Proudový chránič
chybí ti jedno dost zasadní zaležitost vodič PE ze zasuvky do chraniče a jak již s vaclaven jsme vedli diskuzi je lepší vodič PE vest příno z rozvodnice ale stejne nechapu infantilní hysterii s prasklým topítkem
a pokud chceš externí topítko aby nebyla možnost se dostat s elektrikou do vody tak udělej jednu jednoduchou věc top v místnosti kde maš akva na požadovanou teplotu ustředním topením
Kde je chyba? Nějak jsem to nepochopil! Podle mě je to dobře. Pokud jde o tu "spojku" v zásuvce tak tu tam nedělám já, ale takto je to zapojené. K zásuvce v paneláku vedou dva dráty a takto je zásuvka propojena.
Moje zapojení začíná až od proudového chrániče dál..

bigboban napsal: A já zase úplně nesouhlasím...
Souhlasím, u starých rozvodů které nejsou rozděleny na jednotlivé okruhy to může být problém..

A nyní situace s proudovým chráničem. Topítko má dvouvodičový přívod, tedy bez přídavné elektrody je ochrana chráničem k ničemu. Pokud se objeví porucha na topítku, stačí 30mA k tomu aby chránič vylítnul. Tedy když přijde dítě, nic mu to neudělá protože obvod je ihned po poruše odpojen.

Snad mě nevynadáte za mírně infantilní schéma, lepší jsem po ránu narychlo nezvlád.
Tedy situace č. 1 - rozvod TN/C (dva dráty ve zdi - ve většině případů), bez chrániče, jistič dejmetomu 10 nebo 16A. Porucha topítka - fáze propojená do vody. Jistič to nevyhodí a dokonce když tam šáhne dítě a projde skrz něj do radiátoru 5A tak jistič stále drží a dítě svítí.

A já zase úplně nesouhlasím, že chránič v rozvodnici je to nejlepší! Třeba pro koupelnu jasně. Ale pokud má byt už třeba jen jeden další rozvod na zásuvky a na něm je třeba akva a lednice tak je to pěkné riziko! Stačí odjet na dovolenou, akva trochu navlhne, chránič vypadne a kromě vypnutí akva vyteče i lednice!
Tedy já si naopak myslím, že v rozvodnici má smysl chránit pouze celé obvody kde to jako celej má smysl tedy především koupelnu. Pokud má akva svůj rozvod tak proč ne, ale to právě většinou nemá! Proto je pro akva podle mě mnohem lepší extra chránič v zásuvce!
Já bych zas tak rychle nesouhlasil. Většinou se do chráněných prostor tahá další drát(pospojení) Většinou z rozvodnice. (Mimo společné obložení) Ten ti potom zajistí že se ti na kostru nedostane nic i v případě který uvádíš.

