Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ceratophyllum demersum (růžkatec ostnitý)

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Množení rostlin 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Ceratophyllum demersum (růžkatec ostnitý)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2020 15:22 Muž DanS [77] Re: afc1886
Fotka k příspěvku Za opravu děkuji. Foto mám v prezentaci (i přímo u rostliny), jak jsem psal. Vytahoval, nechci jí vytahovat nyní. Dotaz, jak to vím, mi přijde trošku legrační - jako že bych lhal o koříncích u rostliny? :-D Ptám se těch, kteří mi dokáží odborně odpovědět, ne těch, kteří hledají nějaké chyby a zpochybňují. Tím více mne to udivuje u redaktora.
Mám tedy vytáhnout rostlinu, aby mohly být mé otázky zodpovězeny?
Edit: přikládám foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2020 08:03 R Muž afc1886 [14726] Re: DanS
Můžeš sem dát fotku té rostliny? Jak víš, že to jsou kořeny té rostliny, když jsi jí nevytahoval?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2020 00:58 Muž DanS [77] – Ceratophyllum demersum (submersum) ... kořeny
Malý dotaz. U rostliny "Ceratophyllum demersum" potažmo "Ceratophyllum submersum" se zde v atlasu píše, že netvoří kořenoví. Píše se to i všemožně jinde. Mám tedy malý problémek. Identifikoval jsem tuto rostlinu (viz. má prezentace ... správně?) a problém zní : V substrátu (dně) vytváří jednoznačně kořeny. Kde je chyba? Špatně jsem identifikoval? Nechce se mi jí vytahovat, jelikož se mi pěkně "táhne" (kořenoví jsem objevil již několikrát v minulosti), ale pokud to bude nutné k identifikaci, tak vytáhnu ze dna a nafotím. Někde se lze dočíst, že ze dna roste ... avšak opět dovětek - "netvoří kořeny". Předem děkuji za reakce.
EDIT : U Rataje jsem objevil zmínku o "rhizoidech". ... Odkaz na výklad např. zde : " cs.wikipedia.org/… "
Takže otázka zní : Přijímá "Ceratophyllum demersum resp. submersum" živiny atd. kořenovím či se jen "kotví"? Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2020 21:20 Muž kajism [11] Re: AmorFati
Tipoval bych glutaldehyd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2020 06:14 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: AmorFati
...Možná moc měkká voda, ale nejsem si vědom, že by se nějak zásadně posunula...
Jak jste na tom s vápníkem a hořčíkem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2020 18:52 Muž AmorFati [37] - AmerikaRe: Markusenka
Kromě Seachem Stability (startovací bakterie), glutaraldehydu (InVital tekutý uhlík), Aqua HC (Aquar, huminy) a Seachem Flourish (mikroprvky) ne - a nic z tohoto by to způsobit nemělo. Možná moc měkká voda, ale nejsem si vědom, že by se nějak zásadně posunula.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2020 10:21 Muž Markusenka [89] Re: AmorFati
Ahoj.
Nebyla použita nějaká chemie, léčivo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2020 10:16 Muž AmorFati [37] - Amerika – Bílé tenké listy
Zdravím, růžkatec pěstuji nějakých deset let, vždycky mi rostl krásně hustý a zelený. Teď jsem pár měsíců akvárko zanedbával, pak udělal generální úklid a růžkatec zasadil z pár úlomků, co byly pěkné a bez řas a podobně. Něco se ale změnilo a růžkatec už mi nejde. Většina výhonů má hodně vysoká listová patra, tenké listy, některé dokonce mají na koncích listy bílé. Listová patra budou světlo, ostatně výhony, které už dorostly k hladině, jsou lepší. Ale tenké a bílé listy...? Něco tomu chybí, ale nevím co to bude. Mikroprvky dávám (Seachem Flourish), hnojit se mi zatím nechce, bojím se po té velké přestavbě, kdy jsem hodně hýbal dnem, ruduchy. Ostatní rostliny rostou vcelku normálně. Netušíte někdo, co s růžkatcem je? Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.12.2019 18:11 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: afc1886
Nemusíš testovat. Mi Esha2000 (dvojnásobná dávka proti návodu) taky zničila růžkatec. Z růžkatce zbyly jen hlavní stonky a cca 0,5cm růstových vrcholů. V akváriu spousta svinčíku, ale kupodivu to část růžkatce přežila (v jiných akváriích ho nemám, tak jsem se ho snažil zachránit). Teplota kolísala asi mezi 20÷23°C.

