Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtry a výběr filtru

 

Články » Filtry a výběr filtru   Vytisknout tuto stránku 

Filtry a výběr filtru

Publikováno: 30.04.2013 • Autor: © Sentinel.czech • Rubrika: Začínáme

Výběr filtru je jedna z často diskutovaných otázek.  Jelikož akvárium je komplexní systém s mnoha proměnnými, není odpověď vždy jednoznačná, a to, co u jedné nádrže funguje, u druhé nemusí. Cílem článku není hodnotit, která značka či typ je lepší či horší, ale poukázat na kritéria výběru filtru. Pokud si ujasním, co chci a proč to chci, není zase tak těžké vybrat vhodnou filtraci. Sám jsem si vyzkoušel 4 typy filtrů: klasický molitan, vnitřní filtr, přepadový filtr a externí kanystrový... Každý má svá pro i proti a je vhodný pro nějakou nádrž.


Co od filtru očekávat?

Celkově nás tedy zajímá typ a výkon filtru, který je ovšem různý pro různé druhy nádrží. A v neposlední řadě cena. Ta ovlivňuje rozhodnutí a bohužel velmi často má za následek výběr nevhodného filtru. Jediné plus je fakt, že pokud Vás to nebude bavit, neutratili jste moc peněz.


Co tedy při výběru zohledňovat ?

Velikost a tvar nádrže

Velikost, přesněji řečeno objem, je první faktor, nad kterým se při výběru zamýšlíme. 150 litrů je jasně daný objem, na druhou stranu o tvaru nádrže to neříká nic. Podle mého názoru je důležité mít na paměti, že některé vnitřní filtry jsou postačující pro nepanoramatické nádrže. Zkrátka takové, kde je možné dosáhnout poměrně dobrého proudu vody. Jinak řečeno, v dlouhé nádrži nedosáhnou potřebný proud, aby se nečistoty dostaly z druhé strany akvária do filtru.

Druh akvária

Akvárko pro potěšení, promiňte mi ten výraz - použiji "amatérská nádrž" (každý si tím prošel), mix ryb, tu a tam kytka. Osobně si myslím, že, pokud není nádrž přerybněná či přesvícena, vystačí vnitřní filtr, který je samozřejmě nutné čistit. Nastaven tak, aby čeřil hladinu. V takových případech si vystačíte s výběrem filtru podle informace o výkonu z obalu.

Chovná nádrž - o problematice chovných  nádrží toho mnoho nevím, takže se nebudu pouštět do spekulací.

Rostlinná nádrž - zde je hlavním kritériem výběru vhodného filtru proudění vody a objem přefiltrované nádrže za hodinu. Rozdíl bude, pokud máte čistě rostlinnou nádrž nebo nádrž s obyvateli. Na diskuzích se dočtete, že je vhodné přefiltrovat nádrž plus mínus 5-10x za hodinu. Já s tím tvrzením souhlasím. Osvědčilo se mi 10× a hned dodávám, mám vcelku dost biologického odpadu z ryb! Čímž se dostáváme k dalšímu bodu...

Množství a charakter ryb v nádrži

Osazenstvo nádrže a množství ryb vs rostlinná masa, má velký vliv na vnitřní ekosystém - v tomto případě spotřebu fosforečnanů a dusičnanů, které dodávají ryby a vstřebávají rostliny. Neexistuje na to vzoreček (pouze jednoduchá, ale dle mého názoru pouze velmi orientační jednotka centimetr dospělé ryby na litr). Proč jsem ji označil za orientační? Protože ryby můžeme dělit podle části nádrže, kde žijí – takže snadno vznikne přerybněné dno, prázdný střed či horní část. Dále různé druhy produkují různé množství biologického odpadu. Živorodky dělají trochu více nepořádku než třeba tetry. Čím víc ryb, tím víc výkalů = více mechanického i chemického odpadu. Čímž zvyšujeme nárok na filtraci. Já při množství ryb vycházím spíše z informace, kde se ryby zdržují, jsou-li hejnové či samotářské, a teprve potom pro kontrolu ověřuji cm vs litry. Řídím se pravidlem raději ryby přikoupím postupně.

Typ filtru a jeho umístění

Vnitřní filtr

Když odmyslíme fakt, že v akváriu zabere nějaký prostor a majiteli to nevadí, tak kromě kabelu nepřekáží nikde venku, jsou varianty od prostého molitanu na plastové trubce, přes technicky vyspělé filtry s připojitelnými moduly, až po oddělenou část akvária, která v sobě má filtrační materiál. Ve všech případech ale zabere nějakou část nádrže a je jen na Vás, jak moc Vám to vadí. Ze začátku jsem používal zmíněnou trubku s molitanem a  fungovala (nádrž měla asi 40l). Měl jsem vnitřní Eheim 2010 v nádrži 80l. Přes to, že zmíněné filtry byly pro mé nádrže postačující, tak při čištění se část nečistot dostala zpět do nádrže, protože vyndat je tak, aby se to nestalo je dle mě téměř nemožné.