Tvoje poslední věta že se za chráničem nesmí spojit PE a N jinak dojde k vyřazení chrániče je špatně napsaná. Chránič nevyřadíš ale při prvním zapnutém spotřebiči chránič vypne a už ho nenahodíš dokud spojení PE a N nezrušíš. Jinými slovy co je za chráničem fungovat nebude.
0 29.12.2008 23:51 jirikovar –
Re: Jva Jo mimochodem si nedovedu představit ještě investicu do předělání cele instalace jinak plně s tebou souhlasím neuvědomil jsem si tento problém
jirikovar napsal: V případě dvou vodičové sestavy elektroinstalace tj TN-C převedeno na soustavu TN-S chráničem na 3 vodiče kdy se vodič PEN rozdeluje na vodiče PE a N tj zeleny a modry je prakticky stejně jedno jestli se vodič pospojení PE vezme před nebo za chraničem protože kdo zna zapojení chranice uvnitř tak vodič PE a PEN je poze vodivě spojen a odbočilo se pouze na N a pospojovat vodičem N již nelze a nide v miste instalace se nesmí vodiče PE a N nikdy spojit bo by jsi vyřadil z funkce chranič
Je samozřejmě jedno, jestli k rozdělení dojde před nebo za chráničem, ale pouze pro poruchy za chráničem. Pokud dojde k poruše před chráničem, třeba rozpojení PEN vodiče (u starých rozvodů nic nereálného) dostane se při připojení elektrody v akva na ochraný vodič před chráničem do akva napětí přes ostatní spotřebiče.
Samozřejmě nejlepší je instalovat proudový chránič přímo do podružného rozvaděče (investice na jednu fázi cca 300kč) a je chráněný celý rozvod.
Rozjela se tu nsemyslná debata o tom, kdo vydrží jakou ránu, kdo jak "kvedlá" apod.
Poslal jsem odkaz na proudový chránič za 2 stovky + návod jak to zapojit, už jsem uvedl proč nestačí to jen dát do zásuvky proč elektroda apod.
Pokud má někdo akva tam kam dítě nevyleze nebo si to spíš jen myslí ať dělá jak myslí.
V telce dnes a denně vidíte neuvěřitelní případy kam které mimino vyleze, kam spadne apod.
Je na rozmyšlení každého co a jak udělá, já jen tvrdím že ochrana akvária proti elektřině pouze jističem je naprosto nedostatečná a při "kvalitě" současných výrobků je jen otázka času kdy to někoho oddělá!
Tedy já si možná zbytečně zapojím chránič za 2 kila ale vím že až nateče voda např. do světla nebo topítka tak to vyhodí chránič dřív než začnu sám na sobě nebo na rybách zkoumat kudy a kým/čím jaký proud projde a jestli to někomu ublíží.

Nechapu co se ti nezda? Bud si nestezuj a sahej do akvaria pod proudem nebo si spotrebice vypojuj. Nemyslim to ironicky jen me takova debata nebavi.
mno a když mam přivody 10-15mm do topení 230V od sebe tj jsou varianty 2 že se voda bude v okolí topení slušně vařit nebo to vybavý jistič
ja dostal těch pecek už dost a nikdy to nebylo dobrovolně teda až na připady kdy se mě nechtělo pro zkoušečku a zkoušel jsem dobrovolně prstama jestli to je pod šťavou nebo ne
Dobra je to malopravdepodobne ze by mezi koncema dratu byl vetsi odpor nez zkrz vodu k rukam prez telo zpet ale dobrovolne to zkouset nebudu. Sice par facek uz mam zasebou ale nikdy dobrovelne
Ale pri mym stesti urcite pecku dostanu

to bych musel vzít to topení do ruky kdy ba proud šel cestou nejmenšího odporu aby jak řikate semnou něco udělalo asi o kyrhofových zakonech moc nevíte
dělá dobře tvuj otec s tim vypínaním
Pokud by jste radne cetl tak jsem napsal kdyz budete radne odizolovan pak budete kvedlat protoze proud projde zkrz vaz zpet do vody na pracovni vodic a pokud nic neunikne do zemne tak nevznikne vybavovaci proud pro vypnuti proudoveho chranice !!!
Mne proud prochazejici telem zatim nijak nevadil ale vidim jak si muj tata aby vyndal nejaky bordel na hladine vypne vsechny spotrebice a zkontroluje jestli neni praskle topeni. Proste tam sahne a je to. A mam pocit ze az jeho klepne 15mA na 0,2s tak mi rozflaka vsechny trubice nad AQ a jelikoz ma spatne zada tak pri padu se bude urcite drzet predni steny AQ. Vidim to uplne zive

