Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

JBL Bioferm - prirodzená cesta ako sa zbaviť rias vo svojom akva

 

Články » JBL Bioferm - prirodzená cesta ako sa zbaviť rias vo svojom akva   Vytisknout tuto stránku 

JBL Bioferm - prirodzená cesta ako sa zbaviť rias vo svojom akva

Publikováno: 23.06.2010 • Autor: © BarbarOSA • Rubrika:

Cena - 11,88€ + /v každom e-shope a kamennom obchode inak/

Hmotnosť - 30g

Životnosť - 3 mesiace

Objem - sušina určená pre akvárium 250L

Obsah - sušina /fermentovaná slama z jačmeňa/, vrecúško, sponka na uzatvorenie vrecúška

 

Zabraňuje deleniu buniek všetkých typov rias, bez vedľajších účinkov na ryby, rastliny, alebo iné živočíchy.

 

Začnem svojím problémom.

Na začiatok pripomeniem, že mám 210L akvárium plné rôznych druhov rastlín, nakoniec mám tu spravenú prezentáciu, takže môžte nahliadnuť. Spolu s JBL Bioferm som zakúpil aj 3xSAE - teda mrenka siamská/parmička černopruhá/ + 6x slimák neritina zebra..

So založením a zábehom akvária som nemal žiadny problém, všetko išlo hladko. Rastlinky som však zháňal po kamošoch, cez burzu, teda kadejaké odrezky atď. Jedna várka mi došla trošku zariasená, presný typ riasy neviem, bola čierna, také chĺpky cca 2 - 4cm dlhé, najprv po obvode a neskôr sa začala rozširovať po celých listoch rastliniek. Najviac napadnuté listy som odstránil, tak aby sa rastliny ešte pozviechali, začali rásť a ďalej prosperovali..Začal som pridávať CO2 kvasením, teda kvasnice + cukor a voda. Asi o dva týždne neskôr som začal aj s pridávaním hnojiva/PMDD/. Riasy na rastlinkách sa začali rozmáhať, rozširovali sa. Pripojila sa aj zelená riasa na všetkých stenách akvária. Videl som už vtedy problém, ale myslel som, že sa to nejako vyrieši. Nestalo sa tak. Tak som zakúpil vyššie spomínaný výrobok.

Mám vnútorný filter Aquael Turbofilter 650, ktorý obsahuje molitan, nádobku na rôzne účely a vlastné čerpadlo. Do nádobky, v ktorej som mal dovtedy zeolit s aktívnym uhlím, ktoré som vybral a nahradil som ich touto slamou. Slamu som tam vložil voľne, bez vrecúška, do externých filtrov by som odporučil to isté, vloženie do niektorého zo spodných košov filtra. Nič som nemenil. Ponechaný bol chod filtra naplno a non-stop samozrejme, nezmená intenzita a dĺžka svietenia.

Neritiny a mrenky /parmičky/ sa hneď zhostili svojej práce a teda bojom s riasou. Neritiny čistili riasu zo skla, skál, koreňov a čiastočne aj rastlín. Mrenky sa po okukaní akária pustili do rias na rastlinách a sem tam na skle. Samozrejme takému rozmachu rias nestíhali sam čeliť.

Prvé 3 dni som nijaké zmeny nevidel. Riasy sa množili, rástli a myslel som, že je to jeden z ďalších všeliekov pre akvárium, za ktoré som zbytočne minul peniaze, ale nestalo sa tak. Na 4 deň som zbadal ako sa rast zastavuje, nič nepribúdalo, samozrejme pomaly odbúdalo činnosťou neritín, mreniek a napodiv aj black molly riasy začali vo veľkom spásať riasy. Vtedy sa otočilo a s riasou som viedol úmerný boj.

Asi na 7 deň, teda po zhruba týždni používania, som slamu z nádobky filtra vybral a prepláchol studenou vodou z vodovodu, bola úplne mazľavá. Vtedy už bolo vidno aj prvé výsledky, ktorým som bol nesmierne rád. Riasa zo skla sa pomaly vytrácala a z rastlín, ktorých som už mal v tom čase dosť, to išlo horšie, ale bolo vidno, ako sa píše v návode, že rast sa zastavil a už bolo len na mne a mojich skvelých pomocníkoch, aby sme to dotiahli do úspešného konca.

