Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to skalára?

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Copak je to za rybičku? 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to skalára?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.04.2009 21:24 zeck – Re: Horác
Takže mě chceš říct, že třeba takový xingu jsou vyšlechtěný ?!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 21:01 RAP – Re: Já
Milá Já, veškeré skaláry, které zmiňujete v dotazu, jsou rybicky.net/atlasryb/skalara_amazonska . Černá a zlatá jsou barevné varianty, XXL je míněna velikost. Jinak 5-7cm je běžná prodejní velikost. Oni v dobrých podmínkách dorostou i těch 15cm ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 20:57 Muž Dixon [13] - Sumci
Ahoj,mam 4 skalare amazonske,2 su mramorove-trochu zavojove a 2 su prirodna forma.Tie 2 mramorove su krasne velke a aj jeden prirodny je krasny velky ale ten druhy prirodny je malinky,ako keby zakrpatel.Myslim si ze nema dost potravy,lebo ked davam tak su pritom hned ti traja a tomu jedenemu sa neujde.Sem tam ked uvidi potravu tak si zobne ale nejde do nej ako ostante skalare.Neviete preco je taky mali? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.04.2009 20:57 Muž Horác [3942]
zeck napsal: Já ale zmiňoval druhy ... Nejsou jen 3 druhy skalár proboha ... Možná tak jen v místním "atlase" ryb
Sorry, ale to co jsi vyjmenoval, to nejsou žádné druhy (druhy jsou opravdu pouze 3, takže ironie není na místě).
Blíže k taxonomii rodu Pterophyllum zde www.cesky-cichlid-klub.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.04.2009 20:53 Muž Yirka [9126] – Re: zeck
Nechci se do krve dohadovat, ale vedle Altum a Leopoldi existuje opravdu pouze Amazonská od níž je nepřebrně barevných variet-forem. Ty názvy jsou hlavně marketingovým trikem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 20:42 zeck – Re: Yirka
Já ale zmiňoval druhy, né barevné variety coze
Nejsou jen 3 druhy skalár proboha coze
Možná tak jen v místním "atlase" ryb...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 20:37 Muž Yirka [9126] – Re: zeck
Pozor na rozdíl mezi formami a druhy. capko má pravdu v tom, že jsou opravdu jen 3 jím jmenované druhy skalár, na druhou stranu máš pravdu ty že barevných forem je "neurékom".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.04.2009 19:53 Muž Yirka [9126] – Re: metal
Pokud má skalára amazonská dobrou potravu a nádrž alespoň 50 cm, vůbec nehledej souvislost mezi barvou (černá,zlatá, přírodní, KOI-dalamtin) a velikostí. Vše je jen o podmínkách a všechny by za takových podmínek měly dorůst nejméně 15cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 19:47 Muž capko [40] – Re: zeck
Opísal som tie druhy,ktoré zatiaľ poznám a čítal som o nich.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 19:31 zeck – Re: capko
A pak je ještě manacupuru, "xingu", "guyana", "peru altum"... atd
To jen aby si "já" nemyslel, že jsou jen 3 formy skalár :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 18:59 Muž capko [40]
Skalár Amazonský dorastá do 15cm a skalár Vysoký do 25cm.Potom je ešte skalár Leopoldov a ten dorastá do 18cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2009 17:19 – Velikost skalár
Ahoj- byla jsem nedávno v jedněch chovatelských potřebách a v akváriích zde prodavač chová a prodává sklary...... jenže tito skaláři dosahují tak 5-7 cm ..... tady v atlase jsou skaláři např. amazonští s velikostí 15cm.... v obchodě byl asi 15ch skalát černé barvy popsán jako SKALÁR XXL. Z těch menších byl v akvariích např. SKALÁR ZLATÝ....tak ted nevím jak to vlastně je a překvapuje mě že jsem jej nenašla zde v atlase.... nemá to prodavač třeba špatně napsané?? coze :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2009 12:00 Muž jaa [5]
a este maju aj ine zabavky......
napriklad sa postavia vedla seba (tie samicky) a jedna na druhu prudko mikaju hlavami (uplne mi to pripada ako keby jedna duhej hovorili "co ty chudera, co si myslis" proste ako keby sa navzajom nad seba vyvisovali), ale len hlavami, ako cele sa pri tom nepohnu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 22:47 Muž Sadman [0]
Yirka napsal: Nějaký pořádek musí být, vytvářejí si mezi sebou hierarchii, natřásají peříčka.

