Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to řasa?

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 37 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 18:21 Muž petromas [10] – Prosím o rychlou radu
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Toto se mi dnes rozjelo v akva. Co to je. Dnes výměna filtrů fan2 za eheim 2424 biomolitan zůstal než se zajede novější. Akorát mě napadá před dvaceti dny výměna zářivky aqva glo za osram ski white 880 asi chyba nebo ne. Řasa se tvořila ale ne tohle.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 17:32 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: O.Tom
tohle mi vždycky vylezlo v akva u okna, když začalo svítit slunko. Kalamita to je jen v mechu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 15:24 R Muž Mrakoplash [1776] Re: O.Tom
Mám toho v akva plno. Jednou za čas to proberu a za pár měsíců je zpět :-) Nevadí mi až tolik, abych ji nějak moc řešil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 15:11 Muž O.Tom [439] Re: Mrakoplash
No jsou to takové hezké buchánky, roste to na něčem, ne volně a na dotyk to má takové silnější hrubší a pevnější vlákna.
Celkem se mi to líbí a pokud se to nezvrhne v nějakou apokalypsu, tak to likvidovat nebudu, jen by mě zajímalo co to je a jak to tam vzniklo :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 14:44 R Muž Mrakoplash [1776] Re: O.Tom
Ta je moc pěkná :-)
Myslím, že se jí říká "žabí vlas " ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 13:51 Muž O.Tom [439]
Fotka k příspěvku Copak mi to hezkého narostlo ? :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 11:43 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: RXC90
to si budeš muset vyzkoušet, každé akva je originál
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 11:43 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: DaveLister
už jsem ti to sem psal, dej fotku, ať se podívám ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 22   04.04.2016 09:41 Marcel G – Ach, ty řasy!
Řasy jsou organismy, o kterých mezi akvaristy koluje poměrně málo spolehlivých informací, ale zato mraky spekulací. Stejně jako rostliny, potřebují i řasy k růstu absenci toxických látek + dostatek světla a živin, ale narozdíl od rostlin potřebují kromě anorganických živin zpravidla i nějaké organické živiny, třeba vitamíny (např. ruduchy potřebují k růstu vitamín B12, který vzniká třeba činností heterotrofních bakterií získávajících uhlík z organických látek; to znamená, že hodně organických látek v akváriu = hodně heterotrofních bakterií = hodně vitamínu B12 = hodně potravy pro ruduchy). Podle mého názoru existují 2 obecné přístupy k řasám, na jejichž konci může být akvárium bez viditelných řas: 1) sterilizační přístup, 2) mikrobiální přístup. První cestou jde převážná většina tzv. aquascaperů, kteří se snaží častými výměnami vody a používáním různých algicidních pomůcek (např. Twinstar, tekutý uhlík apod.) řasy ze svých akvárií "vysterilizovat". Druhou cestou jde velmi omezený počet akvaristů, kteří se snaží všemožnými způsoby podpořit rozvoj vhodných mikroorganismů, jejichž činností může dojít jednak k vytvoření ochranné mikrobiální vrstvy na rostlinách i dekoracích, a jednak k efektivní mineralizaci organických látek v akváriu, které by jinak sloužily k výživě řas. Nutno dodat, že druhý přístup není příliš populární, protože neposkytuje okamžité výsledky (což je dnes pro většinu lidí z nějakého důvodu důležité), ale na druhou stranu vede k mnohem větší stabilitě i při relativně malém množství dodávané energie (= práce). Pěkná diskuze o tom druhém přístupu je třeba na německém fóru FlowGrow.de ( www.flowgrow.de/… ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 08:40 Muž paradoKs [198] Re: RXC90
Nejlepší je udělat ideální podmínky rostlinám k růstu, ne k přežívání. Takže jestli má nádrž syceni co2, musí se dodat dostatek světla cca 10h v pořádné intenzitě. K tomu dodat i potřebné živiny. Je dobré rasu mechanicky odstranit i napadené listy, měnit v kratších intervalech část vody, umístit účinnější filtraci a pro urychlení celého procesu je dobré použít tekuté carbo na lokální ošetření řas.
