Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to skalára?

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Copak je to za rybičku? 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to skalára?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.11.2015 15:45 RIONANAY Re: RIONANAY
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Nemám dokonalý doklad presný o tom že sú to ozaj Hybridy Krížené Pterophyllum Altum s Pterophyllum Rio Negro. Ale Možem sem napísať že som to čítal na rvoznych fórach po internete, ale neni to 100% potvrdené všeci sa iba domnievajú! Oplutvenie výška a hlava s ústamy by mohla nasvedčovať tom že sa jedná o Kríž Altum a Pterophyllum Scalare. Nieje to ani divoká forma s nejakého povodia Amazonky alebo jej prítokov. Malo by sa jednať o umelo vytvorený druh o Hybrida. Je zmienka aj o Albinotických formách tohto Skalára. Ale Albinotické formy sú obyčajne Pterophyllum Scalare. Nejedná sa v ich prípade o Dantumi. Keď si ich porovnáte tak tam nieje ani stavba tela a ani oplutvenie nič suvisiace s Dantum Skalárom. Je to zavadzajúce. Ľudia zo zahraničia ktorý si ich objednali píšu na fórach že sú to nádherné ryby s visokov stavbov tela. Mne osobne Altumy pripomína. Neni to to samé ako Altum lebo to je niečo úplne inakšie ale je to hodne podobné. Kto vie ako Pterophyllum Altum vypadá tak to ríchlo zistí. Na to že sú Pterophyllum Altum dosť náročné tak Dantum ako náhrada za Altum je dosť dobrá. Podobá sa na Altum a je to nenáročný Skalár a je aj cenovo dostupnejší.
Edit: Zdroj fotek www.uk-angelfishforum.org.uk/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2015 15:34 RIONANAY Re: prasan
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Pterophyllum Dantum
Edit: Zdroj fotek www.uk-angelfishforum.org.uk/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2015 11:09 - Re: RIONANAY
Určite to bude pre akvaristov poučné,budeme radi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2015 03:38 RIONANAY Re: prasan
Ak máte ešte záujem vedieť niečo viac o Pterophyllum Dantum tak som schopný dať sem nejaké obrázky že ako spominaný Skalár vypadá a plus aj nejake info o nich. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2015 13:05 - Re: RAP
To by si chcel veľa :) Ráno po nočnej som to dohľadal aby som tu akvaristom - kolegom napísal ako to asi je s pomenovaním Dantume.Teraz to listujem a listujem ale ani za toho pána ti nepoviem na ktorej strane to bolo.Asi ju budeš musieť prečítať celú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2015 11:17 RAP Re: prasan
Na které straně to je?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2015 10:27 - Re: RAP
prasan napsal: Dalšia vec ,taký ten zalomený pištek mávajú len P.altum a P.leopoldi(v niektorých populáciách), P.scalare takéto zalomenie nemá v žiadnej populácii.
A čo píšem? Nie všetky P.leopoldi majú to zalomenie.Majú ho len jeho niektoré populácie.
To,že P.scalare to zalomenie nemajú píše sám autor knihy.Zrejme na to treba mať to správne oko. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.10.2015 09:31 RAP Re: prasan
Pterophyllum leopoldi nemají zalomený nos, naopak. Pozor, pokud si v Německu objednáte leopoldi, mohou vám přijít např. P.s. Rio Nanay.
Pterophyllum scalare zejm. přírodní formy to zalomení mají velmi často.
Skaláry Dantum jsou kapitola sama pro sebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2015 08:49 -
Práve to preberáme na sk webe.Zmienka je tam o skalároch Dantume.
Myslím,že dobré vodítko a náhľad do foriem skalárov dostatočne rozoberá publikácia p.Burzanovského - Dobrodružství s amazonskými anděly.
V oblasti horného toku Amazonky sa objavuje len Pterophyllum scalare a jeho formy.Bližšie neurčené sa označujú ako sp.
V oblasti Negra sa objavuje rovnako Pterophyllum scalare,potom Pterophyllum leopoldi a zatiaľ bližšie neurčený označovaný ako sp. v oblasti Cuiuni.
Pterophyllum altum sa objavuje len v oblastiach Negra-konkrétne Orinoco,Casiquiare,Xié a Baría.
Skaláre ako Manacapuru či Nanay nesú pomenovanie podľa miesta objavu(riečok)-jedná sa o Pterophyllum scalare.
Pterophyllum altum ma hojný výskyt hlavne v povodí Orinoka.Typové nálezisko-Atabapo,Orinoco - Venezuela.
Ako pozerám tak pozerám ale v mapkách žiadne Dantum nevidím.