U mě to dělají pouze samci, před spárováním a mezi třením, stejně vyhraje ted samej špekoun vždycky.. ;] druhá samička asi ještě neni dospělá, ale snad se jí ujme odpadlík.. ;]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 22:36 pjaja – obyčejné amazonky
jsou to obyč skaláry
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 19:58 Muž Yirka [9126] – Re: jaa
Nějaký pořádek musí být, vytvářejí si mezi sebou hierarchii, natřásají peříčka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 18:59 Muž jaa [5]
no moji sa sice nekusu, ale samice (teda predpokladam ze mam dve samice a jedneho samca, ale isty som si vobec neni) maju v oblube pretlacanie: postavia sa proti sebe, najezia vsetky plutvy a ako keby sa hlavami pretlacali (ale nikdy do seba navrazia, prirovnal by som to ze ktora ma "vrazebnejsi" pohlad) a takto sa pretlacaju jedna druhu aj cez cele akvarko, ale nikdy na seba fizicky nezautocia. Netusim co to vlastne robia, preco a aky to ma vyznam. Vie mi to niekto vysvetlit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 18:51 zeck
takže mám divokou formu skaláry. www.akvarista.cz/… ....
je to uplně poslední obrázek dole(forma pocházející z povodí Xingu).je to přesně ta stejná jako mám já,jak rudě červené oči,tak hřbetní ploutev do červena.teď nevím jestli to chápu dobře,myslim ssi že divoká forma znamená že neni nijak vyšlechtěná?to by bylo super.dneska semezi sebou všichni kousali,ale né nijak agresivně,ale spíš jako kdyby si hráli.4 se mezi sebou kousali a pátej skalár se koukal a pak se přidal taky:o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 08:13 Muž Yirka [9126] – Re: jaa
Mít dobrý chovný materiál a vytvořit jim podmínky. Myslím tím, že je třeba mít několik rybek, nechat je dospět a vytvořit pár(y). Nádrž by měla být dobře udržovaná, přiměřeně zarostlá a spolubydlícími by neměly být stresující ryby. Skalár chce klid a pohodu. To je ke tření, pro samotný odchov to pak chce ještě další detaily, které lze zde na fóru lehce vyhledat.
Ještě k té vysoké teplotě-při ní ryby sice trochu rychleji rostou,ale jsou také choulostivější a dožívají se kratšího věku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 22:32 Muž venca21 [-1] - Cichlidy
no a je to palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 22:28 Muž jaa [5]
a este k tej teplote. Maju stabilnu teplotu 25az26..............
to Yirka: ked uz si spomenul to trenie. Ako sa da skalarom pomoct k treniu? nejaka uprava podmienok alebo je to len na nich aby mali naladu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 22:26 Muž jaa [5]
je dost mozne ze dôvod tej plachosti bola zla voda............dnes som totiz vymenil 1/4 vody a vyzeraju v pohode, nelakaju sa, ani sa neskovavaju (dokonca mi zasa zrali nitenky z ruky) a tiez maju zrazu peknu jasnu tmavu farbu...........
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 22:19 Muž Yirka [9126] – Re: venca21
S tou teplotou ke 30°C si dovolím nesouhlasit. Skaláry bez problémů prospívají a třou se v teplotách od 25- 28°C.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 22:13 Muž venca21 [-1] - Cichlidy
podle popisu stresu je možné,že jim nevihovuje voda.Teplota je jedna z příčin.Pro skal... je dobrá kolem 28 s - 30s.Kvalitní filtrování a mírný proud.Jinak jsou skalarci plaší již od přírody.Je známo,že domorodci je umrtvovali silným plácáním pádlem do vody a ryby lekly.Potom je stačilo vychytat sítí.Skalára amazonská leopardí varianta má načervenalou hřbetví plotev.Dokonce vědci vyšlechtili novou variantu a to skaláru rudou a nazvali je Rudí ďábli a hádej z jakých skalárů šlechtili.