Začal som ostrihávaním riasy z jemných rastlín, prstom som sa ich snažil dať dole z ostatných rastlín a zo skla som ich zoškrabával starou kreditnou kartou, alebo škrabkou na okná áut. Svietil som samozrejme stále rovnako, filter fachčil naplno, CO2 a hnojenie bolo na klasických dávkach ako dovtedy. Ryby a slimáky mi s tým veľmi pomáhali. Asi po 10 dňoch od začiatku používania slamy nemala riasa ani najmenšiu šancu na ďalší rozmach, aspoň podľa mojich presedených hodín pred akváriom a sledovaním čo sa v ňom deje. Potom to už trvalo iba pár dní, aby sa v akváriu našla riasa, len fakt sem tam.

Po asi 15 dňoch som slamu z filtra vybral, jemne premyl vo vode z vodovodu a pomaly pri izbovej teplote nechal vyschnúť. Vyzerá, ako keby sa s ňou nič nedialo, a keďže je písaná životnosť 3 mesiace, nakoľko nemám ani uvádzaný objem som ju uschoval do pôvodného balenia, že čo ak by sa ešte raz niečo vyskytlo.

Prešlo myslím už niečo vyše 3 mesiacov a po riase ani chýru ani slychu. Nevidím riasu na skle, na kameňoch, ba ani kúsoček na rastlinách, ktoré som už chcel vyhadzovať, lebo vyzerali úplne zúbožene a celé boli pokrytá riasami.

Svietenie som ponechal, ale s malou zmenou a to prestávka v popoludňajších hodinách, dávky hnojenia som zvýšil asi 3 násobne, samozrejme po zmeraní jednotlivých prvkov, ktoré som potreboval dostať do nejakej normy, do nádobky som vložil aktívne uhlie a molitan.

Som veľmi rád, že som sa dozvedel od skúsenejších kolegov o tomto výrobku. Čítal som o 100% účinnosti na rôzne typy rias, vyskúšal som a môžem vrelo odporučiť. Viem, že veľa akvaristov si láme hlavu, bojuje s riasami, ale márne. Ja ako som spomínal pri neupravovanom režime som dosiahol 100% účinok, bez nijakých vedľajších účinkov na život a pochody v akváriu.

Vlastné fotky bohužial nemám, lebo som bol zúfalý a potom zase taký šťastný, že ma také veci netrápili. Ak nájdem určite pripojím.

Ak máte konkrétne otázky, alebo nebolo niečo spomenuté, načo sa chcete opýtať, uvítam Váš záujem a veľmi rád čo najrýchlejšie odpoviem. Možno má niekto podobné, niekto možno neutrálne a niekto úplne opačné skúsenosti, tak by som bol rád, keby ste sa ozvali.

Ďakujem veľmi pekne za prečítanie mojich riadkov.

Ešte pred koncom upozorním, že nechcel som tým urobiť reklamu na daný výrobok, je spomenutá len jeho cena, žiadny obchodný reťazec, alebo niečo podobné. Je to prírodná cesta, žiadna chémia a vybavené za pár dní. Niekto to možno ocení, niekto zatratí. Ak nechcete vyhadzovať peniaze, sú tu múdrejší akvaristi, ktorí Vám poradia ako nato zadarmo a bez starostí.

Ešte raz podotýkam, nejde len o zastavenie rastu rias, ich zničenie, ale aj ich opakovaný návrat, ktorý som doposiaľ nespozoroval. Dá sa to riešiť cestou zatemnenia akávria, rôznou chémiou, slamou nazbieranou na poli, ale nemám s tým skúsenosti a každý sposôb Vám nejak poznačí akvárium.

Dúfam, že to padne na úrodnú pôdu, ako sa hovorí, a niekomu s týmto článkom fakt pomôžem.