Jestli není co2, tak platí to samé, jen se musí vychytat poměr živin a světla.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 08:05 Muž RXC90 [12] Re: Mislow
Tak že co je lepší snížit intenzitu nebo dobu svícení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 00:50 Muž Mislow [304] Re: PaYoch
Ahoj, vyckej casu, kazda rostlinka potrebuje svoje, pokud budes mit moc plovoucek, tak ti narocnejsi kytky sice vydrzi, ale mozna nepujdou, tak jak by jsi si predstavoval, koberecek pak proridne a situace v akvu se zmeni, s plovouckama musi byt clovek opatrnej, jako regulace intenzity osvetleni jsou dobry, ale je treba o tom uvazovat. A nemusi to byt jen plovoucky, staci peknej nanos anubiasu na korenu a mas takovej stin dole, ze koukas, jak to tam ridne. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2016 23:53 Muž DaveLister [478] Re: grunda
Tak buď chceš ubrat světlo nebo nechceš, že... Použít k regulaci světla plovoučky je imho naprosto v pořádku. Já mám například v jednom akváriu na hladině jakýsi větší "okřehek", a světla to ubírá velmi málo, protože jsou to tenké lístky a ani nezabírají celou plochu hladiny (ale jsou rovnoměrně rozmístěné).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2016 23:42 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: DaveLister
jasně že není, jenže pokud budou po celé hladině, tak neporostou náročnější kytky (a že jich v akva tazatel má celkem dost), pokud nebudou všude, tak to docela postrádá smysl, řasa se bude tvořit na osvětlených místech. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2016 23:38 Muž DaveLister [478] Re: grunda
Ale stín je obast s relativně nižším osvětlením, tedy zhruba totéž, jako když osvětlení ubereš. Nebo si představuješ, že je pod plovoučkami totální tma?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2016 23:36 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: PaYoch
tak dej fotku kobercovek, popřípadě červených stonkovek jak ti rostou pod plovoučkami. Ubrat světlo není ekvivalent zastínění, snížení intenzity, popřípadě zkrácení doby svícení ti neudělá v akva stín
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2016 23:29 Muž PaYoch [134] Re: grunda
grunda napsal: zastínit plovoučkami - rada nad zlato, sice nebude řasa, ale ani kytky
Proč? Vy radíte upravit světlo, což je ekvivalent zastínění... Plovoučky mám a rostliny pod nimi prosperují v pohodě. Moc Vaší reakci nerozumím, abych pravdu řekl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2016 22:32 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: PaYoch
zastínit plovoučkami - rada nad zlato, sice nebude řasa, ale ani kytky. Spíš bych se zaměřil na světlo (lehce ubrat) a na hygienu nádrže
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   03.04.2016 22:30 Muž PaYoch [134] Re: RXC90
Zastínit plovoucími rostlinami a pravidelně měnit vodu, změřit poměr dusíku a fosforu, pravděpodobně bude nízký. Po měření zkusit poměr upravit úpravou režimu akva nebo hnojením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2016 22:07 Muž Horác [3942] Re: RXC90
ruducha rodu Compsopogon, též Staghorn, jelení paroh
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2016 21:57 Muž RXC90 [12]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, poradí mi někdo prosím jaká je to rasa a jak se jí zbavit
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2016 22:12 Honza Re: sunday
No rostlin málo mám teda asi podle všech. Dohromady 8 rostlin, z Brna bohužel nejsem, ale mám ještě jedno info, a to to že na jiných rostlinkách to není a doufám že nebude. Jinak akva 180L svítím 60W tak 10-12h denně a filtr je nějaký "chinese" výroby a podle všeho 1000L/h Mám 15 živorodek a 2 závojnatky krmím tak ob den. Mám co2 z kvasnic zavedené před týdnem ve snaze zbavit se tý řasy ale ne posouzení zda zabírá je asi moc brzo. Jinak děkuju za snahu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2016 19:41 Muž sunday [59] - RostlinyRe: Honza
Řekl bych, že to je nějaká krátká vláknitá řasa, třeba Oedogonium nebo něco podobného. Zelené vláknité jsou podle mě největší oříšek na zničení. Zkus popřemýšlet,jestli nemáš zbytečně moc světla a živin a zároveň příliš málo rostlin. Nebo rostliny, které rostou pomalu a tolik světla a živin neužijí.