když solíš zvyšuješ vodivost vody tj na 1m vodovodní vody bude ubytek cca 0,1V
mluvil jsi o te kvrdlačce vody což znamená unik proudu přes tvé tělo tj na jiný potencial a vypadek chrraniče
Ted nevim proc ? Nekde jsem asi pominul neco o cem jsme diskutovaly ohledne odporu vody.
A hlavne kazdy ji ma jinou ja treba vodu i trochu solim :o)
Z vyse vyjmenovanych duvodu si myslim, ze zemnit vodu neni nutne.
mimochodem nemám z toho strach bo se mi stalo to když jsem odkaloval vodu v mé 350 tce a prasklo mi topení až do stavu odpadnutí spodního skla a nic se nestalo nezabilo mě to nebrnělo to a to jsem měl obě ruce v akva a mám na celé instalaci chránič který nevybavil
změř si odpor vody, ne osmotické a ani destilované
A co odpojeni vsech spotrebicu nez do akvarka zacnu sahat? Tj. odpojit i to rozbite topitko, pisou to snad na vsech akvaristickych vecech. K tomu diteti, ano i me to castokrat napadlo. Do jisteho veku umistit akvarko mimo dosah, a od jisteto veku soustavne "strasit" spolu s vyjmenovanymi krycimi skly, optickou kontrolou jednotlivych zarizeni, proudovym chranicem, zajistenymi svetly atd...
EDIT: me rizika vysvetlovat nemusis, vim co elektrina dovede
Proc zemnit vodu ?
Pokud ti praskne topitko ve vode bez uzemneni tak proudovy chranic vypne az kdyz do vody strcis ruku a zkrz tebe projde vybavovaci proud do zemne coz muze byt u dobreho proudoveho chranice 15mA a pro nektere dite nebo starika klidne i smrtelne pokud bude mit slabsi srdce pripadne pokud leknutim jeste neco jineho nerozbije jako treba trubice osvetleni nad AQ.
Pokud budes mit peska a budes dobre izolovany a strcis tam obe ruce tak budes mozna chvili vyuzitej jako kvedlacka vody nez odpadnes.

zabezpečit akvarium aby ditě neshodilo světlo do akva a mít světlo přidělané tak aby nespadlo do akva- mam doma 2 děti 2,5 r a 8měs tak vím co myslíš a taky vím že mam doma světlo k ničemu ale udělané krytí tak že se k němu rukama nedostane
A co kryci skla? Nevim, porad nechapu proc zemnit vodu...
EDIT: dale me napadaji zavesna svitidla, pripevnena ke stropu atd...
Jenže bohužel naprostá většina akvaristů spíše elektrikáři/elektrotechnici NEjsou a podle toho často zapojení akvária vypadá. Na vlastná oči jsem viděl např. spojenou dvoulinku 230V pouhým zakroucením měděného káblíku a izolace provedena obalením kancelářskou průhlednou izolepou.

Ale i bez zásahu "kutila" stačí koupit nějaký čínský šmejd což je dneska skoro všechno v obchodě. A to nemluvím o tom, že akvárko se hodně často líbí zrovna dětem!
Proto tu řeším proudový chránič, protože takové dítě klidně může hodit osvětlení do vody. A pokud spadne 230V do vody zdaleka to neznamená že to vyhodí např. 16A jistič!! A pokud má voda dostatečný odpor a na jedné straně je ve vodě fáze tak stačí když dítě strčí do akva dvě ruce půl metru od sebe a dál už to radši ani nechci rozvádět!!
Pokud toto má být ale dostatečně bezpečné, nestačí bohužel jen zapojit proudový chránič a do něj strčit např. světlo s typicky dvou-zástrčkou! Nutná je právě ochranná elektroda + připojení kovových částí (kryt, kostra osvětlovací rampy apod).
zařízení neřeší norma ale zákon mam dojem č.22(pak následně normy které doporučují jaké má mít zařízení požadavky) kde musíš každé zařízení nechat přezkoušet u státní zkušebny aa pokud se nám zařízení nezdá nechat si od dodavatele ukazat prohlášení o shodě které potvrzuje zkoušku ve státní zkušebně a zařízení je tudíš bezpečné a pokud je na krabici napsáno neprovozovat ve vlhkých prostředích už to zavání neduverou k výrobku
Stím provozováním máš pravdu, ale chránič je pouze doplnková ochrana, a norma nařizu je vžude kdy je zvýšené nebezpeží úrazu el. proudem chránič( koupelny, venkovní prostory atd.). Zaplat pánbůch se akváriji nezabývá, protožě většina by je musela zrušít a to co sem valí z východu o tom rači nemluvím.

