Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtry a výběr filtru

 

Články » Filtry a výběr filtru   Vytisknout tuto stránku 

Filtry a výběr filtru

Publikováno: 30.04.2013 • Autor: © Sentinel.czech • Rubrika: Začínáme

Výběr filtru je jedna z často diskutovaných otázek.  Jelikož akvárium je komplexní systém s mnoha proměnnými, není odpověď vždy jednoznačná, a to, co u jedné nádrže funguje, u druhé nemusí. Cílem článku není hodnotit, která značka či typ je lepší či horší, ale poukázat na kritéria výběru filtru. Pokud si ujasním, co chci a proč to chci, není zase tak těžké vybrat vhodnou filtraci. Sám jsem si vyzkoušel 4 typy filtrů: klasický molitan, vnitřní filtr, přepadový filtr a externí kanystrový... Každý má svá pro i proti a je vhodný pro nějakou nádrž.


Co od filtru očekávat?

Celkově nás tedy zajímá typ a výkon filtru, který je ovšem různý pro různé druhy nádrží. A v neposlední řadě cena. Ta ovlivňuje rozhodnutí a bohužel velmi často má za následek výběr nevhodného filtru. Jediné plus je fakt, že pokud Vás to nebude bavit, neutratili jste moc peněz.


Co tedy při výběru zohledňovat ?

Velikost a tvar nádrže

Velikost, přesněji řečeno objem, je první faktor, nad kterým se při výběru zamýšlíme. 150 litrů je jasně daný objem, na druhou stranu o tvaru nádrže to neříká nic. Podle mého názoru je důležité mít na paměti, že některé vnitřní filtry jsou postačující pro nepanoramatické nádrže. Zkrátka takové, kde je možné dosáhnout poměrně dobrého proudu vody. Jinak řečeno, v dlouhé nádrži nedosáhnou potřebný proud, aby se nečistoty dostaly z druhé strany akvária do filtru.

Druh akvária

Akvárko pro potěšení, promiňte mi ten výraz - použiji "amatérská nádrž" (každý si tím prošel), mix ryb, tu a tam kytka. Osobně si myslím, že, pokud není nádrž přerybněná či přesvícena, vystačí vnitřní filtr, který je samozřejmě nutné čistit. Nastaven tak, aby čeřil hladinu. V takových případech si vystačíte s výběrem filtru podle informace o výkonu z obalu.

Chovná nádrž - o problematice chovných  nádrží toho mnoho nevím, takže se nebudu pouštět do spekulací.

Rostlinná nádrž - zde je hlavním kritériem výběru vhodného filtru proudění vody a objem přefiltrované nádrže za hodinu. Rozdíl bude, pokud máte čistě rostlinnou nádrž nebo nádrž s obyvateli. Na diskuzích se dočtete, že je vhodné přefiltrovat nádrž plus mínus 5-10x za hodinu. Já s tím tvrzením souhlasím. Osvědčilo se mi 10× a hned dodávám, mám vcelku dost biologického odpadu z ryb! Čímž se dostáváme k dalšímu bodu...

Množství a charakter ryb v nádrži

Osazenstvo nádrže a množství ryb vs rostlinná masa, má velký vliv na vnitřní ekosystém - v tomto případě spotřebu fosforečnanů a dusičnanů, které dodávají ryby a vstřebávají rostliny. Neexistuje na to vzoreček (pouze jednoduchá, ale dle mého názoru pouze velmi orientační jednotka centimetr dospělé ryby na litr). Proč jsem ji označil za orientační? Protože ryby můžeme dělit podle části nádrže, kde žijí – takže snadno vznikne přerybněné dno, prázdný střed či horní část. Dále různé druhy produkují různé množství biologického odpadu. Živorodky dělají trochu více nepořádku než třeba tetry. Čím víc ryb, tím víc výkalů = více mechanického i chemického odpadu. Čímž zvyšujeme nárok na filtraci. Já při množství ryb vycházím spíše z informace, kde se ryby zdržují, jsou-li hejnové či samotářské, a teprve potom pro kontrolu ověřuji cm vs litry. Řídím se pravidlem raději ryby přikoupím postupně.