Pokud jsi z Brna, mohl bych Ti nechat řasu určit pod mikroskopem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2016 08:01 Honza – Řasa
Fotka k příspěvku Zdravím všechny prosím už jsem bezradnej. čtu o té problematice řas už asi měsíc ale nikde jsem nenašel nic co by se podobalo tomuhle. Je to něco ve stylu ruduchy. Ty "řasy" jsou ale řidce rozprostřené na listu a mají asi 3-5mm. Zkusil jsem odtrhnout kousek a moc to nešlo čili je to přirostlé. Budu rád za jakékoliv určení. Já už si pak zkusím pomoct.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2016 15:06 Muž sunday [59] - RostlinyRe: Jarry
Ta výměna 3x týdně je snad i zbytečně častá. Ale zkus to, uvidíš.
Pokud přejdeš na systém málo světla + nenáročné kytky, bude ti po zlikvidování kalamity stačit mnohem, mnohem míň, pokud nemáš silně přerybněné akva. Spíš bych šel do většího filtru, který bude mít delší dobu zdržení. Použij ten Atman, napoj na něj místo toho spodního zásobníku s minimolitanem pořádnou kostku černého biomolitanu a získáš skoro zadarmo systém, který to akvárium udrží stabilní.
O silném proudu, co podporuje ruduchu, se sice píše, ale osobně si to nemyslím. Spíš to je jak se všemi ostatními řasami: nerovnováha světlo-uhlík-dusík-fosfor a kytky, kterým se nedaří. Alespoň mírný proud je důležitý.
Pokud výrazně ubereš světlo, budou muset některé kytky pryč. Pozoruj ty stonkovky a kdyby se šklebily nebo dokonce shazovaly listy, tak se s nimi rozluč. Pokud by začaly odumírat, jen by to akvárium zhoršovaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2016 13:14 Muž Jarry [1438] Re: sunday
Diky za postrehy, po nastudovani ruduchy jsem dosel ke stejnym zaverum. Urcite byla pricina v moc silnem osvetleni, ve spojeni s proudenim vody a nedostatkem CO2.
Zatim jsem se vratil k puvodnimu mnohem slabsimu osvetleni, vymenil vodu (budu ted menit asi 3x tydne) a uz par dni pridavam CO2 vital (asi zkusim tu silnejsi davku, pripadne vyndat rostliny a vykoupat je v silny davce mimo akvarium). Zitra jeste prikoupim nejake rychlerostouci na svetlo nenarocne rostliny, ty nejnapadenejsi stavajici asi ostriham. Skoro vsechny rostliny jely pekne i se slabsim svetlem krome naposledy pridanych Lilaeopsis brasiliensis - chtel jsem mit v popredi hezkej travnicek, ale vubec nesly, tak jsem pridal svetlo a to byla ta chyba, i ty stonkovy (Ludwigia palustris) rostly pekne s puvodnim svetlem a bez ras.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2016 09:14 Muž sunday [59] - RostlinyRe: Jarry
Určitě je to ruducha, asi Compsopogon. Rozjela se určitě s tím světlem, ale ještě tam muselo být něco. Možná chcíplá ryba, nebo špatně fungující filtr, nebo stagnace rostlin. Nejspíš všechno dohromady. Deset hodin svícení je na tyhle kytky vcelku dost. Zkus 8 hodin denně a znovu vyčistit akvárium, přidat nějaké nenáročné rychlerostoucí rostliny a rozhodně uvažuj o výměně filtru. Ten Atman je spíš honítko vody než filtr.