Prikladám ešte nejaké obrázky, aby bolo jasné čomu som venoval svoje písanie.

S pozdravom, BarbarOSA alias Milan z Nitry..

F

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 4x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 23.06.2010 Upraveno: 23.06.2010 Přečteno: 3248x

Schválili: Bob66 ** 05.12.12 • Jarka ** 16.01.14 • Rex ** 16.01.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky
02.05.2009*****Krmení kopřivou1703x
22.01.2013*****Důvěřivý blbec!!!90x
05.02.2011*****Akvaristka1205x
20.02.2015*****Děláme pro své chované miláčky vše správně?414x
01.07.2011*****Vyhraný boj s černými potvůrkami .......203x
12.11.2011*****Akvaristika a hviezdne vojny581x
24.09.2012*****Plži v akváriu II.2602x
20.05.2012*****Strasti při chovu korýšů349x
25.11.2013*****Holandské akvárium1491x
22.10.2011*****Když si ostatní dělají legraci...518x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 25 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [25] LinaDee® 24.03.13 10:52
Škoda, že už to nikde nemají....

Reagovat na tento komentář [24] majka0007® 04.08.12 09:21
Ja som asi 3 mesiace po založení akva mala podobné problémy.... Rias viac ako rastlín a rýb... Na 120 L akva som si kúpila 3 neritiny a 2 mrenky siamské, zatemnila som na 4 dni, ručne odstránila časť rias, ktorú som mohla, niektoré listy, najmä z anubiasov, som odstránila úplne. V tom čase som mala aj nejaké plastové rastlinky, tak som ich vyhodila a oškrabala kamene. Musím povedať, že bez ďalších zásahov, ako tých, čo som spomenula vyššie sa mi podarilo rias zbaviť úplne na ďalších 8 mesiacov. Teda žiadna chémia, svietim viac ako predtým, tiež s hodinovou pauzou naobed, mám mnoho živorodiek, teda aj veľa bordelu a v tom sa tiež nič nezmenilo, hnojím PMDD ďalej. Mrenky svoju robotu robia perfektne a jednoznačne bezkonkurenčne. Teda i keď je pravda, že sa to už nevyrába, tak to pôjde aj bez toho. Hlavu hore, don´t give up a pôjde to! :)

Reagovat na tento komentář [23] deCORF.OBRAEN® 29.12.11 20:21
je pravda, že tento výrobok sa už nevyrába?..alebo existuje nejaká náhrada za neho?

Upravit Reagovat na tento komentář [22] ® 05.04.11 10:39
Ahojte,
chcem poprosiť niekoho, kto použil tento prípravok a už ho nepotrebuje, rada by som ho kúpila. Vôbec ho neviem zohnať a niekde som našla, že už sa nevyrába. Kto by chcel predať? petruska88@gmail.com

Reagovat na tento komentář [21] Werwolf14® 16.10.10 15:22
Tak toto musím mať a som zvedavy ako to pojde z riasou koli ktorej som už musel nejednu rastlinku vyhodiť :( ...zasa viem o niečo viac!!!

Reagovat na tento komentář [20] BarbarOSA® 20.09.10 23:19
Drzim palce..
Ak je toho malo, tak staci to zostrihat a kupit mrenky, pozor na ich vyber, daju sa lahko pomylit s inymi rybami..
Ale ak to prerasta cez hlavu, ja som fakt nelutoval tie peniaze..
Ozvite sa neskor ako ste pochodili..

Reagovat na tento komentář [19] tatranec® 17.09.10 21:47
po prečítaní článku si mi zavrtal chrobáka...tiež mám problém s riasou, najskôr ruducha, teraz žabí vlas...ten kto tvrdí, že stačí dodržiavať zakladanie akwa a nebude problém s riasou, tak klame sám seba. Ja som spočiatku tiež nemal problém s riasou, ale stačilo že som akwárko na chvíľu premiestnil (z dôvodu maľovania - dodržal som aby na akwa nesvietilo slnko, ostalo na severnej strane a pod.) ale akwa ako by sa zbláznilo... po premiestnení naspäť nastali neskutočné problémy... dal si mi novú nádej, skúsim to...dík

Upravit Reagovat na tento komentář [18] ® 17.09.10 10:06
no tak sa zdá že to vyskúšam aj ja lebo tie riasy ma už nebavia, super článok :)

Reagovat na tento komentář [17] BarbarOSA® 02.09.10 23:29
Dakujem pekne za koment..
Poznam viacero ludi co su spokojni..
Nech sa dari..

