení, ale ne tak rychle a houfně jako když potřebuji připravit některé rostlinky pro prodej, aby byly dokonale čisté, hodím je ke krevetám a ty je doslova obalí a vyčistí, že se lesknou novotou.
rybicky.net/nadrz/14998/120.jpg
nebo tady:
rybicky.net/nadrz/14998/d95546.jpg
prostě řasa je u nich krmení číslo 1.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:36 amrtin Re: Ciffik
A co žerou krevetky(řasožravé) ve svojí domovině?Já bych taky řekl že hlavně řasy...ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:33 amrtin Re: Designer
No,já všude slyšel/četl že mořské řasy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.12.2013 19:31 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Designer
tak tak a endosymbiózou jsou z nich dneska chloroplasty...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.12.2013 19:28 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
A neni to spis Sinice, ktere muzeme dekovat nejvic?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:26 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: KarlosS
KarlosS napsal: Zelené řasy jsou primární potravou trpasličích krevetek.

s tímto nemohu souhlasit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:06 amrtin Re: Slav3k
Řasy jsou prapůvodcem všeho kyslíku na zemi,tak si toho važ,že tomu přispíváš X-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 18:38 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Slav3k
je to tak, jak říkáš a ano zelená řasa asimiluje nejvíc:-)¨
jak už kdysi psal Karel Polák, cituji:
"Zelené řasy poskytují rybám nejen kyslík, ale i úkryt a potravu. Řas přirostlých na rostlinách nás mohou zbavit druhy ryb Helostoma, poecilia, xiphophorus" a já doplňuji otocinclus a někteří plži jako neritina, okružák. Zelené řasy jsou primární potravou trpasličích krevetek.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 13:30 Muž Slav3k [23]
Zdravím,

před nedávnem jsem posílil světelný výkon osvětlení ve svém akva a nedlouho na to mi začaly v pravidelných intervalech po celém akva proudit řetězce bublinek. Znamená to že to rostlinám prospělo, že teď více asimilují tedy i produkují kyslík, nebo se pletu a spíš je to něco jiného ? Opravdu je to okem vditelné ...

Mám tedy i bohatý porost řasou, možná i ta produkuje ? No třeba se ted rostlinám bude dařit lépe a řasu zatlačí

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.09.2013 12:31 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Kersirk
Takovehle akvarko taky mam, a muzu rict, ze 2x15W zarivek uz je nad nim silena palba, musel jsem nakonec vyhodit reflektor (a to slo jen o alobal chyceny izolepou), abych to dokazal ukocirovat. Mozna nejaky expert by to zvaldl, pro mne uz to bylo moc, a zrejme to limituje CO2, ktere nepridavam.

Takze vysledek mych pokusu se svetlem nad takovym akvariem (bylo tam od puvodni bludicky, pres LED pasky az po zarivky), 1x 15W s reflektorem muze dobre stacit. Zlepseni se da jeste dosahnout vylepenim celeho krytu alobalem, pokud reflektor jeste nekam na dekl pousti svetlo, nevim jaky je, ale nektere zdaleka zarivku neobklopuji jak by mely.

Rostlinu pod to doporucim rybicky.net/atlasrostlin/microsorum_pteropus , chyti se na kus korenu a kdyz chce clovek neco v akvariu predelat, jen ji presune i s korenem. I kdyz ja uz s ni moc nehnu, zabira uz skoro pul akvaria :-) . Nenarocna, dekorativni, a v takto velkem akvariu vytvori nadhernou dominantu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 12:21 amrtin Re: Kersirk
Tak tam přidej jeden led pásek a nebudeš muset tolik vybírat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.09.2013 12:20 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Kersirk
Na stejném setu jsem začínal, na 30cm sloupec ta 15w není zase až tak málo. Do stínu dejte už zmíněné rostlinky + třebas Hyrophily. Přímo pod zářivkou mi šla i Alternanthera, Micranthemum, Rotala rotundifolia...Dá se s tím světlem pracovat. trochu si pomůžete reflektorem/podlepením krytu odrazovou folií atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 10:54 Kersirk Re: Ciffik
Tedy jenom pro upřesnění - akvárko 60x30x30 (šxhxv) a zářivka co byla v setu 15W, jinak děkuji za odezvy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 10:45 Muž Aforte [533] - Rostliny
limnophila sessiliflora, egeria densa, ceratophyllum(plovoucí), microsorum(na dekoraci), další kryptokoryny(velký výběr), jávský mech.. :)