Dva okazy na nákresy podle mne i pro nelektrikáře,
www.tzb-info.cz/…,
motor.feld.cvut.cz/…, ta elektroda do vody a pospojeni všech kovových částí jenutností kvůli stejnému potenciálu (na všech částech stejné napětí. A ještě rozpojení PEN v dvou vodičovém provedení na PE (žlutozelený, ochraný, lidově kostra) + N (modrý, pracovní, lidově nulák) musí být před chřáničem viz. nákresy a nesný se dále nikdy spojit, protože chránič porovnává prod ve fázy a N, pukud doje k rozdílu proudu na jaký je chránič, nebo vyšímu chránič odepne. Snad jsem to napsal srozumitelné i pro laiky.
mno ja určitě ne ale taky o tom mluvím na začátku krytím zajistíš dostatečnou bezpečnost zařízení a pokud přidám chranič nic se neděje ale pokud se mi zařízení nezdá dost bezpečné tak ho neprovozuji ne
jo mimochodem kdo se chce hrabat do elektriky měl by mít vyhl50/78 min §5 a pokud ho nema zavolej si k reseni odbornika
Tak tohle je rozhodně nesmysl. Jistič je typicky 16A například. Těžko odhadovat jestli vodou projde 16A ale troufám si tvrdit že skoro určitě ne. Proti 30mA u chrániče je 533x nižší a tedy bezpečnější hodnota!

Jen kdyz vam nestaci proudovy chranic primo v zasuvce, tak me zajima, jestli mate dostacujici kryti na paticich...
Na forech jsem uz narazil na dost lidi co si je koupily a ty maj vetsinou IP67 jsou i na
www.akvarista.cz A staci voda v akvariu na to aby vznikl vybavovaci proud pro jistic ?
Kazde AQ na tom bude jinak protoze v kazdem bude jina vodivost ale otazka je jestli to vyhodi klasicky jistic tudis elektroinstalaci bez proudoveho chranice jak to je u vetsiny domacnosti
PentueR napsal: protože většina věcí do akva má dvoukolíkovou zástrčku tj třídy ochrany II
a já bych chtěl chránič taky pro celý rozvod co vede do akva, musel bych z chrániče vyvést ochranný vodič samostatně a strčit do vody v akva aby to fungovalo?
ano
Kryt mám plastový, filtr je ve vodě, není to na co kovového prdnout..
ano jediná vodivá věc okolo je pouze voda většina věcí okolo je s patřičným krytím a plastová popř třídy ochrany II (zdvojená izolace)
Edit: JO ještě jsem si tak vzpoměl proč tu vlastně řešíme chránič do vody a nějake složitosti prostě udělejte pospojení nádrže vodičem PE nebo PEN (dle toho jakou mate doma elektroinstalaci)(prostě z kolíku) a strčte elektrodu do vody a máte jistotu když se budete hrabat ve vodě tak dojde k vybavení jističe a vám se nic nestane
Taky mně to zaujalo, protože jsem o chrániči trochu uvažoval. Jenže nejsem moc přes vyšší napětí, takže jestli to chápu správně:
-protože většina věcí do akva má dvoukolíkovou zástrčku a já bych chtěl chránič taky pro celý rozvod co vede do akva, musel bych z chrániče vyvést ochranný vodič samostatně a strčit do vody v akva aby to fungovalo?
Kryt mám plastový, filtr je ve vodě, není to na co kovového prdnout..
Chtělo by to zjednodušený výklad pro neelektrikáře ;) Dík.
Můžš sem hodit jednoduchej nákres ?
V případě dvou vodičové sestavy elektroinstalace tj TN-C převedeno na soustavu TN-S chráničem na 3 vodiče kdy se vodič PEN rozdeluje na vodiče PE a N tj zeleny a modry je prakticky stejně jedno jestli se vodič pospojení PE vezme před nebo za chraničem protože kdo zna zapojení chranice uvnitř tak vodič PE a PEN je poze vodivě spojen a odbočilo se pouze na N a pospojovat vodičem N již nelze a nide v miste instalace se nesmí vodiče PE a N nikdy spojit bo by jsi vyřadil z funkce chranič
Eidt: jinak jako elektrické pospojení VOdy nic nemám lze to provést a bude to i fungovat
Ja te zcela pochopil.
Ale momentalne ti nikdo nerekne jestli se ti tech 30mA ( I chranic by mnel vyhodit uz 15mA ) neobjevy mezi ochranyum vodicem a ostatnimi.
Jak uz bylo psano muselo by to mit alespon IP65 aby se nedostala vlhkost do elektroniky v zarivce.
Nenéé, pospojen bude ochranný vodič ZA chráničem s krytem a elektrodou ve vodě!