Upravit Reagovat na tento komentář [16] ® 31.08.10 11:12
Po přečtení tohoto článku jsem se rozhodla výrobek vyzkoušet. Už ho mám nějakou dobu ve filtru a musím říct, že opravdu funguje. Krásně zatočil i s ruduchou. Takže ode mně stoprocentní spokojenost.

Reagovat na tento komentář [15] jilm® 26.08.10 14:03
Díky za článek.
Zajímavý odkaz k tématu: www.quido.cz/…

Reagovat na tento komentář [14] BarbarOSA® 09.08.10 00:27
Akvarko vydrhnut a zacat od nuly??
To tiez nie je najlepsi napad..Chemiu do vody nelejem, okrem hnojiva, ktore je u mna nezbytny doplnok, ktorym dohanam ine stratene veci..
K teme - aj kamos vsetko vydrhol dal naspat a bolo to este horsie..
Drzim palce nech sa dari..

Reagovat na tento komentář [13] karkra72® 05.08.10 08:27
Tak to gratuluji. Já se marně pokoušel likvidovat zelenou řasu skoro jeden rok, ale marně. Na 100% jsem si ji asi donesl s rostlinkou od kamaráda. Vyzkoušel jsem několik "odborníky doporučených" přípravků a nakonec jsem to vzdal. Nepomohla chemie a ani počáteční mechanické odstraňování. Jediné řešení nakonec bylo vše vyhodit, akvárko vydrhnout a začínáme od nuly.

Reagovat na tento komentář [12] BarbarOSA® 29.07.10 14:25
Menej dat toho a nechat to pri filtry, ak tam nemas filter, len tak to nechat luhovat uviazane..

Reagovat na tento komentář [11] paia® 29.07.10 12:36
má někdo tip, jak to použít ve 30l akva? potřebuju se zbavit žabího vlasu.

Reagovat na tento komentář [10] BarbarOSA® 06.07.10 18:57
Kazdopadne nejde o slamu zobratu priamo z pola, vlozenu do sacku, krabicky a distribuovanu..
Tiez nieco stoja pochody co s nou treba urobit a pripravit tak aby vydrzala a splnila si svoj ucel..

Reagovat na tento komentář [9] Bak® 06.07.10 18:27
O tý slámě jsem už dávno slyšel diskusi že je možné ji přidat a zbaví akvárko řas. Za 300 korun to pak má trošku nádech noblesy ne ?
Jinak o produktech JBL nepochybuji, jsou všechny super a funkční.

Upravit Reagovat na tento komentář [8] ® 27.06.10 22:01
Me ten clanek docela zaujal. Pred 2 dny jsem vyhodila kybl rostlin, protoze byly totalne na odpis. Nechala jsem v akvarku jen pisek a osazela komplet novyma kytkama. Zachranila jsem jen minimum z tech starych a piplala jsem se s tim cely den. Kdyz si spocitate cenu za nove kytky + tu umornou praci, tak bych za to 300 klidne dala. Ted jen doufam, ze se rasy znovu neobjevi a budu muset venovat jeste spoustu casu vymene vody, aby se tak nestalo. Jo a na pole to mam daleko, takze by se mi ani tohle nevyplatilo. ;-)

Reagovat na tento komentář [7] beowulfx® 26.06.10 13:31
Velice užitečný článek, zase jsem o něco chytřejší v boji proti řase.

Reagovat na tento komentář [6] BarbarOSA® 25.06.10 14:52
Neviem ci som to pochopil spravne, ale dufam, ze ano..
Ja si myslim, ze ked uz nieco kupit nech to teda stoji zato, splni si to svoj ucel, kvoli ktoremu sme to kupovali a nenarobi zlobu..
O firme sa nezmienujem, lebo to bude chapane ako reklama..
Moja recenzia, moj postoj k veci..
Nech sa Vam dari priatelia akvaristi..