PS: Rybu jsem nezachránil a ostatní rostliny OK. Bylo to v tomto akváriu, více viz deník: rybicky.net/nadrze/25899-s%C3%B4ng-ostravice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.12.2019 18:04 R Muž afc1886 [14726] Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvku Pierrette napsala: Třetí den léčby ESHA2000.
A zničila se nám polovina růžkatce

Dneska třetí den a zatím je růžkatce v pohodě, ale teplotu mám narozdíl od Pierretty 20 °C.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2019 16:54 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: silviebaris
To je málo. Jednorázově bych zdvojnásobil, možná i ztrojnásobil objem rostlinné hmoty. Doporučuju. Rostliny, co už máš, kterým se daří. Dej jich mnohem víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2019 16:36 Silviebaris Re: JirkaŠčobák
postupně přidávám,když někde odstříhnu....Vodu měním každej druhej den asi tak 2-3litry... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2019 16:30 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: silviebaris
Má to 12l, je v tom dost živorodek a málo rostlin. 100% rostliny nestíhají utáhnout produkty ryb. Takže se mohou hromadit odpadní látky a výměny vody nestačí. Nehnojíš, ale vypálí to, jako bys přehnojovala a ceratophyllum to neustojí. Začni měnit vodu 2x častěji. Co takto přidat jiné rostliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2019 16:23 Silviebaris Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvku vůbec nic,je to jen u těch ginga rubra,tam se mu nedaří...Nehnojím nikde...Pro představu..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2019 16:21 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: silviebaris
Divný. Musíš tam mít pozůstatky něčeho. Chemie, hnojivo, něco se uvolňuje.

Já toto neznám, protože jsem chemii nepoužil 16 let a hnojiva jen naprosto minimálně a když už, tak po malých množstvích.

Možná že příliš mnoho živin by mohlo pro ceratophyllum být příčinou neprosperity. Jak jsi na tom s živinami v tom akváriu? To by mohlo sedět. Pokud jich tam máš přebytky, tak ceratophyllum zčervená, protože je pod světlem a protože vidí živiny, ale po chvíli se rozpadá, protože je na něj živin moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2019 16:19 Silviebaris Re: JirkaŠčobák
ono je to velice zajímavý,já ho mám ve 4 nádržích a v tý jedný normálně zčervená a poté se pomalu rozpadá,žádnou chémii jsem nedávala...denně ho špejlí odstranuji a je to makačka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2019 16:13 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Smetany
Jenže Pierrette se nerozpadlo ceratophyllum po vložení do akvária, ale až po léčení. Ještě jsem nezažil, že by bylo ceratophyllum týden, dva v pořádku a najednou z ničeho nic rozpad. Musí existovat příčina.

P.S. Týden je pro ceratophyllum dlouhá doba. Dva týdny ještě větší. Za tuto dobu, když ho vyndám třeba z balkónu a dám do velkého akvária pod světlo, dokáže získat pěknou zlatou barvu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2019 16:12 Muž Smetany [1226] Re: JirkaŠčobák
Jen jedna má zkušenost. Nedávno jsem z akvária kde mám gupky trhal echinodorus byl už moc přerostlý. A abych moc nenarušil rovnováhu v akva tak jsem z vedlejšího akvária dál tak 10 stonků naprosto zdravého a prosperujícího růžkatce. Do 3 týdnů se kompletně rozpadl tak jsem ho odsál a dál nový od kamaráda dopadlo to naprosto totožně. Od té doby tam mám vodní mor a ten prosperuje. Nevím proč ale ze všech mích nádrží v téhle jediné prostě nejde.
Netvrdím že to nemůže být tím léčivem ale spíš to píšu jako zamyšlení že ne vše musí být černobílé. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2019 16:10 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: silviebaris
Zkus přestat trolovat. Do ESHA ceratophyllum žilo a vypadalo ok. Pak začala Pierrette léčit a bum ... do tří dnů má po ceratophyllu. Jsi distributorem ESHA pro Českou republiku nebo z jakého důvodu vyslovuješ takovéto myšlenky? I kdyby ceratophyllu nevyhovovala měkká voda, nebude po něm za tři dny. Po všem. To je blbost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   11.12.2019 16:08 R Muž afc1886 [14726] Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvku ;-)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.12.2019 16:02 Silviebaris Re: JirkaŠčobák
a co třeba rozpad v měkké vodě.... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2019 15:56 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: afc1886
A co asi jiné, když ta ESHA bylo jediné navíc a ceratophyllum se rozložil za pár dní, přičemž do té doby byl ok? Mám ceratophyllum 16 let a mám ho velmi osahané. Podobný rozklad jsem registroval jen jednou, když byly loni teploty v létě 37°C a já měl trochu ceratophylla ve sklenici venku na přímém slunci. Ceratophyllum se standardním zanedbáváním péče takto rychle zlikvidovat nedá. Ano, může stagnovat, ano, může se zmenšovat, ale ne tohle. To dosáhneš jen hodně vysokou teplotou nebo nějakou chemií (nebo rozmašírováním v pračce).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2019 15:46 R Muž afc1886 [14726] Re: JirkaŠčobák
Esha 2000 u mě s růžkatcem v pohodě. Příští týden udělám pokus já a uvidíme.
Kde bereš jistotu, že za to může esha?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2019 15:43 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: JirkaŠčobák
ZDRI napsal:A opravdu se nechci hádat, ale fakt si myslím (podle fotek) že část Růžkatce byla špatná a proto se rozpadl. Nebo se rozpadly i zdravé, svěže zelené terminály (rostoucí konce)? To by pro mě byla novinka, eSHu běžně používá spousta známých i v rostlinných nádržích právě pro její neškodnost vůči citlivým kytkám.
Už se jí rozpadlo všechno. ESHA2000 tedy může ceratophyllum zničit (přičemž nitella dál žije). Což je důležité zjištění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2019 19:22 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Pierrette
Sleduj toto fórum rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku Ozvi se člověku s tím Octopusem.