Dalšia vec ,taký ten zalomený pištek mávajú len P.altum a P.leopoldi(v niektorých populáciách), P.scalare takéto zalomenie nemá v žiadnej populácii.
Bez bližšieho určenia výskytu či pôvodu resp.zmienky o krížení môžeme len polemizovať.
Skaláre predávané ako Altum-Peru sú jednoznačne Pterophyllum scalare.Ako píše p.Burzanovský v publikácii, tak je to len lokálna populácia s trocha vyššou stavbou tela s menšími farebnými odlišnosťami.
Odporúčam prečítať.
PS:Najväčšia kravina s ktorou som sa stretol pri čítaní netu je toto: Pterophyllum scalare altum sp. “Santa Isabel”
To mi príde ako veľkoobchodná akcia 3 v jednom.
Pterophyllum scalare
Pterophyllum altum
Pterophyllum sp.Santa Isabel
Netreba uveriť každej kravine čo sa objaví na nete.Kopec importérskych firiem vymýšľa krkolomné pomenovania a radi si pri tom vsúvajú i pomenovanie altum aby sa dáka lokálna forma Pterophyllum scalare lepšie predávala.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2015 12:03 RAP Re: Zab01
Přesněji ti to určí tady ceskycichlidklub.eu/… ;-)
.. právěže se mi taky líbí, proto se ptám jak se jmenují, ať vím co shánět
Co zajít k tomu samému prodejci?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2015 11:39 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: RAP
Fotka k příspěvku Jo tady je trochu lepší fotka, ale i tak je nemá moc natažené, pak to je ještě lepší :) .. právěže se mi taky líbí, proto se ptám jak se jmenují, ať vím co shánět :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2015 07:23 RAP Re: romant
A ta zebra je moc hezky stavěná, rovné ploutve potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.02.2015 21:11 R Muž romant [27987] Re: Zab01
Vlevo zebra, v pravo neon, nebo taky blue neon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2015 21:03 Žena oseana [0] Re: Zab01
každopádně jsou obě pekné...nejsem odborník ,ale koukni tady do atlasu a klikni si na poznej svoji rybu.možná tam odpověď najdeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2015 20:56 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetky – ?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, neví někdo prosim jak se jmenují tyto barevné formy skalárů? Ten nalevo je celkem pěkný, hodně vysoký, druhý celkem obyčejný, ale silně modrým odleskem :) jsou ještě hodně mladí, ale vypadají, že se začínají párovat :) nalevo je asi mladý samec :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2015 16:02 Muž LiborSprysl [9015] Re: uchecht
Věřili. Protože barevné jsou dražší, proto se více prodávají...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2015 09:09 Muž uchecht [5] - AmerikaRe: LiborSprysl
Děkuji všem za reakce. Nejde mi o to, abych měl v akvariu nějakou superdrahou raritní skaláru, ale jen abych věděl co mi tam vlastně plave :-) Na tento název jsem narazil při brouzdání internetem zde: www.akvarista.cz/…. Je to článek z roku 2006, tak se toho v barevných a tvarových mutacích mohlo dost změnit, ale považuji ho pro laika, jako jsem já, za slušně a přehledně napsaný. Vždycky jsem chtěl mít v akvariu mít pruhovanou "amazonskou" skaláru, ale nevěřili byste jaký jsem měl problém po burzách sehnat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2015 04:47 Muž LiborSprysl [9015]
Aby teda zmatek byl naprosto dokonalý...:-) Není to jedno jaká je to skalára? Pravdu má spíš Roman, protože je to prostě pruhovaná skalára "amazonka", možná odjinud :-) ... Peru-altum zavedl už nevím jak se jmenoval obchodník - dovozce, aby povýšil trochu jinak vypadající pruhovanou skaláru z jiné lokality, a protože vypadala trochu jinak, tak se dovezla...Český chovatel toho radostně využil a tato ryba se začala šířit nádržemi jako bůhvíjaká rarita...to je tak 15 let co byla na vlně velikého zájmu. Za obyčejnou amazonu bylo ve výkupu osm,deset kaček... ale Peru-altum to byl fičák dvakrát třikrát větší...I já toho využíval, ale smiřme se s tím, že zatím máme stále jen tři druhy skalár a lepší to asi ještě chvíli nebude... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2015 18:11 RAP Re: romant
Romane, problém je v tom, že většina variant skalár vypadá v mládí stejně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2015 17:50 R Muž romant [27987] Re: uchecht
Podle mě je to klasická amazonka, jenom je u ní uveden onen komerční název, ale jak píše Vlasta, jsou to mlaďoši a ukázat se klidně můžou. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2015 17:35 RAP Re: uchecht
Jsou ještě malé na přesnější určení.