Dále ti doporučím pořídit třípásmovou zářivku, jestli ji nemáš. Určitě máš tu "akvarijní" Třípásmová zářivka T8 840 x 830 x 865 x 860. O tom si ale radši něco počti. Má mnohem lepší svítivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 10:42 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Kersirk
0,3 w je dosti široký pojem bez udání rozměrů (hlavně výšky) akva. Z nenáročných zkuste Egerii, Ceratophyllum, Ceratopteris osobně mi šla pod velmi slabým světlem celkem pěkně i Limnophila sessiliflora
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 10:01 Kersirk – Rostlinky do "tmy"
Zdravim, chtěl bych se zeptat, jestli by mi někdo nedoporučil nějaké šikovné rostlinky, které zvládnou "tmu" v mém akvárku. Když to přepočítám, tak mi tam vychází 0,3 W/l. Momentálně se mi tam nejvíce osvědčili Cryptocoriny, od kterých tam mám více druhů a Anubiasy, které mám přichycené na kořenu, ale prostě bych tam chtěl přihodit ještě něco. Cokoli vyzkouším, většinou odejde... Kupodivu. Nejsem žádný umělec, který si o té rostlince nic nezjistí než si ji koupí, snažím se vybírat max středně náročné na světlo, ale bohužel, ani ty to bohužel nezvládají. Děkuju za odpovědi a rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2013 10:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vaaclav
Mesic bez nasledku (az na zminene Kryptokoryny, ktere ale zase zacaly rust jeste v dobe malo sviceni), dokonce se stav vetsiny rostlin zlepsil, kdyz je netrapila rasa. Samozrejme to ale muze byt i snahou o jeste lepsi peci o akvarium, jak jsem se te rasy snazil zbavit, odsaval Sinici i kdyz to byly jen drobne vyskyty, zkratka mohlo pomoci i jakesi hnojeni casteji menenou vodou a opravdu jemnou (velice malo) aplikaci hnojiva. Je to vsechno se vsim, neda se to urcite vytrhnout z kontextu, ale co mohu rict, dobu nutnou ke zbaveni se rasy (konkretne Jeleniho parohu a Sinice) rostliny preziji i se 4h denne, kdyz jde o 30W zarivek s reflektory nad tim 54l akvariem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 22:13 Muž sofro [0] Re: Designer
No mám krycí skla, takže zářivek se dotykat nemohli. A kryci sklo se zářivek nedotyka a rozpalene taky neni.
Jestli je mate 1,5 cm tak to tak necham a uvidime.
Dekuji.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 20:07 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Aforte
Pokud by to bylo dlouhodobě tak většinu jich zničíš, nebo budou vypadat hrozně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 19:54 amrtin Re: Aforte
Zkus udělat,co ti radim v druhém vlákně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 19:51 Muž Aforte [533] - Rostliny
Tak alespoň na nějakou krátkou dobu by to šlo. Pak bych to postupně zvyšoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 19:50 amrtin Re: Aforte
Rostlinky to nepoškodí,akorát budou pomaleji růst.A ty uvidíš ze života v akva prd hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 19:47 Muž Aforte [533] - Rostliny
Mám dotaz. Když zkrátím osvětlení na 5 hodin denně. Může to nějak poškodit rostlinky nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 18:28 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: sofro
mám Limnobium nanejvýš 1,5cm od zářivek a v pohodě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 17:47 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: sofro
Ale to mu vylezaly listy nad hladinu a primo se zarivek dotykal, nebo ne? Ja mu obcas musim nejaky ten list dat pryc, at do tech zarivek neleze, protoze obcas prave neco vyroste nad hladinu. U tech novych rostlin tohle vylezani nehrozi, Limnobium laevigatum mam taky, ale je fakt, ze zarivky jsou nad tim o neco vys. Necekal bych problem, zarivky az tak horke nejsou, 3cm daleko bude podle mne dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 17:10 Muž sofro [0] – výška světla nad hladinou
Ahoj
Chtěl bych se zeptat jak vysoko by měly být zářivky nad hladinou.
Především, aby nedošlo ke "spálení" plovoucích rostlin. Mám v akváriu nově Limnobium laevigatum (voďankovec vzplývavý) a Salvinia minima (nepukalka nejmenší).
Výšku mám nyní asi 3 cm.
A mám docela špatnou zkušenost s Ceratopteris pteridoides (rohatec křídlatý), který mi celkem rychle zčernal.