Dej tu echo, že sháníš další ceratophyllum v Praze.

P.S. Teď už se nedá dělat nic. Kdybys dopředu věděla, že léčivo dokáže ceratophyllum zničit, mohla jsi část z něj dát dočasně pryč nebo léčbu bojovnice realizovat mimo akvárium. Měl jsem obavy, ptal jsem se na to ostatních. Jenže nikdo nevěděl, že ESHA2000 může jemnější stonky ceratophylla ničit. Takže jsi udělala zkušnost, která ostatní poučila. Což není úplně zlé.
Můžeš jen dokončit léčbu a hned po jejím skončení maximálně rychle doplnit ceratophyllum. TEĎ potřebuješ měnit vodu víc, než dosud. Rozpad rostlin je rizikový.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2019 16:35 Pierrette Re: afc1886
Je tam i nějaká nitella. Ale málo. Ta byla v pořádku.
Vytahujeme stále růžkatec oslizlý nebo úplně bez listů.

Přežil jen ten, který měl pevnou stonku. Mladá tenká stonka nepřežila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2019 15:52 R Muž afc1886 [14726] Re: Pierrette
Moc dobře to nevidím, ale zdá se mi, že se tam je dost zelené vláknité řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2019 15:06 Pierrette – Rozpad růžkatce
Fotka k příspěvku Třetí den léčby ESHA2000.
A zničila se nám polovina růžkatce v akvárku.

Co teď dělat?

Tohle nám od rána popadalo na dno. Stačí malý pohyb a padá to.

Ale Bettě se to líbí. Paradoxně.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2019 20:10 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaclav
Najas nezpochybňuju, dělá to i mě. Kořen ceratophylla jsem ještě neviděl.
Tipuji, hádám, že v přírodě se může vytvořit taková rostlinná masa, že se na místě prostě udrží. Ale v akváriu toho nedosáhneme. Stejně jako v akváriu nedosáhneme vzhled jako z přírody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2019 20:04 R Muž vaclav [14626] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
Časem se tenhle typ rostlin může klidně uchytit do dna, mě to dělal i najas v akváriu. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2019 19:53 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaclav
Zima. Na zimu rostlina nebo turion klesá ke dnu. Rostlina, které se toto děje v přírodě, se zřejmě nějak zachytí nebo jako trs stabilizuje. Mluvíme ale o podmínkách, které v akváriu nenapodobníme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2019 18:30 R Muž vaclav [14626] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
Tak já ho viděl ve Vltavě v Praze to sice už není žádná dravá řeka ale nějaký proud je tam. Rozhodně ale nesplýval. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2019 16:31 Silviebaris Re: JirkaŠčobák
JJ,tam je trubička,bubliny se vypoustějí skoro u hladiny,v průměru má tak 2cm...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2019 16:27 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: silviebaris
Tenhle bublifuk vypadá, že bublifukuje přímo nahoru - to by ceratophyllu nevadilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2019 16:12 Silviebaris Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvku Nechápu proč,taky mam bublifuk a růžkatec jede jako zběsilý...bublinek jak ve vířivce :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2019 15:27 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Martyxxxman
Nikdo nikomu dlouhodobě v této pozici nevydrželo, takže se nevzpírej přírodě a nech ho vzplývat. Krevetky budou šťastné.