Tady jsou fotky dospělých rybicky.net/nadrze/19387 . ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2015 11:35 Muž uchecht [5] - Amerika – Je to Pterophyllum cf. scalare "Peru – altum"
Fotka k příspěvku Ahoj, dostal jsem darem několik kusů tohoto skalára. Jedná se o Pterophyllum cf. scalare "Peru – altum"? Nejsem si jistý. Děkuji :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   07.12.2014 17:29 Deepinpeat Re: dravec
Tady by asi bylo vhodné zdůraznit, že výraz microrasbora neoznačuje akvarijní formy nějak zmenšených selektivně vyšlechtěných ani jinak upravených "velkých" skutečných rasbor. Ten název pochází prostě z toho, že jsou ty druhy opravdu malé a původně to je dokonce rodové jméno, podobně jako např Microdevario, Mikrogeophagus a jiné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 16:46 Muž dravec [72] - Rostliny
sad škoda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 16:43 R Muž romant [27987] Re: dravec
Nštěstí ne.
Edit: Tedy zatím, ne, ale uvidíme čím nás kluci z orientu překvapí, oni jsou na to machři, bohužel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 16:42 Muž dravec [72] - Rostliny
Zdravím, neviete poradit ci su dotupne aj nejake mini formy sklara?
(Ked uz mame microrazbory a podobne rybky vhodne do malych aq :-) )

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 14:40 borel Re: RAP
Máš pravdu, obchodní název Albino Altum Angelfish, vědecký Pterophyllum scalare.
www.rfitropicalfish.com/…


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.02.2014 12:59 RAP Re: borel
Tak jsem ten odkaz prošel 3X každou stránku a žádnou Pterophyllum altum tam nemají a ani neuvádí, všechno Pterophyllum scalare.
Je nutné rozlišovat druh a obchodní jméno ryby. Přídomek Alto se používá i u Skaláry amazonské(přírodní formy), které dorůstají větších rozměrů. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 12:20 R Muž romant [27987] Re: borel
Hnusně řečeno, mě to nevadí, ale co mě vadí, když se plácají nesmyslný řeči. Tohle je doložený odkazem a každej ať si obrázek udělá sám, svoboda volby. ;-) Jinak, uklidním tě, objednávat skutečně nebudu, mě to nebere. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 12:14 borel Re: romant
Tenhle eshop nabízí altum albíny s červeným okem, na jiném eshopu jsem našel i koi altumy. Není to v číně ale je to realita. www.rfitropicalfish.com/…
P.S. Doufám že je nebudeš objednávat! ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 11:40 radim Re: RAP
jo to růžové fuj :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 11:38 RAP Re: radim
Radime, jestli myslíš to růžové fuj, tak není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 10:18 radim
www.youtube.com/… 1:10 je to altum nebo ne? ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 09:21 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: LiborSprysl
Darwin pocital s tim, ze zmeny trvaji silene dlouho (z pohledu lidskeho zivota). Jenze ono to tak neni za vsech okolnosti, vlivem podminek se muze novy druh z neceho puvodniho vytvorit i behem kratke doby, a ani nemusi jit o nejake krizeni, proste se jakesi "slechteni" stane tim, ze je v nejakych specifickych podminkach nejaka cast jedincu z druhu uspesnejsi. U nejprimitivnejsiho zivota ta doba muze byt sakra kratka, az nas to pri nejake epidemii muze pekne mrzet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 03:55 Muž LiborSprysl [9015] Re: borel
borel napsal: Já se možná zeptám hloupě, ale, hybrid je mezidruhový kříženec který vznikl v laboratoři ve skumavce, v akváriu v pěstírně a nebo v přírodě v řece? Protože asi se časem neubráníme tomu že budeme mít koi altuma,red devil altuma a další.
To je různé - v případě zmíněného skokana zeleného je to zcela jasná přírodní záležitost. V případě parrotů je to akvarijní odchovna. Laboratorní postupy se používají při vzniku hybridních užitkových rostlin. Takže a,b, i c je ve vaší otázce správně.