Reagovat na tento komentář [5] kortezhugo® 24.06.10 10:02
Ono je tu kopec akvaristov co hlada prave "toto"...
A to ze to "vyraba" JBL berem tak - ze vedia ako sa "zaraba" na pomerne ucinnej "veci"...

Reagovat na tento komentář [4] BarbarOSA® 23.06.10 10:38
kolko ludi rady dodrzuje a aj tak nastupi riasa co potom??
co take do akva nepatrilo??
rad o zalozeni je mnoho, ani jedna nezarucuje bezriasove akva..
ak ano, mas taky navod, kludne ho sem napis, vytrham cele akva a zacnem odznovu a budem veeeelmi zvedavy..len taky navod neexistuje prva vec a druha nevies to ani ty, takze netusim naco toto bolo..
keby som bol jediny tak asi nie je tento a mnozstvo dalsich vyrobkov..
vodicky a ziadnu chemiu do akva nedavam a ani nedam..
nemusis davat, nikto ti nekaze, nechcel som robit reklamu, chcel som upriamit poroznost na vyrobok, na ktory su velmi dobre ohlasy, pomohol na 100% a navyse nic sa nevratilo, takze v tom nevidim problem..
cele koment je podla mna uplne zbytocny..
ale je to tvoj nazor..
skoda ze to pises prave ty co musis davat vodicky do akva, tak isto si mal problem s riasou a pestujes ,,tak narocne rastlinky"..
drzim palce nech sa dari..

Upravit Reagovat na tento komentář [3] ® 23.06.10 07:37
Co k tomu napsat...tak jak to popisuješ tak jsi způsobil problémy od začátku s zajetím akvárka..vypadá to jako začátečník co do akva naháže co ho napadne, pak má problémy, koupí hafo vodiček, nalije do akva a když se dostaví pofiderní výsledek hned myslí, že na problém vyzrál...
300 kč za doslova hrst slámy to bych musel být magor..co tak jen dodržovat rady o založení akvária..

Reagovat na tento komentář [2] BarbarOSA® 22.06.10 21:55
Jasne mas pravdu cital som aj o napratani slamy z pola ako pises..
lenze ten typek jej tam napratal takmer kybel a dlho trvalo kym bol efekt taky aky ma byt a pises ze podla moznosti opakovat..
ja som raz pouzil, trvalo ako pisem 2 tyzdne a hotovo, akva bez rias a nic za dalsie obdobie nenabehlo..
a je viac druhov, nie len toto, ale mam konkretny priklad, ktory som chcel uviest, ziadna reklama..
napisal som len najnizsiu cenu aby bola nejaka predstava..
a za krasu v akva treba niekedy pustit peniaze..teraz to vyzera ako ma, rastlinky zdrave, nic ich nenici a nebrani im v raste..
dakujem za koment..

Upravit Reagovat na tento komentář [1] ® 22.06.10 21:30
Pekne napisane PR :) a to myslim naozaj ze pekne, len sa divim ze ti nikto zo skusenych akvaristov neporadil to co pisem nizssie a mohol si usetrit par eciek-------------------------------------------
Ten isty efekt ak pojdes na pole, nazbieras z tej suchej jacmennej slamy, nacpes to do pancuchy , zatazis a das do akva tak na mesiac ( pokial to nezacne velmi smrdiet) a potom postup opakovat znova pre istotu...
Dla mojho nazoru ten JBL che troska vela za 30g jacmennej slamy ktorej je po zožatí na poliach vzdy dostatok a mozno si urobit zasobu na veeelmi dlho :)) staci najst pole s jacmenom, pravda ak je niekto z mesta a nejazdi na dedinu tak si to asi i tak kupi...
tak zatim

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/423-jbl-bioferm-prirodzena-cesta-ako-sa-zbavit-rias-vo-svojom-akva