Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vysoká hladina NO3

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Vysoká hladina NO3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2017 19:00 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: vaaclav
Všechny určitě ne. Minimálně plovoučky potřebují víc. Ale bude to platit pro většinu rostlin a těch pár mu přinejhorším chcípne a nahradí je jinými.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2017 17:43 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
Marcel vyzkoušel jestli se nepletu asi 3 druhy rostlin, což nepovažuji za důkaz že se tak budou chovat všechny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2017 17:33 Maq Re: Tudy
Většina akvárií řeší spíš nadbytek dusíku.
Ale pokud bys dosáhl toho příznivého stavu, že bys musel dusíkem hnojit, mohu přispět vlastní zkušeností (a náhodou mám taky apistogrammy). Z měření vodivosti a pozorování rostlin jsem došel k závěru, že moje rostliny sežerou denně asi 2 mg/l NO3. Vodu jsem měnil vydatně (za čistou z RO) a hnojil jsem právě ty dva miligramy denně. Čili nic moc víc tam nebylo, než co každý den rostliny spotřebovaly.
Rostlinám tenhle režim neublíží. Ve spojení s adekvátní dodávkou ostatních živin jsou zdravé a málokdy se vyskytne nějaký růstový defekt. To je výsledek který mně osobně stačí. Ale pravda je, že rostliny nijak rychle nerostou. A druhá pravda je, že některé rostou rychleji a jiné pomaličku.
Vypadá to tak, jakoby žravé rostliny žraly rychleji a na ostatní zbude jen málo. A z tohoto pohledu má zřejmě pozitivní význam, když udržuješ nějakou trvalou hladinu živin, zejména dusíku. Zbude dost i na ty pomalejší. (To je faktor, který Marcel ve svých pokusech nemohl změřit.)
Konkrétní čísla závisí na konkrétních podmínkách. Se sycením CO2 a silným svícením jde spotřeba živin samozřejmě nahoru. V každém případě spotřebu potřebuješ znát k tomu, abys pak mohl jakoukoli zvolenou hladinu udržovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2017 17:08 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Tudy
Tak 10÷15mg/l je ideální kompromis při citlivějších rybách jako jsou cichlidky pokud ti záleží i na kytkách. Pro mě by bylo ideální 0, kytky ať si klidně chcípnou. ;-)
MarcelG tu kdysi měl článek s výsledky jeho měření rychlosti růstu rostlin v závislosti na množství NO3. A nad 10mg/l už se ten růst zvedal jen trochu, nad 20mg/l už skoro vůbec. Bohužel MarcelG ty články myslím smazal jak odcházel z těchto stránek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2017 16:38 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: vaaclav
Změřil jsem to testem od Rataje (Azotan), což je hodně hrubé (roztok byl lehce světlejší než odpovídá 10 mg/l na barevné stupnici), ale před 14 dny jsem naměřil 25 mg/l. Je pravda, že jsem zároveň koupil Bahnatku a Pačuli a ty se mi už 14 dní vesele rozlézají po akva a zřejmě NO3 významně snížily. Příští týden čekám přírůstek - Apistograma Agassizi, tak se snažím najít vhodný kompromis hladiny NO3 pro rybky/rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2017 16:03 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tudy
Tak nevím čím to měříš, pokud to není nějaký profesionální přístroj tak to může být trochu jinak oběma směry. Je ale pravda že různé rostliny reagují jinak a obsah NO3 ve vodě. Nebude to ale asi jen o dusíku ale ty poměry různých živin na to budou mít vliv. Jinak mě to rostlo při 40mg/l a jinak u 10mg/l. Jsou ale rostliny kterým je to jedno a rostou stabilně dobře ať je obsah jakýkoliv. Změnil jsem ale světlo a to bude další důležitá věc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2017 15:33 Muž Tudy [330] - Krevetky
Naměřil jsem 8 mg/l, není to pro rostliny už málo ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2017 20:05 Maq Re: Mejla82
Možná to nepůjde dohromady s Tvýma rybama - neznám je - ale já jsem velmi spokojený s okřehkem. Bere světlo, ale rovnoměrně, nestíní pořád na jednom místě, když se hladina točí. Proud vody mu nevadí, je těžké ho vyhubit, ale velmi snadné redukovat přesně tak jak Ti vyhovuje - a s ním i dusík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2017 19:07 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Mejla82
Dívej se do inzerátů, tématu daruji případně zkus burzu. Plovoučky jsou plevel, spousta lidí jich má spousty navíc. Třebá já jich vyhazuju cca 3 litry každý týden. Když se stavíš do Ostravy, klidně ti jich hafo věnuju. Ale na posílání jsem líný. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2017 19:01 Mejla82 Re: NHKG
Ted už mi jen písni kde bych ji koupil... díky ;-)
pivo
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2017 18:56 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Mejla82
Pokud máš krycí sklo, budou se pistie pařit a uhnívat. Pokud krycí sklo nemáš, tak budou osychat. Trvalo jim u mě snad půl roku, než se dostaly z těchto 2 extrémů. Ale stejně rostou mizerně.