Typ filtru a jeho umístění

Vnitřní filtr

Když odmyslíme fakt, že v akváriu zabere nějaký prostor a majiteli to nevadí, tak kromě kabelu nepřekáží nikde venku, jsou varianty od prostého molitanu na plastové trubce, přes technicky vyspělé filtry s připojitelnými moduly, až po oddělenou část akvária, která v sobě má filtrační materiál. Ve všech případech ale zabere nějakou část nádrže a je jen na Vás, jak moc Vám to vadí. Ze začátku jsem používal zmíněnou trubku s molitanem a  fungovala (nádrž měla asi 40l). Měl jsem vnitřní Eheim 2010 v nádrži 80l. Přes to, že zmíněné filtry byly pro mé nádrže postačující, tak při čištění se část nečistot dostala zpět do nádrže, protože vyndat je tak, aby se to nestalo je dle mě téměř nemožné.

Přepadový/závěsný filtr

Tyto filtry jsou zavěšené, v mnoha případech z vnější části nádrže.  Kromě pohodlnější manipulace při čištění shledávám jako hlavní výhodu, že nepřekáží v nádrži (pokud to není vnitřní zavěšení), a tím pádem se dá použít i na menší nádrže a poskytne poměrně kvalitní filtraci. Některé ze závěsných filtrů mohou obsahovat i boxy s různými filtračními materiály.

Externí kanystrový filtr

Není pochyb, že externí filtry dosahují daleko větších výkonů než předchozí zmíněné varianty, a to jak pro objem, tak i pro proudění vody. Některé filtry obsahují boxy pro jednotlivá filtrační media, tím pádem je možné je kombinovat (samozřejmě, že to jde i bez boxů :)).  Některé filtry dovolují regulovat proudění, jiné mají bypassy, kde část vody jde přes filtrační medium, část se vrací zpět a podporuje tvorbu proudu v akváriu. V nádrži je pouze sací koš a vyústění nebo rozstřikovací rampa atp. Čištění je jednoduché, protože se nádrž odpojí. Dejte si pozor na obsah balení při koupi. Filtry se prodávají buď jako komplety, nebo bez hadic a kohoutů či filtračního média.  Osobně používám Eheim 2217 a jsem s ním spokojen. Na dotaz těsnosti hadic a kohoutů, sací hlavy - současné nové externí filtry bývají bez problémů - ano tu a tam se vada najde, těsnění atp., ale celkově bych se spolehlivosti nebál, důležité je správně je sestavit.

Výběr dle ceny

Prioritu ceny bych tedy volil pouze pro začátečníka, a to ještě opravdu experimentálního. Jak se říká, nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Za sebe, když už šetřit, tak opravdu jen na zkoušku. Na to klidně stačí molitan a plastová hadička. Nemusí to ale postačit a akvárium nebude prospívat, což vás může dále od akvaristiky odradit.

 

Jak jsem vybral filtr já ?

Odpověděl jsem si na otázky, došetřil na externí filtr a koupil takový, aby mi přefiltroval cca 10× nádrž (informace z webu rostlinna-akvaria.cz se mě osvědčila). Lepší je trochu naddimenzovaný než poddimenzovaný. Myslím si, že pokud se budete držet 5-10× objem nádrže za hodinu a zvolíte vhodné filtrační médium, asi zásadní chybu neuděláte. (ano tohle tvrzení samozřejmě je nadsazené, ale třeba u mě to zafungovalo)

 

V článku jsem se nezabýval půdní filtraci, které, přiznám se, moc nerozumím, a proto ji nedokážu zhodnotit. Na druhou stranu, ti, kdo používají půdní filtraci, nepotřebují začátečnické rady pro volbu filtru.

Ať už ve vás povídání vzbudilo pozitivní či negativní reakce, je to dobře - každá reakce je lepší než žádná. Postřehy a podněty vítám, nemám patent na rozum. :)

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 20x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 30.04.2013 Upraveno: 02.05.2013 Přečteno: 1880x

Schválili: romant ** 02.05.13 • alpaka ** 03.05.13 • Haimdol ** 03.05.13 • Bob66 ** 07.05.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Začínáme
27.05.2012*****Jak jsem se dostala k akvárku, aneb chybama se člověk učí56x
29.01.2015*****Zdarma a nezávazně vyzkoušejte nové prémiové krmivo Dennerle – Ryba je kámoš, ne žrádlo1133x
16.02.2013*****Panceřníček panda - vlastní zkušenost s rozmnožováním a odchovem2299x
20.01.2015*****Liapor - mé první zkušenosti II - po 6 měsících1312x
03.06.2006*****Výměna vody a čištění akvária33574x
11.11.2010*****Začínáme s akvaristikou - zakládání akvária5079x
22.12.2014*****Firma Macenauer představila novinky v akvaristice748x
10.11.2013*****Jak se shání korýši553x
20.07.2016*****Ještě jeden, tentokrát jarní, pohled na botanickou zahradu v Liberci345x
07.03.2015*****Jak začal můj chov axolotlů - pokračování409x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 11 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [11] Afropithecus® 25.09.17 05:47
užitečné rady