Dík za odpovědi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2013 00:01 Muž jmalyska [167] Re: jarca
Když přijde mrak, taky je světla méně, když bouřka, klidně není světla 2-3dny, takže bych si s tím nelámal hlavu, pokud nemáš vyloženě náročné rostliny na světlo a CO2.
Na 200l by 90W mohlo stačit. Já mám na 300l 2x59W T5 865

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 21:11 amrtin Re: jarca
Fotka k příspěvku Já svítim :
06:00-23:00 "noční" světlo
06:10-22:40 částečné sv.(2.stupeň)
06:20-11:30 13:00-22:50 hlavní světlo
Přidávám PMFE(flourish excel) a PMDD,ve dně mám tablety NPK+mikroprvky a rostliny se můžou zbláznit.
Všechna světla jsou led diody+pásky. X-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 20:35 Žena jarca [1]
Děkuji za vysvětlení :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 18:17 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jarca
To přerušení rostlinám nevadí a dělá se to z toho důvodu aby se po dobu zhasnutí trochu zvětšil obsah CO2 ve vodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 17:33 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: jarca
V přírodě se svítí od východu po západ, no a odpověď na tvou otázku- můžeš přerušovaně, pokud k tomu máš nějaký důvod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 17:28 Žena jarca [1] – přerušované svícení
Poradíte mi prosím někdo, jestli je vhodné v akváriu svítit přes den přerušovaně? Např. od 10 do 13 hod a odpoledne od 16 do 21 hod. Nezastaví se přes dobu, kdy se nebude svítit, fotosyntéza rostlin a neporostou rostliny hůř? Mám ve 200 l 3 zářivky po 30 W.
Předem děkuji za vaše názory.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2013 19:36 Muž jmalyska [167] Re: romant
Já třeba mám dvě zářivky T5 58W (2x4750lm)asi 7cm nad hladinou, plocha aq 120x50, výška 60 cm a při 100% svitu to je teda palba jak prse, že by rostlo všechno. A vzorečkem to vychází "jen" 0,3W/l... ¨
V druhém 63l akvárku 60x35 dno 30 výška mám 15W zářivku, tedy něco kolem 0,23W/l a rostou maximálně anubiasy :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2013 12:43 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: romant
Super, díky za radu, nastavím to na těch 6 hodin :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2013 12:20 R Muž romant [27987] Re: Betkolog
Já v nově založených akváriích obvykle začínám na 5-6 hodinách a postupně, jak akvo stárne, tak i podle aktuální situace přidávám a max. na nějž se v některých nádržích dostávám je 8-9 hodin. Podotýkám, že akvária jsou v drtivý většině provozovány bez umělého dosycování CO2 a osvětlení obvykle nebejvá taky žádná hitparáda, prostě toliko zaklínaný poměr W/l je spíše nižší a motá se to někde kolem 0,3. Světla mívám umístěný cca 10cm nad hladinou. Tak tolik můj názor a zkušenost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2013 12:14 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetky
Kolik hodin je vhodné denně svítit? Mám relativně nově založené akva a jedeme na dovolenou..mám připravený spínač, ale nejsem si jistá kolik hodin svícení je optimum aby to nebylo moc ani málo..díky za rady!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2013 06:30 Marcel G Re: kytka
kytka napsal: Ahoj, nevíte někdo zda je vhodné u rostliného akvária vyměnit zářivky za led diody?
Řekl bych, že kytkám bude jedno, CO na ně svítí, DOKUD budou dostávat dostatečnou intenzitu světla ve vhodných vlnových délkách (ideálně červené a modré spektrum).

nevíte jaká teplota světla je úplně nejideálnější pro rostliny?
Vzhledem k tomu, že se hezkých pár miliónů let rostliny vyvíjely pod slunečním světlem, tak bych řekl, že nejvhodnější pro ně bude teplota kolem 6500K (= denní světlo).

stane se něco (stínomilným rostlinám), když do akvária dám hodně silné světlo?
Budou rychleji růst. Žádná jiná negativa jsem zatím nezaznamenal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2013 02:37 kytka – Osvětlení
Ahoj, nevíte někdo zda je vhodné u rostliného akvária vyměnit zářivky za led diody? Ty led diody jsou v různých teplotách světla, nevíte jaká teplota světla je úplně nejideálnější pro rostliny? A poslední otázka když mám rostllinu která nepotřebuje hodně světla například anubias barteri, nebo echinodorus bleherae stane se jim něco, když do akvária dám hodně silné světlo? Děkuju mockrát za odpovědi

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 12 13

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 15168x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10436?od=151