Salvinii je to jedno, ať je pod sklem nebo bez krycího skla, hnojím nebo nehnojím, teplá voda nebo studená voda, málo světla nebo moc, roste furt hodně rychle...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2017 18:52 Mejla82
Nebudou se ty pistie grilovat pod letkou?? OT
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2017 18:52 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Mejla82
Kup minimálně 3 druhy plovouček a zkus co ti poroste. Kupovat jen pistii je blbost, s tou jsou velmi často problémy. Já taky kdysi koupil jen pistii a pak jsem zbytečně na delší dobu na plovoučky zanevřel. Až salvinia mi ukázala, co plovoučky umí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2017 18:50 Mejla82
Ok....můžu začít roztřikovací rampou a tím snížit pohyb hladiny...Pak nákup pistii...díky všem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2017 18:44 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Mejla82
Do řady s filtrem bych to nezapojoval. Podle mě nejlepší na snížení NO3 by bylo zvýšení výměny vody (pokud máš dobrou zdrojovou). Dále mi se hodně osvědčily rostliny na hladině. Akorát si nesmíš vybrat do akvária cichlidy co je likvidují. Bohužel zrovna ryby k tobě nejvhodnější je zničí (Uaru a Hypselecara temporalis).
Pokud ani jedno není řešení, tak bych určitě nedával ten barel do série, ale dal do něj vlastní čerpadlo. Výborné jsou údajně čerpadla Jebao, navíc jdou regulovat. Návodů jak vyrobit z barelu filtr najdeš na netu spoustu. Absorbér kup nějaký levný, ty dražší jsou to samé akorát s jiným názvem.
EDIT: V proudu ti plovoučky půjdou, ale musíš zajistit, aby se na hladině nehýbaly. Pistie nedoporučuju, jsou jiné lépe rostoucí rostliny na hladinu. U mě dobře roste Salvinia molesta (nepukalka obtížná) a pokud hnojím i Limnobium laevigatum (voďankovec vzplývavý).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2017 18:42 R Muž romant [27987] Re: Mejla82
Neznám lepší variantu než použití plovouček, tedy na přírodní pumpování dusíku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2017 18:41 Mejla82
Pokavaď by tam pistie šly tak to bych rád....Ale nikdy mi tam plovoučky nešly.. Asi moc proudu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2017 18:39 R Muž afc1886 [14700] Re: Mejla82
Přesně tak,ty pistie by u tebe vypadaly luxusně.Můžeš si nechat jen pár nejlepších kousků a odnože sbírat a buď vyhodit,nebo darovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2017 18:33 R Muž romant [27987] Re: Mejla82
Proč nechceš jít cestou rostlin? Právě třeba pistie by do tvého vzhledu akvária pásly. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2017 18:31 Mejla82 – Stálé snížení no3
Ve svém akváriu jsem testy naměřil přemrštěnou hladinu no3.Nerad bych zvyšoval počet rostlin v akváriu a tak mě napadlo jít cestou filtrace.Chtěl bych koupit 50l barel,udělat napouštěcí a vypouštěcí ventil a připojit ho do řady za JBL profi greenline e1500.Náplň filtru by byl určitě bioakvacit potažmo lapače NO3 (s tím bych se chtěl poradit)..

Myslíte že po zaběhnutí a vytvoření nitrifikace ve filtru by hladina no3 v AQ klesla??