;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 18:02 Muž jaa [5]
pancirničci kropenaty nerobia ziadne problemi, to su uplny anielici. A co sa tyka tej mrenky nadhernej, tak to mi vraviet nemusis, len smola ze som to nevedel skor. Kupil som ich dve a skalarom nedali chvilku pokoj. Po case som jednu dal prec a druhu som musel nechat, bo sa mi ju nepodarilo odchytit. A cuduj sa svetu, od kedy tam je sama tak je uplne kludne, do ostatnych rybiciek neripe a niesu snou ziadne problemi.............takze som sa rozhodol ze si ju necham na podmienku.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 17:46 RAP – Re: jaa
Mezi námi, oni ti Pancéřníčci kropenatí, Labea a P.nádherná nejsou zrovna vhodní ke skalárům. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 16:31 Muž jaa [5]
nastastie dnes som spravil posledne upravi, tiez som hned odkalil a vymenil cast vody, takze najblizsie minimalne dva tyzdne budu mat pokoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 13:58 zeck – Re: jaa
tak to se pak ale nesmíš divit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 22:36 Muž jaa [5]
v akvarku v poslednej dobe vobec, ale nad akvarkom som teraz dost strasil koli tomu pridanemu svetlu. Chcelo to totiz aj novy krit a nejake technicke upravi, takze asi tyzden som tam vlastne kazdy den nieco bystrngoval po troske...........
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 22:24 zeck – Re: jaa
stiri?
to budou asi čtyři....nevrtáš ce moc v tom akvárku?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 22:10 Muž jaa [5]
tri az stiri mesiace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 22:08 zeck – Re: jaa
a jak dlouho je máš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 22:07 Muž jaa [5]
no tie moje su z ostatnych ryb urcite neni vystresovane, lebo ich tam je dost malo a ziadny taky druh co by im vadil. A inak ked som ich mal novych, tak prvy mesiac medzi rastliny a dekoraciu vobec neplavali, ako keby sa tam bali vplavat, stale boli len pri prednom skle a vo volnom priestore.............
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 21:58 zeck – Re: Sadman
já je mám 2 dny a všude plavou,papaji a nádrž nemám taky zarostlou.nebudou spíš vystresovaný z ostatních ryb?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 21:54 Muž Sadman [0]
tak je hodně sleduj, esli nejsou nemocné, pokud se schovávají a tak... jinak to může být vodou, nebo tím nezarostnutím.. ;]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 21:47 Muž jaa [5]
to nacervenanie pod chrbtovov plutvov ma netrapi, to maju stale, asi to maju mat. Ale pozadie mam spravene z kamennej drte a piesku a ked sa o to otrieskaju tak poodierane supinky alebo polamane luciky v plutvach a lubi sa im tam chytat plesen
A ze je slabo zarastene viem a snazim sa aby bolo cim viac. Preto som aj pridal to svetlo. Proste sa snazim ale som len zaciatocnik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 21:43 Muž Sadman [0]
jaa napsal: chcem sa nieco spitat. Mam tri dospele skalare. Mam ich uz skoro tri mesiace a vzdy boli v pohode (nadherne ryby). Ale v poslednej dobe mam koli nim starosti, bo sa zacali strasne bat. Vsetkeho sa nalakaju a plavaju ako zplaseny, skovaju sa medzi rastlinky a vydu od tial az ked je nejaku dobu v miestnosti klud. A co je najhorsie pri som "uteku" sa obcas oskru o prekazky a su poodierany..........pozorujem to asi tyzden a pol. Presne pred takym casom som zdvojnasobil svetlo koli rastlinkam. Moze to byt koli tomu? co mam robit?

Řekl bych, že je to tím světlem, máš to celkově málo zarostlé, tak si možná připadají jako ve vitríně... ale kdoví.. ;]

Jinak moje skaláry jsou taky krapec načervenalé pod hřbetní ploutví, řekl bych že je to prostě forma divoké skaláry... ;]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 21:29 Muž Barney [61] – Re: jaa
Pro Skaláry neni dobrý moc světla. Jo může to být tím. Kup plovoucí rostliny - Pistia, Limnobium. Riccia, Salvinia ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 21:23 Muž jaa [5]
chcem sa nieco spitat. Mam tri dospele skalare. Mam ich uz skoro tri mesiace a vzdy boli v pohode (nadherne ryby). Ale v poslednej dobe mam koli nim starosti, bo sa zacali strasne bat. Vsetkeho sa nalakaju a plavaju ako zplaseny, skovaju sa medzi rastlinky a vydu od tial az ked je nejaku dobu v miestnosti klud. A co je najhorsie pri som "uteku" sa obcas oskru o prekazky a su poodierany..........pozorujem to asi tyzden a pol. Presne pred takym casom som zdvojnasobil svetlo koli rastlinkam. Moze to byt koli tomu? co mam robit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 20:45 zeck – Re: Yirka
právě že není.asi to fakt bude nějaká obyč skalára :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 20:44 Muž Yirka [9126] – Re: zeck
Není to efekt osvětlení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 20:34 Muž Jura23 [6]
Skoro určitě to jsou obyč. skaláry :-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 20:27 zeck
Fotka k příspěvku fotka schválně přitmavená aby byla vidět ta hřbetní ploutev do červena.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 20:25 Muž Barney [61] – Re: zeck
No jsem z toho jelen. Podle mě je to kříženec mezi manacapuru a obyč. :) Ale to je asi blbost, nevím. Vzhledem k té ceně myslím, že to je obyč...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 20:21 zeck – skalára
ahoj,potřebuju poradit.
koupil jsem si v pátek u nás v jednom zverimexu skaláry(zverimex,protože u nás nejsou žádní chovatelé),ale je to taková divná forma. rybicky.net/nadrz/5756/3.jpg ...
myslíte že by to mohlo mít něco společného s Pterophyllum scalare manacapuru?
1ks/35kč a velikost tak 5cm vč. ploutví.hřbetní ploutev má lehce do červena.
děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2008 15:39 Muž LangMaster [24]
Ok díky všem jsem zvědavej co to bude za mladé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2008 14:28 Muž Geri [29] - Skaláry
Dole KOI mixnutý s Gold Copem a nahoře Mramor, nejspíš taky s předkama Gold Cop.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2008 07:13 JUMP
Dole samec KOI jak řikáš a samice mramor - gold cop ( nebo gold head ) nebo jak se tomu ještě různě řiká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2008 22:55 Muž LangMaster [24]
Toho dole neberte to je samec Koi ale ta co ji převládá černá ja je dal dohromady a ted tam maj par malejch tak jsem zvědav co stoho bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2008 22:41 Muž Dahak [425] - Cichlidy
MRamor.Podobnej par s lepsi kresbou byl k videni na Aquafestivalu v Cesky lipe.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [7] 8

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 8442x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9418-jaka-je-to-skalara?od=301