Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nač je v akváriu filtr a proč to v rybníku funguje bez něj.

 

Články » Nač je v akváriu filtr a proč to v rybníku funguje bez něj.   Vytisknout tuto stránku 

Nač je v akváriu filtr a proč to v rybníku funguje bez něj.


Jak jsem uvedl ve svém prvním, odlehčeném článku, chvilku mi trvalo, než jsem pochopil, že akva není rybník a bez filtru to nejde. Tedy, ono to jde, ale určitě to chce už nějaký grif.

Pointa toho celého je v ploše, kterou je možno osídlit těma užitečnýma, hodnýma, takzvanýma nitrifikačníma bakteriema. A kdeže se takový bakterie dají najít? Úplně na všem, co je v dostatečným proudu okysličený vody. Na každým kamínku, kořenu, dekoraci, zrnku písku, rostlince... A zatímco v rybníku je plocha dna a břehů výrazně větší, než plocha hladiny, v akváriu je tento poměr většinou vyrovnaný. Je tedy potřeba nějak zajistit, aby se tento poměr změnil a tyhle potvůrky měli kde bydlet a z čeho růst.

K tomu slouží filtr a jeho náplně, filtrační média. Většinou je to kus speciálního molitanu, zvanýho bioakvacit, který je napojený na nějaký způsob čerpání vody k zajištění trvalého průtoku, ale je spousta materiálů, filtrační vata, rašelina, ale i třeba křemičitý písek, v případě třeba bazénových filtrací. Velmi často se v akvaristikách doporučuje aktivní uhlí, které má za úkol chemickou filtraci. Ano, je to velmi dobrá věc při odfiltrování například léčiv z nádrže. Ovšem poté, co je naplněna absorpční schopnost již funguje pouze jako mechanická filtrace, má velkou plochu, kterou lze osídlit bakteriemi. Za jak dlouho toto nastane, z vlastní zkušenosti nevím, dost často se udává, že chemická filtrace je pouze prvních 24 hodin. Budu to muset vyzkoušet!

I vlastní filtry mají spoustu podob, nejběžnější rozdělení je na vnitřní, které se instalují dovnitř nádrže a vnější, které nezabírají místo v akváriu, ale jsou umístěné mimo. Liší se hlavně objemem a druhy filtračních hmot, což, jak již jsem uvedl, je věc důležitá. Vnější filtry mají vždy větší objemy, než filtry vnitřní. Asi nejběžnějším vnitřním filtrem je takzvaný bublifuk, což je kostka bioakvacitu, v které je plastová trubka, na jejímž konci je vzduchovací kamínek(a nebo taky jen holá hadička) napojený na rozvod vzduchu. Vzduch, který je dovnitř vháněn stoupá vzhůru a strhává sebou proud vody, která je nasávána přes ten bioakvacit. V poslední době je, zejména kvůli hlučnosti, trubka se vzduchováním nahrazována čerpací hlavou, která má místo vzduchu čerpadýlko, který žene vodu přes bioakvacit. Aby zůstala zachována možnost vzduchování, je dodáván s čerpací hlavou nástavec na přisávání vzduchu. Vnitřní interované filtry jsou na stejném principu, pouze je to zabalené do plastového pouzdra a ty lepší mají možnost pohodlné výměny filtračních médií, protože jsou v „praktických“ plastových pouzdrech. Vnější filtr je většinou nějaký kýbl s čerpadlem, který je plný filtračního materiálu a dobře utěsněný. Při troše té manuální zručnosti je člověk schopen si jej i vyrobit sám doma na koleně, návodů je na internetu spousta.

No a když už máme pro bakterie takový pěkný bydlení, cože to vlastně taková nitrifikační bakterie dělá? Rozkládá odpad, který vyprodukují ryby a jiní vodní živočichové. Z látek, které se z detritu uvolňují, je většina pro ryby toxická(čili jedovatá), ostatně proto je ryby vylučují z těla. A tyhle naše bakterie z nich dělají látky méně škodlivé, a ještě ke všemu použitelné pro růst kytiček.

No a tím se dostáváme k tématu kytičky v akváriu a jejich NEZASTUPITELNÝ význam v něm.

Taková kytička, známe jistě všichni, lístečky, stonek, kořínky, občas i nějaký to kvítečko. Ano, dokonce i akvarijní rostliny kvetou. Ale hlavně, těma kořínkama si berou živiny ze substrátu na dně a nejen jima, i listama a některé si vytvářejí i tzv. vzdušné kořeny, které přijímají živiny i přímo z vody. A tak nejenže oxid uhličitý, který vydechují ryby, zpracovávají na kyslík(teda, když je světlo, když je tma, je to stejné jako u ryb, kyslík berou, oxid uhličitý vydávají), ale i odčerpávají ty sice pro ryby méně, ale přeci jen nebezpečné látky z vody. Zmiňoval jsem možnost, že akvárium může fungovat bez filtru, ale v tom případě je nutné objem filtračních hmot nahradit množstvím rostlin, které budou zpracovávat detrit a ostatní látky a osídlit nádrž minimem ryb a živočichů.

I taková zdánlivě nepodstatná věc, jako je dekorace v akváriu hraje velkou roli v množství nitrifikačních bakterií. Takový plastový potápěč a vrak lodi z plastu se sice někomu může líbit, ale sebetvrdší kořen je stokrát víc poréznější a má větší plochu, než výše uvedené. Kromě toho, např. krunýřovcům pomáhá kořen s trávením, kdežto z plastu se maximáně uvolňují nějaký ty ftaláty, či kýho svinstvo.

Další podstatnou věcí jsou pravidelné výměny vody. I ten výše uvedený rybník má přeci jen +- konstantní průtok. Jednak se do vody dostanou živiny(myslím tím ještě jiné živiny, než ty z detritu), minerály a další, druhak se nespotřebovaná část rozložených látek dostane pryč. No doma si taky přece uklidíte a občas vyvětráte, nebo ne? Představte si uzavřenou garsonku, kuchyň, obývák, ložnice v jedný cimře a ještě ke všemu tomu záchod dohromady. Tak takhle to mají nějak ty ryby v akváriu. Sice je fajn, že tam mají něco jako klimatizaci, ale čerstvej luft je čerstvej průvan.

Tak doufám, že tato moje poloamatérsky-laická úvaha někomu pomůže aspoň trochu se zamyslet a zlepšit své akva a pochopit, jak to tam asi funguje. Příště zkusím asi rozvést problematiku dna, materiálu a frakce.

Pokud chcete zkusit akvárium bez filtrace, podívejte se, jaké jsou do něj nejlepší rybičky. Vybírat můžete i z dárků.



 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 20x Nelíbilo se: 2x Zveřejněno: 15.09.2022 Upraveno: 15.09.2022 Přečteno: 1420x

Schválili: Bob66 ** 13.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Ostatní
12.11.2011*****Akvaristika a hviezdne vojny582x
20.05.2012*****Strasti při chovu korýšů349x
13.01.2012*****Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...1329x
02.05.2009*****Krmení kopřivou1723x
21.10.2011*****Doprava krevetek...1017x
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1487x
20.02.2015*****Děláme pro své chované miláčky vše správně?415x
28.03.2015*****Háďátko živorodé - mikra (Panagrellus redivivus)1030x
14.01.2011*****Živý písek.1666x
13.02.2009*****Akvaristou snadno a rychle1484x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
27.01.2011*****Jak k rybičkám? Kvůli holkám...973x



© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/clanky/613-nac-je-v-akvariu-filtr-a-proc-to-v-rybniku-funguje-bez-nej