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.01.2017 21:29 R Muž romant [27987] Re: Maq
Ta voda není špatná. ;-) Se zbytkem nenám problém. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2017 21:27 Maq Re: Petas33
Petas33 napsal: spíš je to ,protože. ve dně je moc detritu pritom kazdy tyden odkaluji 25-30% vody měním.Ted davam jen to pmdd makro 2.5 ml a mikro 2.5 ml
Moc krmíš, moc hnojíš, rostlin máš málo.
To jsou Tvoje problémy.
Špatná voda ze studny je teda smůla, ale dá se to pokud zlepšíš to ostatní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2017 20:13 R Muž romant [27987] Re: Bacoun
Nech si tam 2-3 kousky, někde v rozích a uvidíš, jak se jí bude dařit. I pod krycím sklem to jde, možná lepší než pod přímým grilováním ze zářivek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2017 20:10 Bacoun Re: romant
Chci zkusit pistiu stratiotes,ale říkám si jestli na 54l nemá moc velké růžice.A dále se trochu obávám,jak se jí bude dařit pod krycím sklem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2017 20:02 R Muž romant [27987] Re: Bacoun
Když plovoučky, tak pistie, dá se odladit, tedy sběrem odnožujících rostlin jenom do několika exemplářů s bohatým listovým i kořenovým systémem. Prostě si necháš jenom ty tzv. nejsilnější jedince a zbytek likviduješ, třeba darováním. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2017 19:58 Bacoun Re: NHKG
Já jsem zkusil salvinii natans,abych NO3 snížil,ale jak říkáš,nepodařilo se mě jí ukočírovat tak,abych ji měl tam kde chci a nestínila jiným rostlinám,kterým je potřeba svítit trochu víc.Tak jsem zkusil jít cestou toho rychlerostoucího stonkového plevele. X-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2017 19:48 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Bacoun
Nejrychleji rostou plovoucí rostliny. Mi se osvědčila: rybicky.net/atlasrostlin/salvinia_molesta
Ale zastíní všechno pod sebou a je potřeba jí uzpůsobit proud na hladině, aby byla tam kde ji chceme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2017 19:48 R Muž romant [27987] Re: Petas33
Po loňském vývoji počasí, naprosto normální hodnoty studnový vody. Nechci to nijak zlehčovat, ale ten kdo nic neměří je na tom mnohdy o moc lépe, znovu opakuji, nechci se nikoho nějak výrazně dotknout. ;-) Ta varianta s plovoučkama mě příjde jako nejlepším řešením, kde nemusíš nic měřit a podle toho jak ony prosperují, víš vcelku přesně na čem jseš. X-)
Edit: Jenom poznámečka k těm rychleji rostoucím rostlinám. Ono to nemusí platit vždy a všude, tedy dají se nahrazovat třeba rostlinama jako jsou Cryptocoryne a Echinodorus, taky velmi zdatní producenti dusíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2017 19:42 Bacoun Re: Petas33
Tak potom,jak psal NHKG.Já bych volil z jeho možností tu číslo 2.+ zkusit klidně i nějakou plovoucí rostlinku.Já měl 40 mg/l taky a myslím si,že stonkovky které jsem uvedl mně hodně se snížením pomohly.Při této hodnotě rostly jako šílené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2017 19:37 Petas33 Re: Bacoun
spíš je to ,protože. ve dně je moc detritu pritom kazdy tyden odkaluji 25-30% vody měním.Ted davam jen to pmdd makro 2.5 ml a mikro 2.5 ml
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2017 19:36 Bacoun Re: Petas33
Tak to asi tak bude.Pro klid duše bych zkusil i jiný test a nebo pořídil nějakou plovoučku ,případně egerii densu,limnophilu sessilifloru nebo jiné rychlerostoucí stonkovky.ta slepá hladina je nejspíš důsledek asi trochu přehnojení(moc živin).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2017 19:35 Petas33 Re: NHKG
tu nerozumnou jsem vydrzel 3 tydny to se fakt nedá . .Ryby budu udrzovat hejno teter a par pancernicku.Paví očka to by bylo definitivně K.O :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2017 19:32 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Petas33
Máš 2 rozumné možnosti:
1. Smíříš se s vysokou hladinou NO3 a přizpůsobíš tomu osádku: málo ryb a žádné citlivější ryby jako je třeba ten čichavec
2. Zařídíš výrazně lepší růst rostlin než máš teď: Rychlerostoucí druhy, NO3, více světla, ...
A jednu nerozumnou:
Zajistíš si jiný zdroj vody. Ale RO mi vzhledem k objemu akvária přijde velký luxus a moc práce a s taháním vody odjinud budeš mít ještě víc práce. Ale pokud jezdíš autem každý týden někam kde je dobrá voda (rodiče, práce), tak by jsi si vždycky dva 20l kanystry dovézt mohl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2017 19:25 Petas33 – no3
Ahoj chci se zeptat meril jsem No3 testem od aquaru vyslo 40mg/l
Dale jsem měřil vodu primo z kohoutku a vyslo mi to samé..