Ani ten molitan na vzduchování nepotřebuješ, ceratophyllu se bude líp dařit bez něj a krevetky ho nepotřebují.

Cryptocoryne wendtii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2019 15:23 Martyxxxman Re: JirkaŠčobák
Je nějaká možnost jak ho mít v této pozici? Když nebude v Písku ale strčím ho mezi kameny aby ho drželi to by šlo? Jakou rostlinu tam dát pro krevetky, akvárium má 12l takže něco menšího co není náročné na osvětlení a nepotřebuje co2. Filtr nemám jen molitanový filtr na vzduchování takže to jen bublá, voda se nehýbe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2019 15:20 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Martyxxxman
Ceratophyllum to vydrží, ale nestrkej ho ani do čeného písku. Zbytečně by mu uhnívaly zastrčené konce.

Poslouchej, ty tam máš proud jako blázen, že? To není dobré pro ceratophyllum. Nejšťastnější bude v úplně stojaté vodě bez pohybu. Pokud je to pro krevetky, filtr nepotřebuješ.

Edit: Přečti si článek rybicky.net/clanky/1698-ceratophyllum-demersum:-variabilita-a-potreby-akvarijniho-plevele
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2019 15:18 Martyxxxman Re: JirkaŠčobák
Nemám substrát ale černý písek.
Akvárium je pro krevetky a právě je v záběhu, jde mi o to jestli ten růžkatec vydrží když je zavřený , řasa z něho nejde sundat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2019 15:13 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Marty
Z hlavy mě napadá, že to je růžkatec pěstovaný venku v chladné vodě.

Edit: I z fotky to vypadá na ceratophyllum pěstované venku. Nestrkej ho do substrátu, ale nech vzplývat!

Ručně vytahat ta řasa nejde?
Krevetky by byly nadšené, ale to akvárium asi nemáš zaběhnuté. Takže 40 okružáků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2019 14:03 Marty
Fotka k příspěvku Koupil jsem si růžkatec, je na něm asi zelená řasa, a růžkatec je furt zavřený čím to je? Je to dva dny co ho mám, v den kupu byl otevřený a i když svitim 10h neotevře se
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2019 07:49 Muž Planorbella [643]
Fotka k příspěvku Nemá někdo fotku semen této rostliny? Našel jsem na hladině tyto kuličky a vzhledem k tomu že růžkatec pořád kvete tak jsou to buď semena a nebo odkvetlé květy bez semen jestli mi rozumíte.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.10.2017 22:06 R Muž vaclav [14626] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Anthrax
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_submersum roste i v Česku a může vypadat velmi podobně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 21:43 R Muž Anthrax [4791] – Jak se ke mě dostal?
Lze si tuto rostlinu do akvárka donést mimoděk z naší přírody? Třeba s živým krmením? I když tam bych si toho asi také všiml, že to mezi vodníma blechama plave. A navíc tady botany.cz/… píšou, že roste v mezotrofních až eutrofních vodách ale v těm se snažím vyhýbat. Ale jiný způsob mě totiž nenapadá. Dál tam píšou, že roste v termofytiku, ale já bydlím v Liberci a tady o teplomilné květeně asi řeč být nemůže :-) Žádné rostliny jsem tři měsíce nekupoval. Vodu ze sáčků z akvaristiky do nádrže samozřejmě neliji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 15:59 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky
Po měsíci a půl a za ideálních podmínek: rybicky.net/fotogalerie.php…

Základní kousek jsem vybral z akvária v dětském pokoji, opláchl ho od sinice a dál sinici neřešil, přestože se měla chvíli snahu objevit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.02.2017 15:54 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: muťa
Čistě vlivem světla. Nic víc. Všechno ze stejného zdroje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2017 15:20 Muž muťa [554] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
...ta červená, to je vlivem světla? Nebo nějaká jiná forma?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.02.2017 15:17 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Variabilita
Fotka k příspěvku Ceratophyllum ze čtyř různých nádrží. Pěkná ukázka variability.
Stejná fotka větší: rybicky.net/fotogalerie.php…
Další populace, která roste v pátém akváriu, má červené stonky: rybicky.net/fotogalerie.php…
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2016 11:15 Maq Re: TRULY
Ano je křehký. Zkuste ho přichytit ke dnu, on to nepotřebuje, ale neublíží mu to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2016 22:04 Muž TRULY [164]
Chcem sa este spytat na tu ceratophyllum_demersum.
Je nachylna na lamanie? Mam v akva predlzeny vypust cez dierkovy nadstavec jbl e1501 a lieta mi po celom akva. Jediny klud ma pod valisneriou gigantea.
Ako to riesite?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 5312x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/976?od=51