Jde o to, že ne všichni kříženci jsou dále plodní, někteří jen za určitých podmínek, někteří vůbec. Ale Darwinova teorie o vzniku druhů trochu dostává na prdel díky současnému posunu molekulárního výzkumu. To třeba v případě těch violek, které jsou schopné zkřížit se mezidruhově, vydat se vlastní cestou, ale také se vracet zpátky zpětným křížením s jedním či druhým rodičem... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2014 19:05 borel Re: LiborSprysl
Já se možná zeptám hloupě, ale, hybrid je mezidruhový kříženec který vznikl v laboratoři ve skumavce, v akváriu v pěstírně a nebo v přírodě v řece? Protože asi se časem neubráníme tomu že budeme mít koi altuma,red devil altuma a další.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2014 04:36 Muž LiborSprysl [9015] Re: borel
borel napsal: ... jako hybrid. Nechápu co jeto hybrid,...
Hybrid je mezidruhový kříženec, který dá vznik novému druhu...
cezarmilan [165] - Rostliny – Re: borel....hybrid by v podstate nemal byť schopný ďaľšieho rozmnožovania.
To není tak docela pravda...nejedno následné rozmnožování hybridního druhu je vědecky, a nikoli jen laboratorně, dokázané jak v rostlinné, tak živočišné říši...
U nás dostupnou ukázkou je třeba skokan zelený...i když tam jsou v dalším rozmnožování trochu finty, množí se a je to hybrid ;-) . V rostlinné říši to umí třeba violky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2014 19:39 R Muž romant [27987] Re: RAP
Moje aktuální nedávná zkušenost je spíš s tím méně znalým personálem, přístup stylem, prase nebo hrdlička, to je jedno, hlavně že to má vocas, ale s tím toho moc nenaděláme, to jsem si jenom povzdechl. To, že jméno a pokud možno co nejexotičtější prodává, vo tom žádná. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 19:39 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: RAP
Pro info :-D (asi jsem k tomu měl dát komentář) To video jsem sem dal spíš pro ilustraci o čem je řeč, ať už je to alt nebo amazon. Sám to posoudit neumím, krom toho že se mi ta forma z videa nelíbí, i proto jsem to hledal ano pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 19:34 RAP Re: romant
...méně znalý personál našich velkoobchodů...
On nemusí být méně znalý, ale prostě jméno prodává ..... :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 19:19 R Muž romant [27987] Re: RAP
RAP napsal: Pterophyllum altum to rozhodně nejsou. Bohužel přídavek alto se používá i u Pterophyllum scalare. hmm Souhlas a méně znalý personál našich velkoobchodů to lidem vesele tlačí do hlavy. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 19:12 RAP Re: tercovec5
Pterophyllum altum to rozhodně nejsou. Bohužel přídavek alto se používá i u Pterophyllum scalare. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 18:43 Muž tercovec5 [257] - AmerikaRe: Muffy
Muffy napsala: V nabídce jednoho e-shopu jsem našla Pterophyllum altum DANTUME WILD FORM (mají i albino). Obrázek tam ale bohužel nebyl. Nevíte někdo,jak rybka vypadá? Podle ceny okolo 100 Kč to rozhodně nebude skalára vysoká, jak by člověk z názvu předpokládal.

Raději bez delšího komentáře.Altumy tam prostě nevidím,klávesnice snese vše?Možná jim ale křivdím.
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 15:23 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: cezarmilan
Vidím to stejně, hold prachy jsou prachy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 15:18 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Hansel
:-( sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 13:38 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: borel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 12:59 borel Re: cezarmilan
Souhlasím na 150% , nedovedu si představit hybrida ze skumavky a ani zkříženou skaláru s altumem, když vidím Red skaláry tak
to nedokážu rozdejchat. Jenom sem chtěl upozornit že to skutečně existuje a bohužel se to prodává.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 10:49 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: borel
hybrid by v podstate nemal byť schopný ďaľšieho rozmnožovania. Prosím vás nekupujte a teda nepodporujte to GMO množenie sad . Ďakujem!
viď.
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 08:19 borel Re: Muffy
V zahraničí se prodává běžně altum dantum i albín, ale někdo je označuje jako hybrid. Nechápu co jeto hybrid, a co se týká ceny, ta je přece tržní, proč by je nemohl někdo prodávat za 100kč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 04:40 Muž LiborSprysl [9015] Re: Muffy
Muffy napsala: V nabídce jednoho e-shopu jsem našla Pterophyllum altum DANTUME WILD FORM (mají i albino). Obrázek tam ale bohužel nebyl. Nevíte někdo,jak rybka vypadá? Podle ceny okolo 100 Kč to rozhodně nebude skalára vysoká, jak by člověk z názvu předpokládal.
Podle ceny nesmysl. Podle barvy rovněž. To bude něco podobného jako jednou moje P.scalare wild v mramorové podobě z jednoho tu nedávno zmiňovaného velkoobchodu... smich

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 7 8

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 8442x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9418-jaka-je-to-skalara?od=101