A popřemýšlej o složení těch kytek. Jsou tam pomalé a rychlé kytky dohromady. Těm pomalým by stačilo mnohem méně světla. Ty rychlé stonkovky zase potřebují světla hodně. Když mají málo, stagnují nebo odumírají a zhoršují situaci.
Jako akutní opatření můžeš zkusit nějaký tekutý uhlík (Easy Carbo, Fluorish Excel, Invital Carbon ...) v násobně vyšší dávce, než je doporučená. Nejspíš to zabere, ale příčinu to neodstraní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2016 17:54 R Muž romant [27987] Re: Jarry
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2016 17:52 Muž Jarry [1438] – Jak na ní
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prosím o radu jak na boj s řasou + její identifikaci. Bojuju s ní už asi měsíc (akvárium bylo založeno před 3mi měsíci). Zatím jsem bojoval snížením dávek krmení a častější výměnou vody (2x týdně). Řasa původně tvořila tmavě hnědé fleky na rostlinách (největší výskyt je v nejvíce osvětlené části akvária). Minulý týden už mi přišlo, že fleky světlají, teď jsem byl týden pryč a po návratu jsem našel akvárium v tomto stavu (viz foto, případně profil). Svítím 10h denně, původně jsem měl osvětlení slabší, ale přišlo mi, že rostliny moc nejdou, tak jsem nasadil silnější a řasa začala až po přidání světla (což ale mohla být i shoda okolností). Ještě jsem dneska před výměnou vody měřil obsah NO3 a test ukazuje cca 10mg/l, NO2 0.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2016 10:39 Kessiik Re: sunday
sunday napsal: Vypadá to jako sinice. Jde to dobře odloupnout? Jestli ano, je to ona. Vyčisti pořádně akvárium a filtr, měň častěji vodu. Pokud je problém akutní a povlak moří rostliny, zkus BlueExit.
Ano jde dobre odloupnout i z listu rostlin jde dobre odtranit. K veceru se pod ni tvori vzduchove bublinky. V leve casti akvaria kde jsou rozstrikovaci rampy a CO2 atomizator povlak neni ani na dne ani na rostlinach.

Tady je jeste jedna fotka nejde mi nahrat porad mi to ukazuje tu starou...
imgur.com/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2016 10:35 Muž sunday [59] - RostlinyRe: Kessiik
Vypadá to jako sinice. Jde to dobře odloupnout? Jestli ano, je to ona. Vyčisti pořádně akvárium a filtr, měň častěji vodu. Pokud je problém akutní a povlak moří rostliny, zkus BlueExit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2016 10:35 Kessiik Re: afc1886
afc1886 napsal: Sinice
Dekuji nebyl jsem si uplne jisty... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.03.2016 10:29 R Muž afc1886 [14714] Re: Kessiik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2016 10:27 Kessiik
Fotka k příspěvku Ahoj vsem, po mesici jsem se vratil ze sluzebky a nasel jsem dno + nektere rostliny pokryte zelenymi chomacky. Neprijde mi to ja souvisla vrstva slizu charakteristicka pro sinici. Takze si nejsem jisty zda se jedna o sinici nebo je to nejaka rasa (viz foto)
Predem dekuji za rady!