Tu elektrodu spojenou s krytem doufám nechceš připojovat by-passem kolem pr. chrániče přímo do zásuvky na chránicí kolík?

Takže znovu moje důvody a vysvětlení, pochopí především elektrotechnici/elektrikáři:
1) Rozvod mám 2-drát v paneláku, výměna v tuto chvíli nemožná.
2) Chránič chci dát před akvárko, sekat něco do zdi nelze tedy použiju něco jako viz odkaz TIPA.
3) Do chrániče zapojím VŠECHNO co je na elektriku kolem akva - světlo, čerpadlo/filtr, topení atd..
4) Chránič vylítne pokud někde odteče z fáze 30mA do ochranného vodiče - proto pospojení.
5) Pokud chci "detekovat" únik proudu musím nutně provést pospojení kostry krytu (pokud je kovový), vody a to celé na ochranný vodič ZA chráničem.
6) Má to působit jako ochrana mého zdraví i ryb a to i preventivně. Tedy v případě zapojení co prezentuji to typicky "vyhodí" chránič ještě mnohem dříve než vůbec může dojít k nějakému zranění.
7) Hlavně by to mělo fungovat jako "detekce" vady. Prostě vyletěl chránič = někde mi přes vlhko nebo zkrat utíká víc jak 30mA proudu.
Správností zapojení jsem si skoro jistý a zdá se že mi to potvrdili i ostatní. Teď je spíš otázka jestli jsou vůbec především světla tak kvalitní že to nevyhodí chránič hned po zapojení/zapnutí.

To že drtivá většina lidí chránič nemá a tedy jim nemá co "vylítnout" ještě neznamená že světla a ostatní akva-spotřebiče jsou dělané dle daných norem!

0 29.12.2008 13:08 1trebor Celkem mě zaujalo toto téma. Zařizuji si akva, mám dělaný kryt (mám obyčejné patice) mezi zářivkou a vodou není krycí sklo a proto mám obavu z vlhkosti a probití. Světlo i techniku chci proto napojit na zásuvkový chránič. Světlo je dřevěné, není co kostřit. Uvažoval jsem o ukostření vody, ale není to nezbytné a asi od toho upustím.
co tak posloucham tak proč topit přímo v akvariu? když je strach o prasknutí? a vzniku potencialu neni lepší využit topné podložky pod akvarium? myslím že se z toho dělá fakt zbytečná věda u těch světel máš pravdu ale co když máš světlo jako já namontované a složené přímo na dřevěné desce co tam chceš kostřit?
Přidat reakci
1 ...... 3
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 10920x