Přepadový/závěsný filtr

Tyto filtry jsou zavěšené, v mnoha případech z vnější části nádrže.  Kromě pohodlnější manipulace při čištění shledávám jako hlavní výhodu, že nepřekáží v nádrži (pokud to není vnitřní zavěšení), a tím pádem se dá použít i na menší nádrže a poskytne poměrně kvalitní filtraci. Některé ze závěsných filtrů mohou obsahovat i boxy s různými filtračními materiály.

Externí kanystrový filtr

Není pochyb, že externí filtry dosahují daleko větších výkonů než předchozí zmíněné varianty, a to jak pro objem, tak i pro proudění vody. Některé filtry obsahují boxy pro jednotlivá filtrační media, tím pádem je možné je kombinovat (samozřejmě, že to jde i bez boxů :)).  Některé filtry dovolují regulovat proudění, jiné mají bypassy, kde část vody jde přes filtrační medium, část se vrací zpět a podporuje tvorbu proudu v akváriu. V nádrži je pouze sací koš a vyústění nebo rozstřikovací rampa atp. Čištění je jednoduché, protože se nádrž odpojí. Dejte si pozor na obsah balení při koupi. Filtry se prodávají buď jako komplety, nebo bez hadic a kohoutů či filtračního média.  Osobně používám Eheim 2217 a jsem s ním spokojen. Na dotaz těsnosti hadic a kohoutů, sací hlavy - současné nové externí filtry bývají bez problémů - ano tu a tam se vada najde, těsnění atp., ale celkově bych se spolehlivosti nebál, důležité je správně je sestavit.

Výběr dle ceny

Prioritu ceny bych tedy volil pouze pro začátečníka, a to ještě opravdu experimentálního. Jak se říká, nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Za sebe, když už šetřit, tak opravdu jen na zkoušku. Na to klidně stačí molitan a plastová hadička. Nemusí to ale postačit a akvárium nebude prospívat, což vás může dále od akvaristiky odradit.

 

Jak jsem vybral filtr já ?

Odpověděl jsem si na otázky, došetřil na externí filtr a koupil takový, aby mi přefiltroval cca 10× nádrž (informace z webu rostlinna-akvaria.cz se mě osvědčila). Lepší je trochu naddimenzovaný než poddimenzovaný. Myslím si, že pokud se budete držet 5-10× objem nádrže za hodinu a zvolíte vhodné filtrační médium, asi zásadní chybu neuděláte. (ano tohle tvrzení samozřejmě je nadsazené, ale třeba u mě to zafungovalo)

 

V článku jsem se nezabýval půdní filtraci, které, přiznám se, moc nerozumím, a proto ji nedokážu zhodnotit. Na druhou stranu, ti, kdo používají půdní filtraci, nepotřebují začátečnické rady pro volbu filtru.

Ať už ve vás povídání vzbudilo pozitivní či negativní reakce, je to dobře - každá reakce je lepší než žádná. Postřehy a podněty vítám, nemám patent na rozum. :)



 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 21x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 30.04.2013 Upraveno: 02.05.2013 Přečteno: 1982x

Schválili: romant ** 02.05.13 • alpaka ** 03.05.13 • Haimdol ** 03.05.13 • Bob66 ** 07.05.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Začínáme
08.10.2012*****Méně náročné rostliny vhodné do malého akvária - vlastní zkušenost3309x
22.10.2016*****Ako som rozsvietil a prerobil Diversa startup 5059x
24.02.2011*****Souvislosti v akváriu2455x
05.08.2012*****Chtěl/a bych akvárko... jsem tady dobře?1290x
01.10.2007*****Jak jsem kupovala akvárko3007x
18.09.2016*****ZOO Budapešť 2016260x
03.06.2006*****Výměna vody a čištění akvária33713x
09.06.2012*****Jak se ze mě stal akvaristickej laik821x
09.10.2017*****Slepá hladina102x
02.03.2022*****Soutěž o nejhezčí akvárium Česka a Slovenska164x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
26.05.2013*****Recenze skimmer: Eheim Skim 3501378x
24.04.2013*****Difuzér vs. atomizér v panoramatické nádrži985x



© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/clanky/1218-filtry-a-vyber-filtru