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.03.2016 04:37 R Muž romant [27987] Re: powery
Krátká zelená přisedlá řasa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2016 00:00 Muž powery [250]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, chtěl bych se prosím zeptat, s jakou řasou mám tu čest? Informace o akváriu viz prezentace. Díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2016 23:46 R Muž vaclav [14613] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: irigi
Sinice. Na pancéřníčky bych to nesváděl to by ji měli všichni co je mají. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2016 22:48 Muž irigi [2]
Fotka k příspěvku Poradíte prosím s identifikací? Tohle se nám udělalo na hladině cca dva týdny zpět. (Brzy po zakoupení sedmi pancéřníků - podezírám, že rozrývají dno a tahají tak do vody více živin pro řasy.)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2016 20:42 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: scorpio163
máš tam hodně světla a málo co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2016 14:01 scorpio163 – Jak bojovat s touto řasou
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, poradili byste mi prosím, o jakou řasu se jedná a jak s ní efektivně bojovat? Je zelená, vlásečnitá a roste celkem rychle. Když jí namotám na špejli, tak za 2 dny mohu začít znova. Akvárium je cca měsíc založené, zatím v něm nejsou ryby. Jediné osazenstvo je 1 šnek, který přišel zároveň s rostlinami. Díky moc za rady.

EDIT: Ještě dodám, že akva je napojené na kvasnice a denně dostává ještě pro jistotu 1ml tekutého uhlíku. Akva má 75litrů.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2016 07:57 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: Toman
nelíbí se mi tam ten substrát - to máš kvůli 4 anubiasům? akorát to ty řasy živí, do malawi bych žádný substrát nedávala, jen slabounkou vrstvu písku a ten pravidelně odkalovala/propírala
a papírkovým testům nevěřím už dávno (a nejsem sama) ;-)
chtělo by to prezentaci - jaké je světlo, jak probíhá údržba, jaký je filtr... je toho hodně a je to jak skládanka, těžko z těch pár informací odhadnout řešení, těm řasám může nahrávat jakákoliv drobnost a dohromady udělají kalamitu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 18:24 Toman Re: romant
Fotka k příspěvku 350l 4x anubias12x ryby malawi
od shora
no3
no2
gh
kh
ph
cl2
osvětlení 0,4W/lštěrk říční pod ním nutriplant substrát
vzduchování 300l/h(asi) filtrace 10l průtok 1500l/h
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 16:32 R Muž romant [27987] Re: Toman
Chtělo by to informace o nádrži, ideálně formou prezentace. Podíval a zamyslel se nad tímto. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 16:22 Toman Re: romant
A co s tím? Je to nové akva tak 7 měsíců. Tohle je tam tak měsíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 16:19 R Muž romant [27987] Re: Toman
Biogenní odvápnění, ruducha, hnědá a asi i zelená, inu pěkná sbírka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 16:17 Toman – co to je
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Co to je za řasu?
nejde to sundat
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 15:50 R Muž romant [27987] Re: andrea1317
Kolonie nitrifikačních bakterií, až jich bude moc, hadice pročistit a jede se dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 15:45 andrea1317 – čo to je?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku máme s manželom novú filtráciu.. a nikdy pred tým sa nám niečo podobné nevytvorilo... je to pre akvárium škodlivé alebo je to len nejaká usadenina?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2016 19:27 Muž adam87 [0] Re: afc1886
Jak tady prořítám články, zajal mě tento rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Je fakt, že ve Feroxu NPK není ještě tolik živin. Když bych přešel na metodu EI(hnojení podobné PPMD, ale přesnější) napomohl bych rostlinám více, protože vidím,že se rostlině Hottonia Inflata spíše u spodních listů moc nedaří i rostlina LILAEOPIS NOV. ZELANDI není úplně ready. Zato náročnější Ludwiga peruensis a Eleocharis minima jsou v perfektní kondici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2016 18:56 R Muž afc1886 [14714] Re: adam87
Nečekej zázraky za 5 dní.Prostě měň tu vodu,ale já bych nepřidával hnojivo.Jestli chceš něco na tu zelenou vláknitou použít,tak za sebe bych ti poradil www.rostlinna-akvaria.cz/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [37] ...... 111 112

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121235x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3020-jaka-je-to-rasa?od=1801