Voda je ze studny.
rostliny mi rostou viz nadrz...
začal jsem pridavat hnojivo pmdd bez kno3
.Ale nemuzu se zbavit mastne hladiny i kdyz je cerena a u predniho skla pod dnem se delaji hnede skrvny.Chci se zeptat co stou vodou kdyz uzvoda z kohoutku ma tak vysoke hodnoty

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.09.2016 17:00 R Muž romant [27987] Re: MonterMonty
A nebo si třeba tady koupíš 25 kg pytel za 215,- Kč a máš vystaráno na hodně dlouho. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2016 16:53 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: michalcod
deset kilo v každém zahradnictví tuším 145 kaček , já ho nacpal do upravené pet lahve funguje to na principu bublifuku rybicky.net/fotogalerie.php… u potěrů na to nedám dopustit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2016 16:40 R Muž romant [27987] Re: michalcod
Tak. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2016 16:36 Muž michalcod [13] Re: romant
Bylo mi poraženo toto: l.facebook.com/…
Je to myslím přesně ono a taky bych to mohl dát volně třeba před filtr nebo za něj?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2016 16:18 R Muž romant [27987] Re: michalcod
Tak, buď přímo do filtru a nebo jenom zavěsit sólo v té punčoše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2016 15:20 Muž michalcod [13] Re: romant
A dát to do nějaké punčochy nebo mi něco lepšího poradíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2016 14:31 R Muž romant [27987] Re: michalcod
4-8mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2016 14:29 Muž michalcod [13] Re: romant
A jakou frakci mám použít?
Doufám, že to ještě vecpu do filtru, když tak budu muset ubrat filtrační vÁlečky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2016 12:13 Muž michalcod [13] Re: Yirka
Jste všichni moc hodní a vážím si vašich rad.
Yirka moc děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2016 12:10 Muž Yirka [9126] Re: michalcod
Já bych ti opět doporučil, abys věnoval trochu pozornosti příspěvkům ode mě. Je zde několik návodů, ale já, asi jako jediný, dávám k dobru zkušenosti přímo z chovu této specifické rybky, což prakticky nikdo nebere v úvahu.
Proto je krátce zopakuji, pro pedikérské účely - žádné dno, filtr=čerpadlo a bioakvacit, výměna vody 2xtýdně, krmení SAK zelený+hnědý-smíchaný - velikost dle rybek. Rostliny rynky zlikvidují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2016 10:07 R Muž romant [27987] Re: michalcod
Nejrychlejší je výměna vody, podle tvého dodavatele jsou hodnoty oproti akváriu poloviční, nebo možná ještě nižší. Stran těch "pytlíkovejch zázraků, si myslím že nejlevnější a neřekl bych že méně efektivní řešení bude ten zeolit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2016 09:44 Muž michalcod [13]
Zkusím ten "pytlíkový zázrak" a než mi přijde, dalo by se dočasně rybám ulevit Od Tetry Nitrate minus???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.09.2016 00:23 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: michalcod
jedno procento , to je cca 0,6L www.mangala.cz/… k tomu akdekvátní T kusy na hadice externího filtru , za to tu samou kartuš na www.mangala.cz/… , příjde mi to ale zbytečně složité na tak malé akva , takže bych pořídil
trakovýhle korpus www.mangala.cz/… do něj plnitelnou vložku - www.mangala.cz/… , adekvátní připolení a jako náplň použil www.mangala.cz/…
napojit na hadice exterňáku a není co řešit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 22:09 Muž michalcod [13] Re: romant
Díky, na to si OPRAVDU NEVĚŘÍM
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 22:02 Muž LangMaster [24]
Na NO3 použijte tohle je lacinější než Purigen.
akvarijni-rostliny9.webnode.cz/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] 6 7

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8302x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10088-vysoka-hladina-no3?od=151