Upravit Reagovat na tento komentář [10] ® 27.06.13 13:16
Mi poradili, abych si pořídila co největší /obsahem l/ vnější filtr,
ale dala dle velikosti akvária v litrech, počtu a druhu ryb odpovídající filtraci v l/h , při použití správných filtračních náplní.Čím větší obsah filtru a menší proud, tím lépe pro pro užitečné
bakterie.

Upravit Reagovat na tento komentář [9] ® 26.05.13 22:07
No tak potom by mě zajímalo, jaký filtr bych podle tebe měl mít ve svojí nádrži o objemu 375l? Mám JBL 1500 green line, který při plných náplních na plný výkon otočí za hodinu cca 600l vody. Podle toho co píšeš bych na takovou nádrž potřeboval takových filtrů šest. Promiň, ale možná jsem to špatně pochopil a rád si to nechám vysvětlit.

Reagovat na tento komentář [8] Burik® 26.05.13 20:51
Prd:A co se ti na tom nezdá?Přesně tak to je

Upravit Reagovat na tento komentář [7] ® 23.05.13 13:47
Můžeš mi prosím vysvětlit, jak jsi to myslel 10x přefiltrovat nádž? To si jako dáš do nádrže s 50-ti litry vody filtr o výkonu 500l/h( včetně filtračních náplní)??? To snad ne.

Upravit Reagovat na tento komentář [6] ® 12.05.13 15:03
Velmi solidní článek pro začínající akvaristy.
Zkušený akvarista si už své odzkoušel a vybral ten vyhovující.

Reagovat na tento komentář [5] Jířa® 05.05.13 09:58
Bezva článek,vše podstatné bylo uvedeno.Nyní rozhodni se akvaristo!

Reagovat na tento komentář [4] sasula® 03.05.13 22:25
Pokud by si se v tom jeste chtel vrtat, tak by si tam mohl pridat i dalsi typy s infem ze existuji, avsak osobne nemas zkusenost. Pro uplneho zacatecnika neni spatny navod ale asi se v tom vetsina ztrati. S doporucenim exteraku se pridavam a to provozuju jak ex, int, bublu, prepad i cerpaci hlavu s molitanem.(cerpaci hlavu) Sice o tomto reseni na tomto webu nejcastej basni jak je uzasna, ale z vlastnich osobne-sobeckych lenosti vlastniho nazoru vsem doporucuji externi filtr. Ten vetsinou dokaze hodne chyb napravit.

Reagovat na tento komentář [3] Sentinel.czech® 03.05.13 12:20
Zoidik: Pravda přídavná čerpadla jsem opoměl. Byť jsem doma používal atmana. A na proud vody je to opravdu dobré. Aktuálně používám Hydor Coralia a jsem opravdu spokojený.

Molitan s čerpací hlavou jsem nikdy neměl, těžko k tomu psát nějakou zkušenost (snažil jsem se nespekulovat a psát jen o čem mám vlastni zkušenost). Určitě to má větší výkon než jen molitan na plast. trubce, ale jinak mi to přijde dost podobné.

kortezgugo: Pálené porovité substráty také nemám vyzkoušene, ale zajímavé by to bylo :) o tom žádná ...

Reagovat na tento komentář [2] kortezhugo® 03.05.13 11:40
Ja by som spomenul ze celkom zaujimava - aj ked dnes malo pouzivana pvodna filtracia.Tiez ma svoje +-.
Dnes pri pouzivani palenych porovitych substratov by to bolo celkom zaujimave.

Reagovat na tento komentář [1] Zoidik® 03.05.13 09:52
Pěkné, ale ve skupině vnitřních filtrů ses mohl ještě trochu rozepsat o "honičích vody" a o kostce molitanu s čerpací hlavou ;-)

Další články tohoto autora
26.05.2013*****Recenze skimmer: Eheim Skim 3501341x
24.04.2013*****Difuzér vs. atomizér v panoramatické nádrži936x
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1218-filtry-a-vyber-filtru